Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  jasiek z toronto o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Szczepan Zbigniewski o Noc Listopadowa czy „burd…
  Halifax o Dlaczego szkoły nie eduku…
  errorous o Sterowanie nacjonalizmami
  errorous o Wolne tematy (83 – …
  Ramirez o Sterowanie nacjonalizmami
  Boydar o List z Moskwy do polskich…
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  koza o Jak wymyślono naród żydowski?…
  coco o List z Moskwy do polskich…
  lewarek.pl o Wolne tematy (83 – …
  revers o Wolne tematy (83 – …
  Kojak o Parura, rura, rura…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

System z Bretton Woods w kontekście nowoczesnej geopolityki

Posted by Marucha w dniu 2014-07-23 (Środa)

Dokładnie 70 lat temu w amerykańskiej miejscowości Bretton Woods (w stanie New Hampshire) zakończyła się międzynarodowa konferencja, która legła u podstaw nowego globalnego systemu finansowego. W tym czasie trawała jeszcze II wojna światowa, ale przywódcy czołowych państw próbowali opracować podstawy powojennego świata finansów.

[Znam tylko jeden naród, który potrafi z wyprzedzeniem nie tylko kilkudziesięciu, ale i kilkuset lat planować swoje szubrawstwa. Tacy np. Polacy nie tylko nie potrafią zaplanować niczego na rok naprzód, ale i zapominają, co było dwa dni temu, – admin]

Podstawy wprawdzie zostały opracowane – ale nie uchroniło to świata przed „wojnami walutowymi” – uważa nasz komentator Piotr Iskenderow.

W pracach konferencji w Bretton Woods, która trwała od 1 do 22 lipca 1944 roku, uczestniczyło 730 delegatów z 44 krajów członkowskich koalicji antyhitlerowskiej. Przedstawiciele największych mocarstw nie mieli wątpliwości, że świat potrzebuje jasnych zasad polityki pieniężnej.

W rezultacie pojawił się system, który miał zapewnić odbudowę powojennego świata oraz rozwój światowej gospodarki. System ten wiązał kurs dolara z ceną złota – 35 dolarów za uncję. Poza tym wprowadzał sztywne kursy wymiany walut państw uczestniczących w systemie na dolara oraz dopuszczał ​​poważne zmiany w kursach walut jedynie w przypadku rewaluacji lub dewaluacji.

Kluczowe kompetencje w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu zostały przekazane Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) oraz Międzynarodowemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju (MBOiR).

Powiązanie globalnego systemu finansowego z dolarem, a dolara ze złotem stworzyło z kolei warunki do przekształcenia Stanów Zjednoczonych w główne centrum finansowe świata, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oraz Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (MBOiR) stały się w rzeczywistości narzędziem walki geopolitycznej Waszyngtonu.

Jedną z konsekwencji tego systemu było wzmocnienie wpływów korporacji transnarodowych (TNK), wśród których kluczową pozycję zajął amerykański biznes.

W dzisiejszym świecie konfrontacja pomiędzy rządami krajowymi a korporacjami transnarodowymi szczególnie się zaostrzyła – jest to główne zagrożenie dla globalnego systemu gospodarczego – podkreślił w wywiadzie dla Głosu Rosji dyrektor rosyjskiego Instytutu Globalizacji i Ruchów Społecznych Boris Kagarlicki:

Zaistniała sytuacja „niekontrolowanego chaosu”, doprowadziła do wojny wszystkich przeciw wszystkim. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest oczywiście wzrost protekcjonizmu. Nie można nic tu zrobić. Jest to prawidłowy sposób na przywrócenie kontroli nad światowym systemem gospodarczym.

Nie jest przypadkiem, że Związek Radziecki, choć podpisał dokumenty końcowe konferencji, nie ratyfikował ich. W 1970 roku „złoty standard” został odwołany. Stało się to z inicjatywy samych Stanów Zjednoczonych.

Formalnym „początkiem końca” systemu z Bretton Woods była odmowa w 1971 roku prezydenta Stanów Zjednoczonych Richarda Nixona dokonania, na wniosek Francji, międzypaństwowej transakcji wymiany dolarów na złoto. [Nie wymienimy wam dolarów na złoto – i co nam zrobicie? – admin] Tymczasem system z Bretton Woods zobowiązywał Stany Zjednoczone do wykonywania podobnych operacji.

Od 1978 roku na świecie obowiązywał tak zwany system „jamajski”, oparty na zasadach swobodnego przeliczania walut oraz na stałych zmianach kursów wymiany walut. Jednak dolar zachował swoją dotychczasową kluczową pozycję w globalnych transakcjach, a System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych zmienił się w efekcie w światową prasę drukarską. Odrzucenie „złotego standardu” umożliwiło pojawienie się „standardu papierowego”, kurs dolara został uzależniony od skali jego emisji przez System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych oraz dynamiki cen ropy naftowej.

Nieprzypadkowo coraz więcej wpływowych polityków i biznesmenów występuje przeciwko potędze „papierowego dolara”. Praktycznie dzień przed obecną rocznicą systemu z Bretton Woods dyrektor generalny francuskiej spółki paliwowej Total Christophe de Margerie oświadczył, że nie widzi „powodu, dla którego za ropę należy płacić wyłącznie dolarami”. Uważa on, że nie da się całkowicie zrezygnować z dolarów, jednak „byłoby wspaniale, gdyby euro było wykorzystywane częściej”.

Tymczasem skuteczniejszymi środkami walki z potęgą dolara mogą być nowe regionalne organizacje gospodarcze i handlowe – przede wszystkim oparte na organizacji BRICS. Umowy w ramach BRICS bazują na wzajemnie korzystnych rozwiązaniach politycznych, przy tym sprawdzonych ekonomicznie. Właśnie to odróżnia je od mechanizmów opracowanych w ramach Unii Europejskiej. W tym kontekście, dyrektor Instytutu Bankowego Wyższej Szkoły Gospodarki Wasilij Sołodkow, przypomniał o wprowadzeniu w strefie euro wspólnego nadzoru bankowego:

Władze strefy euro porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnego nadzoru bankowego. Jednocześnie w cieniu pozostaje kwestia wprowadzenia wspólnej polityki fiskalnej. Bez podobnej polityki nie ma sensu wspólny nadzór bankowy. Przykład ten jasno pokazuje brak zdecydowania politycznego oraz podejścia ekonomicznego w tej sprawi

http://polish.ruvr.ru

Komentarze 3 do “System z Bretton Woods w kontekście nowoczesnej geopolityki”

 1. semperparatus said

  Obecnego systemu ekonomicznego świata nie da się już utrzymać…on musi paść…jest tylko pytanie kiedy i co powstanie na jego miejscu…W interesie ludzkości jest oparcie przyszłych walut na złocie i srebrze-to by chociaż częściowo uzdrowiło przekręty w finansach i ograniczyło okradanie ludzi…Natomiast banksterzy i politycy przez nich przekupieni marzą zapewne o pieniądzu elektronicznym…jako elemencie wprowadzanego NWO niewolącego każdego z nas…Jakie będzie rozwiązanie-dowiemy się niebawem…

 2. Romank said

  Nie da sie utrzymac- ale hegemonii tego systemu…chyba ze sila…i jak widac sa Uklady do tego prace za wszelka cene. Ale hegemonem Uklad juz nie jest. BRICS stal sie konkurentem i alternatywa dla IMF… Przez jakis czas systemy beda funkcjonowac rownolegle a nawet probowac kooperowac..ale to bedzie powodowalo ruchy wewnetrzne i to gwaltowne…pociagajac za soba radykalne zmiany polityczne,
  Dlaczego?
  Dlatego, ze teraz obydwa Systemy bazuja na parytecie papieru…ale jako zapisu transackcji wprowadzjac barter na umownych zasadach…. i konkurencja polega na tym, ktory papier ma pokrycie w rzeczywistosci.. To doprowadzi do stalej zmiany Pieniadza opartego na parytecie dlugu, na pieniadz oparty na czym realnym…do metalu wlacznie. Stad skupowanie przez Chiny metali, Indie , Rosje, i Argentyne czy RPA…
  Najbardziej ucierpia ci , ktorzy skumulowali ogromne sumy dlugu, jako wlasne oszczednosci i inwestement…idacy w miliardy…Zamienic tego w majatek trwaly , zloto etc sie nie da…bo tego fikcyjnego majatku w dlugach jest kilkasetkrotnie wiecej niz majatku na kuli ziemskiej….i nie da sie zmienic matematyki: (-1 + 1=0_)
  Sad taka pogon na…prywatyzajce…majatkow narodow..i samych narodow..i najwieksza w tym procederze ( neoniewolnictwa) rola wielkich miedzynarodowych korporacji….i usilowanie przez nie zastapienia Panstwa Narodowego.
  Nastepuje to poprzez wykup ludzi pelniacych role przywodzcze i role organow panstwa.
  DOkladnie to co dzieje sie w POlsce i wiekszosci krajowe Europy Wschodniej z jhaskraymn przykladem Ukrainy.

 3. Ex said

  @2 Dokładnie tak.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: