Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Sarmata o Kard. Raymond Leo Burke: diabe…
  Leo o Na Suwalszczyźnie odkryto cmen…
  Leo o Na Pomorzu istnieją megality z…
  Salcie o Wolne tematy (64 – …
  wanderer o Zmarł Adam Słodowy
  NICK o Zmarł Adam Słodowy
  Marucha o Czas wprowadzić pełne równoupr…
  NICK o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Bili de kid o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Mietas o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Bili de kid o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Mietas o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  Marucha o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
  jasiek z toronto o Czas wprowadzić pełne równoupr…
  Troll Polonii o Ławrow: Kongres USA nie zatrzy…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 500 obserwujących.

„Polaków dzieje bajeczne” – Waldemar Łysiak

Posted by Marucha w dniu 2014-09-14 (Niedziela)

Waldemar Łysiak może wzbudzać mieszane uczucia, jednak warto sięgnąć po jego najnowszą książkę. Pisarz i publicysta zajął się historią Polski przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I w 966 roku. „Polaków dzieje bajeczne” są oczywiście mieszanką naukowych faktów, legend i różnorakich teorii, jednak jak dotąd nikt nie zajął się tą tematyką w równie przystępny sposób.

W przypadku dziejów Polski sprzed chrztu Mieszka I, mamy do czynienia z pewną wersją historycznej poprawności politycznej.

Dla środowisk lewicowych i liberalnych historia Polski zaczyna się tak naprawdę przy Okrągłym Stole, w najlepszym przypadku po tzw. wyzwoleniu w 1945 roku. Dla prawicy może i dużo wcześniej, jednak przed chrztem mamy do czynienia z wielką dziurą. Podobnie jest w przypadku Kościoła katolickiego, który ma swój własny interes w łączeniu dziejów Polski z religią. To także jeden z powodów braku źródeł dotyczących czasów sprzed Mieszka I. W średniowieczu źródła pisane były głównie dziełem księży, braci zakonnych i misjonarzy. Wspominanie o pogańskiej przeszłości państw było im zupełnie nie na rękę, ale równie często nie mieli skąd czerpać wiarygodnych informacji, opierając się na przekazywanych ustnie legendach.

Właśnie temu poświęcona jest pierwsza część książki. Łysiak zestawia w niej różne informacje dotyczące pochodzenia nie tylko Polaków, ale samych Słowian. Poprzez wykluczanie hipotez lub ich porównywanie, stara się choćby w małym stopniu rekonstruować fakty, bądź wyłuskać legendy najbliższe prawdy. A jest w czym „wybierać”, co może potwierdzać choćby teoria jednego z XIX-wiecznych badaczy. Twierdził on mianowicie, iż Wielkopolska w IX w. została zdobyta przez Wikingów, a pierwszym z nich miał być Popiel, znany z legendy o zjedzeniu go przez myszy. Druga część książki zawiera poczet władców przed Mieszkiem I, a autor wpierw przedstawia legendę o danym królu, by następnie opisać ją swoim komentarzem, posługując się również tutaj różnymi hipotezami.

Bardzo ciekawa jest trzecia część pracy Łysiaka. Zajmuje się on w niej „pogańskim krzyżem”, a więc swastyką. Jego zdaniem, identyfikowanie tego symbolu z nazistami oznacza, że tak właściwie dano zawłaszczyć go Hitlerowi. Tymczasem swastyka była symbolem zarówno hinduskim jak i słowiańskim. Słowianie uważali tą formę krzyża za symbol witalności, rozrodczości i słońca. Tekst jest okraszony dużą ilością zdjęć i rycin. Ukazują one choćby ceramikę słowiańską ze swastyką, okładki polski książek z XX w., jeszcze przed powstaniem partii hitlerowskiej, a także już dużo lepiej znane odznaki polskich oddziałów wojskowych z dwudziestolecia międzywojennego.

Warto pamiętać, że autor „Polaków dziejów bajecznych” jest również historykiem sztuki ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. Stąd książka jest pełna rysunków i rycin, zarówno czarno-białych jak i tych w kolorze. Stąd treści w niniejszej książce nie ma zbyt wiele, jednak jak zaznaczyłem na wstępie, źródeł jest przecież mało… Jeśli ktoś nie miał styczności z poruszoną w niej tematyką, a jest pasjonatem historii, mitologii bądź legend, powinien obowiązkowo sięgnąć po najnowszą pracę Waldemara Łysiaka.

http://autonom.pl

Komentarze 124 to “„Polaków dzieje bajeczne” – Waldemar Łysiak”

 1. bart_w said

  Swastykę uznawali za święty znak Indianie w Kanadzie oraz w Arizonie. Niedawno zdecydowano zerwać ceramiczną posadzkę w jednej ze szkół w Phoenix, bowiem wyłożona była w formie swastyki. W momencie instalacji owej posadzki Hitler liczył sobie lat byc może dwadzieścia i nie w głowie mu była polityka, a raczej martwił sie, żeby sprzedać jak najwięcej wymalowanych przez siebie pocztówek. Za pośrednictwem kolegi zresztą, bo sam nie miał śmiałości iśc między ludzi i sprzedawac samemu.

  A mnie wyśmiewano i to na łamach Gajówki, gdy pozwoliłem sobie zauważyć, że ukradziono nam swastykę i inne symbole. No to proszę się teraz śmiać z autorytetu Łysiaka.

 2. Daro said

  Swastyke przed wojna mieli w oznaczeniach wojska podhalanskie. pogooglujcie

 3. Swastyka jest symbolem wedyjskim, a faszysci uzurpowali sobie znajomosc Wiedzy NIebianskiej, PRAWDY, upojeni odkryciami naukowymi, dokonanymi zreszta za zgoda centrum w Tybecie, ale popelnili odstepstwa od PRAWDY m.in. twierdzac, ze sa „nadludzmi”, ale przede wszystkim poprzez zlamanie zasad Etyki, nieodlacznego fragmentu PRAWDY, przez co dali jedynie o sobie swiadectwo, ze tejze Niebianskiej Wiedzy w rezultacie nie byli w stanie posiasc. Fragmenty to nie calosc. Wowczas w swiecie najwyzszy poziom Etyki demonstrowaly USA i ZSRR, i to one zostaly nominowane do przewodzenia cywilizacji. Ostatnio, od dluzszego juz czasu, USA demonstruje konsekwentnie slabnace zrozumienie Etyki, a Rosja wprost przeciwnie, wiec jesli ten trend sie utrzyma, to bedziemy swiadkami kolejnej zmiany w globalnym przywodztwie, wlasnie na korzysc Rosji. Wszystko wskazuje, ze procesem tym steruje jak zwykle i niemiennie Centrum Lechickie, z siedziby glownej w Tybecie. Agentami tego Centrum byli w dalekiej przeszlosci np. slynni „Nefilim”, co jest zmieniona w wyniku Wielkiego Przesuniecia Samogloskowego lokalna nazwa skadinad powszechnie znanych w calej Azji ‚Nepali’ – Nepalczycy – i to stamtad, z Nepalu, przez ktory wowczas rozumiano caly Tybet i Himalaje, przybyli oni do pierwszych ‚ludzi’, ktorzy wyrwali sie „na swoje” na zachod do Lewantu, w swych niezwyklych latajacych maszynach, budzac zrozumiale i powszechne zdumienie i podziw dla siebie. Naduzyli i oni jednak swej przewagi, zlamali zasady Etyki, Centrum odebralo im immunitet i… dalej juz z wiemy.

 4. Tekla said

  http://www.historycy.org/index.php?s=98baaaa1225bc6819971bc5bc4ab96b9&act=Attach&type=post&id=17029

  Posadzka w kościelepod wezwaniem sw.Józefa-Salezjanie..w Przemyślu

  http://www.sdb.przemysl.pl/parafia/index.php?id=historia

 5. Przecław said

  dot.2

  Wojska „podhalalańskie” MIAŁY, nie mieli.

  Po drugie jakie znowu „wojska podhalańskie” ? człowieku, nie kompromituj się. Brygada Podhalańska to wojsko polskie, nie „podhalańskie”.

 6. revers said

  ad2,4

  Ta z pod Narvika? czy Monte Cassino.

  Antyczni Grecy tez uzywali symbolu swastyki ale w otoczeniu lisci laurowych, winogron, zachowaly sie z tego okresu dzbany z ornamentyka slonca.

  Czy juz wszyscy dolaczyli do bandery, ajdarow, azowow z sfastykami? lub czolgi leopardy pod Lwowem z wspolczesna sfastyka powtorki zelaznego krzyza Bundewehry.

  Tam na codzien biora srodki odurzajace, silne srodki przeciwbolowe dla zwierzat by wykazac sie bez bulow w walce jak SS.

 7. Efka said

  Dużo większą wiedzę mieli nasi przodkowie, którzy mogli korzystać z dzieł w językach starożytnych. Polecam szczególnie lekturę Hugona Kołłątaja

  http://dir.icm.edu.pl/Rozbior_krytyczny/Tom_1/

 8. Efka said

  ad rem ; tęczę jako symbol przymierza też nam skradziono

 9. SWO said

  A co do odznaki Podhalańczyków, to historia ma tutaj swój groteskowy akcent. Do roku 1945, a więc przez całą wojnę odznaka Brygady pozostawała czysto polska (gałązka jedliny z wplecioną charakterystyczną swastyką).

  Po wojnie jednak w odrodzonej formacji, aby usunąć te pozornie niemieckie „konotacje” w odznace zastąpiono ją…

  odznaką szarotki alpejskiej, która jest… IDENTYCZNĄ kopią odznaki niemieckiej noszonej przez niemieckie wojska górskie (Gebirgsjäger).

  Ironia losu w najczystszej postaci…

  Co do jednostek górskiej, to hitlerowcy formowali je również z Tatarów Krymskich…

  Natomiast współczesne jednostki Bundeswery mają często odznaczenia prawie identyczne z hitlerowskimi np. elitarne jednostki powietrzno-desantowe Fallschirmjäger, (jedynie flaga RFN zastępuje swastykę)

  PS. Ci za to tutaj, też niedługo zaczną ją używać, sądząc po ich serdecznych kolegach:

 10. SWO said

  A co do zabawnego pytania w jednym z postów dotyczących Brygady Podhalańskiej:

  „Ta z pod Narvika? czy Monte Cassino.?”

  Pod Narvikiem owszem miała nieszczęście dzielnie walczyć Brygada Podhalańska, którą później alianci puścili bez uzbrojenia z gołymi rękoma na niemieckie czołgi podczas wojny we Francji.

  Natomiast pod Monte Cassino, to miała nieszczęście się znaleźć Brygada Strzelców Karpackich.

 11. Amadeus said

  Ad 1
  „No to proszę się teraz śmiać z autorytetu Łysiaka”

  Nie ma w śród teraz żyjących ludzi autorytetów.

  Więc hahaha

 12. Guła said

  SWO, brygadę podrzucił żabojadom Sikorski (mamy pecha do tego nazwiska) zamiast skierować ją w miejsce już trwającej ewakuacji tz na Wyspy Brytyjskie.

 13. Guła said

  Brygada była formacją czysto sanacyjną. Bitną, karną, lojalną, dobrze uzbrojoną o wysokim morale żołnierskim.

  Temat internowania wojsk, przeważnie oficerów, na Wyspach Brytyjskich to biało – czarna plama na honorze WP, jak krzywda -są w Ojczyźnie, domagająca się opracowania.

 14. Ad. 7: „No to proszę się teraz śmiać z autorytetu Łysiaka”
  ***
  NAPASKUDZIŁ POLAKOM NA GŁOWĘ ZA AMERYKAŃSKIE PIENIĄDZE

 15. Antek said

  http://kronikihistoryczne.blogspot.com/
  http://wspanialarzeczpospolita.wordpress.com

  Obawiam sie że, bajki kościelne i durniów historycznych wychodzą na zewnątrz

 16. błysk said

  Pan Guła. Z tego co pamiętam ,po roku 1920 bolszewicy za najbardziej bitne uważali dywizje poznańskie ,bynajmniej jak wiadomo nie „sanacyjne’ , bo ta była dopiero po 1926r, potem dywizję ochotnicza ,a dopiero na samym końcu dywizje legionowe. Czas wyzbyć się urojeń nie opartych na faktach i czas przestać gloryfikować tzw. marszałka /tytuł wzięty z Francji/ ,którego jedyna ” zasługą” bojowa było zabicie własnego ochroniarza w Belwederze.

 17. Amadeus said

  Antek

  Tego faceta na zdrowy i trzeźwy umysł się nie da rady słuchać.
  Do 20 min się męczyłem, ale dalej nie dam rady go słuchać.

 18. Siggi said

  Jestem ostatnim,który uważałby Vladimira Wolfowicza za kompletnego wariata.Czas na otrzeźwienie,opamiętanie…Potrzebna nam taka sztuka refleksji jak u naszych braci Czechów,Słowaków,nawet Węgrów nie mówiąc o Szwajcarach.
  Boże!!! Chroń Rzeczpospolitą!!!

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Zyrinowski-ostrzega-kocham-Polske-ale-w-przypadku-wojny-nic-z-niej-nie-zostanie,wid,16883506,wiadomosc.html

 19. Agaton said

  STANISŁAW JAKUBOWSKI – PRASŁOWIAŃSKIE MOTYWY ARCHITEKTONICZNE
  [klik w pierwszy od góry obrazek]
  http://slowianie.republika.pl/drzeworyty.htm

  ProSwastika Alliance Gets 501c3 Nonprofit Status
  http://blogs.forward.com/forward-thinking/205191/proswastika-alliance-gets-c-nonprofit-status/

 20. Sławomir said

  re.12
  Drogi Panie,
  Niemcy, 1 Dywizji Piechoty Legionów z szacunku do jej bitności i odporności w 1939r nadali przydomek „żelaznej”.
  Niemcy nie są skłonni do przesady jeśli chodzi o pochwały.

 21. revers said

  ad 6 podejrzewam ze w I samodzielnej brygadzie generala Sosabowskiego wyladowalo duzo ludzi z rozbitych brygad karpackich, podhalanskich lub z lewych przepustek.

 22. Agaton said

  Historię gen. Stanisława Sosabowskiego zna więcej Holendrów niż Polaków. Dokument nagrany w 2007 roku pt.:”Honor Generała” wyreżyserowany przez Joannę Pieciukiewicz przybliża sylwetkę założyciela i dowódcy 1-ej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, Bohatera i Patrioty, który do końca wierzył, że stworzony przez niego oddział pomoże w Powstaniu Warszawskim.

  Honor Generała from GrochowPatriotyczny on Vimeo.

 23. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka chce pogratulowac pan Lysiak za jego milosc do USA. Pan Mordka czytal jego ksiaszka Salon i byl zachwycony sze moszna tak kochac USA.

  Pan Mordka tesz wlasnie pszeczytal, sze Polsza staje sie 52 stanem naszej kochanej Ameryki. Teraz Polsze bedzie mogla oficjalnie wiecej dawac pieniedzy dla nasz biedny ale milujacy pokuj Izrael i ruwniesz zaatakowac pan KGBista Putin za to sze napadl na biedna Ukraina.

  POLAND IS BECOMING 52ND STATE OF THE UNITED STATES

  http://www.veteranstoday.com/2014/09/13/neo-poland-is-becoming-52nd-state-of-the-united-states/

 24. Romank said

  NO………….. skoro wolno byle smrodom to moze nie zaszkodzi wojewodom:-_))))Ma nadzieje ze za amertykanskie pieniadze pan Lysiak podaje zrodla, ktorych od pana Juliusza na mekach nei udalo sie wyciagnac ..NIKO MUuuuuu:-))

 25. Świętosław said

  Ksiazki pana Lysiaka nie znam, wiec nie wypowiadam sie o tresci.
  Co do SWARZYCY :

  Swatyka-Symbol Życia PL

  …jak w wielu innych przypadkach „ktos” POMIESZAL, POKRADL, POWYMAZYWAL z zapiskow…ale ten 3KTOS” nie zrozumial pewnych PRAW WSZECHSWIATA :

  SWARZYCA przedstawia RUCH WSZECHSWIATA …zalezy jak sie kreci…buduje, gdy jest DOBRO I MILOSC, a gdy tego zabraknieto…no , dzieje pokazaly…

 26. Świętosław said

  …Film od Grekow:
  SWASTIKA A SACRED SYMBOL

 27. Świętosław said

  Film z 2010 roku …duzo wczesniej niz ksiazka pana Lysiaka
  Slavic swastika

 28. Świętosław said

  Krotko, zwiezle, jasno…o symbolice (Tekst po filmem)

  Słowiańska flaga niesiona na skrzydłach słowiańskiej modlitwy

 29. Guła said

  Panie Błysk co w zamian?
  Brak alternatywy.

  A poza tym było o II WW

 30. bart_w said

  Po naszemu także Świąszczyca.

  Gdy Łysiak pisał Asfaltowy Saloon, liczył sobie lat około trzydziestu, a Ameryka była przynajmniej jeszcze trochę Ameryką. Można było żywić sympatię do tego kraju, szczególnie w kontraście z nezbyt barwną rzeczywistością tak zwanego peerelu. Sam potem przyznawał, że w jego pierwszysh publikacjach widzi wiele niedociągnięć. Jego klasa pozwalała przyznac się, że bezustannie się rozwija.

  Mi moja nie pozwala.

  Aktualnie Ameryki może byż tylko żal, szczególnie tym, którzy kiedyś aplikowali o amerykańskie obywatelstwo, deklarując rutynowo gotowość do stawania zbrojnego pod sztandarami USA (to jest standartowe oświadczenie, które każdy kanydat na obywatela musi złożyć plus wyrzeczenie się dotychczasowej narodowosci).

  Łysiak musi pozostać autorytetem, ponieważ jest jedynym uznanym autorem, który przynajmniej sili sie na rzetelność, Nawet jeśli czasami geny oraz autorament czytelnika nie pozwala sie z nim w pewnych sprawach zgodzic. W moim szczegolnym przypadku razi mnie jego balwochwalczy stosunek do Napoleona oraz biologiczna pogarda dla Rosji i Rosjan. Ale nie sugeruje na przyklad, żeby sie pogodzić z odebraniem tradycji i symboli przez Niemców, a Jędrusiów nie obdarza epitetem wszów. I uczy bardziej prawidlowego spojrzenia na rzeczywistosc niż to czynią oficjalne szajsmedia.

  Gdybym teraz Lysiaka spotkał gębą w twarz, to bym się go zapytał bardzo poważnie – co teraz, redaktorze: Czy Rosja czy bandery? Bardzo uważnie słuchałbym jego opinii.

  Czy Łysiak cos robił przeciw Polsce za pieniądze amerykanskie? Nie wiem, czy on cos robił za pieniądze, jako że przez wiele lat robił różne rzeczy dla idei, ale nie zaprzeczę, bo nie wiem. Z drugiej strony, wielu z nas sprzedało się Ameryce za miske soczewicy. Bo fakt osiedlenia sie tu i wystepowania o zaliczenie w poczet Amerykanów można rozpatrywac jako zdradę polskości, szczególnie w kontekście tekstów przyrzeczeń składanych w procesie naturalizacji.

  Wszystko bowiem w dzisiejszym swiecie jest kwestia interpretacji. Aż tak daleko odeszliśmy od Natury i Oryginału. Tak znaczy tak, ale, a często nie, natomiast nie w ogóle nic nie znaczy.

  Wszy nie mają takich dylematów. Chlają krew i maja wszystko gdzies.

 31. bart_w said

  Panie Romanie, proszę wybaczyc tym razem uszczypliwość. Nie czas teraz na podzialy. To moja wina, że drążę dziś ten wrzód, jako że ostatnimi czasy starzeje się bardzo szybko i wiele rzeczy umyka mej uwadze. Żle przeczytalem nagłówek i nie zauważyłem, że autorem zarzutu o paskudzenie na głowy jest pan Juliusz, który zresztą równiez jest autorytetem, choć czytanie jego wypowiedzi zawsze owocuje bólem głowy, bo luskanie konkretów z jego tekstów jest czynnościa Kopciuszka nad garem maku. Prosze wykreslić te wszy i ten aspekt pozostawmy na kiedy indziej.

 32. Eliza said

  Z treści artykułu podanego na stronie, przez @18 p. Mordka Rosenzweig dowiedziałam się, że:
  „Polska w Europie jest niewątpliwie jak Turcja. Podobnie jak Turcja wspierała działania Stanów Zjednoczonych, związane z obaleniem Baszhar al-Assad w Syrii, tak teraz Polska popiera neonazistów z prawego sektora na Ukrainie, istnienia których, nawiasem mówiąc, pan Tusk zaprzecza. Jak to rozumieć?”
  Włącz TVN i przekonasz się, że „prawda” jaka jest każdy widzi.

 33. bart_w said

  Turcja śpiewa za swe uczestnictwo dośc duże pieniądze. Tego koksu mozna nadrukować.

  Dlatego Polska nie jest tak zupełnie jak Turcja.

  (terminu Polska uzywam tu w znaczeniu umownym)

 34. Miet said

  Panie Bart-cie, w większości się zgadzam ale trochę Pan przesadza, a w tym akapicie najwięcej:

  „Aktualnie Ameryki może byż tylko żal, szczególnie tym, którzy kiedyś aplikowali o amerykańskie obywatelstwo, deklarując rutynowo gotowość do stawania zbrojnego pod sztandarami USA (to jest standartowe oświadczenie, które każdy kanydat na obywatela musi złożyć plus wyrzeczenie się dotychczasowej narodowosci).”

  Mam obywatelstwo USA czyli tzw. USraela ale nikt ode mnie nie żądał zrzeczenia się mojego polskiego obywatelstwa ani polskiej narodowości. Zawsze i wszędzie w USraelu nie ukrywałem, że jestem Polakiem i nikt za to pętli na moją szyję nie zakładał.
  Jeżeli dobrze sobie przypominam to w deklaracji (przysiędze) przed nadaniem obywatelstwa było, że nie będę służył obcemu państwu. I to wszystko.

  Więc nie wiem Panie Barcie skąd Pan to wszystko wytrzasnął.

 35. bart_w said

  „I niniejszym odrzekam sie jakichkolwiek asocjacji z jakimkolwiek obcym mocarstwem, krolestwem i inna panstwowa jednostka” (wolne tlumaczenie z pamięci). To oznacza nic inego jak wyrzeczenie sie narodowosci. Oczywiscie, nikt tego nie wymusza, bo jakże moznaby sprawdzić, czy w aktualnym momencie czuje się Polakiem, Rosjaninem, czy Izraelczykiem. Czytników myśli jeszcze nie wynaleziono (choc przce wrą w tej materii). Także prawa zabraniającego podwójnego obywatelstwa się właściwie nie egzekwuje. (ciekawostka jest że burmistrz Chicago, Rahm Emanuel jawnie posiada paszport izraelski). Ale idzie mi o formalnosc narzucenia mi, kim ja sie chce czuć.

  Panie Miet, czy sie z tym zgadzamy, czy nie, jesteśmy kopniętą generacja. Nie trafilismy z czasem, w jakim przyszlo nam zyc na tej planecie.

  I Ameryki jest mi żal, bo przyszłym pokoleniom zwyczajnie nie będzie się chciało odbudowywać tozsamosci narodowej. Ruscy za to usiłują czynić to intensywnie, a z jakim skutkiem to pażywiom, uwidim…

 36. APA said

  Wal korbowy silnika w która strone się kreci/obraca ?
  Jeżeli już dzieje Polakow sa teraz w glowach szmuli i szwabow,to trzeba to jakos wszystko dopasować .
  Pisac można prawa i lewa reka ,czytac tez od przodu do końca lub po żydowsku.
  Pisac historie a tworzyć to roznica ale
  z POLSKI NIE DA SIE ZROBIC PALESTYNY,bo szwab na to nie pozwoli !
  Polakowi dziś wszystko wisi,kicha jeszcze pelna.
  Co wiec czynic ?
  Pisac książki i na tym zarabiać.
  Kupic nie kupic potargować można .
  A po towar gdy bida ,to gdzie ?
  DO ZYDA !

  O czym wiec dyskotuwac na portalach polsko-jezycznych w stalym składzie/zespole ?
  Jak zwykle o wszystkim i o tym za co placa.

  Nie lepiej zajac się wykopkami ziemniakow i burakow ?
  Gdzie ,u kogo ?
  Przeciez dziś już nic nie oplaca sie w Polsce ale u szwaba i szmula pare „juro” można dorobić na saksach.
  Jablka obrodzily,skup daje 30 groszy za kilo w sklepie kupisz za poltora złotego,
  kto handluje ten zyje !

  Ooot dzieje bajeczne ,zas Zyrinowski Polsce się odszczekuje ,a Komorowski szwabow po rekach caluje i w biskupa polskiego się przebiera .

  Dzisiaj Kopacz-owa prezesem rady ministrów zostaje i to sa wlasnie te BAJE !

  Goju polski,goju młody,
  wyjedz z Polski dla „wygody”.

  Stara babo,stary chlopie,
  nie dla ciebie dziś konopie.

  Dzisiaj w Polsce KOLOMYJA,
  w każdej chwili daja w ryja.

  Szmul ze szwabem POLSKA GRAJA
  ONI SIE NAJLEPIEJ MAJA !!!

  Slij to Zenek do Maruchy,
  nie obijaj ..ujem gruchy.

 37. Prawda nas wyzwoli said

  Dlaczego okres dziejów Polski sprzed chrztu Mieszka I, jest objety cenzura i mamy do czynienia z pewną wersją historycznej poprawności politycznej?
  Kto kontoluje i pisze podreczniki do historii Polski?
  Kto pracowal w Instytucie Badan Literackich w Warszwie w czasie PRLu?
  Czyz nie zydzi? A na czele IBL stal zydomason Jan Lipski, ten sam ktory szykowal zydow Kaczynskich do rzadzenia Polakami.
  Dzieje Polski sprzed chrztu Mieszka I to sasiedztwo z Wielka Chazaria, ze stolicą początkowo w Semender, później w Itil (Atil) – przy ujściu Wołgi do Morza Kaspijskiego – ktora była w VII-X wieku n.e. potężnym państwem, które zajmowało ogromne tereny zachodniego Kaukazu, stepy azowsko-czarnomorskie i dużą część Krymu.
  Na czele Chazarii stał kagan, który rządził państwem i kierował armią. Państwo Chazarów było wyznaniowe: glowna religia byl judaizm rabiniczny.
  Język chazarski powiązany był z językiem tureckim.
  Pod koniec X wieku Kaganat chazarski został rozbity przez ruskie wojska pod wodzą Światosława i Włodzimierza, przestał istnieć i zagadkowo rozpłynął się w mrokach dziejów, gdyż do tej pory nie mozna po nim znaleźć żadnych śladów, za wyjątkiem skąpych wzmianek w dość osobliwych i wielce podejrzanych „źródłach historycznych”.
  Żydzi znaja dobrze historie Chazarii, ale dla gojow jest ona niedostepna.
  Pochodzenie wiekszosci polskich Żydów jest od Chazarów.
  Żydzi ktorzy dzisiaj okupuja Polske pochodza czesto od Chazarow, stad nie zawsze maja semickie rysy twarzy. Dlatego tak trudno jest Polakom rozpoznac kto jest zydem ktory udaje Polaka.

 38. APA said

  Zgadza się z wyjątkiem ostatniego zdania ,bowiem Zydow ostatnio rozpoznaje się już nie tylko po mowie konczynami gornymi,dlugim spiczastym często zakrzywionym nosem oraz odstającymi uszami ale ale po rozpiętej koszuli pod szyja bedac w marynarce !
  Oczywiście sa wyjątki jak choćby JKM i wiele innych „wzorcow” typu krawat czy muszka ale rozpieta koszula to nowość ,wspolczesnosc i durnota .

  Z Zydowkami inna sprawa ale jedno maja wspólne „uśmiech konia” i szparki oczne przed,
  a po – szeroko otwarte zrenice ,często z „och i ach” .

  Najpiekniejsze sa POLSKIE DZIEWICE,
  dlatego SEMICI maja na nie CHCICE !

 39. Boydar said

  „… Dlaczego okres dziejów Polski sprzed chrztu Mieszka I, jest objęty cenzurą …” (37)

  Bo gdyby nie był, to „wszystko byłoby inne” (taka piosenka jest). Okazało by się, że Niemcy to nie Niemcy, że Polska jest gdzie indziej oprócz tutaj i jeszcze parę takich imponderabiliów. Ale w tej zabawie w chowanego z historią, inna rzecz jest najważniejsza. Bo kto łże przede wszystkim, to wiadomo. Zawsze łgał. Ale kto kalifaktoruje te brednie i kłamstwa ! I nie można domniemać, że nie wie. Ma archiwa, stare księgi i wiele innych dowodów. A jednak łże, i łgarstwo innych podtrzymuje. Jaki ma w tym interes od tysiąca lat. I tu nie chodzi wyłącznie o kasę czy wpływy. To jest omerta. Jebał was pies, spasione knury ! Zabraliście nam prawie wszystko, tożsamość, historię, prawdziwą wiarę. Daliśmy się zwieść, to nam Bóg może wybaczy. Ale sprawcami byliście wy !!! I to jest nie do wybaczenia.

 40. Dziad Wernyhora said

  ad.37 – Jedyny istotny komentarz. Dodajmy, że zniszczenie państwa Chararów przez Rusinów miało miejsce w r. 994, na dwa lata przed chrztem Polski.
  Około 1000 lat później Żydzi poprowadzili rewolucje: masońską a następnie bolszewicką i w ten sposób zniszczyli imperium Rosyjskie. Zemsta po 1000 lat. (Oczywiście, nie był to jedyny powód rewolucji, ale jest to ciekawy wątek). Obecnie w Noworosji potomkowie Chazarów prowadzą walkę z potomkami Rusinów.
  Popatrzmy w tym kontekście na przesłanie Fatimy – dlaczego to właśnie Rosja musi być poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi – ten naród może pokonać Chazarię, ale nie zdoła zrobić tego bez pomocy z Nieba.

  Większość pozostałych komentarzy to idiotyzmy.
  W szczególności – na temat swastyk – „splugawiony krzyż” jest symbolem satanistycznym. Wiemy, że Hitler był okultystą, różne ludy czciły demony zanim dotari do nich misjonarze, co może być dziwnego w niesławnej popularności swastyki.

 41. Prawda nas wyzwoli said

  re:38
  Zydow w Polsce poznjaje sie dzisiaj po stanowisku pracy ktore okupuje, oraz po biznesie ktory prowadzi.
  Srodki masowego oglupiania zwlaszcza telewizja to sami zydzi.
  Zydowki wprowadzily wsrod Polek mode na malowanie wlosow na kolor czarny. Natomiast same zydowki, a przynajmnie niktore z nich lubia sie farbowac na blond i udawac Slowianki.
  re:39
  Caly Episkopat Polski jest zazydzony i masonski dziki krypto zydowi Lolkowi – swietemu od kremowek i kajakow.

 42. Świętosław said

  Wielu z Polakow i Slowian ogolnie z oddaniem i przekonaniem kultywuje i przypomina o tym KIM MY JESTESMY, od kiedy, Co stanowi o NASZEJ TOZSAMOSCI itd.
  Zapomniane wartości kultury słowiańskiej

  http://zaprasza.net/a_y.php?article_id=4492

  „Na szczęście, w przypadku Słowiańszczyzny okazało się, że żywotność jej podstawowych wartości moralnych okazała się wręcz zdumiewająca. Zaryzykuję też stwierdzenie, że dziś następuje pewnego rodzaju odrodzenie się niektórych tradycyjnych wartości świata słowiańskiego, zdawałoby się już zapomnianych z kretesem. ”

  W:S. A. Wisłocki, Kultura ludowa – czyli łączność człowieka z … Kosmosem (rozmowa z Profesorem Józefem Bursztą), w: Pożegnanie paradygmatu ? Etnologia wobec współczesności. Warszawa 1994, s. 44.
  Tamże, s. 51.
  za:dr Stefan Konstanczuk

  …polecam caly art. ❤ ❤ ❤

 43. Świętosław said

  Ad 40

  Czcigodny Dziadzie …

  Brak wiadomosci na pewne sprawy tlumaczy panska wypowiedz…Swarzyca to obracajacy sie KOSMOS 🙂

  СВАСТИКА (КОЛОВРАТ).Swastika (Kolovrat).

 44. Dziad Wernyhora said

  ad 43. – zgodzimy się chyba, że jest to symbol starej okultystycznej „religii kosmosu”, „odkrytej na nowo” pod nazwą New Age. Ponieważ „religia kosmosu” nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem, jest to więc religia należąca do nurtu satanistycznego. Zatem swastyka jest symbolem satanistycznym.

 45. Marucha said

  Re 44:
  Symbol swastyki powstał jeszcze przed chrześcijaństwem, więc trudno mówić o jakimś satanizmie, który jest ruchem świadomie nakierowanym na niszczenie chrześcijaństwa.
  Należy go traktować jako część naszego dziedzictwa, jako zabytek historyczny.
  Natomiast próby rewitalizacji wierzeń pogańskich należy potępić.

 46. Boydar said

  „… Natomiast próby rewitalizacji wierzeń pogańskich należy potępić …”

  Albo – albo. Im przecież nie chodzi o wierzenia pogańskie, tylko o wmówienie nam, że Chrystus to „chwilowy” trend. I wszystko co z powyższego wynika.

 47. NICK said

  Tak. Panowie. Prawieki słowiańskiej i lechickiej chwały. Chwała i pamięć przodkom i wszystkim ich dziełom. Lecz. 2014 lat temu, narodził się Jezus Chrystus. Dla całego świata, znaczy, także dla Lechii. Amen.

 48. NICK said

  Zapomniałem dodać pytanie do P. Świętosława. Czy Pan to ‚akceptuje’? Uznając Chrystusa pierwszym i jedynym Panem?
  Ewangelicznie – proszę. I krótko

 49. JO said

  ad.48. Dobre, podstawowe pytanie!

 50. marta15 said

  ad 45
  „..Symbol swastyki powstał jeszcze przed chrześcijaństwem, więc trudno mówić o jakimś satanizmie, który jest ruchem świadomie nakierowanym na niszczenie chrześcijaństwa….”

  ale sie pan wyglupil pani Marucha. Szatan istnieje jeszcze zanim zaistnial czlowiek i szatan ma od poczatku za cel niszczyc wszelkie stworzenia Boze, Od zarania dziejow. Te idiotyczne swastyki poganskie to szatanskie wymysly czczenia roznych bozkow , czy to przyrody, kosmosy czy bozkow z gliny, drewna czy metalu.

  Pani bredzi. Niby dlaczego swastyka ma być idiotycznym symbolem? Bo Pani tak twierdzi?
  A kogo niby mieli czcić poganie, zanim objawił się Chrystus?
  Czy Pani może coś zjadła albo coś wypiła?
  Admin

 51. marta15 said

  poganie, panie Marucha t,o ludzie potepieni. Jako ludzie potepieni oczywscie ze czcili demony.
  Podobnie jak Babilonczycy, Egipcjanie, kaanajczycy i wiele innych poganskich ludow owych czasow.
  Robi pan reklame poganskim symbolom?

  Nie Pani decyduje o tym, kto i czy został potępiony za to, że urodził się w czasach pogańskich i nie miał możliwości poznania Chrystusa.
  Przyjdzie Sąd Ostateczny i wtedy wszystko się wyjaśni.
  Admin

 52. marta15 said

  rownie dobrze moze sie pan roztkliwiac na kultem Molocha i uznac go za „zabytek historyczny”.

  O jakie, qrva, „roztkliwianie się” Pani chodzi?
  Czy Pani jest zdrowa?
  Admin

 53. marta15 said

  czyli wedlug pana poganie maja szanse zostac zbawieni??

  OCZYWIŚCIE!
  O tym uczył Kościół Przedsoborowy, że kto nie z własnej winy nie mógł poznać Chrystusa (np. urodził się w roku 438 przed Chrystusem), może, choć nie musi być zbawiony.
  Czy Pani zdaniem Mojżesz siedzi w Piekle???
  Admin

 54. Boydar said

  Dzięki takim osobom jak Pani Marta, ewangelizacja narodów może spokojnie trwać następne dwa tysiące lat.

  Pani Marto, nasi przodkowie wierzyli siłom przyrody, jakoś tam uosobionym; dla nich to było oczywiste i statystycznie sprawdzało się w praktyce. Nic złego nie czynili taką wiarą choć było to zupełnie bezowocne w perspektywie. Moloch natomiast między innym wpierdalał małe bachorki i nakazywał kurwienie się metodą pucharową, czyli każdy z każdym bez względu na wiek i płeć. To oczywiście nie wszystkie jego pryncypia. Stawianie więc na równouprawnionej pozycji tych dwóch „wiar” fucktycznie budzi wątpliwości co do stanu Pani umysłu.

 55. marta15 said

  Tu dogamtyczna deklaracja, ex-cathedra papieza Eugeniusza 4 ktory wyraznei mowi ze poganie NIE beda zbawieni
  „..Pope e Eugene IV, Cantate Domino (1441):
  „The most Holy Roman Church firmly believes, professes and preaches that none of those existing outside the Catholic Church, NOT ONLY PAGANS , but also Jews and heretics and schismatics, can have a share in life eternal;
  but that they will go into the „eternal fire which was prepared for the devil and his angels” (Matthew 25:41)”

 56. marta15 said

  ad 54 w obu przypadkach panie Boydra chodozi o czczenie bozkow.
  czczenie Buddy tez sie wydaje niegrozne w stosunku do czczenia Lucyfera,
  ale skutek jest taki sam. czczenie demonow.

 57. Świętosław said

  Ad 52

  Do pana Maruchy:

  Ta „pani” prosze Pana juz sie okreslila 😉 na sile tu wypisuje okreslenia o…no prosze poczytac, jakich slow ta osoba uzywa i kogo „przywoluje.
  He, He He … Jest takie stare , DOBRE SLOWIANSKIE przyslowie, nasi DZIADOWIE dobrze wiedzieli kto jest kto 😉

  ” Uderz w stol, nozyczki sie odezwa”
  pan Marucha juz „zalapal” prawda 😉

 58. marta15 said

  ad 53 panie Marucha Mojesz nie byl poganiniem. Czy zwrot y: lud wybrany, prorok, patryiarcha, etc ., cos panu mowia?
  On wierzyl i to bardzo mocno w Boga Jedynego.
  cos sie panu pozajaczkowalo i to rowno.

  Pani zdaniem Mojżesz, jako że nie był katolikiem, powinien gnić w piekle.
  Admin

 59. Świętosław said

  Ad 54
  panie Boydar

  cytuje pana :”Dzięki takim osobom jak Pani Marta, ewangelizacja narodów może spokojnie trwać następne dwa tysiące lat.”

  Toz pan nie „naiwny” pani „Marta15 ” dobrze wie co robi.
  To swiadome dzialania skierowane na „obrzydzanie” i znieslawianie WIELKIEJ KULTURY I DZIEJOW SLOWIAN;;;
  ale minal rok 2012 …i NASTALA EPOKA PORANKA weglug starego KALENDARZA Z D’AARII.
  A to znaczy, ze KOSMOS sprzyja PRAWDZIE…to dlatego m;in. Jasnowidzaca WANGA przepowiedzila ODRODZENIE TYCH, ktorzy sa w PRAWDZIE.

  Gdyby pan wiecej troche poczytal tu i tam , to by sie Pan dowiedzial kto przyszedl do NARODZONEGO;)

  7 tak SIEDMIU Medrcow ze WSCHODU.
  A jak Pan mysli, gdzie ten WSCHOD byl???

  Szukajcie a znajdziecie.
  To JEGO slowa , a kto z was pamieta???
  Co kazdy z Was DZISIAJ zrobil dla Blizniego???
  No szczerze i przed lusterkiem…

 60. Boydar said

  Wie czy nie wie, ewangelizacja jest niezbędna. Nie Jej jednej zresztą …

 61. marta15 said

  ad 59
  pan ewidentnie promuje tu poganstwo panie swiatowslaw ale to juz nie moja broszka.

 62. Amadeus said

  Ad pan Marucha

  Symbol swastyki powstał jeszcze przed chrześcijaństwem, więc trudno mówić o jakimś satanizmie, który jest ruchem świadomie nakierowanym na niszczenie chrześcijaństwa.
  Należy go traktować jako część naszego dziedzictwa, jako zabytek historyczny.

  No trochę pan przybredził.
  Satanizm nie ma na celu zniszczenie chrześcijaństwa, paradoksalnie. Ponieważ szatan dobrze wie że z Bogiem nie wygra.
  Satanizm chce jak najwięcej wyrwać dusz od Boga.
  Szatan zwycięży w momencie kiedy pozwoli mu się zasiąść do stołu z dobrem jako równy z równym.

  Satanizm jest od momentu zerwania zakazanego jabłka z drzewa.
  Potop był zesłany na ziemie jako kara na satanistów i tylko Noe i paru ludzi nie było satanistami.

  W biblii (bodajże NT) jest napisane, że bogowie pogan to demony.
  Wszyscy poganie to byli i są satanistami.
  Dlatego napisałem ostry i wulgarny post o czarnych mszach wykonywanych przez Słowian przed erą chrześcijaństwa.
  Bo oddawanie czci i pokłonów demonom w postaci jakiś bożków poprzez jakieś rytuały to czarne msze.
  I czarne msze były częścią historii i kultury słowian przed chrześcijaństwem.
  Więc udawaniem że tego nie było i obrażanie się że ktoś powiedział to prosto z mostu jest trochę naiwne, co nie?

  Wiedza o tym, że było oddawanie czci bożkom słowiańskim i jakim bożkom to jest tylko wiedza. Ja tez wiem, że istnieje lucyfer, belzebub oraz że są czarne msze, ale z tą wiedza nic nie robię.
  Ale udawanie, że to zbytek historyczny kiedy ten zbytek historyczny jest ponownie propagowany przez np. takiego satanistę jak świętosław to już inna bajka.
  Oraz twierdzenie że nie było satanizmu przed narodzeniem Chrystusa, to głupota.
  Szatan został pokonany przez śmierć Pana Jezusa na krzyżu, więc takie pytanie jak pan twierdzi że przed Chrystusem nie było satanizmu to co Pan Jezus w takim razie pokonał?
  Dopiero Pan Jezus i KK dał ludziom wyzwolenie od strachu przed bożkami / demonami i strachem.
  Pan Jezus dał wyzwolenie od satanizmu.

  Swastyka jest symbolem satanistycznym.

 63. marta15 said

  ad 62
  bardzo dobra wypowiedz panie Amadeus.

 64. marta15 said

  szatan zna Boga i przed NIm drzy ,ale szatan NIE wypelnia i nie wypelni woli Bozej. I jego celem ,odkad istnieje, jest odciagniecie jak najwiekszej ilosci ludzi od Boga, usidlenie ich w grzechu ciezkim ,ktory pozbawia ludzi laski uswiecajacej .
  A robi to na wiele sposobow , a kazdy jest dobry dla niego o ile wypelnia ten cel.

  „Nie bedziesz mial cudzych bogow/bozkow, przede mna” tak mowi nam od dawna Pan Bog i nie zartuje.

  Niech Pani przestanie spamować – admin

 65. marta15 said

  ad 58 Pan Jezus po to zszedl do Otchani po swojej smierci aby wydostac Sprawiedliwych ze ST stamta d i zaprowadzic ich do nieba. To jedna z prawd wiary. widze ze nie wszystkim znana. Mojzesz jest jednym ze Sprawiedliwych ST,

  Dziękuję za objawienie mi prawdy nieznanej.
  Admin

 66. Marucha said

  Re 61:
  Panie Amadeus, z jednym mogę się zgodzić: satanizmowi chodzi o wyrwanie Bogu jak najwięcej dusz. Co w zasadzie sprowadza się jednak do walki z chrześcijaństwem. Kwestia doboru słów.

  Reszta to bzdura, która na bzdurze jedzie i bzdurą pogania.

  Jak można nazwać satanistami ludzi, którzy w ogóle nie znali Chrystusa? Komu niby chcieli oni wyrwać jak najwięcej dusz? Z kim niby chcieli walczyć?
  O jakich „czarnych mszach” Słowian Pan bredzi?
  Kto Panu, qrva, dał prawo do potępiania ludzi, których jedyną winą było to, że się urodzili albo za wcześnie, albo w niewłaściwym miejscu?
  Czy to przypadkiem nie Pan Bóg będzie decydował, kto był sprawiedliwy a kto nie?

 67. Marucha said

  Ad 63:
  Jeszcze coś dodam.
  Demonizowanie pogańskich wierzeń Słowian to zwykłe oszczerstwo i bełkot.

  Słowianie wierzyli w byty, które sami sobie stworzyli, aby jakoś uporządkować świat ich otaczający.
  Ich wierzenia zawierały nauki moralne, które w bardzo wysokim stopniu zgadzały się z późniejszymi naukami chrześcijaństwa.
  Dlatego przejście od wiary w Światowida, Perkuna czy Mamunę do chrześcijaństwa było stosunkowo łagodne, niemal bezkonfliktowe i naturalne.
  Ale szkaluj Pan, szkaluj dalej naszą historię. Szwaby się ucieszą.

 68. NICK said

  Nawet nie czytam Świętosława a zwłaszcza Marty15. Po co?

 69. Świętosław said

  Drodzy Panstwo, wielu z Was, w dobrej ale i w ZLEJ wierze, (tak , tak, widac z kogo co tam komu zza ramienia wystaje Hi Hi Hi 😉 )
  uzywa slowa „poganin, poganstwo ”
  A czy wiecie skad, dlaczego, po co ???
  I co to wlasciwie znaczy?
  Slowianie maja RODZIMA WIARE, DUCHOWA, PRADAWNA,ETYCZNA, GLEBOKA…

  Ale wrocmy do definicji…ot tak z grubsza co „internet da”…a oto co dal:
  1. Bialczynski:

  W chrześcijaństwie – Poganin.

  U muzułmanów – Niewierny pies.

  U judaistów – Goj-Antysemita.

  W tych trzech kulturach zakotwiczonych w mozaizmie, ideologie religijną wykorzystuje się do działań politycznych. Te trzy powyższe synonimy służą ekspansji politycznej.

  Poganin, niewierny pies i goj-antysemita w praktyce, to człowiek przeznaczony do zniewolenia lub likwidacji.

  Nie wiedzą co czynią ci, którzy swoje Towarzystwa nazywają pogańskimi.

  Jesteście patriotami pragnącymi ocalić od zapomnienia wierzenia i kulturę swoich praprzodków a do tego ma prawo każde społeczeństwo. Powinniście używać właściwego nazewnictwa. Nie było, nie ma i nie będzie religii nazywanej pogaństwem lub jego synonimami. Każdy naród wytworzył swą własna kulturę i religię. Religia jest ideologią polityczną, mającą za zadanie zapanować nad umysłami i uczuciami wiernych. Dać im etykę i prawo, tworząc w ten sposób społeczności i narody. Narody liczne, rozrośnięte, zajmujące duże przestrzenie świadczą o doskonałości religii ich przodków. ”
  2.
  „Poganie − określenie używane wobec wyznawców religii niemonoteistycznych, głównie politeistycznych i animalistycznych.

  Łacińskie słowo pagus znaczy „gmina”, „wieś”, istnieją przy tym dwie możliwe etymologie słowa „pogaństwo”. Słowo paganus oznaczać mogło w łacinie klasycznej mieszkańca gminy wiejskiej, mogło jednak oznaczać też cywila, w przeciwieństwie do wojskowego. Mieszkańcy terenów wiejskich później przyjmowali chrześcijaństwo, co mogło być przyczyną zmiany znaczenia słowa paganus, odnoszącego się odtąd do nie-chrześcijan. Chrześcijanin określał się jako miles Christi („żołnierz Chrystusa”), w czym źródło ma alternatywny pogląd, według którego zmiana znaczenia słowa paganus nastąpiła jako przeciwstawienie sobie tych określeń: paganus oznaczać miał „cywila” w sensie religijnym.

  Nowe znaczenie terminu paganus nie było obecne przed panowaniem cesarza Konstantyna. Wcześniej na określenie nie-chrześcijan używano terminów pochodzenia biblijnego, nationes, gentiles i ethnicus. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa, przed Konstantynem, religie niechrześcijańskie były wciąż jeszcze bardzo silne także w ośrodkach miejskich. Później straciły jednak prestiż społeczny na rzecz chrześcijaństwa. Wobec faktu, że chrześcijanie stali się świadomi swojej liczebności i prestiżu społecznego, przeciwstawienie paganus – militaris, źródło nowego określenia nie-chrześcijan, mogło się im wydać oczywistym (a przy tym niekoniecznie poniżającym względem pogan).”
  To z WIKIPEDII

  3.”
  O pochodzeniu słowa poganin
  Symbolika i skojarzenia stojące za etymologią słowa poganin

  Wojciech Jóźwiak | kategoria: Słowiańskie odrodzenie
  czytane: 111 razy, od 2014-07-12
  Słowo poganin źle brzmi, na co prócz innych złożyły się przyklejające się doń w polskim adideacje i aliteracje: pogoniony, po-ganiony (jak ganić, naganny – poganina pogoń!), co dokłada się do wiekowego ładunku pogardy wkładanej w to słowo przez pokolenia kaznodziejów. Słowo łacińskie, od paganus, czyli wieśniak, co pamiątką czasów późnego Państwa Rzymskiego, kiedy kulturalne miasta nawróciły się, a proste wieśniactwo czciło dalej rodzime bóstwa. Poganin należy do szeregu słów w rozmaitych językach określających obcych, nie-naszych, nie-nas, ludzi wyłączonych z kulturowej (i kulturalnej) wspólnoty; należy do słów wykluczających. Takim było w łacinie słowo barbarus: obcy, cudzoziemiec z dalekich stron, ktoś ‘nie naszej’ kultury, przy tym i także: dziki i okrutny; Rzymianom pewnie kojarzyło się to z niegoloną brodą – barba (do dziś regularne golenie się jest w jakiejś mierze oznaką cywilizacji, a kudłatość – dzikości lub powracania do niej), ale w istocie było to greckie słowo dźwiękonaśladowcze, barbaros, od bar-bar, jak nasze ble-ble, złośliwie wytykające ludzi nie mówiących zrozumiałym i jedynie prawdziwym czyli greckim językiem. Tak Grecy zwali przecież nawet Persów, chociaż tamci im nie ustępowali cywilizacją. Jednak, jak się wydaje, u Rzymian ów barbarzyńca zaczął kojarzyć się z niższym poziomem cywilizacyjnego rozwoju, skoro tak nazywali przede wszystkim Germanów na swej północnej granicy i sąsiadów z północnej Afryki, do których ów epitet przylgnął na trwałe i są Berberami do dziś. Ciekawe, że podczas gdy Grecy i Rzymianie mieli słowo wykluczające na zasadzie przynależności do cywilizacji, to Żydzi mieli słowo wykluczające wszystkich nie-Żydów w podwójnym, narodowym i religijnym sensie: goj, gojim – na grecki tłumaczone jako ethnoi, narody; w domyśle: inne narody. ”
  Wojciech Jozwiak
  …dalej polecam czytac artykul P. Jozwiaka…rewelacja 🙂
  http://www.taraka.pl/pochodzeniu_slowa_poganin

  …to tak „z marszu”, ale chyba wystarczy…
  I moze juz pora UZYWAC Slow SZACOWNYCH na okreslenie KULTURY PRZODKOW.
  Kto nie czci Przodkow, ten nie zachowuje TOZSAMOSCI RODOWEJ…to chyba jasne???
  A komu zalezy by w POLAKACH ZAGLUSZYC TOZSAMOSC???

  To chyba jasne;)

 70. Amadeus said

  Ad 63. Pan Marucha

  To będzie cięższe niż myślałem.
  Może pan to przyjąć, albo odrzucić to pana wola i nic z tym zrobić nie mogę.

  Jeżeli pan twierdzi, że wszyscy co żyli przed Chrystusem zostali zbawieni tylko dlatego, że nie znali Chrystusa- to jest to bardzo ciekawe twierdzenie.
  Jeżeli pan twierdzi, że nie byli satanistami, a oddawali pokłon szatanowi, to tez bardzo ciekawa teoria.
  Ci ludzie nie zostali spaleni prze Boga tylko dlatego, ze Bóg ma tak ogromną miłość do ludzi, że dał nam możliwość ucieczki przed satanizmem w postaci pogaństwa, a tą ucieczką jest Chrystus.

  Jakby nie Pan Jezus, ludzie już 2000 lat temu zostali spaleni jak w sodomie i gomorze. To byłby sąd Boży tak jak potop, a tylko dlatego bo tamci ludzie w ponad 90% populacji byli satanistami.
  Wszyscy poganie byli satanistami, świadomie lub nieświadomie, ale byli. I może pan krzyczeć i zapierać się, nazywać wszystkich co tak twierdza kretynami, i że piszą bzdury. Ale pan tego nie zmieni.

 71. Marucha said

  Re 70:
  Jeżeli pan twierdzi, że wszyscy co żyli przed Chrystusem zostali zbawieni tylko dlatego, że nie znali Chrystusa- to jest to bardzo ciekawe twierdzenie.

  Gdzie ja to, kurwa, napisałem? No gdzie?
  Albo mi Pan to pokaże, albo przeprosi, albo wypieprzę z gajówki!

  Na jakiej podstawie Pan twierdzi, że Słowianie oddawali pokłon Szatanowi? Z głowy to Pan wziął, czy z dupy?

  I pamiętaj Pan: Bóg nie karze za grzechy nie zawinione.

 72. Świętosław said

  AD 62
  „I czarne msze były częścią historii i kultury słowian przed chrześcijaństwem.”

  panie Amadeus,o ile do tej pory byly watpliwosci i PRASTARE PRAWO SLOWIAN : ” Nie sadz by nie byc sadzonym” to po tym Pana zdaniu nasuwa sie , chcac nie chcac pytanie : ile Panu placa za pisanie powyzszych zdan WROGOWIE SLOWIANSZCZYZNY???
  …i w jakiej monecie…zreszta, czy to wazne…no , wazne dla Pana, nie dla Polakow…

 73. Boydar said

  Moja chachłacka Babka mówiła „nie do Boga, ni do ludzi”. Trzeba mi było czasu, by to pojąć.

 74. NICK said

  Reszta – zastanówcie – się. Zresztą, P. Amadeus -też. Zaczynasz Pan odchodzić. Na manowce. Absolutne. Krótko: Odejdź, Pan albo wróć. Wróci Pan? Po Bożemu?
  NA PEWNO- nie.!

 75. Świętosław said

  ΤΟ ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ ΤΗΣ ΕΥΔΟΚΙΑΣ – EVDOKIAS’ ZEIMPEKIKO

  w wolnym tlumaczeniu: „Chleb zycia= Strawa niebianska = Eliksir zycia dla Blogoslawionych/ Szczesliwych ”

  sa tu zdjecia KOSMOSU, m.in. Naszej galaktyki…i WYRAZNIE WIDAC RUCH OBROTOWY i KSZTALT SWARZYCY…<3 Taki jest KOSMOS.

  Nasi PRZODKOWIE o TYM WIEDZIELI i ukazywali to w SYMBOLACH !!!
  Duzo wczesniej niz Sumerowie czy Egipcjanie. I to dlatego wrogowie chca ZATRZEC nasze Korzenie.
  Prosze sobie wyobrazic: SLOWIANIE ZNALI KOSMOGONIE!!! ❤

  Slowianie znali PRAWA KOSMOSU, BUDOWE GALAKTYKI, Ruch odsrodkowy…no i wiele innych spraw; Prosze troche POCZYTAC O MIKOLAJU TESLI.<3 On sie wzorowal na Tradycji i wiedzy Przodkow..
  .Sprawiedliwi sie obudza i poszukaja…reszta…moze ktoregos dnia tez sie obudzi,..

  " Po owocach poznacie". ON wyraznie PRZYPOMNIAL ! ❤

  TeN WSPANIALY KROTKI FILM ZRoBIONY PRZEZ WYBITNEGO GREKA;;;

 76. Amadeus said

  Ad 71

  Gdzie ja to, kurwa, napisałem? No gdzie?
  Albo mi Pan to pokaże, albo przeprosi, albo wypieprzę z gajówki!

  odp.
  „Jak można nazwać satanistami ludzi, którzy w ogóle nie znali Chrystusa?(…)Kto Panu, qrva, dał prawo do potępiania ludzi, których jedyną winą było to, że się urodzili albo za wcześnie, albo w niewłaściwym miejscu?”
  ——-
  Na jakiej podstawie Pan twierdzi, że Słowianie oddawali pokłon Szatanowi? Z głowy to Pan wziął, czy z dupy?

  Na podstawie Biblii, na postawie nauk KK i Pana Jezusa i apostołów.

  Jak piszę poganie, to piszę o pogaństwie rzymskim, słowiańskim, wschodnim, zachodnim itd. i jakiekolwiek wtedy było.

  Wiec jak świętosław pisze, że robię to na zleceni niemców to większego kretynizmu napisać nie mógł, bo ich pogaństwo także nazywam satanistycznym.
  Ale obrażać go nie będę bo jest tak głupi, że obrazić się go nie da rady.

  Jestem za prawdą, jeżeli chcecie żyć w śnie o wspaniałych pod każdym względzie słowianach to żyjcie.
  Ale popatrzenie w prawdzie wyzwoli z okowów.
  Ja wiem o tym, że slowianie wraz z innymi poganami byli satanistami. Satanizm się zaczął tutaj kończyć od chrztu i przyjęcia chrześcijaństwa.
  Ja wiem, że byli satanistami i jakoś nie wyskoczyłem z okna czy się powiesiłem, żyje i mam się dobrze. Satanizm jako element historii słowian, wtedy kiedy byli poganami, traktuje jako wiedze, że tak było i koniec. Ale wybielanie tego i udawanie, że tak nie było, oraz podświadome, między wierszami czy bezpośrednie propagowanie do powrotu obyczajów i wierzeń pogańskich czyli satanistycznych: to jestem temu przeciw.
  Zło jak odeszło to niech idzie, nie można się smucić za nim, aby wróciło.
  To już było i koniec i nie może wrócić.

  Chce pan mnie wywalać to pana władza i wola.
  Ale ja wolę popatrzyć prawdzie w oczy…

  Powtarzam swoje pytanie po raz drugi i ostatni:
  Gdzie ja to, kurwa, napisałem, że wszyscy co żyli przed Chrystusem zostali zbawieni tylko dlatego, że nie znali Chrystusa?
  Trzeciego pytania nie będzie.
  Admin

 77. Świętosław said

  Cos z Grecji..;poniewaz RODZIME filmy i artykuly…ehhh..;a greckie to ladnie brzmi, bo KLASYCZNE, wiec oto prosze materialy GRECKIE:
  Ancient Greek Swastika symbols

  kto zbudowal Delfy ? Hyperborejczyk Olen.
  Kim byl Pitagoras? Hyperborejczykiem.
  kim byl Platon? Grecy uwazaja go za hyperborejczyka.
  Delfy komu sa poswiecone? Apollonowi.

  Skad byl Apollon? Z Hyperboreji
  kto nauczyl???,;;;;

  Gdzie jest Hyperboreja? …na polnocy. Boreas= Wiatr Polnocny, Hyper…wiadomo 😉

  „Hyperboreja to kraina szczesliwych pieknych ludzi , madrych, silnych, sprawiedliwych, o jasnej karnacji i wysokiej kulturze oraz nauce i technologii.”

  To opis Hyperboreji u Grekow. A kim sa HYPERBOREJCZYCY??? Kim Byli??? kumaci juz zalapali…reszta jak chce 😉

 78. Świętosław said

  AD 76

  Panie amadeus…”Ale obrażać go nie będę bo jest tak głupi, że obrazić się go nie da rady.”

  dziekuje za wyrazy uznania…

  To sie nazywa „wewnetrzny spokoj” prosze Pana…i ma Pan poniekad racje 😉 jak Pan mysli obrazic osobe za ktora stoja miliony PRZODKOW ???
  na tym polega sila KORZENI? A Pana Przodkowie ???

  Gdzie sa???

 79. Świętosław said

  AD 76:
  Wiec jak (…)pisze, że robię to na zlecenie niemców ”

  w moich wypowiedziach tego zdania NIE BYLO!
  Panie Amadeus, znowu Pan PRZEKRECA !!!

  szkada dalej, bo robi sie przykro, a i wobec Gospodarza niezrecznie bo…zajmujemy mu przestrzen…

 80. NICK said

  Gospodarzu! Przecia Pan widzi.

 81. Prawda nas wyzwoli said

  Miecza księcia Światosława
  http://forumemjot.wordpress.com/2014/03/26/miecz-ksiecia-swiatoslawa-i-chazaria-historia-rusi-kijowskiej/

 82. bart_w said

  Panie Marucha. Nastepujacy fragment pochodzi z dokończonej już książki, która obawiam się, nigdy nie wyjdzie drukiem. Z tego względu pozwalam sobie czasem zacytowac tu obszerne z niej fragment, jeśli okazuja sie być na czasie I na temat.

  Niektórzy utrzymuja, iż Prasłowianie utożsamiali kilku z bogów, znanych nam dzisiaj z podęczników jako oddzielne bałwany. Na przykład Kraszewski raz czy dwa napomknął, iż nasi praojcowie czcili jedynego Boga, a tych wszystkich bożków przyniósł zabobon. Także przez chwilę tego słowiańskiego boga utożsamiano z najwyższym, który przyszedł do nas s chrześcijańskimi misjonarzami, jeszcze przed Cyrylem i Metodym. Skłaniam się do rewizji poglądu, gdzie leży kolebka ludzkości.

  Fragment pierwszego rozdziału:

  – To paralusz. Szyja zwichnięta, niczym u wisielca. Jeśli zaraz nie pomrze, Wiłka będzie musiała karmić go i jako niemowlę piastować do końca życia jego.
  Zafrasował się poczciwy kniaź.
  – Dumał ci ja, co Lupinka dorośnie do zamęścia i jeszcze prawnuków doczekam. Niezbadane są ścieżki naznaczone przez Swantewita, Peruna gromowładnego, ktory wszystkimi zdarzeniami i bogami włada.
  – Dziadku – rzekła mała – Powiadasz o Perunie. Znasz, gdyśmy z Libanu korabiem do Rzymu płynęli, straszliwa nawałnica nas naszła, jakiej nie pamiętali najstarsi żeglarze. Nawet sam wujek Eustachios
  przerażony był wielce. Okręt już rozpaść miał się na drobne kawałki, gdy Mirko modlitwą do boga nieznanego w jednej chwili uciszył morskie fale.
  – To Adonai, zwany przez żydów także Ha-Szem – szepnął Mirko – Bóg nad wsze bogi.
  – Jak nasz Perun…– rzekła w zamyśleniu Dosia.
  – Któż wie, czy nie jeden jedyny – rzekł Mirko.
  – Wznośmy modły do Adonai, coby Mirko ozdrowiał! – zarządziła Lupinka.
  – Ba, kiedy daże nie znamy, jak się należy do Niego modlić – zadumał sie kniaź.
  – Nauczyciele, rabini powiadali, co najlepsza modlitwa, to życie godziwe, takie, jakie On nakazał – rzekł Mirko.
  – Skąd znać mamy rozkazy wielkiego Boga? – ktoś zapytał – On wszak nie z nami rozmawiał.
  Mirko zamknął oczy i wyrecytował:
  – A no chi Adonai e loh hej chi.
  Lo ijeh l’cha elohim
  A che rim al panahi
  Miszka tłumaczył:
  – Jam jest Panem Bogiem twym i nie będziesz miał innych bogów przed twarzą Moją.
  Mirko ciągnął:
  – Lo ti sah et szem Adonai elohi cha la szai.
  – Nie będziesz wzywal niepotrzebnie Imienia Mego.
  – Zachor te jom szabat chad szo…
  – Pamiętaj cobyś święcił dzień szabatu.
  – Cha bed et ah wi-kah wet ih mi-chah.
  – Szanuj swego ojca i matkę.
  – Loh tiir cach!
  – Loh tiin ahf!
  – Loh Tiig neho!
  – Loh tah ah neh v’rai ah cha ed sza ker!
  – Loh tahch mohd!
  Miszka tłumaczył. Wreszcie Mirko wyczerpany zamilkł.

  Teraz podkreslenie moje na potrzeby Gajówkowki:

  Po chwili ciszy odezwał się ktoś:
  – Przecie te wskazówki rodziciele nasze dają nam za lat szczenięcych. Czyż żydowski Bóg sam się trudzić musi, by pouczać lud swój, jak ma żyć coby nędznie nie sczeznąć?

  Lupinka podeszła do okna i otworzyła okiennice szeroko. Snop porannego światła wpadł do izby, niepotrzebnymi czyniąc łuczywa i łojowe lampy. Rozwarła także wierzeje ode wschodu. Stanęła w drzwiach i wzniosła ręce ku niebu.
  – Boże żydowski, o Najwyższy Adonai! – zawołała. Tyś na prośby nasze uratował nas od śmierci niechybnej w morskich odmętach. Tyś raczył nas strzec i prowadzić w drodze do wyśnionej krainy ojców naszych. Pozwól nam wysławiać Cię i czcić na tej ziemi i chram ustawić zacny ku Twej chwale tu, w Wistlicy starodawnej. Wejrzyj łaskawie na tego oto sprawiedliwego Mirka i uczyń według woli Swojej.
  Wszyscy zebrani, urzeczeni umną, a składną mową i gestem małej dziewczynki, bezwiednie podnieśli ręce do góry, a Miszka mruknął po hebrajsku: “Amen”.
  Wydawało się zrazu, że….

 83. Hnatusko said

  82

  Panie Bart_W,
  cóż to za książka, kto jest jej autorem? Jeśli nie ma perspektyw na wydanie jej „klasycznie” w wersji papierowej, to może uda się w wersji elektronicznej (jako e-book?). Wiele bardzo ciekawych książek można znaleźć w tej formie.

  Pozdrawiam

 84. http://naszeblogi.pl/49455-waldemar-lysiak-przysluzyl-sie-putinowi

  Napisałem, że Waldemar Łysiak NAPASKUDZIŁ POLAKOM NA GŁOWĘ ZA AMERYKAŃSKIE PIENIĄDZE, ale okazuje się, że nie musiały to być pieniądze Amerykańskie, ale raczej rosyjskie? choć też pod flagą AMERYKAŃSKĄ, co się nazywa kapitałem stalinowsko-holokaustycznym.
  Teraz rozum postradał Korwin-Mikke – też chyba za rosyjskie pieniądze?

 85. Świętosław said

  Ad 81

  Znakomicie, ze Pan podal owa informacje. Fragment cytuje…dla zachety dla tych co nie „wiedza o co biega” 😉

  „„Ten rodzaj broni jest wyjątkowy i należał do szlachetnych wojowników tamtych czasów.

  Biorąc pod uwagę, że odkrycia dokonano w miejscu przy- puszczalnej śmierci księcia Światosława, zrobiliśmy kolejny krok potwierdzający tę hipotezę ” – powiedział Maxim Ostapenko.

  Według Andrew Avdeyenko, przedstawiciela Ukraińskiej Akademii Nauk, prawdopodobieństwo, że znaleziony miecz należy do księcia Światosława jest bardzo wysokie i wynosi przeszło 80% pewności, że to miecz Księcia Świato- sława. Renowacja zabytku potrwa około sześciu miesięcy, po czym miecz bę- dzie udo stępniony publicznie i będzie przyłączony na stałe się do wystawy.”

 86. Świętosław said

  Ad 86

  Zachecam poszukac , co mowia przepowiednie o TYM MIECZU

 87. Świętosław said

  Ad 82
  „Na przykład Kraszewski raz czy dwa napomknął, iż nasi praojcowie czcili jedynego Boga, a tych wszystkich bożków przyniósł zabobon. Także przez chwilę tego słowiańskiego boga utożsamiano z najwyższym, który przyszedł do nas s chrześcijańskimi misjonarzami, jeszcze przed Cyrylem i Metodym. Skłaniam się do rewizji poglądu, gdzie leży kolebka ludzkości.

  Ma Pan racje, Kraszewski pisze o tym m.in. w „Stara Basn” ❤

  Wiele informacji na ten temat przedstawil LEWASZOW.

  Polecam poszukac materialow. Sa w sieci…duzo jest w jesyku rosyjskim. Wiec prosba do tlumaczy. Tlumaczcie i wydawajcie.
  Czas nadchodzi…

 88. NICK said

  (73). P. Boydar.
  No. I poczytać na Gajówce żywoty świętych. I sławnych. I, nie, ochrzczonych, co to prawdy świata mają w jednym palcu, gdy nim pstryknął. Zamulając Gajowego dzieło. A tyle w nich mniłości i dobroci. I dobrych rad ‚wiekuistych’.
  Idę kończyć. Ćwikłę robić. Mniam. Kwas buraczany popijać zalecam.
  Wrrrrr.

 89. bart_w said

  W Starej baśni mimochodem nadmieniane są inne szczegóły obecnie politycznie niepoprawniackie. Na przyklad o pochodzeniu murowanej wieży w drewniannej Kruszwicy.

  O jedynobóstwie Słowian Kraszewski nie doczytałem sie w Starej basni, ale Stara Basn czyta sie szybko i zapartym tchem, wiec mozna przeoczyc, natomiast wspomina w książce o Bezprymie i zdaje sie Królewscy Synowie, ale przy tej ostatniej pozycji nie będe się upierał.

  Chciałem jeszcze poprawic błąd, który mi się uporczywie popełnia na klawiaturze. Otóż często zdarza mi sie pisac Najwyższy z malej litery, ale On wie, że to wypadek przy pracy. Niniejszym poprawiam porzedni wpis.

 90. Świętosław said

  My zyjemy na Ojcowskiej Ziemi…i to jest nasza Prawda…tu chcemy byc, zyc , kochac, pracowac…wsrod swoich…

  z dedykacja dla pana NICK

  Ruś – Wnuki Swaroga [Napisy PL]

  Powstańcy Noworosji Повстанцы Новороссия

 91. bart_w said

  Ruskie pieniądze dla Lysiaka? Toż Lysiak dostaje ataku przepukliny na samą wzmiankę o russkich. To brzmi krancowo nieprawdopodobnie. Łysiak nigdy wprost nie zaprzeczył pogłoskom o swym udziale w wojnie w Angoli przeciw sowietom. Poza tym, jaki interes miałaby Rosja w paskudzeniu na głowe Polakom? Rosja ma Polske gdzies. Łysiak piszac przeciwko Polsce i polskości zniszczyłby swój wizerunek, jaki wypracował przez dekady. Ponadto, jemu więcej pieniędzy nie potrzeba. Sama sprzedaż Malarstwa Bialego Czlowieka dala mu tyle szmalu, ze moglby sobie kupic kilka Gajówek i nawet nie zauwazyc tego wydatku. Zreszta, co teraz sa warte pieniądze…

 92. Świętosław said

  Ad 89

  Polecam tez Slowackiego” Lilla Weneda”

  To wiele wyjasnia …takze „o dzisiaj”
  Polecam scene gdy Derwid zwraca sie do gwinony „…ze masz KREW ZIELONA…”

 93. bart_w said

  Hnatusko: Książka jest częścią tetralogii o wielkości Słowian, a tytuł roboczy brzmi Opowieści Starodawne. Czeka na ilustracje i na prozaiczne fundusze. Pierwsza część to cienka broszurka „Tak Byc Mogło”, gdzie akcja dzieje się dookoła Narodzenia w Domu Chleba pod Jerozolimą, druga to „Słowianka” o perypetiach słowiańskich repatriantów z ziemi geroda do Krainy (obydwie pozycje wyszły drukiem nakładem wydawnictwa ACAD w Józefowie), trzecia to właśnie ta, a czwarta to nieukończona jeszcze „Terra Incognita”, gdzie fantazja toczy się równolegle z przypuszczalna historią. Przesłaniem cyklu jest pokazanie życia przeciętnego człowieka w różnych częściach świata, ale głównie z Cesarstwie Rzymskim dwa tysiące lat temu. Autorem jest bart_w, ale chyba główny udział w tworzeniu tej opowieści trzeba przypisac pani Ilustratorce, która ustawicznie inspiruje do dalszego i dalszego bajania. Pani Ilustratorka to taki Leonardo da Vinci w spodnicy, czlowiek orkiestra, ale moim zdaniem najlepiej i najprecyzyjniej się wyraża malarstwem. Bart_w nie aspiruje do zaistnienia, jako ze jest hochsztaplerem Swiadomym i dobrowolnym, ale po prostu chce sie podzielić z jak najszersza rzesza Czytelniczek swoja wizją przeszłości zamierzchłej.

  Uczciwośc nakazuje byc zobowiązanym także za inspiracje panu Wandaluzji, panu Hendersonowi i panu RomanowiK, poniewaz równiez korzystaliśmy z przesłanych przez niego linków.

 94. bart_w said

  Heroda, nie geroda. Klawiatura mi bezwiednie zesłowiańszczyła to arabskie imie.

 95. NICK said

  Ćwikłę zrobiłwszy. Zostało mi trochę chrzanu a jest wyjątkowo ostry.
  Czy, komuś, przychrzanić?
  Tak w imę Boga? W Trójcy Jedynego? Jakiemuś poganinowi?

 96. bart_w said

  Dobra. Robi sie na poważnie. Właśnie jestem w środku butelkowania piwa Krzyżak. Czarne, mocne, gdańskie wedlug procedury sredniowiecznej. Szczegóły na kulinarnefantazje.wordpress.com Jeśli mi energii wystarczeć będzie, to może i zdjęcia z owego butelkowania się znajda.

  Reasumując: jest od pana Nicka słowiański chrzan, czy też czyli warzecha, jest wścikła, jest powiedzmy słowiańskie piwo, a na pewno będzie za jakieś pięć dni (jeśli mi flaszki nie zamienia się w putinowskie bomby) i teraz ktoś musi nakręcić z pół kilometra kiełbasy a i zacny chlebek z chrupiąca skórką nie będzie wcale niemile widziany. Może ktoś tu jest z Kieleckiego? Tam wypiekano najlepszy chleb na świecie, okrągły, ciemnozłocisty, chyba metrowej średnicy i posypany mąką.

  Kto zbiera drzewo na ognisko? Jeden z gitarą potrzebny. Może być bez doktoratu.

 97. Amadeus said

  Ad NICK
  „Ćwikłę zrobiłwszy. Zostało mi trochę chrzanu a jest wyjątkowo ostry.
  Czy, komuś, przychrzanić?
  Tak w imę Boga? W Trójcy Jedynego? Jakiemuś poganinowi?”

  Lepiej żeby pan tego nie robił bo zostanie pan tutaj przez niektórych osądzony od czci wiary, bo pan chce przodków bić, jak nie wiem, ale pan chce.

 98. NICK said

  (97) Pan tu nie byłeś pierwszymi nożycami do odezwania. Był nim współczesny poganin. A tenże, przodkiem moim nie jest.
  Praojców swych – cenię. Wierzenia ich – przyjmuję z dobytkiem inwentarza. Odegrały ważną rolę. Tysiące lat temu. Jestem ich potomkiem.
  Acz teraz mam Wiarę Prawdziwą! Jezusową.
  Czy Pana PANEM jest Chrystus? (Ja tu nie jestem od nawracania)
  Baaardzo nie lubię wynoszenia czasów przedJezusowych. Ponad Jezusa. Nawet gdyby istniały wierzenia bardzo zbliżone. Wrrrr.

 99. Amadeus said

  Ad 98 NICK
  Bardzo się z panem zgadzam i tak samo myślę. Ale moje bardzo ostre wypowiedzi i bardzo kontrowersyjne zarobiły to iż pan Gajowy dał mnie na margines.
  No cóż, takie życie, ale z panem, panie NICK się w 100% zgadzam.
  Po prostu moja wypowiedź o nr 97 była ironiczna i może nawet dla pana ostrzegawcza.
  .
  „Praojców swych – cenię. Wierzenia ich – przyjmuję z dobytkiem inwentarza.”

  Ja też cenię praojców pod względem i dorobku politycznego. Ich możności stworzenia czegoś naprawdę wielkiego.
  Także ich wiarę przyjmuje z dobytkiem inwentarza choć nazwę ją po imieniu, ale wiem, że to jest nasz inwentarz dorobku historycznego.
  Zgadzam się z panem w 100%.

 100. Świętosław said

  Ad 82

  ten film ukazuje w obrazach „ze Praojcowie czcili Jedynego Boga” :od Ktorego wywodza sie RODY, Grecy potem wzorowali sie na wierzeniach Naszych Praojcow.

  СЛАВА РОДУ!СЛАВА!GLORY Old! GLORY!

 101. Świętosław said

  AD 82

  ” Okręt już rozpaść miał się na drobne kawałki, gdy Mirko modlitwą do boga nieznanego w jednej chwili uciszył morskie fale.” Pan WIE lud „wyczul intuicyjnie” WAZNA RZECZ !

  Do dzisiaj sa wsrod Slowian Ludzie, ktorzy potrafia WIATR UCISZAC…gdy zajdzie taka potrzeba.Potrafia tez szeptem dzialac na WIBRACJE DNA (ADN) i leczyc w ten sposob.
  sa to Umiejtnosci, ktore dotrwaly do dzisiaj…
  Dawniej bylo Ich wiecej, tych madrych dobrych Ludzi, przewaznie wywodzili sie z PRASTARYCH RODOW KAPLANSKICH lekarzy, zielarzy, medrcow, poetow, uczonych itd.
  . Zwali sie WIEDUNI, WOLCHWOWIE, WIEDUNIE (bo Kobiety oczywiscie u Slowian tez pelnia MISJE KAPLANSKA i Lecza , uzdrawiaja, ucza itd.) . Zwani sa tez po prostu MEDRCY czy Magowie ( Mogacy Czynic)

  Wazne przeslania sa ZAWARTE w Ksiedze Welesa…ktora „ktos”…ach ten „ktos” gdzies „zawieruszyl”…

 102. NICK said

  (99) Głasków, pod włos nie lubię. Pana głaski – mój Cyklop (kot) – odrzuciłby w try miga. A i szkodę fizyczną byś Pan poniósł.
  Tego typu ostrzeżenia? Ignoruję. Napisałem, co było do zrozumienia. Potrafię, zaprawdy,dopierd..ić. Czego jeszcze NICKt nie zaznał. I nie zazna?
  P.S. To były żarty. Powtarzam-Chrystus Nam Panem? A Panu?
  Nie bądź Pan „lepszy” od swietoslawa.
  Basta.

 103. Marucha said

  Re 99:
  Napisał Pan:
  a też cenię praojców pod względem i dorobku politycznego. Ich możności stworzenia czegoś naprawdę wielkiego.
  Także ich wiarę przyjmuje z dobytkiem inwentarza choć nazwę ją po imieniu, ale wiem, że to jest nasz inwentarz dorobku historycznego.

  Otóż jest to G-prawda, panie Amadeus, Przypominam Pański komentarz 08.09.2014 o 19:53:18
  Sram na poszukiwanie niby słowiańskiej kultury i próby zaszczepienia tej pogańskiej wiary ponownie w ludziach.
  Sram na zwyczaje i wiarę słowian z przed ery chrześcijańskiej.
  Sram na naszych przodków słowian z przed ery chrześcijaństwa.
  Sram na bujdy i głupoty historyczne o wielkości słowian i niby państwie polskim z przed 966r n.e

  Poza tym nadal mi Pan nie odpowiedział na proste pytanie: GDZIE NAPISAŁEM, ŻE WSZYSCY POGANIE NIE ZNAJĄCY CHRYSTUSA BĘDĄ ZBAWIENI?
  Miał Pan odwagę napisać powyższą brednię? To bądź Pan mężczyzną, miej odwagę wziąć to na klatę, przyznaj się błędu.

 104. Amadeus said

  Ad 103. Pan Marucha

  Sram na poszukiwanie niby słowiańskiej kultury i próby zaszczepienia tej pogańskiej wiary ponownie w ludziach.
  Sram na zwyczaje i wiarę słowian z przed ery chrześcijańskiej.
  Sram na naszych przodków słowian z przed ery chrześcijaństwa.
  Sram na bujdy i głupoty historyczne o wielkości słowian i niby państwie polskim z przed 966r n.e

  Tak, wycofuje się z tych słów i za nie przepraszam. Były one podyktowane moją wielką irytacją i rozgniewaniem na to co pisze czy pisał świętosław czy jak mu tam.

  ‚”GDZIE NAPISAŁEM, ŻE WSZYSCY POGANIE NIE ZNAJĄCY CHRYSTUSA BĘDĄ ZBAWIENI?”
  Przyznaję się, nie napisał pan tego.

  Nooooo…!
  I nie ma już sprawy.
  Admin

 105. Amadeus said

  Ad 102 NICK

  „Powtarzam-Chrystus Nam Panem? A Panu?”

  Chrystus nam Panem! Chrystus moim Panem!

 106. NICK said

  Amadeus. Miał Pan wiele szans i wiele pytań… .(czemu jestem aż taki cierpliwy). Gnoisz Pan zwykłe sprawy ( skąd tyyyle obornika?) Lucyfer sra we słomę? Oj.Oj. NICK! Odpuść.

 107. NICK said

  (105) Oby! Nie była to podpierdołka! Wątpię. Basta na dziś. Nowe? Doświadczenie?

 108. Świętosław said

  AD. 82 i 101

  „” Okręt już rozpaść miał się na drobne kawałki, gdy Mirko modlitwą do boga nieznanego w jednej chwili uciszył morskie fale.” Pan WIE lud „wyczul intuicyjnie” WAZNA RZECZ !”

  Niesamowite., zaistnialo cos PIEKNEGO ❤

  Mialo byc napisane: "pan WIE LUB Pan wyczul intuicyjnie wazna rzecz."
  A sie napisalo ::"pan wie LUD wyczul intuicyjnie wazna rzecz."

  tu wypada wspomniec MICKIEWICZA

  " Dziewczyna czuje, odpowiadam skromnie,
  A gawiedz WIERZY GLEBOKO,
  czucie i WIARA glebiej mowia do mnie ,
  Niz medrca szkielko i oko

  Martwe znasz prawdy
  Nieznane dla LUDU
  […]
  Nie znasz prawd zywych, nie obaczysz cudu,
  MIEJ SERCE I PATRZAJ W SERCE"

  To w sercu tardycyjnych polskich wsi zachowala sie DUSZA SLOWIANSZCZYZNY.
  W majonych oltarzach w Maju, w SWIECENIU POL , w ZIELONYCH SWIATKACH, w BIALYCH OBRUSACH na stole wigilijnym, w SWIECENIU WIANKOW , wiencow dozynkowych" itd.

 109. Świętosław said

  W majonych oltarzach w Maju, w SWIECENIU POL , w ZIELONYCH SWIATKACH, w BIALYCH OBRUSACH na stole wigilijnym, w SWIECENIU WIANKOW , wiencow dozynkowych” itd.

  Wymienione wyzej i duuuuuuuuuuuuuuuuuuu…zo innych to Nasze SLOWIANSKIE TRADYCJE. Co potwierdza wypowiedz pana Bart_w „Na przykład Kraszewski raz czy dwa napomknął, iż nasi praojcowie czcili jedynego Boga”

  a czego ludzie , ktorzy nie czuja SERCEM I WIARA nie bardzo potrafia zrozumiec…ale moze kiedys potrafia:

  Martwe znasz prawdy
  Nieznane dla LUDU
  […]
  Nie znasz prawd zywych, nie obaczysz cudu,
  MIEJ SERCE I PATRZAJ W SERCE”

  Chrystus powiedzial: „PO OWOCACG POZNACIEZ KTO JEST UCZNIAMI MOJEMI”…to powiedzial na tysiaclecia…to powiedzial takze dla dzisiejszych ludzi…proponuje posluchac JEGO SLOW…

 110. NICK said

  (108). Ty, który sławisz i mieszasz, prastaje zwyczaje, który, przyznaję, masz umiejętność… .Wtrącania chrześcijaństwa, apologując uprzednie sprawy, do swej „zabawy”. Do nikczemnienia spraw zasadniczych. Do Trójcy Świętej, pisząc o niczym. Ty, który Chrystusa masz – za nic. Nie pisząc o Nim NIC. Nikim ty jesteś. I tyle powiem. Zmienną narracją. Czytaj.
  Specjalnie. Nienachalnie. I, łatwo przyszło:
  Zinydywidualizowane indywidualną indywidualnością, indywiduum, indywiduuje, że:”będąc powodowany, mocno już zepsutą moralnością, jestem indywiduum! BANA – bardzo chcę!

  Dalej? Czas tracę. Jutro mam-pracę.

 111. Świętosław said

  Ad. 104

  szanowny panie Amadeus , odnosnie pana zdania:”Były one podyktowane moją wielką irytacją i rozgniewaniem na to co pisze czy pisał świętosław czy jak mu tam.”

  Ten rzeczony „jak mu tam ” pisze i pisal to co WIELOTYSIECZNA TRADYCJA naszego Narodu i PRAOJCOW przekazuje, to co potwierdzaja odkrycia POLSKICH I SLOWIANSKICH UCZONYCH i badaczy, to , co przekazali wieszczowie, poeci, pisarze, Dziadowie i LUD POLSKI….czesto ten wlasnie LUD NA naszych POLSKICH WSIACH, ktore , NIESTETY SIE WYLUDNIAJA…zochowal CENNE SKARBY I WIARY I WIEDZY 🙂
  wies zachowala POLSKIE TRADYCJE.

  Plon niesiemy plon

 112. Świętosław said

  Ad 110,

  Panie NICK …a coz ty Pan wiesz kto co mysli…j

  On powiedzial ” Bylem glodny …
  Bylem nagi, bylem spragniony…pukalem…”
  Ile razy pan rozpoznal JEGO w Bliskim …ile razy Pan rozpoznal JEGO w staruszce bez opieki,

  ile razy Pan rozpoznal JEGO w bezdomnym, ile frazy pan otworzyl drzwi ???

  Jak Pan malo widzi, a ma Pan oczy, jak Pan malo czuje, a ma Pan serce…jak MALO PAN ZROZUMIAL…

  Skąd Pan wie, co i ile zrozumiał Nick i kogo w kim rozpoznał? – admin

 113. Świętosław said

  Łużyckie Zielone Świątki

 114. Świętosław said

  „Skąd Pan wie, co i ile zrozumiał Nick i kogo w kim rozpoznał? – admin”

  Komentarz 112 dotyczy wypowiedzi pana NICK 110.

  Niech szanowny pan Admin przeczyta 110……jasne jest przynajmniej to ,ze z moich wypowiedzi pan NICK NIC nie zrozumial .

  Bo gdyby zrozumial…to moze by i . ,
  jest NIEZACHWIANY przez JEGO pozostawiony sposob by rozpoznac…pisze tez o tym w Zlotej ksiedze St Germain…
  SERCEM ❤ , a serce pana NICK nie rozpoznalo…ale zawsze ma taka mozliwosc

 115. NICK said

  Młemłanie. Krótko: wypierpapier! Na zbity pysk. Generalnie – jestem bardzo zasadniczy. Bardziej niż się komukolwiek, wydawać, może. Czego poznać? Nie daję.
  K’woli wyjaśnienia. „Zasadniczość” moja – bliska jest… Polakom.

 116. bart_w said

  Corvus, nie znajdując nic lepszego dla siebie do roboty, postanowił dołączyć do wyprawy.
  Tak było, lub tak być mogło wiele, wiele lat temu, na długo przed tym początkiem historii Słowian, o jakim uczymy się w szkołach. Słowiański ród żył na ziemiach swych od wielu tysięcy lat, jednak kronikarze świadomie pomijają milczeniem czasy przed kniaziem Miszką Pierwszym, którego nieprawidłowo nazywali Mieczysławem. Wszystko, co wydarzyło się przed dziewiątym wiekiem naszego kalendarza, rozpatrujemy drogą legend, podań, domysłów, rozważań. Cokolwiek zostało napisane o potędze i wielkości Słowian, skrywane jest skrzętnie przez tych, którzy są nam niechętni. A przecież Słowianie są ludem najbardziej ze wszystkich narodów jednolitym duchowo, mową i krwią zjednoczonym. Niektórzy badacze odważają się nawet mówić o nas jako o odrębnej rasie. Mamy zatem być dumni z dziedzictwa naszego, wbrew fałszywej opinii świata, jakobyśmy dziesięć zaledwie wieków wstecz wzięli się znikąd i osiedlili na ziemiach zgoła nie naszych. Wnusiu, Słowianką jesteś, a twoi praprzodkowie tworzyli historię ludzkości na równi z innymi narodami, a pewnie i wkład ich w rozwój cywilizacji był o wiele, wiele większy, niż się obecnie przypuszcza.
  Kto wie, czy i burzliwa teraźniejszość nie osłabi innych ludów na tyle, by twardy Słowianin przetrwawszy dziejowe burze i kataklizmy mógł podjąć się zadania odrodzenia człowieczeństwa w Europie i na całym globie.
  Ale by się o to pokusić, należy nam na zawsze pozostać w jednocie z Naturą Matki Ziemi.

  Epilog

  Pełnia popołudnia czerwcowego dnia przybrała obraz ponurego, zimowego wieczoru. Słońce nie miało siły, by przebić się przez grubą powłokę czarnego, ciężkiego, tłustego dymu, który od horyzontu po horyzont zasnuwał zwykle przecie o tej porze lazurytowe niebo. Ptactwo wielkie i małe przypadło do ziemi, a drapieżnik żaden nie czynił nawet najmniejszego wysiłku, by korzystając z okazji zdobyć pożywienie bez trwonienia sił. Rozżarzone do czerwoności powietrze nie dawało pożywki płucom ubieżających w panice ludzi, ich koni i inwentarza.
  Rzym płonął. Ryczący w szaleństwie ocean płomieni pożerał najpiękniejsze, najwspanialsze, najbogatsze, najdostojniejsze miasto całego świata, stolicę cywilizacji. Umiłowany przez miliony mieszkańców ziemi obiekt westchnień i marzeń, gród, do którego wiodły wszystkie drogi, stawał się nicością, kupą nędznego popiołu, który za chwilę śródziemnomorski wicher rozwieje na wszystkie strony świata. Twór i symbol buty Wielkich zniknie za chwilę z rzeczywistości, a wkrótce i z pamięci pokoleń, za przyczyną siły Natury bezmyślnie wyzwolonej przez zdegenerowaną do cna istotę, która do niedawna mieniła się człowiekiem. Ryk ognia, trzask walących się budowli i krzyk palonych żywcem ludzi słychać było nawet w tym oddaleniu od oka kataklizmu.
  Drogą zwaną Via Emilia, prowadzącą na północny wschód od miejskiej rogatki, płynęła nieprzerwanie rzeka uchodźców. W tłumie nie było widać różnic między ludźmi wolnymi, niewolnikami, sługami, czy wyzwoleńcami. Wszyscy byli tak samo brudni, tak samo obszarpani, tak samo osmaleni, tak samo wykrzywieni w rozpaczy, gniewie i przerażeniu. Nieliczni szczęśliwi, którym dane było złapać i dosiąść konia, pędzili na oślep obok drogi lub też wręcz bezdrożami, byle dalej od piekieł zgotowanych wolą i ręką człowieczą. Tu i ówdzie przeciskał się przez ciżbę wóz albo landara załadowana ludźmi aż po sam wierzch. Niemal żaden z powozów nie wiózł swego właściciela, większość bowiem została zrabowana, ukradziona, lub skonfiskowana przez porażoną zwierzęcym strachem człeczą masę. Jedynie najbogatsi, których chroniły oddziały własnej gwardii, posuwali się w miarę szybko, gdyż żołnierze torowali drogę mieczem i batem, rozpychając żywy nurt na boki. Ludziska trzymali się z wyciem za posiniaczone torsy, połamane członki i poranione orężem łby. Dzikie wrzaski i przekleństwa łączyły się solidarnie z płaczem i jękami tratowanych. Chaos był nie do opisania.
  Od rzymskiego traktu odchodziła ku północy bita droga boczna, którą hodowcy zaopatrzali stolicę w bydło rzeźne, drób, ryby i warzywa. Teraz ruch na niej by niewielki, albowiem prowadziła do nikąd. Mało kto z mieszkańców Rzymu znał sieć rozjazdów na tyle, by był w stanie trafić dokądkolwiek z pominięciem wygodnych traktów wytyczonych przez cesarskich budowniczych. Toteż rosły, starszy człowiek z towarzyszącym mu pachołkiem niosącym w torbie skromne mienie, poruszał się dość szparko, choć szlak prowadził z lekka pod górę.
  W odległości kilkuset kroków przed szczytem wzniesienia, po prawej stronie widniała niewielka płaszczyzna, najwidoczniej przeznaczona do popasów, albowiem z artezyjskiej studni u piaskowego głazu bulgotał strumyk świeżej, a zimnej wody. Znużony wędrowiec zrzucił zewnętrzne okrycie i siadł ciężko na pniu zwalonego drzewa. Wyjął z fałd odzienia i odpiął krótki miecz, a kij swój putniczy oparł o skałę. Spojrzał wstecz na łunę straszliwą bijącą z największego do niedawna cudu świata i zakrył rękawem oczy w rozpaczy wielkiej i desperacji.
  – Armageddon…– wyszeptał.
  Nie tylko z mowy w pielgrzymie można było rozpoznać Żyda, choć wysoki wzrost mógłby nasuwać pewne co do tego wątpliwości, takoż potężna jego postura. Ubiór mianowicie, a szczególnie nakrycie głowy, dawało świadectwo przynależności owego męża do narodu i wyznania pochodzącego od chaldejczyka Abrahama. Długie, kędzierzawe włosy na dostojnej głowie były najprawdopodobniej siwe, choć ich barwa mogła być spowodowana wszechobecnym popiołem opadającym bezlitośnie z nieba, które rozsierdzone człeczym wynaturzeniem, miało nakazane stać się piekłem. Zaiste, człowiek sam sobie wyrządził sprawiedliwość Bożą, jako zwykle Najwyższy postanawia, by się działo.
  „Panie, czemu spuszczasz na mnie tę karę?”– chciał westchnąć Izraelita do swego Adonai, ale zreflektował się natychmiast, sam sobie odpowiadając: „Za sprawą mojej małości, nicości mej osoby! Niechaj precz idę z tego miejsca i niech gdzie indziej dane mi będzie próbie się poddać, krzewiąc i głosząc majestat Pana mego.”
  Rozejrzawszy się, czy nikt nie widzi, zdjął czapkę i tunikę, po czym odświeżył się odrobiną wody z głębin ziemi, zimnej w odróżnieniu od wodociągowej. U stóp jego powstała kałuża czarnego błota z popiołu wymieszanego z popłuczynami. Zaraz to samo uczynił sługa.
  Wtem, ni stąd, ni z owąd, tuż przy boku starego ukazała się olbrzymia niedźwiedzia morda. Żyd przeraził się zrazu niezmiernie, ale pomniawszy na czasy i wydarzenia, w których dane mu było uczestniczyć, zamknął oczy i pomyślał sobie z rezygnacją: „A niechajżeby mnie choć teraz i niedźwiedź zeżarł”.
  Jednak zwierz nie był zainteresowany możnością skonsumowania ludzkiego mięsa, zalatującego spalenizną i nieprzetrawionym czosnkiem. Minął siedzącego obojętnie, kierując się ku wodzie i zaczął chłeptać z kałuży z wyraźnym ukontentowaniem. Pachołek z trwogi od zwierza padł bezprzytomny.
  Po chwili od strony miasta nadeszli dwaj cudzoziemcy. Obydwaj nieśli pokaźne toboły przemyślnie przymocowane szlejami do pleców. Obydwaj rośli i barczyści, z obliczem jasnym i pogodnym, głowami zakręconymi w chusty, widno dla ochrony przed skrami i popiołem. Starszy dzierżył w dłoniach grubą lagę, a młodszy niósł pod pachą niewielkie gęśle, smyczkowy instrument, jakim muzykują dzikie ludy Północy. Pozdrowili spoczywającego skłonem głowy, a jeden z nich gestem wskazał młodzieńca leżącego bez ducha. Towarzysz jego zrzuciwszy bagaż na ziemię, wyciągnął cynową miskę i nabrawszy wody, najpierw napoił niedźwiedzia, a potem zajął się młodym Jewrejczykiem. Dopiero gdy ten otworzył oczy, sięgnął po gliniany kubek i obydwaj przybysze zaspokoili pragnienie, po czym spostrzegłszy, iż Żyd nie posiada żadnego naczynia, podali mu wodę, by i ten się napił.
  Niedźwiedź podszedł zwolna do podróżnych i z zauważalnym obrzydzeniem obwąchał odzienie młodszego, któremu z przerażenia nogi wrosły w ziemię.
  – Nie obawiaj się, człowieku – rzekł wesoło obcy łaciną, w której wyczuć można było miękki zaśpiew – Misza ci krzywdy nie uczyni. Chowali ci my go od maleńkości. Podrap go za uchem, a zdobędziesz sobie druha.
  Chłopak nieśmiało wyciągnął rękę, ale ponieważ ludzie Śródziemnomorza nie miewali w zwyczaju trzymać po domach psów, ani kotów, nie znał, co należy uczynić w stosunku do udomowionej bestii. Niedźwiedź sam zażegnał ambaras i zbliżywszy pysk, polizał go po dłoni. Młodszy wędrowiec zaśmiał się i rzekł coś do drugiego w śpiewnym języku, szeleszczącym nieco, podobnie, jak mowa narodu żyjącego w krainie Partów.
  – Dzięki wam za dobroć waszą i za wodę – rzekł Żyd – Czy jesteście Persami?
  Obcy spojrzeli po sobie. Obaj odziani byli w takie same lniane giezła, zapewne białe, czego z powodu sadzy nie można było stwierdzić z całą pewnością, takież portki ściągnięte pod kolanami i lekkie, a zarazem mocne kapcie, plecione z jakiegoś twardego, zapewne drzewnego materiału, a wiązane do łydek skórzanym rzemieniem.
  – Nie, panie, my z lasów Północy.
  – Ach, Dakowie…
  – Dom nasz jeszcze dalej na północ od Dacji.
  – Chyba nie Germanie. Zbyt szczerze patrzy wam z oczu.
  – Luigowie. Mowa nasza krajska.
  – Nie macie ze sobą oręża w tak daleką drogę – zauważył ze
  zdziwieniem Żyd.
  – My ludziom nie wadzim. A i nic u nas cennego, na coby można się połakomić. Może jeno te gęśliki, ale Misza nie pozwoli ich nam odebrać. Pożywcie się wraz z nami, panie…
  – Wiara moja nie zezwala mi na spożywanie wszystkich potraw.
  Wybaczcie, że zapytam, co macie.
  – Nie obawiajcie się. Mamy placki z cebulą i pieczony drób i suszone poziomki na napar – odrzekł starszy, któremu widać wymogi czystości żydowskiego pożywienia obce nie były.
  Przybysze zakrzątnęli się i w kilka chwil zapłonęło niewielkie ognisko, nad którym w garnuszku bulgotała woda na poziomkowy napój. Żyd jadł powściągliwie, widać troska tłumiła mu głód. Wyciągnąwszy kilka sestercji chciał się odwdzięczyć za życzliwość, ale oburzeni Słowianie pieniędzy nie przyjęli, prawiąc, iż w ich krainie wszetecznym występkiem byłoby zapłatę przyjmować za poczęstunek.
  Gdy podając sobie kubek z rąk do rąk, popijali kojący aromatyczny napój, nagle zabłysło i piorun uderzył tuż obok drogi na samym szczycie wzgórza, zaledwie pół mili od miejsca, w którym spoczywali. Zadziwili się, ponieważ znad warstwy dymu nie widać było chmur, ale zarazem i ucieszyli, mając nadzieję, iż ulewa zarówno spłucze do ziemi unoszącą się wszędzie sadzę, jak i obmyje sterane marszem ciała.
  Daremnie jednak czekali dżdżu. Widać deszcz poszedł w innym kierunku. Podróżni zamknęli oczy, starając się odpocząć nieco przed dalszą drogą. Mieli bowiem nadzieję dotrzeć jeszcze przed zmrokiem do jakiejś ludzkiej osady, wioski, czy latyfundium, a tam poprosić o nocleg i strawę dla niedźwiedzia.
  Z drzemki obudził ich odgłos kroków. Z góry schodził nieśpiesznie samotny wędrowiec. Szedł pieszo, choć z postaci i lica biło niezwykłe dostojeństwo, zdradzające osobę dobrze postawioną. Nieznajomy ubrany był w luźną szatę i sandały, a giezło miał tak białe, że spoglądając koniecznym było osłaniać oczy przed porażeniem. Wszechobecna w powietrzu sadza jakoś nie trzymała się jego przyodziewku.
  – Pokój, z tobą, Szymonie! – rzekł mężczyzna zatrzymując się u studni.
  Stary żyd zerwał się na równe nogi i spojrzawszy na przybysza, zaniemówił. Zaraz padł na twarz u nóg jego, a Słowianie, rozumiejąc, że jest to ktoś niezwykły i wielki, skłonili się głęboko, a następnie oddali mu cześć wyciągniętą przed siebię ręką, gestem należnym jeno słońcu i bogom. Ten skinąwszy im głową, skierował wzrok w dół, na swego ucznia, przyjaciela i wyznawcę.
  Szymon podniósł głowę.
  – QUO VADIS, DOMINE? – zapytał drżącym głosem, zapominając z
  wrażenia odpowiedzieć na pozdrowienie.
  – Idę tam, skąd ty ubieżasz. Powstań i rzeknij mi raczej, dokąd ty się udać zamierzasz.
  – Panie – zawołał Szymon – uciekam z tego siedliska zła, z tego ośrodka rozpusty, wszeteczności i zbrodni! Tam już nic nie można zdziałać. Idę tam, gdzie lud prosty i szczery, gdzie posłuch znajdę dla głoszenia dobra i prawości, gdzie rzesze przeliczne sławić będą Ojca Twego, Najwyższego Adonai i Ciebie, któryś Mu współistotny.
  – Dobrze – rzekł Nazaretańczyk – Zasiądźmy, coby odpocząć nieco. Ty pójdziesz swoją drogą, a ja swoją. Będę kończyć dzieło, któreś rozpoczął.
  Piotr przeraził się nie na żarty.
  – Nauczycielu – krzyknął wniebogłosy – tam siedlisko zepsucia, tam nie ma ludzi, jeno potwory! Człowiek o wiele gorszy jest od zwierzęcia, gdy jest zwierzęciem! Oni ci przyszykują taki los, przy którym Golgota dziecięcą igraszką!
  Spojrzał Juszua poważnie na Apostoła.
  – Jest robota do zrobienia i ktoś musi się tym zająć. Tego nie da się uniknąć. Ja pójdę siać ziarno Prawdy u Rzymian, a ty sobie idź łatwą drogą, nawracać zacnych, leśnych ludzi. Twoja wola.
  – Ja Cię nie puszczę! – ryknął Szymon i chwycił połę Chrystusowego płaszcza. Ten spojrzał mu w oczy i uśmiechnął sie smutno. Stary oprzytomniał.
  – Wybacz, Panie. Wracam, skądem przyszedł. Nie pomnij mi tej chwili słabości.
  – Idź na północ. Sam ukończę twe dzieło.
  – Pójdę, Panie, do Rzymu…
  – Upartyś. Ale takich Mi trzeba. Czyń przeto, co do ciebie należy.
  – Panie – odezwał się nieśmiało starszy Luig – pójdź z nami do Krainy. Będziem doma w dwa miesiące. U nas zasobnie. Ludzie zacni, gościnni. Chram wybudujem, służyć Ci będziem i uwielbiać. Miód nosić, jadło najlepsze. Włodyczyć będziesz mnogim i silnym narodem, a pod Twoim przywództwem cały świat dla Ciebie zdobędziem…
  Pan uśmiechnął się promiennie.
  – Wam tego wiedzieć niepodobna, co napisane jest w Księgach. “Nie będziesz wystawiać na próbę pana Boga swego”. Pamiętasz, Piotrze, komu to i kiedy rzekłem?
  – Szatanowi na pustyni. Czterdzieści lat wstecz…
  – Zaiste. A przedtem uczyłem was: Zdrowym lekarza nie trza. Ci dobrzy ludzie pozostaną zdrowymi tak długo, jak żyją w zgodzie z Prawem Dziewiczym. Zawitam u was. Ale nie teraz i nie tak, jak myślicie – Pan przeszedł na słowiańską mowę – Odnajdziecie Mnie w drugim człowieku.
  Słowianie pojęli te słowa bez dodatkowych wyjaśnień. Skłonili się ponownie i obydwaj równocześnie rzekli:
  – Będziecie nam Panie, zawżdy gościem najmilszym.
  – Wiem – odparł krótko Pan – a teraz usiądźmy i dajcie mi coś do
  jedzenia, cobyście znali, że z żywą Istotą do czynienia macie – po czym zasiadł u ogniska. Nikt nie śmiał usiąść wraz z Nim, jeno Misza przyczłapał i podstawił łeb do pogłaskania, instynktownie wyczuwając Dobro.
  Szymon ze zdumieniem wielkim i niedowierzaniem patrzył, jak Galilejczyk raczy się ze smakiem krajską kiełbasą jałowcową, sporządzoną z nieczystego wszak mięsa. Przepiwszy gorącym naparem z poziomkowego suszu, przyjął stakanek najprzewyborniejszego półtoraka, jaki zachował się w zalanym woskiem dzbanuszku na dnie torby podróżnej, po czym powstał, skinął wszystkim głową i znikł, żegnany pokłonem głębokim i prastarym gestem Boskiej czci. W sadzy pokrywającej plac pozostały jeno ślady sandałów i kołek od kiełbasy z kawałkiem sznurka.
  Piotr skinął na sługę i podjąwszy, co do niego należało, pożegnał Słowian, pewnym krokiem kierując się nazad ku Wiecznemu Miastu, które łuną rozświetlało wieczorny mrok. Języki ognia poświatą pisały w nisko zawieszonych chmurach dymu historię świata i ludzkości.
  Luigowie zarzucili na grzbiet toboły swoje i gwizdnąwszy na niedźwiedzia, który podreptał przodem, ruszyli przed siebie ku północnej Krainie. Oni takoż dadzą świadectwo, choć niepisane.

 117. AG said

  Świętosław said
  2014-09-17 (środa) at 17:21:09

  AD 82

  ” Okręt już rozpaść miał się na drobne kawałki, gdy Mirko modlitwą do boga nieznanego w jednej chwili uciszył morskie fale.” Pan WIE lud „wyczul intuicyjnie” WAZNA RZECZ !

  Do dzisiaj sa wsrod Slowian Ludzie, ktorzy potrafia WIATR UCISZAC…gdy zajdzie taka potrzeba.Potrafia tez szeptem dzialac na WIBRACJE DNA (ADN) i leczyc w ten sposob.
  sa to Umiejtnosci, ktore dotrwaly do dzisiaj…

  Luk 17 : 6 Pan zaś rzekł : Jeślibyście mieli wiarę, jak ziarno gorczyczne, powiecie temu drzewu morwowemu :
  Wykorzeń się, a przesadź się w morze, a usłucha was.

  Gorzej, gdy w sercu ludzkim niema Boga, a tylko sama wiara i silna wola, to wtedy zaczyna się magia, czary …może to się przydarzyć nawet gorliwemu katolikowi

  „Rzekł głupi w sercu swoim:Nie ma Boga”
  Kto może poznać co w jego sercu tak naprawdę jest ukryte ?
  Bożyszcze można uczynić sobie ze wszystkiego, może to być kariera, pieniądze, mądrość, talent , zdolności itp

 118. Świętosław said

  Dziekuje Panie Bart-w
  „– Zaiste. A przedtem uczyłem was: Zdrowym lekarza nie trza. Ci dobrzy ludzie pozostaną zdrowymi tak długo, jak żyją w zgodzie z Prawem Dziewiczym. Zawitam u was. Ale nie teraz i nie tak, jak myślicie – Pan przeszedł na słowiańską mowę – Odnajdziecie Mnie w drugim człowieku.
  Słowianie pojęli te słowa bez dodatkowych wyjaśnień.”

 119. Świętosław said

  „– Zaiste. A przedtem uczyłem was: Zdrowym lekarza nie trza. Ci dobrzy ludzie pozostaną zdrowymi tak długo, jak żyją w zgodzie z Prawem Dziewiczym. Zawitam u was. Ale nie teraz i nie tak, jak myślicie”

  z ksiazki pana Bart_w

  Jar2012

  JAR – Słowiański taniec

 120. Świętosław said

  Ad 119

  …od Braci ze Wschodu:
  Сколот – За Солнцем – Просыпайся Русь – Илья Муромец.avi
  Za Sloncem- Budz sie Rusio
  grupy SKOLOT

  …ta sama piesn w innym dniu

  Сколот – За солнцем (фолк-фестиваль Наследие 2011)

 121. Filip z Konopi said

  Ad117
  ” tylko sama wiara i silna wola, to wtedy zaczyna się magia, czary …może to się przydarzyć nawet gorliwemu katolikowi”

  …madrzejsi juz tu pisali ze magia to znaczy MOG-UCZYJ …mogacy czynic…Medrzec…dzisiaj to pojecie WYPACZONO, jak zreszta wiele…

  Ja tylko dla przypomnienia…a to sie dobrze sklada, bo akurat sesja poprawkowa…

  Film o M. TESLI
  Zobaczcie a zrozumiecie.
  Nikola Tesla przeciwko iluminatom.

 122. Filip z Konopi said

  Spisek przeciwko Nikoli Tesli [PL]

 123. Ad. 91:
  Bardzo Pana przepraszam, jeśli uraziłem, ale te głupki z Chicago tanczą przede mną 50 lat:
  ***
  SKARB ŚWIĄTYNI JAKO ZŁOTO WASZYNGTONA

  Skapitulowanie przez Anglików atlantologii angielskiej, która była potęgą finansową, spowodowało WYCOFANIE Atlantydy na Morze Śródziemne a potem Egejskie, aż do IDENTYFIKACJI Atlantydy z Troją!? Ta Wojna ZE MNĄ zaskutkowała Herezją Rosyjską o IDENTYCZNOŚCI Starożytnej Jerozolimy z Aleksandrią Trojańską – czyli Troją na Złotym Rogu: http://www.wandaluzja.com/?p=p_100&sName=28.-lechiada//. Wiele lat później musiałem przyznać, że Atlantyda Platona to Amerykańskie Władztwo Tartessu-Tangeru na konwencjach STALOWNICZYCH z Wrocławiem i Krakowem.
  Francuzi ZDAWALI SIĘ w sprawach polskich na Niemców, którzy SRALI, a za Francuzami Powtarzał to Cały Świat. Doszli jednak do tego, że w sprawie MOJEJ historiografii musiała się wypowiedzieć Polonia czikagowska, która próbowała karmić Amerykanów fekaliami pruskimi i rosyjskimi. Polonia NAJĘŁA Łysiaka, który załatwił mnie KLECHDĄ, więc napisałem, że ZA AMERYKAŃSKIE PIENIĄDZE. Szczura-Łysiaka ROZJECHALI jednak Anglicy mapą Grzegorza Wielkiego: http://www.wandaluzja.com/?p=p_100&sName=28.-lechiada//, gdyż „Malarstwo Białego Człowieka” zostało zdezawuowane przeze mnie, przynajmniej do Renesansu.
  Wczoraj znowu oglądałem żydowskie brednie o Skarbie Króla Salomona z Indiana Jonesem, który szuka go od KILKUDZIESIĘCIU lat. SKARB ten jest Żydom potrzebny jako TEMPLARYJSKI czyli Fundacyjny Ameryki WASZYNGTONA.
  Pisałem kilkakrotnie, że Skarb Salomona – zwany przez Indiana Jonesa Skarbem Świątyni – pochodził ze sprzedaży przez Salomona metalurgii filistyńskiej w Petrze ZA CAŁY SKARBIEC ASYRYJSKI, który przewiozła Saba. Skarb ten został podzielony na 2 równe części, które złożono w CYSTERNACH Pałacu Salomona i Świątyni Salomona. Faraon Szeszang go nie znalazł choć złupił Świątynię i Pałac, powracając do Egiptu w LEKTYCE czyli Arce Przymierza Salomona. Po tym wydarzeniu w wojnie domowej monarchizmy z teokracją cały Skarb złożono w cysternie Świątyni jako CYTADELI skąd ODZYSKALI go Asyryjczycy. Oblężenie Jerozolimy przez Asyryjczyków było więc też aktem walki Pałacu ze Świątynią.
  Jak to wykazał Józef Stalin to Skarb WASZYNGTONA był zagarniętym przez templariuszy w Rydze Złotem Syberii Prawdziców, którzy wobec zagrożenia Moskwy przez Bolesława III przewieźli go bojerami do Rygi, skąd sfinansowali atak Skandynawów na Płock, wobec czego Bolesław musiał spod Rygi ustąpić. Za złoto to templariusze finansowali wojnę stuletnią chcąc wykupić Francję przy pomocy Lenna Pieniężnego, które polegało na odwróceniu powinności feudalnej; miast płacenia daniny przez wasala templariusze płacili feudałowi jurgielt za złożenie hołdu królowi angielskiemu, który dostał 30 ton złota TYLKO za wypowiedzenie wojny Francji. Po pokoju w Brettigny, który LIKWIDOWAŁ Francję, Polacy dostarczyli jednak Kapetyngom artylerię turkiestańską, która zepchnęła Anglików do 5 twierdz nadmorskich i zburzyła SETKI zamków.
  Skarb Świątyni ożywiła Satelitarna Detekcją Złota, bo trzeba było WYTŁUMACZYĆ Skarb z El Paso w Nowym Meksyku, gdzie armia amerykańska pokazała naukowcom tylko kufry okrętowe. Odatowano je na XVI wiek, ale wg mnie powinny pochodzić z wieku XV i być MAURETAŃSKIE.
  Moja tragedia zaczęła się od znalezieni skarbu Andaluzyjskiego – oficjalnie Największego na świecie. Otóż wywiad wojskowy chcąc wysondować, czy nie jest to Imperialne Złoto Hiszpanii, w poszukiwaniu którego zakatowano TYSIĄCE kolejarzy, zwrócił się z tym do mnie. Gdy Generalissimo powiadomił Paderewskiego, że Amerykanie chcą go zamordować to uznano to za prowokację i KAWAŁ, ale został zamordowany przez Amerykanów i Szwajcarów.
  ***

  vonjachu – 2 tygodnie temu (edytowany), w sprawie Tuska

  Wy się tam stresujecie a mnie to wszystko chuj 😀 Mieszkam daleko od europy. Wy se tam kiśnijcie polactwo robactwo
  … i tak go wybierzecie … albo jemu podobnych. Wy idioci. Ty kretyński narodzie. Wy bydła, wy rozpałko …
  ***
  Nareszczie coś ciekawego

 124. https://marucha.wordpress.com/2014/09/19/turecki-polityk-chrzescijanstwo-juz-nie-jest-religia-to-tylko-kultura/#comment-413953

  Ad. 11:
  Hrabia Kurowski mawiał: TO JEST KOMBINAT CHRZĘŚCIAJŃSKO-MUZUŁMAŃSKI spermy jerozolimskiej. Chrześcijanie mieli ROZMIĘKCZYĆ Europę miłością seksualną do rzezimieszków muzułmańskich, żeby ci mogli zawojować ją spermą jerozolimską i MIECZEM dla dyktatury spermy jerozolimskiej i zapładniania bab spermą z dupy cherubina – żeby żyd nie musiał pierdolić GNOJU.
  Dzięki Glempowi CHRZEŚCIJAŃSTWO PRZESTAŁO BYĆ KONKURENCYJNE wobec islamu, co zniszczyło żydokratyczny TANDEM Mekka-Rzym. Ponieważ Polacy nie godzili się na utworzenie państwa żydowskiego na Ukrainie wg pomysłu kardynała Richelieu to Watykan WYKLĄŁ POLAKÓW, czego rękojmią jest lżenie od WANDALI (Szydlowski – Białczyński), zaś pruscy fekaliomasi zrobili z Serbów Łużyckich jako Wandalów skandynawów.
  Jak słaba jest historiografia pruska to podam przykład. Mam pod klawiaturą książkę GOTHIC h. f. Ullmann, z której zaczerpnąłem, że Małżeństwo Arnolfinich Jana van Eycka przedstawia Joannę d’Arc w stanie Błogosławionym z Karolem VII, a tuż obok jest malarski wizerunek Florencji z wydanej przez uniwersytet krakowski w r. 1493 Kroniki Schedla (s. 237), datowany TĄ DATĄ. To jest uwłaczaniem Opolu, gdyż na malunku NIE MA ratusza florenckiego Palacio Veccio a w początku XIV w. książę Bolka II powrócił z Włoch przywożąc muratora ratusza florenckiego i łupy na zbudowanie w Opolu nowego ratusza.
  Zarekwirowanie przez Medyceuszy ratusza florenckiego było powtórzeniem tryku Fryderyka II Hohenstaufa, który WPROWADZIŁ SIĘ do Palatynu – na co papież ogłosił, że NAJŁADNIEJSZE NIEMKI JADĄ DO WŁOCH, ŻEBY SŁUŻYĆ W HAREMACH FEUDAŁÓW WŁOSKICH więc Fryderyk musiał z Rzymu UCIEKAĆ.
  W Polsce była komunistyczna afera DZIWEX, polegająca na eksporcie do Włoch blondynek, ale niektóre wracały skarżąc się na GWAŁCENIE PRZEZ WŁOCHÓW. Pomimo że było to przedsiębiorstwo PAŃSTWOWE to wysłano do Włoch prokuratorów – wobec czego ambasada włoska wzywała poszkodowane na długie rozmowy, po których te wycofywały Oskarżenia, kupowały Najdroższą konfekcję i wyjeżdżały na paszportach włoskich do Włoch: JAK TYLE PŁACĄ TO NIECH GWAŁCĄ, co też przyczyniło się do Upadku Chrześcijaństwa a Asz, który pracował w tym czasie we Włoszech, opowiadał mi o tym WIĘCEJ.

Sorry, the comment form is closed at this time.