Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marcin o MSZ Rosji: wywiad Merkel kwali…
  lewarek.pl o Topniejąca bryłka lodu
  Wolski o Co u licha wyczyniają Amerykan…
  Yagiel o Wolne tematy (85 – …
  Boydar o Polska nie jest niepodleg…
  Bezpartyjna o Polska nie jest niepodleg…
  Wolski o Energetyczna dekomunizacja Ukr…
  Wolski o AIDS i Nieustraszeni łowcy wir…
  Boydar o Pies-bohater obronił stado owi…
  KONAR o Topniejąca bryłka lodu
  obserwator o Wolne tematy (85 – …
  3zdwoma@gmail.com o Katolicki sprzeciw wobec kobie…
  lewarek.pl o Pies-bohater obronił stado owi…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (85 – …
  lewarek.pl o Pies-bohater obronił stado owi…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Wydarzenia na Ukrainie – wolne uwagi

Posted by Marucha w dniu 2014-02-21 (Piątek)

Według sugestii jednego z gajówkowiczów, który – wstyd powiedzieć – jest wyznawcą żydowskiej ekonomii, tworzymy miejsce, gdzie można będzie wpisywać wolne uwagi na temat rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Ukraińscy milicjanci sami podpalają swoje ciężarówki i autobusy.

Gajowy Marucha

Komentarzy 298 do “Wydarzenia na Ukrainie – wolne uwagi”

 1. adsenior said

  GWOLI PRZYPOMNIENIA, DZISIAJ ROCZNICA: Zbrodnie w Wiśniowcu – zbrodnie dokonane 21 lutego 1944 r. przez bandytów ukraińskich banderowców, na polskich mieszkańcach miasta Wiśniowiec (Wiśniowiec Nowy) i pobliskiej wsi Wiśniowiec Stary, położonych w powiecie krzemienieckim województwa wołyńskiego. Szacuje się, że w zbrodniach tych w Wiśniowcu Nowym zabito około 300 Polaków, a w Wiśniowcu Starym około 160. Zbrodnie w Wiśniowcu – zbrodnie dokonane w lutym 1944 r. przez bandytów z ukraińskich podwładnych Bandery, na polskich mieszkańcach miasta Wiśniowiec (Wiśniowiec Nowy) i pobliskiej wsi Wiśniowiec Stary, położonych w powiecie krzemienieckim województwa wołyńskiego. Szacuje się, że w zbrodniach tych w Wiśniowcu Nowym zabito około 300 Polaków, a w Wiśniowcu Starym około 160. Największa zbiorowa mogiła wymordowanych Polaków z Wiśniowca Nowego nigdy nie została upamiętniona i oznaczona. Znajduje się ona na miejscowym cmentarzu porośnięta krzakami. CIEKAWE, CZY NA TYCH WIECACH POPARCIA DLA UKRAINY, MINUTĄ CISZY CZCI SIĘ POMORDOWANYCH POLAKÓW???

 2. Boydar said

  Panie Rysiu, sądzę że ten Sajgon, to dla Pana Misesa to ‚klaineBier’. Dla takich gigantów jak on, nie ma rzeczy trudnych – „dajcie mi tylko ludzi”. Od siebie dodam – „i ich pieniądze”.

 3. 25godzina said

  Ukraina jest prowadzoną drogą, którą poprowadzono Polskę tzn zbudować ruch, skonfliktować go z władzą i stojąc na jego czele zając konstytucyjne organy władzy. Na Ukrainie dochodzą jeszcze tzw oligarchowie, którzy penie nie chcieli podzielić losu swoich kolegów z Rosji i poszli na jakiś układ z tzw Zachodem.

  Rosja wg mnie jest skłonna odpuścić tereny najbardziej zrewoltowane w zamian za całkowitą kontrolę nad resztą, zakładając że prędzej czy później i tak Ukraińcy z zachodu zrozumieją jak zostali wyrolowani.

  Niemcom na pewno zależy na stworzeniu Banderlandu i zaraz jak tylko to im się uda podpalą Śląsk. Gorzelik zapowiedział jakiś czas temu, że chce aby do 2020 ustrój Polski został zmieniony z unitarnego na federalny. 2020 rok jest ostatni w którym Polska będzie dostawać pieniądze z UE.

  „(…)Już w 1991 roku poseł do Bundestagu Hartmut Koschyk ogłosił rozpoczęcie dyskusji nad „regionalizacją Polski według niemieckiego wzoru”. W polskim pejzażu politycznym pojawił się „naród śląski”, „naród kaszubski”, a zapewne w tej materii nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Przy okazji ostatniego spisu powszechnego redaktor wydawanej przez Neue Passauer Presse „Gazety Wrocławskiej” zadeklarował, że gdyby tylko mógł, to w spisie zadeklarowałby „narodowość dolnośląską”. Są to oczywiście konstrukcje sztuczne, tak jak sztucznym tworem był tworzony w czasie wojny, pod egidą szefa SS Heinricha Himmlera, tzw. naród góralski (Goralenvolk). Niemniej w warunkach krytycznych mogą one wyrządzić wiele zła polskiej racji stanu. Możemy także spodziewać się podsycania sztucznego separatyzmu regionalnego. Czerwcowy numer (z 2011 roku) wydawanego przez Axel Springer Verlag miesięcznika „Forbes” zamieścił na okładce portrety prezydentów trzech najbardziej zadłużonych miast polskich: Krakowa, Wrocławia i Poznania, wraz z ich politycznym manifestem: „Albo rząd da nam niezależność, albo weźmiemy ją sobie siłą(…)”.
  Prof. Tadeusz Marczak, Europa w uścisku Niemiec,Sobota-Niedziela, 17-18 marca 2012, Nr 65 (4300), http://stary.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120317&typ=my&id=my15.txt

 4. Wygląda na to, że Ukraińcy, których bać się powinniśmy, to nie banderowcy, ale ci, którzy nimi manipulują. Przeciętny banderowiec o Wołyniu nie wie NIC.

  Na edukację banderowców przyjdzie czas później. Dziś, to po prostu ukraińscy patrioci. Są nimi tak, jak potrafią.

 5. Nemo said

  Kliczko i Jaseniuk pojechali do Angeli po wytyczne.

  http://kronikanarodowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1147:wadimir-kliczko-u-kanclerz-merkel&catid=49:mp&Itemid=127

 6. 25godzina said

  Zawsze dziwiły mnie dosyć częste spotkania Sikorskiego z Ławrowem i jego zaangażowane na kierunku wschodnim z jak się wydaję dość pozytywnym skutkiem (zachowując wszelkie proporcje). Formalne on jest przecież nikim, a jego naturalnym środowiskiem powinien być najwyżej Tweeter. Niedawno Ławrow był w Warszawie, a teraz Sikorski jest ponoć w Kijowie.

 7. błysk said

  Mam nadzieję,ze obecnie jest to gra Janukowycza na przeciągnięcie w czasie do czasu zakończenia olimpiady w Soczi/po 23 lutego/.

 8. wi42 said

  Dobry komentarz na dzisiaj

  (Jurij Siliwanow – 10 min. , 20.02)

 9. AlexSailor said

  Ad. 3
  Pieniądze z Unii nie skończą się w roku 2020, bo po pierwsze wspólna polityka rolna, a po drugie Niemcy nie zrezygnują z płacenia jurgieltu ze składek zamiast własnego budżetu i to jeszcze w tak doskonałej formie.

  Natomiast obecnie jesteśmy od 2014r. płatnikiem netto, to znaczy więcej płacimy niż dostajemy w brzęczącej szmerem komputerów bankowych monecie.

  Polacy muszą się zastanowić i wybrać sposoby i cel działania.
  Podpowiada Grzegorz Braun sposoby:
  – kościół,
  – szkoła katolicka,
  – strzelnica też katolicka,

  a ponadto trzeba wykupić z niewoli babilońskiej swojego proboszcza.

  Ja dodam.
  Również trzeba wykupić swojego premiera, prezydenta, ministrów, wójtów, burmistrzów, dyrektorów szkół publicznych, a nawet przedszkoli.

  Niestety.
  Polacy nie są w stanie zrozumieć, że na to wszystko potrzebne są pieniądze, pieniądze, PIENIĄDZE i jeszcze raz PIENIĄDZE.

  Bez pieniędzy państwo niemieckie byłoby niczym, bez pieniędzy Rosja już dziś by nie istniała, bez pieniędzy amerykanie nie mieliby nawet na odsadzenie ludźmi swoich okrętów, bez pieniędzy Francja i Wielka Brytania nie liczyłyby się wcale.
  Gdyby nie praca organiczna – tworzenie zasobów – przez naszych dziadów, to w 1918 nie byłoby Polski.
  Oczywiście pieniądze nie są jedynym czynnikiem, ale najważniejszym.

 10. Dzonyy said

  http://konserwatyzm.pl/artykul/11690/oswiadczenie-redakcji-konserwatyzmpl-na-temat-sytuacji-na-uk

 11. Wosiu said

  Żeby się tylko nie skończyło, że Polska przyjmie 0,5 mln uchodźców z Ukrainy.

 12. Jan said

  Ad 11
  Zapewniam że będzie ich znacznie więcej, po wyodrębnieniu banderlandu.
  Ciekawe tylko czy jak będą w przyszłości podobne zadymy z ich udziałem czy nasze szczekajace główki nadal będą nazywać ich powstańcami.

 13. AlexSailor said

  Ad. 11
  Bardzo prawdopodobne.
  Zasiedlą Przemyśl i okolicę, a następnie zaczną swoją zbrodniczą robotę.
  Stopień ogłupienia Polaków jest taki, że popierają bandziorów, katów naszych rodaków.
  Żadne liczące się środowisko polityczne w Polsce nie próbuje nawet zapobiec wpuszczaniu ich do Polski, co wymaga minimalnych środków i nakładów.
  Zamiast tego polskie szpitale przygotowują się na leczenie rezunów w sytuacji, kiedy Polacy przez lata nie mogą dostać się do szpitala, a pieniędzy brak na wszystko.

 14. Marcin said

  Zastanawiający „wysyp” inicjatyw separatystycznych w Europie w jednym czasie – Katalonia, Szkocja..i teraz może będzie Banderland a zaraz SchleSSien i Kaszebsko itd. Czyż nie jesteśmy świadkami namacalnego wprowadzania New World Order w życie? Polska praktycznie jest bez armii, lud skłócony i podzielony. Aby rozgromić ewentualne rozruchy polskiego luda wystarczy dosłownie kilkuset chłopaków z prewencji ze swoimi zabawkami i po sprawie.

 15. Tadeusz said

  Re.11.Jeszcze obrzezanych.

 16. Luxeuro said

  Ad. 2 „Niemcom na pewno zależy na stworzeniu Banderlandu i zaraz jak tylko to im się uda podpalą Śląsk.”
  Trafna obserwacja. Nie sądzę by SS Galicja nie przestała być w Planach Niemców. Jest to instrument który tylko czeka na swój czas. Galicja ma dużo powodów by powiedzieć „mamy dosyć” tej Warszawy. Prawne interwencyjne umowy są już załatwione dzięki UE. Niedługo rozpocznie się ostra kampania kupna terenów Polskich. Dodamy do tego „szkolenia” przez niewinne NGO’s. i będą gotowi. Później „zapałka” i się rozpocznie.

 17. AniaK said

  Ja się przyznam, że mnie sytuacja na Ukrainie przerosła. Nie potrafię poukładać „klocków”. Na razie się rozglądam, i układam sobie w głowie to i nieco. Przy okazji oberwuję zachowanie naszych polityków. Większość oczywiście rzuciła się z pomocą, ale pytanie z czyjej rady i pomocy skorzystać żeby się nie poparzyć. Co niektórym to ja widzę, że wolność, równość, wspólna Europa….z ust nie schodzi, ale z drugiej strony bardzo imponuje im pan Putin. Możliwe że po nocach śni im się Mała Moskwa nad Wisłą.

 18. marost said

  Polskie wladze (w historii bedzie to poprostu Polska) ponosi odpowiedzialnosc za tragiczna rewolte na Ukrainie – zwlaszcza za smierc dziesiatek (na razie) osob. Narody Ukrainskie maja wewnetrzne problemy – problemy Ukrainsko-Ukrainskie, ktore musza rozwiazac sami. Ta odpowiedzialnosc dotyczy wieloletnich juz dzialan majacych na celu podsycanie ich wewnetrznych antagonizmow co w rezultacie musialo doprowadzic do quasi niekontrolowanego wzburzenia o charakterze rewolucyjnym. Mieszania sie w nieswoje sprawy ma juz swoja historie w Polsce… rowniez w Polsce wspolczesnej.

 19. compu said

  Co czeka Ukrainę…

 20. Luxeuro said

  „Przy okazji oberwuję zachowanie naszych polityków. ”
  Ja bym jak najbardziej to robił i tym samym przypomniał sobie Marsz Niepodległości w 2012.

  Race poleciały przez ???? i policja już wzięła się za naboje gumowe i armatki wodne. Numeryczne było ich tak dużo że tylko ktoś patrzący na TV24 by nie uwierzył by że można sobie było z nimi poradzić.

  Przyjazd ANTIFA z Niemiec nie może być zapomniany i to z kąt dostali schronienie w Warszawie (Agnieszka Graff-Krytyka Polityczna). Czy to przypadek? A jak delikatnie tych Niemców odesłali z powrotem do Faterland. W 2013 dali sobie skopuj z nimi bo wiedzieli że za bardzo „jaskrawo” była manipulacja widoczna.

  A tu Ukraina z liderami odnoszącymi się do Bandery jako wielkiego bohatera narodowego. Ukraina gdzie partie dostające wytyczne przez kanał ambasady USA (dzięki Pani Nudelman). A w dodatek mamy naszego kurdupla z PiS lecącego jak dzika kura na Majdan ze wsparciem. Wsparcie którego dla Marszu Niepodległości nie mógł udzielić. Gdzie tu Polska racja stanu?

  Obraz jasny. Mamy sporo przykładów jak manipulują takimi akcjami i które „masze” maja prawo być. Tak że te klocki które już mamy można nie źle ułożyć. Co Janukowicz ma na myśli i z czym walczy na szczytach władzy to inna sprawa. Tu odczuwa się brak jedności za Ukrainą jako całość i tylko czas nam pokarze jak to rozegrają.

  Obawiam się że Ukraina to zwiastun tego co może przyjść do Polski. No i nie zapomnijmy Białoruś która dalej jest w ich planach. Angelika po prostu nie była dobrze przygotowana na Białorusi bo nie miała dostateczną liczbę dzikich idiotów których na Ukrainie nie brakuje.

 21. dziadek Dyzio said

  @14 Panie Marcinie – a pojęcie Judeopolonia nic ?? ( taka od morza do morza) nad którą pracują od dawna i obecnie synowie Starszych Braci w wierze w komunizm

 22. Luxeuro said

  A to bardzo ciekawe !!!
  http://tinyurl.hu/ETt8/

  „We Lwowie próbowano zaatakować rosyjski konsulat.

  http://odnarodyna.com.ua/content/mirnyy-protest-vo-lvove-idet-s-bronevotankovymi-pushkami-podzhogami-zdaniy-i-popytkami

  Berkut złapał osobę z legitymacją International Police Association (USA)


 23. marost said

  AD20
  Obawiam się że Ukraina to zwiastun tego co może przyjść do Polski

  Podzielam obawy.
  Niedlugo bedzie juz „gotowe”, „wymodelowane” jedno pokolenie wychowane w atmosferze nieustajacego konfliktu polsko-polskiego po tej samej stronie sceny politycznej. Nie istnieje juz zadna wspolna dla wszystkich wartosc narodowa chocby namiastka….
  Poza tym, patrzac na reakcje rzadzacych i „przebierajacych nogami” przed startem do wladzy, na wydarzenia na Ukrainie, mozna zobaczyc jakie na dzien dzisiejszy maja metody i srodki do zwalczania narodowej rewolty…. Byly manewry „Niemiecko – Francuskie”, „Niemiecko – Polskie”….???
  Mysle ze „polski nurt narodowy” nie traci czasu… jest czego sie uczyc…

 24. Boydar said

  „… trzeba wykupić z niewoli babilońskiej swojego proboszcza …”

  Z początku nie przywiązałem właściwej wagi do Pańskiego (Alex -9) komentarza. Nie jestem pewien, czy Pan Braun zdaje sobie sprawę z wagi tej koncepcji; ja postuluję od dawna – naprawę Polski trzeba zacząć od naprawy stanu duchownego, może (powinno) być to FSSPX.
  To właściwy gryplan dla Polaka, który dziś do miecza nie nawykły. A równie, jeśli nie bardziej, skuteczny.

  Co do Ukrainy, jako obserwator historii, odwracam ze smutkiem wzrok. Jak dla mnie, rozwiązaniem jest na razie tylko bomba, może być neutronowa, tak po chrześcijańsku, żeby się nie męczyli. Chciałbym powtórzyć za Amalrikiem „Pan Bóg rozpozna swoich”, ale to po pierwsze raczej żydowska fałszywka, a po drugie, tak się nie godzi.

 25. Nemo said

  @19

  Interesujący materiał. Nasuwa mi się analogia do rozpadu Czechosłowacji.

 26. Luxeuro said

  „Cytat drukowany w SPIEGEL 33 lat temu zasłużył uwagi, i dalej brzmi niezwykle aktualny:
  „Musimy upewnić się, że imperium sowieckie, kiedy rozpadnie się ze względu na jego wewnętrzne sprzeczności, czyni to z skomleniem zamiast wielkim hukiem”. Zdanie wypowiedziane przez amerykański sekretarza obrony Caspar Weinberger w trakcie wywiadu przeprowadzonego we wrześniu 1981 roku.”
  http://www.spiegel.de/international/world/the-geopolitical-implications-of-conflict-in-ukraine-a-954724.html

  Caspar Weinberger
  „Jego rodzice Herman Weinberger i Cerise Carpenter Hampson byli emigrantami z Anglii. Dziadek ze strony ojca, Nathan Weinberger, był czeskim Żydem. Caspar Weinberger był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Harvarda. W czasie II wojny światowej służył w piechocie, po czym pracował w wywiadzie wojskowym, za co otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe od rządów Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i Japonii: Prezydencki Medal Wolności, GBE i Orderem Wschodzącego Słońca klasy I.”

  1981 !!!!

 27. Luxeuro said

  „Poniżej informacja, jaką dostałem od osoby mieszkającej niedaleko Kijowa, a zajmującej się geopolityką.

  „Rozmawiałem z milicjantem z Kijowa. Mówił, ze bardzo łatwo można było rozpędzić Majdan jeszcze pod czas pierwszego szturmu w grudniu. Powiedział, ze już na Majdane była panika i strach. Bojówkarze zrzucali z siebie kamizelki kuloodporne i wojskowe mundury, szybko ubierali się w odzież cywilną. Jednak każdy raz na Majdan przyjeżdżali jacyś generałowe i dawali rozkaz „Stop!”, pozwalając Euromajdanowi wznowić siłę.

  Teraz milicjanci nie bardzo chcą jechać do Kijowa, bowiem wiedzą, ze nie otrzymają ani odpowiedniej broni, ani rozkazu skończyć robotę.

  To wojna oligarchów prozachodnih przeciwko drugiemu oligarchowi – Janukowiczewi”.”
  http://tinyurl.hu/W6I0/
  A później im zapłacą tak

  Siku

 28. Joe said

  Ukraina to juz rozpoczety fizyczny proces tworzenia panstwa zydowsiego od Baltyku po Morze Czarne…..Posluchajcie ile szczekaczek juz nadaje na falach… podzialu Ukrainy…A wiec do podlaczenia do tego co juz zrobili w Polsce….
  Zaangazowanie mediow amerykanskich…(bo te codziennie ogladam)…jest identyczne jak w latach 82-90 o sytuacji w Polsce.
  Tylko ze wowczas nie mielismy tej swiadomasci ktora mamy dzisiaj…Czy uda im sie nas 2-gi raz oglupic?Pozyjom uwidim.

 29. Luxeuro said

  Ad. 9 – Tylko pieniądze mogą trzymać takich „patriotów” Ukraińskich na ulicy jakich widzimy na Majdanie.
  http://tinyurl.hu/1HkQ/
  Nawet Trocki dla rewolucji proletariatu musiał statkiem popłynąć do Nowego Yorku po walizkę z $10 000 bo przelewu nie mogli mu zrobić 🙂

  A jak wszystko będzie załatwione to nagroda szybko przyjdzie,
  http://tiny.cc/6iumbx
  a pozniej to
  http://tiny.cc/9jumbx

 30. wi42 said

  @28 Joe
  „Czy uda im sie nas 2-gi raz oglupic?”
  Retoryczne pytanie. Czy można ogłupić jeszcze bardziej niż teraz?

 31. Zdziwiony said

  @ 18

  Nie na darmo proszę Pana Polakom wmówiono, że „nie umią rządzić się sami”, skutek tego to agenturalne rządy, rozp*dolona gospodarka, zniszczona tożsamośc narodowa itd., itd…, bo przecież „polskość to nienormalność„.

  Co mówi 30-letni „klasyk” (Tusk) w swoim tekście w 1987 r. „Polak rozłamany”.

  1’35”
  http://danthealighieri.wrzuta.pl/film/69C1pVsLDHi/polskosc_to_nienormalnosc_-_donald_tusk_o_polsce_prof._andrzej_nowak

 32. wi42 said

  Opowiesc uczstnika zajsc 19.02:
  http://trueinform.ru/modules.php?name=Video&file=article&sid=43896

 33. Ad. 30

  „Retoryczne pytanie. Czy można ogłupić jeszcze bardziej niż teraz?”

  – Głupota to zbiór nieskończony. KOR – Wałęsa – Mazowiecki – (całe stado, nie chce mi się wyliczać) – Kaczyńscy – Palikot… Głupota to zbiór nieskończony. I nie mam tu na myśli wymienionych, ale tych, którzy ich wybierają. Bo nikt na świecie mi nie wmówi, że takiego Palikota, to wybrały jedynie komisje wyborcze. Jego wybrali ogłupieni Polacy.

 34. Luxeuro said

  Nie wiem czy Ukraińcom ta wieść by coś dała do zrozumienia, ale mam nadzieje że tak.
  „US prowadzi dochodzenie nielegalnego transportu sprzętu wojskowego z Izraela do Iranu”
  http://tinyurl.hu/k1Ae/

  Przyznam się że pękam ze śmiechu i zastanawiam się czy przepadkiem za tym nie stoi Woody Alan (vel Allan Stewart Konigsberg).

 35. nimes1 said

  To co się dzieje teraz na Ukrainie to jest kalka z początków wojny w Syrii. Jednak w Syrii obecnie 90% bojowców to nie Syryjczycy tylko islamiści z importu, na Ukrainie będą się tłukli ci z zachodu za dolary z tymi ze wschodu za ruble. Jeżeli taki burdel będzie się utrzymywał przez dłuższy czas a wiele na to wskazuje, to na zachodzie zaczną rosnąc w siłę organizacje pod ideologią Bandery, a później „polskie władze” w ramach dobrosąsiedzkich relacji otworzą granice i sprowadzi tą dzicz do nas. Postbanderowcy w Polsce będą odgrywac taką rolę jak islamiści w Europie zachodniej. To będzie taka zawleczka od granatu umieszczonego na terytorium Polski trzymana w Niemieckich łapkach. Dzisiaj Polska jest mimo wszystko jednolitym państwem, którym trudno pogrywac wewnętrznymi konfliktami, natomiast po masowej migracji bandrowców do Polski stanie się to możliwe.

  Ten konflikt na Ukrainie został wywołany na potrzeby „wymiany handlowej” z Rosją. Amerykanie odpuszczą Ukrainę jeżeli Rosja odpuści Syrię, ale Rosja nie odpuści Syrii, prędzej pozwoli na rozpad Ukrainy, biorąc pod kontrolę bogatszą i ważniejszą z geopolitycznego punktu widzenia, częśc zachodnią, z Donbasem i południową z Odessą w której zaczyna się ropociąg do Brodów i znajduje się baza floty Czarnomorskiej na Krymie, a Polsce zostawi biedną zachodnią częśc wypełnioną banderowcami pod Niemiecką kontrolą, którzy będą masowo spierd… z tego banderlandu, do najbliższego raju-Polski.

  Ciekawe czy Janukowicz kontroluje sytuację.
  Wczoraj w TVP info zaproszony do studia jakiś Ukrainiec powiedział, że podczas walk na Majdanie w pewnym momencie Majdanowcy byli tak zdzisiątkowani i osłabieni że gdyby Berkut chciał i podjął bardziej zdecydowane kroki to bez problemu spacyfikowałby tych niedobitków… Jednak sam nie wiedział dlaczego tak się nie stało. Ile w tym propagandy a ile w tym prawdy trudno ocenic, ale jeżeli to prawda, to może to oznaczac że Janukowicz celowo pozwala na ten burdel i dalej negocjuje warunki stowarzyszeniowe z Rosją i UE. Miedwiedew w jednej wypowiedzi do mediów pokazal że Janukowicz mocno wk…Rosjan, więc to może oznaczac że Janukowicz mimo wszystko kontroluje sytuację i byłby w stanie skończyc ten cyrk tylko wywiera w ten sposób dodatkową presję na Rosję.

 36. Lily said

  Trzy,lub cztery dni temu,w mediach angielsko-jezycznych,widzialam odezwe Obamy. Mowil, On,ze panstwa Zach,potepiaja polityke Janukowicza,i zamierzaja wprowadzic porzadek(demokracje) na Ukrainie. Pod czas tego gadania,na ekranie TV,ukazala sie fotografia z cesarzowa niemiecka,i prezydencikiem Francji,i to kilka razy. Dzien,czy dwa po tym,zaczeto pokazywac,zabitych i rannych na Ukrainie. W swoim zyciu,widzialam wiele prowokacji,nawet takie w ktorych umarli w jakis dziwny sposob zmartwywstali do zycia.Mnie juz nic,nie moze zadziwic,ani zaszokowac.

 37. Lily said

  Re 11;P Wosiu. W Polsce,sa wszyscy mile widziani oprocz Polakow…

 38. Joe said

  Re 30…Oj nie wszyscy nie wszyscy Panie Wi42…Dla mnie miara dzisiaj jest ilu „cwierka” o wojnie domowej i podziale Ukrainy..Bolkai i Stolcmana nie licze….

 39. Rysio said

 40. Tralala said

  Polski nie udaje sie zalac Arabami, to zaleje sie ja Ukraincami, nie koniecznie rodowitymi.

  ad Boyard

  FSSPX w Polsce nie miesza sie do polityki i mieszac sie nie bedzie, bo sterowane jest przez Menzingen. Chyba, ze Polacy beda mieli wlasnego szefa dystryktu, ale i to jest watpliwe, bo Menzingen moze go odwolac na inna placowke, no i polskich wiernych jest garstka.

 41. Boydar said

  @ Pani Tralala (39)

  Pozostając z należnym szacunkiem, pozwolę sobie zapytać :

  – a gdzie się miesza,
  – co znaczy „sterowane”.

 42. olagordon said

  R Sikorski do opozycji: „podpiszecie albo będziecie martwi” http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,15503983,Kijow__Zdenerwowany_Sikorski_ostrzega_lidera_opozycji_.html#BoxSlotI3img

 43. 25godzina said

  @Olagordon Bo co, bo zagada ich na śmierć? Naoglądał się filmów z De Niro. Odegrał scenkę wiedząc dobrze, że kamery i mikrofony to złapią dzięki czemu media będą miały materiał żeby zrobić z niego twardziela i ojca sukcesu.

 44. Griszka said

  @27
  Jeszcze jedna niewątpliwa ‚korzyść’ wynikająca z rabunkowej prywatyzacji stręczonej przez liberałów. Efekt ? Słabe państwo, na którego terytorium różne agentury wyprawiają to co im się żywnie podoba.

 45. Premizlaus said

  Na YouTube jest wiele pajaców, którzy myślą, że dzicz neobanderowska, robiąca rzezie na Ukrainie, to Ukraińcy walczący o „wolność”.

 46. Luxeuro said

  Ad. 41 – Komentarze pod tym linkiem to ….

  „Wobec tego co się stało na Ukrainie chcę zapytać tych wszystkich mądrali krytykujących okrągły stół. Co wy na to panowie ??”

  „Jesli to jest porozumienie to ja przepraszam.
  .
  Papier z tymi podpisami , zwlaszcza Janukowicza, znaczy tyle co nic.
  I jedna i druga strona moze wznowic zadyme kiedy tylko chce.
  Bo powody w dalszym ciagu sa. Zreszta dziesiatki zabitych jeszcze nia sa pochowani, a napewno nie zapomnieni.
  .
  Janukowicz jest wygrany. Kupil sobie duzo czasu na rozne manewry. Z pewnoscia takie beda.
  Jasne, ze nie bylo innej opcji. Takie niestety sa wady i zalety rzadow prezydenckich.
  .
  Nawet jesli w koncu Ukraincy beda mieli jakas demokracje , nie bedzie to nigdy demokracja w amerykanskim czy angielskim stylu.
  Oni do tego nie pasuja !
  .
  Problem nie zostal zalatwiony. Teraz dopiero Rosja i Wolodia Putin pokaza na co ich stac.
  I co wtedy powie Zdradek ?
  .”

  Och Boże —> „nie bedzie to nigdy demokracja w amerykanskim czy angielskim stylu.”
  Ona daje takie świetne owoce 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 47. 25godzina said

  Wrzucał to tutaj kiedyś chyba RomanK, ale myślę, że warto zrobić repete bo chyba zleciało sie troche nowych lemingów:

  „Roman Dmowski o kwestii ukraińskiej

  I. Wyzwolenie narodowości

  Jednym z ważniejszych zagadnień naszej polityki za­równo wewnętrznej, jak i zewnętrznej – jest kwestia ukra­ińska. Pojmuje się ją powszechnie jako jedną z kwestii narodowości, które się obudziły do samoistnego życia w dziewiętnastym stuleciu, podniosły swą mowę z narze­cza ludowego do godności języka literackiego, a w koń­cu osiągnęły niezawisły byt państwowy. W tym pojęciu, na mapie Europy – zjawienie się odrębnego państwa ukraińskiego – jest tylko kwestią czasu i to niedalekiego.

  Jest to pojęcie zbyt proste. Kwestia ukraińska w obecnej swojej postaci daleko wykracza poza granice miejscowego zagadnienia narodowości: jako kwestia na­rodowości – jest ona o wiele mniej interesująca i mniej doniosła, niż jako zagadnienie gospodarczo-polityczne, od którego rozwiązania zależą wielkie rzeczy w przy­szłym układzie sił nie tylko Europy, ale całego świata. To jej znaczenie trzeba przede wszystkim rozumieć, aże­by móc w niej zająć jakiekolwiek świadome własnych celów stanowisko. Nie licząca się z nim polityka ukra­ińska będzie niepoczytalną.

  O kwestiach narodowości, których cały szereg historia dziewiętnastego i początku dwudziestego stule­cia wysunęła i rozwiązała, trzeba w ogóle powiedzieć, że nie są one ani tak proste, ani tak podobne wszystkie do siebie, jak to się przy powierzchownym patrzeniu wydaje.

  Klasyczny przykład odrodzenia narodowego i wzór dla innych narodowości przedstawiali Czesi. W kraju, w którym tylko lud wiejski mówił po czesku, a wszystkie inne warstwy były niemieckie, rozpoczął się w począt­ku XIX w. ruch narodowy czeski, który wykształcił sobie język literacki i stworzył w nim bogate piśmien­nictwo, szczycące się szeregiem dużej miary poetów i uczonych; zorganizował się świetnie w dziedzinie gos­podarczej, osiągnął przewagę w wytwórczości kraju, na tej drodze zdobył miasta i wytworzył przewodnie war­stwy społeczne; zorganizował się sprawnie do walki o swe prawa i interesy i poprowadził niezwykle ener­giczną, świadomą swych celów politykę, która dała Cze­chom pierwszorzędną rolę w monarchii habsburskiej; wreszcie przy rozbiorze tej monarchii nie tylko zdobył dla Czech niezawisły byt państwowy, ale osiągnął przy­łączenie do nich Słowacczyzny, Rusi Węgierskiej i części ziem polskich.

  Taka wszakże imponująca historia odrodzenia zni­szczonego nie tylko politycznie, ale i cywilizacyjnie na­rodu jest wyjątkowa. Drugiego podobnego przykładu nie znajdziemy. Zrozumieć ją można tylko przypomniawszy sobie, że Czesi jako naród samoistny, mieli długą, pra­wie tysiącletnią historię, że cywilizacja czeska została zniszczona dopiero w XVII stuleciu, że jeszcze w wieku szesnastym, w złotym wieku naszej cywilizacji, pisarze nasi stwierdzali, że język czeski, jako starszy cywiliza­cyjnie, jest bogatszy i wyżej rozwinięty od polskiego. Taka długa i tak niedawno przerwana tradycja własnego, i to wysokiego życia cywilizacyjnego, której inne bu­dzące się narodowości nie miały, dała czeskiemu rucho­wi narodowemu treść bogatą i stała się główną podsta­wą jego potęgi.

  W nawiasie trzeba dodać, że Czesi swego czasu odegrali dużą rolę w walce z Rzymem, biorąc wybitny udział w reformacji i w stojących za nią tajnych związkach. Tradycję tych związków politycy czescy odnowili w ostatnich czasach, co im dało ścisłe stosunki z wpływowymi żywiołami w Europie i Amery­ce, oraz energiczne poparcie ich sprawy przez tajne organizacje. Odbiło się to jednak silnie na ich młodym państwie i na duchu jego polityki, i przyszłość dopiero pokaże, czy nie pociągnie to za sobą wielkich dla niego trudności.

  Sprawa narodowości wyrosła zarówno wśród ludów odradzających się narodowo, jak w opinii publicznej Europy, pod wpływem trzech głównie czynników: 1) rewolucji francuskiej, która wyprowadziła na widownię dziejów naród, istniejący niezależnie od państwa i bio­rący w swe ręce władzę nad państwem; 2) zajmującej w pierwszej połowie XIX w. uwagę całej Europy sprawy polskiej, sprawy narodu historycznego, cywilizacyjnie samodzielnego i posiadającego bogatą ideologię poli­tyczną, a pozbawionego własnego państwa; wreszcie 3) romantyzmu w literaturze, zwracającego się ku bo­gactwu duchowemu własnej rasy, wynoszącego wartość tradycji ludowej jako źródła poetyckiego natchnienia i duchowej siły narodu.

  Jednakże nie można powiedzieć, żeby z tych źródeł wyrosły spontaniczny ruch narodowości był główną przyczyną ich emancypacji, ich, że tak powiemy, poli­tycznej kariery.

  Z chwilą, kiedy idea narodowości zdobyła sobie swe stanowisko w Europie XIX w., dyplomacja wielkich mocarstw zrozumiała, że w wielu wypadkach można ją znakomicie wyzyskać w walce z przeciwnikiem. Wyzy­skano też ją przede wszystkim w kwestii wschodniej, przeciw Turcji. Narody bałkańskie zawdzięczały swoje wyzwolenie przede wszystkim temu, że potężne państwa dążyły do zniszczenia stanowiska Turcji w Europie.

  Mocarstwa, które rozebrały Polskę spostrzegły też w XIX w., że budząc kwestię narodowości na obszarze dawnej Rzeczypospolitej można ogromnie osła­bić Polaków i potężnie zredukować obszar narodowy polski. Zaczęły one wytwarzać ruchy narodowości pla­nowo, własnymi środkami.

  Klasyczny w tym względzie przykład stanowią po­czątki ruchu litewskiego. Po stłumieniu powstania 1863-4 r. słynny Milutinowski plan organizacji oświaty w Królestwie Kongresowym miał na celu wydobycie spod wpływu polskiego wszystkich możliwych żywiołów w kraju, wszystkiej lud­ności mówiącej po rusku, po litewsku, nawet po nie­miecku i po żydowsku. Do tego prowadziło grupowanie tych żywiołów w oddzielnych możliwie szkołach średnich, które zresztą wszystkie były rosyjskie.

  W tym planie gimnazjum w Mariampolu przezna­czone zostało dla synów mówiących po litewsku wło­ścian północnej części guberni suwalskiej. Istniejąca w szkołach dla Polaków dodatkowa nauka języka polskiego, w tej szkole została zastąpiona przez naukę języka litewskiego, którego pierwsze podręczniki zosta­ły opracowane na rozkaz rządu. Następnie utworzo­no przy uniwersytecie moskiewskim dziesięć stypendiów dla Litwinów, wychowańców gimnazjum mariampolskiego. Wszyscy pierwsi działacze narodowi litewscy wyszli z owych stypendystów. Znacznie później do­piero (już bez poparcia i wbrew widokom rządu rosyj­skiego) przenieśli oni ruch z Królestwa do Kowna, propagując go przede wszystkim w seminariach du­chownych.

  Austria wcześniej już to samo mniej więcej robiła wśród ludności ruskiej we wschodniej Galicji.

  Prusy w swoim czasie nawet próbowały w swej statystyce urzędowej opatentować wynalazek narodowości kaszubskiej i mazurskiej; wynalazku tego wszakże w następstwie się zrzekły.

  Na każdą tedy kwestię narodowości trzeba patrzeć z dwóch punktów widzenia: 1) co dana narodowość przedstawia jako odrębna jednostka etniczna, pod względem językowym, cywilizacyjnym, tradycji historycz­nych? jaka jest jej spójność? i 2) kto, przeciw komu, w jakim celu dąży do jej zorganizowania w nowe państwo?

  Z obu tych punktów widzenia kwestia ukraińska przedstawia się jako przedmiot bardzo skomplikowany, a tym samym bardzo interesujący.

  II. Ukraina jako narodowość

  Wyraz “Ukraina”, który do niedawna jeszcze ozna­czał ziemie kresowe na południowym wschodzie Polski, w języku politycznym ostatnich czasów przybrał nowe znaczenie. W dzisiejszym postawieniu kwestii ukraiń­skiej przez Ukrainę rozumie się cały obszar, którego ludność mówi w większości narzeczami małoruskimi, obszar, na którym mieszka blisko pięćdziesiąt milionów ludzi.

  Narzecza wschodniosłowiańskie, zwane ruskimi, z początku mało się między sobą różniące, liczebnie się bardzo rozrosły przez kolonizację słabo zaludnionych obszarów od Karpat aż do Pacyfiku, i przez asymilację ich ludności. Wyraźne zróżnicowanie ich na odłamy wielko- i małoruski – dodać jeszcze trzeba trzeci, bia­łoruski – nastąpiło dopiero po zniszczeniu i spustosze­niu Wielkiego Księstwa Kijowskiego przez koczowniczych Połowców. Język wielkoruski, rosyjski kształtował się na leśnym obszarze między Wołgą i Oką, na którym osadnicy słowiańscy zlewali się stopniowo ze szczepami fińskimi i który przez dwa stulecia pozostawał pod jarzmem mongolskim. Stał się on językiem państwa moskiewskiego, późniejszej Rosji, i wydał wielką, bogatą i oryginalną literaturę.

  Natomiast mowa małoruska stała się mową południowego zachodu, który wchodził coraz bardziej w sferę panowania polskiego. Była ona mową Podkarpacia, które przez krótki czas tworzyło własne państwo, Królestwo Halickie, oraz mową osadników posuwających się pod osłoną potęgi polskiej coraz głę­biej w step, coraz dalej na wschód, za Dniepr, od Czer­wonej Rusi przez Podole, Kijowszczyznę, województwo czernihowskie i połtawskie, i wchłaniających w siebie żywioły stepowe. Po utracie tych województw przez Polskę i następnie po rozbiorze Polski posuwanie się tych osadników na wschód, poza Don, i na południe, ku Morzu Czarnemu, nie ustało i nie ustało dalsze sze­rzenie się mowy małoruskiej. Stąd olbrzymi obszar, jaki ona obecnie zajmuje.

  Ludność małoruska różni się od wielkoruskiej nie tylko mową. Już sam fakt, że ostatnia kolonizowała obszary leśne i mieszała się ze szczepami fińskimi, gdy pierwsza szerzyła się na stepie, wchłaniając w siebie jego wędrownych mieszkańców, musiał wytworzyć dużą różni­cę. Jeszcze większa wynikła z różnicy w losach dziejo­wych. Gdy tamta, pozostając długo w sferze panowania mongolskiego, urabiała się pod jego wpływami, ta ule­gła silniejszym lub słabszym wpływom zachodnim, pol­skim, a nawet w znacznej swej części przez unię ko­ścielną wciągnięta została w sferę wpływu Kościoła Rzymskiego. Można nawet powiedzieć, że różnice cha­rakteru, psychologii są większe, niż różnice mowy.

  Trzeba wszakże stwierdzić, że pomiędzy poszczególnymi ziemiami, na których rozbrzmiewa mowa mało­ruska, a jak dziś się mówi ukraińska, istnieją ogromne różnice warunków przyrodzonych i większe jeszcze róż­nice w losach dziejowych. Zaczynając od ziem podkar­packich, które już blisko tysiąc lat temu należały do Polski, a od Kazimierza Wielkiego do pierwszego rozbioru bez przerwy stanowiły integralną część Korony, które wreszcie nigdy nie były pod panowaniem rosyjskim, a kończąc na pobrzeżu czarnomorskim i późno kolonizowanych ziemiach na wschód od Połtawszczyzny, które nigdy nie widziały panowania polskiego, można podzielić obszar mowy małoruskiej na jakie siedem czy osiem odrębnych całości, z których każda miała inną historię. Stąd głębokie różnice duchowe, kulturalne i polityczne między poszczególnymi odłamami ludności mówiącej po małorusku, i ogromnie ubogi zapas tego, co jest wszystkim odłamom wspólne.

  Kwestia ukraińska stoi w przeciwieństwie do kwestii wszystkich innych odradzających się narodowości. Tam w każdym wypadku jest to sprawa paru lub kilku milionów ludności względnie jednolitej, gdy tu chodzi o dziesiątki milionów, za to rozpadające się na bardzo różnorodne grupy terytorialne. Przy tej różnorodności mówić o istnieniu narodu ukraińskiego można tylko z wielką licencją.

  Niemniej przeto sam fakt istnienia ludu odcinają­cego się wyraźnie od sąsiednich lub zamieszkujących z nim te same ziemie mową, zwyczajami, charakterem, wreszcie religią lub obrządkiem, już rodzi kwestię, która w sprzyjających warunkach zjawia się na terenie poli­tycznym, bądź na skutek dążeń działaczy wychodzących z tego ludu, bądź też przez machinację państw usiłują­cych wygrać ją w swoim interesie. To było nieuniknione i na obszarze mowy małoruskiej.

  Kwestia narodziła się jednocześnie, w połowie dzie­więtnastego stulecia, w dwóch odległych od siebie punktach.

  Ruch samorzutny, podjęty przez ludzi czystych i bezinteresownych, szukających odrębnego kulturalno-literackiego wyrazu dla odrębnego ducha swego ludu, zjawił się w tym czasie na Ukrainie Zadnieprzańskiej. Głównym jego przedstawicielem był poeta Szewczenko.

  Nie było to przypadkiem, że kolebką jego była ta właśnie ziemia. Dawne województwa czernihowskie i połtawskie to była najbardziej stylowa Ukraina, najpiękniejsza rasowo i najbujniejsza duchowo. Ta ziemia wydała w pierwszej połowie XIX stulecia wielkiego pisa­rza Hohola (Gogola), który, choć pisał po rosyjsku, wyrażał w swej twórczości ducha Ukrainy. Ona też po­została ogniskiem ruchu ukraińskiego w państwie rosyjskim.

  Rząd rosyjski nie stawiał przeszkód tej pracy kul­turalno-literackiej, aczkolwiek patrzył na nią niezbyt chętnym okiem. Traktował on ten ruch jako regionalistyczny. Natomiast Polacy, ze zrozumiałych względów, darzyli go sympatią oraz zachęcali do przekształcenia się na polityczny. Ich pragnieniem było wygrać go przeciw Rosji. Było to dążenie całkiem logiczne. W państwie, w którym żywioł rosyjski usiłował zalać wszystko, nale­żało dla własnej obrony podsycać wszelkie dążenia do narodowego przeciwstawienia się Rosji. Zaczynając od powstania [18]63 r., na którego sztandarach obok Orła i Po­goni umieszczono św. Michała, a kończąc na Dumie ro­syjskiej, w której za przykładem Koła Polskiego powstała autonomiczna grupa ukraińska, stale istnieje pewien związek sympatii między polityką polską w państwie rosyjskim a ruchem ukraińskim.

  Drugim punktem, w którym kwestia się zjawia, jest zabór austriacki, Wschodnia Galicja. Tam początki są całkiem inne. Tam rząd austriacki wytwarza kwestię ruską w celu osłabienia Polaków. Jak mówiono w Ga­licji, „hrabia Stadion wynalazł Rusinów”. Stąd kwestia tego ruchu stanęła tam od razu jako kwestia polityczna, praca zaś nad odrodzeniem kulturalnym była traktowa­na raczej jako zabieg pomocniczy do polityki.

  Była to kwestia czysto miejscowa, kwestia państwa austriackiego, obejmująca wschodnią Galicję i północną Bukowinę, Rusini (Ruthenen) stali się prawno-politycznie jedną z narodowości austriackich. Nie wszyscy się za takich uznali: obok nielicznych żywiołów, uważających się za Polaków (gente Ruthenus, natione Polonus), silny odłam (starorusini) uważał się za Rosjan i posługiwał się w życiu kulturalnym językiem rosyjskim, uważając mowę małoruską jedynie za gwarę ludową. Ten kieru­nek był podsycany i zasilany przez Rosję, która aż do wojny 1914 r. patrzyła na Galicję Wschodnią jako na przyszłą swą zdobycz.

  Dopiero pod koniec ubiegłego stulecia zaczęto mó­wić o narodowości „ukraińskiej”, zaludniającej zarówno Galicję Wschodnią, jak południe państwa rosyjskiego, i zjawiła się kwestia „ukraińska” jako zagadnienie przy­szłości politycznej ziem przez tę narodowość zaludnio­nych. Od tego czasu w austriackim języku politycznym wyraz „Rusini” szybko jest wypierany przez nowy ter­min „Ukraińcy”.

  III. Ukraina w polityce niemieckiej

  Łatwość, z jaką sfery polityczne wiedeńskie z miej­scowego, wąskiego pojęcia Rusinów (Ruthenen) prze­skoczyły na szerokie pojęcie Ukraińców i wewnętrzną austriacką kwestię ruską zamieniły na międzynarodową ukraińską, była zadziwiająca. Byłaby ona wprost nie­zrozumiałą, gdyby nie głęboka zmiana, która zaszła współ­cześnie, pod koniec ubiegłego stulecia w położeniu monarchii habsburskiej.

  Związane od kilkunastu lat z Niemcami przymie­rzem Austro-Węgry zamieniły pod koniec stulecia to przymierze na związek głębszy, ściślejszy, prowadzący z jednej strony do tego, żeby Niemcom i Węgrom monarchii, zagrożonym w swym panowaniu przez inne na­rodowości, dać silne oparcie w Niemcach Rzeszy, z dru­giej zaś do podporządkowania dyplomacji austro-węgierskiej polityce zewnętrznej cesarstwa niemieckiego. Już wtedy dla poruszeń polityki austriackiej, których nie można było zrozumieć w Wiedniu, znajdowało się wy­jaśnienie w Berlinie.

  Otóż w owym czasie literatura polityczna wszechniemiecka zaczęła się żywo zajmować wypracowywaniem koncepcji nowego państwa — Wielkiej Ukrainy. Jednocze­śnie utworzono konsulat niemiecki we Lwowie, nie dla obywateli niemieckich, których we wschodniej Galicji właściwie nie było, ale do współpracy politycznej z Ukra­ińcami, co zresztą publicznie zostało ujawnione.

  Ujawniono też żywą akcję na terenie spraw ruskich Związku Obrony Kresów Wschodnich (Ostmarkenverein), założonego w Niemczech do walki z polskością.

  Okazało się, że z chwilą zamiany kwestii na ukraiń­ską środek ciężkości polityki w tej kwestii przeniósł się z Wiednia do Berlina.

  Pytanie teraz, dlaczego Niemcy, nie posiadające ludności ruskiej w swym państwie, tak żywo się tą kwestią zajęły. Nie mogła to być idealistyczna, bezintere­sowna chęć popierania odradzającej się narodowości, ile że zainteresowanie kwestią wychodziło od rządu i od sfer reprezentujących zaborczą politykę niemiecką. Było to wygrywanie kwestii w interesach niemieckich. Prze­ciw komu?

  W okresie poprzedzającym wojnę światową Niemcy patrzyły na Rosję jako na pole swej eksploatacji eko­nomicznej i sferę swych wpływów politycznych. Nawet poza granicami Niemiec czasami traktowano Rosję jako część szerszego imperium niemieckiego. Z tego stano­wiska dążyli oni do osłabienia jej zarówno politycznego, jak gospodarczego: chodziło im o to, żeby nie była ona zdolna do przeciwstawienia się im na żadnym polu.

  Pod koniec właśnie ubiegłego stulecia Rosja, która głównie bogactwo ziem małoruskich widziała w ich nie­słychanie urodzajnym czarnoziemie, zaczęła energicznie eksploatować znajdujące się tam obficie pokłady żelaza i węgla kamiennego i na nich budować swój własny przemysł, obliczony nie tylko na zapotrzebowanie krajo­we, ale i na obce rynki wschodnie. Dla Niemiec ozna­czało to nie tylko zmniejszenie w przyszłości rynku ro­syjskiego dla ich wwozu, ale także nowe współzawod­nictwo na rynkach azjatyckich.

  Z drugiej strony, Niemcy pod koniec ubiegłego stu­lecia umocniły się w Turcji i zaczęły prowadzić dzieło całkowitego jej opanowania. Tu wielką przeszkodą dla nich była pozycja Rosji na Morzu Czarnym i dostęp jej do Bałkanów.

  Wszystkie te niebezpieczeństwa i te trudności usu­wał śmiały pomysł utworzenia niepodległej, wielkiej Ukrainy. Nadto, uważawszy słabość kulturalno-narodową żywiołu ukraińskiego, jego niejednolitość, obecność na pobrzeżu morskim różnorodnych żywiołów etnicz­nych, nic wspólnego nie mających z ukrainizmem, obfi­tość w kraju ludności żydowskiej, wreszcie dość znaczną ilość osadników niemieckich (w Chersońszczyźnie i na Krymie) — można było mieć pewność, że nowe państwo uda się wziąć pod silny wpływ niemiecki, ująć w ręce niemieckie jego eksploatację i całkowicie pokierować jego polityką. Niepodległa Ukraina zapowiadała się jako gospodarcza i polityczna filia Niemiec.

  Natomiast Rosja bez Ukrainy, pozbawiona jej zboża, jej węgla i żelaza pozostałaby państwem wielkim terytorialnie, ale niesłychanie słabym gospodarczo, nie mającym żadnych widoków na gospodarczą samodziel­ność, skazanym na wieczną zależność od Niemiec. Od­cięta zaś od Morza Czarnego i od Bałkanów, przesta­łaby wchodzić w rachubę w sprawach Turcji i państw bałkańskich. Teren ten pozostałby całkowicie domeną Niemiec i ich pomocnicy, monarchii habsburskiej.

  Z punktu widzenia celów polityki niemieckiej wzglę­dem Rosji największym niewątpliwie dziełem tej polityki byłaby wielka Ukraina.

  Był wszakże jeszcze ktoś, przeciw komu Niemcy uważały plan ukraiński za zbawienny.

  Gdy kwestia polska w drugiej połowie XIX w. zeszła z porządku dziennego spraw międzynarodowych i zamieniła się w wewnętrzną kwestię trzech mocarstw rozbiorczych, polityka niemiecka była jedyną, która mia­ła otwarte oczy na całość tej kwestii. Nie podzielała ona optymizmu Rosji i Austrii i nie przestała się obawiać powrotu tej kwestii na grunt międzynarodowy. Nie ukrywał tego Bismarck, a i Bülow otwarcie mówił, że Niemcy walczą nie tylko ze swymi Polakami, lecz z całym narodem polskim.

  Niemcy rozumieli, iż odbywający się szybko postęp ich polityki na terenie światowym prowadzi do wielkie­go konfliktu. Chwile zaś wielkich starć między mocar­stwami mają to do siebie, że wtedy tłumione w czasie pokoju kwestie wdzierają się na teren międzynarodowy. Kwestia polska nie była tak zduszona, żeby już nigdy wypłynąć nie mogła; przeciwnie pod koniec XIX stule­cia rozpoczął się w Polsce ruch odrodzenia politycznego, tworzył się we wszystkich trzech zaborach jeden wielki obóz narodowy, świadczący, że nowe pokolenia pol­skie czegoś się nauczyły, przemawiający językiem na­prawdę politycznym, którego od dawna już w Polsce nie słyszano.

  Wystąpienie Polski na widownię międzynarodową, jako wielkiego narodu, byłoby dla polityki niemieckiej wielką klęską. Jeżeli nie można było tego narodu zni­szczyć, trzeba go było zrobić małym. Na to zaś naj­prostszym sposobem było stworzenie państwa ukraiń­skiego i posunięcie jego granic w głąb ziem polskich tak daleko, jak daleko sięgają dźwięki mowy ruskiej.

  Plan ukraiński tedy był sposobem zadania potężne­go ciosu jednocześnie Rosji i Polsce.

  Ten plan na papierze urzeczywistniono. Tym pa­pierem był traktat podpisany w r. 1918 w Brześciu Li­tewskim przez skleconą ad hocdelegację Rzeczypospo­litej Ukraińskiej z jednej strony, przez Niemcy, Austro-Węgry, Turcję i Bułgarię z drugiej. Pozostał on na pa­pierze, bo potężne do niedawna Niemcy w owej chwili zdolne były już tylko papiery podpisywać.

  Pozostał on jako testament cesarskich Niemiec, w trudnej powojennej dobie czekający na wykonawców.

  IV. Ukraina w polityce światowej

  Po rewolucji rosyjskiej kwestia ukraińska weszła w nową fazę. Przy ustroju federalistycznym państwa sowieckiego, ta część jego terytorium, na której większość ludności używa mowy małoruskiej została republiką ukraińską, ze spornym zakresem samodzielności i z urzę­dowym językiem ukraińskim.

  Jednocześnie, po odbudowaniu Polski na skutek wojny światowej część ziem dawnej Rzeczypospolitej z ludnością mowy ruskiej, a wśród nich dawna Galicja Wschodnia, będąca ważnym ogniskiem ruchu ukraińskie­go, weszła w skład naszego państwa.

  W tym stanie rzeczy kwestia ukraińska nie została uznana za rozstrzygniętą ani przez Ukraińców, ani przez te czynniki, które się ich sprawą z tych czy innych względów opiekowały. Fermentacja na jej gruncie nie ustała i nie ustały zabiegi, skierowane ku oderwaniu ziem ruskich zarówno od Rosji sowieckiej, jak od Pol­ski. Te zabiegi wywołały nawet słynną wyprawę na Ki­jów ze strony polskiej w 1920 r., której powody i cele polityczne nie zostały dotychczas należycie wyjaśnione. Nie zmieniła ona nic zasadniczo w stanie kwestii ukra­ińskiej, tylko tyle, że pokój ryski, który po niej nastą­pił, ustalił granice Ukrainy sowieckiej na zachodzie, usu­wając Polskę ze znacznej części terytorium, które przed­tem siłą faktu zajmowała.

  W tych pierwszych latach po wojnie światowej i rewolucji rosyjskiej nie przewidywano jeszcze, że kwestia ukraińska w krótkim czasie nabierze znaczenia światowego.

  Jak już wszyscy dziś wiedzą, wojna 1914–18 r., która we wschodniej Europie sprowadziła przede wszystkim głębokie przewroty polityczne, dla pozostałego świata, a zwłaszcza dla zachodniej Europy, stała się wielkim przewrotem ekonomicznym. Tę rolę odegrała ona nie tylko przez to, że zniszczyła znaczną część bo­gactwa narodów i zdezorganizowała istniejący przed nią układ stosunków gospodarczych, ale także, i to w więk­szej o wiele mierze, iż znakomicie przyśpieszyła postę­pujący już przed nią proces, który polega przede wszystkim na decentralizacji przemysłowej świata. Ten pro­ces niesie katastrofę państwom, w których przemysł dotychczas się centralizował.

  Te skutki wojny, nie docenione z początku należy­cie – zdawało się bowiem, że niedomagania gospodar­cze są tylko czasowe – dają się czuć coraz silniej, im dalej jesteśmy od wojny. Coraz widoczniejsze jest, iż rządy państw nie są zdolne na nie zaradzić, i sfery bez­pośrednio zainteresowane, przedstawiciele wielkiego ka­pitału, wykazują coraz większą energię i coraz większą pomysłowość w szukaniu środków ratunku.

  Ulubioną ideą, nad którą pracuje dziś wiele tęgich umysłów, nie tyle politycznych, ile finansowych, jest dy­strybucja, na drodze umowy pokojowej, wytwórczości pomiędzy państwami świata, prowadząca do tego, żeby jedne pozostały producentami, inne zaś zgodziły się po­zostać konsumentami tego czy innego towaru. Ten, kto by z konsumenta chciał zaawansować na producenta, byłby uznany za wroga ustalonego porządku na świecie. Chodzi o to, żeby przodujące dziś gospodarczo i poli­tycznie państwa, produkujące coraz drożej, były zabez­pieczone od współzawodnictwa innych państw, które mogąc wytwarzać taniej, zaczęły rozwijać swój przemysł w ostatnich czasach.

  Urzeczywistnienie wszakże tej niepospolitej idei, pomimo istnienia Ligi Narodów i całego szeregu innych pomocy, nie jest łatwe. Za jedną z największych prze­szkód stojących mu na drodze, uważana jest sowiecka Rosja. Wyraźnie drwi sobie ona z wysiłków kapitali­stycznej Europy i Ameryki ku ratowaniu ustalonego porządku handlowego na świecie, jak o tym świadczy chociażby ostatnia mowa Stalina w Moskwie. Te drwiny mogłyby pozostać słowami bez treści, gdyby Rosja zo­stała pozbawiona węgla i żelaza, które posiada w obfi­tości właśnie na terytorium ukraińskim. Oderwanie tedy Ukrainy od Rosji byłoby wyrwaniem jej zębów, zabez­pieczeniem się od jej współzawodnictwa i skazaniem jej na rolę. wiecznego konsumenta wytworów obcego przemysłu.

  W związku z tamtą pierwszorzędne miejsce na po­rządku dziennym spraw światowych zajmuje dziś druga wielka idea.

  Znaczenie, jakie dziś zdobył automobil i aeroplan w pokoju i w wojnie, oraz coraz szersze zastosowanie motorów naftowych, przede wszystkim na okrętach, sprawiło, że skromna do niedawna nafta wysunęła się na czoło surowców wydobywanych z wnętrza ziemi. Jeżeli państwa, panujące dotychczas w układzie gospodar­czym świata, zdołają skupić w swych rękach wszystką, albo prawie wszystką naftę, panowanie ich mogłoby być zabez­pieczone na długo, o ile, ma się rozumieć, jaki przewrót techniczny nie odebrałby nafcie jej dzisiejszego znaczenia.

  Stąd idea podzielenia świata na skombinowanych między sobą nielicznych posiadaczy nafty, tym samym uprzywilejowanych, i na upośledzoną resztę, która to cenne paliwo może otrzymywać tylko od tamtych, albo nie otrzymywać wcale, np. w razie wojny.

  Nawet ta skromna ilość nafty, która znajduje się na naszym Podkarpaciu, była główną przeszkodą w za­łatwieniu sprawy wschodniej Galicji na konferencji po­kojowej.

  Przeważna ilość znanej dziś nafty znajduje się w Ameryce. Stany Zjednoczone produkują przeszło 69% wszystkiej nafty na świecie. Poza tym drugie miejsce w produkcji światowej zajmuje Wenezuela, czwarte Me­ksyk, wreszcie spore ilości wytwarzają Kolumbia, Peru i Argentyna. Na tej wszystkiej nafcie spoczywa lub ma nadzieję spocząć ręka amerykańska.

  W naszym starym świecie naftę posiada w mniej­szych ilościach Europa (przede wszystkim Rumunia, potem Polska) i Azja. Persja (eksploatacja głównie w angielskich rękach) zajmuje piąte miejsce w produkcji świata, Indie Holenderskie – siódme, mniejsze ilości wy­dobywane są w Indiach Brytyjskich, w Japonii i w Chi­nach. W ostatnich latach Anglicy odkryli naftę w Iraku i rozpoczęli jej eksploatację.

  Najbogatsze wszakże źródła nafty w starym świecie, przedstawiające blisko połowę produkcji całej Europy i Azji, a mogące produkować znacznie więcej, znajdują się na Kaukazie (Baku). Dzięki nim Rosja zajmuje dziś trzecie miejsce w świecie w produkcji nafty.

  Tym sposobem druga wielka idea dzisiejszego pro­gramu urządzenia świata rozbija się o Rosję sowiecką.

  Ukraina nie posiada nafty – mogłaby jej mieć trochę, gdyby do niej zostały przyłączone ziemie polskie z Drohobyczem i Borysławiem – ale, jeżeli dość szero­ko pojąć jej obszar, sięgnąć aż do Morza Kaspijskiego, jak to się zaczyna robić, wtedy oderwanie Ukrainy od Rosji pociąga za sobą odcięcie ostatniej od Kaukazu i wyzwolenie nafty kaukaskiej spod jej panowania.

  To wiąże kwestię ukraińską z najbardziej aktualną dziś kwestią światową – kwestią nafty.

  V. Perspektywy państwa ukraińskiego

  Kwestii tedy ukraińskiej nie można tak traktować, jak się traktuje kwestię pierwszej lepszej narodowości, obudzonej do życia politycznego w XIX stuleciu. Zna­czeniem swoim przerasta ona wszystkie inne ze wzglę­du na liczbę ludności mówiącej po małorusku, jak na rolę obszaru przez nią zajmowanego i jego bogactw na­turalnych w zagadnieniach polityki światowej.

  Już pod koniec ubiegłego stulecia zajęła ona po­czesne miejsce w planach polityki Niemiec, pod których patronatem została tak szeroko postawiona. Odbudowa­nie państwa polskiego nie zmniejszyło, ale raczej zwię­kszyło jej znaczenie w widokach polityki niemieckiej: z jej rozwiązaniem wiążą się nadzieje na zmianę granicy niemiecko-polskiej i na zredukowanie Polski do obszaru, na którym byłaby państewkiem nic nie znaczącym, od Niemiec całkowicie uzależnionym. Ekonomiczna zaś stro­na kwestii tak wielką rolę grająca w widokach mocar­stwa Hohenzollernów, dla dzisiejszych Niemiec, przy ich potężnych trudnościach gospodarczych, jest jeszcze do­nioślejsza. Niewątpliwie miał ją między innymi na myśli szef rządu niemieckiego, gdy niedawno w swej mowie wskazywał główne źródło finansowych i gospodarczych kłopotów niemieckich w układzie rzeczy politycznych na wschód od Niemiec.

  W ostatnich latach, dzięki węglowi i żelazu Zagłębia Donieckiego oraz nafcie kaukaskiej, Ukraina stała się przedmiotem żywego zainteresowania przedstawicieli ka­pitału europejskiego i amerykańskiego i zajęła miejsce w ich planach gospodarczego i politycznego urządzenia świata na najbliższą przyszłość.

  Do tego trzeba dodać – co nie jest wcale najmniej znaczącym – rolę, jaką Ukraina obok Polski odgrywa w zagadnieniach polityki żydowskiej.

  Dzięki temu i dzięki szeregowi jeszcze innych po­mniejszych przyczyn, jak interesy dawnych wierzycieli Rosji oraz tych, których majątki przemysłowe i rolne pozostały na terytorium obecnej Ukrainy sowieckiej, wreszcie nadzieje pewnych sfer katolickich na zaprowa­dzenie unii kościelnej na Ukrainie, o kwestii ukraińskiej nie można powiedzieć, żeby cierpiała na brak sympatii w świecie.

  Na pewno też, o ile by doszło do oderwania Ukra­iny od Rosji, potężne sfery użyłyby wszelkich swoich wpływów i środków na to, ażeby rzecz się nie zakończyła utworzeniem jakiegoś względnie małego państewka. Tylko wielka, możliwie największa Ukraina mogłaby prowadzić do rozwiązania tych zagadnień, które nadały kwestii ukraińskiej tak szerokie znaczenie.

  Ukraina, oderwana od Rosji, zrobiłaby wielką karierę. Czy zrobiliby ją Ukraińcy?…

  Młode, budzące się do roli dziejowej narodowości, skutkiem ubogiego zapasu tych tradycji, pojęć, uczuć i instynktów, które tworzą z gromady ludzkiej naród, oraz skutkiem braku doświadczenia politycznego i wy­ćwiczenia w rządzeniu własnym krajem, dochodząc do samodzielnego bytu państwowego, stają oko w oko z trudnościami, z którymi nie zawsze sobie umieją radzić. Nawet my, którzy nie przestaliśmy być wielkim narodem historycznym, na skutek względnie krótkiej przerwy w naszym bycie państwowym, po odbudowaniu państwa wykazaliśmy wielki brak doświadczenia i wielką nieudolność w uporaniu się z zadaniami, które na nas spadły. Na szczęście, zazwyczaj nieliczne i zajmujące niewielki obszar, tworzą one małe państewka, w których mają do rozwiązania zagadnienia mniejszego kalibru.

  Ukraina wszakże to nie jest jakaś Litwa Kowieńska z dwoma i pół milionami mieszkańców, w której najtrud­niejsze zagadnienia tkwią w jej finansach i dają się roz­wiązywać na razie przez wyprzedawanie z góry poręb leśnych.

  Ukraina stanęłaby od pierwszej chwili wobec wiel­kich zagadnień wielkiego państwa. Przede wszystkim stosunek do Rosji. Rosjanie musieliby być najniedołężniejszym w świecie narodem, żeby łatwo pogodzić się z utratą olbrzymiego obszaru, na którym znajdują się ich najurodzajniejsze ziemie, ich węgiel i żelazo, który stanowi o ich posiadaniu nafty i o ich dostępie do Mo­rza Czarnego. Następnie eksploatacja tego węgla i żela­za z wszystkimi jej konsekwencjami w ustroju i w życiu gospodarczym kraju. Wielkie zagadnienie przedstawia pobrzeże czarnomorskie, etnicznie nie będące ukraińskim, stosunek do ziem dońskich, do nieukraińskiego Krymu, a nawet do Kaukazu. Naród rosyjski, ze swymi tradycjami historycznymi, z wybitnymi instynktami państwowymi, stopniowo do uporania się z tymi zagadnie­niami dochodził i na swój sposób je rozwiązywał. Nowy naród ukraiński musiałby od razu znaleźć swoje sposoby sprostania tym wszystkim zadaniom i niezawodnie do­wiedziałby się, że jest to nad jego siły.

  Co prawda, znaleźliby się tacy, którzy by się tym zajęli, ale tu właśnie występuje tragedia.

  Nie ma siły ludzkiej, zdolnej przeszkodzić temu, ażeby oderwana od Rosji i przekształcona na niezawisłe państwo Ukraina stała się zbiegowiskiem aferzystów całego świata, którym dziś bardzo ciasno jest we włas­nych krajach, kapitalistów i poszukiwaczy kapitału, organizatorów przemysłu, techników i kupców, speku­lantów i intrygantów, rzezimieszków i organizatorów wszelkiego gatunku prostytucji: Niemcom, Francuzom, Belgom, Włochom, Anglikom i Amerykanom pośpieszyliby z pomocą miejscowi lub pobliscy Rosjanie, Polacy, Ormianie, Grecy, wreszcie najliczniejsi i naj­ważniejsi ze wszystkich Żydzi. Zebrałaby się tu cała swoista Liga Narodów…

  Te wszystkie żywioły przy udziale sprytniejszych, bardziej biegłych w interesach Ukraińców, wytworzyłyby przewodnią warstwę, elitę kraju. Byłaby to wszakże szczególna elita, bo chyba żaden kraj nie mógłby poszczycić się tak bogatą kolekcją międzynarodowych kanalii.

  Ukraina stałaby się wrzodem na ciele Europy; lu­dzie zaś marzący o wytworzeniu kulturalnego, zdrowego i silnego narodu ukraińskiego, dojrzewającego we własnym państwie, przekonaliby się, że zamiast własne­go państwa, mają międzynarodowe przedsiębiorstwo, a zamiast zdrowego rozwoju, szybki postęp rozkładu i zgnilizny.

  Ten, kto przypuszcza, że przy położeniu geograficznym Ukrainy i jej obszarze, przy stanie, w jakim znajduje się żywioł ukraiński, przy jego zasobach ducho­wych i materialnych, wreszcie przy tej roli, jaką posiada kwestia ukraińska w dzisiejszym położeniu gospodarczym i politycznym świata, mogłoby być inaczej – nie ma za grosz wyobraźni.

  Kwestia ukraińska ma rozmaitych orędowników, za­równo na samej Ukrainie, jak poza jej granicami. Między ostatnimi zwłaszcza jest wielu takich, którzy dobrze wiedzą, do czego idą. Są wszakże i tacy, którzy rozwią­zanie tej kwestii przez oderwanie Ukrainy od Rosji przedstawiają sobie bardzo sielankowo. Ci naiwni najlepiej by zrobili, trzymając ręce od niej z daleka.

  VI. Rosja i Ukraina

  Z tego, co tu powiedziano o kwestii ukraińskiej nie wynika, ażeby lud ukraiński i wszystko, co z niego wychodzi dążyło do oderwania się od Rosji.

  Co do ludu, trzeba powiedzieć, że przy poziomie kultury, na którym znajduje się ludność tej części Euro­py, jedyną prawie jej troską są jej sprawy gospodarcze, a stosunek jej do państwa zależy od sposobu traktowa­nia tych spraw przez władzę państwową. Zresztą, nawet w najbardziej cywilizowanych krajach, dążenia politycz­ne narodu są przede wszystkim dążeniami jego warstw oświeconych.

  Gdy chodzi o inteligencję, wychodzącą z ludu małoruskiego na południu Rosji, to niemała jej część uważa się po prostu za Rosjan: nie tylko zaspakaja w języku rosyjskim swe potrzeby kulturalne, ale posiada rosyjską ideologię polityczną: na mowę zaś małoruską patrzy jako na narzecze rosyjskie. Inni – a tych liczba dziś szybko rośnie – uważają się za Ukraińców, dążą do rozwinięcia ukraińskiego języka literackiego i bronią jego praw urzędowych, ale w większości uważają Ukrainę za integralną część państwa rosyjskiego. Sto­sunek do obecnej Rosji zależy od tego, kto jest bolsze­wikiem, a kto nim być nie chce, lub ma do tego drogę przeciętą.

  Gdy chodzi o Rosjan, to z wyjątkiem chyba samo­bójczych doktrynerów, nie ma wśród nich takich, którzy by przyznawali Ukrainie prawo do oderwania się od Rosji i utworzenia własnego, niezawisłego od niej państwa. Jedni uważają ludność małoruską za takich samych Ro­sjan jak oni; drudzy patrzą przyjaźnie na kultywowanie przez nią swego języka literackiego; trzeci wreszcie przyznają jej prawo do takiego, czy innego stopnia od­rębności politycznej, ale wszyscy uważają Ukrainę za część państwa rosyjskiego, na zawsze z nim związaną.

  Nie znaczy to, żeby kwestia ukraińska, przy wszyst­kich czynnikach, które ją tworzą i popierają, nie była dla Rosji kwestią poważną i niebezpieczną.

  Ukraina, jako najpoważniejsza pod względem gos­podarczym część państwa rosyjskiego, jest ziemią, od której zależy cały jego rozwój w przyszłości. Nie mniejsze znaczenie ma posiadanie jej w wojnie.

  Obecna Rosja sowiecka, tak samo jak dawna Rosja carska, jest najbardziej militarnym państwem na świecie. Na jej armię często się patrzy przede wszystkim jako na Armię Czerwoną, przeznaczoną do współdziałania z rewolucją światową. Zdaje się, że sam rząd sowiecki lubi, żeby tak się na jego militaryzm zapatrywano. Tym­czasem, gdy się bliżej rzeczom przyjrzymy, musimy stwierdzić, że to jest przede wszystkim armia rosyjska, której istnienie i rozmiary wywołane są potrzebą utrzy­mania całości państwa i obrony jego granic.

  W rozmaitych swych częściach Rosja jest zagrożona powstaniami. Niedawno widzieliśmy powstanie w Azer­bejdżanie, kraju z ludnością właściwie turecką. Było to powstanie nie pierwsze i nie ostatnie. Azerbejdżan to Baku, a Baku to nafta; nafta zaś dzisiaj, o ile nie znaj­duje się w rękach angielskich lub amerykańskich, nabiera własności silnego fermentu politycznego. Coraz częściej w ślad za nią ukazuje się na powierzchni ziemi inny dziwny płyn – krew.

  Nawiasem mówiąc, obok Amerykanów i Anglików, są i inne narody, a przede wszystkim Niemcy, które uważają, że umiałyby sobie z naftą poradzić.

  Z tymi szczególnymi właściwościami nafty spotyka­my się i my na naszym Podkarpaciu, gdzie ferment po­lityczny jest bardzo silny w stosunku do ilości nafty. Na tym terenie naftowym mamy do czynienia z zagra­nicznymi przedsiębiorcami, nie tylko przemysłowymi, ale i politycznymi: ci, tak samo jak tamci, ożywiają ruch przy pomocy obcego kapitału.

  Zresztą, nie tylko naftowy Azerbejdżan gotów jest w sprzyjających okolicznościach przyprawić Rosję so­wiecką o niemałe trudności wewnętrzne.

  Sprawa obrony granic przed wrogiem zewnętrznym najpoważniej się przedstawia na Dalekim Wschodzie, w dalszej zaś przyszłości zapowiada się groźnie. Nawią­zany z Chinami kontakt, bez porównania bliższy, niż to było za carskiej Rosji, nie pozwala już w sprawach chiń­skich na zastój: trzeba albo robić bolszewizm w Chinach, albo z Chinami wojować. Z chwilą, kiedy Kuomintang, czy jakikolwiek inny rząd chiński, poradzi sobie na wewnątrz ze swoimi komunistami, zacznie on niewątpliwie naciskać na Rosję, ażeby ją wyprzeć z jej stanowisk na Dalekim Wscho­dzie. Sowiety, zdaje się, dobrze to rozumieją: stąd Chiny zajmują pierwsze miejsce wśród ich zainteresowań.

  Nie tu miejsce na dłuższe zatrzymywanie się nad Chinami. Wystarczy tylko wskazać przede wszystkim, że Chińczycy, mając kraj najbardziej przeludniony na świecie, należą do najenergiczniejszych kolonizatorów. Ta energia ich wzmogła się ostatnimi czasy: w ostat­nich wprost kilku latach posunęli oni kolonizację tzw. Wewnętrznej Mongolii – co dla Rosji nie jest obojętne – tak znakomicie, że zamieniła się ona w kraj chiński. Jeszcze ważniejsze dla Rosji jest, że to samo się robi w Mandżurii.

  Rosja sowiecka już miała niedawno ostry konflikt z Chinami w Mandżurii i na nowy w krótkim czasie musi być przygotowana. Wojna zaś z Chinami coraz mniej zapowiada się jako zabawka, nie tylko dlatego, że przyswajają one sobie europejską sztukę wojenną i ćwi­czą się wojskowo w swych wojnach domowych, ale także, i to przede wszystkim, ze względu na ich ewolu­cję gospodarczo-techniczną ostatnich czasów.

  Chiny są wielkim krajem rolniczym. Są jednak rów­nież i były zawsze wielkim krajem przemysłowym. Tyl­ko, odcięte od świata, zapatrzone w siebie, ugrzęzły w starych chińskich metodach produkcji. Obecnie prze­chodzą one z ogromną szybkością na metody europej­skie. Mając wszystkie najważniejsze surowce w wielkiej ilości, w coraz szerszym zakresie przerabiają w zbudowanych według ostatnich wymagań techniki europejskiej fabrykach ziarno na mąkę, włókno bawełniane i jedwab­ne na tkaninę, rudę na żelazo i stal, piasek na szkło itd. Ułatwia im to fakt, że są jednym z najbogatszych w węgiel krajów na świecie.

  Wojna tedy z Chinami będzie coraz bardziej wojną z państwem przemysłowym, a to brzmi bardzo po­ważnie.

  Gdyby Rosja została pozbawiona Ukrainy, a przez to węgla, żelaza i nafty została pozbawiona – jej widoki na przeciwstawienie się Chinom w wojnie stałyby się wkrótce znikome. Historia bliskiej przyszłości byłaby historią posuwania się państwowego i kolonizacji chińskiej ku Bajkałowi, a po­tem niezawodnie dalej. Byłaby to zguba Rosji, z punktu widzenia niejednej polityki pożądana. Przyszedłby wszakże czas, i to może dość rychło, kiedy narody europejskie spostrzegłyby i nawet odczuły, że Chiny są za blisko.

  To położenie sprawia, że Rosja, jakikolwiek rząd w niej będzie rządził, musi bronić Ukrainy jako swej ziemi, do ostatniego tchu, w poczuciu, że strata jej by­łaby dla niej ciosem śmiertelnym.

  VII. Widoki realizacji

  Przy całym znaczeniu Ukrainy dla Rosji i przy naj­dalej idącej gotowości Rosji do jej obrony, wreszcie przy całym militaryzmie tejże Rosji, można sobie wyo­brazić oderwanie od niej tego cennego kraju. Siła mili­tarna Rosji nie wystarczyłaby na prowadzenie pomyślnej wojny jednocześnie na dwóch frontach, i silne natarcie na nią z zachodu w razie jej wojny na Dalekim Wscho­dzie, która nawet w bliskiej przyszłości jest bardzo moż­liwa, musiałoby się dla niej skończyć fatalnie. Wtedy program ukraiński mógłby się stać rzeczywistością.

  Na to wszakże, ażeby mogło nastąpić zajęcie Ukra­iny przez nieprzyjaciela, tym nieprzyjacielem musi być Polska i Rumunia. Żeby największe potęgi świata chciały oderwać Ukrainę od Rosji i gotowe były na to wiele poświęcić, ich chęci pozostaną tylko dobrymi chęciami, jeżeli głównymi wykonawcami ich woli nie będą Polacy i Rumuni, a przynajmniej sami Polacy.

  Tu dopiero występuje cała trudność realizacji pro­gramu ukraińskiego.

  Rumuni dobrze rozumieją, że za budowanie pań­stwa ukraińskiego zapłaciliby co najmniej Besarabią. Wie­dzą oni dobrze, iż wszelkie apetyty na Besarabię, które się ujawniają od czasu do czasu ze strony Sowietów, mają swoje źródło nie w Moskwie, ale w Charkowie i Kijowie. Gdyby nie hamulec moskiewski, sytuacja w tej sprawie byłaby o wiele ostrzejsza. Dla Rumunii bezpieczniej jest mieć za sąsiada wielkie państwo, którego polityka z musu przenosi swój środek ciężkości coraz bardziej do Azji, niż państwo mniejsze, które ześrodkuje swe interesy nad Morzem Czarnym. Stąd obudzenie w Rumunii zapału do odrywania Ukrainy od Rosji nie jest rzeczą łatwą.

  Jeszcze ważniejsza w tej sprawie jest sytuacja, nie chcemy powiedzieć polityka, Polski. Jedno bowiem z naj­większych nieszczęść Polski tkwi w tym, że dziesięcio­lecie, które upłynęło od jej odbudowania, nie wystarczyło jej do wytworzenia programu wyraźnej, konsekwentnej polityki państwowej, odpowiadającego jej położeniu i jej interesom. Jej rozdwojenie polityczne, które wystąpiło tak jaskrawo podczas wojny światowej, nie skończyło się jeszcze, aczkolwiek zbliża się szybkimi krokami ku końcowi. Polityczny absurd, który polegał na związaniu się z państwami centralnymi i na nagięciu całego pro­gramu polityki polskiej do ich widoków, nie zlikwido­wał się od razu. Obóz, który ten absurd reprezentował, związał ze sobą na gruncie polityki wewnętrznej różnorodne żywioły, które mu dały poparcie w sprawach po­lityki zagranicznej, nie rozumiejąc ich lub uważając je za mniej ważne. To mu dało siły do narzucenia krajowi swej polityki zewnętrznej, w której nie wiadomo, co było świadomym programem, a co po prostu przyzwy­czajeniem z ubiegłych czasów, od którego nieruchawa myśl uwolnić się nie umiała.

  Stąd w polityce państwa polskiego widzimy ciągły opór przeciw temu, co się narzucało, co wynikało z lo­giki położenia, ciągłe próby wykolejenia jej, nawrócenia jej na drogi, po których szła dawniej w związku z pań­stwami centralnymi. Odbiło się to fatalnie na pozy­cji międzynarodowej państwa polskiego i nawet wy­warło ujemny wpływ na politykę naszego sojusznika, Francji.

  Na szczęście, doświadczenie dziesięciu lat i dojrze­wanie polityczne żywiołów, które do niedawna dla spraw polityki zewnętrznej nie miały komórek w mózgu, spra­wia, że myśl polska szybko się w tych sprawach ujed­nostajnia; na szczęście, powiadamy, bo żadne państwo dwóch kierunków polityki zewnętrznej długo nie znie­sie, i prędzej czy później za taki luksus drogo musi zapłacić.

  I w stosunku do zagadnienia ukraińskiego opinia polska bliska jest zupełnego ujednostajnienia.

  Położenie nasze w tej sprawie jest bardzo wyraźne. Choćbyśmy mieli najmętniejsze pojęcie o dążeniach ukraińskich, to przecie posiadamy pisany dokument, bę­dący oficjalnym programem państwa ukraińskiego. Jest nim traktat brzeski. Konspirujący z naszymi konspira­torami Ukraińcy mogą nawet szczerze dziś deklarować wiele rzeczy, ale zdrowo myśląca polityka nie może się przecie opierać na deklaracjach pojedynczych ludzi czy organizacji, czy nawet urzędowych przedstawicieli całego narodu. Musi ona patrzeć przede wszystkim na to, co tkwi w instynktach, w dążeniach ludów i w logice rze­czy. Jakiekolwiek byłoby państwo ukraińskie, zawsze musiałoby ono dążyć do objęcia wszystkich ziem, na których rozbrzmiewa mowa ruska. Musiałoby dążyć nie tylko dlatego, że takie są aspiracje ruchu ukraińskiego, ale także dlatego, że chcąc się ostać wobec Rosji, która by się nigdy z jego istnieniem nie pogodziła, musia­łoby być jak największym i posiadać jak najliczniejszą armię.

  Polska tedy o wiele większą od Rumunii zapłaciła­by cenę za zbudowanie państwa ukraińskiego.

  To wszakże jest tylko jedna strona rzeczy.

  Niepodległa Ukraina byłaby państwem, w którym dominowałyby wpływy niemieckie. Tak by było nie tylko dlatego, że dzisiaj działacze ukraińscy konspirują z Niemcami i mają ich poparcie; i nie tylko dlatego, że o tym marzą Niemcy i że mają na obszarze ukraińskim Niem­ców i Żydów, którzy byliby dla nich oparciem; ale także, i to przede wszystkim, dlatego, że całkowite zrealizowanie programu ukraińskiego kosztem Rosji, Polski i Rumunii, ma naturalnego, najpewniejszego protektora w Niemczech i musi Ukraińców wiązać z nimi. Polska przy istnieniu państwa ukraińskiego, znalazłaby się mię­dzy Niemcami a sferą wpływów niemieckich, można powiedzieć, niemieckim protektoratem. Nie ma potrzeby unaoczniać, jakby wtedy wyglądała.

  Wreszcie, jak to wyżej powiedzieliśmy, zbudowana dziś wielka Ukraina nie byłaby w swych kierowniczych żywiołach tak bardzo ukraińska i nie przedstawiałaby na wewnątrz stosunków zdrowych. To byłby naprawdę wrzód na ciele Europy, którego sąsiedztwo byłoby dla nas fatalne.

  Dla narodu, zwłaszcza dla narodu jak nasz młode­go, który musi się jeszcze wychować do swych przezna­czeń, lepiej mieć za sąsiada państwo potężne, choćby nawet bardzo obce i bardzo wrogie, niż międzynarodowy dom publiczny.

  Z tych wszystkich względów program niepodległej Ukrainy nie może liczyć na to, żeby Polska za nim sta­nęła, a tym mniej, żeby zań krew przelewała. I to pol­ska opinia publiczna już dziś bardzo dobrze rozumie.

  My możemy być niezadowoleni z linii granicznej pokoju ryskiego, ale to nie odgrywa w naszej polityce wielkiej roli.

  Możemy żałować i niewątpliwie serdecznie żałuje­my naszych rodaków, którzy nawet w większych skupie­niach dziś żyją w granicach Ukrainy sowieckiej, i dobra polskiego, które inni tam pozostawili, ale te uczucia nie mogą nas wykoleić z drogi, którą nam dyktuje dobro Polski jako całości, i jej przyszłości.

  Możemy nawet współczuć wierzycielom francuskim Rosji, ale im powiemy, że ich rewindykacje, chociaż naj­bardziej uprawnione, nic nie mają wspólnego z wielkimi celami nie tylko Polski, ale i Francji.

  Zdaje się, że na kwestię ukraińską w naszej poli­tyce zewnętrznej już niema miejsca.

  Tym samym, wobec naszej pozycji jako sąsiada Rosji, a w szczególności Ukrainy sowieckiej, realizacja programu ukraińskiego przedstawia się więcej, niż wąt­pliwie.

  * * *

  Ostateczne wykreślenie kwestii ukraińskiej z pro­gramu naszej polityki zewnętrznej pociągnie za sobą dla naszego państwa jeden przede wszystkim doniosły sku­tek. Ustali się traktowanie kwestii ruskiej w państwie polskim jako jego kwestii wewnętrznej, i tylko we­wnętrznej. Zniknie pokusa do podpalania swego domu po to, żeby się od niego zajął dom sąsiada.

  Koniec

  Roman Dmowski

  Tekst pochodzi z 1930 roku.
  Źródło: Archiwum MSWiA, sygn. K-458.”

 48. TomUSAA+ said

  Dziś rano, jak zwykle, słuchałem NPR’u, jako, że to radiostacja dla wykształconych, z wielkich miast (tak się mniej więcej reklamują). Załączam link do odsłuchania (sorry, tylko dla anglojęzycznych). Proszę zwrócić szczególną uwagę na koniec, gdy spiker podaje w całości funkcję tego całego Valkova, i jak w pewnym momencie moduluje on swój głos, aby wymówić to jedno słowo tak, aby się zbyt „w oczy” nie rzucało. A tak w skrócie, to cały ten wywiad o kant …. można rozbić, chociaż jest z Lwowa.

  Wiele z komentarzy w Gajówce trafia w „dziesiątkę”. Od morza do morza, ale nie Polska.
  http://www.npr.org/2014/02/21/280528537/stronghold-of-ukrainian-nationalism-declares-autonomy

 49. Jan said

  Ad 40
  Boydar

  Dobre. pytania. Plus na konto.

 50. Rysio said

  http://www.infowars.com/kiev-videos-show-true-scale-of-ukraine-mayhem/

 51. Amigo said

  Wiecej detali z autorytatywnych zrodel na temat proby puczu na Ukrainie i tych co pociagaja sznurki:

  vineyardsaker.blogspot.ca/2014/02/the-geopolitics-of-ukrainian-conflict.html

  indrus.in/blogs/2014/02/20/dont_ask_what_saudi_arabia_can_do_33205.html

  http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/MID-03-210214.html

 52. Luxeuro said

  Ad. 47 – 15 lat temu NPR był warty słuchania. Rządy Bush-a niezależność Publicznych Mediowa wytępili.
  Ciekawe, bo jak go przedstawił to tego słowa NIE było „…. Jews …..”. Vadim pracuje dla organizacji zajmującej się „prawami człowieka”, Union of Counsiles FOR Jews. Ale te słówko „FOR” znaczy nie dla Goyów. 🙂

  To jest taki reportaż gdzie gadają ale nic naprawdę się nie dowiadujesz.

 53. Rysio said

 54. Rysio said

  http://www.infowars.com/polish-minister-if-opposition-does-not-accept-deal-in-ukraine-martial-law-will-be-declared-and-you-will-all-be-dead/

 55. TomUSAA+ said

  @51 Luxeuro, NPR według mnie funkcjonuje teraz tak, jak TVN w Polsce choc nie do końca. Ostatnio byłem w Atlancie (w czasie tego „strasznego śniegu”) i musze przyznać, słuchałem ich z przyjemnością. Moja stacja lokalna jest stacją uniwersytecką; kupują same lewackie audycje. Czasem wręcz operetkowe. Pozdrawiam!

 56. Griszka said

  Zadymiarze wynegocjowali uwolnienie Tymoszenko.
  Postawa ks. Isakowicza Zalewskiego też nie zachwyca. Konkluzja w wywiadzie z Moniką Olejnik była taka: polała się krew, więc Janukowycz nie jest już godny zasiadania na swoim urzędzie.

  Oczywiście wszystkiemu jest winny prezydent. A banderowcom, którzy obrzucali koktajlami Mołotwa policję i rozwalali państwowe placówki, wszystko wolno.
  To ja się pytam, gdzie byli ci wszyscy obrońcy praw człowieka, gdy amerykańskie wojsko pacyfikowało zamieszki w Los Angeles w 1992 roku ? Też nie mieli prawa strzelać do uzbrojonych bandytów, dewastujących miasto ?

 57. Maverick said

  Zament na Ukrainie ciagnie sie juz od 2008 roku. Kosztowal USA 5 miliardow dolarow, gdyby spozytkowali to na plan Marshalla dla Ukrainy a nie na robienie fetoru, stopa zyciowa Ukraincow byla 3 krotnie wyzsza niz w Polsce, i blizsza tej w Rosji. Socjalistyczna Unia Europejska rzadzona poprzez niedemokratyczne komisje europejskie, ktore nie sa zadnymi instytucjami demokratycznymi, tylko kastami socjalistycznych dewiantow zadnych kontroli wszystkich aspektow zycia kazdego obywatela Uni, jest to najlepszym przejawem teokracji i wladzy absolutnej.

  A jak uczy nas historia wladza absolutna korumpuje absolutnie.

  Sikorski zaczal sie przechwalac ze zmusil opozycje argumentami do podpisania porozumienia z Janukowiczem i jego rzadem..

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,59154,title,Radoslaw-Sikorski-do-liderow-opozycji-jesli-nie-podpiszecie-porozumienia-bedziecie-martwi,wid,16425404,wiadomosc.html?ticaid=1123ea

  Sikorski zeprezentuje kabale on rowniez moze byc martwy gdy obudzi sie zniewolony narod polski, dobijany korupcja i zlodziejstwem Tuska. Dlatego chce zatrzymac zamet wywolany poprzez USA. Oplacany poprzez USA oraz Sorrosa bo ogien moze sie rozszerzyc na Polske.

 58. Jan said

  Ad 53 Griszka
  ”Postawa ks. Isakowicza Zalewskiego”
  Lepiej by było gdyby zajął się czymś bardziej wskazanym, uczeniem dzieci religii i posługą w konfesjonale a usunął politykierski bakcyl

 59. Rysio said

  No co wy kapralu?!

  Nasza amerykańska policja jest dobra*, a ta ukraińska policja jest zła.

  🙂

  * I dlatego nasza dobra amerykańska policja ma prawo zabijać kogo tylko chce i gdzie chce.

  PS. Jest b. dobra książka o LA riots napisana przez generała który dowodził National Guard.

  W wstępie gnerał pisze, że jak ją pisał to odwiedził i rozmawiał z wyszytkimi stronami konfliktu, tzn. z gangami murzyńskimi, hiszpańskimi, azjatyckimi, policją i politykami.

  Pisał, że najbardziej szczerze z nim rozmawiali murzyni. Jak się tylko dowiedzeli kim jest to zaraz na stole pojawiła sie flaszka i zagrycha.

  Natomiast politycy i gangi azjatyckie wsadziły mordę w kubeł.

 60. Rysio said

  re 57. „………Sikorski ……Dlatego chce zatrzymac zamet wywolany poprzez USA…..”

  Maverick, co wy pierdolicie?

  Sikorski o niczym nie decyduje.

  On bez pozwolenia góry, to nawet papieru toaletowego do podcierania własnej dupy nie może zmienić.

  Naprawdę???? – admin

 61. Luxeuro said

  Ad. 52 – Już mnie tam nie ma ale pamiętam jak „the McNeal Lehrer Hour” z czasem rozpoczął być coraz to bardziej miękki. A tą miękkość na ostro rozpocząłem zauważając po 2001. Nawet Amy Goodman trzeba ostrożnie słuchać by dostrzec jej „granice”. Tak to jest, bez funduszy nie ma programu.
  http://tinyurl.hu/9cQB/

  Zostawiam to po angielsku bo nikt pewnie nie zna tą osobę,
  Bill Moyer
  „In 1987 Moyers produced and hosted a scathing documentary, The Secret Government: The Constitution in Crisis, covering the infringement on the limitations on government and the executive branch provided by the Constitution. It considered U.S. foreign policy and militarism historically and recently, centering on the Iran–Contra affair. It was harshly rebuked by conservatives and continuing into the 1990s was used by Republicans as a reason to threaten the funding of the Corporation for Public Broadcasting and PBS.”

  Pozdrowienia 🙂

 62. Boydar said

  Po czem Pan Jan wnosi, że ks. Isakowicz ma kwalifikacje do uczenia religii polskich Dzieci ?

 63. Jan said

  Ad 60 Pan Boydar

  Z przykrością przyznaję że nic nie wiem o kwalifikacjach. Wiem tylko o tym co powinno stać na czele powinności Księdza.
  W obecnej czasie bardzo ważna jest formacja dzieci, bo jak to mówi mądre przysłowie – czym skorupka nasiąknie tym na starość trąci.

 64. Tralala said

  ad Boyard

  Pan napisal :
  Nie jestem pewien, czy Pan Braun zdaje sobie sprawę z wagi tej koncepcji; ja postuluję od dawna – naprawę Polski trzeba zacząć od naprawy stanu duchownego, może (powinno) być to FSSPX.
  Dlatego napialam, ze FSSPX sie nie miesza, tzn. nie ma takiej „opcji” aby sie mieszalo.
  A „sterowane” tzn. zalezne od odgornych decyzji, po prostu.

 65. Luxeuro said

  Chodzi o sprawiedliwość na Ukrainie !!! (wie że wiemy że nie 🙂 )

  Oto sprawiedliwość.
  84 letnia zakonnica dostało 3 lata wiezienia za włamanie się na teren niefunkcjonującego zakładu broni jądrowej. Ona i dwoje towarzyszy przecięli przez płot i spryskali ludzką krwią ściany jednego budynku.
  http://tinyurl.hu/04BL/

 66. Boydar said

  Godzi się wprzódy Kobiecie odpowiedzieć.

  Pani Tralalu złota. Po pierwsze primo, to używam nicka Boydar. Przekręcanie mnie nie razi, ale utrudnia wyszukiwanie. Po drugie primo, czyli secundo, napisała Pani to, co Pani napisała, łatwo sprawdzić. Stąd i moje zaczepki. Kontekst zdania i konotacja słów jest dość istotna, gdy rozmawiają ze sobą ludzie na określonym poziomie. Nie żebym się strasznie czepiał, ale Pani się nie wycofała. Tym bardziej uważam, że miałem podstawy.

  Teraz Pan Jan.

  Rola ks. Isakowicza jest nie tyle niejasna, bo akurat jest (przynajmniej dla mnie) odwrotnie, ale to o co zapytałem ma uzasadnienie. Ja nie chcę powierzać edukacji swoich (Twoich, naszych) Dzieci każdemu kto nosi sutannę. Najpierw niech pokaże kwit wykupu z niewoli babilońskiej. Ja wiem, że nie wszystko, i nie od razu, ale słowo staje się ciałem. Trzeba (było) uważać, jak mawiał Kwinto.

 67. nimes1 said

  Wygwizdali Kliczkę Jaceniuka i Tiahynboka. Banderowcy zostaną na Majdanie, Janukowicz spacyfikuje ich siłą, mając do tego legitymację, że „przecież dogadaliśmy się przy stole ale to WY nie dotrzymaliście umowy i nie sprzątneliście Majdanu”. I tym sposobem Kliczko Jaceniuk i Tiahynbok przestaną się liczyc w tej rozgrywce, zostaną postabanderowcy z Jaroszem na czele, których Janukowicz będzie miał prawo sprzątnąc z Majdanu i pewnie tak zrobi.

 68. Joe said

  Re 58…Temu Izakowi ktos wreszcie przypomni skad mu korzenie wyrastaja….Coraz wiecej „prawdy objawionej” kolo niego jak i Jarkacza…. sie zbiera.

 69. NC said

  Ad 55 TomUSAA+ „Moja stacja lokalna jest stacją uniwersytecką; kupują same lewackie audycje. Czasem wręcz operetkowe.”
  Jestem w podobnej sytuacji, i potwierdzam.

  Dla równowagi słucham w samochodzie Rusha, ale ten przezornie nie zajmuje się polityką zagraniczną, a o tym, kto ciągnie za sznurki w USA nie mówi, tylko udaje, że źródłem jest Obama i po prostu opisuje, co z tego wynika.

 70. Jan said

  To co się dzieje i będzie jeszcze dalej na Ukrainie musi mieć związek z brakiem przyznania się do zbrodni UPA i dążenia do wynagrodzenia wobec sprawiedliwości Bożej i pamięci pomordowanych.
  Ale też żal mi tego ludu prowadzonego przez manipulatorów wewnetrznych i zewnętrznych do okradzenia i wykorzystania.

 71. Tralala said

  ad 66 Boydar
  1. za literowke przepraszam

  2. napisalam:
  „FSSPX w Polsce nie miesza sie do polityki i mieszac sie nie bedzie, bo sterowane jest przez Menzingen. Chyba, ze Polacy beda mieli wlasnego szefa dystryktu, ale i to jest watpliwe, bo Menzingen moze go odwolac na inna placowke, no i polskich wiernych jest garstka.”

  No coz, szybki skrot myslowy, a mysl jest :

  a)Przeor Bractwa (i w Polsce) jest czlonkiem FSSPX, nie moze wiec zajmowac sie czyms, co nie nalezy do obowiazkow tegoz Bractwa. Dotyczyloby to takze przeora-Polaka.
  b)Przeor ma byc posluszny Domowi Generalnemu w Menzingen (jezeli slowko „sterowany” tak Pana drazni).

  Wobec powyzszego nie bardzo rozumiem z czego mam sie wycofywac.)
  Sadze jednak, ze „nic to”, i z usmiechem na gebie pozdrawiam.

 72. revers said

  http://3rm.info/43615-segodnya-broshen-vyzov-vsemu-russkomu-miru-glava-parlamenta-kryma-v-kieve-deystvuet-pyatitysyachnaya-inostrannaya-armiya.html

  liczy sie ze w Kijewie jest juz 5 tys najemnikow

 73. Jerzy said

  Jan powiedział/a
  2014-02-21 (piątek) @ 17:32:06

  Ad 53 Griszka
  ”Postawa ks. Isakowicza Zalewskiego”
  Lepiej by było gdyby zajął się czymś bardziej wskazanym, uczeniem dzieci religii i posługą w konfesjonale a usunął politykierski bakcyl

  Alez ta wiadomośc jest bardzo cenne , bo ludzie mówią , że pan Ksinc Isakowicz to rosyjska agentura wpływu

  Słuchajcie i myślcie!

 74. Luxeuro said

  „Democracy Now” jest programem w USA który ma bardzo dużą popularność. Jest uważany jako mające zrównoważone poglądy. Amy Goodman jest główna prezenterka (odsyłam do Wiki Eng. 🙂 )
  Podjęła temat Ukrainy i ma dwóch „ekspertów”. W skrócie co powiedzieli,

  Anton Shekhovtsove ekspert z Londynu
  nie ma antysemitów/faszystów na Euro-Majdanie
  jest multi-kultikulturalny ruch
  próbują budować Demokratyczna Ukrainę
  Ukraina jest „frontem” Demokracji

  Stephen Cohen profesor z Princeton Univ.
  to co Anton mówi to pół prawda
  US media nie mówią prawdy
  są dwie Ukrainy , pro Polska-Litwa-UE druga pro-Rosja
  UE jest odpowiedzialna za rozruchy
  Ekstremalna prawica to antysemity, anty murzyny, anty geje
  Kliczko zgubił poparcie ulicy
  http://www.democracynow.org/2014/1/30/debate_is_ukraines_opposition_a_democratic

 75. yattakaj said

  Właśnie na tvn24 jest sikorski, coś tam bełkocze o sukcesie jego i tuska itp. itd.
  ale na dole w napisach idzie info ,że okoł 5tyś uchodzców znajdzie schronienie na Lubelszczyznie i Podkarpaciu .
  Czyżby szykowali miejsce tym banderowskim qrwom? To nie wygląda najlepiej,a wręcz niebezpiecznie.

 76. Kola said

  A nad wszystkimi czuwa Rodzina Rothildow.To sa prawdziwi demokraci .Bhuaaaaaaaaa bhuuuaaaaaa haaaaaaa hiiiiiiii

 77. Joe said

  Re 70…Panie Janie na Ukrainie jak i w Polsce od lat dziala V-ta kolumna szkolona w Izraelu typu KOR.Tam jest II-gie dno.
  Oni w Stanach i Kanadzie nie sa niszczeni przez MSZ jak… Polonia, ..
  Ukraincy maja wlasnych przywodcow i wsparcie medialne…a obecnie obled zbierania pieniedzy na „BOJCOW na MAJDANIE”…Mlode pokolenie nic nie wie o wyczynach ich dziadkow w II-giej wojnie.Natomiast o Chmielnickim i AK mowia jak papugi… wszyscy starsi i mlodzi.

 78. yattakaj said

  Cyżby chodziło o to?
  Dzisiaj rzucono wyzwanie całemu światu ruskiemu. Szef parlamentu krymskiego mówi: w Kijowie działa pięciotysięczna zagraniczna armia. W centrum Kijowa działa zagraniczna armia złożona z 5 tysięcy, gotowych iść pod kule, bojowców, powiedział szef parlamentu Krymu, Władimir Konstantinow.

 79. Atanazy said

  @9

  Co to znaczy: „a ponadto trzeba wykupić z niewoli babilońskiej swojego proboszcza.”?

 80. marta15 said

  z cyklu „nasza policja jest dobra a wasza zla”, tu info o „dobrej i madrej ” policji amerykanskiej , ktora zabila chlopca za to,
  ze otworzyl drzwi policji ( nie wiedzac kto puka) trzymajac Wii kontrolke w reku .
  http://www.mostholyfamilymonastery.com/truthreport/georgia-teen-holding-wii-remote-shot-cops-front-door-family-lawyer/
  Dobra i madra policjantka ( a tak w zasadzi morderczyni) pomyslala, ze chlopiec trzyma guna i go na miejscu , bez upewnienia sie czy ma racje, zastrzelila. Tak dziala ostatnio madra i dobra policja USA, czyli stada bezmozgowych pozytecznych idiotow majacych prawo noszenia broni i korzystania z niej BEZ zadnych konsekwencji.

 81. marta15 said

  http://piotrbein.wordpress.com/2014/02/21/polske-czeka-majdan/
  Polske CZEKA Majdan.

 82. AlexSailor said

  @67
  Oby.
  Mało prawdopodobne.
  Przerażające są informacje od Rusinów z Kijowa na temat działań tych bandziorów.

 83. marta15 said

  warto przetlumaczyc. ” po Jugoslawii , Ukraina??”
  http://piotrbein.wordpress.com/2014/02/21/thierry-meyssan/

 84. AlexSailor said

  Ad. 79 @Atanazy
  Trochę dużo tłumaczenia.
  Między innymi trzeba zapewnić mu możliwość funkcjonowania przez wsparcie materialne i rozwiać strach o przyszłość.

  Proszę zaznajomić się z tekstami Grzegorza Brauna w wygodnej formie wideo.
  Będzie z pożytkiem doczesnym, a i pewnie nie tylko.

 85. AlexSailor said

  Ad. 83
  Czyżby z banderlandu chcieli zrobić drugie Kosowo.
  Mentalność i zbrodniczość podobna.

 86. Boydar said

  @ Pani Tralala

  No widzi Pani; dwoje ludzi, niby ten sam język, jedno zdanie; a każde z nich rozumie inaczej.
  Ponieważ nawet Pan Gajowy mi kiedyś wytknął, że się czepiam, tak i odpuszczam.
  Przyjmuję, że jestem przewrażliwiony. Proszę się na mnie nie obruszać. Ukłony.

 87. wi42 said

  Nowa karta w grze – Julia Tymoszenko wychodzi na wolnosc:
  http://izvestia.ru/news/566366

 88. Marucha said

  Re 87:
  Niestety, Janukowycz najwyraźniej nie dorasta do historycznej roli, jaką mógłby spełnić.
  Co mu da zwolnienie banderówy-aferzystki?
  Czyją sympatię chce pozyskać?

 89. Ad. 88

  Janukowycz realizuje jakiś scenariusz. Było już parę okazji, żeby na Majdanie z łatwością pozamiatać. Nie zrobiono tego, świadomie się wycofując. To jest ustawione.

 90. Boydar said

  A na samym początku, pomimo że niby kiblowała w tiurmie, nie miała problemów z publikowaniem płomiennych odezw do „narodu” przeciw Janukowyczowi.

 91. Tralala said

  Thierry Meyssan o Ukrainie po francusku (jeszcze nie przesluchalam):

  http://www.wikistrike.com/article-coup-d-etat-en-ukraine-thierry-meyssan-et-alain-benajam-122627946.html

 92. GW said

  Ad. 89

  Panska uwaga pokrywa sie z wpisem 35:
  (…) Jeżeli taki burdel będzie się utrzymywał przez dłuższy czas a wiele na to wskazuje, to na zachodzie zaczną rosnąc w siłę organizacje pod ideologią Bandery, a później “polskie władze” w ramach dobrosąsiedzkich relacji otworzą granice i sprowadzi tą dzicz do nas. Postbanderowcy w Polsce będą odgrywac taką rolę jak islamiści w Europie zachodniej. To będzie taka zawleczka od granatu umieszczonego na terytorium Polski trzymana w Niemieckich łapkach. Dzisiaj Polska jest mimo wszystko jednolitym państwem, którym trudno pogrywac wewnętrznymi konfliktami, natomiast po masowej migracji bandrowców do Polski stanie się to możliwe.’

  I kto wie co jeszcze stoi za tym i nas czeka.

 93. Sikorski grozi Ukrainie ludobójstwem. “Będziecie mieli stan wojenny, armię, będziecie martwi”. Co naprawdę znaczą te słowa?

  Warto tutaj dodać, iż typowy Polak nie ma zielonego pojęcia, co oznaczają te słowa Radosława Sikorskiego.
  Typowy Polak nie ma zielonego pojęcia o niuansach dyplomacji i polityki, i o tym, co oznaczają takie słowa Sikorskiego w specyficznym, dyplomatycznym “slangu”.
  Więc ja, Jarek Kefir, tłumaczę – co oznaczają takie słowa? Są one bardzo bezpośrednią groźbą i mogą oznaczać:

  http://kefir2010.wordpress.com/2014/02/21/sikorski-grozi-ukrainie-ludobojstwem-bedziecie-mieli-stan-wojenny-armie-bedziecie-martwi-co-naprawde-znacza-te-slowa/

 94. Waldek said

  Re 93
  Konkluzja dość śmiała z tą misją stabilizacyjną czy nalotami NATO.Putin Nie będzie siedział bezczynnie i patrzył jak osacza się Rosję. Na Majdanie ciągle działają jeszcze prowokatorzy, którzy łatwo mogą zniweczyć wszelkie próby porozumienia. UE będzie miało w razie masakry wytłumaczenie, że zrobili wszystko co mogli.

 95. Zerohero - zdemaskowany bolszewik said

  Jarek, nie tłumaczysz tego dobrze. Sikorski straszy Ukraińców ich własnymi „siłówkami”, może nawet rosyjskimi. Własnymi nie ma sensu straszyć bo my jesteśmy wyzwoliciele. Nawet Irak wyzwalaliśmy. Nikt nie używa takiej szczerej retoryki.

  Jak słusznie zauważył Waldek, opcja ataku NATO na Ukrainę nie wchodzi w grę z powodu możliwej kontry Rosjan. USA-UE chce przejąć Ukrainę metodami niekonwencjonalnymi: na rewolucję. Rosja nie jest dobra w te klocki i to prędzej ona wyśle regularne oddziały. Choć nie kwapi się bo wyjdzie na agresora, a poza tym wojna konwencjonalna kosztuje bardzo dużo. Z drugiej strony coś zrobic musi, bo mieć szeroki front NATO 500km od Moskwy, to już właściwie pozamiatane.

 96. navajo88 said

  Sranie w banie moi panowie , dwa dni przerwy w rozrywce , a w Poniedziałek od nowa ! , a co do Julki kto powiedział że ona wyjdzie z kicia ! , owszem może i wyjdzie ale w charakterze pieknej nieboszczki , tam wszystko teraz jest możliwe !!! i podniecanie się tym niby uspokojeniem sytuacji to tylko zwykla ułuda i nic więcej , a rosjanie za chiny ludowe nie zrezygnują z Krymu , prędzej wywołają wojnę jak oddazą ukraińcą te ziemie !
  Ale co ja tam wiem , gajowy jest mądżejszy i on wie ! , hahahahahahahaha
  J.M.H

 97. gracjusz said

  Kefir, bawisz się zupełnie śmiesznie 🙂 Ukraiński prezydent zagrał świetną kartą – przyspieszone wybory prezydenckie , używając procedur konstytucyjnych. Banksterzy wiedząc, że może on teraz zupełnie legalnie wprowadzić stan wyjątkowy, użyć wojska własnego i każdego innego – jeśli ma podpisane umowy.

  Sikorski jedynie przekazał rebeliantom informację, że nie ma odpowiedniej karty na przebicie i powinni oni swoją banderowską naturę mordowania na oślep powstrzymać. Jeśli tego nie zrobią, będą musieli zmierzyć się z armią i przegrają. I utopią 5 mld dolców. A tego płatnik im nie podaruje.

  Albo też Sikorski może być pionkiem, który do kamery miał powiedzieć, to co powiedział a filmik znalazł się błyskawicznie w necie, by zasiać w Ukraińcach ziarnko nienawiści które powinno wykiełkować za np. 30 lat. Wszak Ukraińcy biorą Sikorskiego za Polaka a w necie roi się od ataków na tzw. Polaka -, zdrajcy Ukraińców.

 98. Marucha said

  Re 97:
  To mi wygląda na b. prawdopodobny scenariusz wydarzeń.
  Choć nie wykluczam i takiej wersji, że po prostu coś palnął, jak to on.

 99. Maciej said

  Polski Majdan ? Po co to komu, skoro okupacja trwa w najlepsze ? Po co rewoltować strefę okupacyjną. Tutaj może się zmienić partia u steru, kiedy PiS obejmie władzę, to Tusk umknie na polecenie Niemiec do Brukseli ( piastować tam funkcje wybitnie pomocną Polsce ( jak Buzek ) ). W rzeczywistości Niemcy zabezpieczą się swoim Hansem Frankiem, żeby torpedował wszelkie pomysły utrzymania się pseudo – prawicy u władzy, czyli lekkie poprawienie statusu ekonomicznego swojego naturalnego elektoratu. Podtrzymanie statusu kolonii Polski jest bardzo ważnym aspektem trwania hegemonii Niemiec w Europie.

  Społeczeństwo ukraińskie jest za zmianami, zmiany mogą przyjść z wyborami, więc po co robić dalszą krwawą jatkę, wystarczy przygotować wcześniejsze wybory, zdobyć przekaziory i stamtąd bombardować opcje, którą nowi właściciele mają gotową dla Ukrainy. Globaliści mszczą się za Syrię, nie ma co …

 100. Easy Rider said

  Ad 97, 98.

  Polskojęzyczny Sikorski – to nie jest pionek, lecz eksponent NWO, jeżeli „majdanszcziki” biorą go za Polaka (w sensie reprezentowania interesów Polski), to świadczy tylko o ich naiwności i głupocie.

 101. Griszka said

  „W wstępie gnerał pisze, że jak ją pisał to odwiedził i rozmawiał z wyszytkimi stronami konfliktu, tzn. z gangami murzyńskimi, hiszpańskimi, azjatyckimi, policją i politykami.”

  Rysiek, błagam nie piernicz. Obiektywnie rzecz ujmując ci ludzie mieli prawo otworzyć ogień jeśli zorganizowane grupy przestępcze dewastowały pół miasta. Na dodatek były uzbrojone po zęby.
  Dokładnie to samo jest na Ukrainie, ale teraz nagle okazuje się, że służby porządkowe nie mogą użyć siły, bo zwykli bandyci mają specjalne przywileje. Czysta hipokryzja.

 102. revers said

  ad72

  banderowcy nie popuszcza jutro zbronia startuja po prezydenta, jesli ten do godz 10:00 nie ustapi. umiarkowana opozycja nie jest tego wstanie upilnowac.

 103. Griszka said

  @102
  Oczywiście propagandyści na prawicy będą dalej powtarzać, że tam na Majdanie jest kilku banderowców, którzy się zgubili.

 104. Rysio said

  Nie mógłby Gajowy, przynajmnie na ten czas Ukrainy otworzyć mi furtkę?

  Będę bardzo, ale to bardzo grzeczny*.

  🙂

  * Na słowie Rysia można polegać jak na Zawiszy.

  🙂

 105. u said

  Ciekawy artykul na temat ukrainskiej rewolty umiescil BloombergBuisnessweeek. Ano, wyluszczyl siedem glownych powodow, dla ktorych Rosja nie moze pozwolic na gre opozycyjna – karta. Autor Henry Mayer tekstu absolutnie nie wierzy, ze Rosja da sie otumanic i zezwoli na zamontowanie rakiet na swoim pograniczu. W kazdym badz razie nie wierzy w sukces ukrainskiej – opozycji.

  Janukowicz opuscil Kijow pojechal chyba robic sobie kampanie do Charkowa na Pld.-Wsch.Ukrainie. Wiadomo, ze tam wygra wybory i bedzie chryja.

  Lawrow bardzo ciekwie sie wypowiedzial: ‚ Rosja, Unia kooperuja w sprawie zazegnania kryzysu na Ukrainie, majac na uwadze zarowno suwerennosc jak i kompetencje legalnych jej wladz.”

  Obama przeprowadzil „konstruktywna” telefoniczna rozmowe z Putinem. Na czym ta „konstrukcja ” polega to sie okaze.

 106. AniaK said

  Re88:
  „Co mu da zwolnienie banderówy-aferzystki?
  Czyją sympatię chce pozyskać?”

  O jeden pretekst mniej, i jeden problem z głowy. Myślę, że to było dobre posunięcie.

 107. Rysio said

  🙂

 108. u said

  Zapomnialam napisac, ze to dzieki oligarchom ukrainskim Unia zmusila janukowicza do ustepstw. Ano, nalozyli sankcje na wizy ukrainskich officjeli i na pewno konta i Janukowicz – zmiekl. Musial!

 109. Marcin said

  „Jak tylko Władek zgasi świeczkę w Soczi to da Wam ostro popalić”. Chyba to miał na myśli Zdradek zwracając się do banderowców. Cały wschód Ukrainy za Janukowyczem stoi i oni też mogą coś „zorganizować” z „namaszczenia” Rosji.

 110. Siggi said

  http://www.tvn24.pl/czcza-bandere-bija-berkut-sotnie-prawego-sektora-nie-chca-kompromisu,392162,s.html

 111. Siggi said

  W rumuńskich mediach pojawiły się wezwania do interwencji wojskowej na Ukrainie. „Ukraina znajduje się na progu wojny domowej.

  W rumuńskich mediach pojawiły się wezwania do interwencji wojskowej na Ukrainie.

  „Ukraina znajduje się na progu wojny domowej. Nie jest wykluczony podział kraju na proeuropejski Zachód i prorosyjski Wschód. Czy Rumunia jest gotowa do obrony Rumunów z Północnej Bukowiny, okręgu gercowskim, Północnej i Południowej Besarabii?” – takie pytanie pojawiło się w artykule rumuńskiej gazety „Adevărul”.

  Jak pisze „Adevărul”, Ukraina jest sztucznym, niejednorodnym państwem, powstałym na ruinach Związku Radzieckiego, w stosunku do którego Rumunia ma największe pretensje terytorialne.

  Rumunia nie tylko nie powinna wykluczać, ale staranie przygotować się do sytuacji, kiedy to nie uda się już uniknąć interwencji zbrojnej – napisała gazeta.

 112. Marek said

  http://www.myslkonserwatywna.pl/polityka/ukrainska-pulapka/

 113. revers said

  Odstrzelony CIA agend na majdanie

  http://beforeitsnews.com/war-and-conflict/2014/02/cia-agent-captured-in-ukraine-helping-ukranian-protesters-video-here-2450486.html

 114. Rysio said

  http://www.tvn24.pl/czcza-bandere-bija-berkut-sotnie-prawego-sektora-nie-chca-kompromisu,392162,s.html

 115. Rysio said

  Bardzo dziękuję panie Gajowy.

  Czuję, że nabrałem wiatru w skrzydła.

  🙂

 116. RomanK said

  Luxeuro powiedział/a
  2014-02-21 (piątek) @ 15:47:27

  Ad. 41 – Komentarze pod tym linkiem to ….

  “Wobec tego co się stało na Ukrainie chcę zapytać tych wszystkich mądrali krytykujących okrągły stół. Co wy na to panowie ??”

  Sluchajcie …i sluchajcie… uwaznie Luxeuro….bo nie powtorze drugi raz.
  To wszystko co dzieje sie na Ukrainie ..jest tylko po to ..zeby zlozyc Okragly Ukrainski Stol….i usiasc na Grubej Kresce.

 117. Re: 116 RomanK
  Panie Romku, czy nie wydaje sie Panu, ze syjonisci na sile chca zwrocic nasza uwage na Ukraine???.
  Czyzby Ukraina byla dla zydow az tak wazna, lub wazniejsza od kwestii ziemi obiecanej???
  Zlozyc „okragly stol” na Ukrainie??? Nie Panie Romku. Idzie o cos bardziej „grubszego”…I nie o jakies 5 miliardow dolarow zainwestowanych przez sorosa… Ja tego nie kupuje. Cos idzie…12 bankierow z „gornej (najwyzszej) polki” nie zyje. Napieta sytuacja miedzy Chinami I Japonia. Cisza w Grecji, Hiszpanii I we Wloszech. W Watykanie masoneria koncentruje sie nad kompromisem jednej religii…
  Cos Panie Romku sie „swieci”.. Mam bardzo mieszane uczucia I dziwnie jestem jakos niespokojny (Panie Romku, strach mna nie manipuluje). Cos jest na rzeczy. Wciaz szukam strzepkow informacji…
  ====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 118. Rysio said

  http://www.infowars.com/ukrainian-ultra-nationalists-threaten-to-storm-parliament-if-yanukovych-does-not-resign/

 119. Rysio said

  „………Ja tego nie kupuje. Cos idzie…12 bankierow z “gornej (najwyzszej) polki” nie zyje………..”

  Jasiek, o jakich 12 bankierach z najwyższej półki mówisz?

 120. GW said

  Ad 119

  Pan Mordka byl wspominal:
  http://www.shtfplan.com/headline-news/following-the-bodies-we-are-at-the-precipice-of-something-so-big-it-will-shake-the-financial-world_02152014

 121. Re: 119 „rysie” I „ptysie”…
  Na stronie:

  Co ciekawsze, to jeden z bankierow strzelil sobie 7 razy z pistoletu gwozdziowego i….
  Podobnie jak sp. A.Lepper…sam sie powiesil i nawet posprzatal po sobie wylaczajac telewizor…..
  =====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 122. Rysio said

  Z najwyzszej półki to oni nie byli.

 123. GW said

  Ad. 122
  Niektorzy skoczyli z nizszych.

  Nie zbaczajmy z ‚pana’ watku.

 124. revers said

  Żydowska lichwa z MFW organizatorem protestów na Majdanie
  Latem 2010 roku Ukraina otrzymała od MFW (czytaj: żydowskich lichwiarzy) pożyczkę na prawie 15 mld dolarów. Jednak po wypłacie części pieniędzy została ona zawieszona, bo władze Ukrainy odstąpiły od realizacji uzgodnionych z MFW warunków pomocy — rezygnacji z subsydiowania energii, zamrożenia płac i emerytur. W listopadzie 2013 roku Ukraina spłaciła przedostatnią ratę tego kredytu. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapowiedział, że będzie korzystać z kredytu MFW tylko wtedy, gdy Fundusz zmieni swoje wymagania. Media podały, że podczas grudniowego (2013) spotkania z byłymi prezydentami Ukrainy Janukowycz zapowiedział, że dopóki MFW stawia takie warunki jak zamrożenie płac, emerytur czy podniesienie cen gazu, kraj takich pożyczek nie potrzebuje.
  W kwietniu 2013 roku MFW opublikował raport, w którym zaleca ograniczenie „subsydiowania energii”. Subsydiowanie energii to nic innego jak ulgi podatkowe na energię i paliwa, czyli utrzymywanie cen dla konsumentów na niskim poziomie.
  „Subsydia, pomyślane jako środek ochrony konsumentów w praktyce zwiększają nierównowagę fiskalną, eliminują inne pilne wydatki publiczne, obniżają prywatne inwestycje, w tym w sektorze energetycznym. Dotacje zachęcają również do nadmiernego zużycia energii, sztucznie promują energochłonne i kapitałochłonne gałęzie przemysłu, ograniczają zachęty do inwestowania w odnawialne źródła energii, przyspieszają wyczerpywanie się zasobów naturalnych i obniżają konkurencyjność – stwierdza bełkotliwie raport „Reforma subsydiowania energii: lekcje i implikacje”.
  Dodatkowo raport MFW ocenia, że likwidacja subsydiów polegających na zaniżaniu cen mogłaby spowodować 13 proc. spadek emisji CO2.
  Jak widzimy z powyższego żydowska lichwa pod przykrywką ograniczenia emisji CO2 wymusza zwiększenie obciążeń podatkowych. Prowadzi to do zwiększenia cen podstawowych surowców energetycznych, takich jak gaz i benzyna, dla rodzimej ludności —tym samym taka polityka powoduje zubożenie społeczeństwa. Co więcej, zwiększone w ten sposób wpływy z podatków trafiają do budżetu tylko po to, aby za chwile powędrować na spłaty kredytów zaciągniętych u żydowskiej lichwy z MFW.
  Dokładnie ten sam mechanizm zadziałał w 1980 roku w Polsce. Żydowska lichwa wymusiła na wiosnę na ekipie Jaruzelskiego zamrożenie płac przy równoczesnym wzroście cen podstawowych produktów żywnościowych. W konsekwencji już w lipcu rozpoczęły się w Polsce strajki.
  Janukowycz w przeciwieństwie do Jaruzelskiego na taki rozwój wypadków nie zgodził się. Rozmowy z MFW oraz UE zostały zawieszone w listopadzie 2013 roku. Pod koniec listopada rozpoczęły się protesty na Majdanie

 125. 25godzina said

  Noszowy podchodzi po rannych/zabitych i sam dostaje w plecy

 126. Fran SA said

  Na Ukrainie, widac golym okiem, jest duzo wieksza swoboda i demokracja niz w USA:
  Tylko na Ukrainie wolno rzucac kamieniami ( i nie tylko) w policje:

  http://rt.com/usa/cop-snowball-felony-chicago-168/

 127. Siggi said

  Z forum internautów~Adam 2014-02-21 (19:14)

  Hahaha. Oto wielka trójka „ukraińskiej” opozycji na Majdanie. Klitsch, znany jako bokser Kliczko, lider partii Udar, którego babcia Tamara Etinzon przesiedziała okupację w piwnicy. Dlaczego Niemcy jej szukali… Chazarka. Kolejny to Chazar Frotman, występujący obecnie pod pseudonimem operacyjnym Oleh Tiahnybok, przywódca neo-UPA-owskiej partii „Swoboda”. No i do kompletu Chazar stepowy Bakai, pseudonim operacyjny Arsienij Jacieniuk, przywódca, jak to zwykle z żydami bywa, patriotycznej partii „ukraińskiej” „Batkiwszczina”. Pierwszy ich sukces ? Jak „wolne i jedyne słuszne media Orwell 1984” donoszą wypuszczenie złodziejki, kruczoczarnej Chazarki stepowej Kapitelman, przefarbowanej na ukraińską blondynkę z doczepionym warkoczem jako Julia Tymoszenko. A kto finansuje te igrzyska z „biednym ludem” ? Kto opłaca najemników, którzy od miesięcy rozrabiają na Majdanie. Zaczęło się od 150 hrywien na dzień, za samo demonstrowanie, ale kiedy zrobiło się gorąco i opozycja zaostrzyła kurs, co spowodowało samoobronę atakowanych legalnych władz, stawka poszła w górę do 450 hrywien dziennie. Wiadomo, że pieniądze wypłaca Udar. Pośrednikiem jest niemiecka fundacja im. Adenauera. A kto wykłada pieniądze na przewrót i obalenie demokratycznych, legalnych władz ? Nie trudno się zorientować, że panowie z Nowego Jorku brzytwą chrzczeni zwietrzyli „dobry interes”…

 128. Marucha said

  Re 106:
  Siedząca w odosobnieniu złodziejka nie była żadnym problemem dla Janukowycza. Nie musiał jej osobiście pilnować ani karmić.
  Problem z głowy? To się wymyśli drugi.
  Janukowycz MA ODEJŚĆ – i dlatego ŻADNE ustępstwa z jego strony NIC nie dadzą, a tylko rozbestwią jego wrogów.
  Co to za sygnał dla świata?
  Że każdego złodzieja można uwolnić, jeśli żydowska prasa wywiera naciski?

 129. 25godzina said

  12:24 Pocisk przelatuje przez tarczę, zabija jednego i rani drugiego manifestanta. Walą do nich jak do kaczek.

 130. Rysio said

  To nie całkiem tak. Gówniarze wychodzą z szkół i obrzucają śnieżkami przejeżdżającego samochody.
  Raz byłem w takim autobusie.
  Kierowca tylko dodał gazu aby jak najszybciej opuścić pole obstrzalu.
  A szyby ino dźwięczaly.

  Cud ze żadna nie wypadła.

  Cholota nie ma żadnego poczucia przyzwoitości.

 131. antka kobity szwagra brat said

  http://independenttrader.pl/

 132. Rysio said

  😦

 133. Boydar said

  „… jak na Zawiszy …” – którego Panie Rysiu, którego ?

 134. Rysio said

  Tego z zuchów.

  🙂

 135. AniaK said

  Re128:
  Ja mam nieco inne zdanie na ten temat. Wydaje mi się, że to jest idealny moment na uwolnienie pani Tymoszenko. Banderowcom głównie o to chodziło, zwolennikom „wolnej” Europy trochę zamknie się usta…. Przecież ona i tak za pośrednikiem reprezentujacych ją osób wydawała rozkazy. Jako więzień polityczny chyba musiała mieć jakieś szczególne przywileje. Myślę, że na wolności będzie miał z nią mniej problemów niż w pierdlu. Kasę na utrzymanie takiego więźnia można przeznaczyć na lepsze cele.

 136. AniaK said

  cd.
  I niech ją inni leczą. Nie wiem czy pan Putin będzie jeszcze zainteresowany, bo słyszałam że się ożenił. 🙂

 137. Luxeuro said

  Ad. 124 – Dobra informacja !!! Kto daje takie nie normalne warunki jakie dała UE gdzie uwarunkowała podpisanie z UE tym że Ukraina nie może podobnych układów mieć z Rosją? Trzeba to trzymać w głowie kiedy się myśli o co chodzi na Ukrainie. Mamy do czynienia z bandytami, bo to nie jest normalny układ suwerennych krajów.

  Ad. 117 – ” Cos idzie…12 bankierow z “gornej (najwyzszej) polki” nie zyje. Napieta sytuacja miedzy Chinami I Japonia. Cisza w Grecji, Hiszpanii I we Wloszech. W Watykanie masoneria koncentruje sie nad kompromisem jednej religii…
  Cos Panie Romku sie “swieci”.”
  Dokładnie, te sprawy znikły kompletnie lub są unikane głębszej analizy. W to też wchodzi usuwanie wysokich oficerów i dziwne zgony wysoko postawionych ludzi w głębi rządu USA. Zresztą te same akcje odbywały się na naszym podwórku.

  W przypadku Polskie bębni się na okrągło o Ukrainie co pozwala „zapomnieć” o naszych głębokich ekonomicznych i społecznych problemach. Oczywiście oni tego nie robią dla Polski. Tak samo z sytuacją w USA, W. Brytanii, Francji itd. gdzie jest ona bardzo zła i jest kompletnie wyciszona.

  W przypadku USA, jak to jest możliwe że miasto wielkości Detroit bankrutuje i rząd USA udaje jakby wszystko było OK. Media o tym nic. Bezrobocie, ludzie na zasiłkach i ci którzy ten zasiłek gubią ROŚNIE. Ale dalej jest cicho. W USA ciśnienie rośnie i nie widać by można go rozładować spokojnie. Wydatki na wojenna machina rosną bez granic i CISZA. Obama „reperuje” służbę zdrowia dla ludzi którzy nie maja pracy lub mogą ja niedługo zgubić.

  Mnie spodobała się gęba Radka jak wychodził że spotkanie na Ukrainie, bo nie wyglądał wesoły i zrównoważony. Wiadomo że on wie że kamery są, ale czy przypadkiem ktoś na tym spotkanie nie dał mu do zrozumienia że on jest LACHEM i oni sobie nie życzą by on mówił im co maja robić? Wyglądał jak by w ogóle tam nie chciał być.

  W USA podniesiony był temat ANTYSEMITYZMU w opozycji na Majdanie i słowo ŻYD było użyte.
  http://tinyurl.hu/LGKK/
  Jestem pewny że to nie było przypadkowe, nie w tym programie gdzie miliony go słuchają. Wydaje mi się że to takie malowanie Banderowców tą farbą na przyszłość, kiedy będzie potrzebna do ratowania biednej „niewinnej mniejszości” z Ukrainy sankcjami. A może jest to raczej przesłanka dla ambasady Ukrainy w USA, by wysłali raport podobny do Potockiego w 1938 roku.

  Ale ilość komentarzy na temat Chazarów w Polsce, Franci, WB, USA itd ROŚNIE !!! Manipulacja rozpoczyna gubić swoja magie. Świadomość rośnie.

  Słyszymy w mediach że Polska jest gotowa przyjąć rannych z Ukrainy. Czemu? Tam nie ma dla nich szpitali? A może są tam ranni z innych krajów (turysty z Izraela) ? A może ranni by nie byli mile widziani w szpitalach Zachodniej Ukrainy? A może to jest pakowanie LACHÓW w sprawę Ukrainy i skierowanie winy w tym kierunku ?

 138. Marucha said

  Re 135:
  Idealnym momentem na uwolnienie pani Kapitelman (ksywa: „Tymoszenko”) jest dzień, w którym kończy się jej kara więzienia. Kropka.
  Przedwczesnym jej uwolnieniem nikt nikomu ust nie zamknie. Historia nie zna takiego przypadku.

 139. AniaK said

  Re138:
  To przynajmniej znajdzie się im nowe zajęcie. Trzeba pomysleć nad jakimś orderem dla pani Tymoszenko 🙂 Takiego więźnia politycznego to chyba do tej pory na Świecie nie było. Ust nikt jej nie zaknął, i jeszcze cały Świat został zaangażowany nie tylko w jej uwolnienie, ale w czytanie jej księgi skarg i zażaleń związanych z pobytem w placówce resocjalizacyjnej.

 140. Boydar said

  „Manipulacja rozpoczyna gubić swoja magie. Świadomość rośnie.” P O N E R O L O G I A !!!

 141. Wosiu said

  Re113/Revers

  Już raz pisałem, żeby nie dawać linków do strony Beforeitnews, bo to strona hoaxerska z fałszywymi informacjami.

  Nie dotarło?

 142. Griszka said

  Oczywiście Tymoszenko chciała przywrócenia praw kombatanckich dla rodzin banderowców. O tym każdy wiedział, kto przegląda prasę.

 143. Joe said

  Z Tymoszenko to chodzi o to aby pokazac swiatu ze… „NASZEMU…NASZEJ”…Z najwyzszej polki…nie moze stac sie krzywda….To zagrywka psychologiczna na przyszlosc dla innych zeby sie nie obawiali….Taka jest sila sehendrynu…

 144. Boydar said

  Panie Joe, jest Pan w błędzie.

 145. Luxeuro said

  Ad. 126 – Trudno ludziom w to uwierzyć lub wyobrazić sobie że Demokracja w USA to mit. Nie dziwie się bo wiem że propaganda działa bardzo skutecznie i lepiej niż jakie kol wiek narkotyki.

  Ad. 143 – „Z Tymoszenko to chodzi o to aby pokazac swiatu ze… “NASZEMU…NASZEJ”…Z najwyzszej polki…nie moze stac sie krzywda….To zagrywka psychologiczna na przyszlosc dla innych zeby sie nie obawiali….Taka jest sila sehendrynu…”
  O tak !!! To samo zrobili w sprawie tego adwokata Magnickiego w Rosji. Bing bing bing i już było,
  http://en.wikipedia.org/wiki/Magnitsky_Act
  A jakiejś 84 letniej zakonnicy dają 3 lata wiezienia za smarowanie ścian krwią.

 146. Joe said

  144…I ja bym sobie tego poboznie zyczyl ,ale fakty mowia co innego….”klamcy oswiecimscy” musza ginac a” nasze s…syny” za wszelka cene byc uratowane.

 147. Joe said

  145…Slyszal Pan o Kalim ktory zrobil swoje…? A Tymoszenko ma jeszcze duuuuzo do zrobienia….zaczem dorosnie do „bohaterki na skale swiatowa” i dostanie Nobla.

 148. Rysio said

  http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/strzelcy-z-kijowa,400881.html

 149. navajo88 said

  Panowie a ja jeszcze raz wam powtarzam ! w Poniedziałek od nowa zaczną się lać na Ukrainie !!!! , a co do Tymoszenki to jej dni są policzone , wspomnicie moje słowa !
  J.M.H

 150. Krzysztof P said

  a p.Jakunowycz już podioł decyzję o odejściu RAUJE WŁASNĄ DUPĘ / być może obiecali mu nie niszczyć kont Bankowych /?
  W innym miejscu mówi sie o podziale Ukrainy? Rosja wstrzymala obiecaną transzę – wyczekując obrotu sprawy – ostatecznie jak BanderLand ” odejdzie ” przyda sie to na część wschodnią Ukrainy?
  Tak czy siak, destrukcja naszego Świata wchodzi w fazę decydującą. I albo będzie WALKA o przetrwanie (z Rosja w roli głównej) – albo nieliczni tylko doczekają dnia pokonania Antychrysta?!

 151. Griszka said

  @148
  Powyższy materiał doskonale pokazuje jakich ‚szpeców’ sprasza TVN.
  Co to za ekspert z d**py, który wciska, że z podstawowego karabinu wyborowego o kalibrze 7,62mm można przebić boczny pancerz w T 34, który ma 4 cm grubości a tym bardziej przy prostopadłym strzale, biorąc pod uwagę nachylenie płyty, gdzie ma prawie 8 cm.

  No i czekam na relację, traktującą o strzelcach reprezentujących opozycję. Chociaż pewnie w tym czasie osiwieje.

 152. Boydar said

  Zajęli czas i głowę ? Zajęli. O to chodziło.

 153. AniaK said

  Trochę się przespacerowałam, na chodniku znalazłam dwa grosze :), a teraz zabieram się za układanie „klocków”. Skupię się może na trzech osobach: Janukowycz-Tymoszenko- Kliczko. Kto tak naprawdę dobro Ukrainy ma na sercu. Do pana Janukowycza mam mieszane uczucia, na moje oko nie trzyma sztamy z panem Putinem, ale uwolnić się z rąk ukraińskiej oligarchii samemu mu będzie trudno. Kto mu w tym pomoże? Pytanie to na dzień dzisiejszy pozostaje dla mnie pytaniem retorycznym.

  Pan Kliczko z ludźmi go popierającymi intencje może ma dobre, chodzi mu o powiew na Ukrainie świeżego powietrza, ale nie wiem do końca czy jego akcja jest spontaniczna czy sponsorowana. Jeżeli sponsorowana, to jeszcze zależy przez kogo. Jeżeli przez niewłaściwe ręce, to może to oznaczać wpakowanie Ukrainy z jednej oligarchii do drugiej. Tak zwana zmiana pociągających za sznurki.

  Najbardziej niepokoi mnie tam pani Tymoszenko i jej zwolennicy. W ich dobre intencje pomimo najszczerszych chęci naprawdę trudno mi uwierzyć. Sposób nawoływania do buntu kojarzy mi się bardziej z chęcią brutalnego przejęcia władzy na zasadzie zemsty niż z miłości do ojczyzny. Ja jestem wrogiem przemocy. Dlatego też uwolnienie pani Tymoszenko uważam za bardzo dobre posunięcie. Nie wiem tylko, czy ten pomysł spodoba się panu Putinowi. Ta jego nowa małżonka niepotrzebnie pochwaliła się tą obrączką. Pani Tymoszenko mogła się marzyć rola carycy u boku pana Putina. W więzieniu miała sporo czasu do myślenia. I siły pewnie zregenerowała. 🙂

 154. 25godzina said

  @Rysio(148) Były oficer GROM (1 minuta 40 sek.) ocenia tych strzelców jako profesjonalistów, m.in. po tym że po oddaniu strzału/dwóch zmieniają miejsce aby uniknąć lokalizacji przez wroga.

  Ok, tylko że kto ma zlokalizować tego strzelca który jest oddalony od celu o kilkaset do 2 tys metrów? Może to zrobić tylko inny snajper, lub żołnierz z lornetką, który podaje cel dla snajpera. Jeśli przyjąć, że ci przebierańcy to Berkut to ze słów GROM’owca wynika że pośród demonstrantów są również wyszkoleni snajperzy i skauci z lornetkami.

  Dwa. Jeśli są wśród demonstrantów snajperzy to czemu ci rzekomi Berkut’owcy chodzą dosyć swobodnie, w grupie (co ułatwia trafienie), odwróceni plecami w stronę z której miałby paść strzały?

  Trzy. Jeśli ci rzekomi Berkutowcy są faktycznie profesjonalistami, świadomymi że z drugiej strony są również snajperzy to czemu snajper w pozycji leżącej nie chowa się za drzewem tylko wyleguje i to na wzniesieniu, a koledzy łażą obok jakby lekko zagubieni?

  Cztery. Kałach ma wiele zalet, ale nie jest nią celność tym bardziej jeśli strzela z odległości z której zwykle strzela snajper (kilkaset metrów). Jaki ma sens jego użycie skoro to ponoć są profesjonaliści?

  Pięć. Czy zawiązana na przedramieniu szmatka (tutaj żółta) to oznaczenie profesjonalnych oddziałów? Przecież coś takiego może skombinować każdy i w dogodnej chwili np wmieszać się w grupę. Jak wygląda umundurowanie Berkut’u można łatwo znaleźć.

  Sześć. Jaki ma sens łażenie w tak licznej grupie?

  Siedem. Na początku filmu z kom. 127 widać że ci rzekomi Berkutowcy podchodzą bardzo blisko demonstrantów, to w końcu boją sie ich czy nie? Są wśród demonstrantów snajperzy czy nie?

  Podsumowując

  Wg mnie to nie jest żadna elitarna jednostka, ani siły specjalne. Zachowują się jakby urządzili sobie safari w zoo. Dowodzenie policją od samego początku było prowadzone, tak żeby prowokować i ośmielać manifestujących i żeby były po stronie policji ofiary. Również manifestujący zostali wyszkoleni i sa kierowani tak, alby były ofiary co widać na filmach w kom. 125 i 129. Siedzą i nawet nie wiedzą, z której strony do nich strzelają.

 155. Boydar said

  Ja postuluję Panie Gajowy, żeby Pani Ani powierzyć w Gajówce „kącik ambitnej gimnazjalistki”.

 156. Griszka said

  @153
  Co do punktu 1: oficer GROMu po prostu wciska, że wyszkolony snajper strzelający na odległość 2 km to normalka. Tak naprawdę to są jednostkowe przypadki.

 157. 25godzina said

  @Griszka(150) On pokazał błotnik nad gąsienicą.

 158. 25godzina said

  @Griszka – … „do 2 tys m”.

 159. Malizna said

  Wspólczesne karabiny wyborowe i to wielkokalibrowe mają zasięg do 1200-1400m.
  O 2 km nie ma mowy.
  Karabiny o mniejszym kalibrze (7.62) ok. 700-800m.

 160. Griszka said

  @156
  Padło stwierdzenie – „taki pancerz” a błotnik jedynie pomacał. Proszę się uważnie przyjrzeć.

 161. Luxeuro said

  Brzeziński truje Amerykanom mózgi o Demokracji, Diabeł Putin, chcemy pokój itd
  http://tinyurl.hu/Rw1B/
  „Charlie Rose” to program uważany za uczciwą monetę 🙂 ZB jak zwykle profesjonalnie „pierze mózgi” , tylko prawda i cala prawda. My (Amerykanie) jesteśmy za Wolnościom, Putin jest za Dyktaturom. My (Amerykanie) chcemy tylko Spokój.

  Ani słowa o taśmie Nudelman.

 162. Griszka said

  Gość mówił cytuje: „może neutralizować cele na odległość ponad 2 metrów”.

 163. Griszka said

  2 tysiące”

 164. 25godzina said

  @Griszka(159) Obejrzałem i jest tak jak mówię. Ten Borowik trzyma za błotnik, bo o to mu chodzi. Ten debil z mikrofonem myśli że on mówi o czołgu.

  @153:

  Osiem. Skad wiadomo, że audio to autentyczne rozmowy widocznych na filmie osób?

 165. 25godzina said

  @Griszka(161) Bo to możliwe, ale on mówi generalnie. Np Barrett M82 zasięg skuteczny do 2000m, zasięg w ogóle do 6800m.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_Barrett_M82

 166. Griszka said

  @163
  Dobra, ale co do jednego zgoda. Jest to naciągany materiał wsparty pseudoekspertyzą.

 167. Griszka said

  Wiele broni strzeleckich ma podobny zasięg, po kilka kilometrów. Nawet kałach.
  Jednak przyrządy celownicze nie pozwalają na prowadzenie skutecznego ognia na takim dystansie. To nawet powiedzą w tendencyjnych amerykańskich filmach dokumentalnych. Nie można mówić o oddawaniu precyzyjnego strzału, gdy strzela się praktycznie na wyczucie. Więcej jest w tym szczęścia.

 168. Fran SA said

  Wydaje mi sie, ze celowo nie pokazuja nasze media demonstracji w Rzymie, czy Paryzu, zeby nie miec skali porownawczej miedzy dzikusami a cywilizacja.
  Francuzi maja ogromne pretensje do swojego rzadu – nikt nikogo nie podpala i nie wyrywa chodnikow, nie atakuje budynkow publicznych i nie wjezdza w kordon policji koparka; nikt nie podpala samochodow policyjnych.

  Na Ukrainie to taka sama dzicz jak w Syrii.
  I podobnie jak przed mordowaniem Iraku wypuszcza sie jakas mloda idiotke, zeby pieprzyla o tzw. wolnosci i milosci ojczyzny!

  Niebieskie oczka nazistki:
  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/i_am_a_ukrainian_apel_mlodej_ukrainki_robi_furore_w_sieci_296559.html

  Popieranie morderstwa jest takim samym przestepstwem, bo daje sie mordercom placet.

  A tak wyglada ‚zlosc’ ludu paryskiego:

  http://rt.com/news/day-anger-protest-france-223/

  Francuzi w obronie rencistow:
  http://rt.com/news/france-protest-pension-age/

  http://rt.com/news/france-strike-protestors-reform/

  http://rt.com/news/france-strike-pension-bill/

  http://rt.com/news/france-protest-pension-age/

  Francuzi w obronie rodziny:
  http://rt.com/news/france-protest-gay-marriage-543/

  Hiszpanie:
  http://rt.com/news/protest-austerity-cuts-spain-653/

  Grecy:
  http://rt.com/news/greece-unemployment-economy-austerity-226/

  Jakos polska prasa nie krytykuje Hollanda!

 169. Siggi said

  http://kronikanarodowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1150%3Akto-finansuje-prawy-sektor&catid=49%3Amp&Itemid=127

 170. Lily said

  „:Tymoszenko”,Ukrainska”Slowianka”,na wolnosci,Jaro celebruje z kotem.Zreszta wszyscy,jej ziomkowie jak Swiat dlugi i szeroki.

 171. Griszka said

  @170
  Powinno być: „Jarek celebruje z Tuskiem i kotem”.

 172. Rysio said

  re 151. Ja bym się z kapralem chętnie pokłócił ale w tym przypadku ma on niestety rację.

  Kapralu – ten „ekspert” z Gromu mówi, że kałach przebija szynę – jak to z tym jest? Bo przyzam się, że nigdy z kałacha do szyny kolejowej nie strzelałem.

  🙂

  re 154. Ten z Gromu (kapral to też zauważył) to tak pół na pół wciska kit i pier… że aż miło. Dlatego też link dałem to bez komentarza

  re 157. „…….On pokazał błotnik nad gąsienicą…….”

  Tak ale zabrzmiało to tak jakby błotnik i pancerz były z zrobione takiej samej grubości i jakości blachy.

  No i każdy niezorientowany cep będzie myślał, że pancerz i błotnik ma ten sam wymiar – jak to zauważył Griszka w 160 i 164.

  Natychmiastowa śmierć amerykańskiego elka – kaliber Lapua 338.

  * elk jest to jedne z najbardziej twardych (tj. trudnych do ukatrupienia) zwierząt na kuli ziemskiej.

 173. Rysio said

  Nie lubię Gajowego.

  😦

 174. Rysio said

  🙂 🙂 🙂

 175. Griszka said

  Mam szynę kolejową u siebie na posesji. Pomierzę i sprawdzę 🙂

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/slawa-nacji-smert-woroham-w-lodzi-video
  Na Majdanie robi się tłoczno i niebezpiecznie, więc do nas już przylazła ta stonka banderowska na agitację.

 176. ciulzpo said

  witam.
  I zaczyna się straszenie: we wrześniu 1939 wkroczyli z bratnią pomocą do Polski, od czerwca 1940 z bratnią pomocą i ochroną mniejszości narodowych okupowali i eksterminowali narody Łotwy, Litwy i Estonii, w październiku 1956 wkroczyli z bratnią pomocą i dla ochrony czerwonych pacholi w na Węgry, w 1968 z bratnią pomocą pacyfikowali Czechosłowację, w 2008 roku wkroczyli do Gruzji (Osetii Południowej). I wszędzie byli z bratnią pomocą i wszędzie byli wzywani. A teraz zaczynają straszyć Ukrainę.
  Jeżeli obywatel zaczyna wzywać obce wojska to znaczy że nie jest to obywatel tylko agent obcego państwa i należy go wyeliminować.
  Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwość powinien ścigać moskali – największych barbarzyńców cywilizowanego świata.

 177. ciulzpo said

  Taki kom znalazłem cała prawda o swołoczy sowieckiej

 178. Rysio said

  Komentarze pod vido są bardzo dobre.

 179. Rysio said

  „……….Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwość powinien ścigać moskali – największych barbarzyńców cywilizowanego świata………”

  Ciulzpo – chciałeś chłoptysiu zapewne powiedzieć – żydo-komunistów.

  🙂

 180. Griszka said

  @179
  A w Syrii opozycja finansowana przez USA (między innymi jej delegatem w CNN był tzw. Syryjski Danny), wzywa cały czas do interwencji wojsk NATO i Izraela.
  I to jest według waszej retoryki patrydiotycznej – demokratyczna opozycja.
  Mam nadzieję, że USA wkroczy tam tak samo jak do Libii, Afganistanu i Iraku. Obowiązkowo trzeba wszystkich obrzucić zubożonym uranem, żeby nie fikali.

  No i nie zapomnij kto nagradzał Wujka Joe za walkę z faszyzmem, setkami czołgów i tysiącami ton uzbrojenia. Kto sfinansował bolszewików, żeby mogli napaść na Polskę w 1919 roku. Twoje bożki z Waszyngtonu.

 181. Rysio said

  No i znowu pier…. głupoty ka..pralu.

  A wyście razem z nimi bratersko służyli.

 182. Griszka said

  @178
  Wyborcy PiS mają nowe zawołanie bojowe: Hierojam Sława 🙂 Kiedy naostrzą siekierki ? Oczywiście przeszkodził im jakiś ruski pachołek, bo przecież publiczny kult Bandery nie jest antypolski, cytując dosłownie Stankiewicz.

 183. Griszka said

  @181
  Tak jak Marucha, Popiełuszko, setki księży i większość ludzi w Gajówce, którzy po prostu odbyli obowiązkowe szkolenie, włącznie z tobą Rysiek. Nie rób z siebie cnotki, bo to śmierdzi hipokryzją na sto kroków. Nie wyprowadzaj znowu tego prostego równania matematycznego dla idiotów ćwiczenia na poligonie=strzelanie do protestujących, bo wyjdzie, że żołnierz austriacki Mises to zwykły morderca.
  Znowu zaczynasz bitkę od nowa ? No to wyklnij też komucha Putina. Czekam.

 184. Boydar said

  Panie Rysiu, Panie Grisza

  Byłem świadkiem naocznym, znajomy (chłe, chłe) załadował w KBK AK-47 „coś”. Wyglądało to jak zwykły nabój. Z 30 kroków strzelił w szynę od wąskotorówki osadzoną pionowo w gruncie. Szyna zniknęła. Zaraz potem jak odzyskaliśmy słuch, poszliśmy obejrzeć. Z gruntu wystawał ledwie kawałek. Co to było, nie wiem, a ten znajomy nie chciał powiedzieć. Później okazało się, że górna część, ale nie cała, znalazła się jakieś 10 metrów dalej w krzakach.

 185. Rysio said

  To po cholerę ka-pralu chrznici głupoty o jakchś tam moich bożkach z Waszyngtonu?

 186. Rysio said

  re 184. na pewno nie była to zwykła kula FMJ.

 187. Griszka said

  To zwykłe nieporozumienie. O bożkach mówiłem w kierunku C**la z PO a że Gajowy spuścił szlaban z kilku wpisów i się poprzesuwały trafiło pod zły adres. Zobacz na kontekst wypowiedzi kmiotka miłującego Ariela Sharona i Netanyahu.

 188. Rysio said

  Energia
  grain kuli

  7.62×39 123 1445 < — Kałach
  .223 Rem. 60 1322
  .308 Win. 180 2743
  .300 Win.Mag.180 3501

 189. Rysio said

  Tabelka mi nie wyszła.

  😦

  Powinno być:

  Kaliber - waga kuli - energia przy wylocie z lufy.
  .223    60       1322

  Warto wstawić jest tag <pre>
  Admin

 190. wow said

  Jeżeli ktoś nie wie, kto z kim i po co na majdanie, to te dwa zdjęcia wyjaśnią wszystko:

  Dziękuje za uwagę.

 191. revers said

  “……….Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwość powinien ścigać moskali – największych barbarzyńców cywilizowanego świata………”

  wyslij tam swoich buszmenow do malezji tam maja trybunal dla waszych cywilizowanych barbarzyncow, i nie zapomnij zwolnic wiezniow katowanych na codzien muzyka industrial za 666.ooo $ w Glantamano chocaiz tyle ryza byli zwalnani w przed wyborczych obietnicach bamnba.

  W Berlinie zrobiono w dawnym koszarowym budynku amigos przestrzen dla dzieci z nazwa wlasna BAMBOLAND. Jak mysli kto i po co?

 192. AniaK said

  Myślę, że mieszkańcy Ukrainy zrobili już swoje. Zwrócili uwagę na problem, i pokazali jak wygląda solidarność. Dalsze męczenie tych ludzi wydaje mi się że nie bardzo ma sens. Boję się, że mogą oni zostać wykorzystani do wewnętrznych rozgrywek. Teraz decyzje będą zapadać na wyższym szczeblu. Myślę, że pora trochę odpocząć, i wszystko dokładnie przeanalizować.

  http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-ukraina-tymoszenko-przemawiala-na-majdanie-nie-ma-przebaczen,nId,1110807

  „Nie macie prawa odchodzić z Majdanu do czasu, kiedy to wszystko się nie zakończy. Jesteście gwarancją i siłą, która nie da nikomu się wycofać!”

  -Nie lubie rozkazów.

  „Moim największym szczęściem jest to, że powróciłam do zupełnie innej Ukrainy. Dziś na Ukrainie zakończyła się epoka dyktatury, kryminału, klanów i bezprawia. Zaczęła się epoka wolnych ludzi, wolnego kraju, kraju europejskiego – powiedziała była premier po przybyciu do Kijowa.”

  -To nie ma tak hop siup. Pani Tymoszenko chyba się trochę rozmarzyła.

  Nie zdradzę Was – zapewniała.” – proszę Moderatora o pogrubienie.

 193. Griszka said

  http://macgregor.neon24.pl/post/106294,neobanderowcy-to-polski-grzech-zaniedbania-czyli-kolejny-wpis

  Ze specjalną dedykacją dla wszystkich pachołów eurosowieckich, pejsatych usłużnych idiotów, szukających bomb atomowych widmo w Iranie razem z wielkim demokratą Netanyahu i innych pacynek banderowskich poprzebieranych za polską prawicę..

  Za każdym razem, gdy ci koszerni pacykarze wyskoczą w naszym kierunku z widmem Putina z naganem, wylecą z ruskim bandytą, bo nie uczestniczymy w ich żałosnym chocholim tańcu głupców do spółki z Platformą Obywatelską i innymi – my przypominajmy dla równowagi, który kurdupel porównywał się do Kata Bejrutu Sharona i blokował w ONZecie raport Goldsteina. Któremu nie przeszkadzało obrzucanie niewinnych ludzi białym fosforem.

  Obowiązują pewne zasady w cywilizowanej dyskusji, których trzeba się z przyzwoitości trzymać. Mnie k..ry sprzedajne NIE będą pouczać na temat cnoty czystości. Te same, które na sztandar wrzucają sobie karły moralne w myckach osłaniające zwykłych rzeźników i wyprzedających nasz dorobek za grosze na przemian zachłannej Brukseli i „Jedynej Prawdziwej Demokracji Na Bliskim Wschodzie”. .

  Z góry przepraszam za mój francuski.

 194. AniaK said

  korekta
  Proszę Pana Moderatora o pogrubienie. 🙂

 195. osoba prywatna said

  Fragment z ostatniego wywiadu zabitego w Hadze Slobodana Miloszewica

  “Ruscy! Zwracam się do wszystkich ruskich, mieszkańców Ukrainy i Białorusi na Bałkanach również uważa się za ruskich. Popatrzcie na nas i zapamiętajcie – z wami zrobią to samo, gdy się podzielicie i okażecie słabość. Zachód, ten opętany pies, wgryzie się wam w gardło. Bracia, pamiętajcie o losie Jugosławii! Nie pozwólcie, aby postąpiono z Wami tak samo!”

 196. revers said

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz%2Fmajdan-oskarza-25-wysokich-urzednikow-o-zbrodnie-przeciw-ludzkosci

  Віталій Захарченко – były szef MSW

  Віктор Пшонка – były prokurator generalny

  Андрій Портнов – pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy.

  Олена Лукаш – p.o. ministra sprawiedliwości

  Юрій Бойко – p.o. wicepremiera Ukrainy

  Леонід Кожара – p.o. ministra spraw zagranicznych

  Володимир Рибак – były szef Werchownej Rady

  Микола Азаров – były premier Ukrainy

  Олександр Попов – były szef КМДА

  Володимир Сівкович – zastępca Sekretarza РНБО

  Валерій Коряк – szef Głównego Urzędu MSW w Kijowie

  Петро Федчук – zastępca szefa Głównego Urzędu MSW w Kijowie

  Володимир Олійник – deputowany do Werchownej Rady

  Олександр Єфремов – deputowany do Werchownej Rady

  Юрій Мірошниченко – deputowany do Werchownej Rady

  Вадим Колесніченко – deputowany do Werchownej Rady

  Михайло Чечетов – deputowany do Werchownej Rady

  Олександр Царьов – deputowany do Werchownej Rady

  Олена Бондаренко – deputowany do Werchownej Rady

  Геннадій Кернес – mer Charkowa

  Михайло Добкін – szef charkowskiej Państwowej Administracji

  Володимир Константинов – szef Werchownej Rady Autonomii Krymskiej

  jest juz lista zbrodniarzy przeciwko ludzkosci, to sie im dostanie za Gasowa Ksiezniczke, i wystrzelanych przez mordkowch bojownikow , mniej wartosciowych bojownikow.

  Do tego z Autonomii Krymskiej, to juz wojna idzie dalej na basy rosyjskie na Krymie lub autonomia Krymu.

  Володимир Константинов – szef Werchownej Rady Autonomii Krymskiej

 197. Marcin said

  Julka na wózku a Wy tu sobie jaja robicie – zero współczucia dla kobity z dyskopatią!!!
  Ad 192
  „Nie zdradzę Was” te słowa były raczej skierowane do ziomali a nie motłochu zgromadzonego na Majdanie! Motłoch wyraźnie głupszy niż u nas bo co niby ta menda uczyniła dla prostego luda będąc u koryta? Czy walczyła z korupcją? Sama była jedną z tych mend co kradła ile wlezie! Płd-wsch Ukraina i lokalne władze biorą sprawy w swoje ręce i pilnują konstytucyjnego przestrzegania prawa w kraju http://rt.com/news/thousands-gather-eastern-ukraine-252/

 198. MatkaPolka said

  US-SPENT-5-BILLION-TO-DESTABILIZE-UKRAINE
  http://www.hangthebankers.com/us-spent-5-billion-to-destabilize-ukraine

  Protesty w zachodniej Ukrainie są organizowane przez CIA, Departamentu Stanu USA i przez Waszyngton i finansowana przez UE Europejskie organizacje pozarządowe (NGO), które działają w połączeniu z CIA i Departamentu Stanu.

  Celem protestu jest odwrócenie tej decyzji przez niezależny rząd Ukrainy nie do przyłączenia się do UNII EUROPEJSKIEJ.

  USA i UE były początkowo współpracowały w celu zniszczenia niezależności Ukrainy i, że podporządkowanie jednostki do rządu UE w Brukseli. Dla rządu w brukseli, celem jest rozszerzenie UE.

  , dla Waszyngtonu Celem jest, aby Ukraina są dostępne dla grabieży przez amerykańskich banków i korporacji oraz zbliżenie Ukrainy do NATO, tak, że Waszyngton może zyskać więcej baz wojskowych na granicy Rosji.

  Istnieją trzy kraje na świecie, które są w drodze hegemonii Waszyngtonu na świecie-Rosja, Chiny i Iran. Każdy z tych krajów jest celem Waszyngton do obalenia ich suwerenności lub rozkładana przez propagandę i amerykańskich baz wojskowych, które pozostawiają kraje podatne na atak, więc zmuszanie ich do zakceptowania woli Waszyngtonu

  Problem, który powstał między USA i UE wobec Ukrainy jest to, że Europejczycy zdali sobie sprawę, że przejęcie Ukrainie jest bezpośrednim zagrożeniem dla Rosji, która może odciąć od Europe źródeł energii – ropy i gazu ziemnego, a jeśliby wybuchła wojna to całkowicie zniszczyłaby Europę . W związku z tym, że UE stała się skłonna, aby zatrzymania prowokacji wywołując protestów na Ukraina.

  Odpowiedź neokonserwatystów, Victoria Nuland, mianowana asystentem sekretarza stanu przez dwulicowego Obamę, było
  „fuck UE”, jak ona przebiegała opisać członków rządu Ukrainy, że Waszyngton dąży do nałożenia na ludzi tak nieświadomi, jak wierzyć ich osiągnięcia niepodległości przez pęd w ramiona Waszyngtonu.

  Kiedyś myślałem, że żaden naród nie może być tak nieświadomi jak narod USA. Ale myliłem się. Zachodni Ukraińcy są głupsi niż ż Amerykanów.

  Orkiestracja „kryzysu” na Ukrainie jest łatwe. Neokonserwatywna asystent sekretarza stanu Victoria Nuland powiedziała National Press Club w Waszyngtonie w dniu 13 grudnia 2013 r., że USA „zainwestowały” 5 miliardów dolarów w agitacji na Ukrainie. http://www.informationclearinghouse.info/article37599.htm.

  Kryzys zasadniczo znajduje się w zachodniej Ukrainie, gdzie romantyczne wyobrażenia o rosyjskiej opresji są silne i rosyjska ludność jest mniej rosyjska niż we wschodniej Ukrainie.

  Nienawiść do Rosji, w zachodniej Ukrainie jest tak dysfunkcjon, że ogłupieni protestujący nie są świadomi, że przystąpienie do UE oznacza koniec Ukraińskiej niezależności i bo Ukraina będzie rzadzona przez biurokratow UE w Brukseli, Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskich korporacji. Może Ukraina jest dwa kraje.Zachodniej połowie można by UE i korporacji amerykańskich, a wschodnia połowa może zostać ponownie utworzona jako część Rosji, gdzie cała Ukraina mieszkał tak długo, jak istnieje USA.

  Niezadowolenie z Rosji, że istnieje w zachodniej Ukrainie ułatwia UE i USA, aby spowodować kłopoty. Tych, w Waszyngtonie iw Europie, którzy chcą zniszczyć niepodległość Ukrainy przedstawiają Ukrainę jako zakładnik Rosji, a Ukraina w UE jest rzekomo pod ochroną USA i Europie. Duże sumy pieniędzy, że Waszyngton wlewa do organizacji pozarządowych na Ukrainie, aby propagować tę ideę i doprowadzić ludności do bezmyślnego szału. Nigdy nie w moim życiu był świadkiem, jak ludzie, jak bezmyślne ukraińskich demonstrantów, którzy niszczą niezależność swojego kraju.

  Finansowane przez Amerykańskiej i UE organizacje pozarządowe – NGO to są piąte kolumny, zaprojektowane do niszczenia niezależności krajów, w których działają.
  Niektórzy udają „organizacje praw człowieka.” Inne indoktrynacji ludzi pod osłoną „programów edukacyjnych” i „budowania demokracji”. Innych, zwłaszcza tych prowadzonych przez CIA, specjalizujemy się w prowokacje, takie jak „Pussy Riot.” Niewiele, jeśli któryś z nich organizacje pozarządowe są uzasadnione. Ale oni są aroganccy.Szef jednej z organizacji pozarządowych ogłoszonych przed irańskich wyborów, w których Musawi był kandydat Waszyngtonu i CIA, że wybory spowodowałoby Zielonej Rewolucji. Wiedział o tym wcześniej, bo pomógł sfinansować je z amerykańskich podatników. Pisałem o tym w czasie. Można go znaleźć na mojej stronie internetowej, http://www.paulcraigroberts.org i moim właśnie opublikowanej książce, jak Ameryka została utracona.

  Ukraińskie „protestujący” były gwałtowne, ale dzialania policja zostały ograniczone. Waszyngton ma żywotny interes i nadziei w tym , aby protestujących, doprowadzić do rewolty , tak, że Waszyngton może zagrabić Ukrainę. W tym tygodniu Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjął rezolucję grozi sankcje powinny być gwałtowne protesty stłumione przez policję.

  Innymi słowy, jeśli ukraińscy policjanci zachowują się wobec agresywnych demonstrantów w sposób, że policja w USA zachowują się wobec pokojowych demonstrantów, to jest powód, dla Waszyngtonu do ingerowania w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Waszyngton za pomocą protestów zniszczyć niepodległość Ukrainy i ma gotową listę kukiełek , które że Waszyngton zamierza zainstalować w przyszłym rządzie Ukrainy.

  http://www.paulcraigroberts.org/2014/02/12/washington-orchestrated-protests-destabilizing-ukraine/

 199. Marucha said

  Re 192:
  Mieszkańcy Ukrainy nie mieli tu w ogóle prawie nic do gadania.
  Zostali podpuszczeni przez zawodowych prowokatorów i agentów, niektórzy nawet wzięli ze sobą legitymacje amerykańskiej bezpieki.

 200. MatkaPolka said

  USA zainwestowalo 5 miliardów w destabilizacje Ukrainy

  za dużo linków w poprzednim komentarzu – moderacja

  US government inadvertently comes clean on its Ukraine agenda
  http://MYCATBIRDSEAT.COM/2014/02/50140-US-GOVERNMENT-INADVERTENTLY-COMES-CLEAN-ON-ITS-UKRAINE-AGENDA/

  Now, thanks to Nuland’s foul-mouthed indiscretion, the speculation is over. Washington is in the business of orchestrating a coup d’état – just as many Ukrainian and Russian politicians have been claiming all along but couldn’t quite pin down as fact.

  Such seditious conduct by a Russian dignitary on the streets of Washington DC would spark an international incident. But Nuland and American arrogance seems to know no bounds.

 201. MatkaPolka said

  Ukraine riots according to Obama: ‚Peaceful protesters’ oppressed

 202. MatkaPolka said

  Radoslaw Sikorski do lidera opozycji Ukrainian „If you don’t support this [deal] you’ll have martial law, you’ll have the army. You will all be dead.”
  Jeśli niezaakceptujesz porozumienia bedziesz martwy
  http://www.itv.com/news/2014-02-21/martial-law-a-possibility-for-ukraine-before-deal

 203. Fran SA said

  Ad.201
  Matka Polka
  Obama nie moze inaczej opowiadac, bo jego kampania wyborcza byla calkowicie finansowana przez Sorosa.

  Amerykanie tez sa oglupiani, przez sorosowska propagande. CNN, ktorej wlascicielem jest Soros, pokazalo wywiad Stevena Corberta z dwoma idiotkami z Pussy Riot, ktore maja urzadzone ‚turnee’ po … amerykanskich wiezieniach, zeby sobie mogly porownac rosyjskie wiezienia z amerykanskimi!. Co za bezczelnosc!
  Podejrzewam, ze ich nie tylko do Guantanamo nie wpuszcza.

  Wiezniowie o chlebie i wodzie … za kare

  http://www.newsforage.com/2014/01/a-diet-of-bread-and-water-is-punishment.html

  Plywajace wiezienia FEMA:

  Prywatne wiezienia planuja zwiekszyc zyski:
  http://www.blacklistednews.com/Private_Prisons_Pushing_To_Increase_Profits/31602/0/38/38/Y/M.html

  Alarmujaca ilosc przypadkow smiertelnych w amerykanskich wiezieniach:
  http://wakeupfromyourslumber.com/news/theres-alarming-number-deaths-us-jails

  8 lat wiezienia za ‚nieodpowiednie opakowanie’ krabich ogonow w torbie plastikowej
  http://xrepublic.tv/node/6748

  opieka lekarska w amerykanskich wiezieniach:

  http://www.thedailysheeple.com/diabetic-woman-is-denied-insulin-dies-in-jail_122013

  Kraj przestepcow?

  http://rinf.com/alt-news/breaking-news/the-united-states-has-more-people-in-jail-than-high-school-teachers-and-engineers/

  Podatnik placi kary za …puste lozka w prywatnym wiezieniu:

  http://rinf.com/alt-news/breaking-news/6-shocking-revelations-about-how-private-prisons-make-their-money/71930/

 204. Mordka Rosenzweig said

  re 172

  Ja pan Mordka pszeczytal o tym elk.

  Ja pan Mordka chce zapytac pan Rysio czy on jest virtualny mysliwy czy tesz prawdziwy?

 205. Fran SA said

  Ad.176
  Ciulzpo
  Wiadomosci troszke przestarzale: (czy celowo mylne?)
  Zarowno ‚rewolucja’na Wegrzech w 1956 roku, jak i prowokacje w 1968 byly starannie przygotowane przez CIA , z czego Amerykanie sa do tej pory bardzo dumni. Chodzilo o rozpad imperium sowieckiego, wiec takie prowokacje byly bardzo pomocne. I tak sie zaczal rozpad panstwa sowieckiego.
  Ostatnio Soros sie przyznal, ze wciagnal Sowietow do Afganistanu.

  Ja nie bronie ani Sowietow ani Amerykanow.
  Niestety, Amerykanie nie uznaja zadnych Trybunalow wiec nie ma mowy o zadnym trybunale przeciwko Sowietom czy jankesom.
  (Bush i Tony Blair sie boja podrozowac po Europie)
  Natomiast takie rzucanie na wiatr oczywistych pierdolow, jest celowo klamliwe.
  1.Osetia nie jest Gruzja -polityka i geografia sie klania.
  2.To Gruzja napadla na Osetie, o czym juz wszystkie wroble na dachu cwierkaja. Gluchym to nie pomaga.
  3.Najwiekszym przestepca i okupantem jest w tej chwili USA. Bombarduje 120 panstw na swiecie i okupuje wiele panstw niewolniczo skolonizowanych.
  4. To G.Bush nie ma wstepu do Europy bo go czeka proces za masowe morderstwa i ludobojstwo.

  Ciulzpo
  Czy zalezy ci na prawdzie, czy tylko na szkalowaniu jednej strony?

  Oto co podaja sami Amerykanie, ktorzy maja juz dosc kosztownych wojen i awantur po swiecie:

  Sekretne wojny w 120 krajach:
  http://www.bobtuskin.com/2011/08/05/a-secret-war-in-120-countries/

  Bohaterowie pana Ciulzpo:

  Amerykanski podatnik placi za awantury swoich rzadow.. 1 miliard dolarow DZIENNIE! Za pieniadze podatnika Amerykanie morduja 500 ludzi dziennie:

  http://www.examiner.com/article/avenge-this-us-kills-500-spends-1-billion-every-day-since-2001-illegal-war

  Koszt wojny w Afganisanie wynosi juz 6 (szesc) TRYLIONOW dolarow, ktore pokrywa amerykanski podatnik: W Afganistanie nikt trupow nie liczy.
  http://xrepublic.tv/node/7410

  Amerykanie morduja ludzi na calej planecie przy uzyciu bomb nuklearnych, biologicznych i tzw. depleted uranium: i niszcza srodowisko naturalne calej planety.
  Anglicy w Komisji ONZ:

  Historia amerykanskich napasci na inne kraje od 1890 roku:
  (raport przygotowany przez amerykanski uniwersytet Olimpia WA – USA):

  http://academic.evergreen.edu/g/grossmaz/interventions.html

  Ciulzpo
  I kudy Rosjanom do Jankesow???

 206. MatkaPolka said

  Najpierw przysyłają bandyterke, zadymiarzy i wyszkolonych agentów i prowokatorów, a potem potępiają w światowych mediach, nakładają sankcje, zmuszają do ustąpienia „reżym” Janukowycza

  Jednocześnie jak jeden mąż popierają UPA i Banderę zbrodnie ludobójstwa UPA i SS Galizien, a dziś je gloryfikują
  Zbrodnie ludobójstwa nie ulęgają przedawnieniu, a promocja faszyzmu jest prawnie zakazana

  Obserwując reakcje światowe potępiające Janukowycza płynące z całego świata zachodniego – USA, Kanada, Niemcy, Francja… chciałoby sie powiedzieć

  „MASONI WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ”

  Byli Alianci koalicji antyhitlerowskiej dziś w koalicji z Aniołem Hitlerem i Adolfiną Merkel agentem Gestapo Bandera – to ci dopiero gender.

  Zadziwiająca jedność w agresji na kraje Słowiańskie

  To CYWILIZACJA KŁAMSTWA I HIPOKRYZJI – bezczelności, tupetu, żądań, agresji i rozboju.

  Wprawdzie pięścią pancerna jest USA, ale Niemcom chodzi o zdobycze terytorialne i zawsze chodziło o Polskę i o Ukrainę – zadziwiająca jedność ŻYDOGERMANÓW w podboju Europy Wschodniej.

  A przed 1990 chodziło tylko o połaczenie Niemiec tak „pokrzywdzonych” przez wojne swiatową
  Jak widać apetyt tego POTWORA rośnie w miarę jedzenia.

  Houston Project”-zniszczenie Rosji.

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/houston-project-zniszczenie-rosji-2014-02

  Czyją wolę spełnia Majdan?
  Słowa wypowiedziane ponad trzy lata temu z porażającą dokładnością sprawdzają się dzisiaj. Czy jesteśmy w stanie stawić opór temu, co nam zgotowali amerykańscy sataniści? Czy zdołamy zerwać pętlę, którą rząd światowy już nie jedno dziesięciolecie uważnie i skrupulatnie zadzierzga na naszej szyi? Wszystko zależy tylko od nas z wami, od naszej modlitwy do Boga o pomoc, od naszej pokuty za zdradę i za dziesięciolecia zaprzaństwa wobec Cara i Wiary, zależy od naszej wzajemnej Miłości i współczucia.
  Transkrypt treści poniższego video

  „Ukrainiec będzie myślał, że walczy przeciwko Rosji, że walczy o swoje samostanowienie, będzie myślał, że na koniec odzyskał wolność, a tymczasem wpadnie w zależność od nas.
  Tak samo będą myśleć i Rosjanie, że walczą oni o swoje interesy narodowe, przywracają odebrane im ziemie, i tak dalej…To wszystko będziemy robić pod pretekstem różnych suwerenności (nacjonalizmów-tłum.), walki za swoje narodowe ideały.

  Tymczasem my nie damy ani jednej stronie możliwości samookreślenia na podstawie wartości narodowych i tradycji.

  W tej wojnie głupców słowiańskie bydło będzie siebie osłabiało wzajemnie i będzie wzmacniać nas,
  głównych dyrygentów rozpadu i zamieszania, stojących na uboczu i nie uczestniczących w krwawych wydarzeniach”.
  Znacznie więcej na wideo „HOUSTON PROJECT”-
  UWAGA! Przed oglądaniem włącz tłumaczenie za pomocą automatycznego translatora.

 207. MatkaPolka said

  Pierwszy ambasador RP w Kijowie dla Kresy.pl:
  Polacy mają poważne powody do obaw

  http://www.kresy.pl/publicystyka,wywiady?zobacz/pierwszy-ambasador-rp-w-kijowie-dla-kresypl-polacy-maja-powazne-powody-do-obaw

  Panie Ambasadorze, jaki jest główny interes narodowy Polski na Ukrainie?

  Po pierwsze i najważniejsze, to wspieranie Polaków zamieszkujących państwo ukraińskie: wspieranie ich wszystkimi siłami, przy użyciu wszystkich dostępnych państwu narzędzi. Przede wszystkim, okazywanie im stałego wsparcia politycznego w ich relacjach z ukraińskim państwem. Także udzielanie im pomocy materialnej, pamiętając, że Polacy zamieszkujący na Ukrainie, to w przeważającej mierze grupa etniczna pozostająca od dziesiątków lat w sytuacji opresji najpierw państwa sowieckiego, potem – ukraińskiego. Grupa znajdująca się na bardzo niskim poziomie społecznego uwarstwienia Ukrainy – od dziesiątków lat cierpiąca zwyczajną nędzę, cierpiąca utrudnienia w dostępie do systemu lecznictwa, do systemu edukacji, do języka narodowego, do narodowej kultury, do rynku pracy. To właśnie bieda i niski poziom życia sprawia, że Polacy zamieszkujący państwo ukraińskie są grupą społeczną, której aktywność skierowana jest głównie na przetrwanie, co oznacza także przetrwanie biologiczne, przeżycie. Wspieranie Polaków na Ukrainie nie jest wyborem elit władzy, lecz ich obowiązkiem, zapisanym w Konstytucji RP art. 6, pkt. 2.

  Polskie elity polityczne obowiązane są ponadto za wszelką cenę uchronić polską grupę mniejszościową zarówno przed traktowaniem jej jako instrumentu politycznego w sferze dwustronnych, polsko-ukraińskich, jak również przed wciąganiem jej w wewnątrz-ukraińskie konflikty polityczne. To jest elementarz politycznej pragmatyki, wynikający z prostego, znanego powszechnie faktu, iż mniejszości narodowe są grupami najbardziej bezbronnymi, narażonymi na represje lub bezkarny zazwyczaj odwet państwa, w którym się znajdują. Zwłaszcza w okresach wewnętrznych kryzysów, takich jak obecny. Warto zwrócić uwagę na zdecydowane reakcje w obronie własnych mniejszości narodowych, podejmowane przez władze państwowe Rumunii, Węgier, Turcji (w kwestii Tatarów Krymskich), Federacji Rosyjskiej. Nie potrafię zrozumieć przyczyny milczenia polskich elit władzy.

  Innym polskim interesem narodowym w sferze relacji polsko-ukraińskich jest bez wątpienia bezpieczeństwo państwa polskiego i bezpieczeństwo narodowe. Gwarantem bezpieczeństwa są zazwyczaj stabilne relacje wzajemne, wyposażone w system stosownych umów dwustronnych. Nie muszę chyba podkreślać, że z tego punktu widzenia (i z wielu innych powodów) niedopuszczalne jest wspieranie przez przedstawicieli polskich elit politycznych tych sił ukraińskich i poza-ukraińskich, które dążą do destabilizacji ukraińskiego porządku prawno-ustrojowego i dekompozycji państwa ukraińskiego.

  Czy alternatywa – albo Ukraina nacjonalistyczna, albo Ukraina prorosyjska – jest prawdziwa?

  Według mnie jest całkowicie fałszywa. Ukraina – jak Pan określił – „prorosyjska” jest zarówno politycznym faktem (istniejącym w rzeczywistości od momentu proklamowania suwerennego państwa ukraińskiego, do dziś), jak jednocześnie jest całkowicie uprawnionym ukraińskim geopolitycznym wyborem. Chcę zwrócić uwagę, że ci, którzy powiadają iż nie jest to geopolityczny wybór lecz wynik przemożnej rosyjskiej presji na Ukrainę, kwestionują tym samym suwerenność państwową Ukrainy. Należy się więc zdecydować: jeśli Ukraina jest suwerennym państwem, to podejmuje suwerenne wybory geopolityczne. Także takie, które nie muszą odpowiadać oczekiwaniom innych, na przykład niektórych Polaków albo niektórych Amerykanów. Jeśli jednak uznamy, że nie jest państwem suwerennym, to raczej powinniśmy sprawy ukraińskie rozwiązywać nie z Kijowem, ale z suwerenem Kijowa, nieprawdaż?

  Alternatywą prawdziwą dla Ukrainy „prorosyjskiej” jest w sposób oczywisty Ukraina neo-liberalna, jak się dziś określa: „europejska”. To alternatywa historyczna, będąca równoważnikiem relacji okcydentalizm – zapadnictwo. Od 1992 roku wszystkie – bez reszty – ukraińskie elity władzy stosowały w retoryce politycznej deklaracje o „kierunku integracji z Europą”, o „geopolitycznym priorytecie” Kijowa, o „szlaku rozwojowym, z którego Ukraina nigdy nie zejdzie”, etc., etc.

  Jednakże równocześnie, polityczna pragmatyka kierowała główne ukraińskie działania nieodmiennie w kierunku Moskwy. Z wielu ważnych powodów, których źródłem niekoniecznie i nie zawsze była presja Moskwy. Taka ukraińska wieloletnia geopolityczna schizofrenia (i z Zachodem i z Rosją równocześnie), jest właśnie – w mojej opinii – jednym głównych źródeł dzisiejszego wewnętrznego i międzynarodowego kryzysu, w którego centrum znalazła się Ukraina.

  Przyszłość geopolityczna i prawno-ustrojowa Ukrainy musi być zdecydowana przez samych Ukraińców, przy zastosowaniu procedur i instytucji ustrojowych, demokratycznych. No, chyba że międzynarodowa społeczność uzna, że to wielkie państwo jest jedynym europejskim terytorium, na którym cywilizowane metody rozstrzygania wewnętrznych konfliktów i sporów musza zostać – dla jakiegoś powodu – zawieszone i zastąpione instrumentami przemocy. Wtedy, każdy wariant będzie możliwy, choć uważam, że „nacjonalistyczny” najmniej.

  W jakim stopniu odpowiada rzeczywistości twierdzenie o prorosyjskości obecnego prezydenta i rządu?

  Państwo ukraińskie, czyli jego elity władzy i klasa polityczna, ale także – co mogę powiedzieć z pełna odpowiedzialnością za słowa – większość ukraińskiego narodu i społeczeństwa nie traktuje Rosji i Rosjan, jako wrogów. W sferze relacji dwustronnych Ukraina prowadzi od 25 lat szereg skomplikowanych gier politycznych i gospodarczych z Rosją, pozostając – rzecz jasna – partnerem zawsze słabszym wobec Rosji. Jedni to nazwą „prorosyjskością”, inni bezalternatywnym politycznym realizmem. W tym sensie, obecny rząd i prezydent Ukrainy nie są w żadnej mierze bardziej „prorosyjscy”, od wszystkich swoich poprzedników. Pamiętajmy przy tym, że CAŁA klasa polityczna ukraińska ukształtowała się w rosyjskim (sowieckim) kontekście imperialnym, albo post-imperialnym. Nie jest więc w stanie wyjść ze swojej skóry. Nie zapominajmy także, iż Ukraina jest bardzo ważnym segmentem systemu kompradorskiego. I nie dlatego, że jest w tym systemie przemocą utrzymywana, lecz samochcąc, bo tak się potoczyła historia.

  Jaki jest najbardziej korzystny stan stosunków politycznych na Ukrainie w obecnej sytuacji Polski?

  W obecnej sytuacji Polski i Ukrainy w polskim interesie leży status quo ante na Ukrainie. A więc, takie państwo ukraińskie, jakie istniało w listopadzie 2013. Znajdujące się w strefie wpływów rosyjskich, ale posiadające szereg sfer niezależności, wewnętrznej i zewnętrznej. To wydaje się być oczywiste dla każdego, kto poważnie myśli o polskich interesach na Wschodzie. Inne opcje, to albo idealistyczne mrzonki, albo wręcz projekty dla Polski groźne.

  Czy dochodziły do Pana jako ambasadora w Kijowie bezpośrednie sygnały o wzroście nastrojów nacjonalistycznych na Ukrainie? Polacy na Ukrainie mają się czego obawiać?

  To oczywiste, że mają poważne powody do obaw. Zapowiadana (np. przez Irynę Farion, deputowaną partii Swoboda do Rady Najwyższej Ukrainy) „banderyzacja” Ukrainy przywołuje jak najgorsze skojarzenia i wspomnienia. Nic dziwnego, że obaw nie ukrywają zamieszkujący Ukrainę Węgrzy, Żydzi, Rumuni, Tatarzy i oczywiście wielu Ukraińców. Nie rozumiem, dlaczego wolni od obaw mieliby być właśnie Polacy, którzy doświadczyli banderowskich zbrodni na ludobójczą skalę w latach 1941-1947.

  Który model polityki polskiej na Ukrainie byłby najbardziej adekwatny w stosunku do wyzwań stojących przed Polską na tym odcinku? Czy dotychczasową politykę należy przedefiniować, czy też kontynuować dotychczasową linię kolejnych rządów III RP?

  Nie wiem, jaki konkretnie model polityki wobec Ukrainy realizuje dziś Polska. Jako badaczowi i pracownikowi nauki, znajdującemu się poza sferą polityki czynnej – wydaje mi się raczej, że Polska nie prowadzi żadnej polityki na kierunku Kijowa. Ani krótko- ani – tym bardziej – długofalowej, opartej o przemyślany i zdefiniowany zespół interesów narodowych. Obawiam się, że jeśli tak właśnie mają się sprawy, to nie ma czego ani kontynuować, ani modyfikować. Myślę, że źródłem słabości polskiej polityki wobec Ukrainy jest żałosny stan polskiego państwa, jako takiego. Dopiero naprawa państwa polskiego może przynieść dobre skutki dla polskiej polityki wschodniej, w tym także na kierunku ukraińskim.

  Rozmawiał: Marcin Skalski

  Dr Jerzy Kozakiewicz – historyk, politolog i dyplomata. W 1991 został przedstawicielem dyplomatycznym RP w Kijowie jako specjalny wysłannik rządu, następnie zaś Ambasadorem RP. Funkcję tę sprawował do roku 1996. W kolejnych latach powrócił do pracy naukowej. Od 1997 do 2004 roku był pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych PAN. Od 2004 r. jest wykładowcą w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Gościnnie wykładał w uczelniach polskich i zagranicznych. Zajmuje się problematyką transformacji politycznej w postsowieckich krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

 208. Rysio said

  re 23. Panie Mordka – ja jestm taki mysliwy, który uwielbia w listopadzie spędzać samotnie w lesie w górach coś jak nasze Bieszczady dwa tygodnie.

  Robię wszystko co w mojej mocy aby nic nie upolować.

  🙂

  Najczęściej koczuję w Inlet( Moose River) Adirondack New York, albo w górach Gross Vernes w Vermoncie – to tam gdzie zginął i jest pochowany słynny wódz Apaczów, Winnetou.

  Po przyjeździe na miejsce – rozbijam mój duży namiot 4×4 metry.

  Mam w nim stolik, krzesło, łóżko polowe, piecyk na drzewo.

  Dwie siekiery (małą, dużą), i piłę łańcuchową.

  Dubeltówkę i sztucer. Często zabieram z sobą też moją skałkówkę na czarny proch – Pedersoli Mortimer rifle .54 http://www.davide-pedersoli.com/uploads/prodotti/mid/118S.238.jpg

  Potem rozpalam w piecu, wyjmuję żarcie, flachę Whisky i piję przez 2 pierwsze dni – i czuję jak wyłazi ze mnie stres.

  🙂

  Na trzeci dzień wyłażę jak niedźwiedź z nory w pełnym bojowym myśliwskim rynsztunku.

  Z reguły leży już na ziemi pierwszy śnieg.

  Chyba najdokładniej przedstawia mnie wtedy wiersz Tuwima.

  Stoi na stacji Rysio-lokomotywa,
  Ciężka, ogromna i pot z niej spływa –
  Tłusta oliwa.

  Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
  Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:

  Buch – jak gorąco!
  Uch – jak gorąco!
  Puff – jak gorąco!
  Uff – jak gorąco!

  Już ledwo sapie, już ledwo zipie,
  A jeszcze palacz węgiel w nią sypie.

  Po czym powoli ruszam przed siebie na podbój dzikiej zwierzyny kopcąc cygaro, albo kurząc fajkę.

  Muszę ze smutkime przyznać, że wtedy nie tylko zwierzyna ale i gajowi spieprzają przedemną gdzie pieprz rośnie.

  😦

 209. NyndrO said

  Ad 206.* Jedną flachę dwa dni?!I jeszcze ledwo zipie?! Nie udawaj Pan Amerykanina,panie Ryniu.

 210. Mordka Rosenzweig said

  re 206

  Ja pan Mordka sie cieszy sze pan Rysio to jest tesz mysliwy tylko taki ktury nie chce polowac.

  Ja pan Mordka pytal dlatego sze pszez jeden rok polowal z .338 Lapua magnum, ktura kupil bo byl glupi.

  Pan Mordka myslal sze stszelanie do czolguw w Afganistanie to jest to samo co stszelanie do elkuw.

  Potem ta Lapue szybko spszedal prawie za pul darmo i wrucil do swuj stary sztucer ktury ma jusz 40 lat.

 211. NyndrO said

  Swoją drogą to przedziwna rzecz,strzelać do zwierząt,kiedy nie umiera się z głodu.Proszę się nie obrażać,ale skacowany,śmierdzący łychą człowiek,który bawi się w snajpera strzelając do zwierząt to raczej bydle. 🙂

 212. Siggi said

  Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła teraz ocenę Ukrainy do poziomu CCC – a więc kraju, będącego na skraju bankructwa.

  Analitycy agencji ostrzegają, że jeśli Rosja odmówi uruchomienia kolejnej transzy kredytu – zablokowanej 28 stycznia, po dymisji premiera Azarowa – to Ukraina, która w tym roku musi spłacić 13 mld USD długu, stanie się niewypłacalna.

  Ukraina jest już w rzeczywistości gospodarczym bankrutem. Jej zobowiązania wobec Rosji sięgają 30 mld dol., a żeby wyciągnąć kraj z gospodarczej zapaści potrzebuje ok. 150 mld euro – wszyscy ekonomiści są co do tego zgodni. Stąd też dzisiejsze bajania brytyjskiego ministra o wsparciu dla Ukrainy w zabiegach o kredyt MFW można naprawdę między bajdy włożyć. Bo nie te czasy i nie ta gospodarka.

  A gospodarcze podźwigniecie Ukrainy przekracza możliwości finansowe Unii Europejskiej. Aby program pomocowy mógł przynieść skutek potrzeba wielu lat i ok. 150 mld euro. I to tylko po to, by życie Ukraińców pozostało z grubsza na obecnym poziomie! No ale przecież po Majdanie spodziewają się gwałtownego wzrostu poziomu życia – nie po to walczyli o Unię!

  Tak więc jest to wysiłek, którego UE nie będzie w stanie w pełni wziąć na siebie.
  Stąd też rządzić Ukrainą będzie mógł tylko ten, kto zyska zaufanie Rosji. I jej kredyt. Wystarczy on na przetrwanie, ale nie na rozwój. Bo koszt żerowania na Ukrainie jej pasożytów-oligarchów, nie pozwoli jej ruszyć z miejsca, choćby odrobinę.

  Jest to więc zamknięte koło, w które nie wdepnie Rosja.

  Ale w sytuacji skrajnej gotowa jest zabezpieczyć sobie Krym i regiony wschodnie, przemysłowe. Musi tylko poczekać, aż genialni wyrobnicy polityczni, w rodzaju naszego Radka, doprowadzą Ukrainę na sam skraj. Wtedy 2/4 Ukrainy sama poprosi o wejście do wspólnego obszaru celnego. Bo nie sądzę, aby Rosja coś chciała inkorporować poza Krymem. Zbyt wielki kłopot. Niegdyś Mongolia proponowała to ZSRR, ale dziadkowie na remlu mieli zapewne dość oleju w głowie, aby się na to nie zgodzić.

 213. AniaK said

  „Nie zdradzę was. Zawsze będziemy stanowili jedną rodzinę – zapewniała.”

  Hm, tak sobie pomyślałam, że może chociaż przy niedzieli zamiast na Majdan, Ukraincy udali by się na śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację do pani Tymoszenko. Na pewno było by jej miło. W domu zawsze przyjemniej posiedzieć, pogadać, niż stać cały dzień na dworze i wysłuchwiać jak im teraz dobrze, i jaka cudowana jest teraz Ukraina.

 214. Luxeuro said

  To ten drań wystąpił w Polskim sejmie ??????

  Miron Sycz
  „Jest synem Ołeksandra Sycza, członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) od 1938 oraz strzelca w kureniu „Mesnyky” Ukraińskiej Powstańczej Armii[1] (UPA), skazanego w 1947 przez polski sąd na karę śmierci za działalność w UPA, złagodzoną w tym samym roku na karę 15 lat pozbawienia wolności[2].”

  „Reakcje ,,okrągłostołowców” w naszym kraju było widać wczoraj (19-02-14 rok) podczas debaty o sytuacji na Ukrainie w polskim parlamencie, gdzie syn oprawcy Polaków Miron Sycz z PO łgał z polskiej Trybuny Sejmowej o sytuacji na Ukrainie ale jemu i Tuskowi przyklaskiwał J. Kaczyński, który poparł wystąpienie syna mordercy Polaków na Podkarpaciu!!! Wczoraj w sejmie ,,magdalenka” i sprzedawczyki Polski razem, chórem stanęli po stronie dzieci i wnuków banderowców z UPA i OUN, którzy jawnie mówią, że jak zainstalują ich mocodawcy na urzędach w Kijowie to Przemyśl i 15 powiatów będę chcieli odzyskać od Polski na rzecz Ukrainy. Sprzedawczyki ,,okrągłostołowe” wspomagają wszystkich ,,terrorystów” z euro-majdanu i chcą za nasze pieniądze leczyć ich, tylko zapominają, że Naród Polski przymiera głodem, że sami Polacy czekają na wizytę u specjalisty nawet kilka lat, ale dla przestępców z obcego kraju miejsca w najlepszych szpitalach już się znalazły.”
  To już lecimy łeb na szyje do piekła.
  (dzięki http://tinyurl.hu/YsBO/ )

 215. AniaK said

  @Pan Moderator
  Dziękuję za pogrubienie. 🙂

 216. Luxeuro said

 217. AniaK said

  http://www.pinger.pl/szukaj/po_tagu/p/2?t=Julia%20Tymoszenko

  A ten warkocz na głowie to ja wymyśliłam dużo wcześniej niz pani Julia. Bóg mi świadkiem że nie zgapiałam. Tylko z włóczki go sobie robiłam. Mam nawet pamiątkowe zdjęcia. Muszę poszukać. 🙂

 218. AniaK said

  Tego to nie wiedziałam.

  http://www.pieniadz.pl/Julia,Tymoszenko,zgloszona,do,Pokojowej,Nagrody,Nobla,1-10746-1.html

 219. AniaK said

  “Nie zdradzę was. Zawsze będziemy stanowili jedną rodzinę – zapewniała.”

  Dobrze by było zobaczyć zdjęcia z wesela córki pani Tymoszenko. Kogo ona tam zaprosiła. Rozumiem że cała rodzina się nie zmiesciła, ale warto rzucić okiem, a przy okazji zobaczyć jak wyglądają wesela na Ukrainie. 🙂

 220. Zbigniew said

  Gdy chodzi o wypuszczenie Tymoszenko – słyszałem o tych planach kilka dni temu, z w miarę wiarygodnego źródła. Przypadków tu nie ma.

 221. Zbigniew said

  @207 (MatkaPolka)

  Dla podkreślenia. Ambasador RP w Kijowie.

  Nie wiem, jaki konkretnie model polityki wobec Ukrainy realizuje dziś Polska. Jako badaczowi i pracownikowi nauki, znajdującemu się poza sferą polityki czynnej – wydaje mi się raczej, że Polska nie prowadzi żadnej polityki na kierunku Kijowa. Ani krótko- ani – tym bardziej – długofalowej, opartej o przemyślany i zdefiniowany zespół interesów narodowych. […] Myślę, że źródłem słabości polskiej polityki wobec Ukrainy jest żałosny stan polskiego państwa, jako takiego. Dopiero naprawa państwa polskiego może przynieść dobre skutki dla polskiej polityki wschodniej, w tym także na kierunku ukraińskim.

 222. revers said

  http://www.polishclub.org/2014/01/26/media-pokazuja-ukraine-niezgodnie-z-prawda-pisze-maria-pyz-ze-lwowa/

 223. Joe said

  Re 220…Panie Zbigniewie w Stanach bebnili o niej juz od kilku dni…napisalem we wpisach 143,144,146,i 147.
  Juz pichchca dla niej Nobla.”nasze s..ny” musza byc orderowane i tytulowane.Sehendryn ma swoje metody.

 224. JO said

  ad.116. Niektorzy oligarchowie sa po stronie Zydow na Ukrainie. Oni – ZydoMasoneria organizuja Majdan, Rozruchy z Globalna Zydo-Masoneria.

 225. Zbigniew said

  @223 (Joe)

  Zdaję sobie. Tutaj tylko rozmawiamy, ja zaś podsyłam pewną (nie nie pewną) informacje. Ciekawe, nie, że wszystko obok nas i tak się dzieje?

 226. Griszka said

  @222
  Dzięki. Już widzę, że w komentarzach opcji POPiS puszczają zwieracze, gdy pokazać z jakiego kibuca nogi im nogi wyrastają.

 227. Radosław37 said

  Panie Griszka, opcja POPiS zaciska zwieracze przed kolejnym atakiem tym razem na Białoruś i Łukaszenkę. Poczuli smak wygranej „pójdą do przodu”.

 228. Griszka said

  @227
  Na Białorusi to oni sobie mogą. Łukaszenka to inna liga i nigdy nie pozwoli, aby któregokolwiek z tych trampkarzy postawił nogi w jakimkolwiek białoruskim mieście.
  To nie jest taki niestabilny rejon jak Ukraina, władza jest silna i scentralizowana. Tam eurosowiecki trzeci garnitur nie mógłby się panoszyć jak u siebie.
  ___________
  Pisze ksiądz [Isakowicz Zalewski]: „Majdan zapoczątkuje piekło”. Jakież to będzie piekło?

  Piekło już widać. Przecież to jest agresja nieprawdopodobna z dwóch stron. To nie jest tylko tak, że strzelają milicjanci. Oczywiście, to jest skandaliczne, że strzelają, ale druga strona robi wszystko, by ich prowokować, podpala budynki. Nie wyobrażam sobie kraju, żeby demonstranci, nawet jeżeli mają słuszne przekonania, wtargnęli do ministerstwa sprawiedliwości i powiedzieli, że oni przejmują władzę. To jest już anarchia. Według mnie liderzy Majdanu nad tym nie panują i to mnie martwi, bo mogą stanąć w sytuacji, że będą próbowali przekonać Janukowycza a sam Majdan powie, że nie. To jest bardzo bolesne. Kto cierpi najbardziej? Zwykli ludzie, którzy są już całkowicie wykończeni tą sytuacją. Mają ogromne problemy gospodarcze. A demagodzy mówią tak: „Wejdźcie do Unii Europejskiej, to ona wam da”. Guzik Unia Europejska da Ukrainie, bo nic nie dała. Zlikwiduje państwowe gospodarstwa rolne jak w Polsce, huty i kopalnie. I wtedy zacznie się bieda. Też trzeba ludziom mówić prawdę, co ich czeka, jeżeli wejdą do Unii Europejskiej.

  Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wywiady/kontrwywiad/news-ks-isakowicz-majdan-przyjazn-z-diablem-tragiczny-blad-polski,nId,1096498?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=msie

 229. Griszka said

  Szczytem chamstwa jest, że tak zasłużony dla sprawy polskiej człowiek ks. Isakowicz Zalewski jest wyzywany od „pożytecznych idiotów”, „sowieckich służalców” przez zwykłych gnojków, którzy wczoraj przewerbowali się do jednej z frakcji POPiS i wysługują się komisarzom ludowym z Brukseli.
  Te cichodajki nie powiedzą otwarcie jak Unia wszystkim nieba przychyla, bo im za to nie płacą.

 230. E7 said

  #211
  Niestey to bydlo robi to dla „sportu”.

  # 212
  „Ukraina jest już w rzeczywistości gospodarczym bankrutem.”

  Tak jak Polska i inne kraje gdzie wprowadzono usraelkie demokracje sponsorowane przez sorosa i innych pejsatych „filantropow”.

  Tutaj cus o nich: monsieurb.neon24.pl/post/102136,krach-kasjera-kwacha

 231. 25godzina said

  http://www.fronda.pl/a/ukraina-to-sztuczny-twor-rozpadnie-sie,34783.html

  Były prezydent czech Vaclav Klaus powiedział, że Ukraina jako sztuczny twór musi pozostać w rosyjskiej strefie wpływów. Konieczny będzie jej rozpad. Klaus oskarżył też UE o wywołanie kryzysu.

 232. Rysio said

  http://www.infowars.com/the-eastern-ukrainians-are-revoltingthe-eastern-ukrainians-are-revolting/

 233. lolik5 said

 234. AniaK said

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/brzezinski-trzeba-zaproponowac-rosji-model-finski-w-sprawie-ukrainy/dph8c

  Moim zdaniem Ukraińcy z Majdanu teraz powinni rozejść się do domu. Na spokojnie wszystko przeanalizować, i przygotować się do wyborów. Nie od Rosji, nie od UE, ale od nich przede wszystkim powinno zależeć jaka będzie Ukraina. A wybory, na wypadek ewentualnego fałszerstwa, powinny się odbyć pod nadzorem międzynarodowej komisji. Taka pomoc na pewno by się im przydała. Jeżeli uda im się dokonać właściwego wyboru, to i pomoc z zachodu i wschodu może okazać się niepotrzebna.

 235. Griszka said

  Panie Gajowy, spamer lolik5 uprasza się o szybki wylot.

 236. AniaK said

  A Stany Zjednoczone, zamiast podglądać inne kontynenty, lepiej niech się zajmą problemami u siebie. Ponoć prezydent Obama ma romans z panią Bayonce. 🙂

 237. Fran SA said

  Ad.234
  AniaK
  Biedna Ania
  Ukraincy nie maja nic dogadania. Oni maja tylko robic klake i popierac oprychow. Moga sie co najwyzej nawzajem wymordowac.

  Za nich gadaja inni:
  Zydy ukrainskie skrzykuja zydow z calego swiata. Los Ukrainy jest przesadzony: Mane, Tekel, Ufarsim

  http://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2014/02/21/apel-do-zydow-calego-swiata-chcemy-byc-z-ukraincami/

 238. marost said

  AD231

  Klaus oskarżył też UE o wywołanie kryzysu

  Kryzysu? – to delikatnie powiedziane, a ze to UE ??? – w szczegolnosci odpowiedzialna jest „troyka” – jak mowia w „niepoprawnych” mediach francuskich – czyli Francja, Niemcy i Polska.

 239. Rysio said

  re 211. NyndrO – musisz się kiedyś wybrać to dużej rzeźni i zobaczyć jak krowy stojące w kolejce na śmierć płaczą.

  Mój kumpel, weterynarz, opowiadał mi jak ich wzięli jeszcze jako uczni weterynarii na wycieczkę orientacyjną do rzeźni.

  Stali całą klasą zaraz przy krowach, które szły na rzeź.

  Jeden z uczniów chciał zrobić sobie jaja i zagadał do jednej z krów mówiąc: Krasula nie martw się ja ci pomogę.

  Ta krowa mu uwierzyła i caly czas, do samego końca się na niego oglądała błagalnymi załzawionymi oczyma.

 240. AniaK said

  Re237:@Fran

  No dobra, już głosu nie zabieram. Znalazłam sobie inne zajęcie. Muszę się dowiedzieć, dlaczego państwo Kulczykowie się rozeszli. Taka fajna z nich para. Oboje mądrzy, sympatyczni….

  http://www.plotek.pl/plotek/56,78649,15421233,Grazyna_i_Jan_Kulczykowie,,2.html?order=najnowsze

 241. AniaK said

  http://www.plotek.pl/plotek/56,79592,11621920,Jan_i_Grazyna_Kulczykowie,,2.html

  „W wyniku podziału majątku, Kulczyk spadł z pierwszego na 13. miejsce w rankingu najbogatszych Polaków.”

  Podział majatku widzę że był dokonany uczciwie. 🙂 Ale nie potrafię uwierzyć że powodem była pani Przetakieweicz. Na zdjęciach z panią Grażyną pan Jan wygląda na szczęśliwego, a z panią Przetakiewicz widzę że nie bardzo.

 242. NICK said

  „wszystko już widział świat”
  „historia kołem się toczy”
  WYDAJE się, że to ostatni okrąg.
  Ostatnie lata antychryst przyśpiesza, zwalnia, sonduje.
  BOI SIĘ!
  Coraz mniej… ?
  A” ZABAWA” trwa… .
  „Państwo” ukraińskie: miał, wziął teraz OFICJALNIE.
  Nie liczyłbym na Putina. Nie liczyłbym na BRICS.
  Polegalbym na Bogu. Liczył na siebie. I NA WSPÓŁRODAKÓW. TU, w POLSCE..
  Dziwne. 80% komentarzy to „pasażerowie Tytanic’a”.
  Jak łatwo przechodzicie nad ciągłą, ŚWIATOWĄ WOJNĄ. „Trzecią” – III-generacji . A teraz, u naszych granic.
  Wielokrotne sugestie, BÓG, DZIECI, Małe Ojczyzny – przeszły bez echa… .

 243. Re: 241 AnnaK…
  Widze ze lubi sie Pani „grzebac” w „mendialnym” rynsztoku kasy I „uzaleznien”…
  Coz, wyglada na to, ze n/t Ukrainy jak I rowniez I na temat „kulczykow-polakow” cos bladziutko Pani wypadaja sugestie…

  Powiem Pani tak: kulczykowie to bynajmniej nie idioci ani glupcy, ale dzialaja z zelazna wyrachowana swiadomoscia, bowiem kulczyk doskonale zdaje sobie sprawe z tego, ze kazde jego „przekrety” po ewentualnym przejeciu wladzy przez „oszolomow” lub „faszystow”, bedzie mozna mu je udowodnic bez zadnego problemu, a tym samym majatek ulegnie…przepadkowi… (kasy nie trzyma sie w jednym miejscu (tj. nie chowa sie w jednym miejscu).

  Wracajac do Ukrainy, to bardzo dobrze wylozyl Pani FranSA a ja moge dolozyc cos nie cos..
  Ukraina jest frontowymi drzwiami do Rosji w sensie politycznym I militarnym I jesli Ukraina „padnie” (a napewno tak sie stanie) I bedzie kontrolowana przez zydowskich syjonistow, to nastepnym krokiem bedzie finansowy kryzys na Ukrainie za ktory bedzie odpowiedzialna Rosja, po to, aby nienawisc do Rosjan na tyle sie wzmogla, by durni Ukraincy zainstalowali caly wachlarz militarny na swoim terytorium.
  Oczywiscie, ze Putin zdaje sobie z tego sprawe I napewno nie bedzie „zasypial gruszek w popiele” I czekac bedzie kiedy z Ukrainy wyleci pierwszy pocisk nuklearny…
  Oj biedna bedzie Ukraina, ktora moze stac sie zaczatkiem III wojny swiatowej…

  ===========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 244. AniaK said

  Re243:
  Widzę że nie idioci. Wyglądają mi sympatycznie…..Jak trochę naszych pieniędzy udało im się uratować i mądrze zainwestować, to chwała im za to. 🙂

 245. osoba prywatna said

 246. Re: 244 AniaK
  Przypadlosc kobiet ma to do siebie, ze zawsze zwracaja uwage na „wyglad” (jak on czy ona sie ubrala, z jakiego sklepu, jaki maja sasiedzi dom I jakim samochodem jezdza…itd.., itd., itd., ), ktory w/g kobiet musi byc „szykowny” – czyli ile „kasy” tyle rozumu (no I madrosci zarazem)…co sila rzeczy w wiekszosci przypadkow przeklada sie (uzaleznia) na ich mezow…, ktorzy ulegaja kobiecej psychozie…
  Powiem Pani szczerze: ja nie wierze zadnej kobiecie – mam na mysli zyjacej w sensie fizycznym – bowiem zawsze chowam skarby (nie mam na mysli skarbow materialnych) o ktorych wiedziec nie powinna nawet moja zona… :))))…

  Niech kobieta spi spokojnie…
  =====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 247. Mordka Rosenzweig said

  re: 211 & 230

  Szanowny pan NyndrO & E7

  Ja pan Mordka prosi nie obraszac pan Mordka sze bydlo to robi dla sportu albo sze moszna kupic poszywienie w sklepie.

  Ja pan Mordka chce powiedziec, sze oczywiscie moszna kupic wolowina albo kurak razem ze wszystkie hormony i antybiotyki co pan Mordka bardzo poleca dla pan NyndrO oraz E7 bo to bardzo smaczne i poszywne.

  Ruwniesz pan Mordka bardzo poleca stolowac sie u pan McDonalds.

  Acha, a propos bydlo: tylko bydlo nie wie czym sie odszywia.

 248. Griszka said

  W poczet „ruskich agentów” oprócz ks. Isakowicza Zaleskiego patrydioci zaliczyli też Ziemkiewicza, bo skrytykował wspólne występy Jarkacza razem z Tiahnybokiem. Wcześniej też słusznie powiedział, że wybieramy między mafią PO i sektą PiS.

 249. AniaK said

  Re246:
  Panie Jaśku, to: „(jak on czy ona sie ubrala, z jakiego sklepu, jaki maja sasiedzi dom I jakim samochodem jezdza…itd.., itd., itd., ) za przeproszeniem g…no mnie obchodzi. Ja zwracam uwagę na oczy i uśmiech. Czasami rzucę okiem na sukienkę, buty, torebkę.. ale tylko z powodu mojej fascynacji modą, którą jak wspominałam, interersuję się od wczesnego dzieciństwa. Na samochody w ogóle nie zwracam uwagi. Nie potrafię nawet dopasować samochodu do sąsiada. Aż tak pusta nie jestem. Panem Kulczykiem zainteresowałam się z powodu pana Kwaśniewskiego. Nie mogłam pojąć, jak pan Kwaśniewski mógł być doradcą pana Kulczyka. To że pan Kulczyk ma głowę do interesów nie wątpię, ale pan Kwaśniewski? Pan Kwaśniewski może wiedział komu powierzyć pieniądze, Może role mu się pomyliły.

 250. Re: 249 AniaK
  Oczywiscie…Zwraca Pani uwage na oczy I usmiech…
  No I sama Pani przyznala, ze zwraca Pani uwage na oczy I usmiech.

  A jesli ktos nie ma oczu ani nie ma usmiechu? Co wtedy?

  Prosze mnie nie prowokowac I nie „ulepszac” swojej kobiecosci. Niech Pani spi spokojnie jak przystalo na kobiete.
  ======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Nie raz pytam swoja kobiete (zone) co mysli na jakis temat w sensie intuicyjnym – co czuje – I biore jej zdanie pod uwage, co wcale nie oznacza, ze na podstawie jej intuicji podejmuje decyzje…To dwie rozne sprawy.

 251. Marucha said

  Re 240:
  Ale Pani Aniu, Kulczyk jest niegrzeczny.
  Podobnie jak Mahdi w opinii Nel (z „W pustyni i w puszczy”).

 252. revers said

  Lagrade zabezpiecza finanswo ukraine ale jak zawsze bez konkretow

  http://www.welt.de/politik/ausland/article125117176/EU-soll-Ukraine-vor-der-Pleite-bewahren.html

  czyli sami swoi, krawa julka zastapi lenina

  http://www.dailystormer.com/game-over-president-flees-kiev-criminal-jewess-yulia-tymoshenko-released-to-bring-the-freedom-like-a-hurricane/

 253. Luxeuro said

  Krym się przygotowuje

 254. Luxeuro said

  Ci co po angielsku czytają proszę zerknąć na komentarze. Dużo ludzi rozpoznaje ten „cyrk”
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2565697/House-fit-tyrant-Protestors-storm-sprawling-luxury-estate-Ukraines-fugitive-president-private-zoo-golf-course-half-size-Monaco.html

 255. Griszka said

  @Luxeuro
  Ruski nie odda nikomu Krymu ani innych prorosyjskich regionów, wbrew temu co sugerowali tacy propagandyści jak Wildstein, gdy wszystkich podjudzano do przyjaźni polsko-banderowskiej wobec groźby ustawienia ruskich czołgów na granicy.
  Nazywam go tylko propagandystą, bo jego pisanina i tak dość dobrze wypada w porównaniu do tanich cichodajek eurosowieckich, które działają w blogosferze a które nie miały do tej pory odwagi przyznać, że na Majdanie są licznie obecni banderowcy i zyskują na tej zadymie ogromne korzyści.
  Ci dalej rżną głupa, że na kosher prawicy Prezes znowu nie przełożył wajchy, jak za starych dobrych czasów miłośnika UPA Juszczenki, i nie propagowano fraternizowania się z tymi szowinistami.

 256. Ordel said

  Tematy o Ukrainie na forum Prawda2
  Ukraina .Sytuacja w regionach https://prawda2.info/viewtopic.php?t=22814
  Ukraina pokazała Unii środkowy palec https://prawda2.info/viewtopic.php?t=22420
  Rozpad Ukrainy jest nieunikniony ( temat założony w 2011 roku ) https://prawda2.info/viewtopic.php?t=16454
  Rozpad Ukrainy https://prawda2.info/viewtopic.php?t=22695

  My ludzie , jeśli nie mamy interesów z władzą , to zawsze nasz wybór polega na wybieraniu mniejszego zła .

 257. Rysio said

  http://stosstruppen39-45.tripod.com/id6.html

 258. NyndrO said

  Ad 239.,247.* Nie jem oraz nie zabijam zwierząt,przynajmniej świadomie. Rozumiem,że Pan.Panie Rynio zwierzetom pomaga.Bo jak w rzeźni mają przejebane,to najlepiej je wystrzelać.Pamiętam,jak pan marzył o strzelaniu do ptaków.W rzeźni ptaków nie widziałem,no ale taką np. kawkę może jastrząb rozszarpać,więc lepiej palnąć jej w łeb.

 259. Wiliam said

  DROGA DO III WOJNY SWIATOWEJ ZAPLANOWANA PRZEZ USA (wywiad z dr Paul Craig Roberts – pracowal w rzadzie pr Regana

 260. Wiliam said

  http://www.paulcraigroberts.org/2014/02/22/sleepwalking/

 261. jowram said

  Redemptoryści (Radio Maryja) od początku wspierają ukraiński majdan…

  Sobór Antychrysta odebrał im rozum: — Upadek Kościoła w Polsce postępuje niemal lawinowo. Posoborowy kler już trwale, bez jakiejkolwiek refleksji popisuje się odwrotnością zachowań , a co jest znakiem Szatana: milczy tam, gdzie trzeba krzyczeć, zabiera głos, gdy trzeba milczeć, jest tam, gdzie nie powinien być , a brakuje go w miejscach, w których zachodzi wołanie o ratunek duszpasterski. Kler w Polsce przoduje we wszystkim co zbędne lub złe, np. w kreowaniu festiwali, robieniu warsztatów judaistycznych na ple- baniach, propagowaniu spotkań międzywyznaniowych etc…. etc. ale już np. w sprawie porywania dzieci z rąk ubogich rodziców – milczy!

  http://forumemjot.wordpress.com/2014/02/22/redemptorysci-radio-maryja-od-poczatku-wspieraja-ukrainski-majdan/

 262. Siorba said

  Ania P.naczytala sie :Fucktow: i innego badziewia i teraz ma problem z odnalezieniem swojego rozumku i szuka pomocy tutaj w gajowce, zeby ktos ja uswiadomil na czym ten dzisiejszy swiat polega! Schodzi na tematy zastepcze na tym portalu!

 263. Waldek said

  A tymczasem Rosja wycofuje ambasadora z Kijowa na konsultacje.

  http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-rosja-wezwala-ambasadora-z-kijowa-na-konsultacje,nId,1111064

 264. jowram said

  Co tam panie na Majdanie 5 – Tymoszenko na wolności


  Majdan to nie Tymoszenko. To jest zaledwie TWARZ [face] tego dramatu, podobnie jak Kliczko nie jest żadnym samodzielnym działaczem, tylko pionkiem, aktorem przedstawienia. Mówiłem o tym dziś na gorąco w radio, bo moje wcześniejsze prognozy właśnie się zrealizowały.

  Niniejszym poddaję kolejną prognozę pod krytykę. Tymoszenko będzie nastepnym prezydentem, bo to JEST OD DAWNA USTALONE. Kliczko dobił targu u Makreli, a przypomniał mu o tym Sikorski, mówiąc otwarcie, że albo podpisują, albo będą mieli stan wojenny [wprowadzony przez Putina] I BĘDĄ MARTWI. Dlaczego Kliczko i Jaceniuk się ociągali, drogi watsonie, aż musiał mąż żony im pojechać mafijnym slangiem? Bo podpisywali swoje zejście z głównej sceny, oto dlaczego. Pionkom się wydawało, że będą czymś kierować, a tu nici! Zmiana sceny i aktorów chłopaki!

  Kliczko moze być bokserem wagi ciężkiej, ale w polityce NIE JEST NAWET W WADZE PAPIEROWEJ, bo brak mu inteligencji strategicznej. Razem z Jaceniukiem są zaledwie pionkami w szerszym przedsięwzięciu.

  http://zezorro.blogspot.com/2014/02/co-tam-panie-na-majdanie-5-tymoszenko.html

 265. NC said

  Biały Dom dał głos:

  Podział Ukrainy nie jest w niczyim interesie.

  WASHINGTON (Reuters) – (Niedziela 23 lutego, około 10 wieczorem czasu polskiego)

  U.S. officials insisted on Sunday that Ukraine should remain unified and cautioned that any military intervention by Russia would be a mistake. National Security Adviser Susan Rice stated: „It is not in the interests of Ukraine or of Russia or of Europe or the United States to see the country split.”

 266. jowram said

  Unijna polityka zagraniczna jest zagubiona jak Andzia w parku. Wykonuje jakieś blazeńskie ruchy, w których niestety przewodzą “polscy” politycy. Czołowi propagandyści, to eurodeputowani: Paweł Kowal, Jacek Saryusz-Wolski i Paweł Zalewski.

  Komentarze mainstreamowych mediów w Polsce do sytuacji majdaniarskiej, wygłaszane są w większości przez żydowskich dziennikarzy lub tych usłużnych polskich idiotów, których lojalność kupiły sobie decydenckie ośrodki anglosasko-syjonistyczne.

  Reżimowe media w Polsce usiłują nagle budować kapliczkę Julii Tymoszenko, pomimo, że jej histeryczne przemówienie na Majdanie odesłało do diabła całe to “porozumienie”,którym jeszcze wczoraj jak paw szczycił się Raduś Sikorski – pośmiewisko polityki zagranicznej.

  Kim jest upadła “królowa Majdanu”:

  Pochodzenie

  Matka – Ludmiła Telegina (z domu – Nelepova ) , urodzona 11 sierpnia 1937 w Dniepropietrowsku .

  Ojciec – Władimir Abramowicz ( po ojcu Abrahamie) Grigjan , urodzony 03 grudnia 1937 w Dniepropietrowsku , [ 35 ] , w czasie okupacji mieszkał z matką w Dniepropietrowsku . Jego matka – Maria Grigjan Josifovna (1909 . ) . Jego ojciec -” Abraham Kelmanovich Kapitelman” ( . 1914 r. ) , ( nawoływał do Rewolucji w Rosji ) [ 35 ] , służył 10 lat w obozach pracy jako strażnik ( 1938/48 ) . Jego żona – Elena Grigal Titovna ( 1893

  Grigjan Julia urodziła się w Dniepropietrowsku 27 listopada 1960 w rodzinie Władimir Abramowicza (od Abrahama ) Grigjan i Ludmiła Telegina . Jej ojciec opuścił rodzinę , gdy Julia miała 3 lata .

  za wikipedia us

 267. Marek said

  To już zaczyna być męczące. Pani Ania robi tu za ‚mnientką’ opozycję? Irytujące wpisy o niczym w wątku poświęconym stricte sytuacji na Ukrainie. Nie ma wolnych tematów na znaczenie terenu swoją…

 268. Marek said

  Redakcja Gazety Polskiej Codziennie

  Wrocław 3 lutego 2014 r.

  Szanowni Państwo!

  W związku z haniebnym atakiem na osobę ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jakiego dopuścił się dr Przemysław Żurawski vel Grajewski w artykule “Antyukraińskie zacietrzewienie” (GPC, 30.01.2014), pragnę w imieniu swoim i środowiska kresowego wyrazić protest przeciwko tego rodzaju praktyce w gazecie, która w swej nazwie posiada przymiotnik “polska”. Uważam za niedopuszczalne zawarte ww tekście insynuacje i manipulacje godzące w powszechnie szanowanego kapłana, który całym swoim życiem i pracą dla Polaki dowiódł swojej prawej i jednoznacznej postawy.

  Zgodnie z elementarnymi cywilizacyjnymi i etycznymi zasadami postępowania zwracam się z prośbą o umieszczenie mojej odpowiedzi na wspomniany tekst. Mam nadzieję, że choć tym razem, w odróżnieniu do zamówionej przed pół rokiem u mnie a nieopublikowanej do dnia dzisiejszego polemiki z vel Żurawskim, Redakcja GPC nie wystraszy się prawdy i będzie respektować elementarne zasady honoru i przyzwoitości. Nade wszystko udowodni, że hasło “Strefa wolnego słowa” w jej przypadku znaczy cokolwiek więcej niż slogan.

  Z wyrazami poważania

  Dr hab. Bogusława Paź, prof. UWr

  http://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2014/02/17/czy-gpc-bedzie-miala-odwage-opublikowac-artykul-prof-pazia/

 269. revers said

  ad256

  jaki rozpad ukrainy jest nieunikniony? jak Ricowa dzisiaj mowi o calej Ukrainie z pod kurateli Moskwy nie wylacajac Krymu – dzisiaj na Krymie probowano zawiesic Rosyjskie flagi, policja zaraz zdjela tak ze o autonomii Krymu nie ma co mowic.

  Zabroniono uzywania jezyka Polskiego we Lwowie, takze wizja powrotu Lwowa jacy okupanci RP roztaczaja tez nie pasuje do ich prometejskich dyrdymalow od morza do morza.

  To samo bedzie dotyczyc na wschodzie ukrainy zakaz rosyjskiego i sie zaczna prawa i mniejszosci narodowe.

  Na portalach coraz wiecej aktywizuje sie troli z tekstami Putin to Hitler i podobne od lgbt przyjaciol bo im odmawia sie kakalka z teczowym korzuszkiem.

 270. buka said

  List solidarności z narodem ukraińskim

  Warszawa, 23 stycznia 2014 r.
  Czcigodni Współbracia w posłudze pasterskiej,

  Z głęboką troską obserwujemy zmagania bratniego narodu ukraińskiego, które nie mogą być obojętne dla Polski ani dla Polaków żyjących na Ukrainie. Dlatego pragniemy jeszcze raz, w trwającym nadal tak trudnym czasie dla narodu ukraińskiego, ponowić wyrazy naszej braterskiej bliskości i jedności, a także zapewnić o solidarności z wami wszystkich biskupów polskich i naszej modlitwie zanoszonej przed Bogiem.

  Za Waszym pośrednictwem wyrażamy też, przede wszystkim rodzinom tragicznie poległych w ostatnich dniach, szczere słowa współczucia z powodu śmierci ich bliskich. Wszystkich polecamy w modlitwie miłosierdziu Bożemu.

  Modlitwą obejmujemy również cały naród Ukrainy. Prosimy Boga o mądrość i światło Ducha Świętego, aby dokonujące się wśród trudów przemiany, przebiegały w sposób pokojowy, wolny od napięć, wzajemnej agresji i przelewu krwi, pomni również na to, że rany duchowe leczą się dłużej niż cielesne. Jeszcze raz za naszym wspólnym przesłaniem pragniemy powtórzyć, że „współpraca wolnej Polski z wolną Ukrainą jest niezbędna, by w tej części Europy panował pokój, ludzie cieszyli się wolnością religijną, a prawa człowieka nie były zagrożone”.

  Ufamy, że Bóg, Pan dziejów i ludzkiej historii, pozwoli w duchu braterskiej jedności i zgody, podjąć decyzje służące dobru wszystkich mieszkańców Ukrainy, a Kościoły i wspólnoty religijne, głęboko wrażliwe na autentyczne dobro człowieka, będą nadal cieszyły się pełnią praw i obywatelskich swobód potrzebnych dla pełnienia swej misji.

  Niech Bóg zachowa nas wszystkich w pokoju i miłości.

  Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

 271. Fran SA said

  Tu tak naprawde nie chodzi glownie o Ukraine.
  A jak nie wiadomo, o co chodzi – to wiadomo, ze chodzi o … gaz.
  Ukraina jest tylko narzedziem w calej tej walce o kontrole zrodel energii.
  Najlepszy dowod, ze prasa zachodnia atakuje nie burdel na Ukrainie i nie tzw. wartosci demokratyczne ,
  o ktore ‚pokojowo’ walczy team bokserski – tylko Putina.

  Ataki na Putina sa wyjatkowo dranskie, bo przeciez Putin nie dorosl do piet roznym Blairom, Clintonom, Bushom, Obamom czy Netanjahom.

  Bolszewia ukrainska zrobila juz swoje. Teraz prasa swiatowa przejmie paleczke nad urabianiem opinii publicznej

  Podobne umowy gazowe na zasadach handlowych probowal organizowac Kadafi.
  Takie samodzielne decyzje bez zgody wampirow musza byc przykladnie karane.

 272. Fran SA said

  Zobaczcie tylko, co wyprawiaja szmatlawce zachodnie, zeby wprowadzic publike w blad.
  Poczawszy od falszywych informacji i zjadliwych artykulow pod adresem upatrzonej ofiary – a konczywszy na podrabianiu i falszowaniu zdjec:
  (nie ten kraj, nie ta policja, i nie ta ludnosc tubylcza, z nawet nie ten bunt!)

  http://www.globalresearch.ca/the-routine-use-of-fake-images-and-video-footage-by-the-western-media/5370097

 273. Rysio said

  re 258. NyndrO, powiedz ale tak szczerze, zabiłeś ty chociaż raz w swoim życiu kurę czy królika*?

  „… Rynio zwierzetom pomaga.Bo jak w rzeźni mają przejebane,to najlepiej je wystrzelać…….”

  NyndrO – bez opamiętania to strzelam tylko to rogaczy w zielonych czapkach.

  😉

  * No wiesz, na rosół, albo pasztet.

  PS. A pasek u portek, rękawiczki, czapkę i buty to jake nosisz – plastikowe?

 274. NyndrO said

  Ad 237.* Nigdy nie zabiłem kury,królika,a od wielu lat nawet muchy.Przynajmniej świadomie.Inna sprawa,że nie zdarzyło mi się przymierać głodem.Pewnie najpierw szukał bym jagód,ale gdyby nie było innego wyjścia,prawdopodobnie zrobiłbym to.Pasek noszę skórzany,rękawiczki z gore-texu,czapkę wełnianą.Ale mam też plastikowe papcie.Nigdy też nie zeżarłem własnych butów.* Jeszcze jedna sprawa.Dla mnie jest różnica,między tym,że ktoś idzie do „rzeźnika” i kupuje mincho,a tym że ktoś zastrzeli zwierzę,a nawet kupi zwierzę i każe go przetworzyć w żarcie dla siebie.Bo kupując zwierze może je np. wypuścić decydując o jego życiu lub śmierci.Ale to przez to,że jestem heretykiem.Nikogo nie namawiam do zaprzestania strzelania do zwierząt,czy zaprzestania żarcia mincha.Kwestia światopoglądu oraz przyjęcia na klatę ewentualnych konsekwencji.Ja osobiście wychodzę z założenia,że gdyby mincho byłoby mi niezbędne,miałbym aparat gębowy i zęby przystosowane do tego,aby wgryźć się w kark np. krowy.Nie próbowałem,ale chyba mam za słaby pysk.* Sorry,że gadamy o takich „głupotach” w tych tematycznych „Wolnych tematach”. Ciach bajera. 🙂

 275. Re: 272 FranSA.
  Zapodaje bardzo ciekawa informacje, ktora jest ostatnim gwozdziem do kazdej zydowskiej trumny (gadzinowek, pospolitych trolii zydowskich, syjonistow z kneSejmu, I wszystkich tych, ktorzy „szczekaja” na Rosje (i Putina)….

  Do rosyjskiej Dumy wchodzi ustawa (projekt ustawy) o posiadaniu broni palnej przez kazdego obywatela Rosji (mam na mysli „Obowiazek posiadania broni palnej przez kazdego obywatela (obywatelke) Federacji Rosyjskiej), do ktorej to ustawy w sensie pozytywnym jest juz wiekszosc w Dumie (rosyjskim parlamencie).
  Do uruchomienia tej ustawy, przyczynilo sie ponad 100.000 podpisow w ciagu niespelna 1 miesiaca i dalej rosnie poparcie Rosjan.

  W/g mojej opinii, jest to bardzo wazna ustawa, ktora wprowadza w zycie spoleczne cywilna armie Rosji na wzor amerykanskiej Civil Army (Militia) i w ciagu 12-18 miesiecy moze powstac najwieksza armia swiata w sensie demokratycznym i suwerennym.
  Taki wlasnie odzew na „ukrainska zadyme” rezyserowana przez CIA i MOSAD Rosja zydom „wysmarowala”…

  Sa jakies pytania?

  Putin pieknie „zalatwil” zydowski syjonizm w swiatowej wersji…
  ================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 276. Rysio said

  re 275. A w Polsce nic takiego – o powszechnym dostępie do broni całej ludności tj. pospolitego ruszenia – sie nie szykuje?

 277. Rysio said

  re 274. odpowiedź w wolnych tematach.

 278. NyndrO said

  Ad 275.* Nie wiem,w jakiej to jest fazie i czy ma szansę powodzenia.Natomiast przyznaję,że ostatnimi czasy pan Putin łapie u mnie wielkie plusy.Jestem cały czas uważny i daleki od hurraoptymizmu,ale biorąc pod uwagę sprostytuowanie i opętanie tych chłystków z „zachodu”,pan Władimir jawi się jako mąż stanu i facet z zasadami i jajami.Muszę powiedzieć,że zaczynam zaciskać za niego kciuki.Nie zawsze tak było.Ba! Kilka lat temu,gdyby ktoś mi powiedział,że zacznę go tak postrzegać,poprosiłbym,aby walnął barana w gmach remizy strażackiej.

 279. Re: 278 Nyndr0…

  Gdy pisalem publicznie o „nowym porzadku swiata” I jego zydowskich (syjonistycznych) rezyserach zniewalajacych swiat (narody I cale kontynenty) lichwiarskim systemem finansowym w roku 1995-1996, to rowniez wysylano mnie do psychiatry, bo cegla mi na glowe spadla…w drewnianym kosciele…:)))

  Tak wlasnie bylo. W tamtym czasie nie bylo tyle witryn internetowych jak w chwili obecnej, gdzie informacje przeplywaja w niesamowitym tempie.
  W 1993-1994 bylo moze 3-5 polskich stron intenetowych I glownie z poza granic RP, a reszta to byly strony Adminow (Provider”ow).

  No, ale wracajac do tematu, to juz zapodalem na inne strony pelna tresc ponizej:
  ===================================

  Zapodaje bardzo ciekawa informacje, ktora jest ostatnim gwozdziem do kazdej zydowskiej trumny (gadzinowek, pospolitych trolii zydowskich, syjonistow z kneSejmu, I wszystkich tych, ktorzy „szczekaja” na Rosje (i Putina)….
  http://polskawalczaca.com/viewtopic.php?f=39&t=23743

  Do rosyjskiej Dumy wchodzi ustawa (projekt ustawy) o posiadaniu broni palnej przez kazdego obywatela Rosji (mam na mysli „Obowiazek posiadania broni palnej przez kazdego obywatela (obywatelke) Federacji Rosyjskiej), do ktorej to ustawy w sensie pozytywnym jest juz wiekszosc w Dumie (rosyjskim parlamencie).
  Do uruchomienia tej ustawy, przyczynilo sie ponad 100.000 podpisow w ciagu niespelna 1 miesiaca i dalej rosnie poparcie Rosjan.

  W/g mojej opinii, jest to bardzo wazna ustawa, ktora wprowadza w zycie spoleczne cywilna armie Rosji na wzor amerykanskiej Civil Army (Militia) i w ciagu 12-18 miesiecy moze powstac najwieksza armia swiata w sensie demokratycznym i suwerennym.
  Taki wlasnie odzew na „ukrainska zadyme” rezyserowana przez CIA i MOSAD Rosja zydom „wysmarowala”…

  Sa jakies pytania?

  Putin pieknie „zalatwil” zydowski syjonizm w swiatowej wersji…
  ================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Czyzby Putin mial okazje przeczytac Program Polonijnego Stowarzyszenia Patriotow Narodu Polskiego z 1998 roku pkt. 17???

 280. NyndrO said

  Nie wiem,czy widzieliście,ale w czasie ceremonii zakończenia olimpiady było kapitalne nawiązanie do medialnego kociokwiku na temat jednego brakującego „kóleczka” w symbolu olimpiady z ceremonii otwarcia.Klasa światowa i jawna kpina z debili.Brawo.

 281. NyndrO said

  5:25 http://www.youtube.com/watch?v=6qBFprzJvKc

 282. Częstogoj said

  @267 Marek
  Gospodarz tego forum uporczywie tolerując tutaj występy tej debilnej cipy (przy optymistycznym założeniu że jest to tylko debilna cipa…np. czy zwróciliście uwagę jak gorliwie ta „gajówkowa idiotka” broniła tutaj Wolskiego?!) jawnie kpi sobie z pozostałych gości tego forum ,a samą gajówkę zamienia w jakiegoś pudelka z klipami Wiśniewskiego. Przyczyniają się do tego też ci wszyscy(jak np.skądinąd sympatyczny pan NyndrO) którzy wdają się z nią w jakiekolwiek, debilne dyskusje.

 283. MatkaPolka said

  System niewolenia ludzi i narodów stosowany przez światową finansjerę jest całkiem prosty.
  Oto kolejne etapy:

  1. Służby specjalne finansują opozycję, która żąda otwarcia na Zachód.
  2. Następuje otwarcie, które oznacza przyjęcie zasady „swobodnego przepływu kapitałów”. W praktyce zasada ogranicza się do swobody przepływów kapitałów pieniężnych.
  3. Na dziewiczy teren płynie strumień towarów, a wraz z nim napływa pieniądz w formie łatwego dostępu do kredytu.
  4. W pierwszym rzędzie kredytuje się rząd – na zakup „marchewki” dla ludzi.
  5. W drugiej kolejności udziela się kredytów firmom. Rośnie ich produkcja, rośnie zatrudnienie i płace, wzrasta poczucie dobrostanu ludności.
  6. W tej fazie następuje boom kredytów konsumenckich.
  7. Wszyscy (rząd, firmy, ludzie) są już zadłużeni. Odsetki od kredytów płyną szeroką strugą do portfeli finansjery.
  8. Zadłużona ludność zaczyna ograniczać wydatki. Środki na bieżącą konsumpcję maleją, bo trzeba spłacać kredyty.
  9. Spada spożycie, spada produkcja krajowa skutecznie wypierana przez tańszą produkcję importową.
  10. Następuje drenaż rynku finansowego. Pieniądz płynie za granicę (odsetki, import, dywidendy). Pieniądza w kraju jest coraz mniej.
  11. Środki z Zachodu płyną nadal. Tym razem na wykup bankrutujących przedsiębiorstw.
  12. W ręce ponadnarodowych korporacji przechodzą banki, firmy ubezpieczeniowe i handel detaliczny.
  13. Zyski korporacji poprzez zamianę walut krajowych na dewizy wyczerpują rezerwy dewizowe Banku Centralnego.
  14. Dla uzupełnienia rezerwy dewizowej rząd wyprzedaje resztę majątku narodowego (np. w Polsce sprzedano majątek narodowy za 150 mld złotych, a roczne dochody korporacji przekazywane za granicę wynoszą około 100 mld rocznie).
  15. Sytuacja końcowa:

  – gospodarka oparta na imporcie,
  – wysokość zadłużenia ludności, przedsiębiorstw i państwa powoduje powszechną utratę zdolności kredytowej,
  – rynek nie zasilany kredytami i osuszany z pieniądza przez wypływ za granicę kurczy się.

  POWSZECHNY BRAK PIENIĄDZA W OBROCIE PRZYNOSI BEZROBOCIE, ROZWARSTWIENIE MAJĄTKOWE SPOŁECZEŃSTWA, ZUBOŻENIE LUDNOŚCI, WYPRZEDAŻ MAJĄTKU NA RZECZ BANKÓW.

  Poczucie braku stabilizacji ekonomicznej, strach przed komornikiem wywołuje depresję, lęk przed przyszłością i wyzwala najgorsze cechy ludzkie: pazerność, bezwzględność i egoizm.

  GOSPODARKI ROZWINIĘTE za pomocą systemów finansowych niszczą i niewolą GOSPODARKI SŁABSZE.

  Obrazek po „reformach”:

  Banki i ubezpieczyciele, handel detaliczny są własnością korporacji.

  Miejsca pracy ograniczone w znacznym stopniu do pracy na rzecz korporacji.

  Przemysł krajowy zlikwidowany poprzez bankructwa i wrogie przejęcia. Powszechne zadłużenie i niebotyczne dochody korporacji doprowadzają do korumpowania decydentów gospodarczych na niespotykaną skalę. Krajowe rolnictwo obumiera z powodu importu taniej żywności.

  Rząd, by spłacić długi wyprzedaje ostatki mienia narodowego, np. lasy państwowe. Waluta narodowa, rzekomo wymienialna, jest wymienialna tylko w jedną stronę (spróbuj w USA wymienić złotówki na dolary).

  Następuje całkowita utrata suwerenności waluty narodowej.

  SKLEPY PEŁNE IMPORTOWANYCH TOWARÓW.

  LUDNOŚĆ BEZ ŚRODKÓW DO ŻYCIA.

  A za kilka lat język angielski stanie się językiem urzędowym.

  http://kochanezdrowie.blogspot.com/2014/02/ostrzegam-cie-ukraino.html

 284. MatkaPolka said

  John Perkins
  Wyznanie ekonomicznego chuligana
  –-Confessions of an economic hitman

  Najkrótsza lekcja ekonomii – jak napaść na państwo, jak sprywatyzować – pozbawić własności państwowej i publicznej jak okraść społeczeństwo, jak zniewolić narody.

  Opisane bandyckie metody stosowane przez Banksterów -Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, Europejski Bank Centralny – prywatyzacji, manipulacji finansowych , skradzenie prawa emisji pieniądza

  Przykłady Iraku, Boliwii, Ekwadoru

  Ale w Polsce stosuje się dokładnie te same metody

  Metody proste i wypróbowane

  1.Korupcja polityków, jednego lub całych klas politycznych
  2.Wysłanie SZAKALI – bandytów, którzy obalają rządy i mordują
  Jak te dwie pierwsze metody zawiodą

  3.Napad militarny – zbombardować kraj i odbudować

  Bronie – dług, inflacja, odsetki, dewaluacja waluty
  Wpędzić w dług, który w żaden sposób nie może być spłacony, a potem narzucić uwarunkowania, mieć roszczenia, przejąć zasoby naturalne i kontrolować główne gałęzie przemysłowe.

  Prywatyzacja – przejecie kontroli nad infrastrukturą, nad systemami wyższej użyteczności publicznej.

  Dewaluacja pieniądza – kiedy wartość waluty spada – można kupić ZASOBY KRAJU za ułamek ceny.

  Manipulacje finansowe

  Ciecia budżetowe – odebranie zdobyczy socjalnych – służby zdrowia i oświaty, odebrać środki użyteczności publicznej – wodociągi, koleje, drogi …
  Liberalizacja handlu – zniesienie restrykcji i taryf, zalanie kraju tańszymi produktami = zrujnowanie lokalnej gospodarki. Doprowadzenia ludzi do głodu

  Wprowadzanie swoich fabryk – wyzysk, zatrudnianie za „miskę ryżu”, lub „kromkę chleba”

  Pogłębianie ubóstwa.

  Zanieczyszczenie środowiska – rozmyślne i celowe.

  Przerażające statystyki – bieda, głód, bezrobocie, pogłębienie ubóstwa, regresja gospodarcza, pogłębiona przepaść i dysproporcje miedzy dochodami bogatych i biednych, oszałamiające zyski korporacji, wzrost długu publicznego, destabilizacja ekonomiczna

  Głowni gracze – Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy (w przypadku Polski – EBC Europejski Bank Centralny – ten z Frankfurckiej – JudenStrasse)

  KORPORATOKRACJA – nowy GLOBALNY IMPERATOR – politycy wymienni jak przez drzwi obrotowe

  Panowie Wincent Rostowski i Marek Belka to etatowi pracownicy MFW; dodać trzeba premiera, prezydenta, pozostałych Kn-Sejmitow, mini-strów z mini-mózgami.

  Tym wszystkim „Mężykom Stanu” rzecznikom prywatyzacji te filmiki trzeba pokazać, jako Akt Oskarżenia i ogłoszenie wyroku. Postawić przed plutonem egzekucyjnym i rozstrzelać

  Bo co? Niby nie wiedzą co robią? Naiwnych szukają? Paligłupa grają?
  A skąd ci wszyscy miliarderzy z niczego, te wszystkie fortuny z niczego ?

  Rozwiązanie jest proste – państwo ma nieograniczoną władzę emisji pieniądza – wszystkie pożyczki, długi można i trzeba zlikwidować w ciągu jednej sekundy

  Emisja pieniądza celowa ( z pokryciem w dobrach narodowych)– a nie tak jak ten bandzior Balcerowicz – zalał kraj potokiem pieniędzy i procentem 80% liczonym do tylu.

  Zresztą pokrycie w pieniądzu można znaleźć – trzeba tylko wyegzekwować od Niemców odszkodowania za straty wojenne i to tylko w II wś co z procentem składanym po tylu latach można śmiało oszacować na 25 trylionów dolarów – to wielokrotnie więcej niż cala kapitalizacja gospodarki Niemców, ale takie też były straty i zniszczenia Polski i rabunek.

  Proszę sobie wyszukać na YouTube -John Perkins – Wyznanie ekonomicznego chuligana
  –-Confessions of an economic hitman.

 285. MatkaPolka said

  3 Sposoby USA na Obalenie Dyktatury 22 (napisy PL).

 286. MatkaPolka said

  Economic Hitmen – Lektor PL [HD] – animowany 2 min

 287. revers said

  Jak to bedzie z Timoszenka, kobieta po wyroku i kandyduje ponownie na prezydenta ukrainy w wyborach 25.0511? To tez juz standard prawny europejski? czy globalny? w dodatku jako ksiezniczka gazowa, malo w polsce juz bylo aleksich i sawickich ksiezniczek weglowych?

 288. AlexSailor said

  Ukrzyżowane Orły przez bandytów.
  Ostrzeżenie dla bezmyślnej części Polaków.

  Co tu komentować.
  Może tylko, że rzygać mi się już chce na widok rodaków przebywających na siódmym poziomie oparów głupoty.
  Koniecznie trzeba wyrazić poparcie dla rezunów, przesłać im dary, a najlepiej samemu się zarezać i wysłać truchło by mieli na co naszczać.

  Chyba puszczają już nerwy.
  Rezuny jakie są, każdy wiedzieć powinien.
  Ale Polacy.
  Czy mój naród coś opętało??

 289. Fran SA said

  Ad.285
  Matka Polka

  Zdaje sie, ze w ten sposob wyjasniono jak w praktyce dziala genialna teoria Misesa.

 290. Re: 289 Fran SA
  Przykre jest to, ze bardzo niewielu Polakow rozpoznaje zydowskie „przekrety” finansowe, publicystyczne, historyczne i propagandowe…gdyz wpierw trzeba znalezc (odszukac) prawde, by moc (byc w stanie) zidentyfikowac falsz (oszustwo)…
  ==================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 291. revers said

  Z tym palacem Janukowicza to tez bujdy na resorach bo podobny budynek jest ale w Monako, z wyposazeniem, takze w zaleznosci od kadru, ujec mozna przelozyc to na maniplucje.

 292. GW said

  http://zyalt.livejournal.com/1007568.html?nojs=1

 293. Fran SA said

  Ad.291
  Revers
  Przeciez kazdy prezydent gdzies mieszka i sa to budynki publiczne. Taki Obama bedzie musial siudac z Bialego Domu jak mu sie urzad skonczy.
  To sa takie prymitywne chwyty.

  Pamietam jak zydowska prasa pokazywala … 1500 par butow Imeldy Marcos.
  ‚To ja, rencistka, mam chyba ze sto par butow, bo ja kocham buty i kapelusze!’

  (Marcosowie nalezeli do najbogatszych rodzin hiszpanskich na Filipinach – takiej scierce Corazon Akino nikt nie liczyl butow, choc ona tez nalezy do najbogatszych rodzin na Filipinach)

  Faktycznie, moja mama kolekcjonowala buty i zal jej bylo sie pozbyc chocby najstarszych, w ktorych juz nigdy nie chodzila po operacji nogi.

  A korupcja Na Ukrainie zrobila wielu ludzi bogatymi.
  Janukowicz popelnil niejeden blad, ale napewno powinienbyl skazac za sprzeniewierzenia nie tylko Timoszenko, ale cala armie jej kumpli i wrogow.

 294. Siggi said

  Kto jest za takim rozparcelowaniem Ukrainy ,zechce podnieść rękę i nacisnąć guzik(…no,tylko nie atomowy)?

 295. revers said

  Bukowski nie daje szans Rosji w walce o Ukraine, dziwnie cos gada jak by bez ducha Tolstoja, Dostojewskiego http://niezalezna.pl/52172-bukowski-putin-za-slaby-na-interwencje-bunt-ukraincow-zainspiruje-rosjan

 296. Gutek said

  Ladujac do glowy to wszystko co spotkać można na forach dyskusyjnych po obu stronach SWIATOWEJ BARYKADY POLITYCZNEJ mniej odporni faktycznie moga machnąć na wszystko reka lub zwariować.

  Mnie to już nie dziwi,widzac do czego jest zdolny człowiek pelen pazerności na pieniadz,pelen pychy i po prostu ZLOB !

  Znajac z wpisow na forach starych „wyjadaczy” dyskutantow za mamone napisze i to (choć nie wiem czy przejdzie cenzure):

  Wszystko przeminie i zycie skończy się każdemu,bogactwa pozostaną a pamięć ludzka o tych co byli NIEUCZCIWI zatrze się ,a o LUDZIACH PRAWDY BEDZIE TRWAC WIECZNIE !

  RODACY POLACY !

  NIE TYLKO PRZESTANCIE KLAMAC ,BADZCIE UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI,NIE NASLADUJCIE KLAMCOW i ZLODZIEJI,ZYJCIE W PRAWDZIE, A BOG WAS UCHRONI PRZED LOTRAMI TEGO SWIATA !!!

  ZOSTANCIE z BOGIEM ,BOGIEM STWORZYCIELEM WSZYSTKICH i WSZYSTKIEGO,STWORCA TEGO CO NAS OTACZA ,BOGIEM ,KTORY DAL NAM i DAJE WSZYSTKO ZA DARMO (wszyscy inni „bogowie” wystawiają nam rachunki).

  NIE DAJCIE SIE OSZUKIWAC (nikomu,nawet własnym dzieciom),NIE DAJCIE SIE OKRADAC (nawet przywódcom religijnym),BRONCIE SIE PRZED ZLYMI LUDZMI i NIE IDZCIE DO NICH PO NIC (po darmochę czy za pieniądze),
  KOCHAJCIE SWOJA OJCZYZNE POLSKE,w niej PRACUJCIE,JEJ BRONCIE,MATKE ZIEMIE i to CO NA NIEJ i W NIEJ JEST.

  NIE DAJCIE SIE ZNIEWOLIC !
  BLAGAM WAS MLODZI,SILNI POLACY i POLKI !!!
  My starzy nie mamy już sil i zasobow aby WAS BRONIC .
  Nasz czas przeminal.

 297. Marucha said

  Re 274:
  Niestety, uzębienie człowieka jednoznacznie pokazuje, iż jest mięsożercą i drapieżcą.

 298. Marucha said

  Re 295:
  Bukowski to taki rosyjski KOR-owiec. Po sieci chodzą obrzydliwe pogłoski, iż ma korzenie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: