Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Tragedia Rusi Halickiej

Posted by Marucha w dniu 2014-03-31 (Poniedziałek)

W 2007 roku wybuchł w Austrii skandal po ujawnieniu prawie stuletniej tajemnicy – niewyobrażalnego okrucieństwa mocarstwa austro-węgierskiego w stosunku do Rusinów.

W 1914 stali się oni ofiarami strasznej czystki etnicznej, o której współczesna Europa woli nie pamiętać.

Na Austro-Węgrzech powstał pierwszy w świecie obóz koncentracyjny Talerhof, który funkcjonował w latach 1914-1917. Był przeznaczony wyłącznie dla Rusinów. Aż do zimy 1915 nie było w obozie żadnych baraków. Ludzie leżeli na ziemi, pod gołym niebem, w deszczu i w zimnie.

Zamordowano ponad 100 tysięcy halickich Rusinów – przez powieszenie lub zastrzelenie. Po bestialsku obcinano im ręce lub stopy.  Odcinano wargi, uszy, palce.

Główna ich winą była wierność prawosławiu i wszechruskiej jedności oraz używanie języka rosyjskiego.

Poniżej film w języku rosyjskim. Może ktoś go przetłumaczy, lub bodaj streści… – admin.

http://trueinform.ru
Tłum. gajowy Marucha

Zobacz też np:
http://www.carpatho-rusyn.org/kr/taler.htm
http://www.stowarzyszenielemkow.pl/new/modules/publisher/item.php?itemid=99

Komentarzy 70 to “Tragedia Rusi Halickiej”

 1. hawo said

  pierwsze na swiecie to podczas wojny burskiej ….. to chyba pierwszy w europie

 2. Jack said

  „Główny obóz dla internowanych z Galicji zlokalizowano na lotnisku Thalerhof w Styrii, kilkanaście kilometrów na południe od Grazu8). Internowani szli tam pieszo ze stacji kolejowej Kalsdorf -bei- Graz (ok.2 km). Pierwsze 4 doby przebywali oni pod gołym niebem, następnie zakwaterowano ich w hangarach i dużych namiotach, a dopiero w połowie października wzniesiono drewniane baraki, a teren ogrodzono drutem kolczastym. Dla Internowanych przeznaczono 80 baraków, dla załogi obozu – 30, wzniesiono też liczne baraki zaplecza (kuchnie, łaźnie, magazyny). W obozie, w którym jesienią 1914 r. przebywało ok. 6000 osób, panowała ciasnota, głód i fatalne warunki higieniczne, co już w listopadzie doprowadziło do wybuchu epidemii tyfusu. Trwała ona do marca 1915 r. i spowodowała śmierć 1350 osób na ogólną liczbę 1767 zmarłych w Thalerhofie przez cały czas istnienia obozu.” cytat z http://www.cmentarze.gorlice – kilka innych źródeł również potwierdza raczej tę wersję……


  Tak to wyglądało na zdjęciu – admin

 3. Przecław said

  Ukraina bez mitów !

 4. Ludwik Czternasty said

  Jak widzę, tak samo lubili nas Polaków, jak Rusinów, czyli mieszkańców ówczesnej zakarpackiej Ukrainy. Po kolejno dokonywanych rozbiorach w tej części dawnej polski która znalazła się na terenie tzw Galicji, chłopów zachęcali do pojmywania „polskich panów” jeżeli brali udział w powstaniach: żywych albo martwych. Za pojmanych albo tylko za odcięte głowy a dostarczane w workach, chłopów wynagradzali określoną kwotą. Te głowy przynosili do „urzędów” również chłopi nazywani „Polakami” acz najwłaściwiej byłoby ich wszystkich, określać „polskimi chłopami” i tylko w znaczeniu że kiedyś a nawet do II połowy XIX w, należeli do określonych „polskich panów” /którym jeszcze pozwolono ewentualnie „posiadać” tych chłopów/. W zaborze austriackim uwłaszczenie rozpoczęło się w 1848 roku i trwało około dziesięć lat. Zatem praktycznie do powstania styczniowego i które jako takie, na obszarze austriackim nie występowało wtedy. Wzmiankuję o okrucieństwach względem polskiej szlachty dokonywanych jeszcze przed tym okresem i tylko dla zaznaczenia że Austriacy jak widać nie robili za dużej różnicy pomiędzy obiema nacjami i przynajmniej jeżeli chodzi o samych chłopów a następnie, nawet pomiędzy chłopstwem a zhołdowaną szlachtą.

 5. Wosiu said

  No Panie Marucha, ale Pan poleciał z tym rosyjskim śmieciem propagandowym… Jak z Pałacu Kultury na beton.

  „Zamordowano ponad 100 tysięcy halickich Rusinów – przez powieszenie lub zastrzelenie.”

  Ta, a Polacy zamordowali 120.000 sowieckich jeńców wojennych w 1920 roku!
  Tak naprawdę przez cały okres funkcjonowania obozu w Talerhofie, przewinęło się przez niego nie więcej jak 20.000 osób, zmarło 1767 osób, w tym 1350 na tyfus.

  „Po bestialsku obcinano im ręce lub stopy. Odcinano wargi, uszy, palce.”

  Ta, a Polacy jeńców sowieckich nabijali na pal, opiekali na rożnie, gotowali itp.

  „Główna ich winą była wierność prawosławiu i wszechruskiej jedności oraz używanie języka rosyjskiego.”

  Haliccy (Galicyjscy) Rusini nie znali języka rosyjskiego aż do zajęcia przez Sowiety w roku 1939. Wierni to byli chyba w większym procencie grekokatolicyzmowi niż prawosławiu a o wszechruskiej jedności nikt z nich nie słyszał.

  Co Pan takie bzdury wstawia? Jakiś gorszy dzień?

 6. JO said

  Rusin, to polski chlop na Rusi Czerownej lub Rusi, czyli Uktainie. Rusin, to po prostu polski chlop na Kresach.

  Mordowanie Rusinow to nic innego jak Mordowanie Polakow – jednego Narodu Polskiego.

  Ten Nadod byl zorganizowany ODWIECZNIE na bazie Filozofii Nadprzyrodzonosci. Narzucono Nam Filozofie Naturalistyczna, ktora spowodowala Atomizacje i Podzial Jednego Narodu Na Naturalistyczne AntyBoze Zydowsko zorganizowane SZTUCZNE Narody.

  Ten podzial wciaz trwa. Tylko Uswiadomienie sobie tego podzialu istnienia, przyczyn i wiedzy o podlozu tego podzialu, moze zatrzymac Dectrukcja – Wyniszczanie Nas, Nas Polakow.

