Dziewięć krajów UE zablokuje sankcje gospodarcze wobec Rosji
Posted by Marucha w dniu 2014-07-16 (Środa)
Dziewięć krajów UE gotowych jest zablokować sankcje wobec Rosji podczas szczytu 16 lipca – poinformowało rosyjskich dziennikarzy źródło dyplomatyczne w stałym przedstawicielstwie jednego z zachodnioeuropejskich krajów przy UE.
„Francja, Niemcy, Luksemburg, Austria, Bułgaria, Grecja, Cypr, Słowenia, a także przewodniczące w UE Włochy nie widzą podstaw do wprowadzenia w obecnych warunkach sektorowych sankcji handlowo-gospodarczych wobec Rosji” – powiedział dyplomata.
Decyzja w sprawie wprowadzenia jakichkolwiek środków ograniczających o charakterze handlowo-gospodarczym Rosji podczas szczytu może zostać podjęta tylko za zgodą wszystkich 28 krajów unijnych.
Komentarzy 7 do “Dziewięć krajów UE zablokuje sankcje gospodarcze wobec Rosji”
Sorry, the comment form is closed at this time.
AlexSailor said
A Węgry?
Griszka said
@1 Zobaczymy podczas szczytu. Wątpię, aby głosowali przeciwko Rosji.
maasteer said
już się powtarzam kolejny raz ale ponownie zapytam – czy Rosja i Chiny nałożą sankcje na UE i uSSa w związku z sytuacją w Syrii (i nie tylko) ??
Griszka said
Jak widać na załączonym obrazku, głos Angeli Merkel w sprawie sankcji nie cieszy się dużym wzięciem w Niemczech. Są rozpuszczane w mediach pogłoski, że ona może być pierwszym kanclerzem wykopanym ze stołka.
maasteer said
Re 4 Griszka
Coż z tego jeżeli z jednego stołka spadnie na inny, być może jeszcze lepszy?
Easy Rider said
I bardzo dobrze, niech się NWO skłóca i w końcu zawali. Sami tego chcieli – poprzez pazerność na zbyt szybkie opanowanie bogactw naturalnych Ukrainy, nie licząc się z tym, że wcześniej czy później dojdzie do poróżnienia na tle odmiennych interesów USraela i UE wobec Rosji. Jak na razie – czas pracuje dla Rosji, chociaż Putina pewnie ręka świerzbi, aby dobić ukraiński żydo-nazizm.
Siggi said
Wskazane,aby więcej uwagi przeznaczyć na ten temat.Sytuacja jest dynamiczna …
Szczyt BRICS jako punkt wyjściowy w tworzeniu nowego świata
Wielu ekspertów zakłada, że szczyt BRICS w Brazylii stał się ilustracją zakrojonych na szeroką skalę zmian w strukturze nowoczesnej geopolityki. Przewodnią myślą zawartą w komentarzach, poświęconych spotkaniu liderów krajów rozwijających się, jest stwierdzenie faktu zmian, jakie dokonują się na światowej arenie politycznej.
Ludzkość wyraźnie wyszła poza ramy schematów geopolitycznych XX wieku. Ponadto w zawrotnym wręcz tempie traci swoją aktualność schemat postradzieckiego „pax Americana”, który Waszyngton stara się narzucać wspólnocie światowej w ostatnich latach. Wymienić tu należy amerykański projekt izolacji Rosji na arenie międzynarodowej przy wykorzystaniu swych własnych możliwości politycznych i gospodarczych, a także zaangażowanie do tego swych młodszych partnerów. Jednak przekonujemy się, że własne możliwości okazują się niewystarczające, a sojusznicy stawiają zacięty opór.
Można z całym przekonaniem stwierdzić, że kraje członkowskie BRICS zajęły wspólne stanowisko w sprawie całego szeregu najbardziej pryncypialnych zagadnień międzynarodowych. Liderzy Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Afryki Południowej oświadczyli, że Iran ma prawo do pokojowego atomu, wezwali do niezwłocznego zaprowadzenia rozejmu w Syrii, potępili sprzeczną z prawem budowę izraelskich osad na palestyńskim terytorium i wyrazili zaniepokojenie sytuacją w Afryce. Ponadto wyrazili głębokie zaniepokojenie w związku z sytuacją na Ukrainie i wezwali do dialogu, deeskalacji konfliktu i powściągliwego zachowywania się przez strony konfliktu.
Mimo sankcji i rozluźnienia stosunków na linii Rosja – Unia Europejska – Stany Zjednoczone, Ameryka Południowa i Azja pozostają niezawodnymi partnerami Moskwy. Odnośnie Banku Rozwoju i funduszu walutowego BRICS, to utworzenie tych instytucji może w pełnym zakresie zmienić całokształt międzynarodowej koniunktury gospodarczej. Na członków grupy BRICS przypada blisko 40 procent ludności świata i jedna czwarta światowego PKB. Ekspert do spraw BRICS w Observer Research Foundation w Indiach Vivan Sharan powiedział:
Upatruję dwie podstawowe przyczyny, które doprowadziły do utworzenia Nowego Banku Rozwoju. Po pierwsze, kraje członkowskie BRICS nie są zadowolone z istniejącego ładu społeczno-gospodarczego na świecie. Na przykład, Indie stawiają sobie za cel przejście z kategorii krajów ubogich do grupy krajów o średnich dochodach, co wymaga wprowadzenia szeregu zmian w infrastrukturze. To samo da się powiedzieć o innych krajach członkowskich. Drugim celem jest stworzenie alternatywy dla ładu światowego, jaki ukształtował się po II wojnie światowej.
Bank BRICS stanie się podstawą finansowej niepodległości krajów rozwijających się, – uważa członek zarządu Centrum Badań Gospodarczych i Politycznych w Waszyngtonie, prezydent organizacji pozarządowej Just Foreign Policy Mark Weisbrot:
Bank Rozwoju BRICS ma powstać jako alternatywa dla MFW i Banku Ś wiatowego, które wywierają negatywny wpływ na gospodarki krajów rozwijających się. Utworzenie Banku BRICS odzwierciedla zmiany w bilansie sił na światowej arenie gospodarczej i politycznej, gdzie Stany Zjednoczone i ich struktury nie zajmują już pozycji dominującej.
Świat nie zamierza powracać do modelu z ubiegłego stulecia, w którym istniały dwa supermocarstwa. Obecnie świat faktycznie stał się wielobiegunowy. Szczyt grupy BRICS w Brazylii stał się kolejnym potwierdzeniem tego faktu.
Świat, szczyt, BRICS, podsumowanie, Polityka
Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_07_16/Szczyt-BRICS-jako-punkt-wyjsciowy-w-tworzeniu-nowego-swiata-8875/