Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosyjski eksport to nie tylko ropa i gaz

Posted by Marucha w dniu 2014-06-12 (Czwartek)

Ciekawy artykuł na temat rzekomo wyłącznie surowcowego eksportu Rosji ukazał się na stronie:
http://politikus.ru/industry/21215-rossiyskiy-eksport-eto-ne-tolko-neft-i-gaz.html

Czy Rosja nie może zaoferować światu nic, oprócz ropy naftowej?

W artykule można się dowiedzieć, co oprócz ropy i gazu produkuje się w Rosji, co eksportuje się za granicę i co by się stało, gdyby zaprzestano kupowania rosyjskiej ropy i gazu. Powszechnie uważa się, iż było by to dla Rosji katastrofą ekonomiczną. Rzeczywistość zaś jest taka, iż Rosja jest jednym z głównych światowych eksporterów produktów i usług high-tech.

Trochę liczb na poparcie powyższego, mogącego niejednego zaskoczyć, twierdzenia. Otóż według danych Banku Centralnego (Центробанк) za rok 2013:

 • Wartość eksportu towarów – 523 mld dolarów, usług – 70 miliardów, w sumie 593 miliardy dolarów.
 • Z tego ropy naftowej sprzedano za 174 mld, produktów naftowych za 109 mld, gazu ziemnego za 67 mld, gazu skroplonego za 5 mld dolarów. W sumie – 355 mld dolarów.
 • Oznacza to, że za eksport towarów i usług nie związanych z ropą naftową, Rosja otrzymała 238 mld dolarów w roku 2013.

Czy to dużo czy mało? Dla porównania, łączna wartość eksportu wszystkich towarów i usług w Rosji w 2004 r. wynosiła około 204 miliardów. Czy miała wówczas miejsce jakaś apokalipsa gospodarcza? Nie, Rosji udało się przetrwać mimo tak mizernego eksportu. W poprzednich latach było jeszcze gorzej i jakoś Rosjanie nie musieli jeść lebiody.

Oczywiście ewentualny spadek cen energii nie będzie dobry dla Rosji, PKB zmaleje, rubel stanieje, import stanie się droższy. Ale spodziewany „kryzys” będzie niczym w porównaniu z kryzysem roku 1998. Ponadto efektem dewaluacji rubla będzie zwiększenie konkurencyjności rosyjskiego eksportu, a Rosja ma wiele do zaoferowania.

Z czego składa się owe 238 mld dolarów eksportu? Usługi: transport, podróże, usługi finansowe, doradztwo, komputery, technika, edukacja, budownictwo itp. Rosja i rosyjskie firmy często pojawiają się wśród światowych liderów i mają unikalne kompetencje na rynku w swoich branżach.

A oto garść przykładów.

 1. Energetyka atomowa – „Rosatom” opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.
 2. Usługi finansowe – „Alpari” to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach.
 3. Grupa transportowa „Wołga-Dniepr” – światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportow powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.
 4. Usługi w dziedzinie IT – „Russoft”. Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.
 5. Budownictwo za granicą – „Mosmetrostroj” wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i  jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.
 6. Inżynieria kosmiczna – Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.
 7. Inżynieria lotnicza – „Progresstech” jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. „Progresstech” aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85.
 8. Analityka i Konsulting Biznesowy – „Prognoza”, międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów – MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.
 9. Usługi telekomunikacyjne  – „Komunikacja Satellite” zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest  jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić „Rostelekom”, który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę – budowy szybkiego połączenia  „Europa-Persja” (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.
 10. Turystyka i podróże służbowe –  ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.
 11. Metalurgia –  eksport  osiągnął 40 mld dolarów.  W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie – np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.
 12. Przemysł chemiczny – Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport –  ponad 30 mld USD.
 13. Rolnictwo i żywność – w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Sąt to głównie zboża – pszenica, ryż, kukurydza.
 14. Przemysł zbrojeniowy –  Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.
 15. Ciężkie maszyny – „Hydropress”, „Tiażmekpress”, „Uralmasz” eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.
 16. Urządzenia wydobywcze – statki wiertnicze, tankowce, masowce.
 17. Lotnictwo – samolot  krótkiego zasięgu „Suchoj SuperJet 100”, eksportowany jest do 12 krajów. Holding „Wiertolety Rosii” to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie  od 8 do 15 ton).
 18. Optyka – cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport.  Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).
 19. Sprzęt i instrumenty naukowe – m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej – od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.
 20. Oprogramowanie antywirusowe „Kasperski”, z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów – Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.
 21. Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma „IPG Photonics” jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.
 22. Dobra konsumpcyjne – odzież, żywność, meble, samochody pancerne.
 23. Elektrotechnika – 30% produkcji firmy „Ruselprom” (samochody elektryczne) idzie na eksport. Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.
 24. Elektronika –  spółka „TransAsia” to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słonecznę itd.
 25. Energetyka – eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie.

I to by było na tyle w dużym skrócie.

