Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polskie województwo nie zgodziło się na demontaż pomnika Czerniachowskiego

Posted by Marucha w dniu 2014-03-28 (Piątek)

Rada Województwa Warmińsko-Mazurskiego jednogłośnie zagłosowała przeciwko demontażowi pomnika rosyjskiego dowódcy wojskowego Iwana Czerniachowskiego w polskim mieście Pieniężno – poinformował wojewoda Marian Podziewski.

Sytuacja, jaka zaistniała wokół pomnika, została przedyskutowana na spotkaniu Podziewskiego z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Nikołajem Cukanowem.

“Uważamy, że takie decyzje nie mogą być podejmowane na szczeblu municypalnym” – powiedział Podziewski, przypominając, że za zachowaniem pomnika opowiadają się polscy weterani II wojny światowej.

Czerniachowski zginął w lutym 1945 roku podczas wyzwalania Pieniężna (byłego Mahlsacka), wchodzącego w skład Prus Wschodnich.

http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 15 to “Polskie województwo nie zgodziło się na demontaż pomnika Czerniachowskiego”

 1. Jan said

  Dobrze, że owczy pęd podsycany rusofobiczną propagandą znalazł odpór w Radzie Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 2. Dzonyy said

  Zaraz będzie, że cała Rada jest złożona z agentów wpływu Kremla i w zasadzie zdrajców ojczyzny.

  A nie jest???
  Admin

 3. Kronikarz said

  Adjuvant Putina dowodził.
  Osobiście.
  A tak !

 4. Kronikarz said

  Adjutant = erratum , – )))

 5. Dzonyy said

  Ad 2 – komentarz
  Skoro Gajowy wie, to cała Polska też już wie. Ratuj się kto może 🙂 🙂

 6. Boydar said

  Panie Dzonyy (5)

  Forma, forma !

  „… Skoro Gajowy wie, to cała Polska też już wie…”

  Pan Gajowy nie pracuje w maglu.
  Pan Gajowy wie o rzeczach i sprawach, które gdyby je wykazać publice,
  popukała by się gremialnie i znacząco w czoło.
  Dla ogółu te rzeczy i sprawy są nie do uwierzenia. Wręcz nie istnieją.
  Pilnujmy formy i składni, bo wychodzą absurdy.
  Poza tym, spoko 🙂

 7. Tekla said

  Zamiast pyskować na generała Czerniachowskiego powinni na kolanach przed pomnikiem dziękować Generałowi za wyzwolenie, bo gdyby setki tysięcy młodych żołnierzy nie oddało życie wypędzając siepaczy hitlerowskich, to dziś nie byłoby na tym swiecie radnych tego Pieniężna, bo po ich przodkach nie zostałby nawet popioł z krematoriów. Czy ich rozum jest w stanie to zrozumiec. Wątpie….

  jeden z komentarzy..ale również mógłby być to mój komentarz..

 8. Brat Dioskur said

  ad7.
  Do wszystkiego nalezy podchodzic w porzadku historycznym !Gdyby Stalin nie polecil niemieckim komunistom zostawic socjaldemokratow na lodzie ,to Hitler nigdy nie doszedlby do wladzy.Juz nawet po jego dojsciu do tej wladzy oszczedzono by nam krematoriow gdyby Stalin przyjal Ribbentropa tak jak …Putin potraktowal van Rompuya!Nawet juz po tym wszystkim Sowieci nie musieliby poraz trzeci przekraczac polskiej granicy ,tylko pozostac na niej ,tak jak to urzadzili sobie popas nad Wisla.Gdyby Niemcy przerzucili wszystkie sily na front zachodni to w Kraju powstalaby blyskawicznie 0,5 mln. armia ,ktora zadala by sztych w plecy ….Niemcom.Bylibysmy wtedy wyzwoleni o rzezi Wykletych,sierpni ,czerwcow i grudniow, a 99% tutaj piszacych pozostaloby w Polsce.!

 9. JO said

  ad.8. Stalin nie byl sam….

 10. Przecław said


  Luty 2014, SSPK w hołdzie poległym w boju z niemieckim najedźcą.

 11. Przecław said

  > Najstarsza znana nazwa związana z miejscowością jest pochodzenia staropruskiego i brzmiała Melcekuke (od „malte”, „malko” – drzewo, zarośla, las i „kuke”, „kauks” – diabeł, czart, czyli „czarci las”). Niemieccy koloniści osadzeni tu po lokacji miasta przez Krzyżaków przyswoili ją fonetycznie jako Mehlsack („worek mąki”). Osadnictwo mazurskie w Prusach Książęcych w następnych wiekach sprawiło, że pojawiła się także równoległa forma polska Melzak. Po przyłączeniu do Polski w 1945 w użyciu znajdowała się nazwa Mąkowory. W 1947 na mocy rozporządzenia ministrów administracji publicznej i ziem odzyskanych z 12.11.1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości nazwę ponownie zmieniono i odtąd miasteczko nosi nazwę Pieniężno, na cześć Seweryna Pieniężnego juniora – wydawcy przedwojennej polskiej „Gazety Olsztyńskiej” <

  Powyżej wyjaśnienie nazwy miasta Pieniężno wg wikipedii.
  Niemiecka nazwa to Mehlsack, a nie Mahlsack jak podane w notatce. Jak widać ta nazwa tylko fonetycznie wywodziła się od staropruskiej, natomiast całkowicie odeszła od jej pierwotnego znaczenia.

  N.b. w obwodzie Kaliningradzkim jest miasto Czerniachowsk, nazwa nadana na cześć generała, nie mylić z Czerniahowskiem, stolicą województwa, jednego z trzech którym Rzeczpospolita nadałą autonomię, obecnie Ukraina. Na Śląsku także istnieje miasto Czerniachowsk.

 12. Przecław said

  dot.11.korekta
  Na końcu rzecz jasna przejęzyczyłem się, chodziło mi o Czernihów oraz o wieś Czernichów w powiecie Żywieckim na Górnym Śląsku.

 13. Jan said

  Ad 8
  Gdyby babka miała wąsy to by dziadkiem była.
  Hitlera i to wszystko co pod tym hasłem rozumiemy, doprowadziły do władzy dwa czynniki. Restrykcje po I wojnie światowej i syjoniści dla swego celu. – powołania Izraela i postępu w przejmowaniu władzy nad światem, z przystankiem tymczasowego dwubiegunowego 50- letniego podziału

 14. Kronikarz said

  , – )

 15. Brat Dioskur said

  ad13.

  Paraleli z wasami radze nie uzywac,bo mowiac za klasykiem ..”pokaz swoje wasy , a powiem ci kto cie strzyze i goli”….innymi slowy za syjoniste moznaby wtedy uznac …Hindenburga ,co juz daje asumpt do wieszania na nim psow , gdyby te ….nie byly zajete palaszowaniem kolejnego zajaca ,ktora to sytuacja zdarza sie nawet wsrod przyjaciol ,gdyby nawet pozornych…
  Ale wracajac do meritum.Nie dokonam chyba zadnej manipulacji , jezeli przy pomocy drobnego stylistycznego zabiegu przedstawie swoj poprzedni komentarz w innej szacie….
  Otoz Stalin wydajac niemieckim komunistom odstapienie od wspolnego z socjaldemokratami antyhitlerowskiego frontu formalnie umozliwil Hinderburgowi mianowanie Hitlera kanclerzem.Byc moze uczynil to za namowa syjonistow ,niemniej bez wspomnianego kroku Stalina nawet syjonisci by tu nic nie wskorali.Sygnujac potem sojusz z Niemcami zwany ukladem Ribbentrop_Molotow zapalil Hitlerowi zielone swiatlo do ataku na Polske.Gdyby Soso poslal Ribbentropa do diabla , tak jak to uczynil Putin z van Rompuyem ,ale….. pardon , mialem juz nie gdybac , bo te feralne wasy strosza sie groznie.
  Wbrew temu co sugeruje JO ,Stalin byl jedynym ,ktory rozstawial figury na szachownicy a wiedza o tym szczegolnie owi czlonkowie slawetnych u niego popijawek na ktorych uderzaly 7-me poty ,kiedy spoczywal na nich badawczy wzrok Generalsimussa….

Sorry, the comment form is closed at this time.