Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Berlinie bez Polski – dlaczego?

Posted by Marucha w dniu 2014-08-19 (Wtorek)

Przedstawiamy rozmowę korespondenta „Głosu Rosji” Leonida Sigana z doktorem habilitowanym politologii profesorem Adamem Wielomskim.

Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Rosji, Francji i Ukrainy trwały pięć godzin. Mowa jest o pewnym postępie. Ale na forach internauci zadają pytanie, dlaczego do Berlina nie zaproszono Polski, skoro jest tak głęboko zaangażowana w wydarzeniach na Ukrainie?

Moim zdaniem, odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. W odróżnieniu od tego, co mówią polscy politycy i polskie media, nasz kraj nie jest traktowany ani przez Niemcy, ani też przez Stany Zjednoczone czy też inne kraje zachodnie jako poważniejszy gracz polityczny, wywierający jakikolwiek wpływ na wydarzenia. Polska nigdy nie była inicjatorem, lecz raczej wykonawczynią zadań politycznych, formułowanych przez kraje posiadające status mocarstw regionalnych.

Zmieniam temat, Panie profesorze. „Prawy sektor” grozi władzom w Kijowie. Co to za siła, która może sobie na to pozwolić?

Uważam, że w Polsce przez dłuższy czas nie doceniano należycie „Prawego sektora”, gdyż wpływy partii politycznych mierzono jedynie ze względu na skalę poparcia wyborców. Natomiast w kraju, w którym toczy się wojna domowa, organizacja promująca ideały faszystowskie, ma szerokie pole do działania. Jednakże taka działalność koliduje z normami konstytucyjnymi i prawnymi.

Wobec tego, w sytuacji pogłębiającego się kryzysu na Ukrainie, w jej częściach zachodniej i środkowej „Prawy sektor„ będzie cieszyć się dość dużym poparciem. Dlatego właśnie ta organizacja już teraz uważa, że może pozwolić sobie na groźby nawet pod adresem oficjalnych władz.

http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 28 do “W Berlinie bez Polski – dlaczego?”

 1. Eliza said

  ” …nasz kraj nie jest traktowany ani przez Niemcy, ani też przez Stany Zjednoczone czy też inne kraje zachodnie jako poważniejszy gracz polityczny, wywierający jakikolwiek wpływ na wydarzenia. Polska nigdy nie była inicjatorem, lecz raczej wykonawczynią zadań politycznych, formułowanych przez kraje posiadające status mocarstw regionalnych – przecież nie nowina, że jesteśmy krajem kolonialnym dla Niemiec i Izraela, kraj istnieje z nazwy, jest teoretyczny.

 2. Boydar said

  Jak parę na ulicy zeprze i się biorą za całowanie, to przyzwoity człowiek im nie zagląda. Wprawdzie nie podejrzewam nierządu made in IIIRP o przyzwoitość ale i tak nic tam po kopniętych w dupę absztyfikantach. Choć z takich całusków niewiele jeszcze wynika, zadowolona mina Ławrowa świadczy raczej o perspektywie kolacji ze śniadaniem. A intercyza pewnie dawno już spisana 🙂

 3. Filo said

  A tak sie staramy, zeby pouczyc wszystkich nieukow swiata, ze najwiekszym zagrozeniem dla swiata byl Miloszewicz, Kadafi, Hussein a teraz Putin.
  I tak wydzieramy sobie gardla i uswiadamiamy narody, ze obecny rzad na Ukrainie jest jedynym prawidlowym i demokratycznie wybranym rzadem Ukrainy i international community ma obowiazek bronic nie tylko organizatorow majdanu ale i zapewnic wszelka militarna pomoc kijowskim bojownikom o lepsze jutro Dniepropietrowska.
  Pani Fotyga przygotowuje odpowiednie pismo w tej sprawie do Komisji Europejskiej do ktorego to pisma dolaczy zdjecia prezesa PiSu wykonane na majdanie..

 4. imvubu said

  Dzis sie całują, jutro będą nam dzieci i wnuki nawracać na perwersję. Juz zresztą nawracają. Od rzemyczka do koniczka. Co oni robia w zaciszu swojej syfialni, to nie moja sprawa, ale społeczna akceptacja dla tego prądu powinna być zerowa.

 5. krzysztof1942 said

  Pusty śmiech mnie ogarnia …

 6. imvubu said

  Mysli Pan, panie Krzysztofie, ze ja takie slowa pisze bez zazenowania? Przykro, ze czasem trzeba sie oderwac od spraw waznych I gadac truizmy, ale czasem trzeba.

  Zreszta odnosze wrazenie, ze chyba obydwa posty, p. Boydara i moj skromny wtręt, należą do poprzedniego tematu, a nie tu.

 7. Maciej said

  Jak można nie liczyć się z zieloną wyspą która dzielnie odzyskała wolność 25 lat temu obierając drogę rozwoju – przykładną dla państw gdzie dobrobyt, wolność i demokracja jest jeszcze do zdobycia ! Panie Radku niech się pan nie przejmuje dyrektywy z ustaleń oraz nowe przykazania dotrą lada dzień.

 8. krzysztof1942 said

  ad 6
  Ten „pusty śmiech…” nie do Pana, a do artykułu. Przepraszam, jeśli Pan to źle zrozumiał.

 9. krzysztof1942 said

  Ten „śmiech” to może nawet nie do atykułu, a do całej „polityki zagranicznej” naszego (nie)rządu.

  Kłamstwo, kłamstwo, kłamstwo, kłamstwem pogania !!!

  http://wirtualnapolonia.com/2014/08/18/dyrektor-muzeum-auschwitz-przyznal-ze-komora-gazowa-zostala-sfabrykowana/

  To co przeczytałem, to dla mnie szok.

  Nigdy nie byłem w Auschwitz. Jako młody chłopak byłem na Majdanku (lata 50-te). To co zobaczyłem i przeżyłem pozostawiło ślad na całe życie. Jestem pacyfistą.

  Żydzi znowu sobie „nagrabili”. Mogą znowu być wyrzuceni z krajów Europy. Mam nadzieję, że w moim kraju nie znajdzie się druga Esterka i nie zawróci głowy POLSKIM przywództwom.

 10. krzysztof1942 said

  Jeszcze jedno wyjaśnienia, aby być dobrze zrozumianym przez Gajowników.
  Jestem POLAKIEM z dziada, pradziada. W/g mnie – kłamstwem jest holokaust.

 11. maniek said

  Zginęło góra 100.tys żydków a oni już pomordowali miliony.
  Samych Polaków przez 30 lat ubyło kilka milionów.

 12. goj said

  Przekret o Auschwitz nie polega na tym, ze nie bylo tam zydow. Owszem. Byli. Na przyklad Cyrankiewicz.
  Przekret polega na tym, ze zgodnie z podawana obecnie informacja… nie bylo tam Polakow.

 13. Brat Dioskur said

  Chlopak na posylki czeka w przedpokoju kiedy bossowie obraduja w salonie…..

 14. Joe said

  W knajpie przy gorzale „OFICJELE” pPOwiedzieli wyraznie ze Polski juz niema…No to kogo maja zapraszac do stolu obrad?
  Tego co juz go niema?Czy lemingi oczekuja ze ministrowie krajow obradujacych stana w szeregu i beda lemingom wyjasniac dlaczego???Chlopak na POsylki Miller …ktory dostal napiwek za przygotowanie miejsca w Kiejkutach Starych…na oprawianie zlapanych muslimow…proponuje warszawke na mijsce obrad?Czyzby spodziewal sie nastepnego napiwku??

 15. Polska jest traktowana jako kolonia pełna niewelników, albo Judeopolonia, bo w Izraelu jest za gorąco.

 16. wi42 said

  @12 Goj
  „Przekret polega na tym, ze zgodnie z podawana obecnie informacja… nie bylo tam Polakow.”

  Jeszcze większy przekręt polega na tym, że nie mówi się wogóle o największej zbrodni zagłady ponad 3.5 mln. jeńców radzieckich. Cisza…., chociaż jest to fakt dobrze znany, a nawet uznawany:
  http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10007178

  The remaining 3.3 million, or about 57 percent of those taken prisoner, were dead by the end of the war. Second only to the Jews, Soviet prisoners of war were the largest group of victims of Nazi racial policy.

  Wg. linku jw. jest to druga co do wielkości grupa ofiar zagłady (zakładając, że największa grupa liczyła symboliczne 6 mln.).

 17. Luxeuro said

  Ad. 16 – Goj nie ma tego wiedzieć i to nie będzie rozgłaszane w Żydowskich Mediach. To należy do kategorii „Collateral damage”, po polsku „straty uboczne”.

 18. Luxeuro said

  Ad. 17 To jest dobra fotografia tego,

 19. dejpanspokój said

  Są teoretyczne dwie możliwości rozgrywania Ukrainy przez polskojęzycznych w rządzie RP. Albo są to debile do kwadratu (nie sądzę, by po tych Sorbonach i Kembridżach było to możliwe), albo są tylko opłacanymi namiestnikami czerpiącymi profity w zamian za decyzje korzystne dla swych pejsatych czy zachodnich mocodawców (obstawiam to drugie). Trzeciej drogi nie ma bo niby jaka?

 20. Jarus said

  Ja się tylko obawiam, że nasz teoretyczny byt zwany z dawna Polską dostanie nowych właścicieli, oficjalnie, bo przy 3 bln. długu w komercyjnych bankach są nimi wierzyciele.

 21. Goj said

  17
  Luxero
  ‚colateral damage’ to raczej ‚wypadek przy pracy’. Moze nie taka wielka roznica ale zawsze..
  Ja sobie zdaje sprawe co wyprawiali Niemcy i Amerykanie z Rosjanami.
  Opowiadali mi rodzice, ktorzy tez byli w obozie w Niemczech ze ruskich nie wolno bylo brac do niewoli, tylko byl nakaz zeby zabijac na miejscu; w czasie amerykanskich nalotow dywanowych wymordowano prawie wszystkich wiezniow rosyjskich a potem amerykanie sie wzieli za cywilna ludnosc niemiecka.
  Najwiecej w czasie II ej wojny zginelo Rosjan.
  Ale tez sie nie mowi ani nie pisze ze zginelo 22 miliony chrzescijan.
  W ogole sie zastanawiam kiedy przestaniemy klamac o II-ej wojnie swiatowej.
  Rozumiem ze nie mamy wielu danych o Termopilach czy bitwie pod Zama.
  Ale o WWII jest dosc materialow zeby podac rzeczywista historie tej strasznej wojny.
  Kiedy pozwola nam mowic prawde?

 22. ENKI said

  W ukraińskich NOWINACH podają, że europoseł Ryszard Czarnecki stanowczo opowiedział się przeciw rozmowom władz Ukrainy z przedstawicielami Donbasu i Ługańska. Jest to zgodne ze stanowiskiem banderowskiej Swobody. Przeciwnie, według Czarneckiego,powinny dołożyć starań, by wyprzeć separatystów z terenu Ukrainy. Jest to zgodne z polityką banderowskiej Swobody. Oto jak stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego służy Czarneckiemu do judzenia władz Ukrainy przeciw własnym obywatelom. Wobec tego trudno oczekiwać, że strona polska zostanie zaproszona do rozmów mających na celu uśmierzenie konfliktu na Ukrainie.
  Takie działania Czarneckiego automatycznie wpisują się w program PiS. Czyli znów: To nasza wojna! Jak wołał Kaczyński o wojnie w Iraku.

 23. ENKI said

  W ukraińskich NOWINACH podają, że europoseł Ryszard Czarnecki stanowczo opowiedział się przeciw rozmowom władz Ukrainy z przedstawicielami Donbasu i Ługańska. Jest to zgodne ze stanowiskiem banderowskiej Swobody. Przeciwnie, według Czarneckiego, powinny dołożyć starań, by wyprzeć separatystów z terenu Ukrainy. Oto jak stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego służy Czarneckiemu do judzenia władz Ukrainy przeciw własnym obywatelom. Wobec tego trudno oczekiwać, że strona polska zostanie zaproszona do rozmów mających na celu uśmierzenie konfliktu na Ukrainie.
  Takie działania Czarneckiego automatycznie wpisują się w program PiS. Czyli znów: To nasza wojna! Jak wołał Kaczyński o wojnie w Iraku.

 24. Joannus said

  Niema czego żałować,nie wyobrażan sobie aby minister Sikorski wniósł cokolwiek.
  W bliższej i dalszej perspektywie sąsiedzi zza wschodni-południowej granicy pokaża nam swą ”wdzięczność”. Może nawet pomni udziału w planie pierwszego rozbioru Polski – Randot 1657 r. przyłączą sie do nowej koncepcji, aby zrekompensować utratę Noworosji. A pachnie im Przemyśl, Zamość, Chełm i wiele innych miast

 25. Toni said

  Tym debilom z rządu i tym debilom z PISiorskiej opozycji, której się wydaje, że gdyby polskojęzyczny rząd jeszcze bardziej gardłował i szczekał na Putina niż to robił dotychczas szczuty przez media opanowane przez szwabów, to zaproszono by rządowych oficjeli naszgro nieszczęśliwego kraju na rozmowy w sprawie konfliktu na Ukrainie – tym wszystkim debilom powtarzam – nastąpiło to, co zykle następuje:
  Kundel, którego szczują, szczeka i szczeka, a jak już wystarczająco się naszczeka, to mu krzykną: do budy!

 26. Maverick said

  http://gloria.tv/media/DuLMA9vbwt3

  Oto polski dyplomatolek.

 27. Romank said

  Latarnik 2012….kazdego traktuja wg jego wlasnego zachowania…zachowuje sie- jak dama, traktuja jak dame i vice versa:-)))

 28. ALI BABA said

  ad 21…Najwiecej w czasie II ej wojny zginelo Rosjan. JA POWIEDZIAŁBYM RACZEJ obywateli Rosji, a nie Rosjan, bo około
  6/7 mln zabitych to byli etniczni mieszkańcy podbitych republik..

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: