Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Anucha o Co powiedział Prezydent Federa…
  JanuszT o W obronie Sikorskiego
  semperparatus o Dugin: nowa epoka
  Carlos o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  prostopopolsku o Dugin: nowa epoka
  Krzysztof M o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Włodek o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  prostopopolsku o Dugin: nowa epoka
  Ale dlaczego? o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  prostopopolsku o Anglosaski „mordplan” gospodar…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  Peryskop o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  Greg o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  corintians o Tak kot przekazuje ważną wiado…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Jan Paweł II — santo subito?

Posted by Marucha w dniu 2014-05-22 (Czwartek)

Artykuł napisany został jeszcze przed kanonizacją Jana Pawła II. Wszelkie zastrzeżenia tyczące Jego beatyfikacji pozostają równie ważne dla kanonizacji.
Admin

Światowa prasa odnotowała beatyfikację Jana Pawła II jako wydarzenie bezprecedensowe, podkreślając, iż ostateczne orzeczenie wydane zostało w rekordowo krótkim czasie, zaledwie sześć lat po jego śmierci, oraz po – rzekomo – niezwykle gruntownym procesie.

Oczywiście, twierdzenie to zawiera w sobie sprzeczność, ponieważ gruntowność i drobiazgowość, jakie cechowały tradycyjną procedurę, wynikały właśnie z faktu, iż roztropnie podejmowano ją stosunkowo długo po śmierci kandydata na ołtarze, zaś pomiędzy kolejnymi jej etapami miały miejsce długie przerwy. Ta powolność i dokładność stanowi jaskrawy kontrast z gorączkowością i pobieżnością przyspieszonej procedury, z którą mamy do czynienia obecnie. Fakt ten stanowi dla nas bez wątpienia powód do podnoszenia zastrzeżeń.

Poniżej wyjaśnimy, dlaczego możemy mieć uzasadnione wątpliwości co do gruntowności procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

I. Zasady beatyfikacji i kanonizacji

Beatyfikacja jest aktem, poprzez który papież zezwala na oddawanie w pewnych miejscach publicznej czci słudze Bożemu, do czasu gdy zostanie on kanonizowany. Zezwolenie to nie jest nakazem, ma charakter tymczasowy i zmienny. Beatyfikacja zezwala jedynie na kult. Akt beatyfikacji nie stwierdza bezpośrednio ani chwały nieba ani heroiczności cnót sługi Bożego. Kanonizacja natomiast jest aktem, przez który wikariusz Chrystusa, wydając ostateczny osąd i definitywny wyrok, wpisuje do katalogu świętych uprzednio beatyfikowanego sługę Bożego.

Kanonizacja posiada potrójną nieodwołalność i nie odnosi się jedynie do kultu. W pierwszej kolejności papież stwierdza, że zmarły wierny cieszy się chwałą nieba. Po drugie, orzeka, że zasłużył on na chwałę poprzez praktykowanie cnót w stopniu heroicznym, stanowiąc przez to wzór dla całego Kościoła. Po trzecie, by łatwiej przedstawić te cnoty jako przykład i podziękować za nie Bogu, nakazuje kult publiczny świętego. W tych trzech aspektach kanonizacja jest nakazem i obowiązuje cały Kościół, stanowi akt definitywny i nieodwołalny.

Zarówno beatyfikacja, jak kanonizacja mają na celu zezwolenie na kult zmarłego, co pociąga za sobą uznanie faktu, że podczas swego życia praktykował on wyjątkowe cnoty i osiągnął chwałę nieba. Różnica polega na tym, iż beatyfikacja zezwala jedynie na kult, zakładając chwałę i posiadanie wyjątkowych cnót, podczas gdy kanonizacja czyni ten kult obowiązkowym i nakłada na wiernych obowiązek wiary w rzeczywistość chwały i posiadanie przez świętego cnót w stopniu heroicznym.

Zasadniczym elementem jest zawsze posiadanie wyjątkowych czy heroicznych cnót, których zarówno proces beatyfikacyjny jak kanonizacyjny ma dowieść. Kult zakłada istnienie owej cnoty w ten sam sposób, jak skutek zakłada przyczynę. Cuda traktowane są tu jedynie jako znaki, które potwierdzają praktykowanie cnót w stopniu heroicznym. Bez owych cnót nie może być mowy ani o świętości, ani kulcie publicznym.

II. Świętość zwyczajna i świętość heroiczna

Pomiędzy świętym a świętym kanonizowanym istnieje różnica. Kanonizacja nie powoduje świętości, ale wyjawia ją Kościołowi i stawia jako wzór do naśladowania. Tłumaczy to, dlaczego nie każdy święty, a jedynie nieliczni z nich zostali kanonizowani. Aby wywrzeć zamierzony skutek, wzór musi stanowić rzadkość, musi być czymś wyjątkowym. Dlatego nawet gdyby świętych było wielu, jedynie niektórzy spośród nich, a nie większość, powinni zostać wyniesieni na ołtarze. Z drugiej strony, Kościół zawsze stawia nam przed oczy takie wzorce, jakich wierni w danym czasie szczególnie potrzebują. W tym sensie kanonizacja jest aktem politycznym w najlepszym znaczeniu tego słowa: nie jest aktem demagogicznym czy stronniczym, ale aktem budującym dobro wspólne całego Kościoła. Jest aktem, który posiada społeczne implikacje i dostosowany jest do okoliczności.

Kolejna różnica, którą musimy naświetlić, polega na rozróżnieniu pomiędzy zbawieniem a świętością. Człowiek, który umiera w opinii świętości, dostępuje zbawienia. Niektórzy jednak mogą osiągnąć zbawienie, nie żyjąc jak święci. Dla wiernych głównym celem i skutkiem kanonizacji jest ukazanie świątobliwości życia i przedstawienie jej jako wzoru do naśladowania. Nawet jeśli ktoś został zbawiony i dostał się do nieba, nie zostanie kanonizowany, o ile nie dawał przykładu świętością swego życia.

Powszechna opinia większości teologów postrzega kanonizację jako akt nieomylny. Wszystkie traktaty opublikowane po I Soborze Watykańskim, od Billota po Salaverriego, nauczają tego jako powszechnej doktryny teologicznej. Zauważamy, że najbardziej precyzyjne pytanie w tej kwestii stawia św. Tomasz z Akwinu: nie pyta on czy papież jest nieomylny, gdy kanonizuje danego świętego. Kwestia polega na tym, czy wszyscy kanonizowani święci cieszą się chwałą nieba, czy też niektórzy z nich mogą znajdować się w piekle. Takie sformułowanie pytania ukierunkowuje właściwie całą odpowiedź. Dla św. Tomasza kanonizacja jest nieomylna przede wszystkim dlatego, że pociąga za sobą wyznanie prawdy faktycznie objawionej. Nie wyklucza to innych dwóch aspektów: przykładu życia oraz nakazanego kultu.

III. Trzy orzeczenia dekretu kanonizacyjnego

Istnieje pewien porządek pomiędzy trzema orzeczeniami, jakie formułuje papież ogłaszając dekret kanonizacyjny.

Pierwsze orzeczenie odwołuje się do faktu teoretycznego i stwierdza, że zmarły aż do końca swego życia wytrwał w praktykowaniu cnót nadprzyrodzonych w stopniu heroicznym i cieszy się obecnie chwałą nieba.

Drugie orzeczenie przedstawia całemu Kościołowi cnoty praktykowane przez kanonizowanego w stopniu heroicznym jako wzór do naśladowania.

Trzecie orzeczenie jest nakazem, który zobowiązuje do publicznego kultu tego świętego w całym Kościele.

Kanonizacja ukazuje przykład heroicznych cnót świętego i czyni jego kult obowiązkowym. Opiera się to jednak na fakcie, iż osoba ta cieszy się chwałą nieba. Benedykt XIV (1740–1758), cytując i komentując św. Tomasza stwierdza, że wyrok kanonizacji oparty jest ostatecznie na orzeczeniu spekulatywnej prawdy dedukowanej z Objawienia.

Czy jest zdefiniowaną prawdą, że kanonizowany święty cieszy się bez wątpienia chwałą nieba? Wedle najpowszechniejszej wśród teologów opinii, negowanie tej prawdy nie stanowi samo przez się herezji, gdyż jedynie pośrednio sprzeciwia się wierze: jeśli prawda ta przedstawiana jest w kontekście aktu kanonizacji, nie jest prawdą, w którą wierzyć trzeba wiarą Boską i katolicką, ale taką, którą uznać należy za pewną lub katolicką. Stąd negowanie jej byłoby błędem lub zuchwałością.

Czy jest zdefiniowaną prawdą wiary, że papież nie może mylić się podczas kanonizacji danego świętego? Benedykt XIV stwierdza, że nieomylność aktu kanonizacji nie została jeszcze zdefiniowana jako prawda wiary (choć nie ma ku temu przeszkód) i że negowanie jej nie pociąga za sobą herezji, ale jest co najmniej zuchwałością. Stanowiłoby to również zniewagę dla świętych i zgorszenie dla Kościoła – zasługiwałoby więc na najsurowsze kary.

IV. Współczesne kanonizacje – wątpliwości i niejasności

Nie roszcząc sobie pretensji do wydawania ostatecznych wyroków (co należy jedynie do Boga), możemy jednak zwrócić uwagę na trzy przynajmniej poważne niejasności, rodzące wątpliwości wobec współczesnych beatyfikacji i kanonizacji. Pierwsze dwie z nich dotyczą nieomylności i pewności tych aktów, trzecia zaś samej definicji świętości.

1. Defekty procedury

Boża asystencja, której owocem jest nieomylność, czyli pewność aktów Magisterium Kościoła, jest udzielana zgodnie z wolą Opatrzności. Ta zaś nie tylko nie wyklucza dogłębnego zbadania przez papieża źródeł Objawienia przekazanego przez Apostołów, ale, wręcz przeciwnie, przez swą własną naturę domaga się takiej analizy. Jest ona jeszcze bardziej niezbędna w przypadku kanonizacji: wymaga gruntownego zbadania świadectw dotyczących praktykowania przez kandydata cnót w stopniu heroicznym oraz sprawdzenia autentyczności zdziałanych za jego wstawiennictwem cudów – tradycyjnie wymagało się dwóch cudów do beatyfikacji i kolejnych dwóch do kanonizacji.

