Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Carlos o Krajobraz po bitwie
  Ewelina Anna (@AnnaK… o Wolne tematy (48 – …
  Listwa o Wolne tematy (48 – …
  AlexSailor o Dudo-maniacy w akcji
  Marek o Wolne tematy (48 – …
  Kar o Krajobraz po bitwie
  Jack Ravenno o Wolne tematy (48 – …
  Alina@Warszawa o Dudo-maniacy w akcji
  Kwal o Wolne tematy (48 – …
  Lily o Krajobraz po bitwie
  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  Ale dlaczego? o Arcybiskup Andrzej Szeptycki w…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (48 – …
  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  Niedźwiedź o Krajobraz po bitwie
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Watykan: sześć kanonizacji z pominięciem cudu

Posted by Marucha w dniu 2014-03-28 (Piątek)

Papież Franciszek w ciągu roku swojego pontyfikatu już sześciokrotnie postanowił zastosować nadzwyczajną procedurę kanonizacyjną, pomijającą konieczność stwierdzenia cudu za wstawiennictwem kandydata na ołtarze.

Tymczasem Jan Paweł II w ciągu swego długiego pontyfikatu skorzystał z tej formy tylko raz. Również Benedykt XVI tylko jednokrotnie zastosował taką procedurę.

Jak w roku 2013 r. tłumaczył kardynał Angelo Amato SDB, „dla takiej kanonizacji, zgodnie z nauczaniem Benedykta XIV, potrzebne są trzy elementy: starożytna tradycja pobożności, stałe i wspólne zaświadczenie wiarygodnych historyków na temat cnót lub męczeństwa oraz nieprzerwana sława cudów”. „Jeżeli te warunki są spełnione Papież z racji swojego autorytetu może przystąpić do kanonizacji” – podkreślał. W tym przypadku badanie i potwierdzenie konkretnego cudu nie jest konieczne.

Papież Franciszek zastosował tą szczególną procedurę już dwukrotnie: 9 października 2013 r. wobec Angela da Foligno (1248-1309 ), a następnie 17 grudnia, wynosząc na ołtarze jezuitę Petera Fabera (1506/1546).

Teraz z pominięciem tradycyjnych wymogów 2 kwietnia świętymi zostanie ogłoszony m.in. jezuita José de Anchieta (1534-1597), zwany apostołem Brazylii. Na początku miesiąca ks. Bernardo Álvarez Afonso, biskup San Cristóbal de la Laguna na Teneryfie, zapowiedział, że Anchieta zostanie wpisany na listę świętych wraz z dwoma błogosławionymi urodzonymi we Francji, którzy odegrali kluczową rolę w ewangelizacji Kanady. Będą to bł. Marie Guyart-Martin (znana też jako Maria od Wcielenia i Teresa Nowej Francji), a także biskup François de Montmorency -Laval.

Z kolei 27 kwietnia świętym ogłoszony zostanie papież Jan XXIII. Papież Franciszek uznał bowiem, że w celu kanonizacji Angelo Roncalliego wystarcza reputacja świętości i stwierdzenie łask przypisywanych jego wstawiennictwu.

Źródło: chiesa.espresso.republica.it, AS.
http://www.pch24.pl

Jak tak dalej pójdzie, osoba wynoszona na ołtarze w ogóle nie będzie musiała być katolikiem.
Admin

Komentarzy 28 to “Watykan: sześć kanonizacji z pominięciem cudu”

 1. Jan said

  1. Sława cudów JP II ogromnie wielka, piszą dlatego złotą księgę cudów w Łagiewnikach.
  Największym jednakże a pomijanym jest owoc pontyfikatu i pielgrzymek w Polsce. Wzrost demografii, religijna młodzież żyjąca w czystości, uczciwe kontrakty bez oszustw i wyzysku, wolne głoszące prawdę media, ochrona dorobku pokoleń, wyjazdy milionów ludzi nawaracających europejskie państwa, i co najważniejsze wprowadzenie po dwóch tysiącleciach ciemnoty i skostnienia w Kościele dni judaizmu.
  Jak gwiazda zaranna świeci perspektywa zapowiedzianego epokowego wydarzenia – zlotu zbieraniny w Krakowie.

  2. ”Jak tak dalej pójdzie, osoba wynoszona na ołtarze w ogóle nie będzie musiała być katolikiem.
  Admin”

  Obawiam się, że jak tak dalej pójdzie to będzie także usuwanie świętych, szczególnie antysemitników bez wymaganej mniłości do starszych braci.

 2. W świetle nowych specyficznych praktyk „kanonizacyjnych” faktycznie logiczną wydaje się konieczność rewizji dotychczasowego grona świętych i usunięcie spośród nich wszystkich z tej kategorii, o której wspomniał p. Jan.

 3. maurycy said

  od 2 Rewizja swietych ? co pan opowiada ? utworz sobie pan kosciol i wprowadzaj tam swoje zasady To jest pomysl oblakany i chory !

 4. Plausi said

  Katolicyzm obrzezany

  Czyż nie jest największą zasługą naszego kochanego papieża uczynienie katolicyzmu obrzezanym ? I to z całym autorytetem nieomylności papieskiej.

  Ad 1. Jan: „dni judaizmu”, jeśli papiestwo będzie nadal tak konsekwentne, to wkrótce mamy zamiast chrztu obrzezanie.

  Można tylko westchnąć: „Gdyż nie wiedzą w co wierzą!” Przecież jednak także globalizacja potrzebuje swego świętego i go otrzyma, św. Globalus Wojtyłła.

  Ad. 2 Krytyczny Komentator „logiczną wydaje się konieczność rewizji dotychczasowego grona świętych „, byłoby zbyt radykalne, tak ma papiestwo zawsze jakiś okaz, który pasuje do aktualnej fazy, brakowało jeszcze tylko do globalizacji.

 5. Marucha said

  Re 3:
  Niestety, Panie Maurycy, tak się stanie.
  Kiedyś Kościół dokładnie zbada posoborowe kanonizacje i beatyfikacje – i osądzi, które z nich dokonane były bez zachowania koniecznych warunków nieomylności.

 6. Boydar said

  Skoro jest okazja (okazje przychodzą i odchodzą), to może warto popatrzeć i na to :

  http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=12199&Itemid=46

 7. ufoludek said

  Dziwię się jak” nie święci” mogą orzekać Świętość. Choć, może nie umiem się bawić?

 8. Marucha said

  Re 7:
  Istotnie, chyba z UFO…
  O świętości orzeka Święty Kościół Powszechny.

 9. olagordon said

  ciekawe dane statystyczne o kanonizacji:
  od 1594 do JP2 było ich 296, JP2 = 483, a Franciszek w pierwszym roku ‚panowania’ już zdążył kanonizować ponad 800!
  więcej http://traditio.com/comment/com1403.htm

 10. Jan said

  Ad 3 Maurycy
  Nie takie odległe lata kiedy miała już miejsce weryfikacja/ chyba za Pawła VI. Objęła wtedy min,św Filomenę, św Krzysztofa i jeszcze kilka przypadków.

 11. Listwa said

  @9 Olagordon
  To ponad dwie kanonizacje dziennie. Nowe osiągniecie hurt kanonizacyjny.

  Kardynał Angelo Amato mówi o jakiejś „nieprzerwana sława cudów” . O żadną sławę cudów nie chodzi w Kościele. Cud dla kanonizacji jest znakiem potwierdzającym i dającym pewność, że dana osoba jest zbawiona, ma dostęp i uznanie w oczach Boga.

  Ponadto Pan Bóg pozwalając na cud wybierał czas kanonizacji najbardziej właściwy dla ludzkości. Oni prowadząc swoją politykę kanonizacji stawiają swoje ideologiczne koncepcje powyżej planów Bożych, o ile w ogóle dana osoba powinna być uznana za wzór do naśladowania i kanonizowana. Otwierają kolejna puszkę problemów.

  W Kościele potwierdzeniem jest cud i to nie byle jaki np. uzdrowienie było wnikliwie badane, nie mogło być żadnych wątpliwości , samo uzdrowienie musiało być natychmiastowe, całkowite i nieodwracalne. Wtedy była pewność co do osoby i czasu kanonizacji – pewność przesłania dla ludzkości i pewność, że kanonizacja jest akceptowana przez Pana Boga. Istotą cudu nie jest jego niesamowitość , czy jakaś chwała cudu, a fakt bezpośredniej interwencji Pana Boga.

  Soborowie mówi też „stałe i wspólne zaświadczenie wiarygodnych historyków na temat cnót”, tylko oni sobie wybierają co badają. W przypadku Jana Pawła II przedmiotem badania były tylko jego teksty prywatne. O tym fakcie milczą i sugerują że wszystkie wypowiedzi i teksty były badane , weryfikowane i potwierdzone w świetle nauki Kościoła. Brak cudu jest znakiem, że Pan Bóg z jakiś powodów nie wyraża zgody na kanonizację. Kościół zawsze czekał na taka zgodę i akceptację, nawet prze setki lat.

 12. SWO said

  Tu nie chodzi o kwestie proceduralne, czy nawet wierność tradycji.

  Kwestia jest głębsza i wydaje się bezlitośnie implikować apostazję najwyższych Hierarchii Kościoła.

  W takim kontekście kanonizacja staje się niczym więcej jak najwyższym odznaczeniem w ofercie Instytucji nadawanym podług miary ludzkie i za zasługi ludzkie wyłącznie w obszarze życia doczesnego.

  Nie ma tu miejsca dla właściwości nadprzyrodzonych, gdyż swą „groteskowością” odbierałyby wagi i powagi samemu odznaczeniu.

  PS. Cytaty ze słynnego brytyjskiego programu telewizyjnego „THE BISHOP’S GAMBIT” z 1986 a więc „nihil novi sub sole”, .
  (rzecz dotyczy rekomendacji rządu przy desygnacji nowego biskupa):

  Premier: Is there anyone in the church who doesn’t believe in God?

  Sir Humphrey Appleby: Yes, most of the Bishops.

  Premier: Humphrey, what’s a Modernist in the Church of England?

  Sir Humphrey Appleby: Ah, well, the word „Modernist” is code for non-believer.

  Premier: You mean an atheist?

  Premier: No, Prime Minister. An atheist clergyman couldn’t continue to draw his stipend. So, when they stop believing in God, they call themselves „Modernists”.

  Premier: How could the Church of England suggest an atheist as Bishop of Bury St Edmunds?

  Sir Humphrey Appleby: Well, very easily. The Church of England is primarily a social organization, not a religious one.

  Premier: Is it?

  Sir Humphrey Appleby: Oh yes. It’s part of the rich social fabric of this country. So bishops need to be the sorts of chaps who speak properly and know which knife and fork to use. The sort of people one can look up to.

  Sir Humphrey: The Church is looking for a candidate to maintain the balance.

  Master of Baillie College: What balance?

  Sir Humphrey: Between those that believe in God and those that don’t..

  „Nowadays bishops only wear gaiters at significant religious events like the royal garden party.”

  „The plans for a new church in South London had places for dispensing orange juice, family planning, and organizing demos, but nowhere to celebrate Holy Communion.”

  The Queen is inseparable from the Church of England. God is an optional extra.

 13. marta15 said

  ad 12 tu link do cytatow
  http://www.jonathanlynn.com/tv/yes_minister_series/yes_minister_episode_quotes.htm

 14. Wreszcie nastepny potwierdzil. said

  ŠOK! Papež František oznámil, že je žid! A papežové před ním byli také!
  http://splashurl.com/qjx3mmw

 15. SWO said

  ad 13. W takim razie zapraszam tutaj…

  Humor, piękno języka i elokwencja z najwyższej półki.

  Doskonała (choć trochę gorzka w smaku) rozrywka dla konesera.

  (Serial stary niczym zapomniane wino, ale analiza sprawowania władzy (włącznie z wątkami dotyczącymi EU) aktualna jak nigdy.)

  http://gloria.tv/?media=11209

 16. Tradycyjny Katolik said

  To cenne , że ktoś wreszcie zwrócił na to uwagę.
  Odejście sekty watykanskiej od prawdy jest oczywiste.
  Gdyby byli świadkami prawdy już dawno ujrzeli by bowiem jak ważne jest pojednanie z cerkwią rosyjską.
  Jak ważne jest uczynienie z prawosławia religii państwowej i jak ogromny jest wkład Włodzimierza Putina w uczynienie Rosji ostoją chrześcijaństwa.
  Rosja to obecnie jedyne państwo świata, które daje szansę na ocalenie prawdziwie chrześcijańskich ideałów, a nie tych wyznawanych w ciemnych kazamatach Watykanu.
  Nowe beatyfikacje, powołanie na ołtarze nowych świętych bez żadnych rozmów i uzgodnień w tej delikatnej materii z przedstawicielami cerkwi moskiewskiej i prezydenta Putina wskazują na działaność antychrześcijańską i rozbijacką.

 17. przemądrzałe bydlę said

  @16 („Tradycyjny Katolik” buhaha)
  Musisz się bardziej postarać trollu.

 18. Marta15 - nie ta prawdziwa said

  Ad.17
  Ale dlaczego Pan twierdzi, że to troll.
  Przeciez mądrze pisze.

  B. proszę o nie podszywanie się pod cudze pseudonimy. Grozi to banicją.
  Admin

 19. Krzysztof P said

  oj tam oj tam Kol z # 16
  Nie demonizujmy wpływu Cerkwi na MAGISTERIUM Kościoła Świętego?! Nikt nigdy z NIMI nie uzgadniał swoich czynów, dopiero niedawno za JP cwaj ( jak mawia nasz p. Mordka ) zaczeto dostrzegac ten odlam Kościoła Zywego?…Który nota bene kilka miesięcy temu proponował zawrzec silniejszy SOJUSZ przeciwko „zachodniemu szatanowi ” z naszym zreformowanym na modłę protestancką Episkopatem?. Hierarchowie przyjęli te otwarta dłoń, raczej kwaśno…
  Beatyfikacje nie dotykają kandydatow ze wschodniego odłamu…po prostu Cerkiew NIE podlega pod Watykan./ i bardzo dobrze bo w ten sposób może uratować wszystkich przed ” zaZydzeniem ” co w świetle powyższego wpisu czeskiego jest bardzo p.podobne(?)/..

 20. Zerohere - uwaga, podszywanie się pod ZeroHero said

  Ja też uważam, że kluczem do ratowania chrześcijaństwa jest współpraca z cerkwią i szczególnie z prezydentem Putinem.
  Nie ma innej siły zdolnej oprzeć się szatańskiemu planowi.
  Tylko wpuszczenie do Watykanu przedstawicieli cerkwi może odnowić tę skompromitowana instytucję.

 21. przemądrzałe bydlę said

  @18 (Marta15)
  Pani naprawdę tego nie kuma? Jeśli tak, to znaczy że taki prymitywny trolling jest skuteczny i ma sens.

  @20 (Zerohere)
  Nieudana próba podszycia się pod p. Zerohero [vide: ostatnia literka w nicku, którą nie każdy może zauważyć]. Jak dla mnie powód do zbanowania trolla.

  PS. Ale ich się tu w ostatnich dniach nazlatywało, wow!

 22. Zerohero said

  Ad.21
  Jest Pan przesadnie podejrzliwy.

 23. veely said

  A ja sie pytam w swietle opublikowanych tekstow(prawie wszystkich); jakie jest wiec wyjscie? Odpowiedz jest jedna:
  TRADYCJA i nic, ale nic innego.

 24. MatkaPolka said

  http://splashurl.com/lre7rj9

  SHOCK!

  Papież Francis ogłosił, że jest Żydem! A papieże przed nim też!

  Franciszek niekłamany dar radość izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, warto zauważyć, że w przeciwieństwie do papieża premier dumnie nosić kippah (jarmułka)

  Putna (Purim News Agency): Szok między katolików i innych niedowierzania ogłoszenia zaskoczenia podniósł głowę Kościoła katolickiego, papież Franciszka wierni praktykujący Żyd i że Żydzi praktykujących wiernych i poprzednich papieży.

  Ogłoszenie, że Papież na dwa miesiące przed planowaną wizytą w Ziemi Świętej, Izrael powitał prezydent Izraela Szimon Peres i premier Benjamin Netanjahu. „Cieszymy się, że nasz brat Franciszek z polityką otwartości i uczciwości w Kościele katolickim mówił głośno to, co jest w najwyższych kręgach katolickich i żydowskich, od dawna wiadomo, że” stoją w ich wspólnym oświadczeniu.

  Sytuacja wręcz przeciwnie, odmówił komentarza na dwóch naczelnych rabinów Izraela, aszkenazyjskich i sefardyjskich David Lau Icchaka Josef.
  Światowy lider ruchu Żydów mesjanistycznych Chabad odpowiedział na oświadczenie, podkreślając, że nienazwane poprzedni papieże byli uczniowie rabina Schneerson.

  Radość nie krył izraelski minister finansów i prezes partii Jes atid (jeszcze jest) Jair Lapid. „Po reformie procesu konwersji i równości wszystkich form judaizmu, że nasza partia ma zamiar wkrótce naciskać będzie w Izraelu, a nie wszystkich kierunków judaizmu.
  Nie tylko dla prawosławnych, którzy jeszcze nie uzurpował sobie monopol, ale również na tradycyjny, katolicki i reforma, „powiedział izraelskiej telewizji.

  Benjamin Netanjahu dziękuje Bogu za usunięcie dwóch tysięcy lat schizmy, Franciszek modlitwę dziękczynną słucha uważnie
  Rzymskokatolicki Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła, że od lat o integracji katolicyzmu powrotem do judaizmu, z którego, w wyniku jakiegoś nieszczęśliwego interpretacji wypowiedzi Jezusa i błędnych nauk niektórych Ojców Kościoła, raz przydzielone. Proces ten został zainicjowany II.
  Sobór Watykański II i odbywa się stopniowo, od najwyższych dostojników katolickich w dół do „prostych ludzi katolickich.”

  Biskup-tłumacz sobie sprawę, że czeka obrzezanie
  Kapłańskie Bractwo Św. Pius X. krótko odpowiedział. „Mówimy, że od lat!” Powiedział Berdnard Fellay.
  W sytuacji nie do pozazdroszczenia był kardynał Miloslav Vlk, po czym zdecydował się poprosić o przeprosiny i dziennikarz katolickiego działacza Michała Semin. „Przez lata człowiek w owczej skórze śmiał się, gdy zaproponowałem, co jest teraz sam Papież przyznał,” powiedział Semín z prosząc kardynała na własny koszt opublikował pierwszy Drukuj kwietnia podpisuje oświadczenie jako „Semin miał rację, a ja na niego zadrwił głupio.”
  Ekspresja znanej filosemity zaprzysiężony zwolennik Izraela B. Adam Bartos nie udało się uzyskać. Według straży z ambasady rosyjskiej najwyraźniej odpoczywa po obiedzie ciężko pracujących w ambasadzie.

 25. Rysio said

  re 24. A ja myślę, że dużo większym szokiem będzie jak ogłoszą kto w KK nie jest żydem.

 26. marta15 said

  ad 18
  TO NIE JEST moja wypowiedz.
  ktos sie tu za mnie podszywa.
  TOTALNE SWINSTWO.

  nie wiem cos sie tu dzieje w tej gajowce ale pan gajowy musi co nieco zaczac wiecej pilniowac tzw security.

 27. Marucha said

  Re 26:
  Pani Marto, jedynym sposobem zapobiegania takim wypadkom jest:
  – albo wrzucanie przez system każdego wpisu do moderacji (można tak zrobić)
  – albo pozwolić na wpisy wyłącznie osobom zapisanym.
  Chcemy tego?

 28. Rysio said

  ……..nie wiem cos sie tu dzieje w tej gajowce ale pan gajowy musi co nieco zaczac wiecej pilniowac tzw security……..

  Mogę panią zapewnić, że Gajowy ma tu co niektóre typy na oku i nie popuszcza im za bardzo smyczy.

  🙂 🙂 🙂

  PS. Jedna myśl nie daje mi spokoju – niech Gajowy się przyzna – ile razy zalał pałę siedząc na blogu?

Sorry, the comment form is closed at this time.