Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Carlos o Krajobraz po bitwie
  Ewelina Anna (@AnnaK… o Wolne tematy (48 – …
  Listwa o Wolne tematy (48 – …
  AlexSailor o Dudo-maniacy w akcji
  Marek o Wolne tematy (48 – …
  Kar o Krajobraz po bitwie
  Jack Ravenno o Wolne tematy (48 – …
  Alina@Warszawa o Dudo-maniacy w akcji
  Kwal o Wolne tematy (48 – …
  Lily o Krajobraz po bitwie
  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  Ale dlaczego? o Arcybiskup Andrzej Szeptycki w…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (48 – …
  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  Niedźwiedź o Krajobraz po bitwie
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Ppłk Łukasz Ciepliński – niezłomny bohater

Posted by Marucha w dniu 2014-03-01 (Sobota)

„Pamiętaj, że istnieją tylko trzy świętości: Bóg, Ojczyzna i Matka.” – czytamy w ostatnim liście ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” skierowanym do syna Andrzeja. 1 marca mija 63 rocznica zamordowania prezesa IV Zarządu WiN. Studenci dla Rzeczypospolitej uczcili jego pamięć przedstawieniem w Teatrze Kamienica.

Spotkanie utrzymane w tonacji wieczorku liryczno – historycznego zostało zorganizowane w ramach kampanii „Namioty wyklętych”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej.

Patronat medialny nad programem objął portal PCh24.pl. Organizatorzy korzystający z uprzejmości Teatru Kamienica, odkryli na nowo nietuzinkową postać, której biogram, dokonania i osobowość są niesłusznie zapomniane, a może nawet celowo przemilczane.

Przedstawienie podzielono na pięć części, w których zaprezentowano m.in. fakty z życia młodego Łukasza Cieplińskiego, udział w obronie Polski w czasie najazdu wojsk niemieckich, a także wspomnienia z działalności konspiracyjnej AK oraz w organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Całość została opatrzona niezwykle poruszającymi fragmentami grypsów ppłk. Łukasza Cieplińskiego oraz listów, które „Pług” wysyłał do najbliższych.

Ciepliński urodził się 26 listopada 1913r. w Kwilczu. Został wychowany w rodzinie o niezwykłych tradycjach patriotycznych. Już w 1929r. wstąpił do Korpusu Kadetów. Po maturze kontynuował naukę w Szkole Podchorążych Piechoty. O swoich wyjątkowych zdolnościach wojskowych zaświadczył już podczas bitwy nad Bzurą w 1939r. Następnie walczył w obronie Warszawy, a później wsławił się w bitwie pod Witkowicami. Za swą waleczną postawę i zniszczenie aż sześciu niemieckich czołgów i dwóch wozów dowódczych został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Generał Kutrzeba, który dekorował bohatera, odpiął ze swego munduru Order i przypiął do jego piersi.

Ppłk Ciepliński od 1940r. związany był z konspiracją na terenie Rzeszowszczyzny, gdzie przeprowadził nieudaną akcję odbicia 400 żołnierzy AK, więzionych przez NKWD. Jeszcze w 1944r. rozpoczął współpracę z organizacją „Wolność i Niezawisłość”. Niespełna trzy lata później został prezesem IV Zarządu Głównego WiN. 28 listopada 1947r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB.

Po przedstawieniu rysu biograficznego, który recytował Michał Kabat, organizatorzy w sposób szczególny skupili się na niezwykłym „testamencie” ppłk. Cieplińskiego, który możemy ujrzeć w grypsach i listach, kierowanych przez niego do najbliższych. Fragmenty cytowane przez Karola Drozdowskiego ukazują wielką miłość Cieplińskiego do Boga, Ojczyzny i rodziny, a także niebywałą odwagę i wewnętrzną siłę, która pozwalała mu przetrwać z honorem najcięższe chwile w mokotowskim więzieniu. „Wisiu, siedzę w celi śmierci. Śmierci nie boję się zupełnie. Żal mi tylko Was, sieroty moje najdroższe (…). Wiem, że myślą, sercem i modlitwą jesteś stale przy mnie. ODCZUWAM TO. Cel Twój i zadanie to Andrzejek i wierzę, że go wychowasz na człowieka, na Polaka i na katolika, że przekażesz mu swoje wartości duchowe i silnie zwiążesz ze mną i ideą, dla której żyłem.” – pisał w jednym z listów do małżonki.

Umiłowanie Świętej Wiary i miłość do Ojczyzny i bliskich podtrzymywały przy życiu nieustannie przesłuchiwanego i maltretowanego „Pługa”. Organizatorzy zdecydowali się na przytoczenie niezwykłych słów bohatera, które były przechowywane w Londynie, a do Polski udało się je sprowadzić dopiero w 2005 r. „Kochana Wisiu! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie już ostatnie dla mnie dni. (…) Ten ból składam u stóp Boga i Polski. (…) Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi taką żonę i wielkie szczęście rodzinne.” – pisał Ciepliński.

Ppłk Łukasz Ciepliński za swoją niezwykłą i wzorową postawę został skazany przez sąd kontrolowany przez NKWD na absurdalną, pięciokrotną karę śmierci oraz 30 lat więzienia. „Staję przed zarzutem zdrady narodu polskiego, a przecież już w młodości życie moje Polsce ofiarowałem i dla niej chciałem pracować. Dla mnie sprawa polska była największą świętością.” – mówił przed stalinowskim sądem.

Wyrok został wykonany 1 marca 1951r. Ciepliński został zamordowany strzałem w tył głowy.

Niezłomna postawa zapomnianego bohatera skłania do refleksji nad tragedią człowieka, który kochał prawdę i dobro. Historia całego życia ppłk. Cieplińskiego pozwala bezsprzecznie na dołączenie go do grona najwybitniejszych postaci polskiego podziemia antykomunistycznego, zaraz obok płk. Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki”, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” czy gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.

Barwne i niezwykle interesujące przedstawienie zorganizowane przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, pozwala na zbliżenie się i poznanie losów niezwykłych ludzi, którzy oddali dla Ojczyzny najcenniejszy skarb jakim jest własne życie. Należy jednak zwrócić uwagę, że ukazanie postaci i tragicznych losów ppłk. Łukasza Cieplińskiego ma również szerszy kontekst, a także pozytywne przesłanie. Oto bowiem życie i grypsy „Pługa” stanowią swego rodzaju „testament” dla młodego pokolenia Polaków. Ktoś mógłby powiedzieć, że dziś nie trwamy już w konfliktach zbrojnych, a terytorium naszego państwa nie jest okupywane przez siły wojskowe dlatego trudno czerpać wzorce z przedwojennych żołnierzy. Należy jednak pamiętać, że „Żołnierze Wyklęci” byli również wspaniałymi i szlachetnymi mężami, niezwykłymi inżynierami, intelektualistami oraz wybitnymi literatami. Oprócz tego kochali Boga i Ojczyznę za którą oddali swe życie.

Aby jeszcze lepiej zrozumieć wnętrze i duszę polskich bohaterów, warto ponownie przytoczyć fragment grypsów ppłk. Cieplińskiego, który w pełni ukazuje charyzmę i niezłomny charakter polskich bohaterów: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona.

Paweł Ozdoba
http://www.pch24.pl/

Komentarzy 5 to “Ppłk Łukasz Ciepliński – niezłomny bohater”

 1. Lily said

  Czesc i chwala Bohaterom. Niech Ci Polaka Ziemia lekka bedzie. Ty zas pplk L. Cieplinski,jak i wszyscy inni Polscy patrioci,pozostaniecie na zawsze w Naszych sercach i pamieci Naszej.

 2. Juziek said

  Ciekawe, czy młodzi Polacy spacerujący po galeriach albo przeżuwający kanapki w macdonaldach na postawione pytanie, czy wiedzą coś o naszym bohaterze, to co by nam odpowiedzieli?

 3. anATOM said

  Panie Juziek tam ciezko by bylo znalezc Polaka tam spaceruje duzo polakuf i nie interesuje onyh nic prucz naprzyklad iphony,smartfony,tablety i inne bzdety.

 4. Eliza said

  W latach 1946-1955 Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu odegrał główna rolę w walce z podziemiem niepodległościowym na Dolnym Śląsku. W ciągu 10 lat istnienia sąd ten skazał 11 tys. ludzi i wydał 303 wyroku śmierci i na ich podstawie stracono 137 osób, w tym mojego wujka, który 50 lat czekał na przywrócenie prawdy, honoru i godności. Spoczywa na cmentarzu osobowickim przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Większość zabitych to członkowie WiN, AK, NSZ, Konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego, Polskiej Armii Podziemnej oraz innych organizacji i grup podziemnych. Monografia poświęcona organizacjom niepodległościowym na Dolnym Śląsku została opublikowana w książce „Golgota wrocławska” wyd. KLIO Wrocław 1996.
  W przedmowie do książki dr Jerzy Woźniak napisał: „Wykaz osób odpowiedzialnych za śledztwo, tortury i śmierć żołnierzy AK, WiN, NOW, NSZ, KWP i innych organizacji niepodległościowych – winien być przestrogą , że postępowanie sprzeczne z normami etycznymi, naszą tradycją narodową, służba obcej ideologii i obcemu imperialistycznemu mocarstwu jest zbrodnią i zdradą własnego narodu.”
  Cześć ich pamięci.

 5. NICK said

  Requiestat in pace! Salve!

Sorry, the comment form is closed at this time.