Procedura, jaką posługiwał się Kościół aż do czasu II Soboru Watykańskiego stanowiła znakomitą manifestację rygoryzmu i dokładności. Proces kanonizacyjny poprzedzany był przez podwójny proces beatyfikacyjny: pierwszy przeprowadzany był przed trybunałem diecezjalnym i opierał się na jego własnym autorytecie, drugi zaś był całkowicie w rękach Stolicy Apostolskiej. Proces kanonizacyjny obejmował rewizję aktu beatyfikacji, po której miało miejsce badanie autentyczności dwóch nowych cudów. Procedurę kończyło podpisanie przez papieża stosownego dekretu, przed tym jednak musiały odbyć się trzy kolejne konsystorze.

Nowe normy, zatwierdzone przez Jana Pawła II w roku 1983 Konstytucją Apostolską Divinus perfectionis magister, złożyły zasadniczą część procedury w ręce biskupa diecezjalnego: to on przeprowadza badanie życia świętego, jego pism, cnót i cudów zdziałanych za jego wstawiennictwem oraz sporządza wniosek, który musi zostać przekazany Stolicy Apostolskiej. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych analizuje przesłane dokumenty i wydaje osąd przed przedstawieniem ich do decyzji papieżowi. Obecnie do beatyfikacji wymagany jest tylko jeden cud, kolejny zaś do kanonizacji. Dostęp do dokumentów procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego jest trudny, nie sposób więc ocenić, w jakim stopniu te nowe normy stosowane są w praktyce.

Nie ulega jednak wątpliwości, że sama w sobie procedura ta nie jest równie dokładna, jak wcześniejsza. Jest znacznie mniej wymagająca w kwestiach gwarancji ze strony duchowieństwa diecezjalnego niezbędnych do tego, aby Boża asystencja zapewniła nieomylność w przypadku kanonizacji oraz brak błędu co do faktu w przypadku beatyfikacji. Sam zresztą Jan Paweł II zdecydował się nie przestrzegać obecnej procedury (zabraniającej rozpoczynania procesu beatyfikacyjnego wcześniej niż pięć lat po śmierci kandydata), zezwalając na rozpoczęcie procesu Matki Teresy z Kalkuty zaledwie trzy lata po jej zgonie. Podobnie postąpił Benedykt XVI wobec swego poprzednika na Stolicy Piotrowej. Wątpliwości stają się jeszcze bardziej usprawiedliwione, kiedy weźmie się pod uwagę powody, zawsze skłaniające Kościół do wielkiej roztropności w tych kwestiach.

2. Kolegializm

Jeśli przeanalizujemy wnikliwie te nowe normy, zauważymy wówczas, że obecna legislacja powraca do stanu, w jakim znajdowała się przed XII wiekiem: papież pozostawiał wówczas osąd o świętości kandydatów w rękach biskupów miejsca, zastrzegając sobie jedynie władzę potwierdzania ich orzeczeń. Jak wyjaśnia Jan Paweł II, ten regres jest konsekwencją zasady kolegialności: „Uważamy także, że w świetle przedstawionej przez Sobór Watykański II nauki o kolegialności wypada, by sami biskupi zostali bardziej włączeni w prowadzenie spraw kanonizacyjnych”.

Jednakże legislacja z XII wieku postrzegała beatyfikacje oraz kanonizacje jako akty nie posiadające znamienia nieomylności. Z tego też właśnie powodu możemy odróżniać kanonizacje będące skutkiem ostatnich reform od tradycyjnych aktów nadzwyczajnego Magisterium papieża. Jest tak dlatego, iż w odniesieniu do owych aktów papież ogranicza się do zatwierdzania decyzji ordynariuszy miejsca. Mamy tu więc pierwszy powód, który pozwala nam wyrazić poważne wątpliwości co do spełniania warunków niezbędnych do nieomylności w przypadku obecnych kanonizacji.

Treść motu proprio Ad tuendam fidem z 28 czerwca 1998 roku rodzi więcej jeszcze pytań. Ten tekst miał wyjaśnić pewne normy Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i wprowadzić inne, które uznano za niezbędne ze względu na opublikowanie w roku 1989 nowej formuły Wyznania Wiary. W pierwszej kolejności potwierdza ono, że kanonizacje są zasadniczo nieomylne. Następnie tekst wprowadza jednak rozróżnienia, które zdają się zasiewać wątpliwości co do nieomylności kanonizacji, jako że nieomylność ta nie jest rozumiana w sensie tradycyjnym. Taki właśnie wniosek wysnuć możemy z dokumentu napisanego przez kard. Ratzingera, będącego oficjalnym komentarzem do motu proprio z roku 1998.

Komentarz ten wyjaśnia, w jaki sposób papież może w przyszłości wykonywać akty nieomylnego Magisterium. Do tej pory za akty nieomylne uważaliśmy papieskie orzeczenia ex cathedra oraz dekrety soborów powszechnych. Jednak – jak pisze kard. Ratzinger – w przyszłości będziemy mieli do czynienia również z aktami, które nie będą same w sobie wyrażały intencji definitywnego określenia danej nauki, ale będą aktami autentycznego, zwyczajnego Magisterium papieskiego: celem takiego aktu będzie przedstawienie jako nieomylnego nauczania zwyczajnego i powszechnego Magisterium kolegium biskupów. W tym trzecim przypadku papież działa jedynie jako interpretator Magisterium kolegialnego.

Jeśli jednak przyjrzymy się nowym normom promulgowanym przez Jana Pawła II ogłoszoną w roku 1983 Konstytucją apostolską Divinus perfectionis magister, jasne staje się, że w konkretnej sprawie kanonizacji papież – zgodnie z wymogami kolegialności – wykonywać będzie swe Magisterium właśnie w tej trzeciej formie. Jeśli weźmie się pod uwagę treść zarówno Divinus perfectionis magister, jak i motu proprio Ad tuendam fidem, odnieść można wrażenie, że poprzez dekret kanonizacyjny papież działa jedynie w ramach Magisterium kolegialnego. Sugerowałoby to, że kanonizacje nie posiadają gwarancji osobistej nieomylności, przysługującej uroczystemu Magisterium wikariusza Chrystusa.

Czy gwarancji takiej udzielić im może zwyczajne i powszechne Magisterium kolegium biskupów? Tradycja teologiczna nigdy czegoś takiego nie twierdziła, zawsze postrzegała ona nieomylność kanonizacji jako owoc specjalnej asystencji Ducha Świętego, jaką cieszy się jedynie osobiste Magisterium papieża, na równi z orzeczeniami ex cathedra.

Mamy więc drugi powód do poważnego wątpienia w nieomylność kanonizacji przeprowadzanych wedle posoborowych procedur.

3. Praktykowanie cnót w stopniu heroicznym

Formalnym przedmiotem aktu kanonizacji jest praktykowanie przez świętego cnót w stopniu heroicznym. Magisterium jest tradycyjne o tyle, o ile zawsze naucza tej samej i niezmiennej prawdy. Podobnie kanonizacja tradycyjna jest o tyle, o ile stwierdza ona ten sam heroizm cnót chrześcijańskich, poczynając od cnót teologicznych. Jeśli zatem papież przedstawiałby jako wzór do naśladowania kandydata, który nie praktykował cnót w stopniu heroicznym, albo jeśli oceniałby jego życie według całkowicie innej optyki, inspirowanej bardziej godnością natury ludzkiej niż nadprzyrodzonymi aktami Ducha Świętego, trudno byłoby traktować to jako ważny akt kanonizacyjny.

Zmiana celu pociąga za sobą zmianę natury aktu. Tę zmianę perspektywy odnaleźć można w nowej teologii oraz posoborowym magisterium. Nie rozróżniają one pomiędzy zwykłą a heroiczną świętością: sam termin „cnota heroiczna” nie pojawia się nigdzie w tekstach Vaticanum II. Kiedy posoborowi teologowie mówią o cnocie heroicznej, traktują ją zazwyczaj jako przeciwieństwo naturalnego aktu cnoty, zamiast przeciwstawiać ją zwykłemu aktowi cnoty nadprzyrodzonej.

Ta zmiana optyki widoczna jest również w ekumenicznym pojmowaniu samej świętości. O jej ekumenicznym wymiarze pisał sam Jan Paweł II w encyklice Ut unum sint oraz w Liście Apostolskim Tertio millenio adveniente. Papież mówi w nich o komunii świętych, która przekracza różnice religijne i stanowi manifestację zbawczej akcji Chrystusa oraz wylania Jego Ducha na cały rodzaj ludzki. Również Benedykt XVI definiuje zbawienie w tym samym ekumenicznym sensie, wypaczając w ten sposób samą koncepcję świętości.

Możemy więc mieć poważne wątpliwości, czy te nowe beatyfikacje i kanonizacje stanowią rzeczywiście ciągłość z Tradycją Kościoła.

V. Poważne wątpliwości są uzasadnione

Przedstawione powyżej trzy przesłanki uprawniają katolickich wiernych do wyrażania poważnych wątpliwości co do znaczenia nowych beatyfikacji i kanonizacji. Po pierwsze, reformy posoborowe doprowadziły do rozluźnienia procedury kanonizacyjnej. Po drugie, wprowadziły one nową, kolegialną intencję. Już te dwie zmiany stawiają pod znakiem zapytania pewność beatyfikacji oraz nieomylność kanonizacji. Również sam osąd, stanowiący zwieńczenie tej procedury wypaczony jest poprzez nową, co najmniej dwuznaczną koncepcję świętości oraz cnót heroicznych.

W kontekście posoborowych reform, papież i biskupi przedstawiają wiernym jako obiekt kultu autentycznych świętych, kanonizowanych jednak wedle ułomnej i wątpliwej procedury. Nikt nie może mieć wątpliwości co do heroiczności cnót kanonizowanego po Vaticanum II ojca Pio, można jednak wyrażać zastrzeżenia co do nowego typu procesu, w wyniku którego wyniesiony on został na ołtarze.

Równocześnie procedura ta umożliwia kanonizację osób, które poprzednio nie mogłyby zostać wyniesione do chwały ołtarzy, nadając tytuł świętych kandydatom, których reputacja jest kontrowersyjna i którzy nie jaśnieli bynajmniej cnotami heroicznymi. Czy jesteśmy pewni, że papieże dokonujący tych kanonizacji posiadali tę samą intencję, co ich poprzednicy na Stolicy Piotrowej przed II Soborem Watykańskim? Ta bezprecedensowa sytuacja jest skutkiem zamętu wywołanego posoborowymi reformami – i nie sposób jej zrozumieć nie odnosząc się do jej źródła, nie zadając pytania o wartość owych zmian.

VI. Wnioski praktyczne

Czy osoba Jana Pawła II zasługuje na beatyfikację? Papież Jan Paweł II nie był przykładem cnót heroicznych. Stwierdzić należy, że dawał raczej zły przykład, stając się powodem zgorszenia, szkodząc poważnie dobru dusz, zwłaszcza poprzez swe wątpliwe nauczanie o ekumenizmie. Ponadto potępił on publicznie dzieło katolickiej Tradycji, „ekskomunikując” abpa Lefebvre’a.

Czy Jan Paweł II żył świętobliwie? Obiektywnie, biorąc pod uwagę jego akty, życie Jana Pawła II nie zasługuje na takie określenie. Subiektywnie, biorąc pod uwagę jego intencje, wydanie osądu jest niemożliwe, należy to bowiem jedynie do Boga. Gdyby jednak nawet kierował się on jak najlepszymi intencjami, osąd dotyczący świętości oparty być musi na zewnętrznych aktach, a nie na intencjach.

Czy Jan Paweł II osiągnął zbawienie? Możliwe jest, że Jan Paweł II nie był w pełni świadomy szkodliwych konsekwencji swego nauczania i działalności duszpasterskiej, i że ta ignorancja stanowi dla niego jakieś usprawiedliwienie, a dusza jego ostatecznie osiągnie chwałę nieba (o ile już nie osiągnęła). Jest to jednakże tajemnica Boga.

Czy beatyfikacja Jana Pawła II ma dla nas charakter wiążący? Nie. I to z trzech powodów.

Po pierwsze, ponieważ jest jedynie zezwoleniem na kult, nie posiada więc znamion nieomylności.

Po drugie, ponieważ reformy posoborowe (motu proprio Divinus perfectionis magister) inspirowane były przez koncepcję kolegializmu, nie gwarantując pewności beatyfikacji i nieomylności kanonizacji.

Po trzecie, ponieważ sam osąd wypaczony został przez modernistyczną koncepcję świętości i cnoty heroicznej.

ks. Jean-Michel Gleize FSSPX
Za: „The Angelus”, listopad 2013 tłum. Tomasz Maszczyk
http://www.piusx.org.pl

Komentarze 33 do “Jan Paweł II — santo subito?”

 1. AniaK said

  http://www.polskatimes.pl/artykul/3444691,impreza-w-watykanie-w-dniu-kanonizacji-jana-pawla-ii-papiez-franciszek-zada-wyjasnien,id,t.html

 2. AniaK said

  Na tym pamiątkowym zdjęciu wyraźnie widać, że obecnością w tym towarzystwie Papież Franciszek zachwycony nie jest.

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/kanonizacja-jana-pawla-ii-polscy-politycy-sa-juz-w-rzymie/fxcl4

 3. AniaK said

  Możliwe, że Papież Franciszek był lekko zdezorientowany. Jedni na tańce przybyli, drudzy na stypę… i bidulek nie wiedział czy śmiać się czy płakać.

 4. JO said

  JPII osadzajac Jego czyny zachowywal sie jak Wyrafinowany Talmudzista. Takie zachowanie wisdac u Zydow naZachodzie – Brzezinski, Cameron…..czy w PRL I tej Bis – Michnik, Kwasniewski, Glemp/b, Muszynski, czy Matrioszki – Walesa, Jaruzelski…

  Oni Wszyscy Co innego Mowilili , co innego mysleli a co innego Robili. Dwulicowosc,Wielostandardowosc, popieranie Zydzizmow, nieczystosc, nieklarownosc Wypowieiedzi…

  JPII mial Matke Zydowke. Artykul nie wspomina o przeszlosci nie JPII a Wojtyly jako Ojca Soboru II, jako popieranego Moderniostycznego , kajakowego Biskupa – przez Modernistycznych Papiezy, nie wspomina o Jego Czasach podczas II wojny swiatowej…, nie wspomina o Przysiedze Modernistycznej, ktora przeciez musial … zlamac….

  Cale Zycie I Owoce JPII wskazuja, ze To Wrog Koscila, Wrog Polski, Talmudzista….czy swiadomy cz nie swiadomy to nas NIE obchodzi, to rozstrzygnal juz Pan Bog.

  Muy na ziemi Oceniamy JPII Jednoznacznie – ZDRAJCA, Morderca Tradycji Katolickiej, Antypolak, Upadly Papiez, najgorszy ze wszystkich Papiezy.

  Pamiec o nim niech zaginie!

 5. Listwa said

  Kiedyś podstawą kanonizacji były dwa cudowme uzdrowienia i wszystko było jasne. I to nie uzdrowienia z grypy, a najlepiej z choroby powodującej stan śmiertelnego zagrożenia życia, w sposób : natychmiastowy, trwały , całkowity (przy kanonizacji o. Pio takie było). Inne, nawet niewytłumaczalne, nie dawały gwarancji, że to uzdrowienie było wynikiem bezpośredniej interwencji Pana Boga, jako potwierdzenia i zgody na kanonizację. I te uzdrowienia wnikliwie zbadane stanowiły podstawę nieomylności aktu kanonizacji. Dlatego papieże zawsze czekali na cudowne uzdrowienia zanim zdecydowali się na kanonizację. W tym zakresie papież nie jest nieomylny, chyba, że oprze się na nieomylnym znaku z nieba.

 6. marost said

  Najbardziej ubolewam nad kanonizacja sw. o.Piusa z Pietrelciny (p.Pio) – ze ten zacny kaplan zostal wciagniety w modernistyczna „uswiejaca” machine…

 7. gin said

  (…) On ślepy, lecz go wiedzie anioł pacholę.

  Mąż straszny – ma trzy oblicza,

  On ma trzy czoła.

  Jak baldakim rozpięta księga tajemnicza

  Nad jego głową, osłania lice.

  Podnożem jego są trzy stolice.

  Trzy końce świata drzą, gdy on woła;

  I słyszę z nieba głosy jak gromy:

  To namiestnik wolności na ziemi widomy!

  On to na sławie zbuduje ogromy

  Swego kościoła!

  Nad ludy i nad króle podniesiony;

  Na trzech stoi koronach, a sam bez korony;

  A życie jego – trud trudów,

  A tytuł jego – lud ludów;

  Z matki obcej, krew jego dawne bohatery,

  A imię jego czterdzieści i cztery.

  Adam Mickiewicz

  – ma trzy oblicza czyli nie dwulicowiec a nawet trzylicowiec
  – z matki obcej

 8. AniaK said

  Re5:
  Teraz świętym/świętą można zostać bardzo szybko tylko trzeba mieć czas. Ostatnio, dysponując chwilką wolnego czasu, udzieliłam pewnej pani wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące ją pytania, i ona nazwała mnie świętą. Proces kanonizacji odbył się bez sprzeciwów, błyskawicznie, koszt imprezy kilka impulsów. Bez ściemy. Bóg mi świadkiem. 🙂

  🙂 – admin

 9. marost said

  AD8
  Swietne – dawno sie tak nie ubawilem….

 10. Magda said

  re 4
  Panie Jo, Pan jest katolikiem rzymskim czy prawosławnym?

 11. JO said

  ad.10. Jestem Unita.

 12. Mordka Rosenzweig said

  re 4

  Pan Jo powiedzial:

  „JPII osadzajac Jego czyny zachowywal sie jak Wyrafinowany Talmudzista.”

  Ja pan Mordka chce powiedziec szanowny pan, sze Talmud wzial swuj poczatek ze stary Testament, a wiec nic dziwnego sze nasz swiety papiesz ktury byl milosnik od Stary Testament zachowuje sie jak wyrafinowany Talmudzista.

  Caly problem jest taki, sze nasza wybrana rasa zinterpretowala wiele czesci Stary Testament wedlug panuw rabinuw i stwoszyla Talmud.

  W Genesis 2:22 – a zebro which Yahweh wzial od Mezczyzny i stworzyl Kobiete i przyprowadzil ja do Mezczyzny.

  W odpowiedzi w Genesis 2:23 Adam powiedzial to jest kosc z moich kosci i cialo z mego ciala; Ona bedzie Kobieta bo powstala z czesci Mezczyzny.

  W Talmud, w czesci Yebamoth 63a, Adam muwi: To jest kosc z moich kosci i cialo z mego ciala.

  Panowie rabini interpretuja te zdanie, sze Adam mial stosunki seksualne z kazdym potworem i z kazdym zwierzeciem ale nie znalazl zadowolenia az mial stosunek z Ewa.

 13. marost said

  AD10
  Panie Jo, Pan jest katolikiem rzymskim czy prawosławnym?

  No, bo rozrozniamy – katolikow rzymskich i katolikow prawoslawnych….??????

 14. JO said

  ad.13. ..zauwazylem 🙂 . Potraktowalem jako przejezyczenie….

 15. marost said

  AD14
  To bylo nawet zabawne… z cyklu: jak to sie w koncu pisze? – Iran? – czy Irak….? – pyta blondynka.

 16. Plausi said

  Podobieństwo świętości

  W to, że nasz kochany papież zasłużył sobie, aby uznano go za świętego, to chyba każdy jako tako zorientowany w te zasługi nie wątpi. Nam śni się nierzadko ten błogosławiony uśmiech Jana Pawła, szczególnie, gdy trapią nas zmory.

  Ale przejdźmy do „santo subito”, przypominamy sobie, że w takim samym ekspresowym tempie został przepchnięty przez MWF tzw. „parasol ratunkowy” dla banków świata w czasie operacji „kryzys finansowy” tzw. „parasol subito” (2008, niestety Jan Paweł II nie dożył tego wspaniałego momentu). Parasol też był święty, gdyż jak wszelka wiedza i kompetencja ekonomiczna ogłosiła, „parasol” nie otrzymał od MWF żadnej alternatywy.

 17. Magda said

  re artykuł
  Rzeczowe omówienie wątpliwości dot. beatyfikacji JP II.

  re 4 JO
  „Muy na ziemi Oceniamy JPII Jednoznacznie – ZDRAJCA, Morderca Tradycji Katolickiej, Antypolak, Upadly Papiez, najgorszy ze wszystkich Papiezy.

  Pamiec o nim niech zaginie!”

  Pan osądził tego człowieka, a tylko Bóg ma do tego prawo. Co gorsza Pan dołożył do tego przekleństwo …

  Ja nie podejmuję się oceny JP II, tym bardziej, że Matka Boża uratowała jego życie w zamachu -z tylko Jej wiadomego powodu. Można sobie tylko wyobrażać alternatywne scenariusze zdarzeń.
  Św. ojciec Pio na prośbę bp Wojtyły uzdrowił jego przyjaciółkę Wandę Półtawską, i już wtedy wiedział, że Wojtyła będzie papieżem i zachował korespondencję z nim na pamiątkę.

  Jestem zniesmaczona tym jak tu i w wielu innych miejscach jeździ się nieustannie po zmarłym JP II. Co gorsza niektórzy wciągają się i zaczynają dowalać Kościołowi po całości. Przyłączają się do ogólnoświatowej nagonki na Kościół Katolicki zohydzającej go na wszelkie sposoby. To jest pomaganie szatanowi w osłabianiu Kościoła. Kościół katolicki jest jeden pomimo różnej postawy jego członków.

  re 8 AniaK
  Ładnie Pani zadrwiła z jednego z aspektów katolickości, tj. kanonizacji. Nieważne, że nowoczesnego (Kościół jest jeden). Przyczynia się Pani do zmniejszenia wiary u katolików …

  Siejecie zgorszenie i przyczyniacie się do spadku wiary u katolików. To duże przewinienie u Boga.
  Teraz rozumiem dlaczego w przeszłości Kościół tak surowo potępiał wszelkie heretyckie tendencje i zachowania, bo zwyczajnie chronił nie tylko depozyt Wiary ale i wiarę wiernych.
  Absurdem jest to, że to właśnie katolicy uważający się za tradycyjnych często odwalają taką kaszanę. Taką postawą robią antyreklamę Tradycji. Tym bardziej, że często znieważają mszę NOM, gdzie Jezus Chrystus przychodzi prawdziwy. Ech …

  Jak Polacy mają się jednoczyć przy takich cyrkach?

 18. Magda said

  re 15 Marost
  Ja Pana nie kojarzyłam, a teraz zapamiętam: o, to ten co sypie dowcipami o blondynkach przy przestawieniu szyku słów przez autentyczną blondynkę (choć ciemną) LOL

 19. marost said

  AD17
  jednego z aspektów katolickości, tj. kanonizacji

  Czyli kanonizacja jest jednym z aspektow katolickosci….. ???? – ale katolickosci (tzn powszechnosci) czego?????? – Kosciola?.
  Czyli powszechnosc KK wyraza sie poprzez kanonizacje?

 20. marost said

  AD17
  Przyczynia się Pani do zmniejszenia wiary u katolików …

  Nie do mnie to pytanie ale teza dosc oryginalna: krytyka kanonizacji posoborowych ma wplyw na zmniejszenie wiary….. ???? czy kanonizacje sa artykulami Credo? czy kanonizacje sa doktrynami?
  Co w tym wypadku znaczy – „wiara” ?????

 21. Andrzej B R said

  Ad. 7

  44 dotyczy tzw. czwóóóórcy,

  bo oczywiście, upadły

  nigdy nie uzna swej klęski wiecznej!

  Trójca dla upadłych to

  MIŁOŚĆ MIŁOSIERNA,

  czyli

  Sprawiedliwość NIESPRAWIEDLIWA,

  ależ paranoia,

  a przecież ją 99 % kultywuje, bałwochwalczo

 22. Magda said

  re 19
  teraz udało się Panu złapać mnie na źle użytym słowie ” aspektów” a winno być „elementów”

 23. Magda said

  re 20
  Tak, sposób krytyki posoborowych kanonizacji (w tym przypadku drwina) przyczynia się do spadku wiary u katolików.
  Prasa światowa non stop urządzała drwiny z posoborowego papieża Benedykta XVI – mam nadzieję, że Pan rozumie, w jaki sposób to mogło się przyczyniać do ogólnego spadku wiary u wiernych?
  Nie wie Pan co to wiara?

 24. marost said

  AD22
  teraz udało się Panu złapać mnie na źle użytym słowie

  Nie jestem polawiaczem cudzych potkniec jezykowych, ale zwlaszcza w sprawach dotyczacych naszej religii i naszej Wiary, staramy sie wyrazac w sposob jednoznaczny. Sa tu wyznawcy roznych religii a niekiedy najwyrazniej sekt. „Jednosc” – wyraza sie rowniez poprzez uzywanie tego samego jezyka, tych samych definicji……
  Zreszta, czy kanonizacje sa elementami powszechnosci KK ????

 25. marost said

  AD23
  Tak, sposób krytyki posoborowych kanonizacji (w tym przypadku drwina) przyczynia się do spadku wiary u katolików.

  Wiara jest calkowita (a nawet jeszcze wieksza – jak podaja niektorzy Ojcowie Kosciola) adhezja czlowieka z nauczaniem jakie pozostawil nam Pan Jezus. Wiara nie jest sentymentem .
  Gdzie tu miejsce na kanonizacje?

 26. gin said

  Dzisiaj wszędzie czytamy albo słyszymy, że „upadek” sowieckiego komunizmu jest przede wszystkim zasługą Jana Pawła II i w ogólności Watykanu.
  Nie jest prawdą, iż JPII przyczynił się do upadku komunizmu; prawdą jest coś zupełnie przeciwnego: od śmierci Papieża Piusa XII Watykan wszędzie na całym świecie aktywnie wspomagał komunizm.
  Ten modernistyczny pseudopapież nigdy oficjalnie nie potępił marksizmu i nigdy nie potępił komunistycznych reżimów kierujących państwami, które odwiedzał. Wielokrotnie za to potępiał kapitalizm.
  Gdy JPII w 1988 roku wydał dokument z okazji 1000-lecia przyjęcia chrześcijaństwa na Rusi, w którym opisuje historię chrześcijaństwa w Rosji, ani słowem nie wspomniał w nim o milionach chrześcijańskich ofiar komunistycznych obozów koncentracyjnych.
  Dzisiejszy Neokościół nielegalnie nazywający się katolickim zawsze aktywnie współpracował i nadal współpracuje z nieprzejednanymi wrogami Kościoła katolickiego. Dowodem na to jest fakt, że również dzisiaj wspiera tzw. demokratów, którzy nie mają oporów przed popieraniem wszelkiego zła moralnego demoralizującego zwłaszcza naszą młodzież, pozbawiając ją w ten sposób wiary naszych ojców.

 27. marost said

  AD23
  Krytykuje sie wlasnie „posoborowe” kanonizacje, gdyz sa to „kanonizacje inaczej”.
  Kosciol na przestrzeni 2 000 lat nie kanonizowal tylu swietych ilu kanonizowal kosciol soborowy w ciagu czterdziestu kilku lat…. czy to nie jest kpina z kanonizacji????? Kto sobie kpi z kanonizacji????

 28. Magda said

  re 24
  Kanonizacje są elementami katolicyzmu 🙂

 29. Magda said

  re 25
  „AD23
  Tak, sposób krytyki posoborowych kanonizacji (w tym przypadku drwina) przyczynia się do spadku wiary u katolików.

  Wiara jest calkowita (a nawet jeszcze wieksza – jak podaja niektorzy Ojcowie Kosciola) adhezja czlowieka z nauczaniem jakie pozostawil nam Pan Jezus. Wiara nie jest sentymentem .
  Gdzie tu miejsce na kanonizacje?”

  Nie rozumie Pan tego, że drwiny z jakiegokolwiek elementów KK, w tym kanonizacje, powoduje wątpliwości u wiernych?
  Ta dyskusja już stała się strasznie nudna … blondynka idzie spać LOL

 30. marost said

  AD26
  Dzisiaj wszędzie czytamy albo słyszymy, że „upadek” sowieckiego komunizmu jest przede wszystkim zasługą Jana Pawła II i w ogólności Watykanu.

  To prawda – JPII, Rega, Gorbaczow – tylko klamstwo jest w tym, ze owszem „upadl” (bo mial upasc) tamten system – moskiewski, aby zaprowadzic bardzej wyrafinowany – brukselski.
  Komunizmu nikt dotychczas jeszcze nie obalil….

 31. Boydar said

  Ech, ten Pan JO. Napisał w (4) „… My na ziemi oceniamy JPII jednoznacznie – ZDRAJCA, Morderca Tradycji Katolickiej, Antypolak, Upadły Papież, najgorszy ze wszystkich Papieży…”. A przecież wystarczyło napisać – zdradził, zamordował, działał przeciwko Polakom, ześwinił się, etc., i już by Pani Magda w (17) nic nie mogła zakwestionować.

  Ale, Pani Magda też własne ewangelie pisze. A pisze tak : „… Pan osądził tego człowieka, a tylko Bóg ma do tego prawo. Co gorsza Pan dołożył do tego przekleństwo …”

  A czyż nie jest tak droga ewangelistko, że Pan Bóg stawia nas przed dylematami, aby usłyszeć z naszych własnych ust, po której stronie się opowiadamy ? Z naszych, powtarzam, bo On i tak wie jacy jesteśmy bez żadnego „mówienia”. W takim razie jak Pan JO ma się opowiedzieć ? Na migi ? Pomijam istotne w Pani przypadku pomieszanie pojęć – Pani nie odróżnia oceny od wyroku. To jednak wyższa szkoła jazdy (liceum, gimnazjum, nie jestem pewien) i zarzutu z tego poważnego Pani nie czynię.

 32. marost said

  AD31
  Podoba mi sie Panskie wyjasnienie.
  Ja to wyrazam w nieco inny sposob: nie sadzimy czlowieka (zdrajca, morderca…) ale jego czyny: nie dbal o Kosciol, dopuscil do upadku wiary, przyczynil sie do integracji z Unia nie tylko Polski ale calego post-bloku komunistycznego… od postawy Polski wowczas to zalezalo. Nawet Chirac wolal aby Polacy „skorzystali z okazji i siedzieli cicho”. K. Elzbieta podczas wizyty w Krakowie wzywala: „aby Polska byla Polska!!!”. Ale glos JPII najwyzszego dla Polakow autorytetu…. byl decydujacy. Ba, nawet „podstawionych” mu tzw „ojcow unii” malo brakowalo by kanonizowal…

 33. Magda said

  re 31 Boydar
  To Pan pomieszał pojęcia …

  Z słownika języka polskiego PWN:

  osąd «opinia o czymś lub o kimś»

  sąd
  1. «instytucja powołana do rozstrzygania spraw spornych»
  2. «zespół sędziów prowadzących rozprawę»
  3. «rozpatrzenie sprawy i wydanie wyroku»
  4. «opinia o czymś»
  5. log. «znaczenie zdania oznajmującego lub samo to zdanie»
  • sądowy • sądownie

  :

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: