Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Stalingrad
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Listwa o Upadek cywilizacyjny Polski
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  lewarek.pl o Szymowski prześwietla premiera
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  marcinxw o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Enya o Wolne tematy (10 – …
  Listwa o Wolne tematy (10 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Czy IPN zniszczy pomnik wojsk koalicji antyhitlerowskiej?

Posted by Marucha w dniu 2014-02-09 (Niedziela)

W ulotce wydanej przez Biuro Edukacji Publicznej rozdawanej mieszkańcom Warszawy w dniu 17 stycznia br. – IPN nawołuje się do niedopuszczenia do powrotu pomnika „czterech śpiących” (czyli Braterstwa Broni) na Plac Wileński w Warszawie.

Powodem tej akcji są wyniki badań ankietowych, z których wynika, że za zachowaniem pomnika na starym miejscu jest ponad połowa zapytanych warszawiaków, 23 proc. było przeciwnych, a 22 proc. ankietowanych nie miało zdania.

„Czy możliwe, by ponad 50 proc. warszawiaków chciało powrotu symbolu armii Stalina? Warto, by w przyszłości pamiętano, kogo i co upamiętniał pomnik o swojsko brzmiącej nazwie. By pamiętano, na co w 1945 r. patrzyli „czterej śpiący” – napisał szef Biura Edukacji Publicznej dr Andrzej Zawistowski.

Pisze on we wspomnianej ulotce:

„Dziś, gdy pojawiają się głosy nawołujące do powrotu monumentu na ulice Warszawy, warto przypomnieć, czego był on symbolem. Plac, na którym stanęły figury, przez wiele powojennych miesięcy był ścisłym centrum tworzonej wtedy komunistycznej Polski i jej stolicy. Nieprzypadkowo pomnik – pierwszy wybudowany w powojennej Warszawie – odsłonił w listopadzie 1945 r. Bolesław Bierut, osobiście wyznaczony przez Stalina na przywódcę nowej Polski. Wstępny projekt monumentu opracował czerwonoarmista, a ostateczny kształt nadali mu polscy rzeźbiarze i architekci”.

Po tym wstępie typowym dla IPN-owskiego żargonu, mamy „koronny” argument przeciwko pomnikowi:

„W promieniu kilkuset metrów [od monumentu] funkcjonowało wiele instytucji aparatu represji totalitarnego państwa: warszawski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, podręczny areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Więzienie Karno-Śledcze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Warszawa III, główna kwatera NKWD w Polsce, siedziby kilku jednostek NKWD i Armii Czerwonej (m.in. Trybunał Wojenny Armii Czerwonej, prokuratura i warszawska Komenda Miasta). We wszystkich wymienionych wyżej miejscach przesłuchiwano i torturowano tych, których komunistyczna władza uznawała za swoich wrogów – m.in. żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Do dziś przypominają o tym nie tylko pamiątkowe tablice na murach, lecz także zachowane w piwnicach wyryte przez więźniów inskrypcje. Warto sobie uświadomić, że ten świat zaczęto tworzyć już we wrześniu 1944 r., gdy po drugiej stronie Wisły wciąż walczyli warszawscy powstańcy”.

Czy to są argumenty poważne?

Pomnik, wbrew temu co próbuje sugerować IPN – nie jest pomnikiem sławiącym NKWD czy „Smiersz”, to pomnik braterstwa broni frontowych żołnierzy. Byli oni tak samo narażeni na represje, jak inni – np. kpt. Aleksander Sołżenicyn, niewątpliwi symbol walki z komunizmem, został aresztowany przez NKWD wprost z linii frontu pod Brodnicą w lutym 1945 roku.

Ten pomnik upamiętnia żołnierzy wojsk koalicji antyhitlerowskiej, której Polska była członkiem. Do budowy pomnika wykorzystano łuski przywiezione ze zdobytego także przez polskich żołnierzy Berlina, co ma znaczenie symboliczne. Próby zrównania frontowych żołnierzy z aparatem represji są czynione nie od dzisiaj, ale jest to ordynarna manipulacja. Jaki wpływ na to, że w tej części Warszawy znajdowały się areszty śledcze i kazamaty NKWD miał frontowy żołnierz? Jaki miał wpływ na decyzje dowództwa, choćby w sprawie udzielenie pomocy powstańczej Warszawie?

Zawistowski wspomina o żołnierzach podziemia represjonowanych po 1944 roku, ale tu znowu można postawić pytanie – a jaki wpływ na to mieli żołnierze Armii Czerwonej i Wojska Polskiego? Czy gdyby ten pomnik stał w innej części stolicy, gdzie nie było w pobliżu więzień i kazamatów – to IPN nie miał by nic przeciwko niemu? Oczywiście, że miałby, tylko argumenty byłyby inne. Bo tu nie chodzi o to, jakie instytucje były niedaleko pomnika, tylko generalnie chodzi o jego likwidację.

Godzi się jeszcze przypomnieć, że większość szeregowych żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego, to byli łagiernicy, Kresowiacy, akowcy i bechowcy. Do tej armii wstąpił m.in. powstaniec warszawski, żołnierz AK i późniejszy generał – Stanisław Komornicki. Ta armia była dla wielu azylem, ucieczką przed aresztowaniem i represjami.

Na cokole atakowanego pomnika jest figura szeregowego żołnierza 1. Armii – tak więc i on ma paść ofiarą ostracyzmu, tak jak tysiące jego kolegów przelewających krew za Polskę? Tego agitatorzy z IPN jakoś nie zauważają.

Jest w tej sprawie także pewien fakt polityczny – oto instytucja jaką jest IPN, a więc instytucja państwowa, wchodzi w publiczny spór z inną instytucją państwową, jaką są władze miasta stołecznego Warszawa, które zamierzają pozostawić pomnik na dawnym miejscu. Jak to nazwać? Podważanie decyzji samorządu wyłonionego w demokratycznych wyborach jest nie tylko czymś dziwnym, ale zdumiewającym. To próba uzurpowania sobie przez IPN roli ideologicznej czapki nad władzami samorządowymi i innymi organami państwa. Jeśli zaś ten pomnik jest w dodatku objęty obustronną umową polsko-rosyjską o miejscach pamięci, to IPN wpycha swój but także na to, bardzo drażliwe pole. W tej sytuacji władze miasta powinny ostro zareagować i zwrócić się do odpowiednich organów (Prezes IPN, Rada IPN, a może i premiera) o przywołanie do porządku Biura Edukacji Publicznej IPN, które wydaje publiczne pieniądze przeznaczając je na dezawuowanie decyzji władz samorządowych.

Próba likwidacji przez IPN pomnika upamiętniającego walki wojsk kolacji antyhitlerowskiej są także groźnym precedensem. Jeśli bowiem te wojska uznane będą za „wrogie Polsce”, to znaczy, że będziemy mieli do czynienia z rewizją historii, z próbą usytuowania nas, przynajmniej w sferze pamięci, poza tą koalicją, a więc gdzie? W obozie państw Osi, razem np. z Estonią, Łotwą, Słowacją czy Rumunią, z takimi formacjami, jak SS Lettland, SS Galizien czy litewscy szaulisi? IPN zdaje się nie pamiętać, że wojska walczące na froncie wschodnim walczyły po tej samej stronie co II Korpus gen. Andersa i 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka. Walczyły z tym samym wrogiem – hitlerowskimi Niemcami. To znak czasu, że trzeba o tej oczywistości przypominać.

Jan Engelgard

PS. Jedyne co można by przedyskutować, to napis na pomniku. Moim zdaniem powinien on brzmieć tak: „Żołnierzom Armii Czerwonej i Wojska Polskiego poległym w walce z hitlerowskimi Niemcami na ziemiach polskich w latach 1944-1945”.

http://konserwatyzm.pl

Komentarze 64 do “Czy IPN zniszczy pomnik wojsk koalicji antyhitlerowskiej?”

 1. adsenior said

  Dwukrotnie Polska wpadła pod okupację soviecką, w 1939 roku i w 1944 roku. Soviety, których pomnika broni autor, zagrabili nasze tereny, uzgodnione Stalin – Hitler /Ribbentrop – Mołotow/. I pomnik takich „koalicjantów”, ma obrazować ten obiekt? To ci „koalicjanci” i wprowadzeni na ich bagnetach siepacze, tysiącami zakatowali patriotów polskich. Potomkowie tych siepaczy, „dzieci resortowe” obsadziły kluczowe stanowiska w Polsce. Są to w ogromnej większości „eskimosi” i ich polscy kolaboranci.

 2. adsenior said

  ps. żołnierze niemieccy też „wykonywali tylko rozkazy”

 3. Jan said

  To co Pan Engelgard napisał przemawia do mnie i uznaję za całkowicie słuszne.
  Emocjonalne podejście przedmówcy nic nie wnosi a zamula osąd sprawy przyszłym czytelnikom tej strony.

  Panie/i Adsenior trzeba sobie zdać sprawę z tego że ludzie ”sowieccy” walczyli i ginęli razem z Polakami w wyzwalaniu Ojczyzny. Otym nam i następcom niech przypomina ten pomnik.
  Patrioci formowani podziemnymi wydawnictwami korowskimi podgrzewającymi bój z komuną, winni uświadamiać sobie, że gdyby Rosjania zatrzymali się na linii Budu do dziś bylibyśmu landem niemieckim. Możliwości wyzwalania się od Niemców o własnych siłach i pokazało powstanie warszawskie.

  Cenniejszym od przyjętych narzuconych stereotypów jest dążenie do sprawiedliwych osądów, nawet wbrew utrwalonym przekonaniom.

 4. Luxeuro said

  Powinien zostać bo kto by w końcu Niemców wygonił ? Zachód? Ten który nas w ten kocioł wsadził?
  W Wiedniu jakoś z tym nie mają problemu, no ale dla tego muszą być trzeźwe głowy.
  http://tinyurl.hu/rM9o/
  A ten stoi
  http://tinyurl.hu/sEp9/

 5. Marucha said

  Re 1, 2:
  Panie Adsenior: ci prości rosyjscy żołnierze tyle mieli wspólnego ze zniewoleniem Polski przez żydobolszewię, ile Pan z polskimi najemnikami w Iraku czy Afganistanie.

 6. Inkwizytor said

  ad 1

  Zadaj sobie człowieku troche trudu i pomyśl, kto napuścil Polskę na wojnę z żydobolszewią ? Otóz umilowani i wypróbowani przyjaciele, Anglia i Francja przy udziale sanacyjnej kliki niedorozwojów

 7. wmin said

  JEST TO TRUDNY TEMAT -ACZ POROWNYWANIE Z AUSTRIA troche nie ma prawa bytu bo wyzwoliciele byli tam pare lat.
  Pracowalem w Austrii i mialem okazje slyszec o zachowaniu ichnich prostych zolnierzy(nie wszystkich oczywiscie) austryjacy oddawali zloto rodzinne ,pierscionki ,itp na kontrybucje aby pozbyc sie wyzwolicieli,
  Rodzi sie pytanie co by bylo gdyby wyzwoliciele byli w Austrii tyle co w Polsce ?.
  Znalazlem na You Tubie polecam ten film.

 8. Luxeuro said

  Ad. 1 – Siedzisz w dalekiej zapomnianej wsi Rosji. Przychodzi komisarz NKWD, podstawia lufę do twojej głowy i mówi że idziesz ojczyznę wyzwolić. Ty szybko włączasz TV24 by sprawdzić czy to prawda …. uppps jeszcze tego nie było … no i co zrobisz ? Idziesz. Kropka.

  Po drodze będą cię „uczyć” historii i geografii. No dobra, będą prać twój mózg.

  Ale dzisiaj mamy lepszą informacje,
  https://marucha.wordpress.com/2014/01/23/tajne-dokumenty-ambasady-rp-w-waszyngtonie-z-1939-roku-propaganda-urabiana-jest-przez-czynniki-zydowskie-ktore-maja-w-swoich-rekach-niemal-100-procent-mediow/

 9. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 10. DeMolka said

  (… ciach – admin)

 11. Luxeuro said

  Skore jesteśmy rozgrzani na temat pomników to czy ktoś może mi wytłumaczyć czemu ten karzełek ma pomnik w Warszawie,

  Bo ja bym mu go postawił w ZOO.

 12. 25godzina said

  Moja sąsiadka była dzieckiem w czasie Powstania i opowiadała jak Rosjanie strzelali do tych co chodzili po wodę do Wisły. W „Wolnych tematach” jest film z cyklu „Historia Rosji” odcinek o Polakach. Pada tam pytanie do rosyjskiego historyka czemu Rosjanie choćby nie zbombardowali stanowisk niemieckiej artylerii, która ostrzeliwała Warszawę w czasie Powstania, odpowiedź: bo żołnierze byli zmęczeni i musieli odpocząć. Wszystko po 17 IX jest tam jedną wielką, załgana bezczelną propagandą

  Jak ktoś chce ten pomnik to niech sobie bierze, a jak nie to zawieźć go na poligon i wysadzić.

  Decyzję powziął zupełnie kto inny, niż rosyjscy żołnierze czy oficerowie, i z innego powodu, o którym wiele razy pisaliśmy – admin

 13. adsenior said

  Do moich oponentów, każdy z nas może mieć własne zdanie. Nie ulega wątpliwości, że tragedia i nieszczęścia II WŚ spowodowane były w równym stopniu praz Niemcy jak i ZSRR. Nasze ziemie, zagarnięte w wyniku ich wspólnej napaści na Polskę do chwili obecnej, te zagarnięte przez sovietów, nie wróciły do Polski. Przyznane przez aliantom ziemie na zachodzie, powodują, ze i tak blisko 20% nasze terytorium jest mniejsze. Słyszę obronę, „prości żołnierze”, zastanówcie się Kochani, taka sama obronę, w stosunku do swoich sił zbrojnych z lat okupacji, stosują Niemcy. Na koniec, być może wasz ojciec nie musiał ukrywać waszej siostry, gdy wkraczali ci „wyzwoliciele”, mój w styczniu 45 roku ukrywał ja w piwnicy. Niejedna „odważna” sąsiadka, zażyła, „przymusowej miłości” z prostym rosyjskim żołnierzem!

 14. DeMolka said

  (… – admin)

 15. Marek Drugi said

  Chazarska polityka wbijania klina pomiedzy Polaków i Rosjan.

 16. 25godzina said

  @Marek(15) Chazarska? Przecież oni cały czas traktują ich jak swoich. Z resztą Rosjanie traktują jak swojego każdego kto był/jest z nimi – co jest z ich punktu widzenia zrozumiałe, bo chcą poszerzać swoje wpływy, budować siatki agentów itd .

  Dlatego Rosjanie „sierp&mołot” uważają za symbol narodowej dumy i chwały. Prawda historyczna ich nie interesuje (z resztą tak jak Niemców czy Chazarów) – dlaczego? Bo to zniszczyłoby ich „narrację”.

  Dlatego o żadnym strategicznym porozumieniu na poziomie państw nie może być mowy. Trzeba robić wszystko, żeby trzymać cała ta załganą trojkę z daleka, współpracując z każdym tam gdzie to jest zgodne z polskim interesem, ale nic więcej.

 17. Easy Rider said

  Sam pomnik może wzbudzać kontrowersje, ale chciałbym zwrócić uwage na inny aspekt sprawy. Otóż jest to jeden z przykładów wskazujących, że IPN stał się czymś w rodzaju totalitarnej „policji myśli”. Omawiany przykład nie jest jedynym, gdzie mamy do czynienia z bezczelną ingerencją w sprawy leżące w kompetencji samorządów – innym przejawem jest żądanie zmiany nazw ulic w miastach, gdzie patronami tychże ulic są postaci, których IPN nie lubi, bez względu na opinie mieszkańców i koszty administracyjne takich zmian (dowody osobiste. KRS-y itd.). Tutaj sprawdza się porzekadło, że jak pies nie ma co robić, to jaja liże. Jeżeli ten IPN jest jeszcze w ogóle do czegoś potrzebny – to może niech zajmie się zbrodniami ukraińskimi na Polakach, bo ten temat dotychczas dla tej instytucji w ogóle nie istniał.

 18. błysk said

  Trudno mi o zdanie w sprawie pomnika czterech śpiących.po pierwsze ,to jednak wojska rosyjskie czy sowieckie wyzwoliły Polskę od Niemców ,ratując nasza egzystencję narodową. Po wtóre ,zgodnie z wola Stalina czy też zgodnie z wolą żydowskiego NKWD/wg Żyrinowskiego żydzi stanowili 84proc. kadry kierowniczej NKWD/ Polska została nazwijmy to wyzwolona dla rozciągnięcia nad nią władztwa ZSRR.Jakoż to i nastąpiło ,czego dowodem mordy żołnierzy niezłomnych ,rozliczne prześladowania Polaków, wszechwładza partii i UB.Czy w tej sytuacji utrzymywać pomnik prostych rosyjskich żołnierzy ? Oto jest pytanie na które nie potrafię odpowiedzieć . I jeszcze jedna uwaga : ja w okolicach Mazowsza nie słyszałem o gwałtach Rosjan na polskich kobietach , co innego gwałty ukraińskie.

 19. 25godzina said

  @Marucha(12) >Decyzję powziął zupełnie kto inny, niż rosyjscy żołnierze czy oficerowie, i z innego powodu, o którym wiele razy pisaliśmy – admin

  Były ambasador Izraela w Polsce miał ponoć niedawno stwierdzić, ze jak Żyd dopuszczał sie zbrodni, to przestawał jednocześnie być Żydem, dlatego nie można Żydów o nic oskarżać. Tą samą „logikę” stosuje sie m.in. tutaj wobec Rosjan. To droga donikąd.

  Jeśli to wszystko wina żydobolszewii to niech to głośno powiedzą. Niech odetną się od tych co zamordowali carską rodzinę, niech odetną się od żydobolszewickiej symboliki itd itd. Czemu tego nie robią? Bo to akceptują.

  Akceptują żydobolszewickie NKWD i jego decyzje.

  „(…)Ambasador USA w Moskwie, Averell Harriman, ujawnił, że w rozmowie ze Stalinem i Mołotowem, 15 sierpnia 1944 r., przywódcy Rosji Sowieckiej oświadczyli:

  Rząd Rosyjski zamierza posiąść Polskę całkowicie i bez reszty. Nie obchodzi nas los walczących powstańców, którzy nie uznają władzy komunistycznej. Dla nas nie są oni lepsi od Niemców i tym lepiej, jeżeli oni i Niemcy wzajemnie się mordują [ wzajemnie(sic!) – melodia znana z banderowskiej propagandy]. (…)”
  http://bpochota.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1284:udzia-rosji-w-hekatombie-warszawy-1944&catid=49:recenzje&Itemid=185

 20. Ariusz said

  To jest pomnik na czesc poleglych w wojnie z hitlerowskim najezdzca, a nie zaden pomnik Stalina – to w mych oczach i moim odczuciu.
  Nagonka na ten pomnik to kontynuacja podsycania rusofobii przez wrogow Polski.

  Nie inaczej – admin

 21. Ariusz said

  # 25 „Jeśli to wszystko wina żydobolszewii to niech to głośno powiedzą. Niech odetną się od tych co zamordowali carską rodzinę, niech odetną się od żydobolszewickiej symboliki itd itd. Czemu tego nie robią? Bo to akceptują. ”

  Rosjanie tyle samo moga obecnie co ludzie w polsko-jewropejskim kubucu ktorym nie podobaja sie „rzody” PiS/PO/PSL/SLD…………….. dlatego okreslenia: „ruscy”, razwiedka, sowiety i inne obrazliwe okreslenia, maja na celu szkalowanie Rosjan i utozsamiania ich z tym wszystkim najgorszym czego doswiadczylismy od 1945 r. i wciaz doswiadczamy od zydokomuny.
  Do czasu az sami bedziemy to rozumiec i WYRAZNIE o tym pisac nie zadajmy tego od innych. Zaczac trzeba od siebie.

 22. Rysio said

  re 5. To nie byli prości rosyjscy żołnierze.

  To byli azjaci – chordy z republik azjatyckich.

  Kości prawdziwie rosyjskich żołnierzy już dawno bielały pod Moskwą, Stalingradem itp… itd…

 23. R1a1 said

  Zarzucają wszyscy pierwszemu wpisowi emocje, a tymczasem także zwolennicy pozostawienia pomnika kierują się wyłącznie emocjami.

  Lubię Rosjan i uważam, że sojusz z Rosją Putina jest szansą na wyjście Polski z bagna (co jest chyba nierealne), jednak pomnik należy usunąć – tak samo jak należy zburzyć tzw. pałac kultury. Są to bowiem SYMBOLE ZNIEWOLENIA.

  Cmentarze powinny być pod ochroną, ale pomniki w Polsce tylko dla Polaków i przyjaciół Polski (więc Napoleon też powinien dostać bilet w jedną stronę).

 24. adsenior said

  ad.18 Panie Błysk, a ci Ukraińcy, „wyzwalający Mazowsze”, to byli umundurowani jako kto, nie czerwonoarmiejecy??

 25. AlexSailor said

  Ad. 13
  Proszę nie myśleć tymi kategoriami.
  To do niczego nie prowadzi.

  Nie ma sensu opowiadać, że ZSRR napadło na nas w 1939r. powodując przegraną w wojnie również z Niemcami, że zabrali nam pół Polski na Wschodzie, że dali ma wbrew Zachodowi i Rządowi Londyńskiemu nieco mniej (20% Pan twierdzi) na Zachodzie, że wymordowali i zamęczyli 300-400 tysięcy Polaków w latach 1939-45 i dalsze kilkadziesiąt tysięcy po 45r., a można do tego dodać kilkaset (400???) tysięcy Polaków zamordowanych w roku 1937 w ramach akcji „oczyszczania” ze szpiegów.
  To i tak w porównaniu z naszym adwokatem w UE jest 7,5 miliona do 500 tysięcy.
  Tak samo jak nie ma sensu wychwalać ich za odbudowę Polski po 1945r., za silny przemysł, bezpieczne od napaści zewnętrznej 45 PRLu, przekazanie nam technologii i broni, czy rozwodzić się nad eksportem z Polski półdarmowego węgla i statków, a importem taniej ropy.

  Tak nie trzeba tego analizować.

  W przypadku pomnika trzeba stwierdzić, czy jest dla nas korzystne by stał, czy nie.
  Czy warto podkreślać alternatywę wobec UE i Zachodu, czy w końcu mamy zbieżne interesy z Rosją i w jakim stopniu oraz w jakiej dziedzinie, a gdzie te interesy są sprzeczne.

  I z tego należy wywieść czy pomnik powinien stać.
  Ja uważam, że powinien, ale jako wniosek z powyższego rozumowania.
  Dodam jeszcze, że IPN to bardzo mało profesjonalni ludzie, to w zasadzie Instytut Pamięci Narodowej ale czy polskiej?
  I to proszę mieć na uwadze.

  Proszę też pamiętać, że żołnierze radzieccy mieli zakaz dokonywania gwałtów i rabunków na terenie Polski, za co groziła im kara śmierci lub wieloletnie zesłanie w najlepszym razie.
  I takie kary były wykonywane.
  Między innymi na straży Polaków miały stać polskie formacje wojskowe i milicyjne, które zupełnie się nie sprawdziły, gdyż były złożone w większości z łotrów i cwaniaków.
  A niestety każda armia gwałci i rabuje, tylko w jednej jest to karane mocniej w innej słabiej, lub wręcz nakazywane.

  Owszem.
  Przyjdzie czas, że można będzie od Rosji wymagać rozliczeń, w tym wyrównania rachunków.
  Da się to zrobić.
  Teraz jednak nie ma co o tym rozmawiać, a „obrażanie się” na Rosjan, którzy w znacznie większej mierze od nas ucierpieli z powodu komunizmu narzuconego im przez zachodnią agenturę, jest nie za bardzo rozsądne.

 26. 25godzina said

  @Arius(20) Bla, bla, bla… i tak pewnie do usranej śmierci to będzie wałkowane. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Czterech_Spiacych.jpg

 27. adsenior said

  ad.24. Tak, nie ma co się rozwodzić, że pod ich okupacją, Polska odrzuciła pomoc Planu Marshalla, nie ma co się rozwodzić, że to ich namiestnicy, Bierut i spółka, uroczyście zrezygnowali z reparacji wojennych, należnych Polsce, ze strony Niemiec

 28. AlexSailor said

  Ad. 25
  ” Nie obchodzi nas los walczących powstańców, którzy nie uznają władzy komunistycznej. Dla nas nie są oni lepsi od Niemców i tym lepiej, jeżeli oni i Niemcy wzajemnie się mordują”

  Chłodna analiza rzeczywistości przez pryzmat własnego interesu.
  Szkoda, że „polski” rząd w Londynie tego tak nie analizował ani władze podziemnej Polski.
  A prawda o Powstaniu jest tak straszna, że o niej nie napiszę, choć zwykle się nad tym rozwodziłem.
  Teraz znam więcej faktów i to przerasta sposób pojmowania sprawy do tej pory.
  Też tłumaczy postawę Rosjan w pewnym sensie.

 29. 25godzina said

  @AlexSailor(24) >…A niestety każda armia gwałci…

  Brednie.

  >Teraz jednak nie ma co o tym rozmawiać, a “obrażanie się” na Rosjan, którzy w znacznie większej mierze od nas ucierpieli z powodu komunizmu narzuconego im przez zachodnią agenturę, jest nie za bardzo rozsądne.

  Podobną „logikę” stosują „tutejsi” popierając banderowców.

 30. 25godzina said

  @AlexSailor >Chłodna analiza rzeczywistości przez pryzmat własnego interesu.

  To stosuj pan ku*wa tą samą wobec Polaków!

 31. AlexSailor said

  Ad. 26
  „Bierut i spółka, uroczyście zrezygnowali z reparacji wojennych, należnych Polsce, ze strony Niemiec”
  Nie zrezygnowali, bo nie ma na to żadnego dokumentu.
  Te odszkodowania są nadal należne.
  A nasze złoto po podziale łupu na Niemcach, nadal przebywa w Wielkiej Brytanii i Stanach.

  Czy Pan poważnie myśli, że zostalibyśmy objęci planem odbudowy?
  Przecież ta cała II WŚ była po to, by zniszczyć Polskę i Europę Środkową.
  Zaś plan Marshalla to nie darowizna ale pożyczka:
  „Istota programu sprowadzała się do udzielenia pomocy finansowej wszystkim krajom Europy w formie bezzwrotnych pożyczek oraz nisko oprocentowanych pożyczek długoterminowych – rozdysponowano kwotę 13,5 mld dolarów. Związek Radziecki odmówił udziału w programie uznając go za formę podporządkowania krajów europejskich Stanom Zjednoczonym, co zagrażało ich suwerenności. Wymógł także podobne stanowisko na innych krajach obozu sowieckiego (w tym i na Polsce).”

  Czy widząc to, co dzieje się obecnie w Polsce ma Pan wątpliwości co do prawdziwości powyższego cytatu?
  Wydrukowali pieniądze z powietrza (nikt ich nie sprawdził aż do 1976r.) pożyczyli je i zażądali procentu.
  Rząd PRLu też potrafił drukować pieniądze z powietrza, tylko nie trzeba było za nie płacić procentu.

 32. adsenior said

  ad.30 Jak Pan myśli, dlaczego Niemcy, również zniszczone w dużym stopniu oraz podzielone, tak szybko zostały odbudowane, czy to nie dzięki Planowi Marshalla?

 33. AlexSailor said

  Ad. 22
  „należy zburzyć tzw. pałac kultury. Są to bowiem SYMBOLE ZNIEWOLENIA”

  Może jeszcze spalmy osiedla mieszkaniowe z bloków gierkowskich, bo są to symbole komuny??

  Czy Pan się na głowę z koniem zamienił.
  Niszczyć ogromny majątek, bo się nie podoba symbol????
  A czy wie Pan, że ten symbol został postawiony właśnie jako dar od ZSRR?
  I to całkiem praktyczny.

  Jak Pan już musi myśleć symbolami i stereotypami, to może niech Pan się zastanowi, czy to nie jest symbol
  zwycięstwa nad bolszewią.
  Postawili jako znak uciemiężenia Polaków, a teraz przynosi on Polakom zyski, daje pieniądze.
  To jest widomy znak naszego zwycięstwa i sprytu.
  Udało się nam wpuścić ich w maliny.
  Wybudowali za olbrzymi szmal myśląc o zyskach dla siebie czerpanych z Polski i im się nie udało.
  Byliśmy sprytniejsi, teraz zarabia dla nas.

  Tak sobie Pan tłumacz.

 34. AlexSailor said

  Ad. 28
  Popierający banderowców nie stosują żadnej logiki.
  Są na żołdzie obcych polskim interesom sił.
  Porównywanie bestialstw i zdziczenia banderowców do zbrodni Stalina, to jednak jest chyba łajdactwo.

 35. AlexSailor said

  Ad. 31

  Przez 6 lat okupacji Europy nakradli tyle, że mięli za co się odbudować.
  Do dzisiaj jeszcze nie oddali wartych miliardy dolarów dzieł sztuki (co ostatnio w ramach nacisku na JE kanclerzynę Merlekową ujawnili ich sojusznicy z ameryki).
  Jak Pan myśli.
  Gdyby Polska obrabowała pół (nawet nie całą) Europę i przez 4-5 lat zmusiła ją do pracy za darmo, to ile by to przypadało na jednego Polaka?
  Milion, dwa, pięć, dziesięć w euro??

  Poza tym Polska zniszczona jeszcze bardziej też szybko się odbudowała.
  Na dodatek Niemcy przed wojną i po były krajem wysoko uprzemysłowionym i bogatym, Polska rolniczym i biednym.
  Kapitały niemieckie sięgały Hanzy i Fuggera, a polskie były konfiskowane po każdym powstaniu, przez Polskę przeszedł front w czasie IWŚ, 2x w czasie II WŚ, mieliśmy wojnę z bolszewią w 1920r., Powstanie w 1944, a nasze elity i ich pieniądze zostały zniszczone bądź rozproszone po całym świecie.
  A co zostało zniszczyła rabunkowa nacjonalizacja.

 36. AlexSailor said

  Ad. 29
  Stosuję.
  Przedstawiłem moje argumenty za tym, żeby pomnik pozostał.
  I nie z miłości do Rosji, tylko do polskiego interesu.

 37. błysk said

  Odpowiadam Panu z poz.23. Miałem na myśli Ukraińców idących z armią niemiecką. Teraz nasunęła mi się jeszcze jedna myśl : oto bodajże radni Pieniężna w olsztyńskim chcą rozebrać jakiś pomnik sowieckiego generała , zarzucając mu,że jest odpowiedzialny za eksterminacje wileńskich AK-owców. I to jest słuszne , bo tego rodzaju prześladowca nie powinien być honorowany.Natomiast zgłasza się do nich delegacja obecnie rządzących Rosjan, która domaga się zachowania pomnika ,a nawet proponuje jakies pieniądze na utrzymanie pomnika /podaję to wg NDz/.Wynikałoby z tego,że obecne władze rosyjskie chcą honorować prześladowców naszych partyzantów . Na to oczywiście nie ma zgody. I przy tej okazji jeszcze jedno pytanie: jacy to ludzie o jakiej mentalności rządzą obecnie Rosją?. Dlaczego nie odcinają się od rządów bolszewickich?. A władze PO boją się ujawnienia ,kto stoi za katastrofą smoleńską i dlatego nie chcą zadzierać z Rosją.

 38. AlexSailor said

  Ad. 36
  Rosjanie boją się własnej historii i to nie tylko tej z ostatnich 100 lat.
  A w Polsce rządzą Polacy.
  Jedyne co można zrobić, to wytłumaczyć, dlaczego pomnik nie może stać.

 39. 25godzina said

  @AlexSailor Wyzwalał to Maczek Holandię. Nie było gwałtów, kradzieży… Nie siedzieli tam pół wieku, nie narzucili ustroju, elity rządzącej itd.

  Ten ponik, postawiony przez jakiś nieznanych „mieszkańców Warszawy” jest niepolski, nie ma nic co przemawiałby za jego pozostawieniem. Dla św. spokoju powinien być przewieziony na cmentarz, a temat zamknięty raz na zawsze.

  Jeśli Polacy i Rosjanie mają się kiedykolwiek zrozumieć to po pierwsze na bazie prawdy, po drugie rozmawiając bez pośredników.

 40. Luxeuro said

  Ad. 38 –
  „Francja organizuje uroczyste obchody z okazji 65 rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Zaproszono wiele głów państw uczestniczących w desancie. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy pominał jednak Polskę. Prezydent Lech Kaczyński zaproszenia nie dostał.

  Lądowanie w Normandii (D-Day) 6 czerwca 1944 r. miało na celu otwarcie drugiego frontu przeciwko Niemcom w Europie Zachodniej. Trzon sił desantowych stanowiły wojska amerykańskie i brytyjskie. W desancie brała udział dywizja pancerna gen. Maczka, która odegrała ważną rolę w wyzwalaniu Francji, m.in. w bitwie pod Falaise.
  Udział w tegorocznych obchodach potwierdzili m. in. prezydent USA Barack Obama i delegacja brytyjska. Polaków jednak pominięto. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło w wypowiedzi dla „Dziennika” stwierdził: „Nie rozumiemy tego, co zrobili Francuzi. Czyżby polska krew była mniej warta od amerykańskiej”? ”

  http://tinyurl.hu/m992/
  Ale my wiemy kim Sarkozy jest i dlaczego to zrobił. Tak że to nie dziwi 🙂
  http://tinyurl.hu/ZLj8/

 41. adsenior said

  Dyskusja zaczyna przypominać, „bicie piany z wody”, ja się z niej wyłączam.

 42. R1a1 said

  AlexSailor
  – to Pan się myli i to bardzo.

  1] hałas z pomnikiem jest na pewno jednym z elementów szczucia Polaków i Rosjan, co nie zmienia faktu, że powinien być usunięty – tak samo pałac kultury, jak słynna cerkiew po I Wojnie. Można to spokojnie wytłumaczyć Rosjanom. Ja się nie obrażam na ich pomnik na Pl. Czerwonym, jako SYMBOL wypędzenia Polaków z Kremla.

  2] pisze Pan głupoty nt. Planu Marshalla. To była realna pomoc, a nie pożyczka dla murzynów z planem zniewolenia co było za Balcerowicza.

  I tutaj CIEKAWOSTKA: dlaczego nawet w Internecie nie można znaleźć nic w j. polskim nt. odbudowy i bogactwa Niemiec po II Wojnie???

  ano dlatego:

  A] 1947 anulowanie wszelkich długów Niemiec zewnętrznych i wewnętrznych (w tym te na budowę bomb, które spadły na Londyn)
  B] 1948 Plan Marshalla (krytykowany przez von Misesa i rewizjonistów niemieckich – dopóki nie zobaczyli Niemiec z lat 50-tych)
  C] Anulowanie odszkodowań wojennych (a Niemcy mieli jeszcze zaległe za I Wojnę)
  D] Brak odpowiedzialności za wojnę wobec Polski (to by ich kosztowało najwięcej)

 43. Kazik said

  Niszczenie pomników to wykoślawianie historii i pisanie jej na nowo . Nie służy nam Polakom .Dlatego ma pozostać na miejscu na zawsze . Instytut Pamięci Narodowej niech przewietrzy stan osobowy bo na dzień dzisiejszy , nie wypełnia swoich powinności a zajmuje się nie tym co trzeba . Jakoś o ” bohaterskiej” UPA ni widu ni słychu .

 44. RomanK said

  Palanty i durne butze- ktore nie potrafia nic pozytecznego zrobic..zawsze ograniczaja sie do rozwalania i budowy pomnikow…innych:-)
  TO sposob odragowywania wlasnego tchorzostwa i impotencji!

 45. Jan said

  Ad 43
  Brawo Kazik. Krótko i na temat, tak trzymać.

 46. Tekla said

  Ad.44 Dokładnie tak!!

 47. Mordka Rosenzweig said

  re 43

  Szanowny pan Kazik,

  Ja pan Mordka uwasza, sze szanowny pan nie ma racja w takie uogulnianie.

  „Niszczenie pomników to wykoślawianie historii i pisanie jej na nowo”

  Ja pan Mordka muwi, sze stawianie pomnikuw to jest ruwniesz wykoslawianie historii i pisanie jej na nowo.

 48. marta15 said

  ja mysel ze ten pomnik powienien zostac przerobiony na pomnik jana pawla. niech sie durene goje ciesza.

 49. 25godzina said

  @43,44,45,46 – Dokładnie NIE, bo jak ktoś sprowadza pomnik do roli politycznej/propagandowej pały to bity ma prawo się bornic. „Argument” o tym, że pomników nie należy rozbierać (ot tak jak 11 przykazanie) jest kretyński, bo pomnik pomnikowi nie równy.

  Czy usuwać pomniki Bandery?

  http://www.kresy.pl/volgal,aktualnosci?zobacz/komunisci-usunac-pomniki-bandery-i-szuchewycza-ze-lwowa

 50. Ariusz said

  # 26
  @Arius(20) Bla, bla, bla… i tak pewnie do usranej śmierci to będzie wałkowane.

  Niestety, ma Pan rację. To będzie wałkowane, do śmierci i nawet dłużej.
  Dokładnie tak długo jak będą patrydioci którzy uważają że burzenie pominków polskich PATRIOTÓW-BOHATERÓW, którzy oddali życie za wyzwolenie ojczyzny, to coś co należy robić – bo żydokomusza propaganda stale to im wbija w głowy, łacznie ze nadzorcami sładnicy dokumentów zbrodni żydokomuny – IPN, czyli Intytutem Przekrętów i Manipujacji pod nadzorem Kieresów, a teraz innych żydów.
  Na szczęście z sondaży wynika że są ludzie którzy jeszcze myślą.

  Dlaczego nikt nie żąda zbużenia PKiN?
  Nazwanie tego pomnikiem Stalina ma sens, bo to jest PKiN im. Józefa Stalina.

 51. Kazik said

  ad 42 R1a1 Niech pan nie będzie takim burzycielem , pewnie nie zbudował pan sracza a pałac i cerkiew krytykuje . Na placu Czerwonym cerkiew nie jest poświęcona zwycięstwu nad Polakami a w Smoleńsku . Idiotyczne pomysły polegające na likwidowaniu przepięknych kościołów prawosławnych już przerabiano w II RP na terenie całej Polski . Mało powiedziane idiotyczne a zbrodnicze .

 52. Jan said

  Ad 50
  ”Dlaczego nikt nie żąda zbużenia PKiN?”

  Są tacy co żądają Instytut Przekrętów i Manipulacji ani chybi zajmie się tą sprawą niebawem.

 53. R1a1 said

  Kazik wie najlepiej. Nawet o tym co kto zbudował.

  Jest pomnik i cerkiew w Moskwie, jest i w Smoleńsku.

  W Polsce mają prawo stać katolickie katedry, a inne świątynie tylko, gdy nie będą SYMBOLAMI dominacji. I wcale bym nie płakał jakby stały TYLKO katedry.

  Czy taki Kazik nie rozumie, że granicą Polski i Rosji będzie miejsce, gdzie z jednej strony dominują katedry a z drugiej cerkwie?

  Idiotyczne jest tolerowanie obcych wpływów u siebie. W Polsce ma być Polska.

  Kazik i reszta nie lubi tych co się łaszą do zachodu, ale sami zarazem łasicie się do Rosji. Inaczej nie umiecie?

 54. Marucha said

  Re 53:
  Kazik i reszta nie lubi tych co się łaszą do zachodu, ale sami zarazem łasicie się do Rosji. Inaczej nie umiecie?

  Pominąwszy „łaszenie się”, co jest wyrażeniem niewłaściwym… a jak można inaczej?

 55. Krzysztof P said

  W moim miasteczku jest cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej i co roku przyjeżdżaja delegacje z Rosji na mogiły swoich bojców. NIKOGO to nie dziwi ani gorszy.Cmentarz jest utrzymywany z naszych podatków – jest z a d b a n y . I znou NIKKOMU to nie przeszkadza.
  W Warszawie STAŁ pomnik CzerwonoArmiejców, ale zrzadzeniem LOSU został usunięty – więc powinien byc przeniesiony na wielki Cmentarz Wojenny Rosjan na Okęcie ( widać go z okien autobusów tam jeżdżących) !
  Tylko…usynąć w formie REWANŻU czy BEZSILNOŚCI a przenieść z cała KULTURĄ to 2 różne rzeczy.
  Osobiście poprosiłbym na ową UROCZYSTOŚĆ ( odsłony w nowym miejscu ) w y s o k ą delegacje z Moskwy, zaprzyjażnione i główne Stacje TV Polski i Rosjii / i kazde inne / i nadał temu wydarzeniu po prostu RANGĘ wiekiej sprawy. TO by ZAMKNEŁO wszelkie spory. Ostatecznie grób sowieckiego bojca spod krakowskiego barbakanu TEŻ w końcu przeniesiono tam gdzie powinien, (cmentarz) i nikt nie chce o tym nawet pamiętać….
  Czyli – czy naprawde wówczas Rosjanie się będą ” pieklili „???

 56. syoTroll said

  Z dwojga złego lepszy pomnik „śpiących” niż pomnik pewnego amerykańskiego aktora drugoplanowego http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Ronald_Reagan_Monument.JPG.
  Ale to oczywiście kwestia gustu.

 57. — Na taki jak powyzszy , temat , to roznego kalibru boomchy , trole i antypolacy leca jak sepy i hieny . Obrzydliwe indywidua . ..

  Nie powinnismy burzyc pomnikow , cmentarzy , przeszlosci ,
  Nawet sie nie chce , pisac i mowic — dlaczego

 58. Tekla said

  http://mojaslowianskafilozofia.blogspot.com/

  środa, 5 lutego 2014
  Raport w sprawie dewastacji miejsc pamięci Armii Czerwonej

  Raport w sprawie dewastacji miejsc pamięci Armii Czerwonej.
  W raporcie skupiłem się na ostatnich trzech latach, głównie są to dewastacje o których umieszczano informacje w Internecie. Z pewnością wiele dewastacji pozostało bez reakcji, nie zostały zgłoszone organom ścigania czy też organom władzy samorządowej. Zatem faktyczna liczba dewastacji jest z pewnością dużo większa. Od czasu działalności części osób publicznych forsujących „zamach smoleński” pomniki i cmentarze stały się areną walki z wyimaginowanym wrogiem. Istnieje kilka podstawowych haseł dających przyzwolenie różnego rodzaju bojówkom na dokonywanie dewastacji. Te hasła zostały ukształtowane przez osoby publiczne a następnie utrwalone w prasie narodowej oraz w Internecie a także w programach telewizyjnych. Niektóre z nich :
  – Smoleńsk pomścimy!
  – Bolszewika goń z pomnika !
  – Nie dla pomników okupantów !
  – Usunąć pomniki okupantów z przestrzeni publicznej!
  – Nie dla symboli bolszewickich !
  -itp.
  W środkach masowego przekazu nie ma programów ukazujących inny punkt widzenia niż ten propagowany przez grupy nacjonalistyczne ( narodowe) oraz niektóre organizacje kombatanckie a ostatnio także IPN. Działania tych ludzi są ukierunkowane na zafałszowanie historii poprzez umniejszanie roli Armii Czerwonej i LWP w wyzwoleniu Polski, poprzez ciągłe wynajdywanie i rozdmuchiwanie do nierozsądnych rozmiarów tych czynów popełnionych przez Rosjan, które nie są zgodne z żołnierską etyką. Doprowadziło to do sytuacji gdy zapomina się o ogromie zbrodni najeźdźców niemieckich wyrządzonych Polakom i Rosjanom a przejaskrawia się negatywne czyny wojsk, które Polskę wyzwoliły. Coraz częściej słychać hasło jakoby „okupanci” rosyjscy byli gorsi niż okupanci niemieccy. Zapomina się o masowych grabieżach wszelkich dóbr napadniętych narodów, których dopuszczali się Niemcy a do Rosjan przylgnęła etykietka złodziei zegarków i rowerów! Całkowicie pomija się straszliwe zbrodnie na jeńcach radzieckich a opłakuje niemieckich żołnierzy „ bestialsko zamordowanych przez skośnookich dzikusów”. Do niespotykanych rozmiarów wyrósł etos „Żołnierzy Wyklętych”, których podaje się współczesnej młodzieży za przykład walki o Polskę a całkowicie pomija się te działalność Wyklętych, która honorową nie jest. Do tego dochodzą absurdalne żądania zmiany w przepisach prawa zezwalające na usuwanie i dewastację miejsc pamięci żołnierzy radzieckich. Ostatnio z takim postulatem wystąpiło do Prokuratora Generalnego Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych (POKiN) z Krakowa. W Internecie zamieszczane są nawoływania do usuwania pomników z użyciem materiałów wybuchowych! Obywatele Rosji narażeni są w Polsce na akty przemocy, widoczne już w czasie Mistrzostw Europy i Święta Niepodległości. Jeśli władze Polski zdecydowanie nie przeciwstawią się tej tendencji to sytuacja wymknie się spod kontroli.
  UWAGA! Na podstawie dotychczas otrzymanych informacji z jednostek Policji można stwierdzić, iż te przestępstwa nie są wykrywane ! Tylko jedno przestępstwo ( z ukazanych niżej) zostało wykryte. Wpis: Brak danych z policji oznacza, że jeszcze nie wpłynęła do mnie informacja o sposobie zakończenia sprawy.

 59. Kazik said

  ad 58 , Pani wpis jest podsumowaniem . Bardzo dziękuję .

 60. Przecław said

  LUDZIE, czemu żaden z was nie ruszy paluchem i pozwala antypolskiemu IPNowi srać sobie na głowę ?
  Macie filmy na YT, przy których te gnoje z IPNu poumieszczali komentarze, a czy ktoś z was coś zrobił aby je z’kontrować
  własnym komentem ? Na YT wchodzą ludzie z całego świata, pokazany jest obraz, jest to zwykle widoczne przez kilka lat.
  Nic nie umniejszając Gajówce, ale tutaj już po 2 dniach artykuły przesuwają się do względnej niepamięci, różnica w zasięgu jest więc kolosalna.
  RUSZCIE PALUCHEM, i głową zamiast pierniczyć na próżno !!!
  Tych filmów na YouTube jest więcej. Trzeba się tam zalogować, ale to chyba nie problem. http://www.youtube.com/watch?v=KM2CSjygc48

 61. Anna said

  A JA NIEEEEEEEEEEEEEEE CHCĘ TEGO CZEGOŚ , DOŚĆ NAPATRZYŁAM SIĘ NA NIEGO PRZEZ CAŁE ŻYCIE , MIESZKAŁAM W JEGO SĄSIEDZTWIE, A TERAZ PROSZĘ POSTAWIĆ SIĘ W SYTUACJI TYCH LUDZI , KTÓRZY MOGĄ MIEĆ GO POD SAMYMI OKNAMI ,DOBRZE WYPOWIADAĆ SIĘ TYM , KTÓRZY SĄ Z DALEKA OD TEGO .

  Nooo… to jest b. poważny argument, pani Aniu. Ja bym się przeprowadził.
  Admin

 62. Luxeuro said

  Ad. 56 – Narzekam na pomnik Napoleona i Berlinga w Warszawie a o tym diable kompletnie zapomniałem. Dzięki 🙂

 63. Brat Dioskur said

  Z tymi pomnikami bywa roznie…czy Lenin ma wrocic do Poronina a Dzierzynski przed Lubianke ?Profanacja grobow jest barbarzynstwem, w koncu w obliczu smierci wszyscy sa rowni, jednak z pomnikami wystepuja juz niuanse.Bywaja pomniki-symbole ,ktore nien powinny byc zachowane.Czytalem gdzies na Necie ,ze pogrobowcy folksdojczow postawil jakis monument w miejscu w ktorym w czasie polownia „najjasnieszy pan”,czyli cesarz Wilhelm II, najprawdopodobniej …..(za przeproszeniem ) sral!
  Moznaby wymieniac cala game pomnikow klasyfikujacych sie do usuniecia a na czele tej listy stoi na pewno pomnik czerwonego bandyty: Swierczewskiego.

 64. Marucha said

  Re 63:
  Niewątpliwie tak. Każdy pomnik należy traktować indywidualnie. Moim zdaniem „Czterech Śpiących” nie jest żadnym symbolem bolszewickiej dominacji, ani nie upokarza Polaków. Najbardziej chyba upokarza tych, którzy wszelkimi sposobami starają się zwiększyć napięcie między Polską a Rosją, choćby to nawet relatywnie były drobiazgi.
  Wiadomo, jak Rosjanie czczą swoje pomniki.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: