Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Homolka o Soros i Biden kontra Neta…
  Lily o Soros i Biden kontra Neta…
  kot policyjny o Psy policyjne w Kalifornii oka…
  Maverick o Wolne tematy (25 – …
  Gość o W Konfederacji każdy ma r…
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  MatkaPolka o Wolne tematy (25 – …
  Dziennik 1925 Andre… o Będziemy drugą Japonią?
  JW o Będziemy drugą Japonią?
  Maverick o Wolne tematy (25 – …
  Krzysztof M o Kłamstwo założycielskie czyli…
  Katon o Wolne tematy (25 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Powiew Średniowiecza

Posted by Marucha w dniu 2014-07-03 (Czwartek)

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano sensacyjne odkrycie pochodzące ze znajdujących się obecnie w dawnym opactwie cystersów w Lądzie nad Wartą relikwiarzy Towarzyszek św. Urszuli z XIII w. Podczas pilotażowych badań konserwatorskich, specjaliści natrafili na niezwykle cenną, tkaną złotem tkaninę z ponad 60 herbami średniowiecznego rycerstwa.

Opactwo w Lądzie n/Wartą.

Odkrycia dokonali specjaliści z Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podjęli się oni próby zbadania czterech głów relikwiarzowych znajdujących się w lądzkim seminarium salezjanów. Każda z głów od wieków udekorowana jest atłasowymi i jedwabnymi płótnami, jednakże dopiero po przeprowadzeniu wstępnych analiz okazało się, iż wierzchnia dziewiętnastowieczna tkanina nie jest jedyną, która przykrywa czaszkę Towarzyszki św. Urszuli.

Pod pierwszą warstwą ukazał się bowiem XVI-wieczny materiał wykonany z pąsowego i zielonego atłasu. Na kolejnej zaś, najstarszej warstwie (XIII w.) widnieje dokładne odwzorowanie herbów średniowiecznego rycerstwa.

Ze względu na charakterystyczne cechy stylizacji heraldycznej uznano, iż tkanina prawdopodobnie pochodzi z okresu między 1270 a 1280 rokiem. Odnaleziony materiał jest jednym z najwcześniejszych i najbogatszych świadectw funkcjonowania heraldyki jako systemu komunikacyjnego poza sferą obyczaju wojskowego.

– Zanim herby zakorzeniły się w kulturze elit rycerskiego Zachodu, funkcjonowały przede wszystkim w sferze obyczaju wojskowego jako znaki rozpoznawczo-bojowe na tarczach, sukniach i chorągwiach rycerzy występujących na polach bitew i w turniejowych szrankach, a także w relacjach urzędowo-prawnych na pieczęciach. Niewiele zachowało się zabytków sprzed początków XIV w., które mogą tak dobitnie, jak tkanina z Lądu zaświadczyć, że herby już wówczas pełniły doniosłą rolę symbolu, w którym wyrażało się całe bogactwo treści łączących się z odczuwaniem własnej tożsamości, a także poczuciem więzi rodzinnej, więzów stanowych, lennych czy państwowych. Takie zaś jest przesłanie tkaniny z Lądu – powiedział dr Przemysław Mrozowski, wicedyrektor ds. naukowych i Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie.

Konserwatorzy zabytków badający głowy relikwiarzowe przypuszczają, że herby przedstawione na średniowiecznej tkaninie upamiętniają dobroczyńców klasztoru cysterskiego w Altenbergu, skąd relikwie w XIII w. trafiły do Lądu.

Podczas badań w dekoracji relikwii odnaleziono również fragmenty bardzo cennych, również datowanych na XIII stulecie tkanin, m.in. część szaty liturgicznej (alby) z bardzo rzadkim haftem oraz pergaminową kartę z tekstem psalmów zapisanych minuskułą karolińską.

– Zespół tkanin zdobiących relikwie tworzy średniowieczną dekorację. Każdy skrawek materiału ze średniowiecza jest bezcenny. W naszym przypadku mamy do czynienia z niezwykle drogimi i luksusowymi materiałami jak jedwab czy atłas. Poza tym tkanina herbowa jest absolutną europejską rewelacją, ponieważ bardzo rzadko można napotkać materiały zawierające tak wiele autentycznych, średniowiecznych herbów. To wydarzenie z pewnością już niedługo będzie szeroko komentowane w całej Europie i przyniesie Polsce oraz Lądowi wielką chwałę – powiedział ks. dr Janusz Nowiński SDB z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kustosz zabytków dawnego opactwa w Lądzie.

Paweł Ozdoba

Specjalna ekspozycja prezentująca sensacyjne odkrycie z Lądu nad Wartą jest udostępniona w Izdebce Wieży Grodzkiej na stołecznym Zamku Królewskim do soboty 7 lipca.

http://www.pch24.pl

Komentarze 3 do “Powiew Średniowiecza”

 1. JO said

  Herby Rycerstwa Polskiego Reprezentowaly prznaleznosc Wojskowa. Dany Rycerz jednk mial Wielkie zaplecze ludzkie , ktore pod tym Herbem Reprezentowal jako Personifikacja grupy ludzi a nie indywidualna osoba.

  Herby Sredniowieczne uzywala… Szlachta Odwieczna, ktora byla Wojami w Panstwie Przedmieszkowym.

  Relacje Rycerstawa I ludnosci innego stanu niz Rycerski byly na Bazie Chrzescijanskiej-Ortodoksyjnej-Katolickiej opisane w Etosie Ryceskim.

  Relacje Szlachty Polskiej z Innymi Stanami a wiec w czasach post Sredniowiecznych psute byly przez – PRAWO, ktore Zydo-Masoneria a wowczas Rozokrzyzowcy… psuli poprzez oddzielenie Prawa Koscilelnego od Prawa „Swieckiego”.

  W Sredniowieczu obowiazywalo Wszystkich wylacznie Prawo – Koscielene.

  Jaka byla konsekwencja oddzielenie Prawa Koscielenego…to widzimy dzis.

 2. Bóg jeden wie, skąd mi to przyszło, żeby za herb POLONEUM przyjąć serce…
  http://poloneum.com/
  …bo Serce znaczy przecież dosłownie Polska: http://poloneum.com/4PMissionp.html#SERCE

  pozdrawiam serdecznie

 3. JO said

  ad.3. Panie Stanislawie, z czym Pan tu wyskakuje???

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: