Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ile stracimy na kryzysie ukraińskim?

Posted by Marucha w dniu 2014-02-24 (Poniedziałek)

– Jeszcze na początku roku byłem spokojny o 3-procentowy wzrost polskiego PKB. Teraz, w związku z sytuacją na Ukrainie, załamaniem tamtejszej gospodarki, a co za tym idzie także wymiany handlowej naszymi krajami, uważam, że tempo to nie jest możliwe do uzyskania – przyznał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Drugim czynnikiem, który będzie mieć wpływ na pogorszenie wyników ekonomicznych, w tym polskiego bilansu handlowego – jest epidemia afrykańskiego pomoru świń. W związku z wykrytymi w Polsce przypadkami ASF – tracimy post-sowieckie i azjatyckie rynki zbytu. Nasi producenci eksportowali dotąd m.in. 51 tys. ton mięsa wieprzowego do Chin, 26 tys. ton do Rosji, 20 tys. ton do Korei i Japonii, 16 tys. ton na Ukrainę.

– Nie ma obecnie możliwości szybkiej dywersyfikacji handlu, ani wchłonięcia tych ilości przez rynek krajowy czy wewnątrzunijny, dlatego wspólnie z ministerstwem rolnictwa staramy się o uruchomienie systemu rekompensat dla producentów i eksporterów – zapewnia wicepremier Piechociński, dotychczasowe rozmowy z Komisją Europejską uważa jednak za mało optymistyczne.

Jeszcze gorzej jest z całokształtem polsko-ukraińskich relacji gospodarczych. – Ukraina jest, czy raczej była dotąd naszym 8. partnerem w eksporcie i 18. w imporcie. Obroty handlowe sięgały 5 mld dolarów przy 2 miliardach dolarów nadwyżki dla Polski. Na tamtejszy rynek pracuje 15 tysięcy firm. Tymczasem tylko w styczniu odnotowaliśmy 6-procentowy spadek eksportu, w pierwszych dwóch tygodniach lutego – 15-procentowy, a łącznie spodziewamy redukcji aż o 30 proc. – wylicza prezes PSL. Ekonomika Ukrainy jest w stanie całkowitego kolapsu. Od grudnia od naszych sąsiadów zwinęło się 10 procent inwestycji zewnętrznych poczynionych w ciągu ostatnich 20 lat. Ucieka m.in. PKO BP, podobnie jak i BGŻ nie widzący możliwości tak obsługiwania, jak i gwarantowania transakcji dokonywanych na Ukrainie. Skokowa dewaluacja hrywny dodatkowo uderza w polskich eksporterów, a nawet spodziewane przejście na rozliczenia dewizowe nie musi zrekompensować już poniesionych strat.

– Śmieciowy rating Ukrainy oznacza, że zachodnie agencje uznają to państwo za upadłe, a jego papiery dłużne za praktycznie bezwartościowe, co stawia pod znakiem zapytania nawet pomoc rosyjską – uważa Piechociński, a dopowiedzieć można, że ta jest przecież warunkowana także sytuacją polityczną na Ukrainie.

Jeszcze w listopadzie wprawdzie blisko 20 proc. ukraińskiego długu (wówczas o wartości 5 mld dolarów) wykupił amerykański fundusz inwestycyjny Franklin Templeton, co zapewne nie pozostało bez wpływu na decyzje o metodach rozwiązania kryzysu podejmowane przez poprzednie władze w Kijowie – dziś jednak trudno wskazać źródło finansowania „porewolucyjnej” gospodarki ukraińskiej. Wicepremier Piechociński potrzeby pomocowe Ukrainy szacuje na co najmniej 40 mld euro od ręki – a takich środków przynajmniej Unia Europejska na tym etapie wyasygnować nie jest w stanie.

Załamanie gospodarcze Ukrainy wydaje się nie mniejszym zagrożeniem dla Polski, niż dalsze perturbacje polityczne za Bugiem. Choć to polityką pozostaje na Ukrainie funkcją stosunków ekonomicznych, to można również założyć, że zmiana układu władzy, choć zapewne zrealizowana pod dyktando i wskutek interesów poszczególnych oligarchów – może także w pierwszym rzędzie skupić się na przesunięciach wewnętrznych. Czyjeś „akcje” (tak w znaczeniu przenośnym, jak i dosłownym) pójdą w górę, ktoś majątek i wpływy utraci, względnie będzie musiał ograniczyć się do „skromnego” konsumowania posiadanych zasobów.

Całościowa stabilizacja ekonomiki może w tym procesie zejść na plan dalszy, dopóki nie ustali się którzy to właściwi nowi panowie (panie?) i za czyje pieniądze przejmą władzę polityczną na Ukrainie. Niewiadomą pozostaje też, czy czynnikiem stabilizacji, czy raczej wprost przeciwnie okaże się największy surowcowo-energetyczny partner Ukrainy – czyli Rosja. Z punktu widzenia Moskwy utrata przez Ukrainę płynności finansowej i zdolności płatniczych w połączeniu z destabilizacją polityczną każe sobie postawić pytanie: czy użyć gospodarczego pistoletu do zabezpieczenia interesów politycznych, czy też poświęcać dalej politykę w nadziei odzyskania choć części nakładów poniesionych np. w dotowanych dostawach gazu i ropy.

Kończą się powoli na polskich ulicach „wiece solidarności” z Ukrainą (czytaj – z Euromajdanem). Najwyższy czas postawić pytanie kto z organizujących ten sino-żowtyj festiwal będzie się teraz solidaryzował z polskimi przedsiębiorcami, którzy na kijowskich awanturach ponieśli wymierne straty? Właściwie poza wspomnianym Piechocińskim i Leszkiem Millerem żaden polski głównonurtowy polityk nie ośmielił się w ostatnich tygodniach odnosić do ekonomicznych – i stricte polskich! – aspektów zagadnienia ukraińskiego.

Niestety, nasze zapatrzenie na Zachód przynosi nam kolejną falę kryzysu, nadchodzącą z „uzachodnianego” Wschodu. Czas więc zmodyfikować hasło wznoszone często na imprezach popierających podporządkowanie Kijowa Brukseli. Teraz wszyscy możemy już jak ostatnie barany wiwatować „za naszą i waszą… biedę”!

Konrad Rękas
http://konserwatyzm.pl

Komentarzy 12 do “Ile stracimy na kryzysie ukraińskim?”

 1. Juziek said

  Patrzeć tylko dnia, kiedy Rosja podziękuję nam za wszystkie importowane od nas produkty rolne, zatem pan Piechociński będzie musiał szukać nowych rynków zbytu, na przykład w USA i UE!
  Ostatnia gałąź gospodarki, która trzyma nadwiślański land przy życiu (raczej agonii) to rolnictwo (o czym lemingi z nad Wisły nie raczą sobie uprzytomnić).
  Rosja nie musi specjalnie się wysilać by zmienić dostawców równie dobrej żywności (ma do tego prawo tak samo, jak każdy z nas do wyboru sklepu) doprowadzając zarazem do upadku dziamgającego kundelka.

 2. shalom said

  do: Juziek
  Za przeproszeniem – gdzie są ci dostawcy tak samo dobrej żywności, jak polska? Proszę o konkrety.

 3. Juziek said

  Re. 2:
  Shalom Twoje usta przemawiają w rytm dzióbka kaczuchy!

 4. Jan said

  Ad 1
  Stanie się tak jak amen w pacierzu i dobrze, za głupotę się płaci.

 5. Griszka said

  POPiSowcy wmawiali, że z darcia ryja na Majdanie razem z rozjuszoną tłuszczą i probanderowskimi działaczami będą wynikną same korzyści. Kto uwierzył ten frajer.

 6. Rysio said

  POPIS-owcy.

  🙂

 7. Nemo said

  @5,6

  Raczej- POPiSiury 😐

 8. Griszka said

  @6,7
  Staram się wymyślić coś chwytliwego, żeby łatwo w ucho wpadało i dobrze oddawało charakter tej sitwy eurosowieckiej.
  Jestem otwarty na wszelkie propozycje 🙂

 9. maurycy said

  Od 2 Ta twoja dobra polska zywnosc to czesto zwietrzaly mit ! Plugawi oszusci i zlodzierje laduja do wedlin wszelkie scierwo i wszelka chemie ! To ma byc ta dobra twoja zywnosc . Trudno kupic prawdziwa kielbase i wyroby ! Najczesciej to jest swinsto paskudztwo i obrzydlistwo ! Znam doskonale smak prawdziwych wyrobow ! Te obrzydliwstwo sprzedawane to na smietnik a oni tym ludzi uporczywia chca karmic ! Czesto Rosjanie gonia polskich zlodzieji i szubrawcow i maja racje !

 10. olagordon said

  ciekawi mnie jedna rzecz. niedawno rozmawiałam ze znajomymi którzy z braku pracy w Polsce wylądowali w pracy w … świniarni w Holandii.
  Mówią, że 2 polskie firmy mięsno-wędliniarskie przyjeżdżają do nich i kupują świniaki, te kalekie, okaleczone, z połamanymi nogami itd
  jak to im się opłaca, kiedy w kraju cena żywca wieprzowego = 4,70 zł, czyli ok. 1 euro, a przecież stamtąd trzeba transportować, a to kosztuje
  co to może być za interes?

 11. JO said

  ad.10. karma dla psow 🙂

 12. dejpanspokój said

  Oczywiście nasze „orły” nie pomyślały w ten dziecinnie prosty sposób (co uważałbym za ostateczną ostateczność): Pojedziemy „wyzwalać” Ukrainę ale ty Unio Europejsko wypłać mi przed wyjazdem rekompensatę za straty teraz i za najbliższe 5 lat. Przecież za to co zrobili Tusk, Sikorski i inni to jest zdrada, jawna zdrada Polaków, własnych obywateli na rzecz swoich prywatnych lansowanych karier!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: