Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (11 – …
  revers o Wolne tematy (11 – …
  Dziennik 1925 Andre… o Walka z wiatrakami – wal…
  revers o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  Krzysztof M o Wolne tematy (11 – …
  Ale dlaczego? o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  Siekiera_Motyka o Walka z wiatrakami – wal…
  revers o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  revers o Jak były rektor KUL ułożył mod…
  Carlos o Wolne tematy (11 – …
  Szczepan Zbigniewski o Kultura przeciw tradycji
  revers o W domu wisielca
  UZA o Walka z wiatrakami – wal…
  Marek o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  osoba prywatna o Wolne tematy (10 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Perełki intelektualne Adama Michnika

Posted by Marucha w dniu 2014-06-09 (Poniedziałek)

Red. Adam Michnik (Gazeta Wyborcza) przyznał, że utarczki Polski z Rosją o Ukrainę mają historyczny rodowód i do niedawna oba kraje miały wspólną cechę: „odrzucenie państwa ukraińskiego”. „Dla Polski, Ukraina była Małą Polską Wschodnią, dla Rosjan – Małą Rosją”.

Obecnie, wg A. Michnika „w Polsce istnieje możliwość uznania suwerennego państwa Ukrainy. Podczas gdy Władimir Putin twierdzi, że Ukraina byłaby sztuczna, z polsko-austriacko-niemiecko-masońskie strukturami”.

Alan Posener we wstępie do wywiadu z red. Michnikiem dla „Die Welt”
(http://www.welt.de/print/die_welt/kultur/article128066502/Putins-Propaganda-hat-faschistische-Zuege.html)
skąd pochodzą uwagi A. Michnika nt. wspólnoty poglądów Rosji i Polski na Ukrainę, pisze, że „były „antykomunistyczny dysydent” to jeden „z największych intelektualistów Europy”. Jest to ze wszech miar ciekawy wywiad. Obrazuje w pewnym sensie meandry myślenia grupy polskich intelektualistów o Ukrainie i historycznym uwikłaniu oraz brak umiejętności oceny Kijowa w sposób obiektywny.

Red. Michnik ma spore kłopoty z percepcją Ukrainy.

Pierwszą zadrą jest ojciec – Ozjasz Szechter, swego czasu zastępca członka KC Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy [I tu leży pies pogrzebany – admin]. Na dociekania „Die Welt”, czy doświadczenia ojca wpływają na syna, szef GW uczciwie przyznaje, że gdy Stalin poddał krytyce i czyścił szeregi ukraińskiej partii komunistycznej z „rzekomego ukraińskiego nacjonalizmu”, jego ojciec nie poparł Ukraińców-nacjonalistów, ale zajął stanowisko pro-stalinowskie. Fakt ten red. Michnik ocenia, jako największy błąd w życiu ojca. „Powiedział mi, – wyjaśnia – pamiętaj, że zawsze trzeba stawać po stronie Ukraińców”. I dodaje natychmiast: „Rozumiem to, jako stawanie po stronie prawa, a nie siły. Dlatego stoję dzisiaj, po stronie Ukraińców, w przeciwieństwie do waszego byłego kanclerza Gerharda Schrödera, który stanął po stronie władzy”, w domyśle – rosyjskiej.

Kłopotem dla A. Michnika jest też tożsamość Ukrainy. Dziennikarz „Die Welt” przywołuje opinię jednego z Ukraińców, który twierdził, że „nasz kraj rozwija się na dwuznaczności. Mamy hybrydowe obywatelstwo. Mówimy po rosyjsku i ukraińsku. Mamy cztery cerkwie, katolików, muzułmanów i Żydów. Putin zniszczył tę niejednoznaczność”.

Dla A. Michnika Ukraina to „spóźniony naród”. Wśród w/w cech, szef GW dostrzega najważniejszą – tożsamość radziecką. „Nie ukraińską, nie rosyjską, ale właśnie – radziecką”. Argument tej tezy jest, jak na największego intelektualistę Europy, raczej dziwny i przypomina tęgie łamańce intelektualne. Bowiem, jego zdaniem, Rosja przeżyła „wielki szok, gdy Ukraińcy zaczęli obalać pomniki Lenina”. Przeżyła, dlatego, że uważa, iż „te zabytki powinny umocnić jedność narodów radzieckich”.

Ukraińcom w sięganiu po niezależność, dowodzi dalej A. Michnik, zawsze na przeszkodzie była opcja pro-rosyjska. „Nie było opcji pro-austriackiej i pro-polskiej” dowodzi. Okazało się jednak, że istniała jeszcze opcja pro-niemiecka. Red. Michnik dokonuje ekwilibrystyki myślowej, by to zjawisko wytłumaczyć. W okresie międzywojennym niektórzy ukraińscy politycy doszli do wniosku, że trzeba wykorzystać i tę opcję.

„Niestety, były to hitlerowskie Niemcy – ubolewa Adam Michnik. – To był na pewno czas, w którym faszyzm był popularny w wielu krajach. Również na Ukrainie”. Dlatego ukraiński ruch narodowy w konsekwencji „miał zabarwienie lekko nazistowskie”. Zjawisko to jest wykorzystywane przez rosyjską propagandę – dowodzi dalej red. Michnik.

Szef GW nie widzi sensu rozmów o Ukrainie z Rosją pod prezydenturą Putina: „Nie mówię, że nigdy nie można rozmawiać z Rosjanami”. Ale dopóki jest Putin – nie warto. Bowiem podając rękę Putinowi, trzeba potem policzyć palce, czy są wszystkie i po kolei. „Każdy kompromis z naszej strony – uważa red. Michnik – przyjęty jest, jako słabość. Nie mówię, że trzeba interweniować militarnie, ale co najmniej z jednej strony trzeba nałożyć ostre sankcje”.

Red. Michnikowi w percepcji Ukrainy przeszkadzają też niemieccy socjaldemokraci i ich polityka wschodnia. Nie obeszło się bez Schrödera i jego kontaktów z prezydentem Putinem. Problem, bowiem, nie dotyczy osoby byłego kanclerza, powiązań gospodarczych Niemiec z Rosją, ale wg Adama Michnika dotyczy to całej niemieckiej socjaldemokracji. „Zawsze byłem sceptyczny wobec niemieckiej polityki wschodniej – przyznaje. – Chociaż zawsze podziwiałem Willy Brandta, za to, że ​​uznał polską granicę na linii Odra-Nysa. Ale popełnił zasadniczy błąd, szukając rozmówców tylko wśród komunistycznej elity. Trzymał stronę potęgi realizmu, ale w końcu okazało się, że ta zmiana polityki przez zbliżenie – nie była realistyczna. I ten sam błąd powtarza socjaldemokracja niemiecka dziś”.

O szefie niemieckiej dyplomacji Franku-Walterze Steinmeier red. Michnik nie ma dobrego zdania. Dostrzega jego wysoką inteligencję, ale uważa, że można być inteligentnym i nadal popełniać nieuzasadnione błędy. „Steinmeier powiedział, że można usiąść przy stole i rozmawiać o wszystkim. Ale to jest ten sam błąd”.

I przywołał rok 1938, sprawę Niemców sudeckich i zachowanie Chamberlaina wobec Hitlera. Insynuując dosyć jednoznacznie, że Władimir Putin w sprawie Krymu i Rosjan we wschodniej Ukrainie – postępuje jak Hitler.

Na zakończenie wywiadu Adam Michnik postawił tezę, która szokuje: „Jak zakończyć konflikty etniczne, widzieliśmy na Bałkanach. Jeśli konflikty etniczne wybuchają ponownie, pozostawimy je naszym dzieciom, jako wojenny spadek. W naszym regionie, w Europie Wschodniej, nacjonalizm etniczny jest najwyższy i jest to ostatni etap komunizmu”. [Zgoda! Nacjonalizm koczowników. – admin]

Zofia Bąbczyńska-Jelonek
http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 12 do “Perełki intelektualne Adama Michnika”

 1. Kazik said

  Krótko mówiąc , Szechter to intelektualne zero .

 2. Joe said

  Ojciec szpieg antypolak,odsiedzial wyrok.Brat bandyta sadowy, antypolak….Aadas intelektualista Europy!!!…Ludzie kon by sie usmial…ze ta k…wa ma jeszcze czelnosc publicznie sie wypowiadac.To tylko w Polsce mozliwe.

 3. NICK said

  Re: 1, 2.
  Sporo racji, niestety.
  Zwłaszcza w ostatnim zdaniu.

  Oj, tam Polacy, już wszystko się stało.

 4. Jacek said

  Przypomne jeszcze raz: Michnik, Geremek, kolakowski etc. radzili w Castel Gandolfo nad tym „co to bedzie z ta Polska”. A Polacy sie na to gapili z rozdziawiona geba i jezdzili na pielgrzymki i gapia sie do dzis i jezdza na pielgrzymki., a pouczja ich Michniki, Hartmany razem z Baumanami protegowanymi przez L’Ossevatore Romano. Jak to mowil Ratzinger:”postrafiam was ciule Polacy”?

 5. NICK said

  Wielu nie pamięta. Rzesze NIE wiedzą.
  DZIĘKI ZA PRZYPOMNIENIE.
  Ostatnie zdanie byłoby cool, gdyby nie ciul.

 6. JO said

  :”postrafiam was ciule Polacy”?

  !!!!!!!!!!!!!!!!

 7. JO said

  Ostatnio od Takie „Cila” dowiedzialemj sie, ze :

  „Bractwo Piusa X to taki bardziej restrykcyjny Kosciol Katolicki od tego Katolickiego, ale to Katolicki tez Kosciol…”

 8. Jacek said

  PS warto pprzeczytac Wojciech Sumliński: Dyrektywa: „Zniszczyć Księdza Małkowskiego!”

  http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=12859&Itemid=46

  gdzie jest cytowana nastepujaca sentencja wygloszona najwyrazniej posoborowym eklezjalnym „jezykiem milosci” „nie załapałeś się na prawdziwe męczeństwo, to teraz twoje męczeństwo będzie polegać co najwyżej na oblaniu ciepłym moczem”.

 9. bubek pozdrawiamy said

  TATKO TEZ TRZYMAL MNIE W POKOJU JAK PRACOWAL.mOWIL POSIEDZISZ SOBIE CHWILE A POTEM(panem panoczkow,ludkow,pipoli bedziesz,bedziesz choc szef srogi jest.ZAPAMIETAJ.)BEDZIESZ LUDZIOM pipolom MOWIL ILE WCIERPILES
  JAKI TO JESTES WZNIOSLY DOJRZALY BYSTRY PRZEWIDUJACY.ONI CIEBIE POKOCHNAJA .a ty bidaku bedzies im mowi prowadzi l ich ku wrotom.TATKO POWIE SPIJ SYNECZKU nie martw sie mam wielu pipoli.DO GW I NIE TYLKO.

 10. ERROR 404 NSZ said

  Ad 8 Jacek

  Czy to ty?

 11. Toni said

  „Die Welt” sonduje, na ile „najbardziej wpływowy” wśród pseudointelektualistów, wśród ćwierć- i pół-inteligentów polskich, ośrodek opiniotwórczy nadal wpisuje się w ramy polityki niemieckiej dotyczącej mitteleuropy. Tyle. Niemcy raczej nie mają powodu do obaw w jednym aspekcie: Michnik nie będzie stał na gruncie choćby elementarnego interesu narodowego Polaków. Mogą mieć jednak uzasadnione obawy (stąd ów sondaż), na ile Michnik zaakcentuje ewentualną rozbieżność interesów niemieckich i światowego żydostwa i gdzie będzie chciał zapędzać polskich lemingów…

 12. ENKI said

  Postawmy sprawę realnie.1. Dawne opcje dla Ukraińców: rosyjska, niemiecka, polska. Obecne: amerykańska, izraelska, UE, Rosja……2. Banderowcy w czasie II wojny przyłączyli się do niemieckich hitlerowców ze względu przede wszystkim na siłę. Jak to się okazało w dialogu. Ukraińscy banderowcy: -Walczymy pod wodzą Bandery……Niemieccy hitlerowcy: Nie, walczycie pod rozkazami Hitlera…I tak się stało…..3. Komu przyczepia Michnik owe „niestety”: Niemcom, sobie, Ukraińcom, Rosjanom? Kto żałuje tego połączenia banderowców z hitlerowcami i Ukraińców z Niemcami? Co z tego „niestety” przetrwało?A przetrwało!…..4.”zabarwienie LEKKO nazistowskie” widać po 150 sposobach mordowania Lachów przez banderowców….5.Czy Michnik liczył swoje palce po swoim pobycie na Kremlu i na Krymie?…I czyje palce pcha teraz Michnik między ukraińskie drzwi zatrzaskiwane przez Rosjan po obu stronach granicy ukraińsko-rosyjskiej?….6. Ostatnie zdanie starczy za cały kołtun michnikowszczyzny. Tu cie boli! Każdy ślad narodowości (oprócz własnej) Michnik uznaje za zbrodnię, za”wojenny spadek”…..7. Nazwać Ukrainę „Małą Polską” może tylko obcy… Dla Polski Ukraina była Kresami, dziś jest raną. Michnik nie czuje polskości, jak Tusk….8.A tytuł artykułu zmienię na : „perełki z twoich ust” czyli sczerniałe od nikotyny zęby….Wyrzucić te „perełki”.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: