Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Czy Obama doprowadzi świat do nowej zimnej wojny?

Posted by Marucha w dniu 2014-08-01 (Piątek)

Czy nowe sankcje wobec Rosji oznaczają, że świat rozpoczyna nową zimną wojnę? To było pierwsze pytanie skierowane do prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy po ogłoszeniu przez niego w dniu 29 lipca, szeregu nowych ograniczeń wobec rosyjskiej gospodarki. „Nie – odpowiedział prezydent – to nie nowa zimna wojna. To wyjątkowa sytuacja…”. Jak mówią Anglicy: „Nie wierzcie w nic, dopóki nie usłyszycie oficjalnego zaprzeczenia”.

O Pokojowej Nagrodzie Nobla dla Baracka Obamy, wręczonej mu przedwcześnie w 2009 roku, już dawno zapomniano jako o historycznej niedorzeczności. Nie ma w tym nic zaskakującego. Obecnie wszystkie państwa, które dotknęła aktywna polityka Waszyngtonu w trakcie trwania „warty Obamy”, albo „płoną” i częściowo lub całkowicie utraciły swoją państwowość – jak w przypadku Ukrainy, Libii czy Iraku – albo są w stanie wojny domowej jak Syria, albo jak w przypadku Afganistanu zbliżają się właśnie do wymienionych stanów.

W związku z tym, że inicjatorem absurdalnych, niczym nie potwierdzonych zarzutów wobec Rosji, dotyczących „agresji” na Ukrainę oraz sankcji wobec Moskwy, jest właśnie Waszyngton, to wniosek dotyczący tego, kto prowadzi świat do zimnej wojny jest jednoznaczny.

Przewodniczący Komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow na swoim Twitterze napisał: „Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zostanie zapamiętany nie jako rozjemca, lecz jako prezydent, który rozpoczął nową zimną wojnę. Jego działania doprowadzają tylko do kolejnych konfrontacji na świecie, zarówno lokalnych, jak i globalnych”.

Do tej samej serii należą próby Stanów Zjednoczonych przypisania Rosji tragedii malezyjskiego Boeinga 777 oraz oskarżenie Rosji o domniemane naruszenie traktatu INF (Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu) z 1987 roku mówi prezes Akademii Problemów Geopolitycznych, Konstantin Siwkow. Rosyjscy eksperci do spraw obrony przeciwlotniczej uważają, że malezyjski samolot nie mógł być zestrzelony przez kompleksy przeciwlotnicze Buk M1, gdyż powstańcy ich po prostu nie posiadają, mówi Konstantin Siwkow.

Pierwszym charakterystycznym wyróżnikiem użycia takiej rakiety jest pozostająca na niebie po jej wystrzeleniu przez około 10 minut smuga kondensacyjna. Na czystym niebie nikt jednak jej nie zaobserwował. Samolot zdecydowanie został zestrzelony przez myśliwiec. Nawet przy największej wyobraźni nikt nie twierdzi, że siły samoobrony na wschodzie posiadają własne lotnictwo.

Konstantin Siwkow, w przeszłości pracownik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, oskarżenia wobec Moskwy o rzekome naruszenie warunków umowy o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu z 1987 roku, nazywa całkowicie pozbawionymi skrupułów. W Rosji rzeczywiście prowadzone są prace modernizacyjne rakiet średniego i małego zasięgu. Tylko chodzi o rakiety okrętów podwodnych, które nie podlegają warunkom umowy, powiedział ekspert.

Stany Zjednoczone narzuciły już Europie swoją politykę i obecnie jesteśmy bardzo blisko nowej fazy zimnej wojny – uważa dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Europejskiego Instytutu Europy Rosyjskiej Akademii Nauk Dmitrij Daniłow. Problem polega jednak na tym, że wyjście z tej fazy jest o wiele bardziej niepewne, niż było to w latach 90. ubiegłego wieku. Można bez końca liczyć straty ekonomiczne dla biznesu w Europie i Rosji spowodowane sankcjami, ale mamy tu do czynienia z czymś znacznie poważniejszym, twierdzi Dmitrij Daniłow.

Chodzi o strategiczną zmianę orientacji Rosji, o strategiczną zmianę orientacji Europy. To, co nazywamy „europejskim wyborem Rosji” stoi obecnie pod znakiem zapytania. Teraz mówimy już o tym, że Rosja zmuszona jest do poszukiwania dodatkowych możliwości własnego rozwoju oraz alternatyw. Europa idąc drogą, którą sama wybrała lub która została jej narzucona, traci Rosję w charakterze strategicznego partnera.

Oczywiście, nie weszliśmy jeszcze całkowicie w stan zimnej wojny, choć jesteśmy już bardzo blisko – uważa inny wybitny rosyjski analityk, profesor Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej Władimir Sztol. Moskwa powinna jasno określić swoją „czerwoną linię”, przekroczenie której będzie oznaczać nie tyle rozpoczęcie zimnej wojny, ile coś znacznie bardziej niebezpiecznego. Chodzi o wstąpienie Ukrainy do NATO – powiedział Władimir Sztol.

Kroplą, która przepełni czarę goryczy może być dla Rosji obecność wojsk NATO na terytorium Ukrainy. Jeżeli my, w swoim czasie, dostatecznie niemrawo zareagowalismy na wstąpienie do NATO państw Układu Warszawskiego, a następnie niektórych republik radzieckich, to dzisiaj wstąpienie Ukrainy albo obecność wojsk NATO na tej terytorium, będzie uważane za przekroczenie „czerwonej linii”, przed którą nadal możliwe jest utrzymywanie normalnych stosunków.

Barack Obama podczas spotkania z dziennikarzami w dniu 29 lipca powiedział, że Stany Zjednoczone nie rozważają udzielania pomocy wojskowej Ukrainie poprzez dostawy broni i sprzętu. Na razie. Dlatego być może, jest jeszcze czas, aby zapobiec nowej zimnej wojnie.

http://polish.ruvr.ru/

Komentarzy 10 do “Czy Obama doprowadzi świat do nowej zimnej wojny?”

 1. Juziek said

  Ten czarny Kenijczyk, laureat pokojowej nagrody Nobla odkąd zasiada na stanowisku prezesa USI tak buduje pokój na świecie, że świat już znajduje się w okresie zimnej wojny i zmierza w kierunku III wś.

 2. akej said

  Najbardziej glupi jest tytul artykulu. Kazdy powinien wiedziec, ze zimna wojna zaczela sie wczesniej. Jej pierwszym etapem bylo rozwalenie Jugoslawii, potem prowokacje w Bosni, utworzenie „panstwa” Kosowa i, oczywiscie, rewolucja pomaranczowa na Ukrainie.

 3. akej said

  @ 2
  Zapomnialem o bombardowaniu Serbii oraz o Libii i Syrii.

 4. Romank said

  Jaka zimna wojna..wlasnie zatlukli grupe doradcowe amerykanskich z generalem na czele…
  gneral Keith Randy Allen nie zyje…

 5. wi42 said

  @4,RK
  Zeby tylko w tej „zimnej” wojnie wszyscy nie wyparowali

 6. wi42 said

  @4 RK Rus Zakarpacka: albo odwolaja mobilizacje, albo oglasza niepodleglosc

 7. Romank said

 8. Siggi said

  Łamienosow :

  Czytam komentarze niektórych i pojąć nie potrafię jak przy pomocy tak prymitywnej propagandy można tak łatwo zapędzić motłoch do okopów..,wmówić,że Rosja chce napaść na Polskę i kraje bałtyckie,że dzieci nie pójdą we wrześniu do szkoły..,bo rosyjskie wojska.tylko czekają na rozkaz..i podobne pierdoły…Ludzie !!!-Czy żeście się na łby z małpami pozamieniali,zatraciliście zdolność racjonalnego myślenia?Przecież same tylko USA wydają na zbrojenia tyle, ile reszta świata razem wzięta.!!! Przcież nie trzeba być specjalnie bystrym,by zdawać sobie sprawę,że Rosja może uderzyć jedynie będąc w śmiertelnym niebezpieczeństwie,gdy zostanie tak sprowokowane,że będzie to dla niej być,albo nie być ..,a gdy do tego dojdzie,to ze ZDERZAKA EUROPY jakim jest Polska i Polacy kupka skażonego radioaktywnie gruzu zostanie.,To nie gra,przed monitorem wojny nie obejrzycie przygłupy..Myślicie,że będziecie jak w Powstaniu Warszawskim na barykadach,po lasach się chować.,że będzie jak w Afganistanie..,w Bieszczadach..? TO BĘDZIE WOJNA TOTALNA..,INNY WYMIAR.,ROZUMIESZ? !!! Po co obie strony trzymają tysiące rakiet balistycznych..,dla dekoracji ?

 9. Re: 8 Siggi…
  Moze dodam tylko, ze Stany Zjednoczone(go) zydostwa w Polnocnej Ameryce sa zadluzone wobec lichwiarzy na taka sume, niz wszystkie pozostale panstwa na swiecie razem wziete nie maja takiego zadluzenia wobec lichwiarskiego syndykatu finansowego.
  USA de facto jest czterokrotnym BANKRUTEM!!! (siedzacym w lichwiarskiej kieszeni po uszy) i to zydzi, ktorzy calkowicie kontroluja USA (rowniez i nasz jewRoland) doprowadza (podpala) swiat tak, ze swiat jeszcze takiego „ognia” nie widzial…
  =============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 10. Siggi said

  aD-9
  http://finanse.wp.pl/gid,16748992,kat,1033801,page,12,title,Najbardziej-zadluzone-kraje-na-swiecie,galeria.html

  http://www.nationaldebtclocks.org/

  http://www.zegardlugu.pl/

  http://www.usdebtclock.org/

  Z tem,że ich-hegemona przewaga polega na tem,że pełną parą produkują zielone.Inni muszą coś przehandlować,żeby te zielone mieć,albo…..też drukować.Podobno 30% a może więcej zielonych ,to produkcja poza FED-em.Struktura długu USA na pierwszym miejscu podaje własnych ob.którzy najwięcej wykupili obligacji skarbowo-rządowych,a Chińska Republika Ludowa jest dopiero na ósmym miejscu co do kwoty obligacji.No ciekawe …Coś trza z tem zrobić.
  Z historii jest analogia.A.Hitler dokonał „cudu” gospodarczego i doprowadził do gigantycznego zadłużenia Rzeszy poprzez sprzedaż dobrze oprocentowanych obligacji.Najwięcej kupiło papierów finansistów żydowskich z Wall Street.Są dokładne dane o strukturze wierzycieli Rzeszy.Bez tych środków nie byłoby intensywnego zbrojenia wermachtu i 1 września. Itd.itd.itd…

Sorry, the comment form is closed at this time.