Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Liwiusz o Putin i putinizacja
  Marucha o 1984 spóźni się 40 lat (2…
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Kanut o Wolne tematy (23 – …
  Zenon_K o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o „Udu***y cię tak, że się…
  prostopopolsku o Pamiętajmy o losie Serbów
  prostopopolsku o Pamiętajmy o losie Serbów
  Sebastian o Wolne tematy (23 – …
  karlik o Pamiętajmy o losie Serbów
  Włodek o 1984 spóźni się 40 lat (2…
  Olo o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Agnostyk o „Udu***y cię tak, że się…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Tam są ludzie, z którymi staliśmy na Majdanie

Posted by Marucha w dniu 2014-08-23 (Sobota)

Generał Władimir Ruban

Fragment ciekawego wywiadu przeprowadzonego przez dziennikarkę Ukrainskiej Prawdy, Jekaterinę Siergackową z generałem Wladimirem Rubanem. Władimir Ruban jest pełnomocnikiem rządu ds. wymiany jeńców w strefie ATO. W długiej rozmowie opowiada nie tylko o arkanach swojej misji na wschodzie Ukrainy, ale także prezentuje swoje stanowisko i poglądy na temat aktualnych wydarzeń na Ukrainie.

(…)

JS: Co to za ludzie, z którymi Pan negocjuje? Jaki mają charakter? Dlaczego Pan to robi? Prawdopodobnie mógł Pan wyrobić sobie o nich własne zdanie?

WR: A w jakim celu ukraińska armia chwyta jeńców? Jacy to ludzie są w ukraińskiej armii i w batalionach ochotniczych?

To znaczy, dla Pana jedni są tacy jak drudzy?

A dla Pani nie? Czy dla Pani sześć milionów mieszkańców rejonu Doniecka i Ługańska nagle zostało wrogami?

Nie, pokojowi mieszkańcy nie są wrogami.

A 15.000 uzbrojonych – czy też są Pani wrogami?

W gruncie rzeczy, to są w końcu ludzie, którzy zagrażają życiu i zdrowiu pokojowo nastawionej społeczności.

Każda armia zagraża życiu i zdrowiu mieszkańcom. Do tego służy. Oficerowie, którzy ukończyli akademie wojskowe to profesjonalni mordercy. Czy to dla Pani coś nowego? Nie wiedziała Pani o tym? To nie są ludzie niosący flagi na paradach, to są ludzie, którzy w okopach zabijają innych ludzi. To jest treścią ich wyszkolenia, również mojego – jestem pilotem samolotów myśliwskich. Skreśli Pani słowo „pilot”, a pozostanie tylko myśliwy. Co jest przedmiotem mojej pracy? Polowanie i zabijanie. Dla mnie ci ludzie tam, nie są żadnymi wrogami. Dla Pani z pani pozycji jest łatwiej traktować ich jak wrogów. Ale ja znam tych ludzi od dawna. Wśród nich są oficerowie, weterani z Afganistanu, z którymi razem protestowaliśmy przeciwko Janukowiczowi. Tam są ludzie, z którymi razem staliśmy na Majdanie. Na Euro -Majdanie. Ale myśmy jego tak nie nazywaliśmy.

Co Pan ma na myśli, mówiąc „tam“?

Drugą stronę. Tę ze wstążeczkami Św. Jerzego, w republikach ludowych Doniecka i Ługańska.

Ci ludzie stali na Majdanie?

Tak, a teraz walczą przeciwko ukraińskiej armii. Mamy teraz dwie strony.

Ale dlaczego oni to robią?

A dlaczego Prawy Sektor robił „to” na Majdanie? Albo, dlaczego ludzie stali na Majdanie?

Jeżeli oni stali na tym samym Majdanie, to dlaczego teraz stoją przeciwko tym ludziom, z którymi razem stali po jednej stronie?

Ponieważ ludzi stojących na Majdanie zadowalało usunięcie Janukowicza. Poza tym jednym, żadne inne żądanie Majdanu nie zostało spełnione. I ludzie w Donbasie zdecydowali się walczyć do końca. Nie wystarczyło im to, że Janukowicz odszedł, oni chcą realnych zmian w kraju. Większość punktów, których spełnienia się domagają, to te same, które żądał Majdan.

Wygląda to całkiem inaczej.

Za to należy podziękować dziennikarzom i wszystkim tym. którzy ich okrzyknęli terrorystami. I tym, którzy wymyślili pojęcie „Operacja antyterrorystyczna” zamiast nazwać to „wojną”.

Ale Rosja nie uznaje tego za wojnę….

A co ma z tym wspólnego Rosja?

Czy uważa Pan, że Rosja nie uczestniczy w tym konflikcie?

Czy widziała Pani tam rosyjskie wojska?

Widziałam żołnierzy z Rosji.

Czy widziała Pani udział rosyjskich wojsk?

Oficjalnie nie.

Pani ich też nie zobaczy i nieoficjalnie, ponieważ tam ich nie ma. Nawet, jeśli widziała Pani jakichkolwiek Rosjan i jakiegokolwiek żołnierza, to nie jest to jeszcze żadne uczestnictwo Rosji w wojnie.

Więc jak można to nazwać?

Jak Pani chce. Czy wie Pani, że po obu stronach walczą najemnicy?

Tak.

Po obu stronach. (…) Czy powie Pani też, że Polacy i Szwedzi walczą po naszej stronie? – Krąży smutny kawał – Rosja walczy z Ameryką aż do ostatniego Ukraińca. Bardzo bliski prawdy. Ale to jest geopolityka, i decyzje zapadają gdzie indziej. Specjaliści ds. narodowego bezpieczeństwa mogą sobie długo o tym debatować.

Pracujemy bezpośrednio na linii frontu i służymy swoim doświadczeniem i nabytą wiedzą. Jesteśmy przyzwyczajeni nazywać rzeczy po imieniu. Jeżeli tam dostarczana jest rosyjska broń, to jest. Putin może wiele zabronić, ale to jest inna kwestia. Jeżeli tam są rosyjscy oficerowie, to są. Ale to nie jest żadne oficjalne uczestnictwo Rosji jako strona w tej wojnie.

Więc jak można to nazwać?

Była Pani tam?

Od pół roku niczym innym się nie zajmuję.

A czy wszyscy oficerowie to Rosjanie? Do tego doliczmy jeszcze Czeczenów?

Nie wszyscy, ale ich twarde jądro. Przywódcy ruchu.

Niech Bóg chroni Panią. Rosjanie z ukraińskimi paszportami?

Z rosyjskimi paszportami.

To są tzw. „doradcy“.

Szkoleniowcy.

(…) Załóżmy, że chcemy razem coś skręcić. Ale nie wiemy jak. Co robimy? Zapraszamy jakichkolwiek bandytów jako „specjalistów“, którzy nam doradzą, jak wejść do Banku i w jaki sposób z niego wyjść.

Ale ci ludzie, którzy mówią „jak to leci” pochodzą z Rosji. Więc jak można mówić o wewnętrznym konflikcie, jeśli sterowany jest z zewnątrz?

Nazywa to Pani jak Pani chce.

Nie, próbuję sobie to jakoś uświadomić.

To niech Pani sobie to uświadomi. Powiedziałem Pani moje zdanie. Wszystkie kwestie rozstrzygną się w Ukrainie. Każda strona mogłaby już parę razy wygrać tę wojnę.

Ale?

Jeśli chciałoby się ją wygrać, a nie ciągnąć w nieskończoność. Można by było w ciągu trzech miesięcy przerwać ogień i się porozumieć. To można zawsze, w każdej sytuacji.

A dlaczego tak się nie dzieje?

Są ludzie, którzy nie są zainteresowani końcem wojny. Ja do nich nie należę. Potrafię porozumieć się z drugą stroną.

(…)

Czy Pana zdaniem należałoby wprowadzić stan wojenny?

Jeżeli panuje wojna, to należy wprowadzić prawo wojenne. Dyletantom wśród dziennikarzy należy zabronić pisania o wojnie, gdyż nie mają pojęcia, co ona oznacza. O wojnie wolno byłoby pisać tylko specjalistom. Dlatego też musiałaby być wprowadzona ścisła cenzura, aby nie popełniać błędów i szkód. (…) Podczas wojny wszystko jest proste. Mamy wojnę, musimy rozwiązać problemy, mamy jeden cel – zwycięstwo. U nas nie wiadomo, jaki mamy cel…

Kijów próbuje ignorować wojnę i żyć tak jak podczas pokoju.

Kijów stara się o to. Ale rząd też?

Ze stanu wojennego nikt nie ma korzyści. Na zachodniej Ukrainie ma się wrażenie, że nie ma żadnej wojny.

(…) Czy to się zachodniej Ukrainie podoba, czy też nie, ona jest częścią wojny, wysyła swoje dzieci na nią. Widzę ją, gdy wyciągam ją z niewoli, ona nie zna ani jednego rosyjskiego słowa. – To nie jest operacja antyterrorystyczna. To jest wojna.

Jaka wojna?

Nowa, niezrozumiała, hybrydowa wojna. Prawie jak wojna domowa.

„Prawie“ – Dlaczego są doradcy?

Doradcy są zawsze. Mówię o prawie wojnie domowej, ponieważ obydwie strony mało co się różnią ideologicznie. Walczące strony chcą żyć należycie. (..) Dla nich nie ma dużej różnicy, czy Ukraina pójdzie w stronę Rosji, czy UE. Wszyscy chcą żyć lepiej. Obydwie strony zostały wprowadzone w nędzę przez swoich dowódców. (…) Wojna kiedyś się skończy, a ludzie będą zamożniejsi.

Razem z Donbasem?

Razem.

Nie będzie Naddniestrza 2?

Nie. (…) Ukraińcy to pracowity naród i potrafią sensownie pracować. Nasi inżynierowie to pierwsza klasa, a w Doniecku mamy najlepsze szkoły techniczne.

Dopiero co jeden budynek został trafiony granatem…

To jest interesujące pytanie, skąd padł ten granat? Mamy „trzecią stronę” – nazwijmy ją tak – ona rzuca granatami, a winę przypisuje albo jednej, albo drugiej stronie.

Kto to jest ta „trzecia strona“?

Tego jeszcze nie wiem, nie mam odpowiednich informacji. Pozostańmy przy tej roboczej nazwie – „trzecia strona”. Bezler (Igor Bezler dowódca separatystów, dopisek mój) od powstańców również tak ją nazywa i ludzie w Doniecku też. Ścigamy tych ludzi, aby dowiedzieć się, kto wysłał sabotażystów.

(…) Powstańcy to są dokładnie tacy sami Ukraińcy jak Pani i ja. Nie są ulepieni z innej gliny, mają te same grupy krwi, ich krew też jest czerwona jak nasza. Chodzili to tych samych szkół.

Ale ich położenie jest jednak trochę inne. Oni są mniejszością.

Co to znaczy mniejszość? Ile ludzi ma jeszcze zginąć, aby Donbas był ukraiński. Sto tysięcy albo dwieście?

Najlepiej nikt.

Właśnie. Dlatego też potrzeba negocjacji i się porozumienia. Trzeba nauczyć się słuchać. Dobry negocjator mówi mało ale dużo słucha.
(…)
Po Majdanie to nie ta sama Ukraina, a po tej wojnie tym bardziej. Jesteśmy teraz innymi ludźmi.

Cały wywiad na stronie http://www.pravda.com.ua/rus/articles/2014/08/20/7035274/

http://gruenefee.salon24.pl

Komentarzy 11 do “Tam są ludzie, z którymi staliśmy na Majdanie”

 1. robertgrunholz said

  Pogratulować generała, który twardo rozmawia z tymi dziennikarskimi prostytutkami.

  Czy tylko ja uważam, że nie ma nic gorszego od czytania wywiadu dziennikarza z jakimś inteligentnym człowiekiem? Jakby wykładowca fizyki jądrowej z Uniwersytetu musiał odpowiadać na pytania dziecka z podstawówki, w dodatku nieco przygłupiego.

 2. Nemo said

  Tutaj http://kronikanarodowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1734%3Aeugeniusz-lubaski- krótko w rzeczonym temacie.

 3. Nemo said

  @1 RobertGrunholz

  Słuszne spostrzeżenie panie Robercie- ta dziennikarka to jakaś idiotka.

 4. Romank said

  Zadna idiotka..poprostu dziennikarka z glownego nurtu,,idiotki pracuja w Sztabie Generalnym

 5. Filo said

  3
  Nemo
  ‚Ta dziennikarka to jakas idiotka’

  Takich w Posce jest pelno

 6. BANITA NSZ said

  @ Filo

  Taka multi kulti tęczowa moda.

 7. Romank said

  Panowie..idzcie do Szkoly Merdialnej Belejakiej..i zobaczcie sami programy nauczania…
  dla takich dziennikarzy jest szokiem , absolutnym szokiem rozmowa z normalnym czlowiekiem!
  Takim ,ktory na pytanie ..odpowiada to co naprawde uwaza,., a juz najgorzej- jak mowi prawde!!!
  Ci wlasnei dziennikarze wpadaja w panike…sa zdruzgotani…zapiera im oddech, dostaja tickow nerwowych:-)))
  Oni nie sa od informowania oni sa od przekazywania wam polecen co do waszych zachowan…w mysli , mowie i uczynku:-)))
  Ponadto po selekcji na posluszenstwo, uleglosc i lasosc na kariere…sa zparalizowani wszystkim co moze tej ich karierze zaszkodzic…..oni zgaduja mysli swoich pryncypalow….wyprzedzja ich pragnienia…
  Najtragiczniejsze ze sa to ludzie o dosc wysokim IQ..ale absolutnue …bez sladu jakiegokolwiek sumienia.

 8. Joe said

  Taak tak Panie Romanie….I dlatego tak „selekcjonuja”przed dopuszczeniem na przesluchanie…boja sie NORMALNOSCI.
  Czy to z pseudokleru czy pseudopolityki.Ku…rwa musi byc na 100%…SPRAWDZONA.

 9. Joe said

  Ad8…Nasi Ojcowie za okupacji mieli przyslowie”tylko swinie siedza w kinie”…Dzisiaj nam nalezy wymyslec cos w tym rodzaju..
  „Masz IQ bliskie ZERO siadaj szmato przed kamera”…

 10. Aro said

  Panie Romanie, nie to, że Panu nie wierzę, wręcz przeciwnie, chciałbym by to co Pan pisze było prawdą. Ale jakoś mi ciężko!

 11. Siggi said

  Separatyści odpowiadają na Święto Niepodległości Ukrainy. Będzie parada jeńców. Jak w Moskwie w 1944 r.

  Ludmiła Anannikova

  23.08.2014 , aktualizacja: 23.08.2014
  .
  Przemarsz wziętych do niewoli żołnierzy ukraińskiej armii jest planowany w niedzielę w Doniecku. W tym samym czasie w Kijowie odbędzie się wojskowa parada z okazji Dnia Niepodległości.

  Defilad wojskowych nie organizowano na Ukrainie od kilku lat, póki prezydentem był Wiktor Janukowycz. Tak więc tegoroczna parada ma dla Ukraińców szczególne, symboliczne znaczenie. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę na Kijowskim Kreszczatiku. Udział w nich weźmie obecny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Podczas parady wystąpią pogranicznicy, żołnierze biorący udział w operacji antyterrorystycznej, odbędzie się też pokaz techniki wojskowej.

  Inny pokaz szykują w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej. W niedzielę przez tamtejsze centrum miasta ma przemaszerować kolumna jeńców wojennych – wziętych do niewoli żołnierzy ukraińskiej armii. Takie informacje pojawiły się w portalach internetowych publikujących wiadomości z samozwańczych republik „Noworosji”. Poinformowała o tym również rosyjska telewizja Dożd.

  W niektórych wiadomościach wprost porównuje się planowaną paradę do przejścia wziętych do niewoli żołnierzy Wehrmachtu po ulicach Moskwy w lipcu 1944 r. Zostało zorganizowane, by sojusznicy ZSRR w wojnie z Niemcami nie wątpili w sukcesy sowieckiej armii. Wówczas przez miasto przeszło 57 tys. niemieckich żołnierzy i oficerów. Strażacy przywieźli jeńcom wodę – wystarczająco, by się napić, ale za mało, by się umyć. Niemcy szli więc przez stolicę ZSRR nieumyci, czasem w samych kalesonach i bez butów.

  Choć początkowo w informacje o planowanej „paradzie” w Doniecku powątpiewał nawet sam wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, szybko okazało się, że to jednak prawda. Korespondentowi Dożdja udało się skontaktować z Aleksandrem Chriakowem, który sam siebie nazywa ministrem druku Donieckiej Republiki Ludowej. Chriakow potwierdził, że do centrum miasta faktycznie jest zwożona zdobyta technika, stracona rzekomo przez wojska ukraińskie, i że parada jeńców faktycznie się odbędzie.

  Przymusowy marsz wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy – o ile się odbędzie – będzie naruszeniem genewskiej konwencji o traktowaniu jeńców wojennych z 1949 r., zgodnie z którą „powinni oni być stale chronieni przed każdym aktem gwałtu, zastraszenia, zniewagami oraz ciekawością publiczną”.

  Zapytany przez korespondenta, czy to rozumie, Chriakow odpowiedział: – Nie zamierzam dokonywać wywodów na temat konwencji o jeńcach oraz na temat tego, co ci tak zwani jeńcy robią tutaj. Pan do mnie dzwoni, a nad moim domem latają „grady” (pociski z wyrzutni Grad – red.). Mój dom i dom mojej matki znajduje się pod obstrzałem rakiet „Kropka U”.

  Na pytanie, czy się nie boi, że taki pokaz może zaszkodzić wziętym do niewoli przez ukraińskie wojska separatystom, Chriakow ponownie odmówił komentarza.

  Według Dożdja środowiska organizujące wymiany jeńców na Ukrainie obawiają się, że doniecka „parada” bardzo utrudni im pracę, a wręcz spowoduje zaprzestanie takich wymian. Powołując się na swoje źródła w tych środowiskach, Dożd stwierdza, że polecenie o przeprowadzeniu parady przyszło prosto z Moskwy. Być może ma to związek z ostatnimi sukcesami ukraińskich wojsk na wschodzie Ukrainy.

  .

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: