Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Grzechynia i Aleksandrów Łódzki

Posted by Marucha w dniu 2013-09-06 (piątek)

Suspensa jest przewidzianą w kodeksie prawa kanonicznego karą, jaką biskup może wymierzyć księdzu dopuszczającemu się poważnych wykroczeń, między innymi przeciwko dyscyplinie. Ksiądz zasuspendowany nie może wykonywać posługi kapłańskiej.

Suspensa jest karą kościelną, więc z uwagi na zasadę rozdziału Kościoła od państwa, niejako z definicji nie wiąże ani władz państwowych, ani samorządowych.

Ale konstytucyjna zasada rozdziału sobie, a życie sobie – zwłaszcza w sytuacji, kiedy zarówno bezpieka, jak i środowiska żydowskie próbują zainstalować w naszym nieszczęśliwym kraju tak zwaną Żywą Cerkiew, która stopniowo, krok po kroku, przejmowałaby inicjatywę w Kościele katolickim.

„Żywa Cerkiew” nie dąży do rozłamu, bo rozłam natychmiast by ją zdekonspirował. Dąży właśnie do stopniowego przejęcia inicjatywy tak, by nikt nawet nie zauważył, że ma do czynienia już nie z autentycznym Kościołem, tylko z bezpieczniacką wydmuszką.

Z tego punktu widzenia warto przyjrzeć się dwu podobnym sytuacjom w Grzechyni i Aleksandrowie Łódzkim. 20 lipca 2011 roku JEm. Stanisław kardynał Dziwisz zasuspendował ks. Piotra Natanka za ostentacyjnie okazywaną niesubordynację i różne błędy teologiczne.

Prawie natychmiast po dekrecie Jego Eminencji wobec ks. Natanka swoje pretensje przedstawiły różne służby państwowe: organy nadzoru budowlanego, że pustelnia to samowola budowlana, sanepid, straż pożarna, a nawet ABW – że ks. Natanek ma jakieś konszachty z Norwegami.

Tymczasem u ks. Jacka Stasiaka z Aleksandrowa Łódzkiego, który też został zasuspendowany przez JE ks. abp. Marka Jędraszewskiego za niesubordynację, jest całkiem inaczej.

Nie tylko nie doznaje on żadnych przykrości ze strony władz publicznych, ale przeciwnie – urządziły one z jego udziałem miejskie uroczystości inauguracji roku szkolnego oraz obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. W odprawianej przez ks. Stasiaka Mszy św. obok – jak podaje „GW” – „stałych bywalców” uczestniczył burmistrz Jacek Lipiński z Platformy Obywatelskiej, przygrywała orkiestra strażacka i śpiewali artyści z Centralnego Zespołu Reprezentacyjnego Ludowego Wojska Polskiego.

Tak właśnie napisał na stronie internetowej „Gazety Wyborczej” pan red. Czerwiński, więc na pewno tak było. Okazuje się, że pan minister Siemoniak jest jednak mało spostrzegawczy, skoro pełniąc funkcję ministra obrony narodowej, nie zauważył, że stoi na czele Ludowego Wojska Polskiego.

Co na to zwierzchnik Sił Zbrojnych pan prezydent Komorowski? A to by się zdziwił pan Rasmussen, gdyby się dowiedział, że ma w NATO Ludowe Wojsko Polskie! Istnienie w 23. roku sławnej transformacji ustrojowej Ludowego Wojska Polskiego, które w dodatku, jak gdyby nigdy nic, ma nadal Centralny Zespół Reprezentacyjny, pokazuje, że kontynuacja PRL jest większa, niż mogłoby się wydawać.

Zatem nic dziwnego, że i bezpieka – wciągając część władz publicznych oraz przy udziale lobby żydowskiego – po raz kolejny, podobnie jak w latach stalinowskich, próbuje zainstalować u nas „Żywą Cerkiew”, do której chyba jednak nie każdy się nadaje.

Chociaż z punktu widzenia kanonicznego obydwa przypadki są takie same, to przecież reakcja władz publicznych i niezależnych mediów głównego nurtu jest diametralnie różna.

Czując za sobą takie poparcie, przewielebny ks. Stasiak zapowiada, że będzie odprawiał Msze Święte, nawet gdyby został wykluczony ze stanu duchownego. W tej sytuacji tylko patrzeć, jak odprawiać zacznie również pan poseł Roman Kotliński, który, nawiasem mówiąc, też został kiedyś zasuspendowany.

Stanisław Michalkiewicz
http://naszdziennik.pl

Komentarzy 7 to “Grzechynia i Aleksandrów Łódzki”

 1. Andrzej K. said

  „Nihil novi sub sole” – co do strony polityczno-społecznej wydarzenia w Aleksandrowie Ł.

  Pragnę zwrócić uwagę na coś nieskończenie poważniejszego. Cytat: „W odprawianej przez ks. Stasiaka Mszy św. (………………………) przygrywała orkiestra strażacka i śpiewali artyści z Centralnego Zespołu Reprezentacyjnego Ludowego Wojska Polskiego.”

  Msza Święta – Droga krzyżowa, Męka i Śmierć Pana i BOGA Naszego Jezusa Chrystusa w czasie rzeczywistym…………………. a oni robią wtedy festyn…….
  Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli do buntu przeciw takim praktykom. Koniec z bębenkami, fujarkami i gitarami. Błagać swych księży o zaprzestanie tego.
  My też musimy poznawać na czym polega Ofiara Mszy Świętej.

  Reszta pod linkiem: http://www.tv-pustelnia.pl/av_inne/medytacja_ofiary_mszy_swietej.wmv

  Szanowny Panie Gajowy.
  Ten link winien być w centrum Pana strony z odpowiednim opisem i komentarzem.

 2. marost said

  AD1
  Reszta pod linkiem: http://www.tv-pustelnia.pl/av_inne/medytacja_ofiary_mszy_swietej.wmv

  Rzeczywiscie excellent doskonale nie tylko do medytacji Mszy sw ale do zobrazowania na czym polega definicja Mszy sw jako tej samej Ofiary Chrystusa choc bezkrwawej.
  Chrystus powiedzial: czyncie to (co ze mna uczynia) na moja pamiatke po wsze czasy, a to tutaj (wskazujac na chleb) bedzie od teraz moim cialem. Doskonale widac spojnosc liturgii (oraz spiewow i obrzedow oltarzowych, gestow i postaw celebransa, ktory przy oltarzu oddaje swoje kaplanskie rece do dyspozycji Chrystusa) z Prawda ewangeliczna i Tradycja Apostolska.

  Przewodniczac w tzw zgromadzeniu wiernych by uczcic „pamiatke Meki Panskiej”, kaplan za pomoca tzw liturgii NOM nawet gdyby „stawal na glowie”, nawet najbardziej poboznie, nigdy nie bedzie stanie zlozyc tak wiernie Bezkrwawej Ofiary Chrystusa Pana. Bowiem w NOM chodzi o cos zupelnie innego – o „kult czlowieka” (Pawel VI – przemowienie na zakonczenie SWII)

  Ale co ma wspolnego ten film z ks Nankiem i jego pustelnia? – czy ks Natanek odprawia Msze sw? – czy zamiast niej przewodniczy zgromadzeniu….??????.

 3. marost said

  AD1
  Koniec z bębenkami, fujarkami i gitarami. Błagać swych księży o zaprzestanie tego.
  Raczej o ich nawrocenie na wiare. Jak sie nawroca, to beda wiedzieli jak odnosic sie do Boga…. to jest oczywiste.
  Poki co uprawiaja kult czlowieka, szukaja okazji do radosci zewnetrznej – uczta, ubaw, przytupy, wycieraczki, buduja swiatynie na ksztalt areny itp.
  Praktyka religii chrzescijanskiej to szukanie okazji do radosci wewnetrznej, duchowej.

 4. Pokręć said

  Suspensa, jak widać, suspensie nierówna…

 5. RomanK said

  Skad nasz Miszcz Sowa Pyianego wzial ta…… Zywa Cerkiew????? czyzby jego zywotna razwiedka okazala sie „wymarla synagoga” ????? c zty tez jest na tyle mocna, ze steruje miszczowa semantyka???

 6. starszawy said

  @Roman
  Proszę o wyjaśnienie: ” Miszcz Sowa Pyianego” , albowiem moja percepcja tego nie pojmuje.

 7. RomanK said

  Panie Starszawy…. jesli pojecie jest o wiele wieksze niz percepcja… to zachodzi zjawisko przez pana opisane. Wiedza o tym doskonale miszczowie sowa pyianego i posluguja sie nim powodujac u takich miedzy innymi wzwody, orgazmy, blogosci …a co najmniej stany extazy patriotyczno intelektualnej.
  To wielka sztuka…i nie dla wszystkich….uprawiana przez- tak niewielu dla tak… licznych…

Sorry, the comment form is closed at this time.