Rosja: dyskusja o konstytucyjnej roli prawosławia
Posted by Marucha w dniu 2013-12-02 (Poniedziałek)
W konstytucji Federacji Rosyjskiej może pojawić się dodatkowy zapis informujący o specjalnej roli prawosławia – religii najważniejszej, najpowszechniej wyznawanej. Pomysłodawczynią takiego zapisu jest deputowana Elena Mizulina. Podczas posiedzenia Dumy, na którym padła ta propozycja, na sali – oprócz deputowanych – zasiedli także przedstawiciele Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Zarówno deputowani, jak i duchowni uważają, że znakomitą okazją do takiej zmiany jest obchodzone w tym roku 1025-lecie chrztu Rusi.
Propozycje zmian w preambule padły nie tylko podczas posiedzenia Dumy. Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Walerij Zorkin na niedawnym XVII Ogólnoświatowym Narodowym Rosyjskim Soborze w Moskwie zaproponował, by w preambule zawrzeć też informacje o historycznej roli prawosławia w kształtowaniu państwowości i wartości cywilizacyjnych Rosji.
Zwolennikami zmiany w preambule do konstytucji są przedstawiciele wielu rosyjskich organizacji i stowarzyszeń pozarządowych (m.in. Rosyjski Instytut Badań Strategicznych) oraz rektorzy i naukowcy najlepszych rosyjskich szkół wyższych.
Pomysłodawcy takich zmian powołują się na odpowiednie dokumenty w innych prawosławnych krajach Europy. Nie ukrywają , że najbardziej do gustu przypadło im rozwiązanie greckie. Godne naśladowania ma być także konstytucyjne podejście do cerkwi prezentowane przez Gruzję i Bułgarię. W art. 9. konstytucji Gruzji czytamy, że „państwo uznaje wyjątkową, historyczną rolę Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej w kształtowaniu państwowości narodowej”. W bułgarskiej konstytucji natomiast, uchwalonej w roku 1991, czytamy o „religii prawosławnej jako tradycyjnej od wieków wierze Bułgarów”.
Źródło http://www.newsru.com
ChS
http://www.pch24.pl
Pomyśleć, że to wszystko ma miejsce pod rządami rzekomego Żyda, starego kagiebisty i rzekomego ateisty, Putina…
Admin
Jedna odpowiedź do “Rosja: dyskusja o konstytucyjnej roli prawosławia”
Sorry, the comment form is closed at this time.
błysk said
Sadzę,ze jest to prawidłowy kierunek rosyjskiej polityki , bo nie łudźmy się: inicjatorem zmian w Rosji nie jest cerkiew prawosławna ,zawsze podległa rządowi ,ale rząd rosyjski.