Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Paraolimpiada w Soczi: demonstracja nieograniczonych możliwości

Posted by Marucha w dniu 2014-03-09 (Niedziela)

Wczoraj [7.03] w Soczi na Arenie Fiszt odbyła się ceremonia otwarcia XI Zimowej Paraolimpiady. Zawody na tym poziomie dla osób niepełnosprawnych w Rosji odbywają się po raz pierwszy.

Jedno z głównych pytań nurtujących wszystkich przed rozpoczęciem ceremonii otwarcia Paraolimpiady było to, czy reprezentacja z Ukrainy weźmie udział w Igrzyskach. Rano ze sportowcami spotkał się prezydent Władimir Putin. W ciągu dnia na specjalnej konferencji prasowej szef komitetu paraolimpijskiego Ukrainy Walerij Suszkiewicz ogłosił, że sportowcy podjęli decyzję o wystąpieniu w Soczi. Podkreślił on przy tym, że jeśli podczas Igrzysk dojdzie do jakichś zdarzeń, z powodu których sytuacja skomplikuje się, to ukraińska delegacja opuści Soczi.

Zatem na paradzie uczestników podczas otwarcia Paraolimpiady Ukrainę reprezentował tylko jeden sportowiec – narciarz i biathlonista Michaił Tkaczenko. Jego pojawienie się na stadionie widzowie przyjęli owacją. Arena Fiszt była wypełniona do ostatniego miejsca. Kilka wolnych miejsc pozostało tylko w loży prasowej. Ciepło widzowie przyjęli także sportowców z Grecji i Chin, którzy trzymali w rękach po dwie niewielkie flagi – swojego państwa i Rosji.

Parada uczestników odbywała się w rytm tanecznych melodii ze starych radzieckich filmów, takich jak „Kaukaska branka”, „Iwan Wasiljewicz zmienia zawód”, „Wołga-Wołga” i innych. Zapewne wielu spośród uczestników Paraolimpiady słyszało te melodie po raz pierwszy, jednak niektórzy zaczynali tańczyć nawet na wózkach inwalidzkich.

Głównym tematem samego widowiska była bajka o Koniku Garbusku i Żar Ptaku. Niesamowite było wykonanie a capella hymnu Rosji i pieśni kozackiej „Ty, Rosja, Matuszka Rosja” przez chór składający się z przedstawicieli Kubańskiego Chóru Kozackiego, Chóru im. Pietnickiego, Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Adygei, Akademickiej Kapeli Chóralnej im. Jurłowa i kilku innych zespołów z Władykaukazu, Dagestanu, Kyzyłu i Moskwy (łącznie 376 osób).

O skali tego widowiska świadczy też udział największego zespołu tanecznego Rosji „Todes” składającego się z 126 osób oraz udział 504 młodych baletnic, które na początku przedstawiały wzory w formie śnieżynek, a pod koniec tańca ustawiły się w konturze pochodni olimpijskiej w kształcie pióra Żar Ptaka.

Na Arenie Fiszt pokazano i rosyjskie wesele, i kruszący lód lodołamacz oraz wykonano muzykę Wieszczki Cukrowej z baletu Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” na kieliszkach wypełnionych wodą. Szczególne wrażenie sprawił „zaczarowany las” zbudowany ze świecących się rurek, które podnosiły się i opadały zmieniając przy tym kolory. Podczas parady uczestników przybierały one kolor flagi państwa delegacji wychodzącej na stadion.

Przed widzami wystąpił szef komitetu organizacyjnego Soczi 2014 Dmitrij Czernyszenko oraz prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego sir Philip Craven. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił otwarcie XI Zimowej Paraolimpiady.

Uroczysta i wzruszająca była ceremonia zapalenia ognia Paraolimpiady. Na końcowym etapie sztafety na Arenę Fiszt wniósł go czterokrotny mistrz paraolimpijski Aleksiej Aszapatow. A znicz paraolimpijski na placu medalowym przed wejściem na Arenę Fiszt zapalili sześciokrotny mistrz paraolimpijski w narciarstwie i biathlonie Siergiej Szyłow i dwukrotna mistrzyni olimpijska w pływaniu Olesia Władykina.

Ceremonia zakończyła się widowiskowym pokazem pirotechnicznym.

http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 6 to “Paraolimpiada w Soczi: demonstracja nieograniczonych możliwości”

 1. Madzia said

  A w Polsce zaczynają się ruchy obcych wojsk. W poniedziałek ma przybyć na teren Polski 30 F16 i 300 żołnierzy obcego państwa. Ciekawe jakie naszywki będą mieli na rękawach? Ciekawie, jest również to, że terroryści i obce wojska uaktywniają się momencie trwania igrzysk olimpijskich?

 2. Rysio said

  Obcych wojsk?

  Może ich nasi nie wpuszczą.

 3. Juziek said

  Re. 1:
  „Ciekawe jakie naszywki będą mieli na rękawach?”

  Przecież wiadomo czyje to wojsko będzie, że to ziomków jakiegoś Oskara!

 4. Fran SA said

  Toz kurwa mac, o to wlasnie chodzi!!!!!!! o zbyt broni.
  Polska ma wydac sto milionow dolarow na zakup broni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Teraz, to juz nie wiem, kto jest glupszy: my, czy zasrani Ukraincy.
  Zdaje sie, ze mamy wspolne korzenie… w debilizmie.

  Na tej prawie ukrainskiej drace skorzytsa: Izrael, handlarze bronia, Chevron,
  SS Galizien i oligarchia.
  Powinszowac!!!

 5. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka wlasnie sie dowiedzial od swuj wielki pszyjaciel pan John Baird, kanadyjski minister do robienia zagraniczne sankcje, sze w nastepna paraolimpiada bedzie nowa konkurencja dla panuw pedaluw, a mianowicie bieg w pieluszkach.

  Ja pan Mordka nie bardzo zrozumial, ale pan John Baird wyjasnil pan Mordka, sze panowie pedaly musza po pewnym czasie zaczac nosic pieluszki dla wiadomych pszyczyn.

 6. Brat Dioskur said

  Jak juz kol. Mordka poruszyl o pedalach , to nasuwa sie refleksja ,ze zachodnie media w ogole nie relacjonuja pedalskich zawodow w Moskwie!Stopien homofobii tych mediow jest wprost przerazajacy i jakos ani GazWyb czy licza rzesza „panienek” ( jak to ujmuje Michalkiewicz) w mediach w Polsce , jakos na ta zbrodnie , nie reaguja!

Sorry, the comment form is closed at this time.