Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na Feedage

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Yagiel o Wolne tematy (83 – …
  Siekiera_Motyka o No deal, Mister Trump?
  - o No deal, Mister Trump?
  Pinxit o No deal, Mister Trump?
  - o Wolne tematy (83 – …
  Maćko o Wolne tematy (83 – …
  Maćko o Wolne tematy (83 – …
  Marek Lipski o No deal, Mister Trump?
  NICK o Wolne tematy (83 – …
  Birton o MSZ: Polska nie poprze Węgier…
  Maćko o Wolne tematy (83 – …
  adsenior o No deal, Mister Trump?
  NICK o Wolne tematy (83 – …
  Maćko o No deal, Mister Trump?
  Maćko o No deal, Mister Trump?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 389 obserwujących.

„Prawy Sektor” robi postępy

Posted by Marucha w dniu 2014-02-01 (sobota)

Poniższy artykuł odnosi się do opublikowanego wcześniej wywiadu z Andrijem Tarasenką:
https://marucha.wordpress.com/2014/01/31/kogo-popieraja-polskojezyczne-media-oraz-ludzie-rozumni/
Admin

„Prawy Sektor”, radykalna organizacja działająca na kijowskim Majdanie, zarzucił mi przeprowadzenie „wywiadu o wyraźnie prowokacyjnym charakterze”.

Rozumiem, że prowokacyjne są odpowiedzi bo chyba trudno za takowe uznać pytania zadane przez dziennikarza otwarcie podającego swoją tożsamość, ostrzegającego, że apoteoza Bandery może być źle przyjęta w Polsce i nagrywającego rozmowę.

Jak rozumiem po publikacji wywiadu i reakcji, jaką wywołała w naszym kraju, przywódcy Ruchu zorientowali się, że poglądy rzecznika „Prawego Sektora” Andrija Tarasenko mogą zniechęcić do popierania Majdanu najpoważniejszego sojusznika, jaki ma Ukraina w tej sprawie, Polskę.

Taka przyspieszona nauka realiów geopolitycznych byłaby jak najmilej widziana. Niestety poglądy „Prawego Sektora” w kluczowych sprawach nie zmieniły się. „Postać Stepana Bandery, a także historyczny obraz OUN i UPA były i będą dla nas obrazem bohaterskim” czytamy bowiem w oświadczeniu, gdzie znalazło się także porównanie lidera UPA do Józefa Piłsudskiego.

W wywiadzie Andrij Tarasenko ocenę Bandery wyraża taką samą: „On jest symbolem rewolucyjnej walki o niepodległość kraju. Gdyby go nie było, nie byłoby Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), a bez OUN nie byłoby dziś niezależnej Ukrainy” – tłumaczył.

„Prawy Sektor” nie zmienił także swojej oceny rzezi na Wołyniu. Na pytanie, czy z powodu inspirowania do zabicia 100 tys. Polaków Bandera nie odpowiada za ludobójstwo, Tarasenko w wywiadzie uznał, że to „brednia”. W oświadczeniu organizacja odpowiedzialności Bandery za masowe mordy na Polakach też nie uznaje. Stwierdza natomiast, że „wydarzenia na Wołyniu powinny być rozpatrywane w kontekście okupacji i kolonizacji ukraińskich ziem w okresie międzywojennym”. „Ukraińcy zabijali Polaków, Polacy zabijali Ukraińców” – relatywizuje „Prawy Sektor”.

Przypomnijmy: zgodnie z ustaleniami historyków w odwecie za rzeź wołyńską zginęło 2-3 tys. Ukraińców, pięćdziesiąt razy mniej, niż Polaków.

Być może w ciągu ostatniej doby „Prawy Sektor” zrozumiał natomiast, że dopominanie się o zmianę granic z Polską nie jest w interesie Ukrainy. W przeciwieństwie do Andrija Tarasenki, który w wywiadzie stwierdził, że „sprawiedliwość nakazywałaby, aby tereny, skąd Ukraińcy zostali wysiedlenie w ramach operacji „Wisła” , w tym Przemyśl i kilkanaście innych powiatów wróciły do Ukrainy” w swoim oświadczeniu organizacja stwierdza, że „dzisiaj wszelkie wzajemne roszczenia terytorialne są niestosowne”.

Jeśli rzeczywiście to szczere wyznanie, w takim razie publikacja „Rzeczpospolitej” choć trochę przyczyniła się do polsko-ukraińskiego współdziałania. Będzie ono bowiem możliwe tylko w oparciu o historyczną prawdę. Taką samą filozofią kierował się Władysław Bartoszewski gdy wielokrotnie interweniował w Berlinie w sprawie forsowanego przez Erichę Steinbach „Widomego znaku” i wypaczonej oceny wysiedleń Niemców z terenów dzisiejszej Polski mimo iż Republika Federalna była wówczas naszym strategicznym partnerem w drodze do Unii [sic! – admin]. Z tego samego powodu nie można dziś udawać, iż Bandera nie wyrósł na czołowego bohatera Majdanu. Trzeba przeciwko temu protestować.

W swoim oświadczeniu „Prawy Sektor” nie wyjaśnił natomiast innych kontrowersyjnych ocen swojego rzecznika, w tym ambicji atomowych Ukrainy i niechęci do integracji z Unią. Tu też mógłby zmienić swoje zdanie.

Jędrzej Bielecki

Oświadczenie Andrija Tarasenki (w j. ukraińskim)
http://www.rp.pl

Pomimo słusznej oceny ruchu neobanderowszczyzny (a czy może być inna, niż taka właśnie?), nie miejmy złudzeń, jaką opcję polityczną reprezentuje Pan Bielecki: wychwalanie łajdaka Bartoszewskiego,  Niemcy jako „partner strategiczny”,  godna nagany „niechęć Ukrainy do integracji z Unią” – mówią same za siebie.
Admin

 

Komentarze 4 to “„Prawy Sektor” robi postępy”

 1. przemądrzałe bydlę said

  Łysiak się podobno też wkurzył na obwąchiwanie się pisowszczyzny i sakiewiczowszczyzny z neobanderowcami i natychmiast został „uspokojony” przez osobników ze wspomnianych środowisk (do których zresztą przynależy).

 2. Dopisek p. Gajowego bezpośrednio pod tekstem jest jak najbardziej na miejscu. A swoja droga, bardzo dobrze się stało, iż p. Tarasenko już teraz odkrył karty…

 3. Marek said

  To polityka chazarska obliczona na rekonstrukcję średniowiecznej Chazarii robi postępy. Chazarowie stali się ostatnio bardzo aktywni, a nawet pielgrzymują na Ukrainę kontrolować czy wszystko idzie zgodnie z planami. Nie mogą się doczekać kiedy banderowcy z pomocą Unii oraz USA wymoszczą im stare gniazdo.

 4. […] organizacja stwierdza, że „dzisiaj wszelkie wzajemne roszczenia terytorialne są niestosowne”. https://marucha.wordpress.com/2014/02/01/prawy-sektor-robi-postepy/ We Włoszech zostaną prawdopodobnie wprowadzone nowe ustawy przeciwko dyskryminacji tzw. […]

Sorry, the comment form is closed at this time.