Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jesienią rozpoczną się poszukiwania grobów rycerzy pod Grunwaldem

Posted by Marucha w dniu 2014-03-05 (Środa)

Grunwald (woj. warmińsko-mazurskie), 14.07.2012. Inscenizacja wielkiej bitwy średniowiecznej Europy – starły się połączone siły polskie i litewskie z wojownikami Zakonu Krzyżackiego. Z okolicznych wzgórz tegoroczną rekonstrukcję bitwy oglądało ok. 50 tys. osób. 

Gdzie dokładnie rozegrała się grunwaldzka bitwa i czy jest szansa na odnalezienie grobów poległych pod Grunwaldem rycerzy – na te pytania odpowiedzi będą szukać jesienią archeolodzy. Wówczas mają ruszyć badania z udziałem Polaków, Duńczyków, Norwegów i Litwinów.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem właśnie podpisało umowę na przeprowadzenie badań z duńskim stowarzyszeniem historycznym Harja z Odense. Poszukiwania rozpoczną się we wrześniu.

„Porozumienie zakłada, że to Duńczycy i Norwegowie, członkowie stowarzyszenia będą wspierać archeologów w poszukiwaniu miejsca dokładnie lokalizacji bitwy z 1410 roku. Uczestnicy badań będą szukać Doliny Wielkiego Strumienia, w której, według źródeł pisanych, doszło do starcia wojsk krzyżackich ze sprzymierzonymi”- poinformował PAP Sławomir Moćkun z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Dodał, że to Duńczycy mają pokryć koszt badań.

Duńczycy i Norwegowie, którzy przyjadą do Grunwaldu, będą wyposażeni w detektory-wykrywacze metalu. Poszukiwania będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym.

Jak dodał Moćkun, Stowarzyszenie Archeologiczne Harja z siedzibą w duńskim Odense działa od 1971 roku. Jest to jedna z najstarszych, największych i najbardziej doświadczonych organizacji tego typu w Europie. Obecnie skupia ponad sto osób. Prowadzi działalność naukową, popularnonaukową i archeologiczną w tym także podwodną.

Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej powiedział PAP, że naukowcy liczą iż tegoroczne poszukiwania pomogą zweryfikować hipotezy dotyczące lokalizacji miejsca bitwy z 1410 roku. Do tej pory nie wiadomo, gdzie dokładnie rozegrała się bitwa pod Grunwaldem. Według źródeł pisanych – relacji Jana Długosza – jednym z ważniejszych miejsc bitwy miała być Dolina Wielkiego Strumienia i to właśnie tego miejsca będą dotyczyć badania.

Pierwsze poważniejsze badania archeologiczne pod Grunwaldem zostały przeprowadzone w 1911 roku i związane były z poszukiwaniem masowych grobów w kościele w Stębarku.

Według najobszerniejszego źródła – „Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza – po bitwie pochowano tam znaczniejszych, polskich i krzyżackich rycerzy. Niestety, w trakcie badań nie natrafiono na ślady pochówków, o których pisał Długosz.

Jak podał dyrektor Drej systematyczne badania archeologiczne rozpoczęły się dopiero w 1958 roku, w związku z 550-leciem bitwy. Wówczas rozpoczęto badania archeologiczne trwające z przerwami aż do roku 1990. Te najstarsze wykopaliska zostały potraktowane przez władzę ludową niezwykle prestiżowo. Ministerstwo Obrony Narodowej udostępniło badaczom nie tylko helikoptery, samochody, telefony polowe, płetwonurków, ale skierowało także 160 żołnierzy do pomocy.

Jak wyjaśnił Drej wytypowano wówczas 30 miejsc leżących nie tylko na domniemanym obszarze pola bitwy z 15 lipca 1410 roku, to jest między wsiami Stębark, Grunwald i Łodwigowo. Postanowiono zbadać także tereny, przez które miały obie armie dojść na plac boju, w tym przede wszystkim spalone przed głównym starciem przez wojska polsko-litewskie miasto Dąbrówno oraz grodzisko krzyżackie w Gardynach, a także miejsca, gdzie część historyków lokalizowała obozy polsko-litewskie i krzyżackie.

W latach 60. (XX wieku) w okolicach kaplicy krzyżackiej odkryto około 200 szkieletów. Nosiły one ślady urazów. Część odnalezionych szczątków pochodziła z wtórnych pochówków, to znaczy, że były przeniesione z innych miejsc. Najprawdopodobniej – jak wyjaśnił Drej – były to szczątki odnajdywane z czasem na pobojowisku podczas prac polowych i przenoszone na „poświęconą ziemię” w okolice kaplicy.

PAP – Nauka w Polsce
ali/abe/
http://www.naukawpolsce.pap.pl

Komentarzy 12 to “Jesienią rozpoczną się poszukiwania grobów rycerzy pod Grunwaldem”

 1. darr said

  No tak. Ale jak czytałem ten artykuł około miesiąca temu na wp.pl to głównym wątkiem poszukiwań było obalenie tezy o szlachetności wojsk sprzymierzonych pod wodzą Jagiełły. Pisano tam o znalezieniu grobów niewinnych ofiar polskich rycerzy. Tak mówił któryś z oficjeli. Obrzydzenie mnie wzięło. No to jak to jest z opisanymi badaniami ?.

 2. Marucha said

  Re 1:
  To ciekawe, nie wiedziałem.

 3. Kronikarz said

  A czy wszystko już zrobiono celem opisania historii tamtejszych ludów przedkrzyżackich.

 4. Jan said

  Udział Litwinów w badaniach zaowocuje niechybnie opracowaniami, potwierdzającymi ich decydującą rolę, zgodnie z obecnie głoszoną wykładnią .przebiegu bitwy.

 5. Kazik said

  ad 4 Przysłowiowa głodna Litwa znajdzie czarną rzepę na patyku i wygasłe ognisko . Niemcy mogą znaleźć lekko podduszonego wielkiego mistrza . Oczekuję rewelacji we wszystkich środkach masowego ogłupiania .

 6. JO said

  ad.4. Litwinow w Myckach…

 7. Juziek said

  Re. 5:
  „Oczekuję rewelacji we wszystkich środkach masowego ogłupiania.”

  I tak się prawdopodobnie stanie Panie Kazimierzu!
  Każda „przykrywka” dla rosnącego bezrobocia, ubóstwa, długu o nie wyobrażalnych rozmiarach jest dobra!
  Byle dalej, a jakoś to będzie!

 8. Robert said

  Z tego co słyszałem, to ma być odwrotnie – za całą akcja stoi jakies duńskie stowarzyszenie, a polscy archeolodzy i badacze, niejako z konieczności wymogów polskiego prawa, będą tylko do pomocy i na dokładkę. Czyli Duńczycy, a nie Polacy, za duńskie a nie polskie pieniądze. Pytanie tylko dlaczego tak musi być? Czy polska nauka już nie istnieje?

 9. Orcyk said

  „starły się połączone siły polskie i litewskie z wojownikami Zakonu Krzyżackiego”

  Czego tu teraz chcą Litwini jak pouciekali z pola bitwy?

 10. darr said

  Ad.2
  Niestety.
  Cytat :
  „Na poniedziałkowej konferencji dyrekcja muzeum podpisze list intencyjny z gminą Kurzętnik o współpracy przy staraniach o granty na te badania. Zdaniem dyrektora Szymona Dreja badania archeologiczne na szlaku armii polsko-litewskiej mogą przyczynić się do upadku „sienkiewiczowskiego mitu o szlachetnych rycerzach króla Jagiełły i złych Krzyżakach”.
  „W rzeczywistości wojska idące pod Grunwald paliły mijane wsie krzyżackie, grabiły i prawdopodobnie zabijały ludność cywilną. O płonących wsiach wroga wspominają źródła, potwierdziły to wcześniejsze wykopaliska archeologiczne” – przypomniał dyrektor muzeum. Na masową mogiłę ponad 70 mieszkańców, poległych od ciosów białej broni, natrafiono w Ulnowie, niedaleko dawnego obozowiska wojsk polsko-litewskich.
  Według historyków do najtragiczniejszego wydarzenia doszło w Dąbrównie, gdzie miejscowa ludność spłonęła żywcem w kościele obleganym przez wojska Jagiełły.”
  http://turystyka.wp.pl/title,Nowe-wykopaliska-pod-Grunwaldem,wid,15578142,wiadomosc.html?ticaid=112505&_ticrsn=3

 11. niereligijna said

  to trupy z Bitwy pod Grunwaldem mozna odkopywac, liczyc i analizopwac, a te trupy z holoshwindlu nie?

 12. https://marucha.wordpress.com/2014/03/05/jesienia-rozpoczna-sie-poszukiwania-grobow-rycerzy-pod-grunwaldem/

  Ad. 8: Polska Nauka jest USŁUGOWA więc można ogłosić każdą bzdurę w Majestacie Naukowym jeśli się za to Zapłaci, bo Polacy zostali wywłaszczeni przez Żydogermanię od granicy niemiecko-żydowskiej na Wiśle. Nad pięknym Nekerem mieszkałem z wykształconym w Leningradzie Ukraińcem, który zaszokował mnie mówiąc o Krzyżakach: TO BYLI ŻYDZI.
  Zacząłem to analizować i doszedłem do następujących wniosków. Bolesław III wracając w 1127 r. z Chin zaatakował Moskwę do wschodu i oddał ją Rurykowiczom kijowskim, ale Prawdzice zawczasu przewieźli swe złoto bojerami do Rygi, którego było bardzo dużo, gdyż przez 3 wieki władali Złotem Syberii.
  Wobec tego templariusze francuscy kupili Bornholm (Wyspa Skarbów Templariuszy) a gdy w r. 1169 Prawdzice podbili Danię to templariusze zamordowali ich i opanowali Rygę, gdzie w cytadeli był skarbiec Prawdziców; Rygę dali hanzeatom a sami utworzyli autonomiczną gałąź Zakonu pod nazwą Kawalerów Mieczowych, który dokonał feudalnej okupacji Łotwy.
  Głównym celem KM było Kupienie Rosji za Złoto Prawdziców, w którym to celu zainstalowali oni nad Wisłą TEUTOŃSKICH krzyżaków. Żydami byli więc nie Krzyżacy tylko ich francuscy protektorzy z Rygi, jako templariusze-KATARZY czyli Synowie Jezusa Chrystusa jako więźnia twierdzy w Tulonie i jego marsylskiej żony. – Żelazny Kanclerz naliczył na świecie 42 miliony katarów od Jezusa Chrystusa a Sprowadzenie przez Konrada Mazowieckiego Krzyżaków było NAJWAŻNIEJSZYM WYDARZENIEM POLITYCZNYM II TYSIĄCLECIA ne.
  Topografię Bitwy pod Grunwaldem łatwo odtworzyć, gdyż określa ją JEZIORO, po którego zachodniej stronie był obóz polski a wschodniej litewski. Łączność między obu frontami zapewniali stojący PRZED jeziorem Smoleńszczanie. Wynikało to z tego, że Litwini mieli rozpocząć bitwę i UCIEC, aby na ścigający Krzyżacy nadziali się na ukrytą w rowach falangę chłopską.
  Coś poszło nie tak, bo Litwini uciekali nie na południowy-wschód, ale Wschód więc Jagiełło pognał by ich zatrzymać, od czego ZACHRYPŁ. Potem poprowadził część Litwinów na odsiecz Smoleńszczanom i właśnie wtedy zobaczył korpus Zachodnioeuropejski, który Wlk Mistrz chciał oprowadzić wokół Jeziora aby zaatakować polski obóz od tyłu. Wtedy Jagiełło, pomimo że nie mógł mówić, skontrował ten atak rycerstwa zachodnioeuropejskiego falangą chłopską, w trakcie czego Jaśko Złodziej-Rohatyński zabił Wielkiego Mistrza.

Sorry, the comment form is closed at this time.