Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  Us o 3:0 dla Łukaszenki
  revers o Czy tzw. „paszport szcze…
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  revers o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  revers o Wolne tematy (40 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  revers o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  Olo o 3:0 dla Łukaszenki
  Kwal o Koniec świata
  revers o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Bielsko-Biała: Msza trydencka za ofiary rzezi wołyńskiej

Posted by Marucha w dniu 2013-10-30 (Środa)

„Missa pro defunctis” – Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego za ofiary rzezi wołyńskiej w 70. rocznicę tragicznych wydarzeń odbędzie się w Dzień Zaduszny kościele w Lipniku, dzielnicy Bielska-Białej. Wierni podczas liturgii, której towarzyszyć będzie śpiew gregoriański, chcą błagać Boga o miłosierdzie dla dusz w czyśćcu cierpiących oraz o łaskę, by nigdy nie ulec podobnemu szaleństwu zła, misterium nieprawości.

Opiekun i moderator grup wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Grzegorz Klaja, który w bielskiej parafii pw. Narodzenia NMP od 2009 roku odprawia Msze trydenckie, wyjaśnia, że podczas planowej liturgii za zmarłych kapłan ubrany będzie na czarno.

„Schola gregoriańska przygotowała wszystkie śpiewy według chorału gregoriańskiego. Zarówno części stałe, czyli Kyrie, Agnus Dei, Sanctus, oraz części własne Mszy za zmarłych, czyli wszystkie śpiewy, które towarzyszą obrzędom liturgicznym jak Introit na wejście czy Offertorium na ofiarowanie” – zaznacza kapłan i zapewnia, że Msza będzie także wyjątkowym wydarzeniem z punktu widzenia liturgicznego.

Kapłan przypomina, że 11 lipca 1943 na Wołyniu podczas tzw. krwawej niedzieli nastąpiło apogeum zbrodniczych działań nacjonalistów ukraińskich. Tego dnia w wielu kościołach, w których zgromadzili się wierni pod przewodnictwem księży, nie zostały dokończone Msze święte. Większość uczestników tamtych nabożeństw zginęła.

Ks. Klaja zwraca uwagę, że organizowanie Mszy w intencji pomordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej wynika z chęci uczenia tamtych tragicznych wydarzeń. „Chcemy modlić się za ofiary, ofiarować Panu Bogu całe to trudne wydarzenie” – mówi i dodaje, że Msza św. ma ogarnąć nie tylko ofiary rzezi wołyńskiej, ale także innych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, ofiary panowania zła w XX wieku.

„Chcemy modlić się za zbawienie tych, którzy zginęli, oddali swoje życie, chcemy ich złożyć na ołtarzu Pańskim. To wynika z wewnętrznej potrzeby, chodzi o wyrażenie solidarności, uświadomienie sobie, co się stało, złożenie tego Panu Bogu w ofierze” –w yjaśnia. Zauważa też, że w stolicy Podbeskidzia, a szczególnie w Starym Bielsku, mieszka wielu kresowian i ich potomków, którzy musieli uciekać i tu znaleźli swój nowy dom.

Przed Mszą w Dzień Zaduszny w kościele lipnickim odmówiona będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu, a po liturgii odbędzie się tradycyjna modlitwa za zmarłych przy katafalku lub tzw. pustej trumnie.

11 lipca 1943 r. zwanego „krwawą niedzielą”, oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały Polaków jednocześnie w 78 miejscowościach powiatów Horochów i Włodzimierz Wołyński. W samym lipcu i sierpniu 1943 r. zginęło ok. 17 tys. Polaków.

W sumie w latach 1942-1945 w wyniku zbrodniczych działań UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 130 tys. Polaków. Kolejne kilkaset tysięcy zostało zmuszonych do wyjazdu.

Źródło: KAI
luk
http://www.pch24.pl/

Chyba Msza będzie odprawiona w tajemnicy przed biskupem Rzymu.
Admin.

Komentarzy 12 do “Bielsko-Biała: Msza trydencka za ofiary rzezi wołyńskiej”

 1. Boydar said

  Gdyby moderator (to takie tradycyjne, polskie określenie związane z liturgią) Ks. Klaja dodał jeszcze do intencji krótką modlitwę za dusze katów, to ja byłbym w pełni kontent, a dzisiejszych banderowców i ich sponsorów, ciężki ch…uj by strzelił z jasnego nieba. Na pohybel.

  Nawiasem mówiąc, żadna modlitwa nie może pomóc duszom w piekle.
  Admin

 2. Boydar said

  Nawiasem mówiąc, żadna prawdziwa modlitwa się nie „marnuje”, kochany Panie Gajowy. Nie pomoże tamtym, to choć nas nieco do stanu łaski przybliży. A i wskazany przeze mnie „argument”, jak sądzę, nie jest bez znaczenia. Proszę zwrócić uwagę, jak bardzo nieprawomyślna była i jest tradycja modlitw o nawrócenie dzieci Szatana.

 3. Marucha said

  Re 2:
  Nie napisałem, że taka modlitwa się marnuje. Kościół dokładnie mówi, co się z takimi modlitwami dzieje.
  Żadna modlitwa – w tym modlitwa za „dzieci Szatana”, póki żyją – nie jest nieprawomyślna

 4. Boydar said

  Zatem, módlmy się.

 5. Lily said

  Moje motto zyciowe!.Czlowiek swoim prawym zachowaniem,powinien zasluzyc na Swoje zbawienie.

 6. Jan said

  Panu Bogu dziękczynienie, że są jeszcze tacy Kapłani jak ks.dr Grzegorz.

 7. Lily said

  Ciekwe co na to szef diecezji zywiecko-bielskiej?.w osobie T.Rakoczego,tego od beskidzkiej drogi krzyzowej w Radzichowej..

 8. Aguirre said

  ad 7) póki co się nie czepia.
  ks. Klaja to także organizator muzeum diecezjalnego w B-B, będzie ratował to czego nie zdążyło zniszczyć posoborowie…

 9. Zbyszko said

  Lily @7 bp Rakoczy niekoniecznie musiał byc świadomy prawdziwego przesłania Drogi Krzyżowej w Radziechowach (na górze Matyska). Jak widac szatan czai się wszędzie i nawet osoby tak wysoko postawione w hierarchii kościelnej powinny korzystac z wiedzy takich osób jak np Ks. Posacki. Tu jest akurat dowód działania Złego także na tą prawdę:
  http://dzieckonmp.wordpress.com/2013/10/30/o-posacki-si-otrzymal-zakaz-wypowiedzi-w-mediach-i-dzialalnosci-rekolekcyjno-duszpasterskiej/

 10. Zbyszko said

  Czy ktoś może potwierdzic czy ta msza odbedzie się z kościele pw. Narodzenia NMP

 11. Rysio said

  „…………Nawiasem mówiąc, żadna modlitwa nie może pomóc duszom w piekle………..”.

  Przecież piekła nie ma.
  Zostało skasowane przez KK i JP2.

 12. Lily said

  Re 7; Bujac to las,ale nie Nas. Dobrze wiedzial,bo jest gospodarzem na tym terenie i musial widziec plan i kosztorys,jak rowniez zatwierdzic projekt.Nie wiem,co Zbyszko laczy z T.R,ale nie mogl sie Pan powstrzymac,zeby go nie wybielic. Szatan dziala poprzez ludzi,o tym napominal ludzkosc Jezus Chrystus.

Sorry, the comment form is closed at this time.