Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Józef Bizoń o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Józef Bizoń o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Irmina Blad o O paranoi giedroyciowych i bar…
  osoba prywatna o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Boydar o Transmutacja biologiczna – ską…
  JackTheCrasher o Wolne tematy (08 – …
  bryś o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  brys o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Czytelnik z Północy o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  Krystian Szeliga o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Anucha o Ukraina na skraju przepaści! M…
  Anucha o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  Sudbina Srba o Wolne tematy (08 – …
  Anucha o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Kojak o UE chce „położyć łapę” na lasa…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Kosowo zmienia twarz

Posted by Marucha w dniu 2014-06-16 (Poniedziałek)

Kosowo. Protest przeciwko zakazowi noszenia chust w szkołach publicznych. Fot. Reuters/Forum.

Odpowiedzią na obecny w Kosowie kryzys ekonomiczny i tożsamościowy coraz wyraźniej okazuje się islam w swojej najbardziej radykalnej postaci. Czy państewko na Bałkanach stanie się kolejnym wahabickim przyczółkiem?

Kiedy przyjeżdżałam do Kosowa po raz pierwszy, a było to zaledwie cztery lata temu, hala przylotów na lotnisku w Prisztinie wyglądem przypominała blaszany hangar prowizorycznego pawilonu „Etiuda” na warszawskim Okęciu. Dziś po wylądowaniu na lotnisku im. Adema Jaszari nikt już nie przeżywa szoku cywilizacyjnego, wszystko jest tak nowoczesne, że jedynym reliktem przeszłości zdaje się być patron obiektu, bojownik Armii Wyzwolenia Kosowa (czyli Ushtria Çlirimtare e Kosovës – UÇK), organizacji terrorystycznej zaangażowanej w walki o niepodległość tego regionu.

W 1998 roku Adem Jaszari został otoczony we wsi Prekaz przez siły serbskie i zabity wraz z wszystkimi członkami swojego klanu. Stał się on nie tylko ikoną UÇK, ale pierwszym bohaterem Kosowa, męczennikiem narodu.

Co ciekawe, określenie to miało konotacje wyłącznie świeckie, chociaż przecież Adem, podobnie jak przytłaczająca większość miejscowych Albańczyków, był muzułmaninem. Jednak konflikty na tle etnicznym zdają się należeć już do przeszłości Kosowa; ich ślady widać już coraz rzadziej. To jakiś polityczny slogan nabazgrany na murze, to znów rudera zawalona śmieciami – pewny znak, że kiedyś mieszkali w takim domu Serbowie.

Niedawne negocjacje pomiędzy Belgradem i Brukselą jeszcze przyspieszyły proces „normalizacji” (nawet jeśli nie wszyscy zgadzają się na nazwanie obecnej sytuacji „normalizacją”, bezsprzecznie możemy obserwować powolny proces samoistnej autosegregacji). Serbowie przesuwają się coraz bardziej na północ, Albańczycy zaś na południe. Obie społeczności są coraz bardziej homogeniczne, multietniczne miejscowości zniknęły z mapy Kosowa. W Prizren z wielotysięcznej społeczności serbskiej pozostało 15 osób; reszta uciekła po 1999 roku, a potem po pogromach z roku 2004. Chociaż jednak widmo nacjonalizmu przestało już krążyć nad Kosowem, można tam zaobserwować symptomy innej, nie mniej niebezpiecznej choroby.

Wyznawcy albańskości

Albańczycy zawsze uważali się za naród niezwykle areligijny. Co prawda około 80 procent jest wyznania mahometańskiego (z czego większość to sunnici), ale znajdziemy też i silną mniejszość katolicką. Relatywnie słaby islam był częściowo pozostałością czasów komunistycznych, częściowo zaś wynikał z faktu, że tożsamość albańska nie powstała w oparciu o wyznanie.

Religia nie jest kluczem do zrozumienia albańskości; takim kluczem jest właśnie walka o niepodległość. W czasie moich pobytów w Kosowie wiele razy mogłam usłyszeć chętnie powtarzaną maksymę głoszącą, że “religią Albańczyków jest albańskość”. Zdanie to pochodzi o XIX-wiecznego pisarza tamtejszego renesansu, Paszko Vasy, który sam był katolikiem. Powiedzenie stało się niemalże narodowym przysłowiem sugerującym, że Albańczyków wiąże ze sobą coś rzekomo daleko ważniejszego niż religia – wspólne pochodzenie, język, więzy krwi oraz pamięć historyczna. Jako nacja, która rozkwitła stosunkowo późno, Albańczycy ochoczo przyjęli ideę narodu, który wyrasta ponad podziały religijne; w Kosowie czuć to bardzo wyraźnie.

Zapewne nie bez znaczenia jest też fakt, że bałkańscy muzułmanie od wieków kultywowali dosyć tolerancyjną formę islamu. W życiu codziennym przejawiał się on bardziej jako spuścizna imperium Otomańskiego, wnosząca głownie wartości natury kulturowej i nigdy jako czynnik, który uniemożliwiałby koegzystencję z innymi. Jednak w ostatnich latach radykalne interpretacje islamu stają się w Kosowie coraz bardziej popularne, systematycznie rośnie też liczba młodych ludzi, którzy sprawy religijne biorą sobie głęboko do serca. Powody takiego stanu rzeczy są złożone.

W pierwszym rzędzie ostatni konflikt w Kosowie, podobnie zresztą jak i poprzednie, które targały Bałkanami (jak choćby wojna w Bośni), uprzytomniły wszystkim, jak wiele kwestii zagraża stabilności tego regionu. Jednym z takich wyzwań była bez wątpienia rola religii, a szczególnie islamu, w życiu społecznym i politycznym. Postępujące odrodzenie religijności w Kosowie przypisać można trzem głównym czynnikom: sytuacji ekonomicznej, edukacji oraz kryzysowi tożsamości.

Islam w wersji hard

Opowiada mi o tym Xhabir Hamiti, profesor z wydziału studiów islamskich, z którym spotkałam się, gdyż jest on w całym Kosowie znany ze swoich stanowczych wystąpień przeciwko radykalnym muzułmanom. Chociaż ekstremizm religijny jest wciąż w Kosowie zjawiskiem marginalnym, możemy tam zaobserwować zjawisko pełzającej islamizacji. Przez to określenie należy zrozumieć sytuację, której następują powolne i niezauważalne procesy radykalizacji, zaś organizacje islamistyczne unikając skupiania na sobie uwagi opinii publicznej powstrzymują się od prowokowania konfliktów na tle społeczno-politycznym, oczekując na osiągnięcie pewnej masy krytycznej przed rozpoczęciem aktywnej działalności na arenie publicznej.

Pełzająca radykalizacja opiera się na taktyce salami i strategii małych kroków, te zaś, które przedsięwzięto w Kosowie, nie różnią się zasadniczo od działań radykałów w innych krajach Europy.

Mówiący o tym otwarcie Xhabir Hamiti został w 2009 roku pobity przez niezidentyfikowanych sprawców. Tego samego roku zaatakowano także Ejupa Krasniqi, pracownika uniwersytetu w Prisztinie. Napastnicy zarzucali mu ignorowanie zaleceń zaczerpniętych z hadisów, czyli przypowieści o życiu i nauczaniu proroka Mahometa. Kolejną ofiarą był Osman Musliu, mułła z miasteczka Drenac, którego pobito za krytykę wahabickiej interpretacji islamu, importowanej do Kosowa z krajów Zatoki Perskiej.

Diagnozy Hamitiego potwierdzają analitycy z KIPRED [1]. Zgadzają się oni, że kiepska kondycja ekonomiczna Kosowa i niezmiernie wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi powodują, że z nadmiaru wolnego czasu i braku zajęcia zaczynają się oni interesować religią. Jednocześnie młodzi Albańczycy z Kosowa odkrywają, że ich rodzice, wychowani w duchu laicyzmu, jeśli nie wręcz ateizmu, nie posiadają wystarczającej wiedzy i nie potrafią im przekazać żadnych informacji na temat islamu. Na to z kolei nakłada się kiepski system państwowej edukacji religijnej, co sprawia, że za punktem odniesienia staje się albo Internet, albo też centra zakładane i finansowane przez islamskie organizacje charytatywne, często będące zaledwie przykrywką dla instytucji żywotnie zainteresowanych projektem reislamizacji Kosowa.

W latach 90. społeczności islamskiej regionu przewodził Rexhep Boja, znany z tego, że powiedział, iż „Albańczycy są muzułmanami od ponad 500 lat i nie potrzebują, żeby obcy [tzn. Arabowie – przyp. aut.] mówili im, w jaki sposób należy praktykować islam”. Niestety jego następcy nie mają odpowiedniej charyzmy i nie potrafią przeciwstawić się napływowej fali radykalnego islamu. I tak w całym Kosowie powstają nowe meczety, centra religijne i kulturowe finansowane przez „dobroczyńców” z Arabii Saudyjskiej, Kataru, czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz szkoły religijne promujące doktrynę wahabicką, w odróżnieniu od szkoły hanafickiej dominującej na Bałkanach.

W Prisztinie istnieje już cała dzielnica gęsto najeżona wieżami minaretów, gdzie sklepy zaprzestały sprzedawania alkoholu i gdzie na czas Ramadanu, czyli muzułmańskiego postu, handel w ciągu dnia całkowicie ustaje, co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia.

Fikcja „europejskiej” tożsamości

Grupy muzułmańskie finansowane z zagranicznych źródeł i prowadzone przez importowanych imamów zyskują popularność wśród pragnących odkryć swoją religię młodych Albańczyków z Kosowa, ponieważ miejscowi imamowie cieszą się małym szacunkiem społecznym i nie są w stanie pełnić roli autorytetów. To daje imamom zagranicznym zdecydowaną przewagę – często wskazują na swoją moralną wyższość twierdząc, że ponieważ nie są z Kosowa, nie są też uwikłani w szemrane układy lokalnego establishmentu polityczno-religijnego.

Komponent polityczny jest tu bowiem nie bez znaczenia i ostatnia z przyczyn renesansu religijnego w Kosowie jest z nim ściśle powiązana. Jak i w innych miejscach, gdzie wdrażane są polityczne utopie opracowywane w Brukseli, tak i w Kosowie mamy do czynienia z dramatycznym kryzysem tożsamości. Natychmiast po ogłoszeniu niepodległości, tożsamości opartej na starym mianowniku etnicznym powiedziano stanowcze „żegnaj!”, chociaż przecież paradoksalnie to właśnie dzięki niej powstało Kosowo w formie bytu quasi-państwowego. Odrębna tożsamość „kosowska” natomiast nie istniała i nikt za bardzo nie był pewien, jak powinna ona wyglądać, poza tym, że powinna być bardzo europejska, postępowa i postnacjonalistyczna. To jednak za mało, by tworzyć trwałą i wyrazistą wspólnotę, zatem pragnący się jakoś zdefiniować ludzie zwracają się coraz częściej ku najbliższemu, a zarazem najszerszemu wyznacznikowi tożsamości, jakim jest religia.

Trend ten widać także na scenie politycznej. Obok Partii Sprawiedliwości (jej przywódca jest ministrem zdrowia w obecnym rządzie), konserwatywnego ugrupowania postulującego odejście od tradycyjnej świeckości Kosowa w lutym 2013 roku powstało ugrupowanie skupiające radykalnych muzułmanów i prezentujące stricte fundamentalistyczny program polityczny. LISBA!, czyli Islamski ruch Jedności skupia się wokół osoby Fuada Ramiqiego, który pierwszy raz dał poznać się opinii publicznej, kiedy w 2011 roku urządzał modlitwy na ulicach Prisztiny w ramach kampanii mającej wymóc na politykach budowę większej ilości meczetów. Ramiqi żądał także wzniesienia „mega meczetu”, który dorównałby swoją wielkością górującej nad stolicą Kosowa katolickiej katedrze pw. bł. Matki Teresy. Ten budynek jest zresztą solą w oku co bardziej gorliwych wyznawców Mahometa i w Internecie można przeczytać nawoływania do jego zburzenia.

Nieunikniony konflikt

Jak i w innych państwach Europy, pierwsza batalia rozegrana została o zakaznoszenia chust islamskich w szkołach podstawowych i średnich. Chusty te, znane w Kosowie pod nazwą ferexhe stały się zarzewiem konfliktu pomiędzy zwolennikami państwa świeckiego a tymi, którzy domagali się większej swobody religijnej. Formalnie zakaz ów wszedł w życie dopiero w 2010 roku w oparciu o zapisy z konstytucyjne definiujące Kosowo jako państwo świeckie.

Należy jednak podkreślić, że chusty owe nosił nawet nie procent, ale promil żeńskiej populacji Kosowa; dopiero w ostatnich latach widoczność i liczebność młodych kobiet, które porzucają europejskie stroje na rzecz islamskiego ubioru wyraźnie i stale rośnie. W Kosowie noszenie ferexhe ma także konotacje polityczne jako symbol reprezentujący grupę społeczną rzucającą wyzwanie tradycyjnemu modelowi rozmytej i minimalistycznej wersji “islamu ojców”, która praktykowana jest przez większość Albańczyków. A zatem debatę wokół ferexhe można podsumować jako starcie pomiędzy dwoma odrębnymi wizjami definiowania islamu na poziomie państwowym, z dominującą grupą optującą za tradycyjnym islamem i niewielką, lecz stale rosnącą grupą ludzi, którzy odkrywszy islam na nowo, preferują bardziej radykalne interpretacje swojej religii. Na kolejne odsłony tego konfliktu zapewne nie będziemy musieli długo czekać.

Monika Gabriela Bartoszewicz

[1] Kosovo Institute for Policy Research and Development

 http://www.pch24.pl

Косово је Србија.
Admin

Komentarzy 9 do “Kosowo zmienia twarz”

 1. JO said

  A Warszaiwe juz jest Meczet…

 2. JO said

  …zamiast odbudowanej Cerkwi zafundowanej przez Cara….

 3. Fran SA said

  Ta panienka napisala grzeczne zadanie domowe dla rzadu.
  Nie wiem co miala na mysli piszac, ze ‚Kosowo zmienia twarz’ – bo tam sie nigdy nic nie zmieni. Jest to centrum przestepstw i odchodza wszystkie morderstwa i nielegalne handle.
  I to pomimo – a moze wlasnie dzieki- obecnosci najwiekszej amerykanskiej bazy militarnej na terenie Europy.
  I zeby sie przestpca krzywda nie dziala nad ich bezpieczenstwem czuwa polska armia i polska policja. Nidawno Tusk odwiedzil Kosowo i gratulowal polskim zolnierzom i policji nie tylko poswiecenia dla obronnosci kraju, wielkiego polskiego patriotyzmu ale i zyczyl dalszych sukcesow.
  A ja mysle, ze ta baba co pisala te bzdety, to chyba z pieca spadla:
  Nie czytala ostatniego raportu Komisji Europejskiej ale za to pieprzy trzy po trzy o islamie.

  W Kosowie zastrzelono czlonka parlamentu, jak wychodzil z restauracji:

  http://www.therepublic.com/view/story/5512a86f498a4f3bb9d96d1157b6fa31/EU–Kosovo-Candidate-Killed

  Specjalny Raport Komisji Europejskiej: Mordowanie Serbow i handel ich nerkami:

 4. Brat Dioskur said

  Z tymi muzulmanami sprawa zaczyna sie nieco komplikowac.Juz hol. bezpieka przekazala Turcji liste potencjalnych hol. jihadistow,ktorzy gotowi sa spieszyc swoim braciom w wierze z pomoca w walce z satrapa Assadem…ale ten nieoczekiwanie ma juz na Zachodzie lepsze notowania!A wszystkiemu winien ISIS ,czyli cos w rodzaju islamskiej bolszewii.Niszczyli oni nawet w Syrii meczety!Teraz kiedy niespodziewanie zdobywaja teren w Iraku a polowe US ambasady daje noge z Bagdadu ,podniosly sie glosy na Zachodzie ,ze trzeba szukac sojusznikow ,ktorzy pomogliby zatrzymac tych islamskich Hunow.Po tym jak Iran zadeklarowal swoja pomoc Irakowi republikanie w USA wywieraja naciski na Bambo,zeby ten nawiazal kontakt z …iranskimi ajatollohami!Z kolei na pewno krzywo bedzie na to patrzyl Bibi,ktory ma teraz problem z odszukaniem trzech porwanych przez nieznana org. palestynska zydowskich nastolatkow!Wojsko ,policja i wszystko co dalo sie postawic na nogi przeszukuja cal po calu caly West Bank ,a skale operacji mozna porownac do przeszukiwania przez Niemcow Pragi po zamachu na Heydricha. Na tym sensacji nie koniec ! Bambo kilka dni temu spekulowal n.t bombardowan ISISu w Iraku i …Syrii!!Tak ,dobrze czytacie … w Syrii!Tam bowiem ISIS wyrzyna skuteczniie FSA, wyreczjac w tym Assada, a ten tylko zaciera rece i juz proponuje pomoc wojskowa Irakowi.Bajzel powstal wiec niesamowity ,bo niegdysiejsi wrogowie ,teraz ramie w ramie beda walczyc z ISIS.A ze Bambo nie zartowal to na wody Zat.Perskiej wplynal juz lotniskowiec …USS.J.W. Bush!Smiech tubalny porzebiegl po zachodnich mediach ,bo Bush to symbol podboju Iraku i teraz bedzie go bronil!

 5. Fran SA said

  Ad.4
  Brat Dioskur
  Muzulmanie z Kosowa maja niewiele wspolnego z muzulmanskimi uchodzcami . Wiem, ze roznych Kosowarow powyrzucali ze Szwajcarii i pelno jest albanksich Albancow zebrzacych na ulicach Rzymu.

  ALbansko- kosowska mafia szaleje po EUropie i wyrzadza okropne szkody ale tych nikt sie nigdy nie czepia. Maja do dyspozycji nie tylko kupe pieniedzy ale i otwarte poparcie Zachodu.
  Muzulmanie z Kosowa – to zorganizowane bandziory, ktore przybyly na wezwanie USA i Turcji, zeby wymordowac Serbow i Bosniakow. Bojowkarze tacy, jak w Syrii.