 7. JO said

  ad.3 Popatrzcie na Twarze tych dzieci, przeciez to dzieci jak dzieci z Mazowsza……

 8. Marucha said

  Ci wisielcy (vide zdjęcie) na pewno zmarli na tyfus.

 9. Wosiu said

  Re8/Marucha

  „Ci wisielcy (vide zdjęcie) na pewno zmarli na tyfus.”

  A co to ma do rzeczy, tak ogólnie, do skali kłamstwa tego artykułu? Zresztą nie wiemy co to za zdjęcie i o jaką sytuację chodzi.

  Tak normalnie, po wpisie 2 i 5, powinien Pan napisać: sorry, nie sprawdziłem, no faktycznie coś jest nie tak.

  Ale Panu, z całym szacunkiem, ciężko jest przyznać się do błędu i napisać „przepraszam”.

 10. Marucha said

  Re 9:
  Za co mam niby przepraszać?
  Zamieściłem artykuł. Każdemu wolno go skomentować. O co więcej chodzi?

 11. Józef piotr said

  To samo co na Rusi Halickiej Austryjacy robili z ludnością Polską na ziemiach polskich zaboru Austryjackiego.
  Trudno dostępne opisy tych zbrodni ludobójstwa popełnionych na ludności Polskiej przerazają wielkością pacyfikacji wsi i miasteczek , stosowanymi metodami eksterminacji oraz ogromem skali.
  O tym się dziwnie milczy do dzisiaj chociaż tamtej Austrii dawno nie ma.
  I jak to wytłumaczyć ?
  Jakiś malenki fragment tych zbrodni ludobójstwa oraz ich genezy i przebiegu czytałem w historii tamtych lat opisanej przez badacza tych dziejów miejscowości – miasteczka BRZOSTEK w okolicy Jasła.

  Te wydarzenia zbrodnicze w zaborze Austryjackim są tożsame co przyczyn i sprawstwa oraz występujących „przewodników”
  z tymi wydarzeniami antypolskimi na ” kresach wschodnich” w okresie 17.09.39 do czerwca 1941.

  Resztę dopowie sobie każdy samodzielnie a najlepiej jak zagłębi się w prawdziwych aczkolwiek ciężko zdobywalnych opisach historycznych tamtego wieku

 12. Ludwik Czternasty said

  Do Józef Piotr – w poz. 11.:
  „Trudno dostępne opisy tych zbrodni”; „O tym się dziwnie milczy”.. ” – naprawdę, jakąś przemilczaną informacją w szkołach jest tzw „rzeź galicyjska” w połowie XIX w – o której od dawna wiadomo że inspirowali ja dwór austriacki zlecając całą sprawę swoim urzędnikom? A ze za tym stali tarnowscy chłopi i pewnie też krakowscy więc pod przywództwem osławionego” Jakuba Szeli, to przecież genezy wydarzeń nie zmienia,. jak też głównych inspiratorów, jakimi okazali się jednak Austriacy. Na lekcjach historii może tego już nie uczą ale za moich, zresztą powojennych czasów, to normalnie o tym wszystkim przecież mówiło się i bez ogródek. Jeżeli ktoś temu nie wierzy, albo niedostatecznie okazuje się w historii Polski wykształconym, to chyba wypada mu zdobyć się na poszukanie stosownej informacji a przynajmniej w Wikipedii, dajmy na to, w: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_galicyjska

 13. Premizlaus said

  Re 12:
  Mnie uczono o rzezi w Galicji, a kończyłem szkołę prawie rok temu.
  Re 11:
  Za to jeśli chodzi o zaborców, to austriacki podawało się za najłagodniejszy, gdzie m.in. można było mówić po polsku, nawet język urzędowy został polski, obok austriackiego, itd.

 14. Ludwik Czternasty said

  Re 13. Widocznie nie wszytko wam mówili o na lekcji o tych wydarzeniach nazywanych także „rabacją chłopską”.
  Raz jeszcze polecam link do Wikipedii, podany w mojej poz. 12. I w cale nie neguję narodowościowej dość łagodnej późniejszej polityki dworu austriackiego. Cesarstwo składało się z wielu narodów i potem nawet nazywało się „Austro-Węgierskim”!

 15. Marucha said

  Re 12, 14:
  Gajówka poruszała temat rabacji Jakuba Szeli. Proszę spojrzeć tu:
  https://marucha.wordpress.com/2012/12/27/28841/

  Nb. co, Pana zdaniem, my niedouczeni, powinniśmy jeszcze wiedzieć o rabacji chłopskiej? Co nam rewelacyjnego może powiedzieć Wikipedia?

 16. Wosiu said

  Re10/Marucha

  „Za co mam niby przepraszać?
  Zamieściłem artykuł. Każdemu wolno go skomentować. O co więcej chodzi?”

  O to chodzi, że zamieścił Pan z dupy wzięty artykuł, całkowicie fałszywy i kłamliwy. Ludzie mają zaufanie do Pana strony, nie wszyscy czytają komentarze. Z tych co czytają, nie wszyscy rozumieją, nawet ci co wstawiają własne komentarze (vide powyżej). Nie jest moim ani Jack`a obowiązkiem prostować bzdury, a jednak to w dobrej wierze zrobiliśmy. A Pan ma nalane na to, i idzie w zaparte.

 17. Ad 5.

  Następny hihistoryk się znalazł!
  Facet pomyśl zanim palniesz. Nie używaj autorytatywnego tonu, kiedy czegoś na własne oczy nie widziałeś. Piszesz jakbyś tam był osobiście!

  A niby skąd masz te „precyzyjne” dane??? Od austriaków??? No to witamy w gronie naiwniaków! 🙂
  To przecież każdy księgowy wie jak prowadzić ewidencję, a ten obozowy miał instrukcje od dowództwa, nie przemknęło ci?

  Szwejk by ci opowiedział najlepiej w jaki sposób są zaniżane dane i jak w ogóle postępowała cała ta zgraja, zwana monarchią austro-węgierską! Każdy agresor tak postępuje, bo nikt nie jest w ciemię bity, i oni dobrze wiedzieli, że po czasie wojny idzie czas rozliczeń. Tani cimniok jesteś i tyle. Szkoda moich łez dla ciebie.

  Acha, jeśli sprawdzałeś po ilości dostarczonej żywności, to ci się zgodzi – było tego dla 20 tysiecy 🙂

 18. Tekla said

  Wspólne losy..

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Koloman_Halicki

  http://www.panoramio.com/photo/4900245

  Tam studiowałam..pod patronatem Kolomana Halickiego
  .dzis to Szent Istvan Egyetem /Uniwersytet Swiętego Stefana/

  http://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Istv%C3%A1n_Egyetem

 19. Ludwik Czternasty said

  Re 15. Czy nazywam kogoś niedouczonym? To tylko ewentualność, różni tu zaglądają a poza tym … nauki nigdy za wiele, nie tak? Co do wcześniejszych artykułów admina o tej rabacji, to ja zapytam: czemu nie ma jakiegoś nawiązania do słów jakie przedtem w tej sprawie napisał? Przecież dotyczyłyby obecnego tematu. A może amnezja jakaś, natłok spraw osobistych i tu realizowanych że może przeoczyło się coś? dlatego chwała temu że coś takiego wcześniejszego przypomniał i przecież właśnie o to chodzi: o wskazani tekstów byłych, tekstów napisanych przez innych czyli innych źródeł a to dla wszechstronnego przedstawienia referowanego jak teraz tematu. Czy jest się o co obrażać? Czy mogłem naprawdę kogoś obrazić poza osobami zdecydowanie drażliwymi? Przepraszam na wszelki wypadek ale jak Imć Marucha mogę się żachnąć w ten sam przecież sposób: „nie mam naprawdę za co przepraszać”. Precedens był, co znaczy, że mogę 🙂

 20. Marucha said

  Re 19:
  Panie Ludwiku,
  Do wielu tekstów dołączam dodatkowe linki, co może potwierdzić każdy gość gajówki jako tako systematycznie ją czytający.
  Nie jestem jednak googlowskim ani facebookowym automatem do linkowania, który wykonuje „cross-references” ze 100-procentową dokładnością.

 21. Ludwik Czternasty said

  I. PS. Co nam daje Wikipedia? Natychmiastową okazję skonfrontowania poglądów na gruncie zupełnie neutralnym. Od tego możemy przecież zaczynać po czym kontynuować to, na przykład w podawaniu pozycji książkowych a więcej poważnych. Zamiast obrzucać się tym czy owym to nie lepiej od razu do jakiego bądź arbitra i jeżeli niezadowalające to dopiero wtedy cięższe działa wytaczać? I jest tu miejsce bardzo na to? Zapytam: ilu tu przeczytało dokładnie coś porządnego, ilu dobrze pamięta to aby nie ciągnąć tych głupich sporów takoż manipulacji czego i nie daj Bóg? Zamiast od już rozstrzygniętej a jakiejś kwestii, szybko pójść dalej,czyli w głąb tego, co naprawdę istotne. W tym punkcie czyli jest moment na zapytanie, jakie prawdziwe zadania ma Forum to i czym najchętniej, bardziej tu czynni bywalcy naprawdę zajmować się chcą i jakie rzeczywiste im przyświecają cele.

 22. Ludwik Czternasty said

  Re 20. Przykro ale chyba nie rozumiemy się. Mam nadzieję że przy dobrej woli Pana, mój punkt 20- może w tym pomóc.

 23. Józef piotr said

  W nawiązaniu do mojego #11
  a Re 12 tudzież `13 i 14.

  Rabacja chłopska to była rabacja chlopska i rola symbolu tej rabacji Jakub Szela. Tutaj przez (strowany?) bunt włościan i ludu pańszczyźnianego Monarchia Austrjacka pozbyła się problemu Szlachty i Wlodarzy dobr ziemskich , folwarków jako m. in. nosicieli Polskości . Natomiast ja poruszyłem planowe i rozmyślne działańie depopulacyjne Słowian.

  To co poruszyłem w &11 dotyczy tego o czym mówi artykuł na wstępie a postowany przez Pana Gajowego.
  Mój wpis dotyczy działań ludobójczych Zaborcy Austriackiego! w szczegolnie pierwszej połowie XIX wieku . Chociaż działy te się rzeczy i po 1963 roku również . Mówicie o używaniu języka polskiego i znamionach samorzadnosci Polskiej w Galicji co jest prawdą ale dotyczy to czasów gdy Monarchia Austro-Wegirska wobec narastających problemów w tej części świata ucywilizowała się.
  Rabacja chlopska wyciagnięta na wierzch dla opisu tamtych czasów historycznych jest niejako przykrywką historyczną dla okresu działań ludobójczych Austryjaków
  No bo coś w historii trzeba było zapisać.

  Powinno wam dać Panowie do myślenia i zmusić do refleksji to co wpisał ripostą Pan GAJOWY w
  #15.!

 24. Marucha said

  Re 16:
  No cóż. Straciłem zaufanie niektórych ludzi. Przeżyję.

  Re 21:
  Co do neutralności Wikipedii mam niejakie zastrzeżenia, ale w sprawach apolitycznych istotnie może być punktem wyjścia – czego nie uważam za konieczne każdorazowo przypominać.

  Nie bardzo wiem, w czym się nie rozumiemy, czy może raczej czego ja nie rozumiem w tym kontekście. I co w ogóle Panu chodzi.

  Natomiast poniższego trudno nie zrozumieć:

  W tym punkcie czyli jest moment na zapytanie, jakie prawdziwe zadania ma Forum to i czym najchętniej, bardziej tu czynni bywalcy naprawdę zajmować się chcą i jakie rzeczywiste im przyświecają cele.

  Nie wie Pan? Naszym zadaniem i celem jest przecież rusyfikacja Polski. Dla niepoznaki zamieszczamy nieraz artykuły o Kościele albo gospodarce.

 25. Józef piotr said

  # 5 WOSIU !!
  gdzieś ty panie szanowny się historii uczył i jaki stopień naukowy zdobył ? Chyba na WUML -u
  Brakuje ci do tego tylko dodać to że z tej twojej teoretycznej „zupy” sporządzanej z jeńców sowieckich karmiono możonych głodem Ukraińców” oblożonych Głodomorem” w latach 30-tytch

  A wracając do sedna wpisu „wosiu” to do podlejszej mendalnej wypowiedzi nie stać nawet najbardziej zagorzałego wroga Polaków.

  A co Pan Gajowy na to ?

 26. Ad 21.

  Wikipedia to jeszcze nie Omnipedia. Nie wchodźmy za ostro w ten zakręt.
  Wszystkie tamtejsze artykuły to autorskie interpretacje, nie przeczę, że z sercem i głową robione, ale jednak INTERPRETACJE faktów, a nie FAKTY.
  To następny problem cywilizacyjny jaki nam wyrósł: internauci mają się za wszystkowiedzów, przeważnie wikipedyjnych. A tymczasem do każdej informacji trzeba trzymać SŁUSZNY DYSTANS.

 27. Marucha said

  Niedługo trzeba będzie przepraszać za każdy artykuł, który się komuś nie spodoba, za każdy niezamieszczony link, za (oczywiście celowe!) nie uwzględnienie tej czy innej informacji, za złe naświetlenie tematu itd.
  I do tego jeszcze p. Rysio…
  Trzeba mieć końskie nerwy.