Wg. http://politikus.ru/industry/21215-rossiyskiy-eksport-eto-ne-tolko-neft-i-gaz.html
Tłum. i opr. – gajowy Marucha

Komentarzy 25 to “Rosyjski eksport to nie tylko ropa i gaz”

 1. Bardzo potrzebny artykuł, bo przecież Człowiek Polski u siebie w Domu zupełnie nie jest o tym informowany. Dzięki, Panie Gajowy!

 2. miziaforum said

  TO NIE ŻART

  http://miziaforum.wordpress.com/2014/06/12/list-do-rederacji-rosyjskiej-o-pomoc-i-wsparcie-demokracji-w-polsce/#comment-163485

 3. maasteer said

  Cały ten artykuł to wymysł rosyjskiej propagandy. W Rosji jest tylko bieda, alkoholizm, ujemny przyrost naturalny i białe niedźwiedzie. Nie dajmy się oszukać!

 4. Zerohero said

  Stać ich na więcej, ale do kraju „stacji benzynowej” daleko. Stacją benzynową jest powszechnie szanowana na zachodzie Arabia Saudyjska.

 5. Yah said

  Rosja eksportuje coraz więcej ropy powoli doganiając Arabie Saudyjską. Za 5-10 lat przekonamy się czy pieniądze z eksportu zostały dobrze zainwestowane. Sądząc z paranoicznych reakcji „mocarstwa światowego” pewnie tak.

 6. Yah said

  Aha i jeszcze link:
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_oil_exports

 7. maasteer said

  Ad 3 Yah
  Gdyby w Rosji nadal „rządził” Jelcyn to pieniądze z ropy można by zainwestować najlepiej jak się da czyli w rozwój amerykańskiej demokracji.

 8. Yah said

  Ad 5

  Mam pan rację, amerykańska demonkracja to studnia bez dna, jest jeszcze tyle rejonów na Ziemi gdzie nie poznano jej dobroczynnego wpływu na poziom życia i wolności obywatelskie

 9. z prowincji-kowalski said

  Dobrze by było aby takie dane ;dostarczono naszym rusofobom i tym z rządu i parlamentu.
  Oni bowiem sa bardzo ale to bardzo zaniepokojeni stanem rosyjskiej gospodarki i finansów .
  A zaś madry rząd powinien wiedzieć z kim krecic lody a nie przeciw komu ?.
  Ale to chyba nie za naszej kadencji a na pewno nie z naszymi .

 10. Yah said

  Dałem to w innym wątku ale do tego też pasuje jak ulał:

  W takim razie porównajmy dane statystyczne z instytucji, która Rosji pewnie ostatnio nie lubi – Banku Światowego. Żeby nie bawić się w koszyk dóbr – bo tu jest też pole do nadużyć – porównajmy PKB i PNB Rosji i Polski w cenach bieżących w latach 2009-2012.

  PKB

  W Polsce wzrost o około 2000 $, w Rosji o około 4400 $

  http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD

  PNB

  W Polsce wzrost o 430 $ około w Rosji wzrost o około 3400$

  http://data.worldbank.org/indicator/NY.GNP.PCAP.CD

  Z analizy danych wynika, ze obydwa kraje są drenowane przez zagraniczny kapitał, ale drenaż Polski ( wyprowadzanie zysków za granicę celem poprawienia bilansu Europejskich oddziałów korporacji) to jest czysta patologia.

  Najlepszym wskaźnikiem jest wskaźnik dzietności – to wskaźnik nadziei na lepsza przyszłość. W Rosji rośnie, w Polsce maleje i co ciekawe w zasilanych przez rzesze imigrantów Stanach zjednoczonych też maleje i spadł , po raz pierwszy poniżej tzw. prostej reprodukcji czyli 2.1.

  http://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.TFRT.IN

 11. ALI BABA said

  ad 10 PKB W Polsce wzrost o około 2000 $, w Rosji o około 4400 $…NO DOBRZE…ALE ILE LUDNOŚCI MA POLSKA A ILE ROSJA..?! Comparaison n”est pas raison..!

 12. Yah said

  Ad 11
  Popatrz do tabel to jest w $ per capita. Czytanie ze zrozumieniem się kłania !!!!

  „Comparaison n”est pas raison..!” A co udowadnia? Widzimisię piszącego….. żenada….

  Dokładnie tak – admin

 13. Yah said

  Ad 11
  Odzwyczajanie przez mainstream robi swoje – nie porównywać ( bo jeszcze będzie nie po myśli), wierzyć to co piszą w mainstreamie i udawać wszechwiedzącego używając obcojęzycznych sentencji wymyślonych w wiadomym celu ….. ogłupiania ludzi !!!!!

 14. Yah said

  Aha i nie twierdzę, że to co rosyjskie jest najlepsze na świecie tylko twierdzę, że pomimo wszystko jest to kraj, w chwili obecnej, lepiej rządzony niż USA. Stany Zjednoczone zaprzepaściły niestety swoją szansę i opowiedziały się po stronie zła. Ja wiem że niektórym wali się świat na głowę, bo to Rosja od zawsze była reganowskim Imperium Zła, ale fakty są bezlitosne. A ludzie …. cóż ludzie gotowi są stracić życie byle by tylko nie przyznać się do błędu. Ot, przykład kolejnej, zwykłej, ludzkiej głupoty, która możemy zaobserwować i pośród maluczkich i pośród wielkich tego świata.

 15. Jacek said

  Ta lista to obraz tego co mozna bylo zrobic z po-prlowskimi zjednoczeniami i centralami hadlowymi gdyby nie rzady poprlowskiej swoloczy.

  Odnosnie Rosji, to Putin nie tak dawno oswiadczyl ze rozwoj gospodarczy Rosji w oparciu o eksport surowcow wyczerpal swoje mozliwosci (mial pewnie juz w perspektywie kontrakt z Chinami) i nalezy polozyc nacisk na rozwoj technologiczny. Nie ulega watpliwosci, ze Rosja jest w samej czolowce rozwoju technologii militarnych.

 16. Romank said

  Comparaison n”est pas raison..!” A co udowadnia? Widzimisię piszącego….. żenada….

  Dokładnie tak – admin :-))))

  No panowie….. to nie tak:-))))) jak siem ma dyplom uczelni polskiej w kieszeni i siem umie napisac po francuzku…..to siem je intelektualizdom i jusz:-))))))) i sie moze pisac co siem kce:-)))) niech siem ludzie uczom od mondzejszego:-)))))

 17. Yah said

  Ad 15
  „Ta lista to obraz tego co mozna bylo zrobic z po-prlowskimi zjednoczeniami i centralami hadlowymi gdyby nie rzady poprlowskiej swoloczy.”

  Dokładnie tak, aż płakać się chce co te KOR-owskie dziady zrobiły z krajem

 18. ALI BABA said

  ad 12 To należało podać ,że to per capita..W tym wpisie nie ma żadnej tabeli….duchem św. nie jestem Reakcja w babskim stylu…one też potrafią przychrzanić się do byle gówna..!! PS Wzrost PKB to tylko polowa sukcesu…trzeba sobie przypomnieć
  co tworzy PKB…i wszystko jasne.!! W ścierwomediach…też ryczą…PKB rośnie..śmiechu warte..Ich jedyny argument..!!

 19. Romank said

  Liczonko ekonomiczne:
  Jak liczyc zeby na swoje wyszlo:-))???
  PKB W Polsce wzrost o około 2000 $, w Rosji o około 4400 $…NO DOBRZE…ALE ILE LUDNOŚCI MA POLSKA A ILE ROSJA..?! Comparaison n”est pas raison..!

  No dobre ale ile procent stanowi dlug panstw w porownaniu per capita…i jako procent PKB….
  Polska to…. dlug staniowiacy 54$ PKB……per capita $ 8000

  Rosja…znajdzcie sobie sami..zeby nie bylo zem Rusophil:-))))

 20. Romank said

  DLug oczywiscie 54%….PKB…dane 2013…

 21. maasteer said

  Ad 20 Roman K
  Ale z Pana rusofil !

 22. Yah said

  Ad 18

  No no, linka do tabeli też nie potrafimy. Link z dzietnością tez się nie otworzył. Nie wpadł Pan na to, że wzrost o 2000$ jak na cały kraj to trochę za mało. Nie dość, że nie potrafimy czytać ze zrozumieniem, to i korzystać z internetu oraz czytać liczb. Biedny Pan Alibaba. Nie przychrzaniamy się do byle gówna, tylko do idiotyzmów na poziomie dziennikarzyny ze ścierwomediów, jak to Pan ujął

 23. Yah said

  Ad 18 ponownie – mówisz -masz:
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_sector_composition

  W Stanach 19% PKB jest tworzonych przez przemysł – to poziom Polski z 1930 roku i proszę nie mówić , że miara rozwoju kraju są usługi. To bajki powtarzane przez pseudoekonomistów. W Rosji PKB tworzone przez przemysł to 36%, nawet w Polsce 33%, a w sąsiednim Meksyku 34%. Oczywiście zapaść amerykańskiego przemysłu wynika w głównej mierze z radosnego przenoszenia produkcji no Meksyku w ramach NAFT-ty. Natomiast to , że doprowadza to do wzrostu ubóstwa amerykańskiego społeczeństwa, to banksterów specjalnie nie obchodzi. Sposób liczenia poziomu bezrobocia w USA sprawia , że nie podlega ono zbyt dużym wahaniom, nie mniej na podstawie innych wskaźników można zauważyć, że jest tam coraz mniej ciekawie:

 24. Boydar said

  @ ALI BABA

  „… To należało podać ,że to per capita …”

  To proszę podać jak Pan/Pani to 2200 $ zrozumiał/ała ! Nie tnijmy teraz głupa, od tego jestem ja. Mówi się „przepraszam” i jest o’k.

 25. Yah said

  Ad 22 Przepraszam, trochę się uniosłem ale czasami już nie mogę ……

Sorry, the comment form is closed at this time.