Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

85 najbogatszych osób na świecie posiada tyle, ile połowa ludności świata

Posted by Marucha w dniu 2014-09-15 (Poniedziałek)

Dysproporcja między najbogatszymi ludźmi, a resztą świata ma tendencję wzrostową. Według raportu opublikowanego przez organizację Oxfam: 85 najbogatszych osób na świecie posiada tyle, ile połowa najbiedniejszej ludności świata.

Raport który został opublikowany na łamach „Time” i „Guardian” wzywa rządy do ujawnienia międzynarodowych oszustów podatkowych oraz inwestycji w instytucje publiczne, takie jak opieka zdrowotna, a także do wdrożenia podatków progresywnych i eliminowania nieprzejrzystych struktur politycznych, które zachęcają do korupcji.

Według raportu, 210 osób, stało się miliarderami w ciągu ostatniego roku, dołączając do grupy 1426 osób, które posiadają łącznie równowartość 5,4 bilionów dolarów. Łączne bogactwo jednego procenta najbogatszych ludzi na świecie wynosi obecnie ponad 110 bilionów dolarów.

„Ta ogromna koncentracja zasobów ekonomicznych w rękach małej liczby osób stanowi znaczące zagrożenie dla systemu politycznego i gospodarczego” – stwierdza raport. [Zagrożenie? Śmierć stanowi zagrożenie dla zdrowia? – admin]

Organizacja Oxfam przewodniczyła międzynarodowej konfederacji składającej się z 17 organizacji, które działają w 90 krajach na całym świecie. Oxfam ma na celu znaleźć rozwiązania zmniejszające ubóstwo i niesprawiedliwość społeczną na świecie. Organizacja działająca non-profit poprzez przeprowadzone sondaże zwraca uwagę na problem przepisów ustawowych i wykonawczych, które są zaprojektowane z korzyścią wyłącznie dla najbogatszych.

„Badanie przeprowadzone w sześciu krajach (Hiszpania, Brazylia, Indie, RPA, Wielka Brytania i USA) wykazało, że większość osób uważa, że prawo działa na korzyść najbogatszych” – raport Oxfam.

Rozporządzenia rządowe uniemożliwiają osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej na polepszenie warunków bytowych, co w pogarszających się warunkach ekonomicznych zwiększa liczbę osób z marginesu społecznego. Wielkie korporacje transferując zyski do rajów podatkowych pogłębiają patologiczną sytuację. Warunki ekonomiczne w wielu krajach pogorszyły się również w klasie średniej przybliżając ją do klasy biednej.

Od chwili publikacji tego tekstu, problem tylko się powiększył. Najnowsze dane pokazują, że liczba osób posiadających tyle co połowa ludzkości zmniejszyła się z 85 do 67 osób.

Michał KK
Źródło: http://www.exposingtruth.com/85-richest-individuals-now-much-half-global-population/
http://wolna-polska.pl

Komentarzy 25 do “85 najbogatszych osób na świecie posiada tyle, ile połowa ludności świata”

 1. maniek said

  A kilka rodzin satanistycznych rządzi tym światem tak kilku oligarchów ukrainą.
  Noworosja walczy dziś o świat o naszą wolność, trzeba z tego zdać sobie sprawę.

 2. maniek said

  Film jest albo usunięty albo zły link daliście.

 3. maniek said

  ad1
  Wystarczy przeczytać o co walczą powstańcy.

  O co walczą powstańcy w Donbasie?
  http://www.socjalizmteraz.pl/pl/Artykuly/?id=549/O_co_walcza_powstaNcy_w_Donbasie_

 4. Dictum said

  „…zmniejszyła się z 85 do 67 osób”. – czyżby sami nawzajem też się okradali?

 5. Zdravko said

  Re 4: Dictum

  Zwiększył się pułap majątku, który trzeba posiadać by zaliczać się do osób którzy posiadają 50% bogactwa całego świata, zapewne dzisiaj te 85 osób posiada już ~53-55% światowego majątku.

  Re: artykuł

  Dysproporcje majątkową dowcipnisie z Nowej Srawicy będą pewnie tłumaczyć socjalizmem (sic!), a bieda pewnie zostanie zniwelowana po wprowadzeniu mitycznego „wolnego rynku”.

  Swoją drogą gdyby komuś zachciało się masakrować libertynów z Nowej Srawicy to niech się spyta, czy są przeciwni płacy minimalnej, a po usłyszeniu sprzeciwu i zadeklarowaniu jej wysokości czy chciałby pracować rażąco poniżej tej kwoty (to zn. płaca minimalna – minus waloryzacja z kilku ostatnich lat).

 6. Plausi said

  Pasożytnictwo

  Obok tych 85 największych pasożytów na świecie, nie chodzi przy tym prawdopodobnie o osoby a rodziny czy nawet klany. Niezależnie jak by byli utalentowani, nie są bowiem w stanie dorobić się pracą takie udziału w majątku świata. Inne spojrzenie, tym razem z Polski.

  > http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15206901,Ministerstwo_Finansow__Dlug_publiczny_jest_ponizej.html?t=1388593907787&v=1&pId=25755502&send-a=1#opinion25755502

  W tekście jest jednak oczywisty błąd, nie ” na każdego Polaka przypadałoby rocznie przy równomiernym podziale 50 zł rocznie”, naturalnie myślał autor ok. 50 tys. złotych. Nalepży przy tym uwzględnić, że osobisty dochód stanowi jedynie część udziału, są bowiem świadczenie ogólnospołeczne jak choćby służba zdrowia, straż pożarna i inne usługi i produkty, przyznawne z reguły przez administrację państwa.

  Jeśli uwzględnić, że „każdy większy majątek powstał na drodze rabunku, oszustwa czy nawet zbrodni”, uważniejsze spojrzenie na historię potwierdzi bez trudu, to możemy sobie łatwo wyobrazić, co to jest za towarzystwo tych 85-ciu. O zbrodniczym charakterze kapitału przekonał się nawet Marks, który był w końcu wielkim obrońcą kapitału (finansowego):

  To, że nasz pieniądz „”fiat money” jest rodzajem pieniądza fałszywego nie jest żadnym zaskoczeniem, bowiem ten system bazuje na przestępstwie i zbrodni”.

  My osobiście nie mamy żadnych wątpliwości, że chodzi o „najbardziej zbrodniczym w historii ludzkości.” klan 85, któremu przyświeca tylko jeden cel, posługujący się tzw. „demokracją” jako instrumentem wiodącym do tego celu.

  Do kogóż należy więc ziemia (Paczamama) z jej ludzkim pogłowiem, tzn. razem z nami wszystkimi ?

 7. Plausi said

  Na rabunek

  zostały przygotowane przez MWF te kadry, wymieńmy choćby Balcerowicza i Wincentego z pierwszego frontu rabunku ale do tego dochodzi druga, trzecia linia a i markietanki, choćby ta.

 8. Lily said

  Oni,i tak sa nieszczesliwi,im zawsze malo.

 9. Romank said

  Zazdrosc to paskudne uczucie…a pfeeeeee…zamiast brac przyklad z 33 letniego pana Krzysztofa Lisieckiego, ktory- jak bedzie pracowal tak cienszko, jak dotychczas do 40 stki bedzie wsrod tych 13..jacy zostana z 67 dzis…
  Prosze nie zazdroscic ino wiency pracowac…cienzej i szybciej…chyba ze zrobicie to co roba madrzy ludzie i zaczynaja robic biznes..tzn zaczynaja mniej pracowac- a czesciej brac kase…
  Robi sie to tak ……zamiast stac na bramce caly tydzien i brac kase za tydzien, stajemy na chwile i kasujemy za miesiac…na drugi tydzien za rok…i natychmist lokujemy zarobiona kase i otwieramy Warsztaty samochodowe najlepiej w trzech wojewodztwach….i to samo..naprawiamy jeden samochod kasujemy za 12 scie..i ladujemy kase w super markerty nalepiej cala siec…Azja, Afryka i Ameryka Lacinska na zlosc Usraelowi:-)))i zeby nas nie okradl:-_)_)_)
  No przestac czytac …do roboty….

 10. JO said

  ad.9. Za Takie wpisy Pana Lubie Panie RK.

 11. Dictum said

  ad. 9.
  Panie Romanie, koniecznie wydaj Pan podręcznik dla najmłodszych – „Uczę się bogacić”, „Mały kombinator”, itp.
  Też może będzie z tego jaki zarobeczek?

 12. Miet said

  Tylko w kwestii formalnej.
  Wygląda na to, że autor popełnił lapsus logiczny, prawdopodobnie przy tłumaczeniu.
  No bo przeczytajmy to co następuje, co autor zaznaczył tłustym drukiem:
  ==========
  „85 najbogatszych osób na świecie posiada tyle, ile połowa najbiedniejszej ludności świata.”
  ==========

  Najbiedniejszy człowiek to przecież ten, który nic nie posiada (znam takich).
  W takim razie połowa populacji najbiedniejszych ludzi na świecie posiada dokładnie ZERO.
  No to mamy wniosek, że 85 najbogatszych ludzi na świecie posiada ZERO!:-)))

 13. NICK said

  (12)Dodam: a ilu bogaczy posiada ‚całość’ najbiedniejszej ludności świata? 170 sqrwieli?

 14. Galernik said

  W tekście stoi, że 1 proc najbogatszych posiada majątki rzędu 110 bln $. z czego 5,4 bln należy do 1426 najbogatszych z najbogatszych. Nie ma podane ile posiada te 85 / 67 naj, naj, naj… ale i tak nie chce mi się wierzyć. To wręcz niewiarygodne, niewyobrażalne.
  Natomiast jeśli organizacja, która przygotowała ten raport szuka sposobów na niwelację tych dysproporcji pomiędzy najbogatszą garstką a najbiedniejszą połową populacji świata, to mogę tylko podpowiedzieć, że starsi i mądrzejsi już dawno znaleźli rozwiązanie tej palącej kwestii.
  Otóż należałoby wyrżnąć tą najbiedniejszą połowę i problem się rozwiąże sam, rażące dysproporcje ulegną natychmiastowemu załagodzeniu. Prawda, że genialne. Przecież i tak ta połowa najbiedniejszych nie ma żadnego większego znaczenia dla światowej gospodarki. Gdzieś nawet wyczytałem, że ktoś mądry policzył iż ok. 80 proc światowej populacji jest zbędne i ich ewentualna anihilacja nie przyniosłaby poważnych zmian / strat światowej ekonomii. Obeszłaby sie ona bez nich.

  @ 12 Miet
  Rozpie*&%*lił mnie twój wywód. Zaniemówiłem.

 15. maniek said

  Skąd się wzięła Doniecka Republika Ludowa
  http://www.socjalizmteraz.pl/pl/Artykuly/?id=478/Skad_sie_wziela_Doniecka_Republika_Ludowa

  AD12
  czegoś bardziej głupszego nie czytałem od dawna, ale pisz dalej pośmiejemy się.

 16. Romank said

  Panie Maniek,,o co panu chodzi,,obydwa wisy sa logiczne i do rzeczy,,i artykol i wyliczenia pana Mieta…\
  Dokladnie idac za logika autora, czy tez tlumacza,.

 17. Miet said

  Widzi Pan Panie Romanie, że taka arytmetyka, że 1/2 zera to jest dalej zero, to nie na głowy różnych Mańków.:-)))

 18. maniek said

  A gdzie ty widzisz tam logikę, przecież to tyko pejsate pisanie o niczym.
  Nie 85 a 67 a dziś pewnie 60 i jakie niby wyliczenia?

 19. Niezalezny said

  Co to znaczy ze razem posiadaja $ 110 bilionow? W porownaniu np. z budzetem rocznym USA to jest „kropla” w oceanie. Budzet roczny USA obecnie jest liczony w TRILLIONACH. Takze te 110 bilionow ile znaczy? Problem jest taki ze wlasnie z tych 210 najbogatszych tylko „kilku” takich jak Rockefeller, Gates, J P Morgan, razemoj z kilkoma bankami produkuja pieniadze z „papieru” bez pokrycia. To wlasnie ONI rzadza swiatem i FED.

  Pan chyba trochę zapomniał polskiemu języku. Amerykański ‚trylion’ to europejski bilion.
  Admin.

 20. Zdravko said

  RE 12:Miet

  „Najbiedniejszy człowiek to przecież ten, który nic nie posiada (znam takich)”

  Jak już mamy się czepiać, rozumiem, że ci pańscy znajomi, to nawet bielizny nie mają?Wiem, że w Polsce bida, ale że aż taka? Proszę pana, na upartego, nie ma ludzi, którzy nic nie mają (nie wliczając niemowląt). Gacie też stanowią wartość.

  RE 19: Niezależny

  Trylionach, ale amerykańskich, otóż w krajach angielskojęzycznych i paru innych obowiązuje liczby małej skali, a na pozostałej części globu liczby dużej skali. Oznacza to, że ich bilion to dla nas miliard, a US trylion to dla nas bilion itd. Co widać porównując artykuł z gajówki i orginał

  P.S.
  więcej

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczebniki_główne_potęg_tysiąca#Nazewnictwo

 21. Re: 12 Miet…
  No fajnie Pan to wytlumaczyl Panie Mietku, ale ja ma ciekawsze pytanie do Pana, a mianowice: Skoro twierdzi Pan, ze najbiedniejszy czlowiek to ten, ktory nic nie posiada, to wobec tego jak okresli Pan czlowieka, ktory „tonie” w dlugach wobec lichwiarzy??? (z grzecznosci pomine cale narody czy kontynenty)…

  Jesli juz, to bardziej prawdopodobne byloby, ze 2000 najbogatszych „ludzi” (a precyzyjnej byloby: 20 „rodzin”) stala sie wlascielami conajmniej polowy ludzkosci na Ziemi w doslownym tego slowa znaczeniu (z Amerykanami i Kanadyjczykami w pierwszym rzedzie…)…
  =====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 22. Miet said

  Re.20.
  Panie Zdravko, nauczano mnie kiedyś, że z punktu widzenia ekonomicznego, dana rzecz jest tyle warta ile ktoś by chciał za nią zapłacić.
  No więc ci moi „znajomi”, których czasami widzę nad pobliską rzeką, mają na sobie jakieś łaszki i nawet mają stare materace, które ktoś im sprezentował albo je znaleźli, na których śpią przykryci tekturą z pudeł.
  To ile by im Pan zaoferował za ten ich „majątek”, za te ich gacie, które jakieś tam na sobie mają??? A więc nie czarujmy się – oni posiadają dokładnie zero, null.

  Na dodatek wyjaśniam, że nie mieszkam w Polsce a w USA i nie o polskiej bidzie pisałem – no ale wiem, że i w Polsce takich „majętnych” też nie brakuje.

 23. Miet said

  Re.21.
  Panie Jaśku, z tymi co toną w lichwiarskich długach to sprawa już na inną dyskusję.
  Można mieć poważne długi i żyć dostatnio i wiele posiadać – takich ludzi nie zaliczyłbym do ekonomicznych zer, tak jak ci o których piszę pod #22.
  Tutaj możemy mieć już bardzo różne sytuacje. Jedno jest pewne, że lichwiarze nie są durniami i na ładne oczy pieniędzy nie pożyczają, trzeba pokazać, że się coś posiada i to nie byle co.
  Są przypadki, że ktoś się zapożyczył w banku na dom, był oceniony jako wypłacalny ale potem stracił pracę i nie miał z czego spłacać.
  W tej sytuacji bank zabiera mu dom, on długu nie spłaca, ogłasza bankructwo. Takiego delikwenta zaliczyłbym do tych zerowców.
  Sprawa narodów i kontynentów – to jeszcze inna sprawa.
  Artykuł dotyczy życia i stanu posiadania konkretnych ludzi a nie państw i ja się odniosłem tylko do jednego zdania napisanego przez autora i moim zdaniem sformułowanego błędnie.

 24. Boydar said

  Ten kto nic nie ma, jednak ma; nic nie może stracić.

 25. […]  2014-09-15 (poniedziałek) at 12:20:15 […]

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: