Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jedz i żyj zdrowo! Medycyna św. Hildegardy.

Posted by Marucha w dniu 2013-09-17 (wtorek)

Uznawana jest za największą średniowieczną zielarkę, znawczynię medycyny naturalnej. Kompozytorka, poetka, wizjonerka – wspaniała i utalentowana kobieta. Mowa o św. Hildegardzie z Bingen – jednej z najbardziej niesamowitych świętych kwitnącego okresu średniowiecza.

Św. Hildegarda urodziła się w 1098 r. w zamku nieopodal Bingen. W wieku ośmiu lat została poświęcona Bogu i trafiła pod opiekę przeoryszy konwentu benedyktynek, mądrej i szlachetnej Jutty, która wprowadziła swoją podopieczną w życie zakonne oraz zadbała o jej wykształcenie. Po śmierci Jutty została jednogłośnie wybrana na przełożoną klasztoru.

Hildegarda była jedną z najbardziej wpływowych osób swojej epoki, jak również jedną z najważniejszych postaci w historii chrześcijaństwa. Wieści o jej nadprzyrodzonych zdolnościach przenikały przez klasztorne mury i niosły się po całej średniowiecznej Europie. Przyjeżdżali do niej królowie i książęta. Spotykała się z papieżami. Wszyscy pragnęli uzyskać od Hildegardy diagnozy i porady dotyczące zdrowia.

Św. Hildegarda podkreślała ścisły związek pomiędzy odpowiednim żywieniem a zdrowiem. Według Świętej, to co jemy, jest naszym lekarstwem. Źródłem zaś zdrowia jest opieranie się na sześciu złotych zasadach:

Pszenica orkisz

– właściwie jeść i pić,
– czerpać energię życiową z czterech żywiołów świata,
– przestrzegać rozsądnej równowagi między ruchem i spokojem, czyli pracą i odpoczynkiem,
– odnaleźć naturalny rytm snu i czuwania jako równoważących się sił,
– praktykować sztukę wydalania substancji powodujących choroby,
– podtrzymywać uzdrawiające siły duchowe poprzez pełnienie cnót chrześcijańskich.

Drugą, istotną klasyfikacją był podział produktów spożywczych na: ciepłe, zimne, suche oraz mokre. Zdaniem Hildegardy, ten podział pozwalał na określenie zasad działania danego produktu na zdrowie człowieka.

Kuchnia św. Hildegardy zapewnia zaopatrzenie we wszystkie niezbędne organizmowi składniki. Jest oparta w głównej mierze na diecie orkiszowo-warzywno-owocowej. Spośród całej, ogromnej gamy produktów spożywczych jakie człowiek ma do dyspozycji, święta umiłowała szczególnie orkisz, kasztany jadalne oraz koper włoski. Są one ogromnie wartościowe i w pełni przyswajalne przez nasz organizm. Jedząc je, dostarczamy wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które ponadto działają na nasz organizm leczniczo.

Mniszka radziła również, aby kluczowym składnikiem każdego z głównych posiłków, czyli śniadania, obiadu i kolacji był orkisz. Święta uważała, że to ziarno jest doskonałym środkiem leczniczym, działa rozgrzewająco oraz natłuszczająco. Orkisz jest najlepszym ze wszystkich zbóż. Ogrzewa, odżywia, wzmacnia i jest łagodniejszym od innych ziaren. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę – pisała. Jedząc orkisz, znakomicie poprawimy sobie nastrój, ponieważ ma on właściwości rozweselające oraz zmniejszające zmęczenie organizmu.

Korzeń fenkułu (kopru) włoskiego

Dieta orkiszowa św. Hildegardy ze względu na obecność w niej rodanidu ma również bardzo korzystny wpływ na organizm osób chorych na nowotwory. Ta substancja jest naturalnym antybiotykiem występującym w ślinie, krwi czy mleku kobiecym. Wzmacnia układ immunologiczny, zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych. Święta pisała już o guzach pojawiających się w ciele człowieka, prowadzących do choroby i radziła, co w takich sytuacjach stosować.

W medycynie Hildegardy uniwersalnym środkiem na wszystkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe jest koper włoski. W Polsce znamy go głównie w postaci nasion, które zalewamy ciepłą wodą, aby powstał napar, polecany przede wszystkim karmiącym mamom. Jego mniej rozpowszechnioną postacią jest bulwa, czyli nic innego jak fenkuł, który ma ogromne właściwości lecznicze. Jest on bardzo bogaty w witaminę C. Zawiera spore ilości potasu, który obniża ciśnienie tętnicze i chroni przed uszkodzeniami naczyń krwionośnych, udarami i zawałami. Syrop z kopru włoskiego pomaga przy męczącym kaszlu, napar z kopru łagodzi dolegliwości grypowe, a co więcej, wywar z nasion ma dezynfekujące właściwości, które doceniali już dawno, dawno temu nasi przodkowie.

Kasztan jadalny

Niezależnie od tego, w jaki sposób jest spożywany, koper włoski sprawia, że człowiek jest wesoły, koper obdarza go przyjemnym ciepłem [dobre krążenie – dop. aut.], dobrym potem i dobrym trawieniem (…) Albowiem kto codziennie zjada na czczo koper włoski lub jego nasiona [pastylki z kopru włoskiego], zmniejsza ilość złego śluzu lub zgnilizny w sobie i osłabia nieprzyjemny zapach oddechu. (…) Kto po zjedzeniu smażonego mięsa, smażonej ryby lub też innych smażonych potraw odczuwa ból, ten niech zje odrobinę kopru włoskiego, a wtedy poczuje się lepiej – pisała św. Hildegarda.

Ostatnim, szczególnie polecanym przez Hildegardę produktem jest kasztan jadalny, który odgrywa kluczową rolę, nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Kasztany można spożywać w postaci gotowanej, pieczonej lub smażonej. Nadają się również na przetwory czy też do wypieku ciast (po zmieleniu na mąkę). Wartości kasztanów jadalnych możemy przyrównać do wartości zbóż. Są one dobrym źródłem węglowodanów złożonych, a dodatkowo nie zawierają glutenu (w przeciwieństwie do pszenicy). Zawierają także związek chemiczny zwany escyną, mającą właściwości uszczelniające naczynia krwionośne. Pomocne są również w leczeniu stanów zapalnych oraz obrzęków. Działają regenerująco na wątrobę.

Kiedy boli wątroba, zgnieć miąższ kasztanów jadalnych, włóż je do miodu [3 łyżki stołowe na 100 g miodu], potem spożywaj ten miód często, a twoja wątroba zostanie uzdrowiona– pisała święta z Bingen. Kasztany jadalne oraz orkisz, sprawdziły się szczególnie w walce z białaczką; dzięki nim spada poziom leukocytów. Kto natomiast pragnie chronić się przed chorobą Alzheimera, poprawić pamięć i ustabilizować nerwy, powinien spożywać gotowane kasztany jadalne, tak jak to zalecała Hildegarda: Człowiek, którego mózg z powodu suchości jest pusty i dlatego jego głowa robi się słaba, niech ugotuje owoce w wodzie bez dodatków. Powinien on spożywać je często przed i po posiłku, a jego mózg urośnie i zostanie ponownie napełniony, zaś jego nerwy staną się silne i ustąpią także bóle głowy.

Jak widać, kuchnia św. Hildegardy z Bingen miała nie tylko smakować, ale przede wszystkim leczyć!

Paulina Dolińska, Paweł Ozdoba
http://www.pch24.pl/

Komentarzy 48 to “Jedz i żyj zdrowo! Medycyna św. Hildegardy.”

 1. andrzej said

  Pszenica orkisz, szacunek dla niej!

  Jedno ze zbóż, które oparło się masowej produkcji, która niesie tyle złego!

 2. JO said

  Zywnisc to Lekarstwo, o tym pisal Archimedes.

  Dzis chorujemy tak MASOWO w tym na nowotwory, bo jemy niezdrowo I chora Zywnosc w Mysl Zydowskiej Doktryny Konsumizmu, Egoizmu…

  Powinnismy jesc Wylacznie Zdrowa Zywnosc z Gospodarstw Ekologiczmych uprawianych jak Bog Przykazal , w zgodzie z nasza Grupa KRWI oraz Grupa Hormonalna.
  Przypomne, mamy 4 glowne grupy KRWI I cztery Hormonalne Grupy KRWI . Kazda z Nich , kombinacja powoduje ze nasze Cialo Ma inne WYMAGANIA pokarmowe, o czym Kiedys wiedzialy nasze Prababcie, a majace Zycie w zgodzie z Ladem Bozym, wiec Mialy Dostep do produktow, zapewnijacym naszym dziadom zycie w Zdrowiu

  Wiedza o koleracji Grup KRWI iGrup Hormonalnych Ludzi w odniesieniu do zapotrzebowania pokarmowe go jest Uktywana, gdyz jest sprzeczna ze Nowoczesna metoda Zywienia Ludzi I Zwierzat oraz zapatrywania na problem Braku Zdrowia, bo tak powinnismy nazywac Choroby – czy zabuzen w zdrowiu. Slowo Choroba jest niewlasciwe.

  Pewien Nauczyciel na studiach powiedzial nieopatrznie po namaszczeniu go w USA po powrocie do PRL, ze przyszlosc to prewencja a jezeli leczenie to tylko na podstawie Indywidualnego profilu metabolicznego. To co powiedzil, bylo znane conajmniej 40 lat temu Profesorom, a do tej Pory nic nie poczyniono, bo Dyrektywy sa by Nas zabijac a nie po prostu drawac mozliwosc na normalne zycie w ZDROWIU

 3. JO said

  Hipokrates 🙂

 4. Marucha said

  Re 2:
  Gdzie można sobie poczytać o tych grupach krwi?

 5. Gość said

  Jeżeli przestrzega się nakazane posty, głoduje się w Wielkim Poście, zachowuje umiarkowanie w jedzeniu i piciu i b. b. umiarkowanie zażywa się leków oraz stosuje się zasadę śniadanie zjedz sam, a obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj wrogowi to… niewiele więcej potrzeba, nawet znajomości diety odpowiedniej dla grupy krwi!
  Poza tym powinno się spożywać produkty, które rosną na ziemi, na której mieszkamy.
  Kasze są dla nas b. korzystne, a kasza jaglana ma nieprawdopodobne właściwości lecznicze, niektórzy w okresach choroby stosują głodówki oparte na kleiku jaglanym.
  Mój dziadek dożył 102 lat (w jego rodzinie średnia wieku była 45 lat!) stosując te zasady. Jak gorzej się czuł to przez kilka dni jadł tylko kaszę jaglaną. Był w pełni sprawny, nie miał ani trochę sklerozy, a leków unikał jak tylko mógł.
  Jadł dużo jajek ok 3 dziennie i miał rewelacyjne wyniki wszelkich badań, a pamięć dużo lepszą niż niejeden młody.

 6. Też jestem ciekaw, gdyż Pan JO pisze o tym nie po raz pierwszy już.

  Nie jestem jednak pewien swojej grupy krwi. Albo to nie ten rok albo nie było takich standardów, jednak 23.10.95 w Brodnicy nikt mi nie zbadał przy narodzinach grupy krwi, ani nigdzie jej nie zapisał. Na 80% mam 0… A że zapewne niedługo dowiem się dokładnie, to tym bardziej ciekaw jestem tej diety związanej z nią.

 7. JO said

  Przesle Panu Ksiazke Panie Gajowy, ktora napisala Wnuczka Katickiego Angielskiego Naukowca, ktorego Patenty daly mozliwosc zbudowania Przez niego Pierwszego Silnika samochodowego na Rope – Charles Wollece Chapman – Udzialowiec Perkins Ltd, nowelista, Doradca Ford Ltd

  Ta Wnuczka Napisala najlepsza Poki co Ksiazke dot Grup KRWI I Zywnosci, oraz tam jest duzo wiecej, choc brak tematu dotyczacego Grup Hormonalnych.

  Pan Jednak jest 0 I Grupa Trczycowa. Mial Pan nalogi Papierosow I moze Kawy, lub duzej ilosci Cukru. Gdyby byl Pan Grupa Adrenalinowa, to jadl by Pan beckon, sol, pikantne jedzenie…

  Prosze na moja skrzynke Meilowa dac mi jakikolwiek adres na ktory Przesle Ksiazke

  Np. d g m a r u c h a @ g m a i l . c o m
  Dziękuję.
  Admin

 8. andrzej said

  Pani / Panie JO! Ameryki Pani nie odkryła / Pan nie odkrył!

  Babcie nasze to tyle wiedziały na temat zdrowego żywienia, co teraz leming, który szuka zdrowej żywności w marketach!

  Jedli prostą żywność, bo taka była, ale czy zdawali sobie sprawę już z jej żywieniowego znaczenia?

  Myślę, że tyle co kot, który pije tylko mleko i od czasu do czasu na przekąskę drapnie ptaka lub mysz!

  A z tymi grupami krwi to tyle opinii ile osób się wypowiada!

  Panie Gajowy jechać na Kaukaz i popatrzeć co oni tam jedzą i jak jedzą, bo żyją średnio po 100 lat!

 9. JO said

  Ad. 6. Do Pana Roberta Przesle Adres do Tej Kobiety I jak Pan Robert Ciekawy, to do niej zadzwoni, lub Przesle Meila z prosba o Ksiazke 🙂

  Czy tak mam zrobic?

 10. JO said

  Ad. 8. Te grupy KRWI Drogi Panie ….I wiedza o nich ratuje ludziom Zycie….

  Co do wiedzy Naszych Babc, to moze Panska , bo Moje Babcie Wiedzialy duzo wiecej niz Lemingi dzis w tym o zdrowej Zywnosci I jej wlasciwosciach Leczniczych I Nie tylko :)))

 11. Marek said

  dieta zgodna z grupą krwi
  http://www.grupakrwi.info.pl/

 12. Zeev said

  …Tutj…nie wierze w to…
  http://superlinia.pl/artykuly,i,15531,menu_wedlug_grupy_krwi

 13. Ad. 5

  „Jadł dużo jajek ok 3 dziennie i miał rewelacyjne wyniki wszelkich badań, a pamięć dużo lepszą niż niejeden młody.”

  – Dawno temu, w gazecie PRL-owskiej czytałem, że żółtko jajka z cukrem podnosi poziom złego cholesterolu. A samo, bez cukru – obniża ten poziom. Być może podobnie jest w przypadku łączenia żółtka ogólnie z węglowodanami.

 14. JO said

  Grupa 0 I Tarczycowa, Ma zapotrzebowanie na Cukier, w ogole stululanty Tarczycy, ktorymi sa Glukoza, czy Kofeina, ktora pobudza w tym do produkcji Cukrow, w ogole stres, uzywki, papierosy…Czesto ten wrazliwy hormon jest naduzyty, poprzez wlasnie Zbyt duza ilosc Cukrow, I malozbilansowanej Zywnosci , ktora by odciazyla Traczyce a po udzial a. Inne hormony. powoduje to, ze hormon t en przestaje Dzialac I ludzie Musza brac Tyroksyne…

  Co do Pana Roberta, to moze Byc on Grupa 0 I Chyba jest, to widac po scislym Umysle jak Pan Boydar, lub jest Grupa Tarczycowa A Rh –

  Znajac wlasciwosci Grup Hormonalnych I KRWI, Poznajemy siebie, swoje Cialo I wiemy jakie Ono Ma Porzadania, na co jestesmy narazeni.

  Przyklad: Grupa 0 jest najmniej Aktywna Sexualnie, choc Kobiety sa Najleprzymi Matkami, wielorodkami…

  Grupa A zapotrzebowanie na Kontakt Intymny, jest wiekszy… A jak Hormonalna Gonadalnie to juz wiadomo

  Grupa 0 , Tarczycowa za to moze pogadac w Nalog Alkoholizm, Nikotyna, narkomania….chic pr zewaznie sa testrykcyjni I dokladni co do detalu, jak Pan Gajowy…

  Grupa B … AB…W ogole to wiedza, ktorej powinni uczyc w szkole sredniej, gimnazjum…to Podstawa Zycia

 15. JO said

  Ad. 13 . Cholesterol….to Bajka..a nawet zbrodnia. Cholesterol jest nam Potrzebny a arterioskleroza Ma inne podloza w tym zanieczyszczenie wody pitnej, ktora Winnismy DESTYLOWAC I taka pic

 16. JO said

  Ad. 7. Myslalem o adresie pocztowym Panie Gajowy, bo nie wiem, czy te Ksiazke bede mial na Pliku.

 17. Gość said

  Re 13
  Specjalnie podkreśliłam te jajka, gdyż dziadka sąsiadki słysząc o tym, że w tak zaawansowanym wieku je jajka, pouczyły go, że należy jeść twarożek.
  Dziadek nie lubił twarogu, a śmietanę wyeliminował z jadłospisu. Jeżeli cokolwiek mu zaszkodziło to wykluczał to ze swojej diety na stałe, starał się jeść to na co miał ochotę. Nie speszył się, wstawał o 4-tej rano, gimnastykował się, mył, jadł śniadanie, 2 godziny przed rozpoczęciem pracy wyruszał do niej spacerem. Zawsze coś robił, nigdy w pośpiechu, a mając 100 lat czytał książki ..bez okularów!
  Nie chował uraz i był pogodny, nigdy nie był bezczynny…i to w sumie daje dobre efekty, gdyż wcale nie był okazem zdrowia!

 18. JO said

  Dodam, ze nalezy Zawsze kolerowac Zywnosc w zgodzie z Grupa KRWI ale I Grupa Hormonalna Czlowieka. To dlatego Wazne jest, by osoba umiejaca ocenic grupe hormonalna czlowieka I znajaca zasady, Dala parade. Sama relacja Zywinia I Grup KRWI moze nie wystarczyc I to powoduje rozczarowanie….

  Grupy Zywnosci wyplywaja na Hormony, ktore nie mozna przetymulowac, bo to prowadzi do patologii rowniez.

  mamy 4 grupy hormonalne:

  Przysadkowa
  Tarczycowa
  Adrenalinowa-nadnerczowa
  I Gonadowa

  Grupa Przysadkowa, Ci ludzie maja duze Glowy. Maja Cialo ” niemowlecia” Przez cale zycie. ONI maja zapotrzebowanie na Mleko I spozywaja tego duzo. I tu jezeli sa Grupa A, to zasada, ze A nie moze pic Mleko moze Strzelec w lep

  Gonadalna Grupa, to Menri Monrow, choc ona jest b wystylizowana, te osoby maja Duza Pupe, okraglosci, Najleprzy przyklad to Murzyni I iCh Tylek , choc nie u wszystkich, bo nie wszyscy sa tam Gonadalna Grupa

  Nadnerczowa Grupa, dzieci Liza sol, po tym mozna Poznac Ja. I tak Babcie rozroznialy kto jest kto I Wiedzialy jak Zywic a nawet jak Kojazyc Ludzi ze soba…

  A tu taki jeden pisze, ze nasze Babcie to byly Lemingi :))))

 19. JO said

  Ad 17. dziadek byl Grupa 0 Tarczycowa, ktorego stres szedl do miesni I dlatego Wystawal rano, spacerowal I nie jadl smietany, ktora mu szkodzila. Grupa 0 Tarczycowa jest Dlugowieczna. Grupa A , szczegolnie wczasach Dzisiejszych, Zyje najkrocej a jezeli juz to z Wieloma problemami Zdrowotnymi

 20. Xall said

  Post ścisły w suche dni wrześniowe przypada na środa, piątek, sobota – 18, 20, 21 IX 2013

 21. revers said

  tylko co z tymi bez solidrnosci? jak nie maja co jesc
  http://serwis21.blogspot.de/2013/09/solidarnoscale-z-kim.html

 22. JO said

  Panie Gajowy, nie podal mi Pan zasnego adresu pocztowego. Czy Ksiazke moge Panu zostawic w Przeoracie Bractwa, skierowana do Pana Gajowego ? Nie wiem. O Mam zrobic, Ksiazki na dysku nie mam 😦

 23. hulsz said

  ad.6 Witam tez urodzilem sie w Brodnicy

 24. hulsz said

  ad.5 co z tego ze podniesie Pan sobie poziom chlesterolu skoro organizm produkuje go sam prawie 75 procent.Jesli spozywa go Pan duzo wtedy produkuje go mniej a jesli spozywa go Pan malo wtedy produkuje go wiecej.Zreszta zatkane zyly to nie wina cholesterolu .Przyczyna jest stan naszych zyl .Niedobor witaminy C w diecie klania sie w pas.Na Malcie ludzie maja po 500 cholesterolu i zawaly sa tam rzadkoscia.

 25. Panie JO, skoro ksiazka dla Pana Gajowego jest to prosze uprzejmie o adres tej kobiety, napisze do niej lub zadzwonie z ochota 🙂

  Tym bardziej, ze przez te Pana posty nabralem watpliwosci. Kiedys potrzebowalem ogromnych ilosci cukru, ale je ograniczylem – generalnie herbaty nigdy nie slodze, ale kawe juz tak. Nie wiem czy zamiast tego spozywam duze ilosci cukru inna droga. Jedzenie zazwyczaj pikantne – dopracowane dania kuchni polskiej, kresowej, ale tez wlasnie pikantna kuchnia meksykanska i tajska. Bez tej ksiazki nie majac wszystkich informacji, ciezko jest mi jednoznacznie stwierdzic swoja grupe krwi i grupe hormonalna. Jedne rzeczy pasuja, a inne nie. Jesli brac pod uwage rodzicow to mam albo A RH- (czy + nie wiem) albo 0 wlasnie. Podatnosci na nalogi nie znam, raczej tak jak wiekszosc rodziny, male. Ale zadziwiajace, ze Pan JO odgadl jedyne dwie mozliwosci mojej grupy krwi po samych moich komentarzach. Wiec niech wierza Ci ktorzy chca…

  Panie hulsz, jak milo. W Gorznie 20 km od Brodnicy mieszkalem pol zycia nim do Szwecji wyjechalismy. I ma Pan oczywiscie racje, z tym zlym i dobrym cholesterolem to bajki. Wiekszosc zawalow serca jest spowodowanych niedoborem witamin, glownie witaminy C.

 26. JO said

  Clare Marie Wollece Chapman, 00447875389445. Kto chce, moze miec Doskonala Ksiazke po Angielsku z wiadomosciami o wplywie Grup na nasze Zycie…wyglad, zachowanie. Powtorze , ze brak tam szerokiej wiedzy o grupach hormonalnych.

  Np Kobieta 0 I T4 Ma Sluga szyje, palce, Rece, Nogi. A jej tluszcz Odkladane sie po Bozych stronach ud, podczas gdy Adrenalinowa Grupa Ma tluszcz Odkladany na brzuchu I pupie, Ramionach I szyje Ma niedluga

  2 AA Grupa to cholerycy jak Pan Romak K, czy Pani Aga tu juz nieobecna, czy Maran a TT to po prostu w moich Oczach urodzeni z predyspozycjami na Geniusza 🙂

 27. JO said

  ..Bocznych stronach…przepraszam, za Moj komputer…

 28. jajas said

  Ja przepraszam bardzo wszystkich z góry, ale nie wytrzymałem – tacy Polacy, tacy patrioci, a pozwalacie na takie pisanie? To jest po polsku? Na litość czyjakolwiek, jak młody człowiek, który wejdzie do gajówki ma traktować poważnie treści tu przekazywane skoro są karkołomnym językiem pisane i totalnie nie po polsku? W rzeczywistym świecie tak mówicie? Rozumie was ktoś wtedy? Ja może już za stary jestem na tą nowomowę, ale jeśli macie zamiar dalej tak to publikować to poproszę może jakiś translator z tego pseudopolskiego na NORMALNY JĘZYK TUBYLCÓW ZNAD WISŁY,ODRY I BUGU? Rozumiem błędy, rozumiem literówki – ale przeginacie – nawet kopiuj-wklej można zrobić z szacunkiem dla czytającego. Wynaradawianie zaczyna się właśnie od lekceważenia mowy ojczystej i wyśmiewania tych, którzy na to uwagę zwracają… To podkopywanie fundamentów własnego narodu- zgadzacie się na to?

 29. hulsz said

  ad.25 bylem w Gorznie wiele razy piekne lasy

 30. osoba prywatna said

  Jedz i żyj zdrowo!
  Oczywiście, że tak i dlatego najlepsze jest żywienie optymalne.

  Optymalny przepis na życie

  Optymalny przepis na życie cz. 2

  Optymalny przepis na życie cz. 3

  Optymalny przepis na życie cz. 4

 31. osoba prywatna said

  Dla niedowiarków odnoszących się do ŻO z dystansem lub wręcz z niechęcią, jeszcze 3 krótkie filmiki:

  Optymalni – Chicago 2002 dr Janina Kluczyńska. Cz. 1 z 3

  Optymalni – Chicago 2002 dr Janina Kluczyńska Cz. 2

  Optymalni – Chicago 2002 dr Janina Kluczyńska Cz. 3

  ;

 32. bardzo said

  Ja programowo nie wchodze JO’emu w parade i jemu tez wdzieczny jestem, ze odwzajemnia mi sie tym samym. Ale tu (przepraszam) musze sie wtracic pro publico bono. Picie wody destylowanej (wspolczesnie mamy do czynienia raczej z woda dejonizowana) to zbrodnia przeciw samemu sobie. Woda destylowana jest glodna na wszelkie substancje rozpuszczalne w wodzie i usuwa je z organizmu. Nie tylko toksyny jakies, ale i witaminy, sole mineralne, czy enzymy. Takze zaburza balans osmotyczny i dlatego do gaszenia pragnienia uzywamy napojow izotonicznych. Warto przypomniec, ze woda destylowana wykazuje wlasciwosci korodujace, atakuje agresywnie nawet stal nierdzewna. Natomiast zawartosc i profil zwiazkow mineralnych w wodzie pitnej to zupelnie inny aspekt, bardzo wazny. Nie posiadajac licencji na udzielanie porad, po szczegoly odsylam do specjalistow. Wolno mi jedynie nadmienic o szkodliwosci nadmiaru fluoru, ktory w formie fluorku dodaje sie do wody miejskiej w stacjach uzdatniania wody. Naturalna zawartosc fluoru w wodzie powierzchniowej oscyluje okolo 0,2 ppm, po dodaniu wzrasta do 1 ppm. Obecnie coraz wiecej miast rezygnuje z fluoru.

  Druga rzecz. Sprawy zwiazane a roznymi frakcjami cholesterolu walkowalem osobiscie na wielu forach (takze na swietej pamieci Rewirach), jednakze zazwyczaj malo kto daje wiare opinii niezgodnej z powszechnym mniemaniem. Ale tu klania sie Le Chatelier, autor reguly przekory, gloszacej, ze zamkniety uklad stara sie przeciwdzialac wprowadzonym zmianom i tak dawka cholesterolu z zewnatrz powoduje zmniejszona produkcje cholesterolu przez organizm, co zreszta wyraznie potwierdzily badania spoleczne w Anglii w roku 1968.

  Ups, jak zwykle niepotrzebnie sie rozgaduje, a przynudzac nie jest moja intencja.

 33. osoba prywatna said

  Przypadków poprawy zdrowia czy też wyleczeń z najcięższych chorób dzięki diecie dr Kwaśniewskiego są tysiące, wystarczy poszperać w internecie.
  Tu jeden z ostatnio opisanych:
  Niesamowita metamorfoza Marka K.
  http://www.optymalni.poznan.pl/nasze-historie/niesamowita-historia-marka-k.html

 34. JO said

  Dieta Kwasniewskiego jak mi sie wydaje, to cos w rodzaju Food Combaining. Jest to wiedza, ktora nie jest sprzeczna z Osiagnieciami wiedzy co do Grup Krwi czy Grup Hormonalnych czlowiejka a one wzajemnie sie uzupelniaja.

  Tak, food kombaining to Stosowanie odpowiednich proporcji weglowodanow, tluszczy i bialka i nalezy dodac w odpiewiednim czasie w szczegolnosci dotyczy to Grupy A Krwi.

  I ja mam dowody na to, ze ta dieta i wiedza, ktora przekazuje nieprofesjonalnie ma wielkie osiagniecia w leczeniu nie tylko cukrzycy, otylosci , chorob serca ale i Nowotworow.

 35. JO said

  Co do Wody destylowanej, to proces destylacji , deminarylizacji wody przebiega w Kazdym organizmie roslinnym i taka wode spijamy pijac soki lub owoce. Nie zgadzam sie z Panem Boydarem

 36. RG said

  Ad.28

  Nie rozumiem tej formy mnogiej. Czy np. ja pisze jakos tragicznie? Od rana wyjatkowo nie mam tylko polskich liter, lecz zazwyczaj posluguje sie nimi bo zmienilem jezyk klawiatury na polski u siebie na laptopie, takze za granica z tym problemu nie mam. Nie przesadzajmy… W Gajowce wazne sa artykuly, a pan Marucha zdaje sie byc perfekcjonista i byle czego tutaj nie wrzuca. A rowniez czasami sporo warte komentarze sa zaleznie od osoby poprawne calkowicie, czesciowo, lub w ogole. Wywalac z bloga tych, ktorzy zapomnieli o przecinku? Ja tez jestem za ochrona i szacunkiem do j. polskiego, ale nie przesadzajmy. Wiekszosc komentarzy na Gajowce jest w 100% poprawna.

 37. JO said

  Opracowanie ZL Olkowski:
  Cytochemical response of kidney, liver and nervous system of fluoride ions in drinking water.
  Manocha SL, Warner H, Olkowski ZL.
  Abstract

  Morphological and cytochemical studies on the squirrel monkey have been made after maintaining the sujects on pure distilled water and fluoridated distilled water for 18 months with the objective of determining the effect of fluoride on the activity of some hydrolytic and oxidative enzymes in the kidney, liver and nervous system. Daily water intake by individual animals was measured over the final 10 months of the animal’s exposure to 0,1 and 5 ppm fluoride. Water consumption was considerably higher in the animals on higher fluoride intake. Whereas the nervous system remained totally unaffected by this experimental procedure, the liver showed a slightly enhanced acivity of Krebs citric acid cycle enzymes. The kidneys, however, showed significant cytochemical changes, especially in the animals on 5 ppm fluoride intake in their drinking water. In these animals, the glomeruli showed an increase in the activity of acid phosphatase and the enzymes belonging to the citric acid cycle and the pentose shunt, whereas lactate dehydrogenase, a resentative of the anaerobic glyoclytic pathway, remained unchanged or only slightly changed. These observations suggest that fluoride in concentrations as low as 5 ppm interferes to some extent with the intracellular metabolism of the excretory system.

  PMID:
  1150482
  [PubMed – indexed for MEDLINE]

  Publication Types, MeSH Terms, Substances
  Publication Types

  * Research Support, U.S. Gov’t, P.H.S.

  MeSH Terms

  * Acid Phosphatase/metabolism
  * Animals
  * Brain/enzymology*
  * Brain/ultrastructure
  * Dose-Response Relationship, Drug
  * Drinking Behavior/drug effects*
  * Fluoridation
  * Fluorides/pharmacology*
  * Glucosephosphate Dehydrogenase/metabolism
  * Histocytochemistry
  * Isocitrate Dehydrogenase/metabolism
  * Kidney/drug effects
  * Kidney/enzymology*
  * Kidney/ultrastructure
  * L-Lactate Dehydrogenase/metabolism
  * Liver/enzymology*
  * Liver/ultrastructure
  * Organ Specificity
  * Saimiri
  * Spinal Cord/enzymology*
  * Spinal Cord/ultrastructure
  * Time Factors

  Substances

  * Fluorides
  * L-Lactate Dehydrogenase
  * Isocitrate Dehydrogenase
  * Glucosephosphate Dehydrogenase
  * Acid Phosphatase

  LinkOut – more resources

 38. JO said

  Moim zdaniem za takie badania ZL Olkowski zostal zabity w USA, Byl Profesorem Uniwersytetu w Atlancie

 39. Psiemislavius said

  Skoro mówimy o żywności, to przypominam, że dzisiaj oraz w piątek i sobotę przypadają jesienne dni suche.

 40. JO said

  ad.38. Dziekuje za przypomnienie. Jak cenne jest bycie RAZEM, wzajemnie sie wspomagac, upominac, wspierac.

  Panie Gajowy, niech Pan sie nie wazy zyc mniej nic 120 lat w tym nie porowadzac Gajowki!!

 41. jajas said

  ad 36.
  Jeśli wam to nie przeszkadza, to kimże ja jestem, by zwracać uwagę na takie trywialne sprawy jak gramatyka, odmiana czy nieurywanie myśli w połowie słowa. Milczę zatem, bo nie jestem w stanie do tego stopnia być niechlujem językowym. Język polski jako język narodu niszczonego większego znaczenia dla ludzkości nie ma – przekaz wizualny zdominują obrazki, a warstwę pisaną – różne odmiany angielskiego.Żaden ze mnie Rejtan czy inny Wallenrod by rozdzierać szaty… Co nie zmienia faktu że tak jak w rzeczywistym życiu coraz mniej osób rozumie klasyczną polszczyznę zadając jakże wymowne: „Że co?”, tak i w necie zamiast prawiodłowo napisanych słów słyszy się wykręty, że treść się liczy, a nie forma… a ja – odpowiem „zróbcie mi laskę” i pozwólcie pozostać nieco zdegustowanym.

 42. JO said

  ad.41. Drogi Panie, uwazam, ze lepiej zrobic w posmiechu 100 bykow ortograficznych i stylistycznych , ale pisac z sensem w szczegolnosci, ze tu Polacy pisza z roznych kontynentow bez pisania w brudnopisie, czesto ze stanowiska pracy.

  Uwazam rowniez, ze lepiej zrobic bylow 100 , niz wstawiac trywializmy takie w stylku jakie Pan w cudzyslowie wstawil.

  Pan jest zdegustowany i Sam Zdegustowal poteznie

 43. Griszka said

  Panie Jajas. Z góry przepraszam za moją dociekliwość, ale czy aby nie ma Pan na myśli, w poście nr 41 w ostatnim zdaniu, łaski przez „Ł”. W tej wersji wygląda to na dość dwuznaczną propozycję z Pana strony…

 44. towarzysz0 said

  Mysle, ze teoria zywienia zgodna z grupami krwi jest wymyslem wzglednie nowym, totez dla mnie podejrzanym. Zasady zywioniowe ajurvedy rowniez sa niejasne, lecz przynajmniej znacznie starsze

 45. Rysio said

  A Gajowy to co ?

  Nie lubi jajecznicy na boczku i kielicha wódki, że je wywalił?

  🙂

 46. bardzo said

  Badania Olkowskiego mowia o stezeniach fluoroweo jonu do 5 ppm. My mowimy o max 1 ppm, a i to moim skromnym zdaniem za duzo.

  W ogole cala idea dodawania fluorku do wody jest mocno podejrzana. Oficjalna odpowiedz na licencyjnym egzaminie na uzdatniacza wody na pytanie po co dodaje sie fluor do wody, brzmi, aby usatysfakcjoniwac wymagania EPA, czyli nie znaczy nic. Polgebkiem wspomina sie o prochnicy u dzieci, ale ja sie pytam, po pierwsze, jaki ulamek procenta wody wodociagowej uzywana jest przez dzieci, a po drugie, czy dzieci maja zeby w zoladku.

  Mam nadzieje, ze nie skoncze jak Olkowski albo Ratajczak…

 47. Bardzo said

  Dwa tysiace lat temu zboze, ktore roslo w Cyrenie a nazywalo sie Siphium, juz bylo prawie wymarle. A ponoc byl to cenny dar Apollina dla ludzkosci, stosowany nie tylko do zdrowego zywienia, ale jak na owe czasy odpowiednik dzisiejszego nutraceutics, czyli leczenia przez zywienie.

  Tutaj fragment ksiazki Opowiesci Starodawne, pozycji, ktorej jeszcze nie ma, a jak juz bedzie, to i tak nikt nie przeczyta, albowiem nie traktuje ona o rozmiarze cyckonosza celebrytek (oj, jak ja nie cierpie tego slowa).

  Akcja dzieje sie w pierwszej dekadzie pierwszego stulecia AD.

  – Widzisz, zakupiliśmy troche towaru, a to jęczmień całkiem zacny na piwo, szafran, jako że właśnie mieli zbiór krokusów, czerwony pieprz, a nade wszystko, niezwykle cenne zboże zwane siphium. Także wieziemy kilka par libijskich koników, śmigłych i pięknych niczym araby, jeno nie tak cenne jak one.
  – Rzeknijcie co o tym siphium, dla jakiej przyczyny tak drogie.
  – Ta roślina jest już na wymarciu. Używa się jej jako przyprawy, ale przede wszystkim jako panaceum na wszelkie choroby. Także do zapobiegania niechcianej ciąży i do wywoływania poronień, co nas napełnia niesmakiem wielkim, jako że my wszak ludzie Natury. Tak więc owo zioło nie chce rosnąć nigdzie indziej, jak tutaj, w okolicy Cyreny, a warte więcej niż pieniądz, niźli złoto. Grecy uważają, że jest ono podarunkiem od samego boga Apollina. A nasionko o kształcie egipskiej literki Ib, jako symbol serca, widnieje na rewersie miejscowej monety.

  Sto lat pozniej, zboze to zniklo z powierzchni Ziemi i o nim zapomniano.

 48. JO said

  ad.44. Sa stare jak stara jest ludzkosc. Kiedys matka , ktora poswiecala czas rodzinie widziala jak dziecko reaguje i od babki dostawala porade, ze nie dawaj tego a tego bo on taki a taki. To wlasnie naturalna obserwacja , ” instynkt” rodzicielski selekcjonowal Dzieci na Grupy Zywieniowo Hormonalne i dalej ZONA kontynuowala te wiedze na Mezu.

  To sie zawalilo kiedy przyszlo zyc w miescie, pod presja Czsu….

  Dzis badania osob niezaleznych potwierdzaja skutecznosc nie tylko zdrowego Zywienia ale to Srodek na pokonanie wielu problemow Zdrowotnych jak Cukrzyca, Stany Chorob psychicznych nawet , nie mowioc o nowotworach, Autyzmie….

  Zywnosc jest Lekiem – To nawet jest zapisane w Boblii…

Sorry, the comment form is closed at this time.