Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Krym a syreny europejskiej niepodległości

Posted by Marucha w dniu 2014-03-08 (Sobota)

Nigdzie w Europie wydarzenia na Krymie nie są obserwowane w takim napięciu, jak w Szkocji i hiszpańskiej Katalonii, gdyż na 18 września w Szkocji i na 9 listopada w Katalonii wyznaczono referenda niepodległościowe.

W Autonomicznej Republice Krymu 16 marca mieszkańcy będą rozstrzygać kwestię swego statusu po dokonanym przemocą przewrocie w Kijowie.

Przytłaczająca większość mieszkańców półwyspu uważa władze w Kijowie za nieprawowite. Opanowana przez skrajnych nacjonalistów Rada Najwyższa Ukrainy w pierwszej kolejności wprowadziła zakaz używania języka rosyjskiego jako regionalnego języka na Ukrainie.

Syreny niepodległości kuszą i uwodzą Katalończyków i Szkotów już od prawie trzystu lat. Ze wszystkich najnowszych danych sondaży opinii publicznej przeprowadzonych w Szkocji wynika, że za oddzielenie się we wrześniu może wypowiedzieć się od 32 do 37 procent mieszkańców. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron, naturalnie, jest przeciwny oddzieleniu się Szkocji, chociaż musiał zgodzić się na organizację plebiscytu dla Szkotów.

– Tak naprawdę pragniemy kształtowania równoprawnych stosunków z Brytanią, dla mnie nie jest w pełni zrozumiałe, dlaczego nie chcą nam na to pozwolić, – powiedział lider Szkockiej Partii Narodowej Alex Salmond.

– Usiłujemy być maksymalnie racjonalni w tej kwestii. Pragniemy zachowania unii monarchicznej, chcemy zachować królową jako przywódczynię państwa, zachować unię społeczną i unię walutową. Pragniemy jednak również kontrolowania opodatkowania, wydatków państwowych. Pragniemy samodzielnie rozstrzygać kwestię tego, czy potrzebujemy broni jądrowej na naszej ziemi czy nie. Pragniemy sami decydować o tym, czy będziemy uczestniczyć w sprzecznej z prawem wojnie w Iraku.

W Katalonii dążenie do niepodległości jest silniejsze, lecz Katalonia to przypadek szczególny. Konstytucja hiszpańska jest skomponowana w taki sposób, że każdą decyzję o niepodległości ma zaakceptować parlament i zatwierdzić referendum ogólnonarodowe. Jest raczej wątpliwe, że Hiszpanie zgodzą się na wystąpienie ze składu państwa najbardziej zamożnego gospodarczo, historycznego terenu kraju.

Przecież właśnie wskutek nalegań ze strony hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych José Manuela García – Margalló Unia Europejska do wszystkich swych oficjalnych oświadczeń w sprawie sytuacji na Krymie wpisuje punkt w sprawie „sprzeczności z prawem” oddzielenia się Autonomicznej Republiki Krymu od Ukrainy. Katalończycy natomiast zdecydowanie sugerują, że jeśli ich większość opowie się za niepodległością, to oni ogłoszą ją w trybie jednostronnym.

Prezydent Autonomicznego Obwodu Katalonii Artur Mas oznajmia, że Hiszpanie wypaczają absolutnie autentyczną sytuację prawną, że autonomia ma wszystkie prawa do „rozwodu” z Madrytem. Zresztą, we wszystkich swych oficjalnych oświadczeniach nazywa on referendum w sprawie niepodległości „naradzaniem się” z ludnością.

– Nie ma w tym nic sprzecznego z prawem. O tym, że jest to krok nieprawowity, mówi tylko hiszpański rząd, i to nie jest prawda. My już ustaliliśmy pięć punktów ustawodawczych, w myśl których Katalonia ma prawo do organizacji i przeprowadzenia konsultacji w sprawie niepodległości. Zgadzają się one całkowicie z konstytucją hiszpańską.

W każdym razie, za „samotną żeglugą” w Katalonii opowiada się od 60 do 70 procent mieszkańców. Katalończycy już kilkakrotnie prowadzili podobne ćwiczenia, nazywając je „konsultacyjnym referendum”.

Belgia także cierpi na pewne „rozdwojenie jaźni” w kwestii narodowościowej. Mieszka tu w przybliżeniu 60 procent Flamandczyków i 31 procent Walonów, mówiących po francusku. Na razie do referendum nie dochodzi. Jednak liderzy wspólnoty, używającej języka niderlandzkiego, ostrzegają, że będą uwzględniać wyniki plebiscytów w Szkocji i Katalonii, a ewentualnie nawet na Krymie.

Wszyscy miejscowi eksperci i centralne organy władzy w Londynie, Madrycie i Brukseli uznają, że w ich rękach eksplodowałaby prawdziwa bomba, gdyby postąpili tak, jak to zrobił „rząd majdanowy” w Kijowie. Naprawdę trudno wyobrazić sobie, aby Londyn unieważnił szkocki język gaelski jako drugi język oficjalny, czy też Madryt wprowadził zakaz katalońskiego, a Bruksela z kolei wprowadziła zakaz używania flamandzkiego i niemieckiego.

W Belgii są trzy języki oficjalne – francuski, niderlandzki i niemiecki. Gdyby władze zakazały ich używania, jak to zrobili ultrasi w Kijowie, to za niepodległością opowiadałoby nie 30, 50 czy 60 procent Szkotów, Katalończyków czy Flamandczyków, lecz wszystkie 100. Czy też, jak napisała jedna gazeta w Barcelonie – „wszystkie 200 procent mieszkańców Katalonii”.

Byłoby także ciekawe, co by się stało, gdyby niektóre stany amerykańskie wprowadziły zakaz na podobieństwo Majdanu. W Ameryce nie istnieje pojęcie ogólnonarodowego, oficjalnego języka państwowego. Jednak w wielu stanach za oficjalne uznawane są języki drugich co do liczebności grup mieszkańców. Wobec tego unieważnienie języka rosyjskiego na Krymie w Stanach Zjednoczonych oznaczałoby mniej więcej to samo, co wprowadzenie zakazu: w Portoryko hiszpańskiego, jako drugiego języka oficjalnego stanu, czy też w Luizjanie – francuskiego, na Hawajach – hawajskiego. Albo zakazu jednakowo oficjalnego używania obok angielskiego także hiszpańskiego w Kalifornii, Florydzie, Nowym Meksyku czy Teksasie. Po hiszpańsku w Stanach Zjednoczonych mówi w przybliżeniu 40 milionów osób.

http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 14 to “Krym a syreny europejskiej niepodległości”

 1. Zbyszko said

  Bardzo nieciekawie zaczyna byc u naszych sąsiadów:

  http://konwent-narodowy-pol.neon24.pl/post/106958,pilne-wojna-praktycznie-nieunikniona

 2. Luxeuro said

  Ad. 1 – „Według wiarygodnych danych uzyskanych przez nas z Borispolia, już ponad tydzień na to lotnisko, z USA i innych krajów, przybywa codziennie (!) do 30 (!) SAMOLOTÓW z NAJEMNIKAMi. Są oni wyładowywani jako cywile.

  Nie ulega wątpliwości, że przybywają PROFESJONALNI BOJOWNICY, nie tylko na to lotnisko, ale i na inne. Dlatego ich liczba idzie już nawet, nie w setki i tysiące, ale w dziesiątki tysięcy.”
  Przypuszczam że jeżeli to prawda to wywiad Rosji już to wie, bo podwórko sąsiada musi być pilnowane dla swojego bezpieczeństwa.

 3. WYZNACZYĆ datę na REFERENDUM niepodległościowe dla Kaliforni, Arizony, Nowego Mexyku, Texasu i Missouri ! said

  26 stanów w USA zostało ZABANKRUTOWANE, wskutek objęcia tam całkowitej władzy przez ZŁODZEJSKO bandycką mafie żydowską, która bezkarnie OKRADŁA te 26 stanów.
  Najbardziej ZABANKRUTOWANYM miastem jest śmierdzący skwaśnizną śmietnika jest zaszczurzony i zakraluszony żydowski New York oraz cały stan New York. Ten stan został ROZKRADZONY przez żydowskich bezkarnych bank-sterów, którzy twierdzą, że:

  „obecna władza w USA jest za SŁABA, aby ich rozliczyć ze złodzejstwa, a oni sami żydowcy złodzeje są za BOGACI, aby siedzieć w więzieniu”

  Takie stany hiszpańsko-języczne jak: Kalifornia, Arizona, Nowy Mexyk i Texas, które bronią się jak mogą przed GRABIERZĄ zorganizowanej bezkarnej mafii żydowskiej „Kosher Nostra” już od dłuższego czasu prowadzą negocjacje aby przeprowadzić REFERENDUM NIEPODLEGŁOŚCIOWE, aby odseperowac się od takiego żydowskiego BANKRUTA jak stan New York lub Floryda, które są DEFICYTOWE i żyja na garbie OKRADANEGO podatnika w innych stanach.

  Północne stany takie jak Nebraska, North i South Dakota, Montan i Wyoming IZOLUJĄ się jak tylko mogą za pomocą swoich skonstruowanych STANOWYCH PRAW obowiązujących systemy finansowo-bankowe oddzielając się BRONIAC się przez wykupywanie przez PASOŻYTÓW dręczycieli ekonomicznych WYZYSKIWACZY żydo-złodzejskich bank-sterów z New Yorku, którzy usiłują podporządkowc tamtejsze banki.

  Właśnie mieszkańcy stanów Nebraska, North i South Dakota, Montan, Wyoming i Missouri też dyskutują o SEPARACJI od pozostałej części USA oraz tam się mówi o zorganizowaniu REFERENDUM NIEPODLEGŁOSCIOWYM od reszty USA, utworzeniu oddzielnego państwa co by ich uchroniło przed PASOŻYTNICTWEM oraz ekonomicznym wyzyskiem przez grasującą żydowską zooraganizowana mafią złodzeji z New Yorku i Waszynktonu DC.

 4. Fran SA said

  Czy w Czechoslowacji, Kosowie, Czarnogorze, Bosni, Sudanie, Guam, Okinawie, Korei, Wietnamie, na Hawajach, w Guantanamo, Erytrei, Palestynie … bylo referendum??

 5. Rysio said

  re 1/2 Wywiad Rosyjski na pewno to wie, bo teren Ukrainy jest naszpikowany jej aktywnymi i uśpionymi agentami.

  A jest ich na pewno dwa albo i trzy razy więcej niż w Polsce.

 6. Jan said

  Ad 1
  Dla tej to przyczyny do Polski i Litwy sprowadza się amerykańskie samoloty. A nam wciskają kit,że dla obrony przed atakiem Rosji na Polskę zapowiedzianym przez kaczorka

 7. Zbigniew said

  @1 – nie wierzę. W te dziesiątki tysięcy. Mieliby przetunelować kwantowo przez granice? Jaka tam ta Ukraina jest taka jest, ale zrobienie dziury kwantowej byłoby dla nich sztuką.

  Tak ps.: Istnieją zjawiska w fizyce o których nam przywykłym do „normalności” w głowie się nie mieści.

 8. Kazik said

  ad 7 Proszę Pana , nie jest wykluczone , że następuje przerzut dywersantów na terytorium Ukrainy .

 9. Zbigniew said

  Wykluczone nie jest. Dobre.

 10. RomanK said

  Slava Herojam! Smert Orlam!
  ]
  Nie ma zadnych przypadkow..sa przypadkowo zastrzeleni…
  To Tylko Znaki! – ze przyblizylo sie Kurestwo Zolto Sine,
  Slepym wydlubuja oczy, glusi dostaja w ucho, chromym lamia kosci,
  Ubogim zabieraja , nawet to- czego nigdy nie mieli..i juz nigdy miec nie beda , wzamian gloszac programy oszczednosciowe!

  Lecz ludzi dobrej woli jest wiecej i mocno wierze w TO-
  Ze ktos odpowie na nurtujace mnie pytanie;
  Czy podtarcie brudnej dupy banderowca Olesia Muzyczki, geba ministra Sikorskiego- to wiekszy zaszczyt dla Olesiowej dupy..czy dla ministrowej mordy?
  Niech zyje i rozkwita cywilizacja Ludojedow!
  Wszystkie narody Ukrainy!..uciekajcie dopuki mozecie, orly tez myslaly – ze nie sa wrogami Banderowcow!
  RomanK

 11. JerzyS said

  Jak Nasz Maciek z pod Lidy -Generał S. A. Sulkiewicz rządził KRYMEM

  Maciej Sulkiiewicz – Matwiej Sulejman Sulkiewicz -Matwiej Sulejman Sulkiewicz

  Матве́й Алекса́ндрович Сульке́вич – Süleyman bəy Sulkeviç

  generał-porucznik generał-porucznik

  Data i miejsce urodzenia Kiemiejsze 20 lipca 1865

  Rozstrzelany 15 lipca 1920 Baku

  Przebieg służby

  Lata służby 1883 – 1920 Armia Imperium Rosyjskiego, Armia Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu

  Jednostki Michajłowski Woroneżski korpus kadetów, 6 brygada artylerii, 7 Korpus Armijny, 15 dywizja piechoty, 8 Korpus Armijny, 57 Modliński pułk piechoty, 1 Korpus Muzułmański

  Główne wojny i bitwy Wojna rosyjsko-japońska, I wojna światowa, Wojna domowa w Rosji, Radziecki podbój Azerbejdżanu

  Matwiej Sulejman Sulkiewicz jako premier Krymskiej Republiki Ludowej od 5 czerwca 1918

  do 15 listopada 1918jego następca pozostał Solomon Krym

  Maciej Sulkiewicz, biał. Мацей Аляксандравіч Сулькевіч, ros. Матвей Александрович Сулькевич (ur. 20 lipca 1865 r. w majątku Kiemiejsze koło Lidy na Białorusi, zm. 15 lipca 1920 r. w Baku) – rosyjski wojskowy tatarskiego pochodzenia (generał lejtnant), premier rządu Krymskiej Republiki Ludowej, a następnie szef sztabu armii Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu.

  Pochodził z rodziny litewskich Tatarów.

  Przy urodzeniu otrzymał polskie imię Maciej (później znany był również jako Mohammad Sulkiewicz, Sulejman Sulkiewicz, Suleyman bey Sulkiewicz, czy Mamed Bek). Ukończył michajłowski korpus kadetów w Woroneżu, Michajłowską Szkołę Artyleryjską w Petersburgu, a w 1894 r. Mikołajewską Akademię Sztabu Generalnego. Służył w sztabach 34 dywizji piechoty, VIII korpusu armijnego, odeskiego okręgu wojskowego. Od 7 sierpnia 1900 r. był sztabsoficerem do specjalnych poruczeń przy sztabie korpusu desantowego. 17 grudnia tego roku objął funkcję szefa sztabu garnizonu twierdzy oczakowskiej. Na przełomie 1900/1901 r. uczestniczył w ekspedycji wojskowej do Chin.

  10 kwietnia 1902 r. został sztabsoficerem do specjalnych poruczeń przy sztabie odeskiego okręgu wojskowego. Od 3 października 1903 r. był szefem sztabu 15 dywizji piechoty w stopniu pułkownika.

  W latach 1904-1905 uczestniczył w wojnie rosyjsko-japońskiej. Za odwagę na polu bitwy został odznaczony Orderem Św. Włodzimierza 4 klasy i Orderem Św. Stanisława 2 klasy. 11 czerwca 1905 r. objął dowództwo 57 modlińskiego pułku piechoty. 23 czerwca 1910 r. został sztabsoficerem do specjalnych poruczeń przy dowódcy sztabu generalnego armii rosyjskiej. Od 17 października tego roku był okręgowym generał-kwatermistrzem w sztabie irkuckiego okręgu wojskowego w stopniu generała majora. 14 czerwca 1912 r. został szefem sztabu VII korpusu armijnego, zaś 23 maja 1914 r. – XI korpusu armijnego. Od 26 lutego 1915 r. dowodził 33 dywizją piechoty. 26 kwietnia tego roku awansował do stopnia generała lejtnanta. 27 lutego 1917 r. objął dowództwo XXXVII korpusu armijnego.

  Nawiązał kontakt z Centralnym Komitetem Wszechrosyjskiego Zjazdu Delegatów Muzułmańskich Wojskowych Organizacji „Aszkery Szura” w Kazaniu. 20 września tego roku został przeniesiony do rezerwy przy sztabie dźwińskiego okręgu wojskowego, ale już 7 października powrócił na poprzednie stanowisko. Tego samego miesiąca został wyznaczony na dowódcę nowo formowanego samodzielnego I muzułmańskiego korpusu armijnego na froncie rumuńskim z siedzibą w Tyraspolu. Po rozbrojeniu korpusu przez Niemców w marcu 1918 r., wyjechał wraz z częścią oficerów na Krym, gdzie podjął działalność w kierunku budowy niezależnego państwa Tatarów krymskich.

  25 czerwca tego roku stanął na czele rządu Krymskiej Republiki Ludowej. Z powodu rozbieżności stanowisk 19 czerwca sformował nowy gabinet. Wskutek protestów przywódców tatarskich partii politycznych w następnym tygodniu zrekonstruował go. Oprócz premierostwa piastował w nim stanowiska ministra spraw wojskowych i marynarki oraz ministra spraw wewnętrznych.

  W deklaracji rząd ogłosił, że będzie bronić niepodległości państwa krymskotatarskiego do czasu wyjaśnienia sytuacji międzynarodowej. Generał S. A. Sulkiewicz starał się prowadzić politykę równowagi pomiędzy różnymi narodowościami zamieszkującymi Krym, aby nie dopuścić do konfliktów etnicznych.

  Za najpilniejsze zadanie uznał zwołanie krymskiego sejmu, w tym celu był w stałym kontakcie z tatarską konstytuantą (Kurułtajem). Do czasu zwołania sejmu gen. S. A. Sulkiewicz jako szef rządu wydał szereg ważnych aktów prawnych, jak

  ustawa o obywatelstwie krymskim,

  o zakazie nabywania gruntów przez cudzoziemców (będących własnością obywateli krymskich),

  o wakfach (muzułmańskich fundacjach religijnych), o organizacji senatu i sądu apelacyjnego,

  o reemigracji Tatarów z Turcji i Rumunii,

  o organizacji poszczególnych ministerstw.

  Za czasów jego rządów powstał uniwersytet w Symferopolu.

  Generał S. A. Sulkiewicz dążył do stopniowej „tataryzacji” państwa, jednakże bez powodowania ostrych napięć narodowościowych. Stąd m.in. popieranie polskich Tatarów obsadzających kluczowe stanowiska w administracji rządowej i samorządowej.

  W polityce zagranicznej celem nadrzędnym była obrona suwerenności i niezawisłości Krymskiej Republiki Ludowej,

  zarówno przed Ukrainą dążącą do inkorporacji Krymu, jak też przed dążeniami białych chcących ponownego wcielenia półwyspu do Rosji.

  Kolejnym zadaniem była obrona przed bolszewikami. Udawało się to, dopóki Krym osłaniała okupacyjna armia niemiecka. Brak własnej siły zbrojnej zadecydował jednak o niepowodzeniu tej polityki. Pod koniec października 1918 r. gen. S. A. Sulkiewicz przekazał stanowisko premiera Solomonowi Krymowi.

 12. Zerohero said

  Panie zbigniewie. Po co teleportacja? Samolot zabiera na pokład 100 ludzi. 10 lądowań dziennie, to tysiąc dziennie. Po miesiącu jest 30 tysięcy. Rosjanie mają przewagę w postaci łatwiejszego przerzutu, ale Rosjanie nie mają tylu najemników. Rosja nie ma czegoś w rodzaju „tajnej armii”, natomiast USA w Iraku stworzyło całe dywizje kontraktorów. To ich modus operandi.

 13. Zbigniew said

  Panie Zero,

  Ale fakty… gdzie fakty? Domyślać to się można. W „polskich” mediach tym się zajmują.

 14. Premizlaus said

  Niech żyje Królestwo Szkocji! Niech żyje Republika Wenecka! Chwała niepodległości!

Sorry, the comment form is closed at this time.