Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  lewarek.pl o Stalingrad
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Listwa o Upadek cywilizacyjny Polski
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  lewarek.pl o Szymowski prześwietla premiera
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  marcinxw o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Pogrzeb po 73 latach

Posted by Marucha w dniu 2013-12-09 (Poniedziałek)

O godz. 11.00 czasu polskiego odbędzie się dziś we Włodzimierzu Wołyńskim pogrzeb ekshumowanych w tym mieście polskich ofiar NKWD.


Na cmentarzu we Włodzimierzu spoczną szczątki wszystkich osób, które archeolodzy ekshumowali z mogił nr 3, 4 i 5, odkrytych na grodzisku od września br. Jest ich aż 385. Po pogrzebie polska ekipa wróci do kraju. W przyszłym roku prace będą najprawdopodobniej kontynuowane, gdyż badacze natrafili na kolejne mogiły.

– Nasze prace zostały w tej chwili zakończone, jest bowiem już bardzo zimno, a ziemia zmrożona, dlatego nie jesteśmy w stanie już nic zrobić – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Dominika Siemińska, która kieruje pracami ekshumacyjnymi we Włodzimierzu Wołyńskim.

Nie wiadomo, czy w pogrzebie weźmie udział wicepremier Ukrainy, o którego przyjeździe informował wcześniej Maciej Dancewicz, naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

– Będzie asysta honorowa Wojska Polskiego, reprezentacja Policji i Straży Granicznej z generałem Jarosławem Frączykiem na czele. Ze strony ukraińskiej na pewno będzie gubernator, władze miasta, pani konsul z Łucka i ktoś z ambasady, bo nie wiadomo, czy w związku z wydarzeniami na Ukrainie przyjedzie na pogrzeb sam ambasador – mówi dr Dominika Siemińska.

Ostatnim ekshumowanym przez archeologów grobem na grodzisku we Włodzimierzu Wołyńskim była mogiła nr 5, długa na 9 metrów i szeroka na 3 metry, w której spoczywało 56 osób. W grobie byli sami mężczyźni, głównie w wieku pomiędzy 35. a 45. rokiem życia.

Większość szkieletów miała charakterystyczne rany postrzałowe, czyli strzał w potylicę, tak samo jak w przypadku szczątków znalezionych w Katyniu, Charkowie czy Miednoje. Ofiary z grobów 3, 4 i 5 to głównie policjanci i wojskowi zamordowani przez NKWD zapewne w 1940 roku. Potwierdzają to znalezione przy nich monety, które kończą się właśnie na tym roku. Mordowano ich poza grobem, a ich ciała wrzucano bezładnie do dołu. Grzebano ich z tym, co mieli przy sobie.

Poza monetami archeolodzy znaleźli m.in. szczoteczki do zębów, grzebienie, okulary, pióro wieczne, nóż, obuwie, elementy pasków, guziki wojskowe, portfele i znaczki z numerami identyfikacyjnymi policjantów. W przyszłym roku w miejscu pochówku ekshumowanych szczątków ma powstać we Włodzimierzu Wołyńskim duże upamiętnienie w formie symbolicznej kwatery wojennej.

Piotr Czartoryski-Sziler
http://www.naszdziennik.pl

Komentarzy 8 do “Pogrzeb po 73 latach”

 1. Zbyszko said

  My Polacy, oczekujemy opuszczenia do połowy flag na budynkach administracji państwowej

 2. Kronikarz said

  : /

 3. Lily said

  Ciekawe,czy Jarek pojechal,przeciez to wielki patriota,i gorliwy Katolik,za jakiego chce uchodzic…

 4. Juziek said

  Re 1:

  Pewnie nie doczeka się Pan tego, kiedy potomkowie tamtych kapeluszy dzierżą w Polsce władzę.

  NKWD (Narodnyj Komissariat Wnutriennych Dieł) obsadzone było w większości (82 – 85%) przez Chazarów – nacji wrogiej Słowianom (nie mówiąc o negatywnym nastawieniu do całego chrześcijaństwa).

  Po 1945 roku nacja ta zainstalowała swoich w Polsce, czego skutki odczuwalne są do dziś.

  Dziś winny jest komunizm, faszyzm, ale nie pisze się prawdy kto to wszystko finansował.
  Że ci co sfinansowali to całe piekło mieli i mają się ciągle dobrze.

 5. grab said

  Chwała umęczonym co w tych zbiorowych grobach dokonali swojego żywota ! Ilu jeszcze ? Kto nie wierzy , że nadzieja umiera ostatnia ? Przyczyna nieświadomości to wróg ” kameleon ” , gdyby było jasne co zaś ! Była by to z pewnością przysłowiowa ” bułka z masłem ” , a jest to ” chleb nasz powszedni „. Wszystkie zbiorowe mogiły , to są akty przemocy które nie doczekają się nigdy zadośćuczynienia . Jak można zamordowanego przeprosić !?

 6. grab said

  Ten co umiera na kolanach , to umiera kilka razy / ból x kilka / . Godność człowieka , jest ważniejsza od honoru . Człowiek , który kocha siebie jest w stanie kochać innych , bez pokonania tej bariery nie będziemy wiarygodni w stosunku do rodaków .

 7. wi42 said

  Blisko Wałbrzycha, ok. 20 km na zachód jest osiedle Gorce. W pobliżu dworca kolejowego Gorce stał kamień z napisem, m.w.: „Walczyli o polskość tych ziem, zginęli z rąk podziemia – 1946(?)”
  Pamiętam jedno nazwisko – Masłowski,….
  Od wielu lat nie ma tego kamienia…
  Czyli jednym pomniki burzą, innym stawiają… nic się nie zmienia.

 8. Siggi said

  @-7 Panie Wi42, Werwolf tez byl podziemiem i na Ziemiach Zachodnich sial smierc i zniszczenie.Nie wykluczone,ze kamien symbolizowal walke Polakow z hitlerowskim podziemiem.Byc moze ,ze jakas niedouczona prominetna gnida o steropianowym rodowodzie spowodowala usuniecie tego pamiatkowego obeliska.
  Z Wikipedii fragment; Wiosna następnego roku przyniosła masowe i planowe wysiedlanie ludności niemieckiego pochodzenia. Zmobilizowało to nieliczne resztki oddziałów zbrojnych do prób utrudnienia i zahamowania tego procesu, który ograniczał im możliwości działania. Nie powiodło się to jednak, podziemie musiało stopniowo odejść od działalności „czynnej”, nie ustając jednak w pracy propagandowej, wśród systematycznie kurczącej się społeczności niemieckiej. Przez cały rok 1946, mimo trwających na Śląsku wysiedleń, miały miejsce walki. Na miejsce rozbitych grup powstawały nowe, nie były jednak w stanie zrealizować swego głównego celu, czyli powstrzymania akcji wysiedleńczej. Przez to też stopniowo ich aktywność słabła. Ostatnie niemieckie grupy leśne, już o zdemoralizowanym obliczu, głównie rabunkowym, działały do początków 1947 roku. Na Śląsku do sabotaży i dywersji sporadycznie dochodziło jeszcze w 1948 roku.
  W lubuskiem dopiero w polowie lat 60-tych zlikwidowano uzbrojona grupe Werwolfu w rejonie Konotopu.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: