Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  karlik o Koniec zmiany czasu coraz bliż…
  Krzysztof M o Co jest droższe: ładowanie poj…
  bryś o Koniec zmiany czasu coraz bliż…
  bryś o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  Stan Piasta o Co jest droższe: ładowanie poj…
  Peryskop o Wolne tematy (71 – …
  I*** o Wolne tematy (71 – …
  revers o SEXturystyka. Czyli jak żołnie…
  ojojoj o Co jest droższe: ładowanie poj…
  Boydar o Wolne tematy (71 – …
  Boydar o Wolne tematy (71 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 557 obserwujących.

Obóz dla polskich dzieci

Posted by Marucha w dniu 2013-10-18 (Piątek)

„Obóz na Przemysłowej” – tak nazywa się hitlerowski twór utworzony w roku 1942 w Łodzi na terenie żydowskiego getta, obóz dla polskich dzieci. Pochłonął tysiące ofiar w wieku od niemowlęctwa do 16 lat.

Warto uruchomić wyobraźnię, by pojąć sytuację, w jakiej znalazła się polska młodzież podczas II wojny światowej. Prawie każda rodzina była we współczesnym rozumieniu wielodzietna – dziećmi i ich zabawami wypełnione były wszystkie podwórka. Ojcowie chodzili do pracy, matki całymi dniami pracowały na rzecz rodziny, a dzieci im w tym pomagały. Wojna doprowadziła do zagrożeń i braków, odczuwanych przez wszystkich. Ile rodzin, tyle osobnych dramatów. Mężowie szli do wojska, żony przejmowały całą troskę o byt. Narastał głód, strach i rozpacz.

Nieco historii

Zamordowano 6 milionów Polaków, z których 90 proc. zginęło w wyniku złożonego zespołu środków terroru. Gdy ginęli dorośli (na froncie, podczas przymusowej pracy w Rzeszy, w łapankach i egzekucjach), kilku- i nastoletnie dzieci z dnia na dzień musiały stawać się głowami swych rodzin, zapewniać młodszemu rodzeństwu jedzenie, odzież, względne bezpieczeństwo. Pozostawały same w krainie nieznanego lęku, z zimnym piecem i pustymi garnkami. Tragizm sytuacji, niemoc fizyczna i naturalny w dzieciństwie brak pewnych umiejętności zmuszały małoletnich do handlu, kradzieży pożywienia i do żebractwa, a dla Niemców były to zbrodnie.

Pierwsze pomysły utworzenia na ziemiach polskich obozu dla młodocianych pojawiły się w roku 1941, kiedy Niemcy drastycznie spotęgowali represje i rozważali problem losu lawinowo rosnącej grupy sierot. Wtedy właśnie, przy założeniach identycznych do obowiązujących przy budowach lagrów dla dorosłych i na rozkaz samego Reichsführera SS Heinricha Himmlera, powstał w środku Łodzi zbrodniczy twór grupujący osierocone lub siłą wydarte rodzicom polskie dzieci. Usytuowano go na terenie żydowskiego getta – w obrębie ulic: Brackiej, Plater, Górniczej i muru cmentarza żydowskiego. Przeszło przezeń około 15 tys. polskich dzieci, przeżyło tylko 900, z których większość zmarła – z powodu wyczerpania głodem, obrażeń ciała, chorób i przemarznięcia, braku rodziny – niedługo po wyzwoleniu.

Mützen ab! Die Augen links!

Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt (Prewencyjny Obóz Policji Bezpieczeństwa dla Młodzieży Polskiej w Łodzi) – bo tak brzmi pełna nazwa obozu – stoi w jednym szeregu na liście wielkich hitlerowskich kombinatów masowej zagłady: pokazują to dokumenty. Rzeczą znamienną jest, że – wedle relacji świadków – dzieci, jakie trafiały na Przemysłową w transportach z Oświęcimia, zorientowawszy się w sytuacji, płakały i chciały wracać. Auschwitz zatem, kojarzący się nam z piekłem na ziemi, był miejscem lepszym bytowo od tego, które zgotowali esesmani w Łodzi polskim dzieciom. Wszędzie indziej przy dzieciach, lub choćby w pobliżu, byli dorośli – istoty silniejsze fizycznie, posiadające wiedzę i racjonalną orientację w zastanej sytuacji. Pamiętajmy, że Auschwitz zaszczycili tacy giganci humanizmu jak św. Maksymilian Kolbe, rtm. Witold Pilecki czy słynna „położna Oświęcimia”, łodzianka, Stanisława Leszczyńska. W innych lagrach, mimo straszliwych warunków, zawsze znalazł się ktoś starszy, kto przytulił, pocieszył i wyjaśnił. Na Przemysłowej – nikt. To dlatego niektórzy historycy nazywają łódzki obóz Małym Oświęcimiem.

Zarządzenie Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy mówiło, iż do obozu powinno się kierować „przestępców lub dzieci zaniedbane od 8 do 16 lat”. Skończywszy 16 lat, trafiało się do Auschwitz, a wyznaczona dolna granica wieku była w pełni fikcyjna – do dziś żyją świadkowie obecności w łódzkim obozie dzieci zupełnie małych, niespełna dwuletnich.

http://media.wp.pl

Komentarzy 29 do “Obóz dla polskich dzieci”

 1. Marek:-) said

  Wstyd mi bo nie wiedziałem Dziękuje za artykuł

 2. Nemo said

  Napisałem kiedyś w gajówce,w czasie gorącej dyskusji na temat Powstania Warszawskiego,że prawie każdy powstaniec miał jakieś rachunki do wyrównania z Niemcami. Już za same te dzieci-rachunek powinien tym sukinsynom wystawić cały naród.

  @1 Marek

  Ja też nie wiedziałem panie Marku-dobrze,że mamy gajówkę.

 3. Marek said

  Proponuję zmianę nicka, panie Marek:)
  By nas nie mylono.

  Marek – nie od wczoraj.

 4. Marek:-) said

  Mój nick ma pewien znaczek przy Marek 🙂 a pan Marek brzmi zbyt pompatycznie
  Marek 🙂 – kiedyś CzemuTybet
  Obiecuje ze nie będę pisał zbyt często aby nas nie mylono 😉

 5. Sowa said

  Dziękuję za ten artykuł.

 6. Tekla said

  http://glosojcapio.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2433&Itemid=75

  Śp.Stanisława Leszczyńska..ratowała nowonarodzne dzieci..

 7. Nemo said

  @4

  Mój komentarz pod dwójką był skierowany do Marka :-). Faktycznie można się pomylić ale będę uważał.

 8. Maksymilian said

  „Bajka o Jasiu i Małgosi” – film animowany o obozie koncentracyjnym dla Dzieci Polskich (1942-45) „Jugendverwahrlager” ukrytym w środku łódzkiego Getta.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Prewencyjny_Obóz_Policji_Bezpieczeństwa_dla_Młodzieży_Polskiej_w_Łodzi

 9. Re: Artykul

  Dosc duze archwium z dokumentami (dowodami) zbrodni wojennych jest rowniez w Rosji (u Putina) w glownym archiwum bylego ZSRR-u… Tylko komu Putin ma je wydac (nawet skopiowac), jesli doskonale wie, ze u wladzy w „polskim landzie” sa dokladnie ci sami, co rozpetali II zydowska wojne swiatowa…
  Przypomne, ze Rosjanie posiadaja caly material z „obrad okraglego stolu”…
  ============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 10. Kazik said

  Irytują mnie określenia hitlerowski . Nie żaden hitlerowski tylko niemiecki !

 11. przemądrzałe bydlę said

  Krótki wykład nt. tego obozu:

 12. Pokręć said

  Takim narodem jesteśmy. Gdybyśmy byli co warci, to problem w 1939-tym, po ataku na Polskę mieliby Niemcy… A tak – to na pochyłe drzewo każda koza leje.
  Można sobie mówić, że tragedia II WŚ to była kara za niemoralności, jakich dopuszczała się polska elita między wojnami (a i wcześniej), ale dlaczego to nie ta elita ginęła, ale przede wszystkim zwyczajni ludzie, Bogu ducha winni?

 13. Przecław said

  Gdyby nie zwycięstwa Armii Czerwonej, których autorem jest Polak Konstanty Rokossowski, bestialstwa niemieckie trwały by nadal aż do całkowitego wymordowania Polaków i pozostałych Słowian.
  Jacyż durnowaci są ci co tego nie widzą, jak daleko sięga ich ogłupienie…
  Dla przykładu, po bitwie pod Stalingradem, a jeszcze bardziej na Łuku Kurskim, niemieckim mordercom zmiękła rura i musieli wycofac się z akcji porywania, w tym mordowania polskich dzieci na Zamojszczyżnie, co było fragmentem Generalplan Ost.
  Powstanie warszawskie zostało wywołane przez zdrajców z AK /obecnie czczonych jako”bohaterowie”/na polecenie wywiadu angielskiego po to aby niemcy znowu mogli uruchomić Generalplan Ost tj. masowe mordy Słowian.

 14. Przecław said

  7:10 minuta, wyzwolenie więzienia w Radogoszczy, kilka godzin po ucieczce niemców i spaleniu żywcem ponad tysiąca polskich więźniów.

 15. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2013/10/18/oboz-dla-polskich-dzieci/ […]

 16. Inkwizytor said

 17. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 18. 25godzina said

  Celem polskiej polityki zagranicznej w kierunku zachodnim powinno być (tak jak wszystkich słowiańskich narodów) doprowadzenie do rozpadu RFN na landy – niezależne od siebie państwa. Czyli dokładnie to co np zrobili Niemcy z Jugosławią, tyle że bez wywoływania wojny.

 19. Leonard said

  Przecławie Przecławie, pan mówisz o:

  Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej; Brytyjskiej Wspólnocie Narodów składającej się z dominiów: Barbadosu, Ceylonu, Gambii, Gujany, Ghany Indii, Kenii, Malawii, Nauru, Nigerii, Pakistanu, Singapuru, Tanzanii, Ugandy, Zambii, niezależnych monarchii: Lestoto, Malajzji, Samoy Zachodniej, Suazi, państw stowarzyszonych: Antiguy, Dominiki, Grenady, St. Christopher – Nevis – Antiguilii, St. Lucii, St. Vincent: protektoratu Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iraku, Jemenu, Sudanu, tuzina szejkanatów nad Zatoką Perską,setek wysp i wysepek Oceanii, Morza Karaibskiego, oceanów: Spokojnego, Atlantyckiego, Indyjskiego … ?

  Trochę się tego nazbierało w tych 40 latach ostatniego wieku, poprzedniego tysiąclecia.

  A przecież jeszcze osiemdziesiąt lat wstecz, od tych lat czterdziestych, Anglia była kuźnią świata. Przypadały na nią cztery piąte światowej produkcji przemysłowej. Francja wówczas zabawiała się w powtórkę napoleonizmu, Ameryka zajęta była odstrzałem Indian, Rosja tkwiła głęboko w absolutyzmie a Niemcy przystępowały dopiero do industrializacji.

  W ogóle nie byli spolegliwi? Czy co.

 20. 25godzina said

 21. Leonard said

  Oczywiście i Jamajki, Kanady, Malty, Mauritiusa, Nowej Zelandii, Sierra Leone, Trynidadu i Tobago, Związku Australijskiego, republik: Bostwana, Cypru … i co tam pominięto. (Nie sposób spamiętać. Głupi Adolf uważał, że wystarczy zdobyć wyspę)

  A czy pan profesor Ivo Cyprian Pogonowski mało wywodził, czarno na białym, ze to Polacy uratowali Sowiety przed zagładą …

  I kogoż to gloryfikować i za co? A gdyby tak wspólnie zrealizowali Plan Ost a potem skoczyliby sobie do gardła. To co byłoby?

 22. Zbigniew said

  Nie wiedzialem o tym! Tych ktorzy ukrywaja takie i nie tylko takie fakty Naszej Historii – pod sad. Tych, ktorzy usuwaja przedmiot Naszej Historii ze szkol – pod sad. Ministra MEN i jego urzednikow – pod sad.

 23. Przecław said

  ad.19,21 Leonard

  Pisz pan wyraźniej o co panu chodzi.

  Co do Pogonowskiego, to ma na imię Iwo, nie Ivo, to zakompleksione polaczki nie mogą pojąć jak można zachować polską pisownię.

  Polska uratowała Sowiety w r.1939, zgadza się, ja to potwierdzam, ale co ma wspólnego z tym co napisałem powyżej ?

 24. akej said

  @ Przeclaw
  Oczywiscie rozumiem, ze Powstanie Warszawskie bylo rzucaniem sie z motyka na slonce. Jednak nie wolno nam zapominac, ze obok Londynu mawolywala tez do niego swinska Moskwa – by pozniej zakazac ladowania alianckich samolotow i zaczekac az W-wa bedzie zrownana z ziemia.

 25. Pokręć said

  @13: Gdyby Hitler nie nawalił sobie w majty i nie napadł na Sowiety, to Polski by już nie było. Bo wtedy Sowiety napadłyby na Niemców i nie tylko po Polsce, ale też po Niemcach, Francji,… słuch by zaginął. Układ Ribbentropp – Mołotow to był blef z obu stron, o którym to blefie obie strony świetnie wiedziały. Zarówno Niemcy, jak i Sowieci chieli napaść na tego drugiego, tylko jeszcze żadna ze stron nie była gotowa.

 26. Przecław said

  #24
  Zgadza się, Sowiety nawoływały do powstania, to nie one jednak zorganizowały powstanie, jego samobójczą taktykę i przebieg. Co do tych „alianckich samolotów” to jak to właściwie było, czy chodziło o pomoc,czy też „pomoc”, kórej skutkiem było przedłużenie beznadziejnego powstania, śmierć dodatkowych dziesiątek tysięcy mieszkańców i zniszczenia ? Fakty i ich skutki wskazują na to drugie.

 27. Przecław said

  #25 Pokręć.

  To jest tzw.”bullshit” wciskany na chama do głów frajerom w Polsce. Blef blefem, sowieci może i mieli największą armię świata, ale ŻADNEJ możliwości wygrania wojny tak zaczepnej jak i obronnej, nawet z taką Finlandią i wiedział o tym doskonale Stalin. Pan Suworow pierniczy głodne kawałki, stary enkawudysta, choć przyznam że sympatyczny i inteligentny.

  To, że sowieci w końcu wygrali wojnę po poddaniu się 4 milionów własnych żołnierzy bez walki, było zasługą wyłącznie Polaka Rokossowskiego, a także szwabskiej pychy i głupoty.

  Mylisz się całkowicie.

 28. Leonard said

  Jesteś pan, panie Przecław jak ta „czerwona Wanda”. Gdyby nie dostawy anglosaskie i Rokossowski nie pomógłby.

  A jak wyglądała sprawa mordowania Polaków po wschodniej stronie linii Curzona? Mordowali przecież w najlepsze od prawie dwóch lat.
  Mordowali ludzie (którzy jeszcze żyją), posługujący się tym samym językiem i żyjący w tych samych państwach, tak ze wschodu jak i zachodu Kraju.

 29. Przecław said

  #28 Leonard.

  Gdyby teraz owa Wanda /Wasilewska/ wstała z grobu, to czy pisała by jak Przecław ? Mnie się coś widzi, że ona o wiele bardziej podobna do Leonarda, zawsze ustawiona Z WIATREM w pełne żagle, zawsze pupilka władzy, wpasowana w obowiązujące dogmaty. To czasy się zmieniły panie Leonardzie, ludzie ci sami.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: