Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Złoże miedzi o wartości miliarda dolarów wpadło w ręce zagranicznej firmy. Jest zgłoszenie do ABW

Posted by Marucha w dniu 2014-02-20 (Czwartek)

O koncesję na wydobywanie miedzi ze złoża pod Głogowem wystąpiła polska KGHM. Tymczasem resort środowiska w rządzie Tuska, prawo do eksploatacji wartego około miliard dolarów złoża, przyznał w niejasnych okolicznościach spółce Leszno Copper – kontrolowanej przez kanadyjski fundusz Lumina Capital Limited Partnership, a zarejestrowanej w Luksemburgu. Jej dyrektorem generalnym jest Stanisław Speczik, który do 2004 r. zajmował stanowisko prezesa KGHM.

W grudniu 2012 roku oba wnioski o przyznanie koncesji (KGHM-u i Leszno Copper) zostały rozpatrzone przez Ministerstwo Środowiska na tzw. rozprawie administracyjnej, ale nie udało się wybrać zwycięzcy.

Mając to na uwadze resort zdecydował się zasięgnąć opinii Komisji Zasobów Kopalin (złożona z doradzających ministerstwu ekspertów od geologii). Komisja ta wydała jednoznacznie korzystną dla KGHM opinię. Mimo to kilka tygodni temu Ministerstwo Środowiska wydało decyzję o przyznaniu koncesji kanadyjskiej firmie.

Władze KGHM postanowiły zawiadomić o sprawie ABW. Zarzucają resortowi środowiska działanie na szkodę interesu państwa przy wydawaniu koncesji (KGHM jest jedną z nielicznych już spółek, które nadal są kontrolowane przez Skarb Państwa).

Czytaj więcej: Resort oddał złoże miedzi warte miliard dolarów. Sprawę zbada ABW (Wprost.pl)
http://niewygodne.info.pl

*                            *                            *

Nic nie jest takie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Ani nie chodzi tu tylko o miedź, ani ‚Wprost” nie zaczęło nagle demaskować afer. Przeciwnie, gazeta bezczelnie tuszuje skalę przekrętu. Gra toczy się nie o miliard, ale raczej o ponad 60 (sześćdziesiąt) miliardów dolarów.
Admin

Posiadamy największe złoża złota w Europie. Rząd sprzedaje je za bezcen?

Media informują, ze Ministerstwo Środowiska oddało obcemu kapitałowi złoża miedzi warte miliard dolarów. W rzeczywistości korporacji kanadyjskiej chodzi o złoto, którego jest nawet 100 ton na Dolnym Śląsku.

Leszno Copper będąca częścią kanadyjskiego funduszu Lumina Capital Limited Partnership jest reprezentowana przez byłego prezesa KGHM – koncesji na złoża miedzi ma multum na całym świecie, jednak tutaj chodzi o złoto, którego Polska ma najwięcej w całej Europie.

Bogactwo Dolnego Śląska

Złoto jest metalem szlachetnym, cennym nie tylko ze względu na wartości jubilerskie i kolekcjonerskie, ale przede wszystkim ze względu na jego zastosowanie w przemyśle. Obecnie wojny jakie toczą się na świecie, w 90% przypadków są wojnami ekonomicznymi. Tylko w około 10% przypadków dochodzi do wojny jaką każdy zna (Syria, Gruzja)

Wprost nie odkrył przekrętu, tylko tuszuje jego skalę?

Wprost informuje, że Bytom Odrzański zawiera 8 milionów ton miedzi wartej od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. Czy to nie za mało? Miedź jest wyceniana na 7.200 dolarów za tonę. Na portalu Money.pl dowiadujemy się, że aktualna cena dolara to 3.0250 zł. Czyli 8.000.000 x 7.200 = 57.600.000.000 = 58 miliardów $.

Złoto natomiast, przyjmując 100 ton, czyli 1400$ za uncję/33gr, daje ok. 6000$ za 100 gram x 10= 1 kilogram = 60000$ x1000kg =60000000$ x 100 = 6000000000$ czyli 6 mld$. Obawy o polskie złoża są w pełni uzasadnione, gdyż w grę wchodzą bardzo duże pieniądze.

ABW bada, czy przekazanie przez Ministerstwo Środowiska obcemu kapitałowi złóż miedzi nie było działaniem na szkodę interesu państwa… Czekamy na rozwój wydarzeń, gdyż jest zbyt wiele znaków zapytania. [Policja zaś niech zbada, czy zastrzelenie właściciela sklepu nie było działaniem na jego szkodę – admin]

“Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero, gdy dany kraj zauważy, że jego plony uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne są niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrywa” – Frederic Joliot-Curie.

http://parezja.pl

Janusz Korwin-Mikke, guru całej zidiociałej młodzieży „prawicowej” powie, że jest zupełnie nieistotne, kto i na ile nas okrada i czy w ogóle mamy jakąś własność. Grunt, by „suweren rządził”.
Admin

Komentarzy 19 to “Złoże miedzi o wartości miliarda dolarów wpadło w ręce zagranicznej firmy. Jest zgłoszenie do ABW”

 1. arcybolesnaprawda said

  Ta spółka jest tak „kanadyjska” jak ja Ramzes II 😉

 2. Maryśka said

  Najwyższy czas Tuska wysłać na szafot.

 3. Fran SA said

  Polsce zabraklo Putina.
  O glogowskiej miedzi wiedzielismy juz w PRL-u.
  Miedz nie zawsze sie dobrze sprzedaje (tak sie kiedys ‚przejechalo’ Chile- bo ceny, miedzi i zlota sa spekulacyjne), ale rezerwy strategiczne zlota czy miedzi powinny byc absolutnie narodowe a nie prywatne.
  Tak samo ukradli kopalnie zlota i diamentow ci wielcy demokraci, ktorzy wywolali wojne z apartheidem w Poludniowej Afryce. JEDYNYM celem bylo dorwanie sie do wszystkich kopaln. Dziwnym trafem, tez paluszki maczaly ‚kanadyjskie’ firmy.
  W Serbii, ci sami wojownicy o demokracje ukradli kopalnie diamentow.

 4. Lily said

  Przywodcy kanadyjscy,tez na uslugach…Wiadomo,kto stoi za tym wszystkim zlem,od zarania Swiata. „Jak mnie przesladowali,tak i Was przesladowac beda”.Slowa Naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

 5. JO said

  Mamy Odpowiedz Czemu daza do ODERWANIa Slaska…jak KOSOWA

 6. pan tera said

  Śmierdzi czosnkiem. W Kanadzie całkiem nieźle poczyna sobie Chabad-Lubawicz. Być może przypadek.

 7. Sowa said

  Re 4:
  A’propos Kanady:
  http://static.polityka.pl/_resource/res/path/90/68/90685abf-0b90-40dc-8c5d-168de43ad7d5_900x

 8. Waldek said

  Stanisław Speczik powinien zawisnąć! Jako były prezes KGHM doskonale był zorientowany odnośnie zasobów tego złoża i ich potencjalnej wartości – sprzedając informacje o tym obcej firmie dopuścił się takiej samej zdrady jak Kukliński. Żłoża surowców są dobrem narodowym i jego własnością i jako takie nie powinny być oddawane zagranicznym podmiotom.

 9. NC said

  Kto zrobi Speczikowi to samo, co Putin zrobil Chodorkowskiemu?

 10. Wosiu said

  Nie tylko złoto, ale i srebro. Przy przerobie miedzi w Polsce uzyskuje się dużo srebra. Polska jest drugim producentem srebra na świecie!!!

  Gdzie jest to srebro i dlaczego nie było magazynowane w Polsce od 1989 jako rezerwa pewniejsza niż rezerwy w walutach obcych? Do dzisiaj zebrałoby się go tyle, że mogło by być pokryciem wartości walutowej złotego (srebrnego 🙂 )

 11. jojna nietoperz said

  Tak działa niewidzialna ręka rynku. Tylko Janusz Korwin Mikke pozbawi nas tego garba socjalizmu

 12. Eden said

  Za zdradę … wiadomo.

 13. revers said

  80 ton zlota, nie wspomniano. A Z kanadyjskich firm przykrywek, zloto, srebro, miedz trafia do usraela i kolo sie zamyka- dlaczego tubylcy biedni?.

 14. 25godzina said

  ABW bada sprawę. Ufff.. to jesteśmy bezpieczni!

 15. 25godzina said

  @NC(9) Sam to mógł najwyżej wysłać do nich swoje cv.

 16. shalom said

  Podobno tego „bąka” puścił towarzysz pułkownik Schetyna. A to siurpryza.

 17. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2014/02/20/zloze-miedzi-o-wartosci-miliarda-dolarow-wpadlo-w-rece-zagra… […]

 18. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2014/02/20/zloze-miedzi-o-wartosci-miliarda-dolarow-wpadlo-w-rece-zagra… […]

 19. buka said

  http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?showall=ok&content=2&subcontent=1

  Wbrew temu co można przeczytać w mediach, Ministerstwo Środowiska nie „oddało” ani nawet nie sprzedało Kanadyjczykom żadnych złóż. Pozostają one własnością państwa. Przedsiębiorstwa górnicze, w tym KGHM, mogą jedynie je eksploatować, za co są zobowiązane płacić podatki – jak wprowadzony dwa lata temu idiotyczny „podatek od KGHM”, którzy nazwano podatkiem od wydobycia niektórych kopalin. Pisałem o tym w Rzepie już w lutym 2012 roku: http://www.rp.pl/artykul/811765.html broniąc KGHM przed pazernością i głupotą fiskusa. Ale to nie znaczy, że należy też bronić KGHM przed prawami rynku.

  Pojawiające się twierdzenia, że Ministerstwo Środowiska ma dbać o interesy poszczególnych spółek, choćby to były spółki z dominującym udziałem Skarbu Państwa, to nawoływania do popełnienia przestępstwa. Zabrania tego zarówno prawo unijne, podpisana z Kanadą umowa o ochronie inwestycji, jak i przepisy prawa polskiego! Po co są przepisy regulujące postępowanie koncesyjne, jak koncesję miałby móc otrzymać jedynie KGHM, albo inna „spółka Skarbu Państwa”?

  Podobno na terenach objętych koncesją przyznaną Kanadyjczykom, znajduje się „8 mln ton miedzi wartej od 700 mln do ponad miliarda dolarów”. Jeśli ktoś posiada taką wiedzę specjalną, którą przekazał mediom, to dlaczego nie udostępnił jej KGHM, żeby nasz narodowy czempion mógł złożyć od razu wniosek o koncesję wydobywczą a nie poszukiwawczo-rozpoznawczą?

Sorry, the comment form is closed at this time.