Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Wladca o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  zen o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  ? o Wolne tematy (41 – …
  Voodoosch o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  I*** o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Olo o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  I*** o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Cyngiel o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Niedźwiedź o Wolne tematy (41 – …
  revers o Wolne tematy (41 – …
  flathead o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Ale dlaczego? o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Olo o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  Marcin o Wolne tematy (41 – …
  Zenon_K o Rosyjscy eksperci będą szukać…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Krzyż nad Golgotą Wschodu

Posted by Marucha w dniu 2013-11-03 (Niedziela)

Czy to możliwe, by Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie chciała wesprzeć memoriału Sybiraków i pomordowanych na wschodzie, bo przeszkadzał jej monumentalny krzyż? Ten widoczny z odległości 15 km znak męczeństwa stanął jednak wysiłkiem społeczników w podlaskiej Kuźnicy.


W przygranicznej Kuźnicy odsłonięto niedawno memoriał „Golgota Wschodu”, którego był Pan głównym inicjatorem. Zgodnie z założeniem został poświęcony wszystkim Sybirakom i ofiarom NKWD. Dlaczego pomnik powstał akurat w Kuźnicy? Czy to jakieś wyjątkowe miejsce?

– W tym roku przypadła 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, dlatego też chcieliśmy uczcić pamięć mieszkańców Kuźnicy, którzy zginęli podczas tego zrywu narodowego. Wówczas pojawiła się idea poświęcenia tego memoriału wszystkim zesłańcom na Sybir, którzy na przestrzeni wieków byli wywożeni na Wschód.

Wzgórze, na którym jest usytuowana „Golgota Wschodu” jest powszechnie nazywana „szubienicą”, ponieważ podczas Powstania Styczniowego carscy żołdacy dokonywali tutaj egzekucji na polskich patriotach – uczestnikach powstania. Przekaz ustny funkcjonuje od lat i możemy być pewni, że to miejsce, gdzie zlokalizowany jest memoriał, jest miejscem szczególnym na mapie naszej gminy i całego regionu. Ponadto, swego czasu w Kuźnicy gościła pani Klara Rogalska, sybiraczka i wiceprezes Związku Sybiraków w Białymstoku, która aktywnie współpracowała z Polakami w Grodnie. Znając dobrze Kuźnicę zasugerowała, że należałoby zagospodarować nasze piękne wzgórze i postawić tam jakiś pomnik lub tablicę upamiętniającą zesłanych na Sybir. Wcześniej otrzymaliśmy również propozycję upamiętnienia powstańców styczniowych. Postanowiliśmy pogodzić ze sobą obie intencje i dwa lata temu nasze pomysły zaczęły się materializować. Podjęliśmy decyzję o wybudowaniu memoriału na usypanym kopcu, którego widoczność sięga 15 km.

Przyjęliśmy założenie, że centralnym miejscem tego memoriału będzie krzyż, zbudowany z szyn kolejowych, po których niegdyś wywożono Polaków na Wschód. Początkowo założyliśmy społeczny komitet budowy memoriału, a także złożyliśmy wniosek do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o dofinansowanie naszej inicjatywy. Niestety, okazało się, że nasze zamiary nie są w pełni akceptowalne przez Radę i w konsekwencji żadnego wsparcia nie otrzymaliśmy. W międzyczasie udało nam się zainteresować naszym pomysłem znanego warszawskiego rzeźbiarza, pana Marka Modero. Pełen zachwytu nad naszą koncepcją i miejscem, w którym miał stanąć monument, zgodził się on zostać uczestnikiem naszego przedsięwzięcia. Jednak z powodu braku dofinansowania ze strony Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, pomysł, aby to miejsce uświetnić rzeźbami pana Modero, niestety przepadł. Na szczęście udało nam się znaleźć architektów, którzy zgodzili się bezpłatnie wykonać projekt i dzięki temu udało się nam osiągnąć zamierzony cel.

Główną część memoriału stanowi monumentalny krzyż. Jak się okazało, przeszkadzał on członkom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która nie wyraziła zgody na wsparcie projektu finansowo. Jaka była reakcja przedstawicieli Rady na Wasz projekt?
– Tak, to była jedna z sugestii, które otrzymaliśmy od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Co prawda to nie było zasadnicze postawienie sprawy, iż w przypadku chęci otrzymania dofinansowania, musimy zmienić koncepcję memoriału i usunąć z niej krzyż, ale była to jedna ze znaczących sugestii, czy też uwag. Nas to trochę „ubodło”, ponieważ uważaliśmy, że w naszej kulturze chrześcijańskiej oraz w trakcie trwania Roku Wiary, taki krzyż w tym miejscu powinien stanąć.

Uznaliśmy, że ktoś chce nami i naszymi planami sterować i postanowiliśmy nie podejmować dalszych rozmów oraz jakiejkolwiek współpracy. O tak zasadniczych sprawach nie mogliśmy dyskutować. Monument postanowiliśmy wykonać dzięki własnym środkom i ,dzięki Bogu, w końcu się udało.

W ostatnich dwóch latach niezwykle popularna była akcja społeczna Krucjaty Młodych pt. „Nie wstydzę się Jezusa”, która powstała w reakcji na próbę usuwania krzyży ze szkolnych sal lekcyjnych. W Kuźnicy nieprzychylnie patrzono na pomysł postawienia monumentalnego krzyża przypominającego o pomordowanych przez NKWD oraz wywiezionych na Sybir, ale należy również pamiętać, że krzyż jest symbolem zwycięstwa Pana Jezusa nad śmiercią. Jest znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Jak Pan uważa, czy dyskryminacja chrześcijańskich znaków może stać się w Polsce powszechna? Znamy przykłady państw, w których ten proces zabrnął już bardzo daleko.

– Na pewno zdarzają się przejawy pewnych konkretnych działań w zakresie, o którym Pan wspomina, ale myślę, że wszystko zależy od ludzi i od ich aktywności. Jeżeli będziemy „potulni jak baranki” i będziemy akceptowali niechęć wobec naszej religii to wtedy pewnie się tak stanie. Niestety natura polskich katolików jest dosyć leniwa. Poza tym często przyklaskujemy „autorytetom”, które naśmiewają się z zasad chrześcijańskich. Jeśli ten proces nie ustanie, to może to spowodować, że pewnego razu obudzimy się w zupełnie innym kraju.

Uważam, że jeżeli wszyscy będziemy czujni, aktywni i odważni w wyznawaniu swojej wiary to w świecie zalewanym przez ateizm i brak moralności mimo wszystko obronimy nasze chrześcijańskie wartości i problem nie zaistnieje. Natomiast jeżeli poddamy się manipulacji, co przy lenistwie umysłowym jest bardzo łatwe do realizacji, to ten czarny scenariusz może pojawić się nie tylko we Francji ale również w Polsce. Wierzę w Opatrzność Bożą i liczę, że ostatecznie obronimy naszą wiarę, jej znaki oraz symbole w przestrzeni publicznej.

Przy okazji warto pochwalić akcję „Nie wstydzę się Jezusa”, która z pewnością pobudziła wielu ludzi i dodała im odwagi. Jestem optymistą, chociaż na co dzień widzę wiele zagrożeń. Nasz memoriał ma również służyć obudzeniu ducha wiary. Należy również pamiętać, że Kuźnica jest miejscowością leżącą na kresach dzisiejszej Rzeczpospolitej i to tutaj zaczyna się Unia Europejska, która dziś jest niezwykle laicka. Ten wielki krzyż, który na co dzień jest podświetlony i widoczny z odległości 15 km, ma przypominać o chrześcijańskich korzeniach Europy. Mamy nadzieję, że niejedną osobę pobudzi do głębszego myślenia o swoim życiu.

Rozmawiał Paweł Ozdoba
http://www.pch24.pl

Komentarze 4 do “Krzyż nad Golgotą Wschodu”

 1. Zbyszko said

  Niestety, my wierni Kościoła RK jestesmy zdani sami na siebie. Od Zachodu postepuje zaraza, która wyraża się także m.in wyburzaniem kościołów. We Francji senat zatwierdził wyburzenie 2600 kosciołów (w większości zabytkowych o dużej wartości także materialnej), kilkanaście juz wyburzono. Tu jest relacja z wyburzenia jednego z nich:
  http://gazetawarszawska.com/2013/10/29/saint-jacques-le-massacre-fevrier-mai-2013/
  Obecnie w tym artykule jest także zdjęcie które pasuje do jednego z kolejnych tutaj artykułów. W niemczech jak wiemy tylko w ostatnich latach zammnięto ok 600 kosciołów. Widac z tego że na Zachodzie, tamtejszym społeczeństwom nie jest juz potrzebna Wiara, kościoły nie są juz potrzebne. Obecnie także i u nas tworzy się grunt pod takie działania w przyszłości a my będziemy rozliczani z tego że na to pozwoliliśmy…

 2. Zbyszko said

  Tu także jest sporo na ten temat:
  http://niewiarygodne.salon24.pl/543074,wyburzanie-kosciolow-we-francji
  Myślę, że należy przyglądac się temu co się u nas buduje, bo jak widac kościoły Jezusa Chrystusa się burzy a buduje się „świątynie” szatana, jak np ta słynna juz Droga Krzyżowa w Radziechowach.

 3. AW Białystok said

  Skoro Polacy opieszale jak to nieraz na przestrzeni wieków w Ojczyznie bywało do zrywu się gotują.Tako to krańce Rzeczypospolitej czyli na dziś Podlasie musi czynem wrogowi kultury obcej przykład dawać, że Ta Polska ma synów dla jej ratowania na przelanie krwi za wiarę katolicką i honor gotowych.Piach „multi kulti” którym tu Nam na podlasiu łacnie w oczy zasypują obrzydzenia li wstrętu nie czyni żadnego.Jest kupa tych którzy nie spoczną by dawać świadectwo przodkom, że ich prochów są warci…Adam Woroniecki ,Krzemieniec Podlaski ,Narodowe Siły Zbrojne,Białystok.

 4. Romank said

  Zyyszko ty nie patrz co i jak sie buduje,,,ty licz za ile:-)))) i komu:-))))

Sorry, the comment form is closed at this time.