  Te bandziory, ktore morduja w Syrii to sa przestepcy z poteznymi wyrokami, wypuszczeni z wiezien w Katarze zeby mordowac SYryjczykow , ktorzy na ogol tez sa muzulmanami. Trudno tu mowic o wojnie religijnej, bo najeci bandyci morduja tez i muzulmanow Assada, sami siebie a teraz i Ukraincow. Maja amerykanski sprzet bojowy i umundurowanie. Moga sie poruszac wszedzie, bo maja auta pancerne, rakietki i duzo pieniedzy. Podpalaja swiatynie chrzescijanskie bo taki maja prikaz i za to im placa albo obiecuja wolnosc.
  To co sie dzieje w Iraku jest klasycznym przykladem jankesowskiej
  /zydowskiej strategii: zeby sie muzulmanie nawzajem wymordowali. Przeciez w Iraku za Husseina nie bylo zadnych religijnych konfliktow. W Jugoslawii czy Libii tez nie bylo.

  Byly w Iraku awantury z Kurdami, (odkad panstwa zachodnie poszatkowaly Blsiki Wschod jak sieczke), ktorzy tez sa muzulmanami a niektorzy chaldejczykami, ale awantury wywolywal Izrael, bo zydzi zawsze popierali PKK (Kurdow) a teraz maja z nimi umowe na wydobycie ropy w Kirkut. Kirkut to kolejne centrum przestepstw i roznych szwindli. Dolary leja sie strumieniami. Krew po rekach splywa.

  Natomiast ta biedota przybyla do Europy z Afryki – to w wiekszosci autentyczni uchodzcy, choc naturalnie przemycaja sie tez i rozne podejrzane typy.
  Wiekszosc zas to rodziny, ktore chca sie osiedlic w Europie bo tak naprawde nie maja gdzie mieszkac.
  Bardzo trudno czasem odroznic obcych jako autentycznych uchodzcow od cwaniakow – ale zdecydowanie latwo policja rozpoznaje uzbrojone grupy przestepcze.
  No to, zeby te grupy przestepcze mogly dlugo istniec i terroryzowac ludzi, to sie policja powaznymi aferami nie zajmuje- tylko wymysla pojedynczych podejrzanych, na ogol niewinnych ludzi.

  Co chce powiedziec, ze obecna masowa emigracja do Europy zostala celowo i specjalnie wymuszona na Europie, zeby robic zadyme. Z Syrii uciekaja chrzescijanie, ktorych tez teraz nikt nie chce – a przeciez sa to ofiary ‚polityki zagranicznej’ mocarstw swiata. Wiele tych konfliktow jest wywolanych celowo – cos tak jak majdan w Kijowie.

  Mnie to zlosci o tyle, ze w Kosowie jest cala armia kryminalistow uzbrojona przez Amerykanow i zasiadajaca w parlamencie, a KLA (UCK) sie nigdy nie rozwiazalo, choc caly czas jest na liscie terrorystycznych organizacji.
  Ale Kosowo to swieta krowa zydowska w Europie i baza handlu narkotykami, organami i bronia.
  Komisja Europejska grzmi, Komisja ONZ, ktora miala zbadac przestepczosci i handel organami ludzkimi – nie zostala wpuszczona do Kosowa. No i stale wybierany jest Hacim Thaci – masowy morderca!

  Wiele osob nie widzi, ze to wszystko jest ukartowane i stworzone po to, zeby rozpieprzyc EUrope, ale prawdziwi przestepcy sa pod ochrona.
  No to po co polskie wojsko i policja sa w Kosowie? Pilnuja parlamentu? Nie upilnowali.

  Pyskowalismy na muzulmanow egipskich. Teraz zasiada na tronie ‚wybrany’ syjonista i przy pomocy Izraela okrada Egipt i Palestyne z gazu.
  Ale tym wszystko wolno. A oni wiedza jak manipulowac i zwalac wszystko na islam.
  Bo to Izrael ma sie rozciagac od granic libijskich az po Iran. Czasami dobrze im idzie, a jak sie tubylcy przeciwko ich tyranii buntuja to wtedy sie robi hucpe i wola przyjaciol Wuja Sama, na koszt amerykanskiego podatnika.
  Wielu Libijczykom i Irakijczykom marza sie czasy Husseina i Kadafiego.

 6. Romank said

  Pskudna rasistowska i biedna Ameryka stala sie obiektem inwazji dzieci uciekajacych przed dobrobytem ze socjalistycznych opiekunczych krajow Ameryki Poludniowej! Takich- jak Mexico etc,…
  Granice przekroczylo ok 60 tys samotnych dzieci.tylko w Texasie 47tys……sluzby sa zatkane…o pomoc poproszono Gwardie Narodowa Texasu…sasiada zmobizowali ..a on mnie do opieki powierzajac mi swojego kota i pieska….i cala chalupe..ze sklejki zreszta:-)))

  http://www.intellihub.com/mass-exodus-children-flee-mexico-central-america-u-s-border-patrol-overwhelmed/

 7. maasteer said

  Ad 5 Fran SA
  „Wiem, ze roznych Kosowarow powyrzucali ze Szwajcarii”
  Nie ma żadnych kosovarów – są tylko albance. Kosovarzy to wytwór antyserbskiej propagandy.Biedni Serbowie – jak oni tam żyją?
  I jeszcze ta powódź …

  PS polska prowincja UE uznała niepodległość tego ścierwo-pseudo państewka mafijnego, a o Białorusi mówi się „reżim Łukaszenki” – himalaje hipokryzji.
  Żeby Łukasz potraktował kilku „opozycjonistów” tak jak traktuje się Serbów w Kosovie to by dopiero było aj waj aj.

  Jesteśmy z Wami Bracia Serbowie!

 8. SFABRYKOWANIE islamskiego Kosowa, aby WYBUDOWAĆ największa BAZĘ wojenną US Army said

  W Europie po 1990 roku WYRZUCANO na zbity pysk, z wielu państw tych RZEŹNIKÓW zabijaków US Army na żołdzie żydo-banksterów i zmuszono ich do ZMNIEJSZENIA rozmiarów lub całkowitego ZLIKWIDOWANIA wielu baz wojskowych USA w Europie.

  Ludobujcy z Waszynktonu obawiali się że nie będą mieć bazy wojskowej w Europie, więc byli zmuszeni stworzyc jakieś MARIONETKOWE państewko w Europie, w którym by mogli NADROBIĆ straty i wybudowac WIELKA BAZĘ wojskową US Army, która by była CENTRALNĄ na cała Europę, aby z tej bazy organizowac LUDOBUJCZE NAPADY przez zbrodniczą US Army.

  Najlepszą METODĄ na zorganizowanie takiej nowej bazy US Army, było SFABRYKOWANIA jakiegos „nowego panstwa” w Europie, które by zezwoliło, aby na jego terytorium wybudowc swoją POTĘŻNĄ baze wojenna zabijaków US Army w Europie.

  Właśnie w tym to CELU rządząca żydowska mafia z amerykanskim obywatelstwem ze swojej centralnej MELINY „biały dom” z Waszynktonu we WSPÓŁPRACY z królami ZBRODNIARZAMI islamistami z Arabii Saudyjskiej z Riyadhu FINANSUJACYCH swoimi petro-dolarami od dawna wypierdków islamistów zamieszkałych PRZYPADKOWO w Serbii – Kosowie.

  To Waszynkton i ostatnio bardzo AGRESYWNA rozwydrzona Arabia Sudyjska wybranzlowali SFARYKOWANIE na bazie rozbójniczego PRECEDENSU SIŁOWEJ KRADZIEŻY ziemi Serbów na rzecz ZWARIOWANEGO konfliktowego zamysłu psychopatów i utworzenia na niej MUZUŁAMAŃSKIEJ przeklętej islamskiej WYSPY o nazwie „Kosowo”.
  W tak utworzonym Kosowie to USA już bez skrupułów, bez pytania się kogo kolwiek NATYCHMIAST wybudowało najpotężniejszą swoją BAZE WOJSKOWĄ dla zabijaków US Army w centrum Europy.

  Po to właśnie było POTRZEBNE wybranzlowanie NIE chcianego Kosowa w centrum Europy, aby z tamtąd US Army mogło organizowac ZRZUCANIE BAMB na państwa Europy nie subordynowane wobec światowej żydo-mafii, aby je sobie SIŁĄ podporządkowac, gdyż tak ZAMÓWLI żydo-masońscy bank-sterzy z New Yorku, na co wyrazili zgodę opłaceni pajace z tego skorumpowanego ONZ-u udającego sądu międzynarodowego na garnuszku bankrutów z Waszynktonu.

  A jakże, za ŁAPÓWKI dla tego przekupnego ONZ-u, też dla skorumpowanej przekupnej UE Brukseli oraz tego FALSYFIKATU przekupnego OBWE kupili „zgody u europejskich” PRZEKUPNYCH „polityków masonów” w tym też tych pachołków żyd-komunistycznych III RP na zorganizowanie Kosowa na bezczelnie UKRADZIONEJ ziemi Serbów !

  Ludobujcy zbrodniarze z Waszynktonu i Brukseli cynicznie dawali MILIARDY ze swoich złodziejskich „banków centralnych” które fabrykują CYFERKI na monitorkach komputera jako tzw. „EURO” za które wcześniej KONFLIKTOWALI różne narody Połódniowej Europy, a w tym też tej Jugosławi, aby ją ROZERWAC na drobne kawałeczki, a potem te już drobne słabe prowincje z łatwością OSZABROWAĆ.

  Rząd USA, Niemcy i Bruksela KNULI intrygi miedzy narodami Europy, kupywali broń i rozdawali ją wynajetym EXTREMISTOM w Jugousławi oraz podpuszczali ich, aby bili i mordowali się na wzajem. Na tym właśnie polega „polityka zagraniczna” Waszynktonu.

  Nastepnie bandyci płatni intryganci z CIA organizowali lokalne bojówki po przez wyszukiwanie skrajnych nacjonalistów, którym rozdawali broń, aby ci organizowali POKAZOWE masakry niewinnego chłopstwa na prowncjach różnych grup etnicznych, które kiedyś skonsolidował Josip Broz Tito w czasie wspólnej obrony przed ludobójczo-rabunkowym najazdem niemców hitlerowskich.

  Żydo-masoni z Europy i sitwa żydo-masonska z USA już za panowania Regana, a potem starucha Busha, a potem tego seksualnego maniaka bandyty Bila Clintona na rzadanie bank-sterów nakazywali „dawanie porzyczek finansowych”, ale tylko tym regionom z byłej Jugosławi, które deklarowały chęc ODŁACZENIA się od państawa Jugosławia.

  Taka metodą „finansowej pomocy” po przez rozdawanie ŁAPÓWEK, czyli przekupstwa różnych lokalnych wyszukanych RZEZIMIESZKOM przy współpracy zbrodniarzy z CIA i „amerykańskich uniwersytetów” fabrykujących ZAKŁAMANĄ „nową historię” w byłej Jugosławii, amerykańska agentura organizowała krwawe intrygi, konflikty między narodami lub grupami religijnych wyznań, które potem zaowocowały MASAKRAMI całych wiosek konfliktujących narody na całym Półwyspie Bałkańskim.

  Tym to sposobem MELINA „biały dom” z Waszynktonu za pomoca CIA sfingowali PRETEKST do NAPADU i zbombardowania Belgradu i ROZDARCIA Jugosłowi na kawałki.

  Po ROZDARCIU Jugosławi na kawałki ZABIJAKI z US Army razem z żydowskimi bank-sterami zajeli się „wykupuwaniem” za BEZCEN dosłownie wszystkiego w rozbitej skonfliktowanej przez CIA Jugosławi, tak aby wydziedziczyc narody byłej Jugosławi i nad nimi panować i „dymac” ekonomicznie.

  Ten cały proceder ROZWALANIA Jugosławi wspierali pogrobowcy Hitlera z Niemiec i UE.
  Bombowce niemieckiego Luftwaffe i US Army Air Forces organizowali zbrodnicze dywanowe naloty na Jugosławie i zrzucili ponad 25 tysięcy ton bomb, rakiet, aby NIBY w ten sposób „POGODZIĆ” skłucone narody Jugosławii.

  Wieloletnie grasowanie CIA i BND (BundesNachrichtenDienst – Federalna Służba Wywiadowcza Niemiec) zostało zakończone „sukcesem” które wcześniej z cynicznym wyrachowaniem celowo KONFLIKTOWALI narody Jugosławi !!!
  Tymi zrzuconymi bombami BEZKARNIE zabili 30 tysiecy ludzi w Jugosławi – tak to wygladała ta „misja pokojowa” ludobujców z Waszynktonu i Berlina w Jugosławii aby wybranzlowac jakies to islamskie Kosowo!

  Ci ludobujcy z Waszynktonu, Berlina i Brukseli ten RABUNEK nazywali organizowaniem „amerykańskiej demokracji” na Bałkanach na zamówienie „pokojowych” żydo-złodzieji z New Yorku i bezkarnych ludobujców z Waszynktonu z żydo-masońskiej najwiekszej MELINY o nazwie „Biały Dom”.

  Dodatkową „KARĄ” dla Jugosławii-Serbów, a zwałaszcza regionu katolickiej Serbi było SIŁOWE ODEBRANIE, obrabowanie jej z regionu Kosowa, gdzie masowo zamieszkiwali rozmnożone NIEDOBITKI islamskie, czyli z tych turków, którzy POZOSTALI w Europie, rozmnożyli się jak króliki przez pare stuleci, którzy byli pozostałościami tureckiej armii Kara Mustafy rozbitej przez Jana III Sobieskiego w XVII wieku pod Wiedniem.

  Żydo-masońska sitwa płatnyh oszustów z pod szyldu skorumpowanego ONZ i MELINA „biały dom” utworzyło „odzielne państwo” Kosowo na UKRADZINEJ ziemi kolebki Serbii.

  Intryganci z MELINY „biały dom” z Waszynktonu są skandalicznie OBRZYDLIWIE ROZWYDŻENI bo ich nikt nie ROZLICZA z ich oczywistych organizowanych licznych INTRYG politycznych na świecie lub LUDOBUJCZYCH ZBRODNICZYCH rzeźni ludzkich jakie oni SYSTEMATYCZNIE organizują, gdyż są „mocarstwem militarnym” wiec dalej czują się BEZKARNI i dalej organizuja ZBRODNICZE intrygi jak teraz zanowóż Irak.

  Wcześniej MELINA „biały dom” PRZYWŁASZYŁA sobie bezkarnie wyspę Diego Garcia na Oceanie Indyjskim, aby tam też zorganizowac swoją RZEŹNICKĄ bazę wojskową z której to startowały bombowce US Army i zrzyciły SETKI tysięcy ton bomb na bezbronnych cywili w Iraku, Afganistanie i inne panstwa w tamtym regionie Świata.

  Ludobujcy z Waszynktonu się skandalicznie ROZWYDŻYLI, gdyż ich NIKT nie jest w stanie dzisiaj ROZLICZAĆ, gdy świat stał sie JEDNOBIEGUNOWY (po upadku Rosji) z ich BARBAŻYNSKIEGO LUDOBUJSTWA bezkarnego zabicia milonów bezbronnych cywili w Iraku, Afganistanie oraz NAPUSZCZANIA ZBRODNIARZY islamistów Suni na obywateli o innych wyznaniach religijnych, który to zbrodniczy proceder jest finansowany za petro-dolary bezkarnych szejków ze LUDOBUJCZEJ Arabii Saudyjkiej, która teraz finansuje ROZMANAŻANIE się i AGRESJE islamistów w Kosowie.

  Wspierani przez LUDOBUJCÓW królów islamistów suni z Arabii Saudyjskiej ci islamiści suni z Kosowa zburzyli całkowicie, dosłownie ZRÓWNALI z ziemią WSZYSTKIE kościoły religijnych wspónot chrześcijańskich, ŁACZNIE z setkami bardzo ZABYTKOWYCH kościłów wybudowanych przed XV wiekiem !

  Dosłownie KAŻDY z tych „amerykanskich prezydentów USA” jest autentycznym LUDOBUJACĄ, gdyż to oni wydają polecenia MORDOWANIA cywili w małych krajach przez krwaych RZEŹNIKÓW US Army, lub przez nich wynajetych islamistów w Europie lub Azji.
  W ten KRWAWY scenariusz wpisuje się BANDYTA Obama, który ZAMÓWIŁ wystrzelenie 110 sztuk RAKIET Tomahawk z okrętów USA i Wielkiej Brytanii na Trypolis + nastepnych 250 sztuk na pozostałe terytorium Libyi, aby to poństwo ZNISZCZYĆ, ZESTABILIZOWAĆ gdzie w czasie tego zbrodniczego NAPADU zabito 150 tysiecy arabów !!!

  Potem MELINA z Waszynktonu za pomoca ludobujczej CIA podpuszczali islamistów Sunickich na Szyickich w tej Libyi aby, oni się mędzy sobą zabijali, aby nastepnie WYCOFAĆ tam obiegowa walutę „libijskiego dinara” a na jego mijsce wprowadzic „US dolar” i PODPORZĄDKOAWAĆ tamtejszy system finansowy pod złodzejskich żydowskich bank-sterów z New Yorku !!!!

  Zobacz na wyszukiwarce internetowej hasło:

  Kosovo destroyed catholic churches

  https://www.google.com/search?q=Kosovo+destroyed+catholic+churches&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=3ZWfU5apKY6zyASDqYKoBg&ved=0CAcQ_AUoAg&biw=1182&bih=689

 9. Zbrodniarze SUNI islamiści ZNISZCZYLI wszystkie CHRZESCIJAŃSKIE kościoły w Kosowie said

  Special Truth in Media Global Watch Bulletins on NATO’s War on Serbia:

  http://www.truthinmedia.org/Kosovo/Peace/PhotoAlbum/peace-2.html

  List Of Churches Destroyed In Kosovo Thus Far, Mar. 17-19, 2004
  „Death To Serbs”

  http://www.spc.rs/eng/list_churches_destroyed_kosovo_and_metohija_thus_far_mar_1719_2004_death_serbs

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: