Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Zbigniew Kozioł o „Udu***y cię tak, że się…
  Krzysztof M o Tortura nadziei
  Krzysztof M o „Udu***y cię tak, że się…
  Peryskop o Wolne tematy (23 – …
  omega o Wolne tematy (23 – …
  Peryskop o Wolne tematy (23 – …
  lewarek.pl o Ukraina walczy z prawosła…
  Greg o Wolne tematy (23 – …
  minka o Wolne tematy (23 – …
  Voodoosch o Tortura nadziei
  JADAM o Tortura nadziei
  bladymamut o „Udu***y cię tak, że się…
  bladymamut o „Udu***y cię tak, że się…
  bryś o Wolne tematy (23 – …
  Olo o „Udu***y cię tak, że się…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Duchowa sytuacja Zachodu

Posted by Marucha w dniu 2013-10-22 (Wtorek)

Myśląc o Zachodzie, dla potrzeb tego felietonu obejmujemy tym pojęciem nie tylko cywilizację łacińską, ale i cały protestantyzm oraz w dużym stopniu, także prawosławną ortodoksję. Można, by rzec, iż wszyscy chrześcijanie jadą na przysłowiowym jednym wózku, a ich sytuacja jest podobna, a przynajmniej w niemałym zakresie analogiczna.

Najpierw spójrzmy na sprawę, wynikającą z praktycznego punktu widzenia tych wszystkich rytów nawiązujących do Jezusa Chrystusa.

Protestantyzm obejmujący kraje germańskie, skandynawskie oraz Amerykę Północną i pozostałych Anglosasów właściwie stracił swoich protektorów. Nie są nim Niemcy, ani Anglicy, a nawet nie Stany Zjednoczone, które proklamowały zlaicyzowany kult praw człowieka i cześć dla wszelkich odmian nieokiełznanego konsumizmu.

Z kolei rzymski katolicyzm jest obecnie w położeniu nawet o wiele gorszym od luteranizmu oraz kalwinizmu, czy anglikanizmu. Właściwie już żaden ważny rząd nie chce mianować się Obrońcą Wiary. Jedynie fakt, że katolicyzm ma widoczne centrum w osobie papieża rezydującego w Watykanie i dzięki medialnemu spektaklowi, który z tego wynika można zachować choćby pewne wątłe pozory dawnej wielkości oraz nadziei na przyszłość. Natomiast jednak ze względu na historyczne zaszłości, przypadek prawosławia jest nieco inny.

Wprawdzie poniosło ono wielkie i nieodwracalne straty na Bałkanach, w Azji Mniejszej, Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej na rzecz półksiężyca, ale opiekunem jego stała się imperialna Moskwa, zwąca się nie przypadkowo Trzecim Rzymem.

Teraz władze Rosji próbują nawiązywać do tej tradycji, przerwanej rządami międzynarodowych, a w końcu rodzimych ateistów, z różnym natężeniem zwalczających Cerkiew. Jednak skutki tych czasów są bardzo głębokie, gdyż wschodni obrządek wyrwano z rosyjskich serc razem z ich duszą. Powodzenie restytucji tej odmiany chrześcijaństwa jest wciąż wielce niepewne, co do swoich istotnych skutków. Każda chrześcijańska obediencja, bez rzeczywistego wsparcia publicznej władzy samodzielnie nie da sobie rady.

Chrystianizm realnie nie tworzy cywilizacji sakralnej, zwłaszcza katolicyzm, ale stosunki na odcinku władza polityczna – władza duchowa tak się właściwie ułożyły, że religie te same nie przetrwają. Zasadniczy błąd tych wszystkich państwowych podmiotów polega zaś na tym, że elity polityczne Zachodu uważają, iż wystarczy im substrat, swoista atrapa w postaci demokratycznych idei reprezentatywnych rządów, gospodarczych wolności, różnych osobistych swobód. A to jest pogląd głęboko nieprawdziwy oraz nadzwyczaj szkodliwy. Zachód bowiem bez kwitnącego chrześcijaństwa, również sam nie udźwignie ciężarów własnego istnienia. Niestety.

Antoni Koniuszewski
http://sol.myslpolska.pl

Komentarzy 29 do “Duchowa sytuacja Zachodu”

 1. Alexy said

  ///…Właściwie już żaden ważny rząd nie chce mianować się Obrońcą Wiary…///

  Boże …chroń Kościół przed rządem

  p.s.
  kazdy rząd (zależnie od tego co będzie dla niego bardziej wygodne w dążeniu do wybranych celów) może mianować się obrońcą lub wrogiem wiary (kazdej wiary).
  Jedynym „Obrońcą Wiary” są sami wierzący. …

  Kto oprócz wiernych i Boga był Obrońcą Wiary przez trzy pierwsze wieki po Chrystusie ? jakoś w tym czasie Kosciół zdobywał serca obywateli imperium bez wsparcia władz, a często wbrew im …
  Uważajmy może troche na „świeckie ramię” Koscioła …

 2. XYZ said

  Jaka jest duchowa sytuacja zachodu, to wszędzie widać i słychać!

  Cywilizacja zachodu upada na łeb na szyję i to jest proces nie do zatrzymania, czy odwrócenia.
  Obecny stan rzeczy musi zakończyć się upadkiem, by na gnoju wyrosły świeże kwiaty.
  Zachód (nie tylko) zniszczyła destrukcyjna doktryna żydowska.

 3. seter said

  Chyba substytut a nie substrat. To po pierwsze primo
  Po drugie primo 😛
  Faktem jest, że chrześcijaństwo w pierwszych wiekach dawało sobie radę, ale jego rozkwit nastąpił dopiero po uznaniu przez cesarza.

 4. Marucha said

  Re 3:
  Przypomnę też, że największy rozkwit Polski był wtedy, gdy było to państwo katolickie mające katolickich królów.

 5. KONSERWA said

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/48844-co-roku-w-afryce-ok-6-mln-muzulmanow-przechodzi-na-chrzescijanstwo-radykalny-islam-moze-unieszkodliwic-wylacznie-religia-monoteistyczna

  Ku pokrzepieniu serc.

 6. Fran SA said

  Ad.5
  KONSERWA

  Bardzo dobry artykul.
  Juz Pan Jezus powiedzial, ze nie nalezy rzucac kamieniem. I nie nalezy zabijac.
  Kazdy czlowiek nawet przed sama smiercia ma szanse nawrocenia.
  A nawroceni muzulmanie moga powaznie wzmocnic armie wiernych chrzescijan.

 7. kaszub said

 8. Aguirre said

  ad6) pełna zgoda, muzułmanów trzeba nawracać a odwaga i determinacja nowo- ochrzczonych doda nam wielkiej siły w walce z „Sauronem”…

 9. Były wyrobnik FBI said

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/65283-policja-ujawnila-zdjecia-mezczyzny-ktory-zaatakowal-jakuba-wojewodzkiego

 10. Romank said

  ad 4…Panie Gajowy… katoliccy krolowie..ale 2/3 panstwa Prawoslawne….i przez 300 lat te prawoslawne wojewodztwa i ziemie bronily Rzeczypospolitej….
  Jedyne Koronne zupelnie katolickie Pospolite Ruszenie opuscilo katolickiego krola i poddalo sie cala katolicka magnateria, duchowienstwem z magnackich rodow i katolicka szlachta pod opieke krola ..Protestanta…Karola Gustawa…
  Opor dalo jedyne wojewodztwo Koronne- jakby z przekory zwane Ruskim…. z jego wojewoda Czarnieckim Rusinem i neofita katolickim z Kozackiej Starszyny rodowej pochodzacym……ziemie Rusi Czerwonej przewaznie prawoslawne, za wyjatkiem polowy ziemi sanockiej i jaroslawskiej….Zatrzymali Potop na naszej ziemi pod Wielkimi Oczami i w Jarze potoku Klimkowki, Nasze Ojce.
  To tak dla porzadku…. i zeby zachowac zdrowy rozsadek,.:-)))i nie lzec- jak Referat:-))) i autor artykulu:-))) wlaczajacy Prawoslawie do…heheheh Zachodu:-)))

 11. Przecław said

  #10

  Tak, tak panie Romku, wszystko co dobre to prawosławie, no a katolicyzm gdzie by tam ? Katolicyzm, katoliczniki najgorsze.
  A unici ? Ło jejku, jeszcze gorsi, no chyba że się nawrócili na bestializm i bandytyzm, pardon banderyzm i nazwali Kościołem Ukraińskim . O, wtedy to już złego słowa pan nie powie, to dopiero sami święci.

  Koneczny to parcho-sarmata, a Dmytro Doncow, Stepan Bandera, to ci dopiero myśliciele, na skalę jewropejską, może nawet światową…

  Prawda taka, że Litwa, która poza Żmudzią była prawosławna, nie dała ani żołnierza ani grosza na zmaganie się Polski i Słowiańszczyzny z największym wrogiem, tj Zakonem Krzyżackim, a potem jego pomiotem pruskim – gniazdem bandytyzmu. Właśnie, wszystko było na barkach Polski i Polaków, a Polska nie była duża, toć to tylko Wielkopolska i Małopolska, może jeszcze województwo Ruskie.
  Litwa wzięła udział w bitwie pod Grunwaldem, bez oszałamiających rezultatów, potem już nie. Do wojny 13-letniej się NIE DOŁOŻYŁA.
  Prawosławna Litwa była tak gnuśna, że nie potrafiła nawet NIGDY zadbać o własne wybrzeże Bałtyku wokół Kłajpedy. Za to Litwa stale rękę do Poski wyciągała o pomoc w niekończących się wojnach z Moskwą, w czym Polacy nie bardzo widzieli swój interes.

  Litwa także i to szybko poddała się Karolowi Gustawowi w r.1656, ale tego pan nie widzi, jak się patrzy przez okulary idola-Doncowa, to widać tylko jedną stronę…

  Dlaczego pan odwraca kota ogonem, czyżby tak pisał święty Dmytro Doncow ???

  A tak na marginesie, ten „Kościół Ukraiński” już z samej definicji jest herezją, bo zaprzecza zasadzie uniwersalizmu KK, nie mówiąc o innych diabelskich przekrętach.

 12. Marucha said

  Re 10:
  Jak Pan dobrze wie, nie robię wielkiej różnicy między prawosławiem a katolicyzmem.
  Poza tym Pan pisze o czasach, gdy Polska zaczęła chylić się ku upadkowi.
  Resztę wyłożył p. Przecław.

 13. Inkwizytor said

  czego się panowie spodziewaja pd kafelsteinie ? dla tego pejsa Polacy nigdy nie cierpieli a jego rodacy ukraincy to owszem 🙂

 14. akej said

  @ 10
  Ty, antypolski sqrvielu, zawsze musisz powietrze zasrac! Przeciez cala „prawoslawna” Litwa z katolicka Zmudzia oraz swoimi kalwinskimi przywodcami oddala sie pod „opieke” szwedzkiego monarchy. Zapomniales nam powiedziec, banderowcu, ze woj. ruskie oraz Zachodni Wolyn i woj. podolskie sa genetycznie POLSKIE, a nie chachlackie. Nie rozsiewaj wiec mitu pieprzacego nam jakoby to ludnosc prawoslawna bronila polskiego chrzescijanstwa. Trudno dokladnie ustalic jaki byl sklad etniczny woj. ruskiego, podolskiego oraz zachodniej czesci woj. wolynskiego. Mozna tylko domyslac sie, ze bylo tam – w czasie „potopu” o wiele wiecej Polakow niz w czasie 2RP. Wiadomo nam dobrze jak silny byl tam proces depolonizacji tych ziem pod zaborami! A moze jeszcze, parszywcu skonczony, powiesz nam, ks. Kordecki byl popem?

 15. Przecław said

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Czarniecki

  > Opor dalo jedyne wojewodztwo Koronne- jakby z przekory zwane Ruskim…. z jego wojewoda Czarnieckim Rusinem i neofita katolickim z Kozackiej Starszyny rodowej pochodzacym <

  Pan Roman wciska nam kit jakoby Czarniecki był kozakiem, czyli "ma się rozumieć" "Ukraińcem". Pomijam już fakt, od kiedy to kozactwo to powód do chwały, albo na ile miało ono coś wspólnego z "Ukrainą", która jest 19-wiecznym pomysłem parcho-szwabskim.
  Tymczasem z podanego linku wynika, że rodzina Czarnieckich pochodziła z Włoszczowy, która jest położona w zachodniej części województwa Świętokrzyskiego. Ani słowa o jakichś powiązaniach z kozaczyzną, wręcz przeciwnie, Czarniecki od samego początku wyróżnił się w tłumieniu ruchawki Chmielnickiego.
  Nic też nie wiadomo o jego rzekomej zmianie religii.

  Czarniecki nie był też wojewodą ruskim w czasie najazdu szwedzko-szwabskiego 1655, został nim dopiero 2 lata później w r.1657.

  Z wpisu pana Romka wynika również, że klasztor na Jasnej Górze i ksiądz Kordecki należeli do kościoła prawosławnego.

  Dość już tego naciągania i kłamstwa.

 16. Inkwizytor said

  Panie Przecławie

  Alez temu ch****i banderowskiemu o to wlasnie chodzi aby naciagać i kręcić, wmawiać jak to jego rodacy chachły cierpieli od Polaków. kafelstein to tlusta, wyleniała świnia jakich mało 🙂

 17. akej said

  Nie poruszono tu zasadniczej kwestii, a mianowicie, ze Szwedzi, podobnie jak Moskale, nie przestrzegali zadnych regul i lamali rozejmy. Ergo, nasz kraj nie byl przygotowany do wojny (co wcale nie usprawiedliwia Wazow – debilow), ale wiele mowi nam o sqrvysynstwie owczesnych nacji protestanckich orazx Moskwy, ktore z pomoca zydostwa i Anglii oraz kozakow za wszelka cene postanowily unicztozyc jedyne prawdziwie katolickie panstwo w Europe Srodkowej.

 18. Marucha said

  Re 17:
  Bardzo prosiłbym o konkrety tyczące owej niepohamowanej chęci likwidacji Polski przez Rosję.
  Jakieś realne wydarzenia, daty, osoby, miejsca…

 19. akej said

  @ 18
  To sa, czy Panu podoba sie czy tez nie, fakty histooryczne!

 20. Marucha said

  Re 18:
  Właśnie proszę Pana o uświadomienie mi / przypomnienie tych faktów. Nie powinno to nastręczać trudności.

 21. akej said

  @ 20
  Prosze mnie nie nudzic. Niech sobie Pan poczyta historie Polski – zwlaszcza wojny moskiewsko – polskie 1654-67oraz historie Polski w XVIIIw.

 22. Inkwizytor said

  Akej mylisz się, to nie Rosja ale Prusy były motorem napędowym dążącym do zniszczenia Polski. Rosja nigdy takich zamiarow nie miała

 23. akej said

  @ 22
  Mnie malo obchodzi kto byl motorem napedowym. Dla mnie jest najwazniejsze kto do tego dopuscil. – A tylko i wylacznie dopuscila do tego Rosja!
  Gadanie, ze Rosja tego nie chciala to takie samo jak gadanie o mojej babci, ze nienawidzila seksu, a porodzila 21 dzieci.

 24. Inkwizytor said

  To źle, ze mało cie to obchodzi, ponieważ jest to sprawa podstawowa. Rosja nie miała obowiązku troszczyć się o byt Polski, to chyba oczywiste. Rozbiory polski nie były Rosji na rekę, chciała słabej Polski ale całej a nie podzielonej. Gdy okazalo się to niemozliwe przystapiła do rozbiorów.

 25. akej said

  Paniwe Szanowny. Dobrze wiem, ze Rosja chciala dla siebie cala Polske. Przeciez dobrze wiemy, ze decyzja o podziale naszego kraju zalezala tylko i wylacznie od Rosji. Prusy i Austria nie mialy tu nic do gadania!

 26. Przecław said

  ad.25
  To nie jest prawda.
  Rosja tylko wtedy współpracowała w dziele rozbiorów Polski, gdy była totalnie zdominowana przez jej zarząd kolonialny, z ośrodkiem w London City, razem ze szwabskimi naganiaczami z Berlina. Rosja, od czasów Iwana Groźnego to kraj podbity i kolonizowany, Rosjanie to podbici biali murzyni. Kolonia, dla zmylenia przeciwnika, upozorowana na samodzielne imperium.
  Faktem jest, że naród polski w okresie robiorów i w wyniku 2WS uległ conajmniej 3-krotnemu skurczeniu, ale także faktem jest, że dzięki Rosji Polacy wielokrotnie zostali uratowani przed totalną zgładą ze strony parcho-szwabstwa. Było tak za Piotra I, który chronił całość RP przed zakusami niemieckich władców Polski,za PawłaI, Aleksandra I, za Stalina od r.1941, a także w międzyczasie. Dzięki przykładowi sąsiedztwa Królestwa Polskiego odrodzili się Czesi w 19 stuleciu.

 27. revers said

  jak w obrazku iluminatowa lady Gaga na koncercie w Berlinie gra papiezowa z wasem Salvadora Dali

 28. Inkwizytor said

  Akej, za przeproszeniem al pierd*lisz farmazony 😦

 29. MatkaPolka said

  Roman Dmowski – Endecja.pl

  endecja.pl/biblioteka/pobierz/2Zniemczony był niemal całkowicie dwór carski, dyplomacja, wyższe kadry wojska , ……Wówczas to tron objął wnuk Piotra I, książę Holstein-Gottorp, Piotr III (syn Anny …… 4 Mikołaj Mikołajewicz Romanow (1856—1929) — stryj Mikołaja II. od ..

  Królobójcy/IV – Wikiźródła, teksty i materiały źródłowe

  pl.wikisource.org/wiki/Królobójcy/IVAug 26, 2013 – Carem wybrany został Michał Romanow — czyli, że od ….. Czternastoletni książę Karol Ulrych Holstein-Gottorp został ….. Dwór opanowała gorączka niepewności. ….Tu zaalarmowano gwardję hasłem, że zniemczony car …

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: