Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polki najrzadziej są ofiarami przemocy

Posted by Marucha w dniu 2014-03-09 (Niedziela)

Przemoc domowa, psychiczna, cyberprzemoc, gwałty oraz przemoc na tle seksualnym to wciąż istotny problem w Europie – szczególnie w krajach nastawionych na pełne równouprawnienie płci. Wyniki z Polski plasują nas wśród państw UE o zdecydowanie mniejszej skali zjawiska niż np. Dania, Szwecja czy Finlandia.

Za pomocą ankiety przepytano ponad 40 tys. kobiet z wszystkich krajów Unii Europejskiej. 67 proc. ankietowanych nie doświadczyło przemocy w ogóle. 25 proc. doświadczyło jej przynajmniej raz, a 8 proc. (13 mln kobiet) padło ofiarą przemocy w ciągu ostatniego roku.

Z kolei przemocy seksualnej w ciągu ostatniego roku doświadczyło 2 proc. kobiet (3,7 mln) w całej UE. Kiedykolwiek w życiu gwałtu doświadczyło 5 proc. obywatelek Unii. Badanie szacuje, że wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie mogło zostać ok. 21 mln kobiet.
Ponad połowa ankietowanych (53 proc.) Europejek unika od czasu do czasu miejsc i sytuacji, które w ich odczuciu mogłyby je narazić na przemoc.

Niektóre różnice we wskaźnikach pomiędzy państwami badacze tłumaczą różnym stopniem społecznego przyzwolenia na ujawnianie i mówienie o przypadkach przemocy.

Źródło: Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Polki w badaniu deklarowały, że niemal co piąta (19 proc.) doświadczyła kiedykolwiek przemocy fizycznej lub seksualnej po 15. roku życia (średnia UE – 33 proc.).

Przemoc psychiczna ze strony partnera dotknęła 30 – 39 proc. Polek (średnia UE: 43 proc.).

Rzadko deklarowany był stalking (0 – 9 proc. wskazań w ankietach z Polski, średnia UE – 18 proc.).

Z różnymi formami molestowania seksualnego (np. słowne, fizyczne, internetowe) zetknęło się 11 proc. ankietowanych kobiet z Polski (najwięcej z Danii – 27 proc., najmniej z Litwy – 9 proc.).

Przemocy fizycznej w dzieciństwie zaznało 14 proc., a seksualnej 4 proc. Polek.

W opinii największej grupy ankietowanych, przemoc wobec kobiet w Polsce jest dość powszechna (45 proc. wskazań). Co czwarta Polka uważa, że taka przemoc nie jest powszechna, a 16 proc. twierdzi, że jest bardzo powszechna (średnia unijna: 27 proc. opinii, że przemoc jest bardzo częsta, a 51 proc. wskazało, że jest dość częsta).

Źródło: gazetaprawna.pl
http://narodowcy.net

Komentarze 3 to “Polki najrzadziej są ofiarami przemocy”

 1. Zbigniew said

  A co to jest przemoc psychiczna? 😉
  Dlaczego mężczyzn nie pytano? 😉

  Z mapki można wnioskować, że przemoc występuje najczęściej tam, gdzie się o niej mówi.

 2. lMdm said

  Tak, a dziś w Radio Kraków „rozmowy o wierze” i m.in. o tym, że myślenie o kobiecie w kontekście powołania do macierzyństwa duchowego, czasem i fizycznego, to zubażanie! Kilka kobiet w programie. Gdzie nasze zrozumienie, skąd ma się brać rozumienie tych spraw u kolejnych pokoleń, a stąd prawidłowe postawy szacunku i ochrony kobiety? I smutek, i złość, i uszy więdną.

 3. Zbigniew said

  @2 (to też poniekąd i odpowiedź panu z Lublina)

  Wara logice od rozumienia życia ludzkiego. Logika jest piękna, ale nadaje się do rozumienia fizyki. Narzędziem zaś jest szatańskim gdy idzie o ludzi rozumienie. Popadamy w pułapkę myślową. Ja nie oglądam TV z wyboru (akurat zresztą i nie mam, ale nie przypadkiem, radia też nie słucham, też dla zdrowia psychicznego). Obchodzę z daleka myślenie, gdzie trąci logiką a chodzi o ludzi.

Sorry, the comment form is closed at this time.