Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  matirani o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  tras o Męczeństwo Mikołaja II punktem…
  Bezkompromisowa o Wolne tematy (23 – …
  Maverick o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Greg o Wolne tematy (23 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  revers o Wolne tematy (23 – …
  Włodek o 1984 spóźni się 40 lat (2…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Greg o Wolne tematy (23 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Polska – Rosja: stracony rok

Posted by Marucha w dniu 2014-01-09 (Czwartek)

Kiedy zostałem poproszony przez Redakcję „Głosu Rosji” o podsumowanie minionego roku w stosunkach polsko -rosyjskich, zgodziłem się od razu. I trochę tego żałuję. Bo 2013 rok we wzajemnych stosunkach stracony. Wnioski nie napawają optymizmem, ale też nie wpędzają w grobowy nastrój.

Polityka historyczna. Wrak prezydenckiego Tupolewa nadal stoi w Smoleńsku, przez co polska prawica ma powód, by dalej mamić naród teoriami spiskowymi nt. zamachu.

35 tomów dokumentów dotyczących zbrodni na polskich oficerach w Katyniu wiosną 1940 r. dalej pozostaje tajnych w rosyjskich archiwach. W dalszym ciągu nie znamy nazwisk ok. 4 000 ofiar (spośród ok. 22 000). Stanowisko Rosji w tej sprawie jest dla mnie niezrozumiałe.

Poważne pozytywy. Powinniśmy tu wymienić obniżenie o 10 proc. cen zakupu gazu z Rosji i uruchomienie „małego ruchu granicznego” z obwodem kaliningradzkim. Rzecz w tym, że obie te decyzje zapadły pod koniec 2012 r. i w 2013 r. możemy jedynie mówić o ich pozytywnych skutkach. Jeśli więc wykazać maksimum dobrej woli, to za pozytyw należy uznać objęcie rosyjską amnestią Polaka Tomasza D., który z grupą kolegów spod znaku Greenpeace próbował wtargnąć na rosyjską platformę wiertniczą na Morzu Pieczerskim.

Śmieszne pozytywy. 19 grudnia ur. gościł w Polsce Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Podpisał ze swoim polskim odpowiednikiem – Radosławem Sikorskim porozumienie o priorytetach współpracy do roku 2020. I słusznie! Trochę śmieszne zaś było to, że przy okazji wręczono dyplomy „za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zbliżenia i porozumienia społeczeństw Polski i Rosji”. Pierwszy dyplom otrzymała Joanna Moro – mieszkająca w Polsce wilnianka – za zagranie roli Anny German w rosyjskim filmie. Drugi przypadł rosyjskiemu dramatopisarzowi Iwanowi Wyrypajewowi, chyba za całokształt. W tym pewnie za to, że jego trzecia żona jest Polką. Cóż jakie nazwiska, takie zasługi; jakie zasługi – takie stosunki…

Śmieszne negatywy. W październiku ur. mieliśmy w Warszawie kolejną odsłonę „polowania na czarownice”. Jeden z akredytowanych w Polsce rosyjskich dziennikarzy okrzyknięty został przez polskie media znanym rosyjskim szpiegiem. W ramach szpiegowania nie tylko nie zbierał informacji, ale pomagał Polakom w ich zdobyciu. W tym celu zorganizował grupie polskich dziennikarzy wyjazd do Rosji. Niestety, skutkowało to pojawieniem się kilku obiektywnych publikacji na temat rosyjskiej firmy „ACRON”, a to nie było na rękę polskiej władzy…

Poważne negatywy. Jako działania wrogie Rosji należy uznać zaangażowanie Polski w realizację programu „Partnerstwo Wschodnie”. Jego faktycznym celem było odsunięcie państw mogących w przyszłości pretendować do członkowstwa w UE od Rosji. Ostatnim przejawem polskiej aktywności w tym projekcie było zaangażowanie w wydarzenia na Ukrainie i próba destabilizacji sceny politycznej tego kraju.

Bardzo poważne negatywy. Prawie 2 miesiące wstrzymywałem się ze sformułowaniem tej tezy, ale mam już do tego pełne prawo. 11 listopada ur. obchodziliśmy 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie już przez Warszawę przeszedł marsz narodowców. Tradycyjnie były zamieszki, wznoszono hasła antysemickie i antyrosyjskie. Tradycyjnie zniszczono kompozycję plastyczną „Tęcza” w centrum miasta, będącą symbolem pokoju i równouprawnienia [He he, ależ autor pruknął politpoprawnością, aże mnie zemgliło… – admin].

Wszyscy wiedzieli, że dojdzie do rozruchów. Wiedziały polskie służby specjalne, które doskonale spenetrowały środowisko narodowców. Wiedziała główna partia prawicowa – Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która oficjalnie nie wzięła udziału w marszu. Wiedzieli dziennikarze bezbłędnie rozstawiający kamery. Marsz miał przejść przez sam środek miasta i zakończyć się mityngiem. Przebieg tego ostatniego nie interesował już mediów. Interesowały zadymy – takie były oczekiwania widzów TV, radiosłuchaczy, internautów.

Niezrozumiałym błędem było zezwolenie na przemarsz przez Warszawę. Niezrozumiałe zezwolenie na przejście dwoma ulicami: Spacerową i Belwederską. Popatrzcie na załączoną mapę. Ambasada Rosji w Warszawie znajduje się w trójkącie wyznaczonym przez te dwie ulice, z trzeciej zaś strony jest „zamknięta” budynkami polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Wielotysięczny tłum syczący nienawistne hasła odciął ambasadę ze wszystkich stron. Czy można było to przewidzieć? Ależ wszyscy o tym wiedzieli! Wszyscy też pamiętają „gorące” powitanie w Warszawie rosyjskich kibiców na EURO 2012.

Ukarano kilku chuliganów. Po 2 miesiącach czas na pytania: czy karę poniósł Minister Spraw Wewnętrznych? – nie; Komendant Główny Policji? – nie; Komendant Stołeczny Policji? – nie; Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Warszawy? – nie. To może chociaż Szef Straży Miejskiej? – też nie. Dlaczego? – bo wszystko wydarzyło się tak, jak miało.

Nie winię polskich decydentów za sprowokowanie antyrosyjskich wydarzeń 11 listopada. Twierdzę jedynie, że przewidując je, świadomie nie zrobili niczego, by im zapobiec. W praktyce więc wykorzystali ambasadę FR w sposób wybitnie przedmiotowy.

I jeśli ten sposób myślenia nie zmieni się, pisząc za rok kolejne podsumowanie stosunków polsko – rosyjskich, znowu przyjdzie mi napisać jak na wstępie: rok stracony.

Cyprian Darczewski, polski publicysta, Warszawa
http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 6 do “Polska – Rosja: stracony rok”

 1. Krzysztof P said

  Noooo.. TUTAJ nie ma pozytywów / są smiesznostki / ale nie dziwota?
  Inny dziennikarz napisze sążniste elaboraty jak pięknie wchodzimy w d.. brukselczykom, niemiaszkom czy czy judejczykom. Rownowaga poliDyczna MUSI być!
  A wogóle, – to w picowaniu polactwa i żonglowania faktami jesteśmy mistrzami.! Czy czytając Onet / chociażby lub inne wiodace tytuły / ktokolwiek dopatrzy się jakiś negatywów w Polin?

  Schizofremia Narodowa w pełnej krasie ! Shocking !!

 2. 25godzina said

  „(…) Tradycyjnie były zamieszki, wznoszono hasła antysemickie (…) Wielotysięczny tłum syczący nienawistne hasła odciął ambasadę ze wszystkich stron (…) Nie winię polskich decydentów za sprowokowanie antyrosyjskich wydarzeń 11 listopada (…)”

  Piłeś? Nie pisz!

 3. Joe said

  Pisze o organizatorach demonstracji….Nalezy poznac jakie jest prawo dotyczace placowek dyplomatycznych…Zastrzegam ze ja nieznam.Ale domyslam sie ze jest jakas strefa”buforowa”ochrony.
  Organizatorzy powinni przed demonstracja,rozmawiac z kierownictwem placowki i zabezpieczyc ja .A potem po demonstracji mozna wydawac oficjalne wspolne oswiadczenie….Inaczej to dzicz….prowizorka….latwa prowokacja. Tyle.

 4. maurycy said

  CO TO ZA NAWIEDZONE BZDURY I BREDNIE TU PISZE DARCZEWSKI TERIE SPISKOWE TO GLUPKOWATY TERMIN WYMSLANY PRZEZ ZYDOWSTWO Z ISCIE OBLAKANA TEPOTA POWTARZANY PRZEZ ROZNYCH OSZOLOMOW ! WIDAC ZE BEZCZELNIE I CHAMSKO ROSJANIE ZAGRYWAJA I TYLE ! TU NIC NIE MAJA DO RZECZY GLUPKOWATO I BEZCZELNIE DORABIANY KONTEKST POLTYCZNY TU ZOSTALY OPLUTE I OSTYENTACYJNIE I PODEPTANE WSZELKIE STANDARDY SLEDCZE I LUDZKIE DORABIANIE TU KONTEKTOW POLITYCZNTYCH JEST GLUPOTA I BEZCZELNOSCIA W ZWIAZKU Z TYM POJAWIAJA SIE ROZNE TEORIE BARDZO CZESTO WYMYSLANE PRZEZ TYCH KTORZY TE ZBRODNIE DOKONALI

  Panie Maurycy, niech Pan nie krzycy…
  Admin

 5. jowram said

  Jeszcze 50 lat temu w dni powszednie przebywało się głównie w dużej obszernej kuchni. Na trzonie kuchennym było gotowane jedzenie. Dzieci, wdrapawszy się na ciepły zapiecek, odrabiały lekcje lub drzemały zmęczone po intensywnej zabawie na śniegu. Legowisko przytulnego zapiecka upodobali sobie też starsi domownicy: dniem do ucinania drzemek, a nocą do spania.
  Przedstawiony obok, rozbudowany kuchenny piec kaflowy, to przykład współczesnego rozwiązania, u naszych sąsiadów z południa, zapiecka i po przeciwnej stronie przypiecka.

  http://www.salonsobkowiak.pl/kaflowe-trzony-kuchenne.php

 6. Powyższy tekst rzeczywiście nie należy do sążnistych (w dobrym tego słowa znaczeniu) i analitycznych, jest to taka raczej mało poważna wyliczanka całkiem oklepanych już rzeczy i zwykłych błahostek jakiegoś bliżej nieznanego p. Darczewskiego. A swoją drogą, warto by się dowiedzieć, kto kieruje naprawdę tym „Głosem Rosji” i kto im poleca polskich współpracowników i korespondentów…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: