Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„O mamo, otrzyj oczy”

Posted by Marucha w dniu 2013-11-21 (Czwartek)

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie kryje ciało nastolatka (14 lub 15 lat), który poległ w obronie Lwowa. Kiedy postanowiono go wybudować (1925), pojawiło się pytanie, z którego pobojowiska podnieść prochy do symbolicznej mogiły. Los padł na Cmentarz Obrońców Lwowa. W obronie Lwowa zginęło wielu polskich nastolatków, gimnazjalistów, ochotników, dziewcząt i chłopców.

Najbardziej znaną postacią jest Jurek Bitschan. Zginął od ukraińskich kul na Cmentarzu Łyczakowskim 21 listopada 1918r., osiem dni przed 14. urodzinami, które przypadały w 74. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego! Jego mama, Aleksandra Zagórska, walczyła w innym rejonie miasta jako komendantka Ochotniczej Legii Kobiet.

Pochowano Jurka w katakumbach na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Stał się wzorem dla polskiej młodzieży. Legendę Orląt utrwaliły wiersze, obrazy i piosenki. Na przykład obraz Wojciecha Kossaka „Orlęta lwowskie” czy wiersz Anny Fischerówny o Jurku. Tak wychowano pokolenie Armii Krajowej.

Artur Oppman, poeta, pieśniarz Warszawy, ochotniczy żołnierz roku 1920, napisał „Orlątko”. Jest w tym wierszu wielka tkliwość. Muzykę skomponował O. Emski, czyli O.M. Żukowski, lwowski kompozytor i organista. Dziś pieśń o Orlętach jest prawie zapomniana. A to przecież nasza serdeczna tradycja. Bez wzruszeń nie ma edukacji historycznej młodego pokolenia.

Cmentarz, na którym spoczywa Jurek i inni młodzi bohaterowie, został w 1971 r. zdewastowany przez Sowietów. Po odnowieniu i rekonstrukcji powinien być celem pielgrzymki każdego Polaka. Tak to czuł Kornel Makuszyński:

„Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny (…). A że tu leżą uczniowie w mundurach, przeto ten cmentarz jest jak szkoła, w której dzieci jasnowłose i błękitnookie nauczają siwych o tym, że ze śmierci ofiarnej najbujniejsze wyrasta życie”.
.

.
Piotr Szubarczyk
http://www.naszdziennik.pl

Komentarzy 8 do “„O mamo, otrzyj oczy””

 1. Inkwizytor said

  Kornel Makuszyński, „Purpurowa księga” ( fragmenty )

  (…) A ja myślę, że gdyby tej książki, wśród cudownych najcudowniejszej w mig nie rozchwytano, to trzeba pójść na lwowski cmentarz, głową tam tłuc o darń ubogich grobów i wyć z serdecznego rozżalenia i rzec: „Cicho, cicho tam, chłopaki najdroższe… Nie należy płakać z żalu, bo pomyśli kto, żeście doprawdy tylko dzieci. Wy! – najwspanialsi żołnierze Rzeczypospolitej… Masz, smyku, jeden z drugim moje serce, bom taki sam nędzarz jak i ty… Zasadź sobie na grobie, niech ci rośnie… Tylko nie płacz, bekso z siedmioma kulami w piersi, bo przecież jeszcze się ktoś w Polsce taki znajdzie, kto tę twoją ksiażczynę kupi i grób ci za to przystroi i kwiatki posadzi niebieskie, jak twoje oczy”!…

  Bo to w tym przeklętym Lwowie nigdy nie znają miary. Do diabła wreszcie z tym miastem, które wszystkim, jak sęp żarłoczny serce wyjada, jak i mnie wyjadło. Ni mniej, ni więcej tylko dwa tysiące grobów wydęło się w tej mieścinie psiakrewskiej, a wśród nich sto trzydzieści cztery, nie wiadomo nawet do kogo należy? Właściwie to wiadomo, stu trzydziestu czterech smyków, bosych i tak odartych, że nawet odartych z nazwiska, porwało karabiny i poszło na śmierć. Znam cię jeden z drugim! Tyś sprzedawał gazety pod hotelem George’a, a tyś uśmiechał się do mnie pędraku słodki, prosząc o niedopałek papierosa; tyś kradł jabłko w cudzym ogrodzie, a ty tak cichutko śpiący z rana od kuli w czole, nadaremnie udajesz niewiniątko i robisz miny, że mnie nie znasz. A któż to mi wytłukł kamieniem szybę, kiedyś się bawił w wojnę przy ulicy Mołeckiego? O, chłopaki wy moje, o cudne chłopaki, dzieci królewskie! – nie macie nazwisk, pewnie dlatego, że każde, choćby najwspanialsze, jest dla was za małe.

  Gdzie indziej, w każdym innym mieście, na takim cmentarzu leżeliby w koleżeństwie złotym przynajmniej chłopcy. We Lwowie jest inaczej. Oczywiscie… oczywiście… Tu leżą i panienki słodkie i kobiety serdeczne, pomordowane, na pozycji poległe, albo tyfusem pobite; lwice i wilczyce, a z pozoru anioły modrookie, co obłędem niezmiernej miłości dotknięte, „Polską obłąkane”, serca swoje, różom purpurowym podobne w serca bohaterów największych zmieniły. Miasto to straszliwe, ten Rzeczypospolitej pies wierny i czujny, nie tylko swoich uwiodło czarodziejskim urokiem, wszakże na tym cmentarzu leży czterech szlachetnych Francuzów i trzech Amerykanów szlachetnych w najserdeczniejszej komitywie ze sztubakami, z których jeden był nawet w siódmej klasie. O, Boże miłosierny! W tej książce jedynej są obrazki. Nikt ich nie oglądnie jak należy, bo jakżeż patrzeć przez łzy? …Widać tylko twarzyczki młodziutkie, rozweselone oczy, rozmierzwione czupryny, studenckie mundurki, lecz się to wszystko zlewa i wszystko się majaczy. Jakżeż można potrzeć no setki pomordowanych dzieci? Ja znam już kilku chłopaków dobrze, bo wciąż tę książkę przeglądom i gadam z nimi, bo takie to młode i niewinne i samotne z obrazka patrzy jakby chudziątko najmilsze, matki szukał i wypatrywał, więc, kłamiąc niezręcznie gadam mu, że zaraz przyjdzie, bo tylko na chwilę wyszła po łakocie dla niego. A on, chłopak najdroższy, wierzy i do mnie się uśmiecha, lwowskie dziecko najdroższe.

 2. Sunny said

  TYLKO MI CIEBIE MAMO
  TYLKO MI POLSKI ŻAL!…

  ORLĄTKO
  O mamo, otrzyj oczy,
  Z uśmiechem do mnie mów –
  Ta krew, co z piersi broczy,
  Ta krew – to za nasz Lwów!
  Ja biłem się tak samo
  Jak starsi – mamo, chwal! …
  Tylko mi ciebie, mamo,
  Tylko mi Polski żal! …

  Z prawdziwym karabinem
  U pierwszych stałem czat …
  O, nie płacz nad swym synem,
  Że za Ojczyznę padł ! …

  Z krwawą na kurtce plamą
  Odchodzę dumny w dal …
  Tylko mi ciebie, mamo,
  Tylko mi Polski żal! …

  Mamo, czy jesteś ze mną ?
  Nie słyszę twoich słów …
  W oczach mi trochę ciemno …
  Obroniliśmy Lwów! …
  Zostaniesz biedna samą …
  Baczność za Lwów! Cel! Pal!
  Tylko mi ciebie, mamo,
  Tylko mi Polski żal…
  Artur Oppman / OR-OT /

 3. Sunny said

  Cmentarz Orląt Lwowskich – 2012 r.

 4. Marucha said

  Dzięki, panie Sunny, za te wpisy.

 5. Sunny said

  Lwów cmentarz Orląt – historia

 6. Kazik said

  Zabrakło dorosłych i zastąpiły ich dzieci .Te słowa wypowiedział żołnierz z krwi i kości , gen. Józef Dowbór – Muśnicki . Czy nie są prawdziwe ?

 7. Sunny said

  ADAM MICKIEWICZ
  DZIADY. CZĘŚĆ III
  AKT PIERWSZY
  SCENA PIERWSZA

  http://literat.ug.edu.pl/dziadypo/0002.htm

  JAN
  Sam widziałem.

  JACEK
  Widziałeś! – i mego
  Brata wywieźli? – wszystkich?

  JAN
  Wszystkich, – do jednego.
  Sam widziałem, – Wracając, prosiłem kaprala
  Zatrzymać się; pozwolił chwilkę. Stałem z dala,
  Skryłem się za słupami kościoła. W kościele
  Właśnie msza była; – ludu zebrało się wiele.
  Nagle lud cały runął przeze drzwi nawałem,
  Z kościoła ku więzieniu. Stałem pod przysionkiem,
  I kościół tak był pusty, że w głębi widziałem
  Księdza z kielichem w ręku i chłopca ze dzwonkiem.
  Lud otoczył więzienie nieruchomym wałem;
  Od bram więzienia naplac, jak w wielkie obrzędy,
  Wojsko z bronią, z bębnami stało we dwa rzędy;
  W pośrodku nich kibitki. – Patrzę, z placu sadzi
  Policmejster na koniu; – z miny zgadłbyś łatwo,
  Że wielki człowiek, wielki tryumf poprowadzi:
  Tryumf Cara północy, zwycięzcy – nad dziatwą. –
  Wkrótce znak dano bębnem i ratusz otwarty –
  Widziałem ich: – za każdym z bagnetem szły warty,
  Małe chłopcy, znędzniałe, wszyscy jak rekruci
  Z golonymi głowami; – na nogach okuci.
  Biedne chłopcy! – najmłodszy, dziesięć lat, nieboże,
  Skarżył się, że łańcucha podźwignąć nie może;
  I pokazywał nogę skrwawioną i nagą.
  Policmejster przejeżdża, pyta, czego żądał?
  Policmejster człek ludzki, sam łańcuch oglądał:
  „Dziesięć funtów, zgadza się z przepisaną wagą”.

 8. […] Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie kryje ciało nastolatka (14 lub 15 lat), który poległ w obronie Lwowa. Kiedy postanowiono go wybudować (1925), pojawiło się pytanie, z którego pobojowiska podnieść prochy do symbolicznej mogiły. Los padł na Cmentarz Obrońców Lwowa. W obronie Lwowa zginęło wielu polskich nastolatków, gimnazjalistów, ochotników, dziewcząt i chłopców. https://marucha.wordpress.com/2013/11/21/o-mamo-otrzyj-oczy/ […]

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: