Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Wandaluzja.pl o W rocznicę utworzenia Narodowy…
  Olo o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  JW o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  NC o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Piskorz o W rocznicę utworzenia Narodowy…
  Jacek o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  walthemar o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Dziadzius o Wybór sofisty. Ochrona zdrowia…
  NyndrO o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  NyndrO o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  UZA o Nadmiarowe zgony
  NyndrO o Nie żyje Jerzy Targalski
  Peryskop o Wolne tematy (63 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 554 obserwujących.

Zabraknie karpia z Polski?

Posted by Marucha w dniu 2013-12-30 (Poniedziałek)

Z przyczyn ekonomicznych hodowla karpia w Polsce jest zagrożona.

Zdaniem Krzysztofa Karonia, Prezesa Związku Producentów Ryb za kilka lat z rynku w Polsce może zniknąć krajowy karp. Jego hodowla w Polsce jest bowiem zagrożona przynajmniej z dwóch powodów jak zaznacza ekspert.

Pierwszy to pomysł resortu ochrony środowiska na wprowadzenie dla producentów ryb w stawach hodowlanych dodatkowej opłaty za wykorzystanie wody z rzek, właśnie do stawów rybnych, gdzie hodowane są karpie.

„Jest to projekt bardzo szkodliwy, zarówno dla rybactwa jak i strategicznych interesów naszej polskiej gospodarki i polskiego środowiska przyrodniczego” – stwierdzają władze Związku Producentów Ryb w oficjalnym stanowisku w tej sprawie.

Zdaniem ZPR wprowadzenie takiej opłaty zagraża nie tylko produkcji karpia, ale również zagraża egzystencji całej gospodarki rybnej w kraju.

Drugie niebezpieczeństwo dla karpia żywego to coraz silniejsze lobby ekologiczne, które chce, aby karp był dostarczany konsumentom w gotowych płatach na tackach, a nie jak teraz żywy.

– Jeśli do tego dojdzie, to skończy się to dostawami karpia czarterowymi samolotami z Chin i ruiną krajowego rybactwa – ostrzega Krzysztof Karoń, Prezes Związku Producentów Ryb.

W obydwu przypadkach protestuje Związek Producentów Ryb, który wskazuje nie tylko na czynniki ekonomiczne dla krajowego rynku ryb, ale także na wiele innych.

Krzysztof Karoń podkreśla bowiem jakość krajowego karpia, który nie jest karmiony różnego rodzaju granulatem, ale zbożem. Zaznacza także korzystny wpływ stawów rybnych na retencję wód w Polsce.

Według ekspertów z ZPR w Polsce konsumuje się około 500 tys. ton ryb w ciągu roku, w tym około 48 tys. ton ryb słodkowodnych, a z tego karp to około 17 – 20 tys. ton.

Średnia spożycia ryb na jedną osobę w Polsce to obecnie 13 kg.

Polacy wg. wyliczeń ekspertów ZPR zjadają około 50 proc. ryb mniej niż obywatele innych państw UE. A mięso ryb w menu Polaków to zaledwie około 7 proc. innych mięs. Zdaniem dietetyków ze względu na walory mięsa ryb (tłuszcz, składniki odżywcze) w diecie człowieka powinno być przynajmniej 15 proc. ryb.

Zdaniem Karonia także z tych powodów nie można dopuścić do likwidacji krajowej produkcji karpia.

http://www.ekonomia.rp.pl

Ech, do iluż to rzeczy nie można było dopuścić… do prywatyzacji majątku wypracowanego przez Polaków, do likwidacji polskiego przemysłu i wojska, do puszczeniu mediów w ręce żydowsko- niemieckie. I co? Puszczono.
Admin

Komentarze 62 do “Zabraknie karpia z Polski?”

 1. Kronikarz said

  : – /

 2. zozo said

  bez karpia nie ma wigili-bez wigili nie ma niczego co katolickie i tradycyjne

 3. Atanazy said

  Będzie więcej pangi i farbowanego łososia.

 4. AlexSailor said

  Jak wiadomo powszechnie, każdy podatek wzmacnia społeczną gospodarkę rynkową i solidaryzm społeczny.
  Dywidenda zaś niszczy i rujnuje przedsiębiorstwa i gospodarkę nie pozwalają prowadzić prywatnych farm, spółek z n.o. na majątku państwowym.

  Dlatego prócz podatku od wód z karpiem, wód, rzeczek i strumyków w ogóle, wody jako takiej, można wprowadzić jeszcze opłatę „ekologiczną” od dni słonecznych (od powietrza już jest), od dni pochmurnych (od deszczu już jest), od wiatru, od oglądania gwiazd, od posiadania luster, od braku telewizora, od braku samochodu, od braku dzieci (od posiadania już jest wiele podatków), od bycia samotnym (od małżeństw już jest), od powierzchni okien przez które pada światło, od schodów, od kominów, od trawników (od ich braku już jest).

  Chiński karp nie dojedzie, nie ma obawy, Chińczycy sami go zeżrą.
  Ponieważ co roku w Chinach podnosi się płace (2011r. średnia płaca robotnika wykwalifikowanego 860 zł na łapu) o 10%, to w 2014r. średnia płaca przekroczy 1150 zł na rękę przy trzykrotnie przynajmniej wyższej sile nabywczej, o odpowiada płacy ok. 3,5 tys. na rękę w Polsce ( 4,2 tys. brutto).
  Chiński karp będzie dla Polaków za drogi.

  Do Polski przyjedzie karp niemiecki, duński, brytyjski (oni już wiedzą, że my go żremy), a wyhodowany zostanie w ich ekologicznych bajorach, to jest nieużytkach, z którymi nie wiedzieli co zrobić, przez polskich robotników przymusowych, to jest sezonowych.
  Bo ich nie stać na to, żeby jakieś 0,1% powierzchni kraju stało bezproduktywnie.

  Ale jest świetna wiadomość.
  W Polsce bezrobocie się już nie zwiększy.
  Produkcja chińska zostanie przeniesiona do Polski z uwagi na tańszą „siłę roboczą” i bliskość rynków zbytu.
  Oczywiście najbardziej prymitywna, pracochłonna i uboga technologicznie.

 5. NyndrO said

  Ad.2.* Nie jestem fachowcem w tych sprawach,ale letkoś Pan zdaje się przesadził.Bez karpia (nawet,gdyby tak miało być,bo przecież skoro np. dinozaury wyginęły,to i karp może) nie ma Wigilii?Że niby tradycja katolicka jest tak wątła,że brak karpia by ją miał zmieść? A nie przyszło Panu do głowy,że gdyby tak było,to rzymianie-znając ich zmysł „kupiecki”- nie robiliby tych wszystkich franciszków i innych figli,tylko wybili całą populację karpia na Planecie? 😉

 6. revers said

  no i znowu ktos w lape dostal, lobby karpiowe nie z PL , zadzialalo – a Polakom unijne oscie zostana, jak u Reymonta, tylko zamiast miales chamie „zloty rog” – miales chamie „karpie” ostal ci sie osc po krolewskiej rybie.

  Biegli wedkarze nie takie ryby lowili, ale do tego miec trzeba nosa, wiedze mysliwska i sprzecik , znac wody – ktore moga byc bardziej lub mniej sprywatyzowane i zanieczyszczone chemicznie, do stopnia dyskfalifikujacego wartosc odrzywcza ryby lub odwrocic stopine zarybiania sie obszaru wodnego.

 7. Robert said

  NyndrO bardzo trafna uwaga 🙂

 8. Nemo said

  „Pierwszy to pomysł resortu ochrony środowiska na wprowadzenie dla producentów ryb w stawach hodowlanych dodatkowej opłaty za wykorzystanie wody z rzek, właśnie do stawów rybnych, gdzie hodowane są karpie.”

  Pisałem kiedyś, że przyjdzie taki dzień, gdy „żond” nakaże ludziom płacić podatek za wodę z prywatnych studni; coś mi się zdaje, że ten czas nadchodzi.

  @2,5

  Ja tam za karpiem nie przepadam. Jako dzieciak w każdą Wigilię dławiłem się jego ośćmi i psychiczny uraz mam teraz 😉

  A tak na poważnie to nie chodzi o to czy karp zniknie czy nie z wigilijnego stołu tylko o planową eksterminację prywatnej przedsiębiorczości: dodatkowe opłaty, to dodatkowe obciążenie dla hodowców, czyż nie?

 9. NyndrO said

  Ad.8.*…ergo dla tych,którzy byli na tyle cwani i ości za dzieciaka nie próbowali wcinać i w ogóle nie mają urazów psychicznych.I lubią se karpia opindolić.Pamiętam,jak wzrosła cena jaj.Nie,że wszyscy producenci jaj się spotkali na browcu i się dogadali,tylko unia jewropejska nałożyła na hodowców dodatkowe wymogi a propos przetrzymywania kur.Jak tak dalej pójdzie,to do chlewa trza będzie plazmę i audiofilski sprzęt Bang&Olufsen wstawiać,a kotlet będzie w cenie kawioru.

 10. zozo said

  ad.5-od niedawna karp zaczal przeszkadzac w czasie swiat-niepamietam by za komuny ktos mi gadal ze karp mysli lub cierpi itp bzdety-od karpia zaczynaja,na swetach bez Bozego Narodzenia dodajac skonczyli-wiem co mam na mysli-rewolucja zaczyna sie pomalu.

 11. AlexSailor said

  Ad.8 @Nemo

  Informuję uprzejmie, że pobierający wodę z prywatnej studni, obowiązany jest płacić podatek (opłatę) w wysokości kilku groszy od m3.
  Taki podatek od wody z wiejskiej studni wynosi około 5-8 zł rocznie.
  Nawet w ciągu 20 lat nie pokryłby kosztów pomiaru wody, więc na razie nie jest pilnowany.
  Ale jest i ale na razie.

 12. AlexSailor said

  Ad. 9 @Nyndro

  Ludziom się podoba tak.
  Proszę popytać, zwłaszcza o kary za zabijanie karpia i jego niekomfortowy transport.
  Bo karp musi mieć warunki przed smażeniem, człowiek nie.

 13. miziaforum said

  http://miziaforum.wordpress.com/2013/12/30/rabunek-2014-polskie-gory-sprzedane/

 14. Guła said

  Woda. (H2O)

  Aktualni właściciele sieci przesyłowych wody, w moim mieście, maja taka siłę przebicia, że na sfinansowanie wymiany tych sieci przeyłowych do budynków mieszkalnych, namawiają … wspólnoty mieszkaniowe. Zdolni i ekonomicznie i propagandowo. Nieprawdaż?

  Bo woda według nadzorujacego pracę, tak sama z siebie nie powstała. Ta woda, przeze mnie nagabywany argumentuje, stanowi własność i trzeba „pacić”.,

  Zaraz, zaraz, ripostuje; za przesył i konsorwację instalcji zewnętrznych inkasujecie, tak? Tak.
  Za uzdatnianie wody też inkasujecie, tak? Tak
  Ale za wodę to komu mamy płacić? Stwórcy?
  Też pan wymyślił! Podsumował wyraźnie zgorszony, jak z tego wynika „właściciel wody”

  Jak sobie skojażę to powyższe z wymiana sieci energretycznych: gazowych i elektrycznych. To mam dreszcze.

  Cholera, jeszcze mam.

 15. überaleks said

  Pejsate lobby „ekologiczne” chce dostarczac zgnilego
  karpia w gotowych platach posypanych cala
  tablica Mendelejewa na steropianowych tackach
  obciagnietych folia ropo-pochodna 🙂 hihi

  Czili karp po zydowsku! 🙂

  Czy Polaki to lykna ?
  Beda lykali jak pelikany tak jak
  wszystko inne ! 🙂

 16. Plausi said

  W gruncie chodzi tylko

  tak jak i w innych przypadkach  o eliminację z rynku drobniejszych producentów.

  Das system ma tylko jeden cel, za to cel święty wywłaszczenie poddanych, bowiem imperium może funkcjonować jedynie, jeśli dysponują armią niewolników, i w demokracji właśnie o to chodzi.

 17. Plausi said

  Nasz system ma tylko jeden cel, za to cel święty, wywłaszczenie poddanych, … (Poprawka)

 18. Rysio said

  Nie przesadzajcie z tym karpiem.

  Oprócz polskiego karpia są także japońskie, chińskie i amerykańskie ( tutaj uważane to jest za chwast).

  Dla tych którzy nie lubią ości mam dobrą wiadomość, jeszcze rok, dwa i na rynku pojawią się karpie bezościste .

  Nnie dość, że będą bezościste to będą dodatkowo tanie jak barszcz( bo przywiezione jednym transportem razem z podkoszulkami chińskimi).

  🙂

 19. Wosiu said

  Może tak źle nie będzie. W razie czego uświadamiam, że karp to żadna staropolska tradycja wigilijna. Wypromowano to za wczesnego PRL-u, kiedy karp ostał się jako najdostępniejsza i najtańsza ryba słodkowodna.
  Wcześniej, na Wigilię podawano pstrągi, liny i zwłaszcza sandacze.

 20. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka chce powiedziec Polaki szeby sprowadzali karpie z Ameryka bo tam jest za duszo karpia i nawet nasza rasa nie chce go jesc, nawet jesli jest zrobiony po zydowsku.

  Amerykanskie naukowcy sprowadzili tego karpia z Chin szeby jadl glony, a on zamiast glony to je wszystko inne.

  https://www.google.ca/search?q=asian+carp+invasion+map&sa=X&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=sbDBUpvDLsXtoASJsoGABw&ved=0CCkQsAQ&biw=1440&bih=674

 21. Polon said

  Tak, lasy, woda, może powietrze. Mam już dość. I co, kurwa mam iść wywiesić białą szmatę.
  Oj, jest źle, najgorzej od 4 lat. W święta miałem okazję przejechać przez Polskę 300km w dwie strony. Zobaczyłem, że nawet na ozdobach świecących są duże oszczędności. Podziękować Bogu za łagodną zimę dla biednych by na opale zaoszczędzili. Masakra!!!!

 22. Isreal said

  ad16
  otóż to,

  i karmią granulatem nasi hodowcy , tylko niektórzy ziarnem…
  w ogóle nasi producenci żywności, różni hodowcy i rolnicy uwielbiają chemię i różne toksyny w paszach, nawozach i ochronie roślin. Wszak to „na sprzedoj”, a nie dla rodziny.

  jakiś czas temu zakupiliśmy karpie u znajomego hodowcy, żeby ugościć rodzinę i znajomych, do oprawiania przyłączyli się „licencjonowani” utytułowani biolodzy – tylko jeden karp przeszedł weryfikację – nie miał pasożytów, które świetnie czują się nie koniecznie tylko w brzuszku karpi, a znajomy w rozbrajający sposób tłumaczył się , że karpie przywozi od przyjaciół z bardzo dużej hodowli (karp wpisany do rejestru jako karp „…….”), u siebie w tym roku nie ma nic do sprzedaży. No i on i tamci żywią granulatem rybki.
  W tym roku kupujemy u innego hodowcy pstrągi, zupełnie inna jakość, choć ten traktuje hodowlę per noga, utrzymuje się z innej „ścieżki”

  a poza tym w stylu tej witryny można by zapytać kogoż to hodowcy hołubią przy okazji wyborów ? bo może tym samym tracą prawa do zdziwienia pogarszającym się rynkiem? itd itp…..

 23. Isreal said

  ad20
  Mordka zapodała fajny filmik, wyglądają jak łososie…..

 24. überaleks said

  „Nowe, restrykcyjne unijne przepisy sprawą, że wędzone wędliny odejdą do lamusa. Kilkuset producentów będzie musiało zrezygnować z wytwarzania tradycyjnie wędzonych wędlin – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

  Badania potwierdzają, że wyrobom polskich producentów daleko do spełnienia nowych wymogów dotyczących zawartości substancji smolistych w żywności, które wejdą w życie na terenie Unii Europejskiej we wrześniu 2014 r.

  Właściciele polskich zakładów wyspecjalizowanych w produkcji wyrobów wędzonych tradycyjnymi metodami, czyli w komorach opalanych drewnem, oceniają, że nowe normy są zbyt restrykcyjne.

  Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że dla wielu zakładów mięsnych nowe przepisy mogą oznaczać konieczność likwidacji przynajmniej części działalności, bo wędzenie przy użyciu drewna stanie się praktycznie niemożliwe.

  Jak zauważa na łamach gazety Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso, zagrożony jest dalszy byt co najmniej 100-150 firm ze wszystkich ok. 2 tys. działających na rynku mięsa.

  Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

  Dopuszczone beda tylko granulaty
  plaskie i kulkowe dostarczone na
  specjalnych tackach!
  Biala na sniadanie, zolta na obiad,
  czarna na kolacje!
  Na Wigilie zalane barwnikiem „E129”
  (Bardzo ladny czerwony)
  Tyle tylko ze zamiast wigilijna ma sie
  nazywac „pasza specjalna-sezonowa”
  Stosowne kolczykowanie jest tez przewidziane
  ale komisarze prosza zeby nie ustawiac
  sie jeszcze w dlugich kolejkach bo plabownice
  sie przegrzewaja!

 25. U nas ludzie często ponad faktyczną potrzebę martwią się biednymi karpiami, głodnymi psiakami, czy nawet -zupełnie niepotrzebnie- głodującymi dziećmi w Afryce (a po kiego ch**a dożywiać tych tępych, patologicznych nierobów i przyszłych gwałcicieli i pasożytów, co sami bez nas nie potrafią się ogarnąć?! No po co?! Żeby, będąc już dorosłymi, jeszcze więcej się ich tu zjechało po nasz socjal i kobiety?!?). Nikt natomiast szerzej nie dostrzega problemu najistotniejszego – agonii Białej Rasy, stanowiącej wszak fundament cywilizacji!!! 💡 😥

 26. Krzysztof P said

  at 25 ***** gwiazdek za TRANOŚĆ wpisu. !

  Dr. Jan Kwasniewski od ” diety optymalnej” zawsze twierdził, że jakość UMYSŁU koleruje z prawidłowym odżywianiem się?
  Tak więc mozna się zastanawiac bardzo serio… CO wchrzaniaja na codzień CI, w których umyslach rodzą się te wszystkie ” regulacje ” wykończające jedyna KREATYWNA rasę ludzi, ….b i a ł e g o człowieka ??????

 27. Rysio said

  re 25. Co się pultasz Ostbaltisc?

  Przecież te twoje szkopy są cholernie wyżarte.

 28. AlexSailor said

  Ad. 25 @Ostbaltisch

  „Nikt natomiast szerzej nie dostrzega problemu najistotniejszego”

  Dostrzega.
  Niestety myślenie większości, to myślenie dzieci, najwyżej nastoletnich dziewuch kwiczących na widok pieska jako substytutu dziecka.

 29. marat15 said

  wkrotce za pomoca komunstycznego mutanta pod nazwa Unia Europejska ( do ktorej Polska sie ochoczo przylaczyla) zabraknie tez smaku tradycyjne wedzonych wedlin.
  A co tam?
  Niech Polacy zuja gabczata szynke nasaczona woda, chemia i licho wie czym jeszcze
  http://www.fronda.pl/a/unia-zniszczy-polska-branze-wedliniarska,33085.html

 30. marat15 said

  karpia jak karpia. Wkrotce moze zabraknac Polski. A polacy przejda , jak za czasow Hitlera , pod but niemiecki. Tyle ze teraz stopniowo i dobrowolne ,a moze raczej z glupoty wlasnej.

  Ivan
  Grudzień 29, 2013 at 15:37 Odpowiedz
  Polacy Ważne!!!!!! oto co nam szykuje ryży i jego zbrodnicza, zdradziecka, złodziejska kamaryla!!!> Niemcy sondują projekt Wolnego Miasta Świnoujścia? Ma być to początek wspólnego, niemiecko-polskiego administrowania wyspami Uznam i Wolin, realizowanego pod patronatem Unii Europejskiej.Czy nadeszło to, czego można było się spodziewać już od dawna? Z dwóch różnych źródeł dotarła do mnie informacja o pojawieniu się w przestrzeni politycznej Świnoujścia pogłosek o zgodzie polskiego rządu na ulokowanie w tym mieście kilku agend niemieckich instytucji państwowych. Ma być to początek wspólnego, niemiecko-polskiego administrowania wyspami Uznam i Wolin, realizowanego pod patronatem Unii Europejskiej. Czy to zwykła, bezpodstawna plotka? A może sondowanie reakcji polskiej opinii publicznej i ewentualnego zachowania się Polaków wobec nieuchronnie zbliżających się nowych, niemieckich porządków w obrębie tzw. Ziem Odzyskanych? Czy już podczas najbliższych wyborów samorządowych będzie można

 31. — Panie Rysiu z wpisu 27
  Dlaczego , Pan uwielbia miec zawsze kogos , na kim sie wyzywa i mu ubliza ?
  I to , niezaleznie od racji tematu . Kompleksy do Pana nie pasuja . Wiec , co ?

  Kompleksy pasują. Kompleks bogatego kapitalisty, którym oj jak chciało by się być…
  Admin

 32. Fran SA said

  17-20 tysiecy ton karpia rocznie to jest bardzo dobry gescheft; za dobry zeby sie zmarnowal dla goyim.
  Nalezy przechwycic monopol na produkcje karpia i nalozyc godziwe ceny. Taki paczkowany filet karpia bedzie kosztowal 10 razy tyle co caly, zywy egzemplarz.
  Ale za to zwiekszy sie ilosc zatrudnionych potrzebnych do filetowania i paczkowania karpia … w Chinach.

  Bedzie to kolejny zamach na tradycje religijna katolikow. Po karpiach i stole wigilijnym maja zostac tylko wspomnienia.

 33. überaleks said

  W Puszczy Bugo-Odrzanskiej nie bedzie
  zadnych stawow ani wedzarni ani innych
  wynalazkow! Ma byc ekologicznie
  i dziewiczo ! Ale jest za duzo robali!
  Dlatego jak ktores uprze sie i nie wyjedzie
  na arbeity to dostanie gleit na robaki!
  Oby tylko nie wedzil i nie robil smrodu!

  Guten Appetit! 🙂

  Unia zachęca – jedzcie owady!

  Zatrudnieni przez UE eksperci uważają, że owady mogą stanowić cenne źródło pożywienia i idealną alternatywę dla mięsa. Dlatego władze uruchomiły projekt promujący jedzenie owadów, który kosztować będzie 3 mln euro. – Urzędnicy wierzą, że wprowadzenie stawonogów do codziennej diety pomoże rozwiązać problemy związane z głodem w najbiedniejszych częściach świata i będzie miało pozytywny wpływ na środowisko – informuje „The Telegraph”.

  Dobra rada – zjedz owada!

  Według entuzjastów robaczywej kuchni, entomofagia (żywienie się owadami) jest bardzo zdrowa. Owady są bowiem bogatym źródłem protein i dobrych tłuszczów nienasyconych. Według ekologa i autora książki kucharskiej „Eat-a-Bug” Davida George’a Gordona: insekty to najbardziej wartościowe i ekologiczne spośród wszystkich niedocenianych przez nas stworzeń na świecie. Nie wymagają zamieniania lasów w pola uprawne, nie wymagają dużego zużycia wody, nie emitują gazów cieplarnianych, nie produkują obornika. Poza tym owady dostarczają więcej energii, białka i zdrowych tłuszczów niż wołowina czy ryby. Mogą także zastąpić niektóre suplementy witaminowe:­ – jeśli cierpimy na niedobór wapnia, powinniśmy sięgnąć po świerszcza, a w przypadkach deficytu żelaza w organizmie, najlepsze będą termity. Jeśli komuś brakuje w organizmie miedzi i witaminy B, niech skosztuje larw jedwabnika. Natomiast pszczoły zwiększają libido– podaje „Daily Telegrach”.

  http://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/jadalne-owady-czy-owady-wejda-do-europejskiego-menu,15938.html

 34. Rysio said

  re 31. Ach, chodzi Panu o tego wyskrobanego plemnika SS-mańskiego Ostbaltischa.

  Ano kilka tygodni/miesięcy temu ten SS-mański bękart pisał głupoty o wyższości Deutche Übermenschen nad Polnishe Untermenschen.

 35. Easy Rider said

  Ad 20 – Pan Mordka.

  Panie Mordka najuszanowniejszy, coś tu nie gites tenteges z tym „karpiem azjatyckim”. Czyżby wasze człowieki coś namieszały?

  Ponieważ kiedyś uprawiałem wędkarstwo, coś tam z tej wiedzy mi pozostało, w związku z czym uważam, że ten „karp azjatycki” nie jest żadnym karpiem (ani inną rybą z rodziny karpiowatych), lecz rybą drapieżną. Wynika to z prostego faktu, że karp europejski posiada otwór gębowy dolny, co jest charakterystyczne dla ryb spokojnego żeru, natomiast ten azjatycki – posiada otwór gębowy górny, charakterystyczny dla ryb drapieżnych i właściwie bardzo przypomina wyglądem łososia lub pstrąga (również podobne plamki), tylko nie ma charakterystycznej dla łososiowatych płetwy tłuszczowej. To wyskakiwanie wysoko nad wodę – to również jest zachowanie charakterystyczne dla ryb drapieżnych. Taka inwazja drapieżników może doprowadzić do spustoszeń w ichtiofaunie wód słodkich, a nie wiadomo, czy ten piekielnik nie może też żyć w wodach przybrzeżnych morskich, podobnie jak łosoś. To jakaś rybia szarańcza.

  I Pan chciałbyś, Panie Mordka, sprowadzić tę rybią szarańczę do Polszy? Co wtedy Wasza rasa będzie jeść zamiast karpia po żydowsku, jeśli ten „azjatycki” nie jest koszerny, bo to w ogóle nie karp?

 36. Miet said

  Już trzydziestą-pierwszą Wigilię obchodziliśmy poza Polską – tutaj w Kaliforni i wcześniej w Michigan.
  Trzydzieści jeden razy marzył mi się polski karp.
  Niestety takie dobre ryby jak z Wielkich Jezior słynna „white fish”, troć jeziorowa, sandacz, łosoś w kilku odmianach – niestety, nigdy mi nie zastąpiły polskiego karpia.
  Bardzo lubiłem karpia (niech mi to wybaczą Gajówkarze) – po żydowsku… i nawet umiałem go przyrządzić z migdałami.
  Teraz tutaj w Kalifornii migdałów mam dokoła na tony – a polskiego karpia niestety….

  Najbardziej przykre jest to, że gdy opowiadam o polskim karpiu moim amerykańskim kolegom, to patrzą na mnie jak na stukniętego – dla Amerykanów karp jest uwżany jako cuchnący błotem śmieć i wędkarze wyrzucają go natychmiast po złowieniu.
  Nie pomaga tłumaczenie im, że ten polski to prawie całkowicie inny gatunek!

 37. Sunny said

  Odłowy karpia

 38. Miet said

  Dzięki Panie Sunny.
  Dobre i tyle – chciałoby się to co w sieci, mieć i na półmisku.:-)))
  Przynajmniej oczy uradowałem.:-)))

 39. @ 34 Rysio
  Szkoda że ciebie nie wyskrobali, du jüdische Untermensche.
  Z początku cię lubiłem, a teraz wypie*dalaj stąd, chazarski g*wnojadzie na fżp!

 40. PS. Ja się swoich korzeni i koneksji nie wstydzę, a wręcz przeciwnie.

 41. Zniesmaczony Murzyn said

  Nie sądzę, że Ostbaltisz należy do łacińskiej cywilizacji.
  Ostbaltysz nie da sie lubic.

  Od admina:

 42. syoTroll said

  ad 39-40 Grażdanin Ostbaltisch, uspokojsia, gniew grozit miokarda.

 43. galaszek said

  I nacototo sie taksie zmartwiować tego wygynięciem sie ten karp w ten hodowel…zn sie hodowla karp Polin? ..przeca wystarczy zmienic na wieksze tyko jeden liter i ze sztuczny stawowe hodowel karp -Polin zrobi sie naturalne zbiorowisko…zn sie zbiornik wszelakiego zbieranego Karpia np rasy Moritz abo z gatunek Szmul . I czego tu sie zmartwowac ???? ……Karpie jak Polin……..nie wygina na polinskich woda ..zn sie ziemi….poka my goyi zyjemy!….

 44. Boydar said

  Mimo wszystko, z tych naszych gajówkowych komentarzy przebija polskie poczucie humoru. I dopóki tak będzie, biada wam pierońskie szlangi !!!

 45. Sunny said

  Jeden z największych w Europie kompleks stawów rybnych

 46. NICK said

  O ! To p. Ost chce rządzić jak u siebie ? A w nerwach to słownik i składnia się zmieniaja… . Cierpliwy p. Gajowy. Ad. 39 i 40.

 47. Rysio said

  Ależ NICK, wpisy nr. 39 i 40 są na wagę złota.

  Proszę tylko zauważyć, że jak Rysio dobrze, tak aż po samą rękojeść, wbił krawieckie szydło w dupę Osta – to od razu jego prawdziwa SS-manska natura na wierzch wylazła.

  🙂

 48. Rysio said

  Tylko co ten Ost robi na fżp?

  Tak sobie myślę, że być może dla Osta SS-mańskiej duszy strona fżp jest takim samym odpowienikiem jak strona z pornografią dziecięcą dla pedofila.

 49. Mordka Rosenzweig said

  re 35

  Szanowny pan Easy Rider,

  Ja pan Mordka tesz jest zapalony wendkasz.

  Czy karp azjatycki to jest ten sam karp jak w Polsza to pan Mordka nie jest pewien.

  Te karpie wyskakuja z wody jak sie wsadzi elektrostatycznie naladowana siatke. Tak w USA sprawdzaja czy karp jusz tam doszedl czy jeszcze nie.

  Jedna pani jechala lodzia i karp wyskoczyl, udeszyl jaj w twaz i zlamal jej szczeke.

  Druga taka tragedia to jest zebra mussels bo zabija wszystko w slodkiej i w slonej wodzie.

  https://www.google.ca/search?q=zebra+mussels+invasive+species&sa=X&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=JwnDUquZLdL2oATogYHQCg&ved=0CDcQsAQ&biw=1440&bih=674

  Pan Mordka musi powiedziec, sze to jest efekt od globalizacji. Wielkie statki z Azji wplywaja na jeziora kanalami i zostawiaja ruszne depozyty takie jak jajki od karp azjatycki albo zebra mussels.

 50. Griszka said

  @46
  Nie widzę powodów do wywalenia posta nr 40. A co do tego drugiego to miłośnik koszernej ekonomii Misesa sprowokował oponenta, z góry licząc na jatkę.

 51. NICK said

  Ad. 40 i 48. Być może. Rysio, p. Rysio jest sprawdzony i czasem coś pozytywnego wnosi. A p. Ost – chyba wczorajszy. Wielka prośba – co znaczą „korzenie i KONEKSJE” ? Panie OsT? O swoich nie powiem – bo, do pytań nie prowokuję. Szanowny Panie Griszka (szacunek) – p. Ost domaga się jatki. To jest ostatnie zdanie na ten temat. Więcej Ost’a (ostu) nie ruszę.

 52. Pisałem o tym już w innych wątkach. Moja rodzina, częściowo zasłużona w walkach roku 1920, w czasie II wojny miała relatywnie dobre, ba – wspaniałe życie i jeszcze lepsze perspektywy na przyszłość (np. mój pradziadek był volksdeutschem i szmalcownikiem, a ciotka mojego kuzyna chodziła z generałem SS), co brutalnie zniszczyła zwyrodniała żydobolszewia, zmuszając nas do desperackiej emigracji na pół wieku, a ja sam teraz mam wielu przyjaciół w Niemczech i jeszcze nigdy nie nazwano mnie tam polską świnią, ani krzywo na mnie nie spojrzano. Raz tylko pewien niemiecki żul po trudnym do wyplenienia akcencie i nieco kalekiej jeszcze mowie, nazwał mnie „Polacke”, ale raczej rubasznie a nie po złości. A w Polsce nieraz, przez gorszych od siebie prymitywów, bez powodu nazywany byłem ch*jem, pedałem, sk*rwysynem etc. W moich rodzinnych stronach, większość pokolenia seniorów ogólnie wspomina Niemców pozytywnie, nawet z pewnym sentymentem (np. jeden 80-letni pijaczek mówił, jak go SS-mani radośnie brali na ręce, bawili i częstowali cukierkami), Sowietów zaś wszyscy wspominają jak najgorzej (kobiety sobie g*wnem smarowały twarz, by nie zostać zgwałcone, no i kradli wszystko, nawet zboże do ostatka, bez jakiegokolwiek sumienia). Jeśli zaś ktoś nie rozumie słów trudniejszych, to polecam Google i Wikipedię.

 53. Sunny said

  jak przyrządzić karpia

 54. Sunny said

  Świąteczny karp na kapuście z boczniakami – PRZEPIS

 55. @ 47 i 48
  No proszę, czego to ja się dowiaduję? Troll Rysio regularnie angażuje małe dzieci, żeby mu niczym krawiec robiły koło druta… Nadto w myśl stalinowskiej zasady, odwracając kota ogonem, próbuje to zwalić na mnie, waląc też sobie co innego przy stronce fżp, jako fetyszysta jerozolimskich pejsów i dawidowych gwiazdeczek. Czy twoi przyjacwele stamtąd też tak mają??? Przestrzegasz waść koszernej zasady, że dzidzi musi mieć 3 lata, czy wolisz młodsze? A zresztą nie ważne – może kiedyś pogadasz o tym w pewnym romantycznym miejscu np. z Panem Staruchem i Jego ekipą, bo ja właśnie skończyłem z tobą dyskusję, w myśl zasady że „mądry głupiemu ustępuje”.

 56. Marucha said

  Re 55:
  Powiem tak:
  Wpisy Ostbaltisch nieraz mnie irytują (powyższy też, ze względu na insynuacje).
  Jednak Ostbaltisch próbuje nam coś przekazać, z czym możemy się nie zgadzać, co może nas wkurzyć i oburzyć – ale jest tu jakaś podstawa do dyskusji.
  Jego fascynacja Niemcami jest mi obca – ale był kiedyś taki prof. Studnicki, który ją podzielał, choć nie szczędził Niemcom krytyki za ich postępowanie w okupowanej Polsce.

 57. 25godzina said

 58. Zniesmaczony murzyn said

  Panie Gajowy. Ost chce nam przekazac przede wszystkim wyrazy najglebszej pogardy, jako Slowianom, a wiec rasie untermenszow. Wszystkie inne informacje, czasem rzeczywiscie wartosciowe, to jest produkt uboczny jego dzialalnosci.
  Wie Pan, mieszkalem troche w dedeerku. Mieszkancy tamtych ziem na ogol byli dla mnie bardzo serdeczni. „O, slowianscy ludzie”, mawiali, i zapraszali na piwo. Wiem, ze bylismy dla nich takimi troche eksponatami, ale wobec prostoty russkich saldatow stacjonujacych w ich krainie, wygladalismy jak ludzie. (bo do Niemiec bolszewicy wysylali element pewny). Zaden z Niemcow nigdy nie dal nam odczuc nic w rodzaju wyzszosci rasowej, czy narodowosciowej, a jeden gosciu umawial sie ze mna, ze bedziemy razem wiac na Zachod przez gory Harcu, jako ze go w Berlinie juz dwa razy postrzelili jak chcial przejsc przez Mur.
  Takoz Ost to typ opisany przez Lysiaka w „Kolebce”, ktorego jego właśni wspolbratymcy upominali, zeby sie zachowywal.
  A tak na marginesie, ponad 90 procent profilu genetycznego Niemcow pochodzi od Slowian. Przez tysiac lat sasiedztwa obydwa narody wymieszaly sie dosc dokladnie.

  P.S. Dziekuje za zamieszczenie trafnego demotywatora (wpis #41).

 59. NICK said

  Ad. 47. Wydawać się może, iż P. Rysio ma rację. Ad. 58. Wydawać się może, że też ma rację, prócz a właściwie przedostatni akapit prawie też. I cóż dalej?

 60. A tak na marginesie, ponad 90 procent profilu genetycznego Niemcow pochodzi od Slowian. Przez tysiac lat sasiedztwa obydwa narody wymieszaly sie dosc dokladnie.
  WIĘC DLACZEGÓŻ DO K*RWY NĘDZY (PRAWIE) NIKT TU NIE OKAZUJE MINIMUM DOBREJ WOLI, BY DOPROWADZIĆ TEN PROCES DO SZCZĘŚLIWEGO KOŃCA (PEŁNEJ GENETYCZNO-JĘZYKOWEJ FUZJI)?! Czyż naprawdę nie macie na tyle imaginacji, by wyobrazić sobie, jaką wtedy bylibyśmy potęgą, niczym Protorzymianie+Sabinowie?!? Chyba nie, skoro rodzime nadęte chamy i prostaki, z głupoty i przekory uznają te 90% Słowianki za brzydkie, a własne za najpiękniejsze. Polecam miasto Olkusz – tam w młodym pokoleniu jest istne zatrzęsienie pięknych Polek, acz dla kołtuństwa lepsze g*wno w polu niż kurort w Tyrolu.

 61. Bart_w said

  Bo globalizm nie jest zgodny z Naturą. Co sie miało wymieszać, sie wymieszało, a jeśli Natura (nie decydenci) tak zadecyduje, to się będzie mieszać dalej. A jeśli nie, to nie.

 62. miziaforum said

  UWAGA !!! PROŚBA DO CZYTELNIKÓW TEGO FORUM
  POMÓŻCIE POSŁOWI
  SZCZEGÓŁY W LINKU
  http://miziaforum.wordpress.com/2014/01/05/posel-iiir-p-nie-zaplacil-za-dymanko-200-zl-jest-zbulwersowany-najsciem-alfonsow/
  CHCĘ ROZPOCZĄĆ OGÓLNOPOLSKA AKCJE POMOCY POSŁOWI SOLIDARNEJ POLSKI !!!

Sorry, the comment form is closed at this time.