Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Raz na moście, raz pod mo…
  revers o Czy tragiczne losy gwiazd świa…
  Marucha o Wolne tematy (47 – …
  revers o Po decyzji Sądu Najwyższego…
  minka o Zamiast osądzać Rosję, Zachód…
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  minka o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Kolaboranci żydowscy w czasie II wojny światowej (7)

Posted by Marucha w dniu 2013-09-29 (Niedziela)

Poprzednie odcinki:
http://sol.myslpolska.pl/2013/06/kolaboranci-zydowscy-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-1/
http://sol.myslpolska.pl/2013/07/kolaboranci-zydowscy-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-2/
http://sol.myslpolska.pl/2013/08/kolaboranci-zydowscy-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-3/
http://sol.myslpolska.pl/2013/08/kolaboranci-zydowscy-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-4/
http://sol.myslpolska.pl/2013/09/kolaboranci-zydowscy-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-5/
http://sol.myslpolska.pl/2013/09/kolaboranci-zydowscy-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-6

Członkowie syjonistycznej organizacji Betar.

Jaka jest w końcu definicja kolaboracji? Według prof. Salmonowicza kolaboracja to działanie w służbie lub na rzecz interesu okupanta, działanie, które ma ujemne skutki dla państwa polskiego.

Kolaboracją była niewątpliwie służba w instytucjach, które ewidentnie służyły realizacji polityki okupanta niemieckiego.
Kolaboracja ludzi pochodzenia żydowskiego godziła nie tylko w interes tej mniejszości narodowej II Rzeczypospolitej, ale godziła w interes państwa polskiego.

Dziś, gdy ciągle podnoszona jest sprawa kolaboracji, to ogranicza się dyskusja do tematu kolaboracji Polaków, pomijana jest natomiast kolaboracja Żydów. Jeśli skalę kolaboracji wśród Polaków określa się na ok. 1% populacji, to skalę kolaboracji wśród Żydów skierowaną przeciwko samym Żydom i Polakom można określić na ponad 10%.

W samych Judenratach zatrudnionych było kilkadziesiąt tysięcy osób, podobnie w Żydowskiej Policji Porządkowej. Przytoczę fragment wspomnień Tadeusza Bednarczyka „Życie codzienne w warszawskim getcie”:

„Pora na wstępie zbilansować ilość zdrajców z getta warszawskiego. Było ich ca 10.000 osób. Z tego w policji było (rotacyjnie) ca 2.500. Specjalnych agentów Gestapo i „Żagwi” było ponad 1.000 osób. W kolaboracyjnej Gminie Żydowskiej było ponad 6.000 osób; z tego za szczególnie zdrajczych, biorących udział w specjalnym wyzysku i ekonomicznym wyniszczeniu narodu, w wyniszczeniu przesiedleńców i skazywaniu ich na śmierć głodową uważano co najmniej 2.500 osób. Te 10.000 osób stanowiło w 1940/41 roku ca 2% ogółu społeczności getta; zaś w skali krajowej dochodziło do tego dziesiątki tysięcy ludzi, gdyż byli oni w każdym getcie. Wywodzili się oni ze sfer zamożnych, plutokracji, inteligencji, dużo pracowników policji [przedwojennej – przyp. autora]. Im mniejsze getto, tym procent zdrajców większy. Nie ma możliwości ustalenia ich liczby, skoro sami Żydzi i ŻIH ich ukrywają, skoro Knestet w 1950 roku uchwalił nie pociąganie ich do odpowiedzialności karnej. To jest niemoralne!”.

Trzeba pamiętać, że powyższy cytat dotyczy tylko Warszawy, bo w Krakowie działała grupa Diamanta i podobnie było w każdym getcie. Oczywiście, obrońcy tych kolaborantów będą twierdzić, że większość z nich w końcu podzieliła los tych, przeciwko którym działali, ale to tłumaczenie nie wytrzymuje krytyki. Bo zgadzam się z tym, że motywem przewodnim kolaboracji była chęć przeżycia, ale ze wspomnień i pamiętników wyłania się całkiem inny obraz. Warto postawić pytanie – co było powodem takiego zachowania Żydów in gremio w czasie ostatniej wojny? Co leżało u podstaw gremialnej rezygnacji i apatycznej postawie wobec totalnego zagrożenia bytu narodu żydowskiego? Pomimo zmieniającej się na gorsze sytuacji Żydów w Niemczech po dojściu NSDAP i Hitlera do władzy, Żydzi żywili sympatię do Niemców a za swoich wrogów uważali Polskę i Polaków (co zresztą spotykamy i dziś). Nawet po masowej ucieczce z Niemiec, a pamiętać musimy, że bezpośrednio przed wojną Polska przyjęła ok. 17. 000 żydowskich uciekinierów z Niemiec, Żydzi nie czuli żadnej do Polski i Polaków wdzięczności. Przeciwnie, uważali, że obrona Polski w żaden sposób ich nie obliguje, a Polska była i jest tylko miejscem ich życia i nie ma powodu, aby za Polskę walczyli. Dla warszawiaków bolesnym był fakt, że podczas obrony Warszawy w 1939 roku Żydzi, pod wpływem chasydów i syjonistów, nie włączyli się w jej obronę.

Dotykamy tutaj problemu syjonizmu, jako ideologii, której działacze dość często i blisko współpracowali z Niemcami. Ba, po dojściu Hitlera do władzy ta współpraca rozwijała się dość obiecująco, a pogromy Żydów w Niemczech i akcje antyżydowskie były przyjmowane przez syjonistów z milczącą aprobatą.  „Hitleryzm oddał nam prawdopodobnie przysługę nie wytyczając linii demarkacyjnej między Żydem religijnym i ateistą. Jeśli Hitler uczyniłby wyjątek dla Żydów ochrzczonych, to bylibyśmy świadkami mało budującego obrazu tysięcy Żydów biegnących się ochrzcić. Hitleryzm być może uratował żydostwo niemieckie, które zaczęło się asymilować aż do całkowitego zatracenia” (Chaim Bialik, „Palestine and the Press”, „New Palestine”, 11 grudzień 1933).

Syjoniści  owładnięci ideą  „państwa żydowskiego” w Palestynie widzieli w działaniach Hitlera sojusznika. Istniały bowiem punkty wspólne  pomiędzy ideologią nazistowską a syjonizmem, takie chociażby jak stworzenie państwa czystego rasowo. Oto cytat: „Państwo zbudowane na zasadach czystości rasy (tzn. nazistowskie Niemcy) może mieć tylko szacunek dla tych Żydów, którzy widzą siebie w ten sam sposób” (Joachim Prinz, „The Zionist Wish and the Nazi Deed”, Issues 1966/67, s.12). Te oczekiwania spotykają się z pozytywną reakcją wysokich dygnitarzy Niemiec: „Członkowie organizacji syjonistycznych nie mogą być, biorąc pod uwagę ich działania nakierowane na emigracje do Palestyny, traktowani z takim samym rygorem, który niezbędny jest w stosunku do organizacji żydowsko-niemieckich” (Okólnik Gestapo skierowany do policji bawarskiej, 23 styczeń 1935, Herzl Yearbook, tom VI, s.340). I kolejny cytat z wypowiedzi Reinharda Heyndricha: „Nie może być odległy moment, gdy Palestyna znów będzie gotowa przyjąć swoich synów, których straciła na ponad tysiąc lat. Niech im towarzyszą nasze najlepsze, oficjalne życzenia” (Reinhardt Heydrich, szef tajnych służb SS, maj 1935).

Także ze strony syjonistów szły oferty w kierunku nazistowskich Niemiec. W czasie, gdy powstawały getta na ziemiach okupowanych przez Niemcy, w roku 1940 radykalny syjonista, Avraham Stern, założyciel terrorystycznej organizacji „LEHI” oraz przywódca „Irgunu”, zaproponował Niemcom współpracę w postaci: zamachów terrorystycznych na obiekty brytyjskie w Palestynie, akcji sabotażowych, szpiegostwa na rzecz Niemiec w zamian za pomoc w obaleniu mandatu brytyjskiego nad Palestyną oraz pomoc w „ewakuacji” Żydów z Europy do Palestyny. Z ramienia „Irgunu” a także z upoważnienia samego A. Sterna rozmowy w Bejrucie z przedstawicielem niemieckim Wernerem Otto von Hentig prowadził Natali Lubenczyk. Oferta została powiększona o zgodę na założenie bazy niemieckiej w Palestynie, a w zamian „Irgun” oczekiwał uznanie niepodległego państwa żydowskiego. W dniu 11 stycznia 1941 roku dyplomata niemiecki w Ankarze, oficer marynarki, Der Marvitz, przekazał ofertę Sterna, jako gotowość do walki nowo powstałego państwa żydowskiego po stronie Niemiec do Berlina. Hitler zignorował tą propozycję.

Stern (urodzony w 1907 roku w Suwałkach) został rozpracowany przez wywiad brytyjski i zlikwidowany przez te służby w 1942 roku w Tel Avivie. (za http://www.pogonowski.com/display_pl.php?textid=801). Pewne wzorce zachowań społeczności żydowskich wobec hitlerowskich Niemiec datują się jeszcze z okresu przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dla przykładu, jak pisze żydowska profesor Hannah Arendt, dr Joseph Löwenherz już w roku 1938 zdołał przekształcić całą wiedeńską gminę żydowską w instytucję będącą na usługach władz nazistowskich. Był także jednym z bardzo niewielu działaczy tego rodzaju, który za swe usługi otrzymał nagrodę: pozwolono mu zostać w Wiedniu aż do końca wojny, kiedy to wyemigrował do Anglii, stamtąd zaś do Stanów Zjednoczonych.

Hanah Arendt pisze o daleko posuniętej współpracy organizacji syjonistycznych z reżimem Hitlera. „Przybywali z własnej inicjatywy [emisariusze z Palestyny –przyp. autora] w celu uzyskania pomocy [Gestapo i SS – przyp. autora] dla nielegalnej imigracji Żydów na teren rządzonej przez Brytyjczyków Palestyny. Gestapo zaś i SS pomocy tej udzielały. Prowadzili oni rokowania z Eichmanem w Wiedniu i donosili w raportach, że był „grzeczny”, „nie należał do wrzaskliwców”, a nawet oddał im do dyspozycji gospodarstwa rolne i różne urządzenia umożliwiające im założenie obozów szkolenia zawodowego dla przyszłych imigrantów („W jednym wypadku wypędził [Eichmann – przyp. aut.] grupę zakonnic z pewnego klasztoru, aby młodzi Żydzi mieli gdzie uczyć się rolnictwa, w innym „załatwił specjalny pociąg i obstawę funkcjonariuszy nazistowskich”, aby grupa emigrantów, udająca się rzekomo do syjonistycznych farm szkoleniowych w Jugosławii, mogła bezpiecznie przekroczyć granicę”) –H. Arendt, „Eichmann w Jerozolimie”, Znak Kraków, 1987, s.78).

Hanah Arendt  opierając się na relacji Jona i Dawida Kimche („The Secret Roads: The „Illegal Migration of People,1938-1945” London 1954), pisze:  „Do Europy  wysyłały ich wspólnoty osiadłe w Palestynie i nie zajmowali się oni akcją ratunkową:  „To nie ich sprawa”. Chcieli wyselekcjonować „odpowiedni materiał” (…) Należeli przypuszczalnie do pierwszych Żydów, którzy mówili otwarcie o wzajemnych korzyściach [wynikających ze współpracy z Gestapo i SS – przyp. aut.], z pewnością zaś byli pierwszymi Żydami, jacy otrzymali pozwolenie na „wybranie młodych pionierów żydowskich” przebywających w obozach koncentracyjnych” (H. Arendt, „Eichmann w Jerozolimie”, Kraków 1987, str. 78-79).

Zwracam uwagę, że kontakty z Gestapo osiadłych w Palestynie Żydów miały miejsce w czasie wojny, gdy już rozwijała się akcja niemiecka „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. W tym czasie z getta warszawskiego i innych pod okupacją niemiecką szły regularne transporty do obozów śmierci. Czyżby Żydzi polscy nie stanowili materiału dość dobrego, aby zasilić szeregi pionierów żydowskich w Palestynie?

Cdn.

Ireneusz T. Lisiak
http://sol.myslpolska.pl/

Komentarze 3 do “Kolaboranci żydowscy w czasie II wojny światowej (7)”

 1. Lily said

  10 procent mowi samo za siebie,komentarz zbyteczny,

 2. jowram said

  List otwarty do “Prezydenta” Komorowskiego – Jak żyć?

  “Prezydencie” Komorowski! Nie napisze panie, bo plułbym sobie w brodę, gdyby Twoje pochodzenie od dziadka rezuna Szczynukowicza okazało się prawdą! Wczołgałeś się na to najwyższe stanowisko w Państwie między innymi po moich plecach (dalej wyjaśnię dlaczego), ale karierę Prezyden ta zacząłeś pełnić, w moim mniemaniu w nie do końca uczciwy sposób, sprzeczny z Konstytucją RP.

  http://forumemjot.wordpress.com/2013/08/03/list-otwarty-do-prezydenta-komorowskiego-jak-zyc/#more-21295

 3. Qui said

  Nie chcę być niemiła, ale brak źródeł + ” Reinharda Heyndricha” a potem „Reinhardt” sprawiają, że tekst jest niesamowicie niewiarygodny. Skoro raz umiałeś dobrze napisać imię to co stało się potem. I nie Heyndrich tylko Heydrich. I cała sprawa z jego podejściem do Żydów, była trochę bardziej skomplikowana, ale odsyłam do Gerwartha i Deschnera, gdzie się dowiesz na czym polegał ten heydrichowy pseudo-syjonizm, a chodziło o pozbawienie majątku i wysłanie do Palestyny. Po prostu okradano tych ludzi ze wszystkiego co mieli, albo kazano wpłacić na specjalny fundusz „emigracyjny”, zostawiano im skromny bagaż i życzono miłej podróży.

  Polska przyjęła ok. 17. 000 żydowskich uciekinierów z Niemiec, Żydzi nie czuli żadnej do Polski i Polaków wdzięczności. Przeciwnie, uważali, że obrona Polski w żaden sposób ich nie obliguje, a Polska była i jest tylko miejscem ich życia i nie ma powodu, aby za Polskę walczyli. – jaki jest dowód na poparcie tej tezy? Poproszę o źródło. Polecam poczytać sobie „Zydzi – zolnierze Wojsk Polskich polegli na frontach II wojny swiatowej” Majerczaka żeby zmienić zdanie. To samo ma się do : Dla warszawiaków bolesnym był fakt, że podczas obrony Warszawy w 1939 roku Żydzi, pod wpływem chasydów i syjonistów, nie włączyli się w jej obronę.- i druga sprawa, dowód na wpływ chasydów i syjonistów, znów proszę o źrodło.

  Bo zgadzam się z tym, że motywem przewodnim kolaboracji była chęć przeżycia, ale ze wspomnień i pamiętników wyłania się całkiem inny obraz – źródło, jakie pamiętniki, kogo?

  „Ba, po dojściu Hitlera do władzy ta współpraca rozwijała się dość obiecująco, a pogromy Żydów w Niemczech i akcje antyżydowskie były przyjmowane przez syjonistów z milczącą aprobatą. „Hitleryzm oddał nam prawdopodobnie przysługę nie wytyczając linii demarkacyjnej między Żydem religijnym i ateistą. Jeśli Hitler uczyniłby wyjątek dla Żydów ochrzczonych, to bylibyśmy świadkami mało budującego obrazu tysięcy Żydów biegnących się ochrzcić. Hitleryzm być może uratował żydostwo niemieckie, które zaczęło się asymilować aż do całkowitego zatracenia” (Chaim Bialik, „Palestine and the Press”, „New Palestine”, 11 grudzień 1933).” -Przeczytaj przytoczony cytat jeszcze raz. Druga sprawa, szczególnie przyjazne dla Żydów musiały być ustawy norymberskie i noc kryształowa. 😛

  Czemu żydzi polscy nie stanowili dobrego materiału na wysłanie do Palestyny. Prosta sprawa. Wybuchła wojna i granice zostały zamknięte i Heydrich ze swoimi biurami nie miał możliwości wysylać ich do Palestyny. Próbował kolejnego sposobu jakim był Plan Madagaskar, ale to też zawiodło, a przeludnienie w GG doprowadziło do podjęcia drastycznych środków. – Deschner i Gerwarth znowu.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: