Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Start polskiego satelity

Posted by Marucha w dniu 2013-11-21 (Czwartek)

Pierwszy polski satelita naukowy – Lem – został dziś wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Wystartował na rosyjskiej [Ujjj!!! – admin] rakiecie Dniepr z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu o godz. 8.10 naszego czasu. Jego zadaniem będzie pomiar 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Lema oraz czekającego jeszcze na start Heweliusza zbudowano w ramach międzynarodowego programu BRIght Target Explorer Constellation – BRITE. Pracowali nad nimi specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. To pierwsze nanosatelity, czyli obiekty o bardzo małych rozmiarach, które będą wykonywały w kosmosie zadania naukowe.

MM, PAP
http://www.naszdziennik.pl

Właściwie rakieta Dniepr jest konstrukcji rosyjsko-ukraińskiej.
Admin

Komentarzy 11 do “Start polskiego satelity”

 1. Kar said

  „Lem”…pierwszy…i nie ostatni – zydek w „polskim” kosmosie

 2. Inkwizytor said

  Ruscy zrobili to specjalnie żeby nas poniżyć. Rakieta spadnie z polskim satelitą co pozwoli im naśmiewać się z naszej myśli technicznej 😦 Sądzę, że sekretna inicjatywa wyszła od Putina

 3. Baron Srul Radziwiłł said

  Bardzo Uszanowny Pan Inkwizytor!

  Pan żeś mnie z ust wyjąłeś to, co bym sam napisał, gdyby nie chwilowe zakłopotanie z mój synek Arik, co się zaczął z polskie gojki zadawać.
  Polakom trzeba uzmysłowywiać, że Rosjanie to ich największy wróg paskudny i że wszystko co une robią, to robią pod kąt na upokarzanie i wykorzystywanie Polaków.
  Całe szczęście, że już wychowaliśmy sobie cały rzesz posłuszne polskie goje co powtarzają to, co im mówimy.

 4. revers said

  ad2,3 ta ruskie wyslaly spadajace satelity na WTC2 i WTC7, wiecej takich oswieconych inkwizytorow i naukowcow, niezaleznych dziennikarzy , bo Ciolkowski to nie Rosjanin, Amstrong wyprzedzil Gagarina w pobycie na orbicie.

 5. Marucha said

  Re 4:
  Pan chyba nie zrozumiał ironii.

 6. Ad 1

  Nieprawda. Wkrótce start drugiego polskiego satelity – Heweliusza, którego wyniesie na orbitę rakieta chińska Long March.

  http://nt.interia.pl/raport-kosmos/misje/news-wystrzelono-pierwszego-polskiego-satelite,nId,1061528

 7. Mordka Rosenzweig said

  re 3

  Najukochanszy pan Baron,

  Ja pan Mordka i moje Salcie bardzo sie modlimy w nasza synagoga aby ta rakieta lecac nie wpadla pszypadkiem na brzoze.

 8. Brat Dioskur said

  ad 4@Revers

  Z tym Gagarinem nie jest wszystko takie jasne.Jezeli lot zostal zainscenizowany ,a mogl ,bo w tych czasach konkurencja nie miala srodkow technicznych na sprawdzenie takich lotow ,to rzeczywiscie Amerykanin byl pierwszym czlowiekiem w kosmosie.N adzwyczaj podejrzana jest tragiczna smierc jedynego znaczacego swiadka ,czyli samego Gagarina.Kiedys w Internecie natknalem sie na niezwykle profesjonalna dyskusje w tej materii ,dotyczaca szczegolow samego crashu Gagarina ,ktory mozna porownac z wypadkiem Kennedyego jr.Argfumenty,ktore padaly byly niezwykle ciezkie i przekonywujace.

 9. Brat Dioskur said

  Ze tez musiano wybrac nazwisko nihilisty ,ktory wymyslil jedna z najglupszych mantr o konklawe.O tyle nietrafiona ,bo opierajaca sie na obcych chrzescijanstwu przeslankach moralnych.Nawiasem nie lubialem czytac jego ksiazek ,bilo z nich jakims chlodem…

 10. Wosiu said

  Re Marucha

  Dnepr to rakieta oferowana teraz również samodzielnie przez Ukrainę jak i kilka innych rakiet wynoszących oraz system Świteź:

  http://www.ste.com.ua/index.php?hl=en&idd=catalog&catalog=7d92093b749fe2ab8ffb167c082a0269

  Re8/Brat Dioskur

  Podobno lot Gagarina był prawdziwy, tyle, że wcześniej na orbicie był Mikojan ale na skutek błędu czy awarii przy powrocie wylądował w Chinach, skąd go wypuszczono po kilku miesiącach. Sprawa została ze względów propagandowych utajniona przez ZSRR i CHRL (wiele dano Chińczykom za to, a oni dotrzymują słowa).

  Co do śmierci Gagarina w katastrofie lotniczej, to podobno przykrywka, a Gagarin tajemniczo zniknął (porwany przez Obcych?)

 11. Marucha said

  Re 10:
  Podobno przed Gagarinem był Iljuszyn, ale zwariował. Nie żartuję.

Sorry, the comment form is closed at this time.