Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ekskomunika dla Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Posted by Marucha w dniu 2014-07-10 (Czwartek)

Spokojnie, żadnej ekskomuniki nie będzie. Polski Kościół od dawna traktuje ją jako średniowieczny przesąd. Odnowiona w Duchu Świętym bufetowa może spać spokojnie.
Admin

– To nie jest mój wymysł, orzeczenie czy złe życzenie w stosunku do prezydent Warszawy, ale konsekwencja pewnego faktu. Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany – mówi w rozmowie z portalem fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, komentując decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz, która odwołała prof. Chazana z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny.

Ks. prof. Bortkiewicz podkreśla, że sprawa prof. Bogdana Chazana wymaga zaznaczenia kilku aspektów.

– Po pierwsze, trzeba powiedzieć, że prof. Chazan jawi się jako postać niezwykle prawego sumienia. To człowiek, który miał i wciąż ma odwagę oprzeć się złemu prawu stanowionemu. Przeczytałem gdzieś porównanie prof. Chazana do współczesnej Antygony i myślę, że to porównanie ze wszech miar trafne. Sprawa ta posiada jeszcze drugą strefę refleksji. Strefę tę Jan Paweł II nazywał kryzysem prawdy, związanym z kryzysem pojęć. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której kobieta, po dokonaniu reprodukcji in vitro, przychodzi z defektowanym dzieckiem, domagając się aborcji. Przedstawia się ją jako poszkodowaną pacjentkę, roztaczając ogromne rozżalanie nad jej losem, a przecież to jest to ewidentne przekłamanie, które manipuluje ludzkimi uczuciami, a przede wszystkim prawdą – mówi.

Oceniając decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz kapłan mówi, że należy postawić pytanie, w jaki sposób można pogodzić taką postawę z jej, ponoć katolickim, sumieniem. –

Tym bardziej, że Jan Paweł II w „Evangelium Vitae” wskazując kręgi odpowiedzialności za aborcję, wskazał także osoby decydujące o prawie stanowionym. Wskazał także media, które niejednokrotnie przyczyniają się do nagonki pro-aborcyjnej. Wreszcie, wskazał na wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób wspierają lobby aborcyjne. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób można pogodzić sumienie katolickie z ewidentnym aktem współdziałania w złu. To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę, tym bardziej, że ściśle wiąże się z deklaracją wiary – zaznacza chrystusowiec i dodaje: – Myślę, że my wszyscy, katolicy w Polsce (nie tylko ci, którzy są nimi nominalnie, ale rzeczywiście poważnie przeżywają swoją wiarę), jesteśmy zobowiązani do okazania w różny sposób solidarności z prof. Chazanem w chwili jego prześladowania.

Kapłan zgadza się z tezą, że nagonka na prof. Chazana przysłania jeden z bardzo ważnych aspektów tej sprawy, czyli genezę dziecka.

– Warto przypomnieć, co kilka lat temu prof. Janusz Gadzinowski, wybitny neonatolog, powiedział na temat wad wrodzonych dzieci poczętych drogą in vitro. Kilka miesięcy temu przeżywaliśmy wielki szum medialny wokół wypowiedzi ks. Franciszka Longachmps de Berier, który także wskazywał na konsekwencje poczęć in vitro. Co więcej, dokument Episkopatu Polski na temat niektórych zagadnień bioetycznych, udokumentowany bogatą bibliografią dowodził, że dzieci poczęte drogą in vitro są znacznie bardziej narażone na ryzyko wad genetycznych, niż dzieci poczęte naturalnie.

Faktycznie, cała nagonka na prof. Chazana przysłania jeden z aspektów sporu o in vitro, który był w ciągu ostatnich lat podejmowany. Spór ten dotyczył nie tylko konsekwencji etycznych, ale medycznych procederu in vitro. Atakując prof. Chazana, całkowicie pomija się – mówiąc bardzo brutalnie – fakt, że miał on podjąć decyzję nad życiem dziecka, które było zdefektowanym produktem reprodukcji in vitro – zaznacza.

Zdaniem duchownego, w sprawie prof. Chazana głos powinien zabrać Episkopat Polski.

– Zdecydowanie uważam, że sytuacja, z którą mamy w tej chwili do czynienia, wbrew głosom niektórych polityków, jakoby Kościół sterował życiem tego kraju, ma charakter zupełnie odwrotny. Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani, w związku z tym bezwzględnie wymagany jest głos hierarchów Kościoła, stojących w obronie tegoż Kościoła, którego są pasterzami.

Ponadto myślę, że warto byłoby naprawdę poważnie potraktować sprawę ekskomuniki, która nie jest orzeczeniem arbitralnym hierarchii Kościoła czy prawa kościelnego, ale jest konsekwencją faktu. Ludzie, którzy wspierają aborcję w sposób wymieniony przez Jana Pawła II w „Evangelium Vitae”, przyczyniają się do zła, które ma charakter ekskomunikowania, a więc wyłączenia ze wspólnoty Kościoła.

Uważam, że byłoby dobrze, gdyby księża biskupi w sposób bardzo jednoznaczny przypomnieli o konsekwencji takich, a nie innych decyzji dotyczących walki z życiem poczętym – mówi z całą mocą ks. prof. Bortkiewicz.

Źródło: fronda.pl
pam
http://www.pch24.pl/

Komentarze 33 to “Ekskomunika dla Hanny Gronkiewicz-Waltz?”

 1. Jack Ravenno said

  Dzisiaj usłyszałem w jakimś radio tekst – hit – miesiąca:
  „dzisiaj zmarł noworodek, który urodził się ponieważ lekarz odmówił wykonania aborcji”

  Gdyby redaktor powiedział tak:

  „dzisiaj zmarł noworodek, który urodził się ponieważ lekarz odmówił MU wykonania aborcji” – to byłby HIT ROKU!

  Co za posrany kraj i ludzie. Z jednej strony, np. nakazuje się pod karą zapinanie pasów – z drugiej zezwala się na mordowanie niewinnych, które nawet krzyknąć nie mogą w proteście…

  A KK jest miękki i służalczy wobec świata. To polityka i tyle. A takie sprawy z automatu ekskomunikują.

 2. Atanazy said

  Ciekawe, co zrobi kard. Nycz.
  Ciekawe jeszcze bardziej, co by zrobił abp Wielgus, gdyby nie został był usunięty z urzędu?

 3. maurycy said

  Polski kosciol ? Chyba zydowstwo w polskim kosciele ktore masowo nawpuszczal JP II Polski kosciol calkowicie zdradzil Polske i Polakow ! Milczy lajdacko i wprost odrazajaco o wszyskim co dzieje sie w Polsce ! Milczac bardzo aktywnie popiera rzadzacych lajdakow ! Tak niestety trzeba ich nazwac ! To nie jest radyklalizm ale nazywanie sprawy po imieniu ! Jestesmy w zastraszajacy sposob oswajani z istnejaca zgnilizna i ladakami przy niej majstrujacymi zebysmy sie z tym oswoili i do niej przywykli

 4. Loret said

  w czasie euro 2012 przez sejm przepchnięto ustawę o odwróconej hipotece, ustawę szczepionkową oraz ustawę o GMO W tym czasie poza piłką w mediach królowała mama Madzi. Nie neguję postawy prof Hazana i wiele bym dał aby wszyscy lekarze kierowali się swoim sumieniem a do mnie należał wybór czyje sumienie ma mi służyć. Niestety media rozdmuchały sprawę prof. Hazana a w połączeniu z piłką kopaną chcą przepchnąć o stokroć groźniejsze w skutkach sprawy. Jakie? Pozostawiam wszystkim pod rozwagę. Może ktoś się domyśla, czemu służą zasłony dymne z afery taśmowej, mundialu, i sprawy prof Hazana?

 5. Marucha said

  Re 4:
  Obie sprawy są wielkiej wagi.
  W gajówce już było o ‚odwróconej hipotece” i podobnych::
  https://marucha.wordpress.com/2013/05/04/fakt-emeryci-beda-tracic-mieszkania/
  https://marucha.wordpress.com/2014/05/16/zydo-wladza-iii-rp-juz-gotowa-do-okradania-polakow-z-mieszkan-i-domow/
  https://marucha.wordpress.com/2013/06/16/emerycie-uwazaj-na-odwrocona-hipoteke/

 6. Griszka said

  Za wspieranie aborcji eugenicznej Kaczyński też był ekskomunikowany. Nie jest mi wiadome czy pobiegł do Watykanu odkręcić całą sprawę.

 7. Branibor said

  Zgadza sie Maurycy.Tu trzeba madrych stanowczych I bez zadnych skrupulow radykalnych posuniec wobec tego zla jakie dzieje sie na naszych oczach.Spoleczenstwo nasze jest tak baierowane otumaniane ze az starch I rozpacz czlowieka ogarnia.Na to co sie dzieje.Oni ci powiedza zlo dobrem zwycierzaj.To jest stwierdzenie demoralizujace. Jak aborcjonista (morderca) Mamy mu przebaczac wiecznie.BZDURA BZDURA BZDURA.BRONIMY SIE TO NIE JEST GRZECH.
  Nie bronic sie TO JEST GRZECH

 8. czaruś said

  Kard. Nycz właśnie wydał oświadczenie, że jest GŁĘBOKO ZANIEPOKOJONY całą tą sprawą.

 9. Re: Artykul…
  Mysle, ze za niedlugo znajda sie jacys Polacy o zdrowych zmyslach i zaczna „odstrzeliwac” to k….rewsko-zydowskie nasienie raz na zawsze ku przestrodze innych pollitycznych ku…rew… Oj zacznie sie sezon na „odstrzal”…zydowskiego pomiotu…Oj zacznie sie…
  ======================
  jasiek z toronto

  P.S. Z zydami sie nie dyskutuje, ani bynajmniej nie robi sie z nimi zdjec „pamiatkowych”, a juz bezmyslnoscia jest przyjmowanie od nich jakichkolwiek pochwal z „kopertami”..
  (tzw., „chlebowymi” na „klape”…).

 10. Loret said

  Niestety o sprawach naprawdę istotnych nie usłyszymy w mediach. Właśnie dlatego powinniśmy o takich sprawach mówić tutaj i wśród znajomych. A o czym media nawet nie pisnęły? Może o skutkach finansowych wynikających z dopłat do emerytur wybrańców, którzy wycierpieli w czasie II wojny światowej na terenach Polski? A może wiecie, o czym jeszcze media nie pisnęły nawet słówka?

 11. Loret said

  A może powinniśmy wykorzystać rozgłos medialny, iść za ciosem i wykopać z parlamentu europejskiego „króla skrobanek”?

 12. Dictum said

  Kościół polski ustami hierarchów wypowiada się przeciwko zbrodni, ale ogólnie i w przestrzeń, jakoś tak niejako po tchórzowsku, żeby się nie narażać. To jest tylko grożenie palcem w bucie. Gdyby zaczęto z imienia wywoływać kolejno każdego zbrodniarza i wyraźnie, publicznie – wg prawa kościelnego – okrywać go ekskomuniką, to wiedzielibyśmy, że hierarchowie walczą, a nie kryją się po kątach.

 13. Brat Dioskur said

  W jej przypadku jedynym remedium byloby pokropienie …. nie ,nie …nie swiecona woda ,tylko. „chrzest ” a’la …. Kutschera!

 14. Radosław37 said

  Hajka od zawsze z rabinami w jednym szeregu. Odnowienie w duchu świętym to tak dla zmylenia.

 15. Polon said

  Ad 9
  Wpełni popieram!!!

 16. BANITA NSZ said

  Na chwasty Roundup, na robactwo, stosownie do masy rażenia.

 17. Romank said

  Gdyby obowiazywalo SPrao Shariya…taka .qrwe ukaminowanoby…na placu przed urzedem!
  Ale ze nie ukamienuja, a nwet nikt nie walnie kamieniem w okno..robi co robi i dobrze wam tak!

 18. marchabr said

  Znowu lewacka pokręcona logika:
  „Chazan powinien dokonać aborcji, bo teraz dziecko zmarło” czyli „Chaza powinien zabić dziecko wcześniej bo i tak zmarło”
  Czyli odezwali się syny i córy ideologiczne socjalistycznej koncepcji naizstowskich Niemiec wobec Zydów i Polaków. Trzeba ich zabić wczęsniej, bo i tak umrą
  A to jeszcze dziecko z in vitro(nawiasem mówiąc nie słyszałem tego z massmerdiów), które tak „leczy” niepłodne pary i daje nadzieję a tu8każą takie dziecko zabijać.
  Gdzie ludzie teraz mają rozum?
  W d*pie. Nomen omen.

 19. marchabr said

  A co do ekskomuniki:
  Każdy kto jest w jedności z posoborowym syfilisem popada w nią automatycznie. Tyle że sa tzw. grzechy niezaiwnione.
  Ponieważ polski posoborowizm znacznie różni się od zachodniego, to wielu Polaków (tylko tych co jeszcze nie emigrowali) uważa to za Kościół katolicki. Wielu też postępuje wedle Jego reguł, nawet jak heretycy z KEPu wprowadzają nowe dyscypliny (np. co do piątku)., co na Sądzie jest dla nich dużym argumentem Obrony.
  Tzw. święty Karol Wojty\ła ekskomunikował przecież 4 biskupów FSSPX, ratzinger z nioch to zdją\ł, Jan XXIII eksomunikował kult Bożego Miłosierdzia z Faustyną na czele, Wojtyła go wskrzesił a ją kanonizował. Obaj zostali kanonizowani tego smaego dnia MIMO opozycji wobec siebie na tle tego kultu.
  Prawdziwa Wiara jest LOGICZNA, bo sam Chrystus jest Prawdą, a ona nie może być wewnętrznie sprzeczna.

 20. Guła said

  Wór jej trzeba zawiązać, co jest zadaniem dla sierżantów warszawskich w ramach własnej stołecznej rehabilitacji.
  Do Izraela to une nie jeżdżą. O nie. Prawo szariatu więc nie grozi, chociaż teraz ucichło ale polski imam w swoim czasie o takie prawo na terenie Polski apelował. Cicho było jak makiem zasiał, na temat, przez kilka dni. Zanim się otrzęsły z wrażeniowa.

 21. Guła said

  No i od tej kamienicy, której historię ab ovo profesor Dakowski wywiódł, pomienioną uwolnić. Wystawiając, rzecz jasna, rachunek za korzystanie wg kalkulacji PON ów. A co, niech ponowcy mają na wakacje. Biedaczyska.

 22. Griszka said

  @19
  Jak Jan XXIII mógł ekskomunikować jakikolwiek kult ?

 23. Miet said

  Abstrachując od tego, czy prof. Chazan powinien być zwolniony, czy nagrodzony, czy miał prawo postąpić tak jak postąpił, czy nie miał – mnie interesuje jakim to prawem prezydent miasta wywala z posady dyrektora szpitala.
  Przecież szpitale i inne jednostki np. uniwersytety są placówkami samodzielnymi i nadzór nad nimi, np. tutaj w USA sprawują powołane przez gubernatora stanu, gremia takie jak Board of Control albo Rady Regencyjne.
  Prezydent miasta nie ma nic do szpitali. No ale w takiej „demokracji” jak Polska wszystko jest możliwe i baba, która powinna zajmować się garami w swojej domowej kuchni decyduje o sprawach być albo nie być dla profesora medycyny.

  Wygląda na to, że metody zarządzania polskim regionem są dokładnie takie same jak bywało za komuny.
  Role sekretarzy PZPR przejęli teraz prezydenci i prezesi i temu podobna swołocz.

 24. Boydar said

  @ Pan Banita (16)

  Jak wskazuje praktyka bardziej lub raczej mniej historyczna, stosowanie chemii w odniesieniu do tego gatunku chwastów, nie daje pożądanych rezultatów. Na dłuższą metę skutkuje tak samo jak płytka orka pola z perzem.

 25. BANITA NSZ said

  @ Pan Boydar

  Skoro jesteśmy przy temacie rolnym – fosgen, wracając do historii może tak przy setnej rocznicy – iperyt?

 26. Boydar said

  Iperyt to une dodają do majonezu, ale w poważniejszej dawce – jak najbardziej. Tyle że to całkiem nie po chrześcijańsku. Naprawdę nie wiem jak to zrobić. Nie możemy przecież ogłosić ankiety „czym truć po chrześcijańsku”. Św. Piotr by nas śmiechem utłukł.

 27. BANITA NSZ said

  @ Pan Boydar

  Św. Piotr z namaszczenia mógł związać i rozwiązać na ziemi wg swego uznania.Może w ramach rewanżu za 10.04.2010 związałby kułeczka Boeinga
  i nie rozwiązał przy lądowaniu pierwszego rzutu świeżo mianowanych polaków z izraela na okęciu tak ku przestrodze.

 28. Boydar said

  To smerfny pomysł, przekażę przy najbliższej okazji 🙂

  Ale Piotr już wiekowy, może nie spamiętać; póki co trzeba uruchomić co „chwilowo nieczynne”.

 29. BANITA NSZ said

  @ Pan Boydar

  Pyszna rozmowa aż świerzbi szósty palec.Muszę jednak trzymać rezon mój szef – Error 404 wraca jutro z wakacji i na pewno przejrzy
  moje wpisy.

 30. Boydar said

  Zawsze może Pan Się usprawiedliwić chorobą filipińska z racji wyników Mundialu, zrozumie 🙂

 31. BANITA NSZ said

  Choroba filipińska jest tylko wystawiana na różowosalonowym L4.My podlej urodzeni buszując po ostępach Puszczy Knyszyńskiej za grzybkiem
  możemy wykpić się oparami bimbru na mchu.

 32. Dictum said

  http://yelita.pl/artykuly/art/gronkiewicz-waltz

 33. BANITA NSZ said

  @ 32 Dictum

  Ich dane są nam znane ; prezesów NBP, premierów RP, prezydentów i biskupów.

Sorry, the comment form is closed at this time.