Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  marteczka o Wolne tematy (41 – …
  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  nod o Hańba i zdrada – chyba b…
  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  Carlos o Szambo próbuje go ośmiesz…
  Gdzie błąd? o Wolne tematy (41 – …
  Carlos o Szambo próbuje go ośmiesz…
  revers o Wolne tematy (41 – …
  revers o Wolne tematy (41 – …
  revers o Szambo próbuje go ośmiesz…
  marek13 o Dlaczego koty boją się ps…
  Marucha o Szambo próbuje go ośmiesz…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Odbudowa zniszczonego przez UPA kościoła w Okopach św. Trójcy

Posted by Marucha w dniu 2014-03-09 (Niedziela)

Kościół zbudowany w 1693 r. na polecenie Jana III Sobieskiego, a zniszczony przez UPA w 1943r., na nowo będzie służył mieszkającym w pobliżu katolikom. 15 czerwca br. nastąpi ponowne poświęcenie kościoła św. Trójcy w Okopach na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.

Okopy św. Trójcy to dawna twierdza, która była m.in. świadkiem konfederacji barskiej. W „Nie – Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, Okopy św. Trójcy zostały określone mianem ostatniego przyczółka arystokracji.

Okopy sw Trojcy 2

Twierdza została zlokalizowana w strategicznym miejscu u ujścia Zbrucza do Dniestru, w późniejszym obwodzie tarnopolskim, w rejonie borszczowskim II RP. Zaprojektowana przez Tylmana z Gameren „trzymała w szachu” tureckie wojska stacjonujące w pobliskiej twierdzy Chocim oraz Kamieńcu Podolskim. W rok po rozpoczęciu budowy twierdzy, Król Jan III Sobieski zlecił również budowę kościoła, który miał służyć katolikom. Niewielki, barokowy budynek składał się z nawy i prezbiterium na planie prostokąta. Wg lokalnej tradycji, właśnie w kościele mieli bronić się ostatni konfederaci z 1769r.

Okopy sw Trojcy

Kościół po raz pierwszy został zniszczony podczas konfederacji barskiej. W 1903r. odbudowany, a ponownie zniszczony w 1943r. przez UPA. Po upadku Związku Radzieckiego, nie zdecydowano się na jego kolejną odbudowę gdyż sądzono, że w pobliżu nie ostał się już żaden katolik.

Sprawa na nowo odżyła i nabrała tempa po zeszłorocznej wizycie motocyklistów z Rajdu Katyńskiego, którzy odwiedzając Okopy św. Trójcy, uporządkowali wnętrze zniszczonego kościoła, aby móc w nim odprawić Mszę Świętą. Wizyta motocyklistów i możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej wywołała wielki entuzjazm wśród lokalnej społeczności, która licznie zgromadziła się w zrujnowanym kościele.

Niedługo potem zapadła decyzja o odbudowie kościoła, który obecnie jest już otynkowany. 15 czerwca 2014r. odbędzie się ponowne poświęcenie kościoła i wznowienie działalności duszpasterskiej w Okopach Świętej Trójcy.

Źródło: hussar.com.pl
http://www.pch24.pl

Komentarze 3 to “Odbudowa zniszczonego przez UPA kościoła w Okopach św. Trójcy”

 1. maurycy said

  Moze ci polscy wielbiciele pogrobowcow i zbrodniarzy z UPA ( PIS ,PO I inne smiecie z tzw ,,elyty,,)poprosza o odbudowanie tego koscola swoich drogich przyjaciol ,fanow z UPA ! W imie waszej milosci i dialogu poproscie bandziorow aby sie wzieli do roboty i naprwili zlo ktore dokonali !

 2. lMdm said

  Odbudowa – – -Rajd Katyński… Ostatnio natknęłam się Bikers Against Child Abuse – wielkie – http://www.youtube.com/watch?v=WSuSjiFqKmA

 3. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2014/03/09/odbudowa-zniszczonego-przez-upa-kosciola-w-okopach-sw-trojcy… […]

Sorry, the comment form is closed at this time.