 28. Marucha said

  Re 25:
  Gajowy, jak przeważnie… z mieszaniną rezygnacji, zobojętnienia, wyrozumiałości…
  Choć czasami jeszcze eksploduje.

 29. Ludwik Czternasty said

  Ad 23. Za Polaków uważała się jeno szlachta a swoich chłopów traktowała jako „mówiące narzędzia”. I odwrotnie: pomienieni jako klasa „niższa”, do jakiegoś czasu, wcale nie poczuwali się do jakiejś „polskości”, czy nawet „ruskości”. Rzeczywiste podziały pomiędzy tymi nacjami, wzorowały się na rzeczywistej różnicy pomiędzy cerkwią a kościołem, zwłaszcza rzymsko-katolickim, bo na przykład greko-katolicki, przecież także uznający papieży, na Polaków czyli szlachtę w podobnym stopniu napuszczał zachodnio-ukraińskich rezunów, jak cerkiew czysto prawosławna i tak było aż do końca II wojny światowej nawet. Zatem jeżeli mowa tu o jakim byłym ludobójstwie, jego tych strasznych przypadkach, to aj dla odmiany proponuję termin „narodo-bójstwa” a takie rzeczywiscie bywały: Humań podczas insurekcji barskiej w którym wyrznięto sporą ludność z Polaków, czyli tam schronionej szlachty polskiej. Wskażę także na Wołyń podczas ostatniej wojny światowej, czym była w rzeczywistości wojna obudzonych nacjonalizmów czyli tego zjawiska u ludów, które uprzytomniły swoja narodowość, przyznawały się do określonych nacji. W rzeczy samej, „banderowscy strilcy”, mordowali – jako rdzenni Ukraińcy już – dokładnie Polaków czyli byłą i aktualna szlachtę a w tym inteligencję na ziemiach tych. Także uświadomione narodowo chłopstwo, jeżeli mieli w dowodach osobistych „wbite” obywatelstwo polskie. Jakowoż rozpoznawali ich jako Polaków bardziej chyba po tym, że chodzili na msze do księdza a nie do popa. I po tym, że nie chcieli, wzbraniali się iść z nimi.

 30. Mydło wszystko umyje said

  Wg nowych badań tereny obecnej Francji były zamieszkane przez staroruskie plemię pariżów.
  Niestety utrzymała się tylko stara etymologia widoczna w nazwie stolicy Francji.
  Podobnie w dzisiejszej Hiszpanii gdzie haliczia została przemianowana z czasem na Galicję.
  Sa to stare ruskie ziemie.

 31. Griszka said

  @29
  Chyba organizm trolla za często poddawał się inhalacji jakiejś wyjątkowo szkodliwej dla mózgu substancji. Może wdychał pył, zawierający zubożony uran, którym miłujące pokój USA chętnie obdarowywała ludność cywilną podczas wojen prowadzonych na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie o tzw. demokrację ?

 32. JO said

  ad.29. Polak to nie tylko Szlachta a Rycerz i Jego poddani, gdzie relacje panowaly oparte na nadprzyrodzonosci. Rycerz to Personifikacja tych co Rycera Budowali – Utrzymywali..

  Co potem stalo sie za zaZydzonej Rzeczpospolitej to inna bajka. Wowczas Chlopow doprowadzono do stanu niemalze niewolnictwa a conajmniej totalnej separacji.

  Jednak znaczenie wlasciwe Polakow – pozostalo i jest takie jak w Sredniowieczu a nie jak w wiekach Reformacji i Oswiecenia….

  Polski jezyk to oczywiscie jezyk Szlachty Polskiej. Ktoz jak nie Rycerstwo mogl ten jezyk utworzyc….w tym rycerstwo Genu Ruskiego….

  PAN MA ZYDOWSKA WIZJE POLSKOSCI I POLAKOW
  Zydowsko-Masonska wizje…

  Polak to Katolik, to Ortodoksa i na tej Filozofii Budowanay byl Narod. Pana wiec dywagacje o kant Du..py mozna rozbic…

 33. — Do Pan Marucha z wpisu 26 — Pan Rysiu pisze glupoty , ale sie nie obraza .

  Do calosci wyzej — A to po czemu my sie tak cieszymy i pysznimy z uratowania Wiednia ( gdy oni nie chca nam tego pamietac ) . Wczesniej niz XIX w. byla podpucha Habsburgow buntu porzeciw Krolowi Boleslawowi Szczodremu co skutkowalo pozniej : Hermanem , Krzywoustym , rozbiciem dzielnicowym , przywilejami dla sprowadzonych przez kacykow : Krzyzakow , Zydow i cala reszta nieszczesc ktore sie wloka za nami do dnia dzisiejszego .

  Najglupsze z tego wszystkiego , ze Narod Polski uswieca , slawi przed wszystkim innym najbardziej zasluzonych dla obcych : zdrajcow i zdarzenia nieszczesliwe dla Ojczyzny Polski . (bez proby wymieniania ich , bo za malo tu miejsca )

 34. Fran SA said

  Bardzo dobrze, ze Marucha zamiescil ten artykul, ktorego nie jest przeciez autorem
  A nawet gdyby byl…

  W szkole nas nie uczyli, ze Austriacy buntowali Ukraincow we Lwowie przeciwko Polakom.
  Malo sie tez mowi o zniszczeniach jakiego dokonali Austriacy w Krakowie.

  Ad. 5
  A pan Wosiu powinien i to wiedziec, ze wiele roznych informacji sie pisze i o II-ej wojnie swiatowej ( i sie nie pisze), o 9/11, czy katastrofie smolenskiej.
  Teraz mamy cala game oszalamiajacych informacji o zaginieciu malejskiego samolotu.
  No wiec jesli gajowy zamiesci jedna z tych wspanialych wersji o zaginieciu tego samolotu, o ktorym chodza wszystkie sluchy, to czy Wosiu tez bedzie uwazal, ze wiadomosc byla z dupy wyciagnieta.?

  Ja rozumiem, ze wiele artykulow w gajowce jest po to, zeby sprowokowac dyskusje.
  Ten jest jeden z wielu.

  O co panu chodzi, panie Wosiu??
  Nie nalezy leciec z grubej rury, dlatego, ze sie panu artykul nie podoba.

  Mogl pan przynajmniej podac zrodlo swoich informacji.

 35. wi42 said

  Wosiu, wosiu, wosiu…

  Przede wszystkim czy wosiu obejrzal i zrozumial film.
  Ok. 100tys. zamordowano w calej Galicji, nie w obozie Thalerlhof.
  Kilka refleksji: Wydawaloby sie – kto by sie spodziewal takiej brutalnosci od pokojowych? Austriakow? A jednak…
  Czyz ludobojstwo Rusinow nie bylo inspiracja dla banderowcow, wszkze brali przyklad ze swoich panow.
  A moze rowniez dla Hitlera? – pochodzil z Austrii.

 36. RomanK said

  Prawda zawsze wywoluje szok u oklamywanych od powicia:-))) czy karmionych papka propagandowa.
  Nie wiem skad wziala sie opinia, ze zabor austriacki to najlagodniejsza forma zaborcza:-)))
  Stan gospodarczy i stan cywilizacyjny Galicji po zaborach swiadczy o tym najlepiej…a i tak nastapila poprawa w ostatnim polwieczu…po 1864 roku…
  Represje dotyczyly calej Rusi Czerwonej od Lwowa po Gorlice i Krynice …i calej Galicji…nie tylko Zakarpacia.
  Liczby wydaja sie przesadzone.ale archiwa austriackie powinny ujawnic realne liczby..ale to tkwilo w pamieci ludzi i opowiadali o tym swiadkowie wydarzen , jeszcze pamietam, jak gadali o tym w latach 50-60tych…i moje dziadki i sasiedzi,,,
  Wspominali- jak bronili sasiadow wszycy ci co znali wegierski i tlumaczyli im..bo najgorzej zachowywali sie Madiary…
  Rosjan wspominali z przyjemnoscia i porownywali tych z I do tych z II wojny swiatowej…Zachwycajac sie stanem, przyjazna i rodzinna postawa, bogactwem..i obfitoscia jedzenia carskiej armii, ktora karmila cale wsie- kiedy front zatrzymal sie w Karpatach, lekarze wojskowi leczyli chlopow, robili operacje, dentsci leczyli zeby dzieciom…to bylo cos z czym chlopi galicyjscy spotkali sie pierwszy raz w zyciu…z ludzkim traktowaniem obcej armii o niebo lepszym niz wlasnej:-)))
  To co wspominali ze rozumieli sie bez przeszkod..ze gwara podkarpacka byla rozumiana i oni rozumieli Rosjan…to byl tez dla nich szok…

 37. JO said

  Ad.35. Ludobojstwo Banderowcow…przeciez Banderowcy to Zydzi…o jakiej wiec inspiracji Mowa?

  Czy Tymoszenko I jej Banda wyslana na majdan to Rusini???

  Czy Lemngi to sa Polacy?

 38. Przecław said

  dot.32.JO

  Współczynnik hg R1a1 wśród Polaków, Rusinów, Moskali jest podobny i niewiele się różni.
  „Dla Weletabów /Wieletów/ czy Wielkopolan Małopolanie byli do 13 wieku Rusami. A dla Polan Kijewskich ci sami Małopolanie byli Lachami, bo te imiona Czech i Rus to synonimy” /T.S.Marski/Cz.Białczyński.
  Dodatkowo warto zauważyć, że po usunięciu bariery alfabetycznej okazuje się, że polski, ruski czy moskalski /rosyjski/ to nie różne języki, a jeden i ten sam w różnych odmianach dialektycznych. My nazywamy ostry szyszak ruskim, a Rusini lackim. bo to szyszak chorwacki-horomański, a termin „ruski szyszak” pojawił się u nas z optyki wielkopolskiej.
  Wnioski te można rozszerzyć na inne języki /dialekty/ słowiańskie.

 39. JO said

  Ad.38. Pieknie Pan wyjasnil.

  Mi Zawsze chodzi w sytuacjach gdy rozmowa przechodzi o Pojecia Narodu o wykazanie , ze mamy w glowach wspolczesnych ludzi SIECZKE, Falsz o tym Pojeciu I operujac nim dokonujemy samozaglady.

  Kosciol Ustanowil Krolestwa a w nich Narody z zachowaniem Godnosci Rodziny a wiec Rodu a wiec Pochodzenia, ktore Jednak bylo nienajwazniejsze, bo pochodzilo z tego Swiata z Ciala Namietnosci.

  Determinowalo to Jednak , pochodzenie, Fizyczna Sfere Narodu Krolestwa, z ktora Rozne Rody poprzez Malzenstwa Asymilowaly sie do Kultury powstalej na Bazie Nadprzyrodzonosci a wiec Filozofii Chrzescijanskiej – Katolickiej – Ortodoksyjnej.

  Wyjatek Stanowili Zydzi, ale to wyjatek, ktory dopuscil Sam Bog a wiec I respektowal Kosciol. To Sami Zydzi nie respektujac nic…., dokonywali mezaliansow….

  I tak, w Filozofii nadprzyrodzonosci nie bylo mowy by powstawal Narod w Narodzie ale byly Rody I iCh Hierarchia .

  TO nie czlowiek Tworzy Narody a Koscil, czyli Sam Chrystus!

  To Kosciol Tworzy Panstwa Katoliskie a nie jakis Poganin…. Przeciez po rozpadzie imperium Wenedow, Powstaly Krolestwa Katolickie a w nich Narody Katolickie z Rodami.

  Te Rody poddane byly Powszechnemu Krolowaniu Chrystusa I Podlegaly Jego Prawom, Zyjac dla Rzeczy, Dobra Wspolnego

  Niejednokrotnie Rody oddawaly swoje zycie dla Dobra wspolnego…
  —-

  W Panstwach o ideologii nadprzyrodzonosci dobro Wspolne Zniszczono a na jego miejsce postawiono dobro Rodow, z ktorych Zrobiono Narody. Faszyzm byl tego Apogeum a tak naprawde od dawna jest tego apogeumTalmud.

  Dzis juz nie dobro Rodow a Jednostki sie liczy…egoizm….

  Rozpatrywanie Haplogrup tematu w tworzeniu Narodu,Narodow jest tematem drugorzednym, acz pod wzgledem technicznym Odgrywalo to pierwszoplanowaRole. I tak Powinno byc. Wciaz Powinno to miec znaczenie. Problem jest w tym, ze Zydomasoneria Uwziela sie na Rodziny Grupy R w szczegolnosci grupy Slowianskiej. To jest tak widoczne jak Swiatlo slonce za Dnia.

  Zydomasoneria od dawna wiedziala, ze bialy czlowiek to Jedna Rodzina I by przejac jego pozycje w Swiecie doprowadza do jego zaglady….jak w Biblii…

 40. wi42 said

  Stolica Polski wedrowala z Gniezna do Krakowa a potem do Warszawy i co …Polacy to nie tylko Warszawiacy
  Podobnie z Moskalami…. po zniszczeniu Kijowa, Moskwy i innych miast ruskich przez Orde, Moskwa wskrzesila i zjednoczyla nowa Rus. Coz stolica Rusi przeniosla sie do Moskwy, Kijow pozostal historyczna stolica.

 41. Ludwik Czternasty said

  Ad 32. Niejaki JO usiłuje mnie obrazić? Ja nie stosuję epitetów jakie w pomienionym 32. znalazłem. To tak wygląda „polska kultura”? Gdzie wdepnąłem? Jeżeli podnosiłem kwestie niskiego uświadomienia narodowego w dawnych wiekach o przecież prawda. To dotyczyło całych feudalnych społeczeństw: arystokracja zwłaszcza monarchowie utrzymywali że „państwo to my” a ich rycerze, służba, mieszczanie i chłopi na ostatku, to byli „królewscy” względnie „pańscy”, jeżeli byli poddanymi poszczególnych „możnych”. Proszę wrócić do lektury „Pieśń o Rolandzie” np. gdzie mniej jest o kraju samym, w danym wypadku Francji a więcej o cnotach wierności królowi, feudalnemu panu …! Na koniec rzeczywiście o wierność Chrystusowi i Kościołowi tam chodzi a że religię chrześcijańska rozmaicie wyznawano ponieważ patriarchowie w swoim czasie obrzucili si wzajemnie klątwami, to mamy tego po wielu wiekach skutki na przykład w postaci rzezi ukraińskich. Nie przeczę przecież że początek świadomości narodowej bierze w tych wyznaniach. Tak nadal jest ale równocześnie ta świadomość poszerzała się a mianowicie o cnoty tzw obywatelskie i odkąd zwłaszcza Kościuszko, swoim chłopskim powstańcom takie obywatelstwo nadawał. Przedtem natomiast zręby tego w postaci „zrównania stanów” poczynił Sejm Czteroletni. Na koniec: czy przez „zażydzoną rzeczpospolitą” mam tu rozumieć byłą Rzeczpospolitą Szlachecką tzn „Drugą”, nazywaną też Jagielońską a także „Obojga Narodów”??? To gratuluję osobliwych poglądów nad którymi dyskutować dalej jednak nie widzę potrzeby. PS. Szanuję i kocham polskich prawdziwych a rzetelnych, dbałych o tradycję i dobre wychowanie młodzi, katolickiej wiary chłopów.

 42. Marucha said

  Nie wnikam w słuszność czy niesłuszność poglądów Ludwika Czternastego.
  Proszę jednak Pana JO, aby nie obrażał ludzi, którzy chcą toczyć dyskusję.
  Trollów zaś można obrażać, i owszem.

 43. JO said

  ad.41. Przepraszam Pana. Myslalem , ze Pan Troluje…. 🙂

 44. JO said

  Panie Ludwiku, Pan musi sobie troche poczytac i na temat Religii Katolickiej i na temat Historii. Pana wywody sa Nonsensem w obliczu Prawdy Historycznej i Sw Magisterium.

 45. JO said

  Tak nadal jest ale równocześnie ta świadomość poszerzała się a mianowicie o cnoty tzw obywatelskie i odkąd zwłaszcza Kościuszko, swoim chłopskim powstańcom takie obywatelstwo nadawał. Przedtem natomiast zręby tego w postaci “zrównania stanów” poczynił Sejm Czteroletni. – Ludwik

  :)))))))))))))))))))))))

 46. Ludwik Czternasty said

  Ad 44. Niepoprawny /jednak/ Panie Jo. Przeprasza Pan i znowu uderza nie przedstawiając za tym żadnego argumentu. Co napisałem przeciw Kościołowi, czyżby i sam nie jest jakim „ksiondzem”? Jeżeli tak, to widocznie jakimś „błędnym rycerzem wiary”. Proszę o konkrety o „obrońco wiary”, w przeciwnym razie uznam Waści za zbytego rozumu a tym samym niezdolnego do poważnej dyskusji!

 47. JO said

  Panie Ludwiku. Kosciuszko Bul Masonem i powolywanie sie na niego to jak powolywac sie na Muszynskiego w sprawach wiary.
  Co do Chlopow , to im obywatelstwo bylo i jest tak potrzebne jak Kozie z Dupy Traba.

  Uwazam, ze Pana poglady sa obarczone Modernizmem, Oswieceniem a nie Wiedza Wiary Katolickiej i jej doglebnym rozumieniem.

 48. Ludwik Czternasty said

  O „wierze katolickiej” wydaje się, największą wiedzę posiadali byli towarzysze pewnej byłej partii. Natomiast w obecnych realiach Unii Europejskiej do której niestety należymy, właśnie chłopi jak najwyborniej orientują się i po „obywatelsku” skwapliwie korzystają, min w postaci tak popularnych „dotacji unijnych”. Świadomość obywatelska chłopa wzrastała jak lawina a zaczęło się to właśnie w XIX w w Galicji, jakże mocno rozpolitykowanej wtedy, tudzież w Wielkopolsce. T. Kościuszko tak jak J. Piłsudski owszem, dość mocno był na bakier z ortodoksyjnym katolickim Kościołem, nie mniej byli i nadal są wzorem patrioty, o którą postawę, w obecnych czasach, jakże trudno jest. PS – „wiedza” o Kościele katolickim nie jest tym co się zawiera w treści katolickich prawd wiary i dogmatów a żadnemu ich punktowi nie przeczę. ba wyznaję d=codziennie w Credo Świętego Rzymskiego /nie Polskiego!/ Kościoła Katolickiego!
  Coś o sobie: bardzo lubię pieczone dobrze przyprawione indyki!

 49. Marucha said

  Re 48:
  Pomińmy religijne wolty dokonywane przez Piłsudskiego.
  Ale nazwanie go „wzorem patrioty” to już całkowity odlot.

  Polecam np:
  https://marucha.wordpress.com/2012/03/15/rzeczywistosc-i-legenda-rzecz-o-jozefie-pilsudskim-1/
  https://marucha.wordpress.com/2012/03/22/rzeczywistosc-i-legenda-rzecz-o-jozefie-pilsudskim-2/
  https://marucha.wordpress.com/2012/07/04/prawda-o-pilsudskim/
  https://marucha.wordpress.com/2011/12/30/pilsudski-zwolennikiem-bolszewii/
  https://marucha.wordpress.com/2012/01/02/kleski-jozefa-pilsudskiego/
  https://marucha.wordpress.com/2012/01/10/pakt-pilsudski-dzierzynski/

 50. Ludwik Czternasty said

  Ad 49. OK ale wskaż mi te dobre bardziej świeże wzory. Jak się znajdą np gen Petelicki, Błasik, to napisz co tak wiekopomnego uczynili dla naszej Polski. Czym są poza samym wzorem Polaka i obywatela? Gdzie te „chłopy”? Tylko na tym Forum ??

 51. JO said

  ad.50. Prosze Pana. My tu zwracamy sie przez Per Pan. Uprzejmie prosze zwracac sie do Pana Gajowego tak jak Bog tego chce a nie Masoneria….

 52. JO said

  ad.48. To nie byla Swiadomosc Obywatelska Chlopow a „pomrocznosc jasna”, ktora zakazila Masoneria Chlopow Polskich….

  Pan mnie zaczyna denerwowac.

 53. Ludwik Czternasty said

  A czego i jak Bóg chce? Cz Dobry Bóg powiadomił jak do pana Gajowego się zwracać? Zapewniam, ze Masonerią nijakiego nie mam kontaktu 🙂
  Jeżeli myślisz Pan /tytułuję wedle życzenia/ że zwracam się do kogo: „per chłopie”, to chyba czytasz z nieuwagą. Użyłem parafrazy korzystając z kultury masowej. Dla wyrazistości tak i nikogo nie nazwałem tu chłopem! Poniekąd zaznaczyłem już, że ich jako „Ludwik XIV”, bardzo zresztą kocham 🙂
  Jeżeli jeszcze raz będzie Pan tak durno ripostował, będę zmuszony Pana ignorować tu.

 54. Marucha said

  Re 50:
  Proszę Pana, to kim był Piłsudski nijak nie zależy od tego, kim byli Błasik albo Petelicki.
  Ale jeśli chce Pan wzoru mądrego patrioty, to proszę, z najwyższej półki: Roman Dmowski.

  Swoją drogą mamy tu zwyczaj zwracania się per Pan, Pani, chyba że chodzi o obopólną zgodę na tykanie się.

 55. Jan said

  Ad 48
  Cały tekst przypomina bełkot. Począwszy od pierwszego zdania -”O “wierze katolickiej” wydaje się, największą wiedzę posiadali byli towarzysze pewnej byłej partii”.

  Albo – ” T. Kościuszko tak jak J. Piłsudski owszem, dość mocno był na bakier z ortodoksyjnym katolickim Kościołem, nie mniej byli i nadal są wzorem patrioty, o którą postawę, w obecnych czasach, jakże trudno jest.”.

  Chyba wzorem patriotów dla takich jak Pan i oświeconych chłopów, bo na pewno nie dla obeznanych chociaż trochę z historią ludzi czujących się polakami.
  Nawiasem. Dużo czasu trzeba poświęcić na lekturę wartościowych pozycji, by dorównać Panu JO

 56. Ludwik Czternasty said

  To z tego samego czasu jak J. Piłsudski. W pełni zgadzam się z tym wzorem i rzeczywiscie na równi z Paderewskim Korfantym i Hallerem zrobili coś konkretnego. No, dalej to następni i rzeczywiście patrioci, nie mieli tyle już tyle szczęścia, zaczynając od Śmigłego Rydza, Becka itd. I z rozmaitych zresztą przyczyn i niekoniecznie z ich osobistej winy /w przypadku niektórych osób tylko/. Jedno wiem, tak Piłsudski, tak Dmowski robili co w swojej mocy i na podług właściwej im mentalności.
  Staram się je żywić zbytnich uprzedzeń i np tow. Gomółce pamiętam że pogonił garść z „wybrańców bożych” /NW – w nazewnictwie Pana Korwina M./. Niestety wrócili po latach zakładając KOR np, promując liderów skaczących przez płotki, itd.

 57. Ludwik Czternasty said

  Ad 55. „Polakami” pisze się z dużej litery a panu JO, co wnoszę z jego chaotycznego pisma, poleciłbym odpowiedniego lekarza.

 58. Ludwik Czternasty said

  ad. 54. Czy nie starcza dobrej woli z Pana strony aby nie zauważyć że jednak staram się zwracać per Pan do obecnych tu? Jeżeli mi się czasem nie udaje to z pospiechu /wada jakże typowa dla przeciętnego Polaka!/. Swoją drogą, ja pomówiony za żyda i masona, proponuję numerować nie tylko posty ale każde zdanie i wyraz /jak w Piśmie Świętym i w jego żydowskich komentarzach/ a wtedy łatwo bedzie i wskazać uchybienia w omawianym względzie jak i tłumaczyć się z tego. Bo wątpię czy tak wszyscy doskonali są tu że nie zdarzy się nikomu taki błąd.

 59. JO said

  ad.58. Panie Ludwiku, uwaga Pana Gajowego byla nie tylko do Pana ale i do ogolu. Tu kazdy stara sie dazyc do doskonalosci. Tu kazdy kazdego upomina…jak trzeba.
  Swoja droga, to mogl Pan przeprosic za zwrocenie do Pana Gajowego przez Per Ty a nie NADASANYM bedac odwarknac ,” ze sie Pan STARA”

 60. Wosiu said

  Re17/Polak Stanisław

  Dla ciebie gnoju jestem „proszę pana”. Spadaj śmieciu.

  Re25/Józef Piotr.

  Jakim trzeba być debilem, żeby nie rozumieć mojej ironii o mordowaniu i torturowaniu sowieckich jeńców wojennych przez Polaków? No jakim? Przecież tu chodziło o to, że to są porównywalne co do prawdziwości twierdzenia.

  Re35/Wi42

  Nie, nie oglądałem filmiku i nie mam zamiaru. Odnosiłem się do głupiego, kłamliwego artykułu w którym mowa o zamordowaniu 100.000 Rusinów w Talerhof. W dupie mam Austriaków, nawet ich bardzo nie lubię, ale głupoty i kłamstw nie będę tolerował.

 61. Wosiu said

  Re41/Ludwik Czternasty

  Niech pan się najpierw dowie, że poddaństwo chłopów to dopiero wynalazek późnego średniowiecza a w pełni dopiero tzw. renesansu i czasów późniejszych. Na przestrzeni większości średniowiecza na wsi dominowali wolni kmiecie.

  ” Rzeczpospolitą Szlachecką tzn “Drugą”, nazywaną też Jagielońską a także “Obojga Narodów”??”

  Niech się pan nie miota, nie „druga”, tylko I (pierwsza), II (druga) to była w latach 1918-1939 i bynajmniej nie jagiellońska. To nie wie pan, jak się nazywała I Rzeczpospolita?
  Już o tym pisałem, nazywała się:

  Rzeczpospolita Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

  Rzeczpospolita Obojga Narodów to debilny termin żydka Leona Beynara działającego pod ksywą Paweł Jasienica. Wymyślił to ten pseudohistoryk w latach 60-tych XX wieku, przedtem nie było takiego terminu. Termin ten jest nie tylko debilny ale niepoprawny językowo (Beynar się dobrze polskiego nie nauczył): wyraz naród jest rodzaju męskiego, więc powinno być Obydwu Narodów, obojga występuje wyłącznie kiedy chodzi o rodzaj żeński i męski razem.

 62. JO said

  ad.61.
  Niech pan się najpierw dowie, że poddaństwo chłopów to dopiero wynalazek późnego średniowiecza a w pełni dopiero tzw. renesansu i czasów późniejszych. Na przestrzeni większości średniowiecza na wsi dominowali wolni kmiecie.-Wosiu

  Ci Wolni Kmiecie mieli za zadanie utrzymac w czesci…Rycerstwo, ktore KMIECI Reprezentowalo, Personifikowalo, jak Gajowy Personifikuje Nas w Gajowce, jak Ksiadz Bractwa Peronifikuje Tradycyjnych Katolikow, ktorzy Utrzymuja tych Ksiezy i sa Wiernymi….

  Poddanstwo a potem Upadek relacji Katolickich nastapil za czasow przede wszystkim Reformacji a potem Oswiecenia w tym poprzez na sile robienie z Chlopow OBYWATELI. Wiekszego Masonskiego zamachu stanu na Boze Relacje, na Naturalne Relacje nie bylo..cala reszta do dzis jest tylko konsekwencja….

 63. JO said

  Poczucie Obywatelskie Chopo to jak Rownouprawnienie Kobiet z mezczyznami….takie dobra nam przyniosly.

  Miszkam na wsi i w wiekszosci Chlopi nie maja ani tradycji anji wyksztalcenia do Rzadzenia.

  Natomiast ich dzieci , tak sa zdolne niektore i z nich w sredniowieczu byl narybek na wyksztalconych ludzi w tym , mog zostac giermkiem a nawet Rycerzem….

  To bylo Prawdziwe Katolickie podejscie zgodne z Prawem naturalnym a nie cwaniactwem PRL, punktacja za chopskie pochodzenie, oszustwem, plecami…..etc, etc, etc.

  Tak jak Matury…..w PRL….

 64. JO said

  NAJJASNIESZA Rzeczpospolita Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 65. Wosiu said

  Re64/JO

  Słuszna uwaga, zapomniałem wstawić Najjaśniejsza na początek, jeszcze trochę „wczorajszy” jestem 🙂

  Po łacinie:

  Serenissima Res Publica Coronae Regni Poloniae Magnique Ducatus Lithuaniae

 66. — Do prowadzacych dyskusje —
  Pana JO bardzo lubie za osobliwa , w szczegolach ciekawa wiedze . Ale gdy ja wykorzystuje , przekazuje , to sie zastanawiam , czy nie spelnia On roli bardzo madrego hasbarowca .
  Ponad miare zaciekle skrajny , czesto osmiesza tym temat . Dyskusje o nim (temacie) sprowadzajac na manowce absurdu .
  Uczestnikom czesto wydaje polecenia opuszczenia forum , niby zapominajac ze od tego jest Gospodarz .
  Staram sie byc raczej czytaczem , ale czasem , by dac sie zauwazyc .

  Jeszcze , co do Pana JO – Jesli nie mam racji i taka wlasnie mam nadzieje —
  to nie wstydze sie Go Przeprosic .

 67. Luxeuro said

  Ad. 32 –
  „ad.29. Polak to nie tylko Szlachta a Rycerz i Jego poddani, gdzie relacje panowaly oparte na nadprzyrodzonosci. Rycerz to Personifikacja tych co Rycera Budowali – Utrzymywali..

  Co potem stalo sie za za Zydzonej Rzeczpospolitej to inna bajka. Wowczas Chlopow doprowadzono do stanu niemalze niewolnictwa a conajmniej totalnej separacji.”

  Dzięki Panie JO że Pan przypomina ten fakt, którego tak znikła ilość Polaków jest świadoma. Bardzo dużo z nas ma swoje korzenia w ziemiankach a nie w dworach nie mówiąc o zamkach. Jak do tego doszło mało kto się interesuje. Faktem jest że nie wiemy jak ta nasza przeszłość wyglądała co nie pozwala nam zrozumieć gdzie przyszłość nas zapędza. Filmik w kom. 3 to dobra lekcja w tym kierunku.

 68. Wosiu said

  „Sądy polowe wydały szereg wyroków śmierci na prawdziwych lub domniemanych moskalofilów. Niektóre jednostki wojskowe, zwłaszcza antyrosyjsko nastawione oddziały węgierskie, dopuszczały się samosądów. Ilość rozstrzelanych i powieszonych na podstawie wyroków sądów wojskowych lub bez wyroku, na mocy decyzji poszczególnych dowódców szacowana jest na tysiąc osób w Galicji i na Bukowinie”

  Bernadetta Wójtowicz-Huber: „Ojcowie narodu”. Duchowieństwo greckokatolickie w ruchu narodowym Rusinów galicyjskich (1867-1918). Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2008. ISBN 978-83-235-0383-5.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Moskalofilstwo

 69. Luxeuro said

  Fotka z 1937 roku w Zagajach z filmu w kom. 3,

 70. Luxeuro said

  Tekst wspomniany w filmiku kom. 3,

  Mikołaj Bierdiajew
  Sudjba Rossiji (Los Rosji, 1918)

  ROSYJSKA I POLSKA DUSZA
  (tłumaczenie: Helena Parszyna i dr Piotr Boroń, Brześć, Polska Szkoła Społeczna)

  I
  Niegdysiejsza kłótnia w słowiańskiej rodzinie, spór Rosjan z Polakami, nie może być wyjaśniona jedynie przez obiektywne czynniki historyczne i zewnętrzne uwarunkowania polityczne. Źródła wiekowych, historycznych waśni między Rosją a Polską sięgają głębiej. Czas najwyższy uświadomić sobie duchowe przyczyny wzajemnych uprzedzeń, dzielących słowiański świat. To przede wszystkim sprzeczka dwu spokrewnionych słowiańskich dusz, mających wspólny rodowód, język, ogólnosłowiańskie cechy rasowe, a jednak tak wobec siebie zantagonizowanych, z trudem dających się pogodzić, niezdolnych siebie zrozumieć.

  Niestety narody spokrewnione ze sobą z trudem osiągają porozumienie i bardziej się odpychają, niż narody dalekie i obce. Pokrewny język brzmi nieprzyjemnie i wydaje się psuciem własnego języka. Podobnie jest w życiu rodzinnym, gdzie również nie brak kłótni pośród najbliższych. Obcym wiele można darować, lecz swoim, bliskim niczego nie chce się wybaczyć. I nikt nie wydaje się taki obcy i niezrozumiały, jak swoj, bliski.

  http://russian.salon24.pl/398435,rosyjska-i-polska-dusza-w-roku-1918

Sorry, the comment form is closed at this time.