Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Odbudowa zniszczonego przez UPA kościoła w Okopach św. Trójcy

Posted by Marucha w dniu 2014-03-09 (Niedziela)

Kościół zbudowany w 1693 r. na polecenie Jana III Sobieskiego, a zniszczony przez UPA w 1943r., na nowo będzie służył mieszkającym w pobliżu katolikom. 15 czerwca br. nastąpi ponowne poświęcenie kościoła św. Trójcy w Okopach na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.

Okopy św. Trójcy to dawna twierdza, która była m.in. świadkiem konfederacji barskiej. W „Nie – Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, Okopy św. Trójcy zostały określone mianem ostatniego przyczółka arystokracji.

Okopy sw Trojcy 2

Twierdza została zlokalizowana w strategicznym miejscu u ujścia Zbrucza do Dniestru, w późniejszym obwodzie tarnopolskim, w rejonie borszczowskim II RP. Zaprojektowana przez Tylmana z Gameren „trzymała w szachu” tureckie wojska stacjonujące w pobliskiej twierdzy Chocim oraz Kamieńcu Podolskim. W rok po rozpoczęciu budowy twierdzy, Król Jan III Sobieski zlecił również budowę kościoła, który miał służyć katolikom. Niewielki, barokowy budynek składał się z nawy i prezbiterium na planie prostokąta. Wg lokalnej tradycji, właśnie w kościele mieli bronić się ostatni konfederaci z 1769r.

Okopy sw Trojcy

Kościół po raz pierwszy został zniszczony podczas konfederacji barskiej. W 1903r. odbudowany, a ponownie zniszczony w 1943r. przez UPA. Po upadku Związku Radzieckiego, nie zdecydowano się na jego kolejną odbudowę gdyż sądzono, że w pobliżu nie ostał się już żaden katolik.

Sprawa na nowo odżyła i nabrała tempa po zeszłorocznej wizycie motocyklistów z Rajdu Katyńskiego, którzy odwiedzając Okopy św. Trójcy, uporządkowali wnętrze zniszczonego kościoła, aby móc w nim odprawić Mszę Świętą. Wizyta motocyklistów i możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej wywołała wielki entuzjazm wśród lokalnej społeczności, która licznie zgromadziła się w zrujnowanym kościele.

Niedługo potem zapadła decyzja o odbudowie kościoła, który obecnie jest już otynkowany. 15 czerwca 2014r. odbędzie się ponowne poświęcenie kościoła i wznowienie działalności duszpasterskiej w Okopach Świętej Trójcy.

Źródło: hussar.com.pl
http://www.pch24.pl

Komentarze 3 to “Odbudowa zniszczonego przez UPA kościoła w Okopach św. Trójcy”

  1. maurycy said

    Moze ci polscy wielbiciele pogrobowcow i zbrodniarzy z UPA ( PIS ,PO I inne smiecie z tzw ,,elyty,,)poprosza o odbudowanie tego koscola swoich drogich przyjaciol ,fanow z UPA ! W imie waszej milosci i dialogu poproscie bandziorow aby sie wzieli do roboty i naprwili zlo ktore dokonali !

  2. lMdm said

    Odbudowa – – -Rajd Katyński… Ostatnio natknęłam się Bikers Against Child Abuse – wielkie – http://www.youtube.com/watch?v=WSuSjiFqKmA

  3. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2014/03/09/odbudowa-zniszczonego-przez-upa-kosciola-w-okopach-sw-trojcy… […]

Sorry, the comment form is closed at this time.