Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  UZA o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
  Boydar o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  NyndrO o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  Greg o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  D-T o Pseudopolicjanci skazani za po…
  Boydar o List otwarty do Prezydenta RP…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  D-T o Polskie przyczółki Józia …
  Uhall o List otwarty do Prezydenta RP…
  zen o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 565 obserwujących.

Europejski Trybunał: Kościół ma prawo do autonomii!

Posted by Marucha w dniu 2014-06-17 (Wtorek)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w ważnej sprawie Fernández-Martinez przeciwko Hiszpanii (nr 56030/07) przyznał 12 czerwca, że instytucje kościelne mają prawo do autonomii. Instytucje państwowe nie mogą zmuszać Kościoła do postępowania wbrew doktrynie katolickiej.

Sprawa dotyczyła byłego kapłana, nauczyciela religii w szkole średniej, któremu nie przedłużono umowy o pracę, ze względu na kwestionowanie doktryny katolickiej.

Fernandez-Martinez od 1985 r. pozostawał w cywilnym związku małżeńskim, w którym urodziło mu się pięcioro dzieci. Mężczyzna nieraz krytykował nauczanie Magisterium dot. małżeństwa i był zaangażowany w ruch propagujący cywilne związki.

Przedstawiciele Kościoła – w związku z jawnym kwestionowaniem doktryny – zdecydowali się nie udzielić mu aprobaty, niezbędnej do przedłużenia umowy o pracę przez władze państwowe.

Mężczyzna zakwestionował decyzję i po licznych odwołaniach w kraju w końcu skierował skargę do ETPCz. Twierdził, że naruszono jego prawa podstawowe. w szczególności prawo do prywatności i wolności wyznania.

Trybunał uznał, że przedstawiciele władz kościelnych mieli prawo podjąć decyzję o nieodnowieniu umowy ze skarżącym nauczycielem. Odmowa była uprawnionym wyrazem ochrony praw i wolności Kościoła, a w szczególności jego autonomii w zakresie wyboru osób wykwalifikowanych do nauczania doktryny Kościoła.

Odnosząc się do autonomii wspólnot religijnych, Trybunał zauważył, że w przypadku rozbieżności między wspólnotą a jej członkiem wolność religijna wyraża się w możliwości swobodnego jej opuszczenia. [Bardzo słusznie – komu się Kościół Katolicki nie podoba, może sobie wybrać inny, a są ich setki – admin]

ETPCz minimalną różnicą głosów 9 do 8 potwierdził tym samym prawo do decydowania przez wspólnoty religijne o zasadach obowiązujących w ich instytucjach i wymaganiach względem osób w niej zatrudnianych. Państwo nie ma prawa interweniować w tym wypadku, chyba że instytucje religijne przymusiłyby kogoś – wbrew jego woli i nie dając możliwości opuszczenia wspólnoty – do postepowania w określony sposób.

Trybunał podkreślił, że Fernandez – Martinez dobrowolnie wstąpił do kręgu osób związanych obowiązkiem lojalności względem Kościoła. Publiczne występowanie w charakterze członka ruchu otwarcie sprzeciwiającego się doktrynie Kościoła, połączone z dobrowolnym upublicznianiem swojej sytuacji rodzinnej, w oczywisty sposób sprzeciwiało się tej lojalności.

Przy okazji rozpatrywania sprawy Hiszpana, Stałe Przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy opublikowało informacje nt. wolności Kościoła katolickiego i autonomii uczelni, w których wyjaśniono zasady funkcjonowania Kościoła, a zwłaszcza jego rozumienie „wolności”.

Źródło: turtlebayandbeyond.org., ordoiuris.pl, AS.
http://www.pch24.pl

Komentarze 3 do “Europejski Trybunał: Kościół ma prawo do autonomii!”

 1. syoTroll said

  Ja też się zgadzam z adminem, jak się dany kościół nie podoba to można sobie wybrać inny.

 2. Jacek said

  „ETPCz minimalną różnicą głosów 9 do 8 potwierdził tym samym prawo do decydowania przez wspólnoty religijne”
  nastepnym razem juz takiego niedopatrzenia nie bedzie.

 3. JerzyS said

  Kościół ma prawo do autonomii
  PAŃSTWO TEŹ!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: