Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Rachela Wallensky (CDC): NIGDY…
  wanderer o Nano-tranzystor, który wnika d…
  wanderer o Fałszywi przyjaciele Ukrainy
  Ale dlaczego? o Rachela Wallensky (CDC): NIGDY…
  Ale dlaczego? o Rachela Wallensky (CDC): NIGDY…
  Zbigniew Kozioł o Olga Semieniuk w kosmosie
  minka o Rachela Wallensky (CDC): NIGDY…
  Carlos o Nano-tranzystor, który wnika d…
  Wlodek o Kogo jebać, jak i w co?
  Jack Ravenno o Czy cena przekopu Mierzei Wiśl…
  Jabo o Rachela Wallensky (CDC): NIGDY…
  Wlodek o Nano-tranzystor, który wnika d…
  osoba prywatna o Wolne tematy (7 – 2…
  Krzysztof M o Nano-tranzystor, który wnika d…
  plausi o Rachela Wallensky (CDC): NIGDY…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 583 obserwujących.

Wielki wysyp samobójców

Posted by Marucha w dniu 2014-02-25 (Wtorek)

Ponad 8,5 tys. osób próbowało w zeszłym roku odebrać sobie życie. To radykalny skok w porównaniu z 2012 r.

„Rz” dotarła do statystyk Komendy Głównej Policji dotyczących samobójstw w Polsce w ubiegłym roku. Wynika z nich, że padł tragiczny rekord – ich liczba wzrosła o blisko połowę, do 6,1 tys. osób. To tak, jakby w ciągu roku wyludniło się małe miasteczko. Tylu samobójstw nie było nigdy w ciągu ostatniego ćwierć wieku.

Do desperackich kroków coraz częściej popychają ludzi przyczyny ekonomiczne, w tym brak pracy i stałych źródeł utrzymania. – Opowieści o tym, że kryzys w Polsce został zażegnany, są wyssane z palca. Tysiącom ludzi towarzyszy lęk przed przyszłością, utratą pracy, tym, że mogą znaleźć się pod mostem, stracić rodzinę i wszystko, czego w życiu się dorobili. To ma wpływ na ich decyzje – mówi Bogusław Prajsner, socjolog, były dyrektor PARPA.

Przez wiele lat liczba prób samobójczych nie przekroczyła pułapu 6 tys. rocznie (w najgorszych latach ćwierćwiecza było ich maksymalnie 5,9 tys., w tym 5,1 tys. zgonów).

Ubiegły rok był wyjątkowo tragiczny. Na życie targnęło się 8579 osób, czyli o blisko 2,8 tys. więcej niż rok wcześniej (w 2012 r. było ich 5791 ). Także więcej desperatów osiągnęło cel: z życiem rozstało się 6097 osób, czyli o prawie 2 tys. więcej niż w roku poprzednim ( w 2012 r. zabiło się 4177 osób).

– To rzeczywiście ogromny skok i wstrząsająco zadziwiający wynik. Zwłaszcza że nie wzrasta rozwarstwienie społeczne [? – admin], które by spychało coraz większą grupę osób w wieku aktywności zawodowej na margines, a średnie dochody zaczęły rosnąć – przyznaje prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Samobójcy to głównie mężczyźni (stanowią ponad 80 proc.). Desperaci kończą ze sobą zwykle w czterech ścianach, wieszają się, rzadziej np. trują. Najgorszy nie jest już poniedziałek, bo we wszystkie dni tygodnia liczba samobójstw jest podobna.

Najwięcej, bo ponad tysiąc zamachów samobójczych, było na Śląsku, a najmniej w woj. białostockim. Co czwarte samobójstwo miało miejsce na wsi. W dalszej kolejności na taki krok decydowali się mieszkańcy małych miast (od 20 do 50 tys. mieszkańców) i dużych, ponad półmilionowych metropolii (prym wśród tych ostatnich wiedzie Warszawa).

Co jest powodem tragicznych decyzji? Samobójcy często tajemnicę zabierają ze sobą – tylko co ósmy zostawił list pożegnalny. Często nawet rodzina nie wie, dlaczego ich bliscy odeszli z tego świata – w połowie przypadków policyjna statystyka podaje, że przyczyna jest nieustalona.

Tam, gdzie jest znana – obok nieporozumień rodzinnych i choroby psychicznej (w tym także np. depresji) lub przewlekłej – coraz więcej osób popełnia samobójstwo z powodu braku środków na życie lub nagłej utraty źródła utrzymania.

Co o tym świadczy? Jedna czwarta ubiegłorocznych samobójców to bezrobotni. Szokujący sposób wybrał 56-letni Andrzej F. z Kielc, który latem zeszłego roku podpalił się pod Kancelarią Premiera. Kilka dni później zmarł. Był bez pracy, bo z powodu schorzenia kręgosłupa ją stracił, nowej nie mógł znaleźć. Rodzina żyła z zasiłku.

Ze statystyk policji wynika, że wśród samobójców przybywa osób bez stałego źródła utrzymania. W 2011 r. było ich 672, rok później 731, a w zeszłym roku o przeszło sto więcej. Przybywa desperatów będących na utrzymaniu innych: w 2011 r. było ich pół tysiąca, a w ubiegłym – niemal drugie tyle.

Co ósmy samobójca pracował fizycznie, wśród nich są też rolnicy, prowadzący własny biznes, a nawet kilkudziesięciu studentów.

Newralgiczny jest wiek po pięćdziesiątce. I tak prawie co piąty samobójca miał od 50 do 59 lat (najwięcej było osób w wieku 55–59 lat). Drugi krytyczny przedział wiekowy dotyczył ludzi młodych – 25–39 lat. Rzadko z życiem rozstawali się emeryci.

– Dla pracodawców człowiek po 50. jest za stary i nie chcą w niego inwestować. Chyba że jest ekspertem w skali światowej, zna cztery języki i obracał się między Paryżem a Tokio. Dla części ludzi, także wykształconych, rynek pracy jest wielką pułapką – mówi Bogusław Prajsner. – Jeśli ktoś np. pracował 20 lat jako nauczyciel, to co teraz? Pójdzie do kasy w supermarkecie? To rodzi frustracje i depresje – mówi Prajsner.

http://www.rp.pl/

Komentarzy 28 do “Wielki wysyp samobójców”

 1. Kronikarz said

  , – /

 2. maurycy said

  To jest ten dobrobt i pomyslnosc zgotowana Polsce i Polakom przez rzadzace zydowstwo ! Dzis zydowstwo z PO jutro parchy z PIS ! Tak czy owak rzadzi Icek Nowak ! Kiedy to sie skonczy ? Az zlikwiduja panstwo polskie !Niestety Polacy sa dosc glupim narodem i maja wladze na jaka zasluguja !

 3. hulsz said

  Kiedys jakis generel rosyjski apelowal do oficerow w zwiazku z duza iloscia samobojstw wsrod kadry rosyjskiej powiedzial jesli odchodzisz z tego swiata to dopiero ostatnia kule z magazynka zostaw dla siebie a pozostale dla tych ktorzy nie daja ci zyc.

 4. anATOM said

  ad2.Panie Maurycy my Polacy nie jestesmy glupim narodem tylko my nigdy nie mamy wplywu na to co dzieje sie na gorze,jestesmy osaczeni we wlasnym domu.Nie ma w nas ducha walki i zwyklej solidarnosci miedzyludzkiej.

 5. Plausi said

  Oni nas, czyli postęp

  „To radykalny skok w porównaniu z 2012 r.”

  No proszę, w tej dzedzinie mamy postęp, a nawet „skok”.

  Pzred nami stoi pytanie, oni nas, czy my ich. I odpowiedź wydaje się jasna, oni nas. MWF jest pasożydem, i jak to z pasożytami, potrfią zniszczyć ogranizm, kótry toczą, wtedy przezucają się na inny.

 6. 25godzina said

  Bo Polacy niestety ciągle wolą zabijać siebie a nie wrogów.

 7. NICK said

  Ad.3.
  WŁAŚNIE !

 8. JO said

  Moj Kuzyn , Daleki Krewny wyjechal do Szkocji I tam b dobrze zarabia. Zaproponowalem, bysmy razem Zrobili cos dla Rodziny , Krewnych pozostalych w Naszej Wsi a Wies jest Powiazana Rodzinnie od okolo 1000 udokumentowanych…powiazan Lat.

  Odpowiedzial mi w stylu, ze tam sa Sami idioci, Glupcy…I on zamierza przejac po nich ziemie jak sie beda wyprzedawac.

  Moj Kuzyn Ma w Bankach kredyty , dofinansowania Unijne I daje Kazdemu propozycje odkupienia iCh ziemi…..za gorsze w czasie, kiedy bieda stawia pozostalych w sytuacji bez Wyjscia …

  Taka jak Moj Kuzyn jest w wiekszosci Polska

  Oczywiscie Moj Kuzyn jest Katolikiem :))))))

 9. Eva said

  to nie ciezka sytuacja, posuwa ludzi do odbierania sobie zycia
  to chemia w jedzeniu ,odbiera chec do zycia ,doluje ,powoduje depresje ,agresje ,choroby i zmienia nam myslenie
  jestesmy wszyscy bez wyjatku nacpani ,do tego dochodza leki,woda ,powietrze ,tv i zyjemy wszyscy jak w wielkim
  zakladzie dla oblakanych
  przeciez nikt nie podal ilu ludzi z biedy popelnia samobojstwo
  jest duzo bogatych i wysoko postawionych ludzi ktorzy rowniez probuja sie zabic
  nie tylko pieniadze ,daja szczescie ,ale ludzie zapomnieli o tym
  nie potrafia zyc i cieszyc sie tym co maja ,bo wpajaja nam inne wartosci kazdego dnia

 10. JO said

  Ad.9. Powiedzmy Bieda I inne czynnki…w tym Brak Boga- Brak Wiary

 11. JO said

  W tym Owoce Wielkiego Jana Pawla II…

 12. revers said

  jeszcze doloza troche CO2 characzow a zostanie tylko gleba do zasiania trawka.

 13. hulsz said

  ad.10 w innych bogatszych krajach tez nie ma wiary i biedy mniej

 14. Joe said

  Nie po to stworzona zostala Komisja Praw Czlowieka…zeby „chorych” nasich karac wyrokami smierci…
  Samoboje wszystko rozwiaza…ten dostanie samoboja co go nie lubimy….W Stanach tez epidemia,na razie na bankierow.Ale pan grinszpan…ok.

 15. NICK said

  Ad. artykuł.
  Świadectwo.
  Wśród, licznych, moich, współpracowników, troje pogrzebało małżonków. Po ich samobójstwie. Dwoje z nich, za balc…….a. Trzeci- ostatnio.
  ZAWSZE KREDYTY.
  W kontekście wzrostu liczby samobójstw w 2013. ???

 16. JO said

  Ja wlasniem.in z powodu Pieniedzy…totalnego bankructwa oraz utraty wszystkiego…chcialem kiedys wlasnie pozbawic sie zycia i nie tylko swojego.
  Wowczas Uslyszalem Glos Bozy, ktory powiedzial, ze Mam do Wyboru Zycie albo Smierc Wieczna…

  Wybralem Zycie i Bog przywrocil WSZYSTKO z nawiazka…

  Sumujac, to nie pieniadze powoduja samobojstwa a Brak Wiary-Brak Boga. Przeciez Bankructwo to Matrix, Matrix , ktory nie istnieje a jest li tylko w ludzkiej wyobrazni…nic wiecej…

  Brak Wiary, to powazny Brak! To juz nie jest Matrix a Brak ZYCIA- PRAWDY- DROGI….

 17. marta15 said

  samobojstwo jest grzechem smiertelnym.
  Czlowiek NIE ma prawa pozbawiac siebie zycia.
  Koniec i kropka.

 18. marchabr said

  Kolejne przekłamanie na temat samobójstw. Około 1000 z powodów ekonomicznych na 8 tysięcy? Czyli 12%. To za mało by zwalać na ekonomię.
  Po prostu BRAK WIARY. „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz Słowem pochodzącym z ust Bożych”. Czy posoborowcy mówią, że samobójstwo to grzech ciężki? Nie, oni mówią, że kara śmierci lub obrona konieczna ze skutkiem zabicia agresora to zło, a samobójstwo już nie. Gdyby taki wierzył, że Bóg jest ciągle z nim, zabiłby się?

 19. marchabr said

  Ad. 6 Bo posoborowcy mówią, że autoagresja lepsza od agresji normalnej.

 20. NICK said

  Ad. Marchabr.
  RACJA.
  Poza- (17), akapit pierwszy.
  Wg mojej, kulawej, oceny, WIĘKSZOŚĆ samobójstw to przyczyny materialne, znaczy, głownie LICHWA.

 21. Ad. 10

  „Powiedzmy Bieda I inne czynnki…w tym Brak Boga- Brak Wiary”

  – Zaraz! Wiara, to przecież dar! Jak dar, to nie ich wina, że ktoś im tego daru poskąpił!

 22. Ad. 17

  Byłeś kiedyś w matni chłopcze? … No to jak będziesz i wyjdziesz z niej, wtedy będziesz ćwierkał inaczej…

 23. marta15 said

  ad 21 panei krzysztof. Wiara to laska, dar darmo dany ,ale dla tych co tego daru chca dostapic, ktorzy chcac go otrzymac i utrzymac.
  „Wielu jest powolanych ale malo wybranych”. Ci wybrani to ci, ktorzy sa Bogu wierni, ktorzy sa lojalni wobec Boga. Samobojstwo to akt poteznej nielojalnosci wobec Boga ktory jest DAWCA naszego zycia . I za te nielojalnosc , niewiernosc , rozpacz ( ktora jest grzechem ciezkim bo obraza Boza nadzieje) bedzei surowa kara w wiecznosci.
  Swoja droga heretycy Wieku Sredniego ( albigensi, waldenis, katarzy ) propagowali samobojstwa .
  O tym pisze pan Roman Konik w swojej kapitalnej ksiazce : „W obronie Swietej Inkwizycji”.

 24. Boydar said

  Dobry tekst (Krzysztof -22) !

 25. JO said

  Ad.21. To iCh Wina, tylko ONI nie wiedza, e ten Dar Przez nich samych jest odrzucany…

  Bog daje Wiare Kazdemu I Zawsze na Jednak warunkach Przyjecia za Dobra Nieprzymuszona Wola. Jednym slowem…czlowiek Sam Musi Chciec I sie otworzyc na Wiare..wiedze, Dary Przyjac.

  ktos mi Kiedys powiedzial, ze nie jest sztuka drawac tylko, sztuka jest brac ale tak by obdarowywac jednoczesnie I tylko takie branie jest Katolickie …

  Big chce bysmy Brali Wiare, wiedze GARSCIAMI Jednak warunek jest Zawsze ten Sam I wzgledem Boga…Ma byc wszystko Robione ku Jego Chwale , wowczas Dar Wiary bedzie Brany Calymi Garsciami…

 26. Ad. 23

  To właśnie przez takie bzdety Polacy odchodzą od Kościoła, od Wiary…

  A w ogóle, to patrz wpis 22.

 27. Ad. 25.

  „Bog daje Wiare Kazdemu ”

  – To po kiego pisać, że wiara jest darem, jeżeli każdy dostaje? Dar życia, dar wiary, dar podrapania się po… itd

  Was wszystkich po prostu POGIĘŁO! Marsz do SWII BIEGIEM!

  Te wszystkie wasze „wiary”, „dary” „odnowy” i Bóg wie jeszcze jakie wynalazki, to zwykły BEŁKOT! … I NIC WIĘCEJ.

 28. marchabr said

  Ad. 27 A może by tak rozróżnić naturalną wiarę oraz ponadnaturalną wiarę. Polecam św. Tomasza z Akwinu.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: