Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kajto o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  Boydar o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  Kajto o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  Kajto o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  bryś o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  Janekzlasu o Były prezes Legii ujawnia, jak…
  Boydar o Ukrainiec odpowie za handel lu…
  Novy o Nasza demokracja po „operacji…
  wildEast o Nasza demokracja po „operacji…
  Krzysztof o Tragedia Ukrainy
  Yagiel o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  bryś o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  brys o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Klauzula sumienia dla … księży ?!

Posted by Marucha w dniu 2014-08-13 (Środa)

Coraz częściej słyszymy w Polsce o klauzulach sumienia tworzonych dla różnych grup zawodowych – lekarzy, nauczycieli, prawników. Klauzule sumienia mają uzupełniać niedoskonałe prawo, fastrygować je, by przynajmniej jednostki świadome dobra i zła nie musiały partycypować w czynach niezgodnych ze swoim sumieniem. A zatem klauzule sumienia to wyjątek od zła powszechnie dopuszczanego w jakiejś przestrzeni.

Czy pomyśleliście kiedyś o klauzuli sumienia dla … księży?

Chodzi mi o to, czy ksiądz – tradycjonalista mógłby powołać się na taką klauzulę, by nie partycypować w rozmaitych szaleństwach akceptowanych przez współczesne posoborowie.

Pewne przesłanki ku temu istnieją w prawie kanonicznym, na przykład:

– kapłan ma prawo do indywidualnego celebrowania Mszy, bez konieczności włączania do koncelebry (KPK 1983 Kanon 902),
– kapłan może odmówić udzielenia wiernym Komunii świętej na rękę, jeśli mogłoby zachodzić niebezpieczeństwo profanacji (Redemptionis sacramentum, 92),
– „W Mszy sprawowanej bez ludu każdy kapłan katolicki obrządku łacińskiego, tak diecezjalny, jak i zakonny, może korzystać z Mszału Rzymskiego, wydanego przez błogosławionego Papieża Jana XXIII w 1962 roku lub z Mszału Rzymskiego, promulgowanego przez Papieża Pawła VI w 1970 roku, a to jakiegokolwiek dnia, wyjąwszy Triduum Święte” (Summorum Pontificum, 2).

Jednak powiedzmy sobie szczerze: zapisów tych jest bardzo niewiele, są one zwykle obwarowane rozmaitymi okolicznościami (obiektywnie rzecz biorąc niebezpieczeństwo profanacji Najświętszego Sakramentu występuje zawsze, jeśli jest On przyjmowany na dłoń, ale to do posoborowych mózgów nie dociera), a doświadczenie życia codziennego nie sprzyja korzystaniu z nich.

Nawet jeśli dokument jest tak jednoznaczny jak Summorum Pontificum, to praktyka pokazuje, iż „prawo się nie przyjęło”. W całej Polsce, kraju o jednym z większych zainteresowań tradycyjną liturgią w skali świata, nie ma nawet pięciu miejsc, w których byłaby jawnie celebrowana codzienna Msza w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego! Równocześnie sam znam przynajmniej kilkunastu duchownych, którzy pragnęliby korzystać z tych zapisów. Nie mogą ….

Oburzamy się, że prof. Chazan został zwolniony z pracy w związku z działaniem zgodnym z własnym sumieniem, a czy dostrzegamy, jak wiele posoborowych przepisów oraz praktyk (niezgodnych z przepisami lub znajdujących się w próżni prawnej) jest niezgodnych z dobrze uformowanym sumieniem katolickiego kapłana ?!

Odprawianie Nowej Mszy, udzielanie Komunii Świętej na rękę, niemożność poprawnego korzystania z Mszału Posoborowego (orientacja przodem do wiernych jako jedyna możliwość, Kanon Rzymski za długi, scholka liturgiczna musi gdzieś się wykazać), niemożność krytyki rozmaitych praktyk zmieniających doktrynę (np. akukumenizmu, ale także parcia na ułatwienie stwierdzania nieważności małżeństw), konieczność pogodzenia się z tolerowaną przez przełożonych kondycją moralną współbraci w kapłaństwie – wszystko to są bardzo silne przesłanki o łamaniu zasad, którymi powinni się kierować kapłani.

Być może opracowanie kompleksowej klauzuli sumienia tradycjonalisty przemówiłoby do niektórych rozumów i serc. Dzięki sytuacji środowiska lekarskiego wielu katolików zaczęło rozumieć, że prawo Boże jest ważniejsze od prawa stanowionego przez ludzi.

Czy jedyną, jakże niedoskonałą, formą „klauzuli sumienia” dla księdza ma być we współczesnym świecie spakowanie torby i dołączenie do wspólnot tradycjonalistycznych pozostających „w niepełnej łączności” z „Kościołem Posoborowym”?

Jako pacjenci chętniej korzystamy z usług lekarzy kierujących się dobrze ukształtowanym sumieniem, którym możemy zaufać, że będą dbać o dobro pacjenta. Że nie zaprzestaną terapii, by pobrać z nas organy i wszczepić je oczekującym bogaczom, że nie będą na nas prowadzić eksperymentów w celu sporządzenia artykułów potrzebnych do pracy naukowej. Analogicznie powinniśmy wspierać „lekarzy dusz”, by i oni mogli nas naprawiać – obmywać z grzechu, korygować nasze wady, formować nasze sumienia.

Kościół katolicki w Polsce, który zdecydowanie za bardzo odszedł od idei Mistycznego Ciała Chrystusa ku praktyce skoncentrowanej na sobie korporacji, potrzebuje kapłanów sumienia.

Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa.

Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!

Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło, w myśl słów św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12,21). Być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać.

Być człowiekiem sumienia, to znaczy angażować się w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju, w naszych rodzinach, w społecznościach, w których żyjemy, i w całej Ojczyźnie; to znaczy także podejmować odważnie odpowiedzialność za sprawy publiczne; troszczyć się o dobro wspólne, nie zamykać oczu na biedy i potrzeby bliźnich, w duchu ewangelicznej solidarności: „Jeden drugiego brzemiona noście” (Ga 6,2). – Jan Paweł II, Skoczów, 22 maja 1995.

http://przedsoborowy.blogspot.com

Komentarzy 18 do “Klauzula sumienia dla … księży ?!”

 1. Joannus said

  ”Jako pacjenci chętniej korzystamy z usług lekarzy kierujących się dobrze ukształtowanym sumieniem, którym możemy zaufać, że będą dbać o dobro pacjenta. Że nie zaprzestaną terapii, by pobrać z nas organy i wszczepić je oczekującym bogaczom, że nie będą na nas prowadzić eksperymentów w celu sporządzenia artykułów potrzebnych do pracy naukowej. Analogicznie powinniśmy wspierać „lekarzy dusz”, by i oni mogli nas naprawiać – obmywać z grzechu, korygować nasze wady, formować nasze sumienia.”

  Otóz to.

 2. JO said

  JPII pieknie napisal o „czlowieku sumienia”, jednak nie pisal o Jaka Prawde Chodzi, o jaka Sprawiedliwosc, jaka milosc i pokoj i jaka SOLIDARNOSC.

  Przekonany jestem, ze chodzilo Zydowi JPII o Solidarnosc KORowska, Milosc w rozumieniu – MNNNNILOSCI polaczanej z kopulacja na bazie sexizmu nieodlacznego z promowanym modernizmem- liberalizmem przez tego Ojca Soborowego, no i sprawiedliwosc „Starszych braciw w wierze”,

  Bo to wszystko otrzymujemy po Zlikwidowaniu Tradycji Katolickiej przez Tego Jej Morderce.

  Za to mamy JPII dziekowac i powielac jego Talmudyczne Teksty.

 3. Atanazy said

  Ks. Lemański też by się powołał na „klauzulę sumienia”.
  Uważam, że w Kościele Katolickim nie da się takiego mechanizmu ustanowić bez powodowania większych szkód.

 4. adsenior said

  No już widzę, ze Pan Atanazy mnie ubiegł, tak gadzinówka wymiotna, winna dać glejt, na klauzulę sumienia, osobie z której robi świętego męczennika!

 5. Premizlaus said

  Karol Wojtyła był do końca aktorem, który żył w zakłamaniu. Jego nauczanie tutaj przytoczone, to czysty antropocentryzm. Nie rozumiem, jak ktoś, kto się określa mianem „przedsoborowy”, może przytaczać nauczanie tego faworyta żydomasonerii.

 6. JO said

  ad.5. Ja rowniez NIE rozumiem tego.

  Odbieram to jako Talmudyczna – swiadomoa lub nie – prowokacje oraz indoktrynacje naka Zyda – JPII

  0.00 Tolerancji dla Modernistow i ich jakichkolwiek wypowiedzi

 7. Joannus said

  Ad 5
  Słuszne uwagi.
  1. Nawoływanie JP II do kierowania się sumieniem, to praktycznie wskazywanie na kroczenie drogą subiektywnych wyborów ludzkich, determinowanych nabytymi poglądami, zamiast obowiązku dążenia do prawdy objawionej i jej kontynuacji w niezmiennej nauce Kościoła świętego. Przykład. Przecież jakieś sumienie maja i nim się kierują zwolennicy NWO.
  Dlatego kierując sie sumieniem można było całować Koran, zakazywać Mszy świetej, zastepujac ją zgromadzeniami ludu, wywalać ołtarze, dowartościowywać nieprzyjaciół Chrystusa Pana, heretyków i schizmatyków,czy wyznawców Wodo, a wiernych Tradycji sekować na różne sposoby itd.itp.
  2. Co do aktorstwa, jak wiemy jest niczym innym jak udawaniem.
  3. Faktycznie to jakiś dziwoląg w posiłkowaniu się ” przedsoborowego” cytatami soborowego i posoborowego aktywisty.

 8. Prezeus said

  Proponowałbym jeszcze analogiczną kauzulę dla PODATNIKA. Przecież nie każdemu sumienie pozwala płacić za nierzetelnie świadczone przez aparat państwowy usługi.

 9. Romank said

  CO to jest???????????????? Quzwa!!!!!
  Klauzula Sumienia!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????????
  Kto ja stanowi i zakresla jej granice”?”?”???????????

  Sumienie albo sie ma albo nie!

 10. Romank said

  TO jest front wojny propagandowej….a z tego frontu zdezerterowal ten , ktory powinien na nim byc za dowodce….KOSCIOL!!!!! W Polsce skorduplaly Episkapus uciekl…dal pole…za miche…!!!! i swiety spokoj:-)))
  Wymysly semantyczne maja za zadanie zmiane pojecia ” Sumienie” z docelowym calkowitym jego wyeliminowaniem,, dokladnie- tak samo- jak zrobiono z prawda!!!
  Wlasnie przy pomocy takich kurdupli- jak Ks.prof, Tischner..zartobliwie uznajacy relatywizm mowiac, ze jest prowda , tysz prowda i gownoprowda…w taki tooto zartobliwie cwany ,przez zyc przepychany..sposob!
  Tak samo- jak zlo..mniejsze, wieksze///mozna wybrac… ALE TU NA DRODZE STOI SUMIENIE…
  no i co zrobic??? Ano zmienic jego sens….poprzez wprowadzenie klauzuli…sumienia:-))_) jako kryterium sumiennosci:-))) co natychmiast pozwoli nam na kryterium prawdziwosci i dobrotliwosci… i natychmiast da nam mozliwosc relatywistyycznego rownania:-)_)_) KIMac…!!!!
  Ryczy demon przez swoje medium!!!!!!
  Jaka prawda, jaki pokoj, jakie sumienie, jaka milosc”””””???? a ile masz tych milosci??prawd???sumien????
  Toc juz Gazdzinka Jantoszka odpowiedziala na pytanie pytaniem na Nieszporach , kiedy to Gazdzino puscili baka i odwracajac sie zapytali:
  -A ftoro to????
  Na co mlodo gazdzinka Jantoszka odpowiedziala rezolutnie i szeptem na caly kosciol ,ze Jegomosc uslyszeli…
  _ Aaaaa, to wy Gzdzino dwie dupy mocie?????

 11. Marucha said

  Widzę, że wiele osób miesza z błotem powoływanie się na sumienie…
  A sumienie jest darem Boga.

 12. Romank said

  Rozum tez- panie Gajowy-…. i Wolna Wole….no i co???
  Pogonili prof Razny,,pogonili prof Chazana…pogonili w ciagu jednego pokolenia 1/3 Polakow…
  no i co???? ..no i nic…….
  I niebo gwiazdziste nade mna…modl sie za nami….
  Na sumienie sie nie mozna powolywac…. to nie jest cos co widac…. Czlowiek musi sie zachowac…tak , ze swiadkowie jego akcji ze zdumieiem otworzyli geby i powiedzieli…ludzie..chodzcie zobaczcie…patrzcie dzieci, bo moze drugi raz tego w zyciu nie zobaczycie,,,,.to Czlowiek..ktory MA sumienie….swoje sumienie….

  A jak ze sumieniami tych ,ktorzy tu wala sie w cudze piersi, roztrzasajac cudze sumienia….i zalujac za cudze grzechy??????
  Kara wasza bedzie straszna……

 13. Boydar said

  Jaka znowu „klauzula sumienia” dla księży !!!

  Samo bycie księdzem, to już jest clou takiej klauzuli. Prawdziwym księdzem, a nie takim od Brystygierowej czy z delegacji kahału.

  Podane przykłady – „… kapłan ma prawo do indywidualnego celebrowania Mszy …”, „… kapłan może odmówić …”, nie są związane z sumieniem tylko z rozumną oceną sytuacji i wyborem najlepszego sposobu realizacji posługi. Czy Autor wie co to zwierzę, te sumienie ? Chyba nie wie, bo tam gdzie czytał to na pewno nie pisało.

  Swoją drogą, tekst ” … odmówić udzielenia wiernym Komunii świętej na rękę, jeśli mogłoby zachodzić niebezpieczeństwo profanacji …” powala na kolana; „jeździć można lewą stroną oraz wyprzedzać na pasach, chyba że widzimy patrol drogówki”. Takie samo szambo.

 14. Marucha said

  Re 12:
  Panie Romanie, moje sumienie było, jest i pozostanie moim najwyższym prawodawcą, bo wierzę, że przez nie przemawia Bóg, nawet do ludzi niegodnych.
  Sumienie otrzymujemy przy urodzeniu. Później uczymy się je rozumieć i odczytywać, a pomaga nam w tym nauka Chrystusa i ci nauczyciele, którzy ją głoszą i praktykują.

  Niektórzy je odrzucają albo fałszywie się na nie powołują, czyniąc rzeczy złe.

  Z tego NIC dla mnie nie wynika. NIC.

 15. zetef said

  Tego się można było spodziewać. Teraz zacznie się wyścig kto jest bardziej katolicki i kto ma wrażliwsze sumienie. Już ponoć nauczyciele tworzą własną klauzulę. A w kolejce stoją policjanci, urzędnicy skarbowi, uczniowie szkól ponadpodstawowych i cała reszta skołowanej hołoty.
  Niektóre rzeczy z nadmiaru entuzjazmu można ośmieszyć. I to właśnie się robi.
  Sama ‚Klauzula sumienie’ dla lekarzy napisana jest przez durnia bez wykształcenia i polotu. O ile do treści nie można mieć zastrzeżenia (sumienie to sumienie, i jak pisze Gajowy, albo się je ma albo nie) to forma jest co najmniej infantylna.
  Mnie osobiście rozwala 2 punkt tej deklaracji. Aż mi się nie chce wierzyć, ze pisał to lekarz.
  Brzmi on następująco: ‚UZNAJĘ iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga,
  jest święte i nietykalne: ‚
  I na tym właściwie można by skończyć. Jakie nietykalne?
  Lekarz (chirurg, ginekolog, pediatra i cała reszta medyków) codziennie gwałci ową nietykalność. Bo czym jest dowolna operacja jak nie naruszeniem owej nietykalności. Chcieli dobrze a wyszło jak zawsze. Nadgorliwość ośmiesza.

 16. JO said

  ad.15. Tak, tu w Gajowce ktos wkleil zmieniony tekst, bo zauwazyl lapsusy…

  Jednak sama idea deklaracji jest bardzo dobrym pomyslem, to jakby potwierdzenie raz jeszcze przysiegi lekarskiej.

  W czasach Liberalizmu….Inne zawody powinne miec swoje deklaracje w zgodzie z nauczaniem (Tradycyjnego) Kosciola Katolickiego – czyli w zgodize z Tradycja Katolicka.

 17. Joannus said

  Ad 15
  ”Mnie osobiście rozwala 2 punkt tej deklaracji. Aż mi się nie chce wierzyć, ze pisał to lekarz.
  Brzmi on następująco: ‚UZNAJĘ iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga,
  jest święte i nietykalne: ‚”

  Chyba się pan zapędził w osądach, nie uwzględniając chociażby praktykowanego uśmiercania dla pozyskania przeszczepów.
  Natomiast przytaczane operacje słuzące ratowaniu zdrowia i życia nie są naruszeniem nietykalności, we wlaściwym rozumieniu rzeczy.

  Nie inaczej. Twierdzenie, iż operacja mająca na celu ratowanie życia czy zdrowia człowieka jest „naruszeniem jego nietykalności” jest absurdalne.
  Admin

 18. Prawda nas wyzwoli said

  Slowa ktore wypowiedzial Jan Paweł II, w Skoczowie, 22 maja 1995 sa napisane przez kogos innego. On tylko je odczytal. A przemowienia pisano tak aby uspic Polakow i przejac calkowicie Polske i Kosciol Katolicki w Polsce przez Zydow. Mial sztab ludzi ktorzy przygotowywali jego wizyty w Polsce i byli ludzie m.in. na KUL prof. Tadeusz Styczeń ktorzy pisali mu przemowienia. (przechrztom zydowskim nadawano imiona miesiecy, dni tygodnia np. zydowka i feministka Magdalena Środa etc)
  Karol Wojtyla mial kilka twarzy (Mickiewicz mowi o trzech).
  Zaprowadzil na duchowe manowce miliony ludzi.
  Sluzyl przede wszystkim zydom, ktorzy sa narzedziem sztana.
  Owoce jego pasterzowania sa zatrute co widac golym okiem.
  Polska jest w niewoli zydowskiej czyli ludzi z synagogi sztana.
  To byl wilk w owczej skorze.
  Zydzi stosuja metode 90% prawdy ktora ma uwiarygodnic 10 % klamstwa, ktore przyjete za prawde dokona moralnego i materialnego spustoszenia.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: