Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Tortura nadziei
  Boydar o „Udu***y cię tak, że się…
  revers o Wolne tematy (23 – …
  matirani o Tortura nadziei
  Zbigniew Kozioł o „Udu***y cię tak, że się…
  Krzysztof M o Tortura nadziei
  Krzysztof M o „Udu***y cię tak, że się…
  Peryskop o Wolne tematy (23 – …
  omega o Wolne tematy (23 – …
  Peryskop o Wolne tematy (23 – …
  lewarek.pl o Ukraina walczy z prawosła…
  Greg o Wolne tematy (23 – …
  minka o Wolne tematy (23 – …
  Voodoosch o Tortura nadziei
  JADAM o Tortura nadziei
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Zbaw nas ode Złego

Posted by Marucha w dniu 2014-07-13 (Niedziela)

Czy horror może przynieść coś dobrego? Czy chorobliwa fascynacja złem, coraz bardziej powszechna we współczesnym świecie, jest w stanie kogoś skłonić do modlitwy? To zaskakujące, ale wiele wskazuje na to, że… tak.

Scott Derrickson wydawać się może typowym przedstawicielem zachwycającego się złem Hollywood. Trudno oczywiście powiedzieć z czego ta fascynacja wynika, czy z chęci pokazywania fizycznego działania Złego, czy przeciwnie – Derrickson jest filmowcem chcącym obrazować raczej walkę ze złem.

Tak czy inaczej, w jego filmach widzimy to, o czym nierzadko opowiadają księża egzorcyści. Pokazuje nam opętanie, zwracając jednak uwagę nie tylko na jego zewnętrzny, spektakularny dla scenarzysty aspekt, ale i na wewnętrzne czynniki sprzyjające działaniu Złego.

Najszerzej znane dzieło Derricksona to „Egzorcyzmy Emily Rose”. Szatanem zajmował się też w kilku innych produkcjach. „Zbaw nas ode Złego” to jego najnowsze dziecko. Łączy w nim dość sztampowe schematy horroru i kryminału. Ważniejszym jednak niż straszące nas ohydztwa jak w każdym horrorze wyskakujące zza pleców, w pokoju śpiącego dziecka, zza okna czy z lustra, jest przekaz filmu.

Tylko katolik może rozprawić się z Szatanem

Produkcja po raz kolejny udowadnia, że by zająć się tematem egzorcyzmów i opętania, konieczne jest stworzenie obrazu katolickiego kapłana. Jedynie taki duchowny będzie bowiem dla widza wiarygodny. Bo któż inny miałby wypędzać Demona? Niewierzący w moc wody święconej pastor? Rozśpiewany baptysta? A może anglikanin, nie wyrzekający się przy chrzcie Szatana i grzechu?

W „Zbaw nas ode Złego” mamy do czynienia z niezbyt oryginalnym zestawieniem kapłana z gliniarzem. Brak innowacji można wyjaśnić autentyczną inspiracją reżysera i scenarzysty – film powstał bowiem na podstawie książki byłego policjanta, któremu w jednej ze spraw towarzyszył ksiądz. Policjant jest u Derricksona typowym szeryfem (niezbyt porywający Eric Bana), pragnącym sprawiedliwości i poświęcającym dla tej idei rodzinę. Kapłan (w tej roli niezły Edgar Ramirez) to natomiast ekscentryczny jezuita, niezakładający sutanny czy koloratki, sam siebie nazywający księdzem-tajniakiem. Każdy jednak, kto obruszy się na długie, kręcone włosy i zarost księdza, niech poczeka do scen egzorcyzmów i zastanowi się, kogo w tych momentach przypomina mu aktor.

Horror z niespodzianką

Historia jest dość oczywista. Policjant nie radzi sobie ze sprawą opętania, sądząc, iż obserwowani przezeń ludzie to osoby chore psychiczne. Nieoczywistym okazuje się dopiero to, co głębiej. W prostym na pierwszy rzut oka horrorze padają fundamentalne pytania o zło i dobro, rozróżnia się zło wynikające z grzechu od zła pierwotnego – szatana. W hollywoodzkim filmie jako najgorszy rodzaj zła wskazane jest zabicie dziecka przez matkę. To wiele mówi w dobie promocji aborcji.

Film Derricksona to z pozoru tylko kryminalny horror, ale to dzięki niemu przypominamy sobie, że Zły zna nasze grzechy i że bez spowiedzi jesteśmy znacznie bardziej podatni na jego działanie. Co ważne, reżyser nie ukazuje tego w sposób oczywisty – owym otwartym na złowieszcze działania szatana wcale nie jest opętany bohater, ale ktoś zgoła inny. W „Zbaw nas ode Złego” zastosowano również figurę ojca, jako obrońcy rodziny. Nie tylko przed zagrożeniami „współczesnego świata”, ale i przed złym duchem. Będąc ojcem, warto o tym obowiązku pamiętać.

Ważnym elementem tej produkcji jest też warstwa dźwiękowa, mająca olbrzymie znaczenie dla fabuły. Często ma ona niewiele wspólnego z muzyką. Ta jednak również jest istotna – zabrzmiał bowiem zespół „The Doors”, znany z satanistycznych inspiracji. Reżyser wyraźnie, zwłaszcza podczas napisów końcowych, daje nam do zrozumienia, że w dzisiejszym plastikowym świecie dostrzega zagrożenie duchowe również w twórczości popularnych zespołów rockowych.

Czy horror może skłonić do modlitwy?

Trudno jest polecać horror. Może budzić wątpliwości, czy wydawanie pieniędzy tylko po to by się czegoś bać, ma jakikolwiek sens. Budzi to również kłopot natury duchowej. A film jest dobrze nakręcony, w trakcie seansu można się solidnie przestraszyć. Na domiar złego, nie można zapominać, że na filmy tego typu nierzadko z niecierpliwością czekają fascynaci zła. Choć wychodząc z kina usłyszałem od jednego z widzów, że musi się czym prędzej pomodlić.

Film „Zbaw nas ode Złego” przypomina przede wszystkim, że ostatnie słowa modlitwy „Ojcze nasz” wypowiadamy nie po to, by uchronić się od chorób czy wypadków losowych. Prosimy Ojca również o uwolnienie od zła pierwotnego. Ode Złego.

Krystian Kratiuk

Zbaw nas ode Złego (Deliver us from Evil).
Reż. Scott Derrickson. Scenariusz: Paul Harris BoardmanScott Derrickson. W rolach głównych: Eric Bana, Edgar Rodriguez. Czas trwania: 118 minut.

http://www.pch24.pl

Komentarzy 7 do “Zbaw nas ode Złego”

 1. Boydar said

  Prosta stoit, szto Dierckson Gajówku znajet i ponimajet 🙂

 2. Ewelina said

  Dobrze, że robi takie filmy, bo ludzie przestają wierzyć w osobowego Złego Ducha i piekło.

 3. Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni? 🙂

  Jak będzie im się to opłacać, to będą świętsi od papieża. A wiatr się zmienia…

 4. Griszka said

  Nie wezmą postaci jakiegoś protestanckiego przebierańca, bo jedynie katoliccy księża i prawosławni duchowni odprawiają egzorcyzmy.

  Co do The Doors. Jim Morrison otwarcie przyznał, że w jego ciele przebywają duchy. On twierdził, że miało to związek z wypadkiem samochodowym, w którym z zginęło kilku Indian jadących na pace pickupa a którego był świadkiem młody Jim. Wtedy duchy zmarłych miały go opętać. Jak naprawdę było to można jedynie spekulować.

 5. Premizlaus said

  Paskudne!
  A i Gajowy niech lepiej galerii nie przegląda, bo jedno zdjęcie przedstawia wypatroszonego z wnętrzności, ukrzyżowanego kota.
  Oglądanie horrorów napawa strachem, a strachem ludzkim karmią się demony.

 6. vigil said

  Kiedy powstanie filw p.t: „I nie wodz nas na pokuszenie”

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: