Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska dla bogatych. Pan płaci, Pani płaci.

Posted by Marucha w dniu 2014-02-01 (Sobota)

PODATKI. Większość Polaków oddaje państwu w formie podatków, składek i opłat połowę swych dochodów. Najzamożniejsi i ich firmy nie płacą często nic lub prawie nic.
Podatki_lapyPrzeciętny Polak, na którego podatkach opiera się rodzimy budżet, w większości krajów Zachodu nie zapłaciłby w ogóle podatku dochodowego. Za mało zarabia!

Natomiast zamożni, jak prezydent Krakowa Jacek Majchrowski czy prezes Comarchu Janusz Filipiak, musieliby oddać zachodniemu fiskusowi znacznie więcej niż oddają polskiemu.

W krajach rozwiniętych każdy, kto ma roczne dochody nie przekraczające 4-5 średnich miesięcznych pensji, w ogóle nie płaci podatku dochodowego (PIT). W Wielkiej Brytanii nie płacą go ci, którzy zarobią poniżej 9,4 tys. funtów rocznie, w Niemczech – 8,35 tys. euro, we Włoszech – 8 tys. euro, w Irlandii – 7,9 tys. euro, w USA – 10 tys. dolarów.

W Polsce, od lat, kwota wolna od podatku wynosi niecałe 3,1 tys. zł, czyli 729 euro. W efekcie, co jest kuriozum, podatek dochodowy muszą u nas płacić nawet zarabiający 260 zł miesięcznie. – A minimum socjalne na osobę wynosi 1000 zł netto – mówi prof. Mieczysław Kabaj, nestor polskich ekonomistów z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Prof. Marek Belka, szef NBP, zauważa, że podatek dochodowy płaci u nas wyjątkowo duży odsetek obywateli: ok. 25 mln z 38,5 mln (wliczając w to dzieci i 2 mln emigrantów). Dla porównania – w 63-milionowej Wielkiej Brytanii jest 29 mln płatników PIT; generalnie na Zachodzie są oni mniejszością.

Prof. Kabaj tłumaczy, że państwa rozwinięte nie opodatkowują niskich dochodów, bo to nie tylko rodzi nędzę, ale i zabija skłonność do samodzielnego radzenia sobie w życiu. Z wszelkich badań wynika, że łupienie np. debiutujących na rynku przedsiębiorców czy osób podejmujących niskopłatne zajęcia, by przeżyć, nie ma sensu – wręcz szkodzi.

Rozwinięte kraje sięgają za to głębiej do kieszeni zamożnych. Stawki PIT dla najlepiej zarabiających wynoszą tam od 40 do 57 procent, Francuzi chcieli nawet wprowadzić 75 proc. Konserwatywny rząd Davida Camerona obniżył w zeszłym roku podatki Brytyjczykom zarabiającym ponad 150 tys. funtów do 45 proc. Wywołało to oburzenie dużej części społeczeństwa i labourzyści chcą przywrócić 50 proc. Według dziennika „The Guardian”, będzie to „z pewnością jeden z gorących tematów kampanii wyborczej”.

W Polsce najwyższa stawka PIT – 40 proc. – została zniesiona przez rząd PiS. Najlepiej zarabiający (ponad 85,5 tys. zł rocznie) płacą od kilku lat 32 proc. Tzn. płacą średniacy, czyli ok. pół miliona osób, bo najwięksi krezusi nauczyli się podatki „optymalizować”, czyli uciekać z dochodami za granicę. I często nie oddają polskiemu fiskusowi nic.

Prof. Kabaj podkreśla, że to, co dzięki łaskawości polskiego państwa zostaje w kieszeni wyższych menedżerów, urzędników, wziętych prawników czy lekarzy, nie napędza koniunktury w Polsce, tylko na Zachodzie, bo tam bogaci robią zakupy. – Krajową koniunkturę pobudza najbardziej podnoszenie dochodów uboższym, bo jest ich wielu i kupują podstawowe, wytwarzane w Polsce towary i usługi – mówi profesor.

Rząd Donalda Tuska osłabił jeszcze siłę nabywczą biedniejszych, likwidując większość ulg, a przede wszystkim podnosząc VAT. Według rządowych prognoz, prawie 47 procent tegorocznych wpływów budżetu państwa pochodzić będzie właśnie z VAT, jedna czwarta – z akcyzy, 17,6 proc. z PIT, a 9,4 proc. – z CIT, czyli podatku dochodowego od firm. Wielkość i udział CIT maleje.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wylicza, że tylko 37 proc. firm płaci ten podatek. Przeciętna oddaje państwu 0,44 proc. wartości swych obrotów, ale małe firmy płacą średnio 2 proc., a duże, w tym zagraniczne sieci handlowe – 0,2 proc. lub nic. Prezes ZPP proponuje zastąpienie CIT podatkiem od obrotów.

A co z PIT? Wiktor Wojciechowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju postuluje podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego do ok. 6 tys. zł, co dałoby oddech uboższym. Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha w ogóle wątpi w sens PIT, zwłaszcza tak skomplikowanego i kosztownego, jak polski. Zwolennicy likwidacji PIT chcą zastąpić go podatkiem od funduszu płac lub tzw. pogłównym.

Kraje OECD i UE starają się ograniczyć bogatym możliwość „optymalizacji podatkowej”. Niemcy i Francuzi chcieliby ujednolicić w UE wysokość i zasady opodatkowania firm. Polski rząd nie planuje gruntownych zmian w systemie podatkowym z 1991 roku.

Zbigniew Bartuś
http://www.dziennikpolski24.pl

Komentarzy 27 to “Polska dla bogatych. Pan płaci, Pani płaci.”

 1. dejpanspokój said

  W tym artykule są nieścisłości:
  1. Skoro zasiłek socjalny jest 1000 to jakim cudem ktoś proponuje kwotę wolną 6000 rocznie? przecież to nielogiczne.
  2. Prawdopodobnie ktoś pomylił kwotę wolną, która wynosi ok. 500. Wtedy by się zgadzało.
  3. Obecnie socjal jest po 500, a kwota wolna ok 3000.
  Gdzie logika?

 2. DeMolka said

  Ale patrioci (prawdziwi, a przecież wyłącznie tacy są na tym portalu) dalej nie będą wiedzieli dlaczego Polacy emigrują i w nieskończoność dyskutować będą o obowiązkach Polaka wobec państwa „polskiego”.

  Raczej wiemy, dlaczego Polacy emigrują i nikt tu ich w czambuł nie potępia.
  Admin

 3. Rysio said

  re 2. Przepraszam bardzo ale ja jestem cały czas tutaj potępiany.

 4. Rysio said

  re 2. A Polacy emigrują bo żyd za granicą płaci więcej od żyda w Polsce.

  🙂

 5. Rysio said

  „………..PODATKI. Większość Polaków oddaje państwu w formie podatków, składek i opłat połowę swych dochodów. Najzamożniejsi i ich firmy nie płacą często nic lub prawie nic……….”

  Ponieważ zmuszenie bogatych ( co już nie raz zostało udowodnione ) do płacenia podatków jest niemożliwe, proponuję całkowite zlikwidowanie podatków.

  Wtedy i bogaci* i biedni nie będą musieli płacić podatków.

  * A o to jak by była reakcja bogatych na wiadomość, że podatki zostały zlikwidowane.

  🙂

 6. RomanK said

  Panie….. ” patriociprafdziwi”..co tu najglosniej kwicza…to z Gajowkowego chlewka:-))))..pan poslucha co gadaja siekierowi, wozacy,, Gajowy….
  rzuc pan do chlewka jakis ochlap..to sie ucisza:-))) poslucha pan ludzi…
  Sam pan widzi,,gdzie panuje gorszy nierzad:-)) czy na Krakowskim Przedmiesciu w go-go, czy- jak Polska dluga i szeroka.. Niech pan porowna skale kurestwa uprawianego w urzedach pasnstwowych z kurestwem w go-go…:-)
  Kazdy nierzad – w tym co pan slusznie zauwazyli „panstwa polskiego”:-)))-pan pamieta , panuje tylko dotad, dokad sa chetni na to placic…
  Chlewka nie mozna reformowac…mozna tylko od czasu do czasu wywalic gnoj:-))) albo najbardziej smierdzacego knura:-)))

 7. jowram said

 8. Griszka said

  https://marucha.wordpress.com/2013/05/04/jutro-wielkanoc-u-grekokatolikow/#comment-252089

  “Czy nalezy sie dziwic, ze Rusini znienawidzieli ten typ ziemnianstwa i ich specyficzny sposob prowadzenia tfu…dialogu..i podjeli go w takim samym stylu?????”

  Romek K wyklepał się w ten sposób o bestialskich mordach banderowców na Polakach, gdy bronił agitatorki UPOwskiej, skrytej za ksywką Wnuczka Bałachowca (wtedy anonimowość nie przeszkadza, gdy trzeba kogoś wspólnie obsikać).

  „Banderowcy w praktyce niewinni. Polacy sami zaczęli okrucieństwa. Władze polskie pierwsze rozpoczęły jatkę.”
  Takie kalumnie rzuca ten kundel schowany w budzie ze sklejki na zadupiu w Dallas. Okraszone oczywiście językiem godnym typowego mieszkańca rynsztoka. Glisty pospolitej.

  Jeszcze po drodze sprzeda bajkę o dziadku, któremu trzy razy wrzucono granat do chałupy. Za każdym razem niewypał 🙂

 9. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka jest pelen uznania dla nasza rasa kture sa finansowe geniusze.

  Ja pan Mordka sie wlasnie dowiedzial sze w Kanada placi sie VAT (GST) od zaplaconego podatku.

 10. RomanK said

  Eee panie Mordka..pan sie cieszy rasa…ale kudy tam wasza rasa do takiego ..o tu za przeproszeniem chocby pierwszego z brzegu nobilitowanego ziemianstfa:-))) Jakiez szlachectfo wylazi z chlewka , zerknij pan wyzej…widzi pan- jak z knura wylazi jasnie nobilitowany:-))), jak pijanemu Srulowi z rozporka:-)))
  I zobacz pan- jaki podobny ….jak wykapal….parchaty, slepy , maly, krzywy, obrzezany, czerwony na pysku.,…i smierdzi zgnila ryba:-))), bo oczywiscie tradycyjnie nie myty:-)))) ale rebusy ukladac umie:-))) to ma we krwi:-)))
  Powie mnie pan…. co w te rese je, ze tak lubi robic golemy, frankensteiny… a jak nie moze to przynajmniej bedzie zmyslal:-))))i robil ploty , mieszal , dobieral cytaty i po swojemu interpretowal i..oczywiscie..z zamilowaniem donosil:-))) na kogo moze , gdzie moze i kiedy sie da:-)))
  Talmudyzm panie Mordka..rozlazl sie o Polin- jak smrod po sklepie:-_)))

 11. RomanK said

  Aaa panie Mordka pan czlek interesu,,moze mnie pan powiedziec ile kosztuje w Polsce -dajmy na to w Bogatyni-czyli na zadupiu, zadupia palac jednego z czterech w tym zadupiu dentysty???
  Bo widi pan..mam pare bud z dykty w Dallas na zadupiu…ciekaw jestem ile by za jedna taka bude- takich palacow kupil???
  Oczywiscie Komisja zwyczajowo od reki..gotowka:-)))

 12. Griszka said

  https://marucha.wordpress.com/2013/05/04/jutro-wielkanoc-u-grekokatolikow/#comment-252860

  Nawet Gajowy pytał pełen konsternacji czy przypadkiem obrońca ksywek banderowskich nie usprawiedliwia mordów dokonanych przez UPA na Polakach, przypisując naszym rodakom porównywalne bestialstwo. Wiadomo kiedy głupi żartuje ?
  Oczywiście burek już nic więcej nie odpowiedział tylko schował się do swojej budy.
  Każdemu się zdarzy wygadać. Nawet Romek Talmud zacznie cytować jak go przycisnąć. A i mord usprawiedliwi wzorem swoich starszych braci w wierze.

  W innym poście bezwstydny kundel z Dallas sugeruje w pierwszej kolejności winę polskich władz za działania siepaczy UPOwskich.

  Teraz będziesz innych legitymował, ormowcu ciskający donosy na wycieraczkę ?
  Na ks. Stehlina doniosłeś już, że niby zawiadywał ‚ekspozyturą niemieckiego wywiadu’ czy tylko obsmarowałeś w skrytości na tym forum jak na glistę przystało, chory z nienawiści do łacinników, z niewymytą gębą, czubku ?

  Trzy razy granat wrzucali, Romek ? Nie wiedzieli do czego służy zawleczka ? A może grekokatolicki pop dom rodzinny pobłogosławił, żeby cud zdarzył się po trzykroć ?
  Wijesz się jak robak na tym forum. Dowcipem z rynsztoka chwalisz, niczym szkolna gówniarzeria, ale nie ma nigdy odpowiedzi na postawione pytanie.
  Dlatego zapracowałeś sobie na opinię protektora banderowców na tym forum. Własną, ciężką pracą 🙂

 13. Griszka said

  Widać celnie ugryzłem w dupę dorobkiewicza za trzy grosze, który za komuny grzał stąd w popłochu, że teraz Bogu ducha winnym ludziom z Bogatyni się obrywa. Jak zwykle knur obsika krajanów.

  Ceny sklejki są wszędzie praktycznie takie same. U nas w Polsce budują domy z cegły klinkierowej a cieńkie sosnowe deseczki i karton, z których stawiają w wielkim Teksasie hacjendy, zostawiamy psom na budy albo robimy z tego szopy na graty.
  Romek, lepiej obwiąż linkami swoją chatkę z dykty i kijaszków, bo przy pierwszym lepszym wietrze może twój cały dobytek na emigracji polecieć do Maryland 🙂 🙂

 14. maurycy said

  Rozwiniete kraje siegaja glebiej ?( Francja to paranoja w krystalicznej postaci !) Te kraje kreca sie w kolko i wyczerpaly mozliwosci rozwoju . Lupienie bogatych zeby schlebiac prymitywnym i prostackim gustom jest czyms glupkowatym ! Doprowadza ono tylko do tego zeby sprawiedliwie wszyscy byli zebrakami ! Trzeba stworzyc prawdziwa ekonomie, ta ktora jest ,jest gangsterstwem uprawianym przez zydowstwo . Nie jest to zaden liberalizm ani gospodarka rynkowa wbrew wyswiechtanym frazesom ! Brak sensownych pomyslow w Europie jak i tez w Polsce ! Tylko populizm,populizm ,zabrac on ma ,zabrac on ma ..bedzie sprawiedliwie ! Nic a nic jak zarobic zeby ludziom chcialo sie chciec ! Tylko wowczas sprawy ida do przodu nie jak chamsko zabiera sie tym co maja !

 15. Marek said

  Marucha powiedział/a
  2013-05-12 (niedziela) @ 21:10:13

  Panie Romanie,
  Stawiam zatem pytanie.

  Czy uważa Pan, że potworne, bestialskie zbrodnie na narodzie polskim dokonane przez ukraińskich banderowców, są usprawiedliwione?
  Czy sądzi Pan, że właściwą odpowiedzią na błędy II RP (która własnych obywateli też potrafiła bardzo źle traktować), jest przybijanie niewinnych ludzi gwoździami przez oczy do podłogi? Rozpruwanie brzuchów ciężarnym kobietom?

  =========================

  Powyższy wpis Szanownego Gospodarza był ostatnim i pozostał bez odpowiedzi.
  tu:
  https://marucha.wordpress.com/2013/05/04/jutro-wielkanoc-u-grekokatolikow/#comment-252089

  Pytany ma okazję odpowiedzieć.

 16. Griszka said

  @11
  Spoko, Romek się wytłumaczy, że nikt nie skumał topornego dowcipu. W końcu żarty z mordów i gwałtów są oznaką wysokiej kultury osobistej i wrażliwości społecznej.
  Teraz są nowe trendy w kabarecie.

 17. Marucha said

  Re 6:
  Zgoda, że cała Polska to jeden wielki burdel.
  Tym niemniej – lokowanie domów publicznych w reprezentacyjnych miejscach dużych miast to postawienie kropki nad i. To tak. jakby znany w okolicy złodziej zawiesił nad drzwiami szyld:
  Żdzichu Sztacheta
  Złodziej zawodowy

  To jest bezczelne naigrawanie się z ludzi: My wiemy, że wy wiecie, że jesteśmy alfonsami i szubrawcami – ale teraz możemy się tym oficjalnie chwalić.

 18. Rysio said

  Obawiam się, że jak Gajowy tak dalej bedzie wywalał moje ostre wpisy a przepuszczał tylko te maślane to mnie na ołtarze wyniosą.

  🙂

 19. Rysio said

  re 17. A gdzie mają burdele lokować – na zadupiu gdzie nie ma klienteli?

  Proszę bardzo, przepuszczam inteligentny komentarz naszego trolla.
  Admin

 20. Rysio said

  Co Gajowy się mnie czepia?

  Burdele zawsze były.

  Np. za komuny pełno panienek się kręciło w warszawskich hotelach.

  Oficjalne? Ogłaszające swe usługi w prasie? Wsadzające ulotki za wycieraczki samochodów?
  Bredzi Pan.

 21. Rysio said

  Proponuję rozstrzeliwać na miejscu, złapanych na wsadzaniu* ulotek za wycieraczki samochodów.

  🙂

  * oni mnie też strasznie wpiniają.

  Rozstrzeliwać razem z głupcami, którzy robią sobie śmichy-chichy z pogrzebu.
  Admin

 22. RomanK said

  ad 17.. Panie Gajowy…napisal pan cala prawde!

  Tak wlasnie jest ..dokladnie!

  „To jest bezczelne naigrawanie się z ludzi: My wiemy, że wy wiecie, że jesteśmy alfonsami i szubrawcami – ale teraz możemy się tym oficjalnie chwalić.”

  I robia to..bo moga. Poprostu moga, bezkarnie i bez strachu przed odpowiedzialnoscia..jakakolwiek odpowiedzialnoscia.
  ………………………………
  Wracajac do panskiego pytania, na ktore nie odpowiedzialem, gdyz poprostu go nie czytalem i zostalo do dzis- jako ostatnie w watku…nie z braku szacunku bynajmniej…(dziekuje p. Markowi za przypomnienie i zwrocenie uwagi na jej brak…)

  Oczywiscie uwazam ,ze zadna zbrodnia nie ma i nie moze miec zadnego usprawiedliwienia…
  Tym bardziej Ludobojstwo!!!!!TA ZBRODNIA wymordowania ludnosci polskiej na Kresach- Wolyniu, Podolu i mordow na Podkarpaciu! NIgdy!!!!!! i w zadnych okolicznosciach i warunkach…. i nigdy nie byla i nie jest do dzis, i nigdy nie bedzie NICZYM usprawiedliwiona !
  Mozna i powinno sie badac motywy i okolicznosci, ktore przyczynily sie do popelnienia zbrodni…zeby lepiej zrozumiec, jak takie cos moglo sie zdarzyc- jak do tego doszlo…ale o USPRAWIEDLIWIENIU nie moze byc mowy!
  Nie ma usprawiedliwienia dla mordercow….ale i nie ma usprawiedliwienia dla tych, ktorzy swoimi dzialaniami do takiej sytuacji doprowadzili. Wystawiajac cala polska populacje Kresow bez zadnej ochrony na pewna smierc.

 23. VAT said

  Interesująca wizja przyszłości Polski:
  http://slomski.us/2014/02/01/detroizacja-polski

 24. RomanK said

  Detriot to najlepszy przyklad experymantu na zywym miescie….ba najbogatsztm i najbardziej dynamicznym miescie u USA… Jesli komus wydaje sie ,ze to wszystko co stalo sie z Detroit to wynik przypadku i losu…niech tak mysli dalej:-)))) To wielka cybernetyka socjalna,,,

 25. […] mówi prof. Mieczysław Kabaj, nestor polskich ekonomistów z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. https://marucha.wordpress.com/2014/02/01/polska-dla-bogatych-pan-placi-pani-placi/ […]

 26. jowram said

  Nasz kwota wolna od podatku, i dla porównania w krajach rozwijających się
  http://www.wykop.pl/ramka/1723370/porownanie-kwoty-wolnej-od-podatku-w-polsce-i-w-krajach-iii-swiata/

 27. Griszka said

  „ale i nie ma usprawiedliwienia dla tych, ktorzy swoimi dzialaniami do takiej sytuacji doprowadzili. Wystawiajac cala polska populacje Kresow bez zadnej ochrony na pewna smierc.”
  _______________________________
  A nie mówiłem. Zawsze tak przedstawiana jest ta sprawa przez tego parchatego osobnika, żeby dla równowagi ukazać też winę Polaków w tej sprawie.
  Równie dobrze można wciskać bajki , że polskie władze nie ochroniły Żydów w Getcie Warszawskim. Zbrodnie miały miejsce wtedy, gdy formalnie Polskie państwo już nie istniało.
  Typowa retoryka banderowska.

  No, ale i tak postęp, bo parch oskarżał Polaków, łacinników, że to przez dążenie do zakończenia schizmy doprowadzili do tej sytuacji. Brakło jeszcze tylko dołączyć do tego wszystkiego papieża zgodnie z ostatnimi trendami antyklerykalnej nagonki..

Sorry, the comment form is closed at this time.