Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Wolne tematy (52 – …
  Boydar o Herbert, czyli skąd się w…
  UZA o Inne aspekty przemysłu co…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (52 – …
  Lily o Inne aspekty przemysłu co…
  Nic do ciebie nie o Sprawowanie władzy nad państwe…
  Lily o Inne aspekty przemysłu co…
  revers o Wolne tematy (52 – …
  Marek o Inne aspekty przemysłu co…
  gnago@o2.pl o Ludzi wybitnie uzdolnionych łą…
  gnago o Śmierć lekarza rodzinnego
  I*** o Herbert, czyli skąd się w…
  bryś o Wolne tematy (52 – …
  bryś o Śmierć lekarza rodzinnego
  Piskorz o Niebezpieczna Afryka: zamachy…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Minowanie klauzuli sumienia

Posted by Marucha w dniu 2013-10-15 (Wtorek)

Parlament Europejski rozważa możliwość ograniczenia stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy i personel medyczny.

Za tydzień Parlament Europejski na posiedzeniu w Strasburgu zajmie się sprawozdaniem w sprawie tzw. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Ma ono zawierać postulat ograniczenia możliwości stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy i personel medyczny.

Projekt dokumentu przyjęto 18 września głosami 17 do 7 przez Komisję Kobiet i Równouprawnienia zdominowaną przez eurodeputowanych lewicy. Popiera go też Komisja Rozwoju. Całej izbie zaprezentuje go w najbliższy poniedziałek portugalska socjalistka Edite Estrela z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

„Zdrowie seksualne i reprodukcyjne” to termin używany od około dekady przez środowiska feministyczne, które w ramach tego osobliwego pojęcia umieszczają swoje sztandarowe postulaty swobody dostępu do aborcji, propagowania antykoncepcji i edukacji seksualnej połączone z kilkoma kwestiami niebudzącymi etycznych zastrzeżeń, za to pozytywny odbiór opinii publicznej, jak na przykład walka z umieralnością kobiet podczas porodu czy głodem.

Obecnie procedowany dokument jest jednym z wielu podobnych już prezentowanych w PE przez Komisję Kobiet i Równouprawnienia. Tym razem nowością jest atak na tzw. klauzulę sumienia, to jest prawo lekarza lub członka personelu medycznego, a także farmaceuty do sprzeciwu wobec przeprowadzania procedur medycznych niezgodnych z jego przekonaniami etycznymi i religijnymi. Najczęściej chodzi o wykonywanie aborcji, ale także procedur in vitro, antykoncepcji wczesnoporonnej oraz stosowanie niektórych szczepionek, do których produkcji używa się ludzkich tkanek pobranych podczas aborcji.

Projekt sprawozdania zawiera zalecenie monitorowania i ograniczania możliwości korzystania z klauzuli sumienia, uznawanej za „nadużycie”, krytykuje też system obowiązkowych konsultacji dla kobiet chcących dokonać aborcji w krajach, gdzie jest ona legalna. Dokument stwierdza bez żadnych wyjaśnień i rozróżnień, że są to porady „nieobiektywne”. Udzielanie porad powinno mieć charakter poufny i nie podlegać ocenom – proponuje komisja, co trudno pogodzić z zarzutem ich „nieobiektywności”. Dokument wyraźnie boleje nad wprowadzanymi w państwach członkowskich różnymi utrudnieniami w dostępie do aborcji. „W kilku państwach członkowskich aborcja pozostaje zgodna z prawem, lecz dostęp do niej jest coraz trudniejszy (…), a inne państwa członkowskie rozważają jeszcze możliwość ograniczenia dostępu do aborcji”.

Autorzy skupiają się na klauzuli sumienia. „Państwa członkowskie powinny regulować i monitorować korzystanie z prawa do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem w kluczowych zawodach, aby zagwarantować przestrzeganie prawa jednostki do opieki zdrowotnej w zakresie reprodukcji, a także aby zapewnić dostęp do legalnych usług świadczonych na odpowiednim poziomie oraz do państwowego wysokiej jakości systemu wydawania skierowań lekarskich” – napisano w projekcie.

Dalej postuluje się zakaz grupowego wyrażania sprzeciwu sumienia. Na koniec wyrażono „zaniepokojenie faktem, że w całej UE w szpitalach i klinikach podlegających Kościołowi personel medyczny jest zmuszany do odmawiania usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego” (nie sprecyzowano, o jaki Kościół chodzi).

Propozycja przedkładana PE powtarza bez żadnego uzasadnienia feministyczną tezę, że „zakaz aborcji nie prowadzi do zmniejszenia odsetka dokonywanych aborcji”, i postuluje jak najszerszą obowiązkową edukację seksualną skoncentrowaną na sposobach „zapobiegania niepożądanym ciążom”.

Rekomendacje i zalecenia zawarte w dokumentach PE określanych jako „sprawozdanie” nie są wiążące dla członków UE, jednak wielokrotnie przywołuje się je jako argumenty w krajowym procesie ustawodawczym. Treść zaleceń wpływa też na politykę Komisji Europejskiej, co w tym przypadku ma wbrew pozorom duże znaczenie.

Projekt sprawozdania postuluje mianowicie, aby w rozdziale środków na unijne programy pomocowe dla państw rozwijających się brała pod uwagę zalecenia w zakresie „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”.

„PE wzywa UE do przyjęcia w ramach europejskiej współpracy na rzecz rozwoju podejścia opartego na prawach człowieka, które byłoby wyraźnie skoncentrowane na zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym oraz wyznaczało konkretne cele w tym zakresie i zwracało szczególną uwagę na usługi w zakresie planowania rodziny, śmiertelność matek i dzieci, bezpieczną aborcję, antykoncepcję, zapobieganie zakażeniu wirusem HIV i zachorowaniu na AIDS i innym chorobom przenoszonym drogą płciową oraz walkę z nimi, wykorzenienie praktyk takich jak okaleczanie narządów płciowych kobiet, wczesne i/lub przymusowe małżeństwa, selektywna aborcja ze względu na płeć płodu czy przymusowa sterylizacja”.

Członkowie PE mają do jutra czas na zgłoszenie własnych projektów, opinii mniejszości lub poprawek do dokumentu komisji. Anna Zaborska (Europejska Partia Ludowa, Słowacja) zgłosiła swoje stanowisko jako opinię mniejszości.

„Niniejsza rezolucja o niewiążącym charakterze jest sprzeczna z traktatem UE i nie można się nią posłużyć, aby wprowadzić prawo do aborcji. Wszystkie instytucje, organy i agencje UE muszą pozostać neutralne w kwestii aborcji. Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że każda ludzka komórka jajowa po zapłodnieniu jest zarodkiem człowieka, który musi być chroniony. Unia nie powinna wspierać żadnego organu ani organizacji, która propaguje lub wspiera działania związane z aborcją, lub która kieruje takimi działaniami” – napisała eurodeputowana.

Zaznaczyła też rolę sprzeciwu sumienia. „Należy chronić prawo do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem oraz obowiązek zapewnienia pacjentom przez państwo dostępu do pomocy medycznej, szczególnie w przypadkach doraźnej opieki nad kobietami w ciąży i matkami. Nie można w żaden sposób zmuszać, pociągać do odpowiedzialności ani dyskryminować żadnej osoby, żadnego szpitala, ani żadnej instytucji za odmowę realizacji, dopuszczenia, wspierania lub narzucenia praktyk, które mogłyby spowodować śmierć zarodka ludzkiego” – czytamy w jedynym na razie głosie sprzeciwu wobec projektu.

Dokładnie dwa lata temu mający proaborcyjny wydźwięk raport przedłożony Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy udało się zmienić za pomocą poprawek. Uchwalony dokument Rady Europy potwierdza zasadność i nienaruszalność klauzuli sumienia w Europie.

Piotr Falkowski
http://naszdziennik.pl/

Komentarzy 12 do “Minowanie klauzuli sumienia”

 1. Dictum said

  Spalić, rozwalić, wyrzucić na śmietnik 10 przykazań Bożych i zapanuje radość bez zbędnych rozterek i innych głupot, które tylko niepokoją ludzi, a „światła” Unia światłem lucyferiańskim będzie oświecać dalszą drogę i prowadzić ludzkość ku ogólnemu szczęściu i weselu.

 2. JO said

  ad.2. Przeciez 10 przykazan juz jest „spalonych, wyrzuconych…” a to co Pan widzi to tej Akcji Konsekwencja

 3. Tralala said

  ad 2
  Ma Pan racje, juz wrzucili i spuscili wode.

 4. JO said

  ad.3. Obawiam sie, ze Wiekszosc Polakow to zrobila bardziej wiedzac czy nie.

  W Polsce NIE MA KATOLIKOW. Mala Grupa w proporcji z Reszta Co zwa sie Polakami – Tradycjonalisci to Jedyny Bastion Katolicyzmu w Polsce, b skromny.

  Reszta Uprawia Kult Mamony i Liberalizmu z Pelnymi tego faktu Konsekwencjami dla Nas Wszystkich.

  Bedac Katolikami Polska NIGDY by nie dopuscila do takiego upadku. Zaden JPII nie malby POMNIKA.

  Oszustwo 2000 tysiaclecia Dokonal JPII na Nas, POLAKACH=KATOLIKACH DZIEDZICACH RZECZPOSPOLTEJ, RUSI SWIETEJ, LITWY, Potomkow Zwyciezcow Mahometan ale i Chazarii.

 5. JO said

  W mojej Wsi tylko MY jestesmy Swiadomi w miare tego co sie Dzieje. Reszta albo ugania sie za pieniedzmi albo za Uzywkami lub niezdolna jest Umyslowo do ogarniecia tego co sie dzieje…
  Tragiczny Obraz
  Smutny Obraz

  Nadzieja jednak jest, bo sa oznaki , sa malutkie oznaki…

 6. akej said

  Ograniczenie klauzuli to juz kompletne dno. – O wiele bardziej gorsze i niebezpieczne dla ludzkosci niz hitleryzm i stalinizm!

 7. Nemo said

  @%

  Jest takie powiedzenie panie Jo,że „nadzieja umiera ostatnia”. Trzeba ją mieć mimo wszystko. Trzeba..

 8. Romank said

  http://wiadomosci.wp.pl/query,jerzy%20bohdan%20szumczyk,szukaj.html

 9. Michał said

  O przyszłości Europy czytajcie na http://www.urbietorbi-apocalypse.net/Europa.pl.html

 10. Fran SA said

  Ad.9
  Michal

  re: ‚Apocalypse Rosji’, czyli wypociny faszysty.

  Te wszystkie pierdoly, ktore sie przypisuje Matce Boskiej w tym falszywym proroctwie sa zwyklym swietokradztwem..

  „Pan posluzyl sie bezboznymi narodami, zeby ukarac narody chrzescijanskie..”.(?)

  To co jakis faszysta nabazgral – to sa DOKLADNIE plany amerykanskie przeciwko Rosji i krajom nadbaltycjkim, a takze przeciwko krajom kaukaskim, ktore maja juz dosc awantur roponosnych.
  Ciekawe ilu znajdzie sie debilow, ktorzy uwierza, ze to ‚Matka Boska rozpieprzyla imperium ottomanskie’ i ma zamiar krwawo rozprawic sie z Rosja jako ‚jednym z najbardziej kontrowersyjnych narodow swiata’.

  Rola Matki Boskiej nie jest niszczenie narodow, ani karanie Rosji.

  Robienie z katolikow Talibow i jewhadzistow jest nastepnym stopniem rozwalania kosciola i kierowaniem podswiadomosci do draki i nienawisci.
  Matka Boska – to nie Joanna D’Arc, czy wojujaca amazonka, czy nawet Lady Godiva… galopujaca na golasa na czele armii chinskiej wyludniajacej Rosje.

  ‚Niemcy i Turkowie..’
  a te ‚Turkowie’ – to co to za narod???

  I do tego te byki gramatyczne i ortograficzne!

 11. Fran SA said

  Ad.10
  I znowu mi wsiadl moderator.

 12. Fran SA said

  Ad. 2
  JO
  Nie tylko 10 Przykazan.
  Od dawna zarzucono obowiazujaca lekarzy przysiege Hipokratesa (ratowanie ludzkiego zycia za wszelka cene, jako podstawowy obowiazek kazdego lekarza)

Sorry, the comment form is closed at this time.