Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Olo o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  JW o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  NC o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Piskorz o W rocznicę utworzenia Narodowy…
  Jacek o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  walthemar o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Dziadzius o Wybór sofisty. Ochrona zdrowia…
  NyndrO o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  NyndrO o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  UZA o Nadmiarowe zgony
  NyndrO o Nie żyje Jerzy Targalski
  Peryskop o Wolne tematy (63 – …
  Piskorz o Wolne tematy (63 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

Z relikwii św. Krzyża można zbudować statek? To antykatolicki mit!

Posted by Marucha w dniu 2013-10-24 (Czwartek)

„Protestanci, racjonaliści, moderniści i inni wrogowie Chrystusa i Jego Kościoła atakują kult Krzyża (praktykę tak starożytną, jak samo chrześcijaństwo) kpiną: Gdyby zebrać wszystkie domniemane fragmenty Krzyża, drewna wystarczyłoby do budowy łodzi!”. Ci, którzy nie są tak nadęci dodają „lub przynajmniej trzech krzyży” – pisze ks. Ryan Erlenbush. Jest to o tyle popularny, co i fałszywy antykatolicki mit.

Relikwiarz z relikwiami Świętego Krzyża w klasztorze Świętego Krzyża na Łysicy

Opinię, według której z relikwii Krzyża można by było zbudować statek, odnajdujemy w „Traktacie o relikwiach” Jana Kalwina z 1543 roku. Ojciec jednej z najważniejszych herezji epoki starał się wykazać, że kult relikwii jest „bałwochwalstwem”, a na dodatek jest przeciwny rozumowi. Praca stała się niezwykle popularna i szybko została przetłumaczona na łacinę, angielski, flamandzki, francuski i niemiecki, przynosząc popularność jej autorowi.

Charles Rohault de Fleury, francuski architekt żyjący w XIX wieku, postanowił zweryfikować twierdzenia Kalwina dotyczące relikwii Krzyża. Rozpoczął prace związane z katalogowaniem relikwii czczonych w katolickich świątyniach, efekty dociekań przedstawił w roku 1870 w pracy „Les instruments de la Passion”.

Jak się okazało, gdyby zebrać wszystkie te relikwie, drewna nie wystarczyłoby nawet na odtworzenie jednej trzeciej krzyża. Przedstawione przez niego wnioski nie zostały nigdy obalone, ta praca, jak i inne z zakresu archeologii religijnej autorstwa de Fleury’ego, po dziś dzień cieszą się uznaniem – podkreśla ks. Ryan Erlenbush.

Zasadniczą podstawą antykatolickiego mitu sięgającego Kalwina jest przekonanie, według którego katolicy w ogóle nie powinni czcić relikwii. „Ale gdy oddajemy cześć i sprawujemy kult Krzyża, nie czcimy tylko kawałka drewna. Nie, czcimy naszego Zbawiciela poprzez szacunek oddawany Krzyżowi. (…) Ponadto czcimy Krzyż ponieważ jest tak ściśle związany z Jego świętym człowieczeństwem, ponieważ został on przesiąknięty Jego Najdroższą Krwią, nosił jego Najświętsze Ciało. Tak więc, jak czcimy człowieczeństwo Jezusa ze względu na jego zjednoczenie z boskością, tak też czcimy krzyż ze względu na związek z Jego człowieczeństwem” – tłumaczy duchowny. „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata” – podkreśla wielkopiątkowa liturgia Kościoła.

Źródło: newtheologicalmovement.blogspot.com
mat
http://www.pch24.pl

Komentarzy 13 do “Z relikwii św. Krzyża można zbudować statek? To antykatolicki mit!”

 1. Nemo said

  @1

  Panie Gajowy-co oni z tym portalem? To zaczyna być irytujące :-\

 2. Zdziwiony said

  …”Jan Kalwin ojciec jednej z najważniejszych herezji” – jakiej tam znowu herezji skoro Jan XXIII jest luterańskim odnowicielem Kościoła.

  Jan XXIII uważany przez wiele organizacji protestanckich za reformatora chrześcijaństwa. Zarówno anglikanie, jak i luteranie pamiętają Jana XXIII jako odnowiciela Kościoła. Jan XXIII jest wspominany w roku liturgicznym części kościołów luterańskich jako jeden z odnowicieli Kościoła (do grupy tej należą m.in. także Marcin Luter i Jan Kalwin). Dzień 3 czerwca jest w luterańskim kalendarzu liturgicznym obchodzony jako Wspomnienie Jana XXIII, biskupa Rzymu. Podczas wspomnienia bpa Jana XXIII, używana jest biała szata liturgiczna.

 3. Marucha said

  Re 1:
  Już nie będzie.

 4. Szwed said

  Portal (urbi et orbi-apocalypse,net) jest pełen herezji . Choćby mówiący o tym, że aniołowie w niebie wiedzą kiedy nastąpi
  koniec świata, co przeczy słowom samego Pana Jezusa, że tylko Ojciec niebieski zna ten czas. Poza tym wszystkie te pseudo
  czyli satanistyczne „objawienia” mają za cel osłabienie prawdziwej wiary w Boską Opatrzność i konieczność nawrócenia czyli
  pokutę. Niestety modernistyczny „kościół” zaleca „wierzcie jak chcecie” tylko „kochajcie wszystkich i dialogizujcie z nimi”!

 5. Gość said

  ad 4 te przepowiednie pojawiały się wcześniej, 2 lata temu, 3 dni ciemności itp. przepowiadał jakiś mason, mnóstwo herezji i pewności siebie. Jeden cel…wzbudzić strach i bezsilność…

 6. Marucha said

  Michał Sybirak (ten od przepowiedni) totalnie olał – bez słowa reakcji – moje dwukrotne ostrzeżenia.
  Trzeciego nie było.

 7. akej said

  Ten krzyz na relikwiarzu mocno przypomina krzyz templariuszy…

 8. orleans said

  Vexilla Regis Prodeunt ….
  http://notredamedesneiges.over-blog.com/article-5212836.html

 9. Andrew said

  „Relikwiarz z relikwiami Świętego Krzyża w klasztorze Świętego Krzyża na Łysicy”
  – korekta
  na Łyścu (taka drobna różnica w odległości ok. 12km.

 10. Pokręć said

  @2: Bodaj ks. Natanek puścił farbę, że kanonizacja Jana XXIII to przygotowanie do beatyfikacji Lutra na 300-lecie masonerii…

 11. Zdziwiony said

  Re. 10
  Jan XXIII święty???

  http://www.gloria.tv/?media=515298

 12. Nemo said

  @4,5

  Dokładnie-a to przecież „tylko” jakiś portal.Piszę w cudzysłowie,bo wiadomo,że niewłaściwe treści inteligentnie podane,także mogą być przyczyną zbłądzenia.A co powiedzieć o tych nieszczęśnikach,którzy dali się zwieść Wissarionowi? O którym zapewne słyszeliście-człowiekowi,który jawnie podaje się za Chrystusa.

 13. wow said

  Tego Lutra to całkiem poważnie mogą kanonizować, przecież od Jana XXIII nawet nie wymagają „cudu”, pomijając wszystko inne to jest już jawne olewanie przepisów prawa kanonicznego i praktyki nawet tej posoborowej, mocno zliberalizowanej, powoływania świętych.

Sorry, the comment form is closed at this time.