Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Facet o ksywce „Margot”
  revers o Wolne tematy (64 – …
  NICK o Wolne tematy (64 – …
  Anucha o Wolne tematy (64 – …
  Lily o Wolne tematy (64 – …
  NyndrO o Wolne tematy (64 – …
  I*** o Instytut Rodła we Wrocław…
  NICK o Wolne tematy (64 – …
  jasiek z toronto o Pierwszy „historyk” RP – premi…
  jasiek z toronto o Rozbieramy z uwagą Naczelnika…
  jasiek z toronto o Rozbieramy z uwagą Naczelnika…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  bardzo o Wolne tematy (64 – …
  NICK o Polityczne samobójstwo Jarosła…
  NICK o Polityczne samobójstwo Jarosła…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

75. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

Posted by Marucha w dniu 2014-09-17 (Środa)

Pomiędzy 2 a 3 w nocy polski ambasador w Moskwie został wezwany do Komisariatu Spraw Zagranicznych. O świcie 17 września jednostki Armii Czerwonej uderzyły na Polskę realizując tajne porozumienie zawarte między Moskwą a Berlinem.

Rosjanie zgromadzili nad granicą Rzeczpospolitej siły, które pod względem uzbrojenia znacznie przekraczały niemieckie. Prowadzone przez czerwonoarmistów działania zostały zaplanowane jako część regularnej operacji wojennej z udziałem jednostek pancernych i lotnictwa.

Rosjanie próbowali uniemożliwić ewakuację polskich jednostek, zarządzoną przez dowództwo. Między 18 a 19 września trwały ciężkie walki o Wilno, między 20 a 21 o Grodno. Rosjanie, chcąc złamać opór obrońców, posuwali się do wykorzystania jeńców jako żywych tarcz.

W dniach 29-30 września polskie wojsko pod dowództwem gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna rozbiły Rosjan w bitwie pod Szackiem. Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” stoczyła zwycięskie starcia z agresorem pod Jabłonią i Milanowem.

Na terytoriach zajętych przez Rosjan dochodziło do morderstw, grabieży i gwałtów. Ofiarami prześladowań stali się urzędnicy, katoliccy duchowni, leśnicy, inteligencja, ziemiaństwo i bogatsi chłopi. Walkę z sowietami kontynuowała polska partyzantka.

mat
http://www.pch24.pl

Aby ustawić sprawy we właściwej proporcji, przypomnijmy:
Liczba ofiar Sowietów – to około 150 tysięcy. 
Liczba ofiar niemieckich – to około 5 470 000-5 670 000 Polaków i Żydów – obywateli polskich.

Niemcy w sposób masowy i systematyczny mordowali całe narody (Żydów i Cyganów wręcz na skalę przemysłową), Sowieci zaś nie podejmowali się planowej eksterminacji całych narodowości (wyjątek zrobiono dla polskich elit), a skala ofiar była spowodowana bardziej warunkami życia będącymi konsekwencją represji.

Zobacz więcej: 
https://marucha.wordpress.com/2012/02/11/polska-1939-1945-straty-osobowe-i-ofiary-represji-pod-dwiema-okupacjami/

Admin

Komentarze 33 do “75. rocznica sowieckiej agresji na Polskę”

 1. semperparatus said

  Wśród żołnierzy i oficerów radzieckich najeżdżających Polskę 17 września na pewno było dużo Rosjan…ale to nie ten naród miał wówczas decydujący wpływ na politykę ZSRR…wśród elit tego kraju była b.mało Rosjan a naród rosyjski sam był przedmiotem ucisku i eksterminacji przez bolszewizm…W związku z tym Rosjanie jako naród mieli z opisaną agresją niewiele wspólnego…decyzje były podejmowane w łonie antychrześcijańskiej,zbrodniczej elity…wrogiej wszystkim narodom…także polskiemu i rosyjskiemu…

 2. Atanazy said

  Ach co to jest 150 tysięcy, toż przecież to statystyka. Co tam elity.

 3. Agaton said

  ad 1

  http://tinyurl.com/ly5omt4

  Edward Raczynski Ambasador Polski w Londynie w ’34-’45 w swoich pamiętnikach „In Allied London” napisał:
  „Niemcy opublikowali w kwietniu [’40 roku] „Białą Księgę” zawierającą dokumenty z archiwum naszego MSZ, były to [tajne] raporty moje, Potockiego z Waszyngtonu i Łukasiewicza z Paryża. Nie wiem jak oni je znaleźli, mnie powiedziano, że zostały one zniszczone. Te dokumenty są prawdziwe, wszystko wskazuje, że Niemcy posiadali orginały.

  Biała Księga tu:

  https://archive.org/details/GermanWhiteBookLastDaysBeforeWwii

  Tu mały wycinek tego, co tam można przeczytać niestety tylko po ang.

  W tajnym raporcie z 9 Lutego 1938, Polski Ambasador w Waszyngtonie hr Jerzy Potocki pisze:
  Presja żydów na Roosevelta jeszcze b.potężna….Żydzi są teraz liderami w tworzeniu wojny psychologicznej, która wciągnie cały świat w wojnę i nastąpi całkowita katastrofa. W ich [żydów] definicji demokratycznych państw, żydzi kreują rzeczywisty chaos: Oni mieszają razem idee demokracji i komunizmu, a nad tym wszystkim powiewa płonący nienawiścią sztandar przeciwko Nazistom….Międzynarodowe żydowstwo wykorzystuje wszystkie propagandowe środki żeby blokować jakiekolwiek tendencje w kierunku konsolidacji i porozumienia pomiędzy narodami.

  21 List ’38 Potocki relacjonuje rozmowę z Bullittem [żyd super envoy Roosevelta]]:
  …Bullitt uważa że tylko wojna położy kres ekspansjonizmowi Niemiec. Na moje pytanie jak widzi przyszłą wojnę odpowiada, że nade wszystko USA, Francja, Anglia muszą się szybko zbroić żeby sprostać Niemcom…Zapytałem w jaki sposób konflikt mógłby powstać, ponieważ Niemcy pierwsi nie zaatakują Francji czy Anglii…Byłoby życzeniem demokratycznych państw, żeby zbrojny konflikt wybuchł gdzieś na wschodzie pomiędzy Niemcami a Rosją.

 4. błysk said

  Stalin chciał być przywódcą międzynarodowego żydostwa ,dlatego min. uznał Izrael w 1948r. mając nadzieję,że to będzie on realizował jego politykę,ale gdy przekonał ,że nie zdoła go opanować ,ponieważ jest pod rozkazami żydostwa zachodniego , z niejakim Baruchem na czele,począł go Izrael zwalcząć.ZSRR to było państwo kompletne opanowane przez żydostwo i prowadzące politykę nie rosyjską, państwową ,ale światową,gdzie interesy rosyjskie nie miały znaczenia. Zawarł sojusz z Hitlerem ,ponieważ miał nadzieje,że wspólnie podbija świat .Nie wziął jednak pod uwagę nienawiści Hitlera do żydów /chyba kachalnych/.Stąd najazd ZSRR na Polskę ,17 września 1939r. Trzeba jednak podkreślić,że obecnie Rosja wraca do polityki rosyjskiej,która nie jest niebezpieczna dla Polski,bo Rosja ma chwili obecnej wielu/ukrytych i jawnych/ wrogów, których nie miała w 19 wieku.

 5. Marucha said

  Re 2:
  Panie Atanazy, po pierwsze polskie elity w Katyniu, Miednoje i in. wymordowało żydostwo. Są na to papiery. Żydostwo wymordowało również rosyjskie elity.
  Po drugie, Niemcy również, i to chyba w większym stopniu, mordowali polskie elity.
  Oczywiście 150 tysięcy to ogromna liczba, ale zachowajmy proporcje – bo we współczesnej pseudo-Polsce nienawiść do Rosji osiąga niespotykane rozmiary, a o szkopach się milczy. Bo to, k…a ich mać, nasi przyjaciele i obrońcy.

 6. Zdziwiony said

  Na okoliczność ostatecznej klęski polityki rządów sanacyjnych warto przeczytać:

  Zapiski Ambasadora Rogera Raczyńskiego dotyczące przejścia Naczelnych Władz Polskich do Rumunii i rezygnacji b. Prezydenta RP Prof. Ignacego Mościckiego.

  http://www.pilsudski.org/archiwa/dokument.php?nrar=701&nrzesp=9&sygn=1&handle=701.180/27

 7. Zdziwiony said

  Liczba ofiar Sowietów – to około 150 tysięcy.
  Liczba ofiar niemieckich – to około 5 470 000-5 670 000 Polaków i Żydów – obywateli polskich. Niemcy w sposób masowy i systematyczny mordowali całe narody (Żydów i Cyganów wręcz na skalę przemysłową), Sowieci zaś nie podejmowali się planowej eksterminacji całych narodowości (wyjątek zrobiono dla polskich elit), a skala ofiar była spowodowana bardziej warunkami życia będącymi konsekwencją represji.

  Panie Marucha z satysfakcją taką samą informację w pełni w skali porównawczej usłyszałem w Radio Katowice w audycji „Szkoła bardzo wieczorowa” historyka mgra Urbana. Osobliwe, bo wspomniał też o ludobójstwie Cyganów.

  Jednak jest jeszcze inne radio, nie tylko to, które się mieni „katolicki głos w Twoim domu”.

 8. Zerohero said

  W bardzo krótkim tekście wielokrotnie pada słowo Rosjanie.

  1. Jak tu już zauważono Rosjanie nie rządzili w ZSRR. Na to są LICZNE dowody: nazwiska liderów oraz konkretne działania jak niszczenie Rosjan jako narodu a nawet (na czasie!) powiększanie Ukrainy kosztem Rosji (lata 20 Lenin, lata 50 Chruszczow).

  2. Ludność ZSRR była wieloetniczna i choć Rosjanie dominowali liczebnie, to nie aż tak by pozwalać sobie na nazywanie każdego wojaka „rosjanin”.

  Rozumiem pewne skróty myślowe, ale skrót myślowy to przywilej ludzi na pewnym poziomie intelektualnym. Ani portal PCH24, ani jego czytelnicy nie mogą sobie na nie pozwalać.

 9. Boydar said

  @ Pan Zdziwiony (7)

  „… usłyszałem w Radio Katowice w audycji „Szkoła bardzo wieczorowa” historyka mgra Urbana …”

  No to powyższym donosem, Szanowny zakapował i Radio Katowice i owego magistra. A tak, rozeszło by się po kościach; może tylko Pan słuchał 🙂

 10. Filo said

  A Sowietow, a potem Niemcow radosnie witali zydzi i pomagali denuncjowac Polakow.
  Nic nie usprawiedliwia inwazji.
  A za kazda inwazje odpowiada dowodztwo.
  Bo inaczej, jak nazwiemy Polakow w Afganistanie czy iraku?

 11. feliks said

  ad.5.
  dodam jeszcze ‚kult’ katynia , na Pomorzu Niemcy takich Katynii mają na sumieniu, kilka jeżeli nie kilkanaście, mordowano przedwojenną inteligencję (lekarze, aptekarze,nauczyciele,policjanci itd),może p.Wajda nakreci film o tym.
  Nalezy walczyc ze zbitką ;sankcje Putina(rosyjskie) ,które są sankcjami unijnymi na które odpowiedział Putin,Cwane to,podstawy kodowania w pamięci.

 12. NICK said

  (11)
  Pomorskie, zwł. szczecińskie drogi betonowe z II W.Św.. SĄ grobami Polaków. Pamiętajcie o tym.
  A, z tą, Wajdą? Żart?

 13. feliks said

  ad12
  Żart

 14. NICK said

  No, to, poważniej, proszę. :).

 15. Nemo said

  @8 Zerohero

  „Rozumiem pewne skróty myślowe, ale skrót myślowy to przywilej ludzi na pewnym poziomie intelektualnym. Ani portal PCH24, ani jego czytelnicy nie mogą sobie na nie pozwalać.”

  Niestety i jedni i drudzy pozwalają sobie. Coraz częściej. Zresztą nie tylko oni- pozwalają sobie wszyscy, od lewa, do prawa; również t.zw. media katolickie. Smutne.

 16. Griszka said

  Najlepiej zapytać ilu Rosjan wymordowali ci „Rosjanie”.
  Ciekawe też, że cały aparat sowiecki ledwo dobił do liczby ofiar, którą mogą poszczycić się niezbyt liczne bojówki banderowskie. Mnie najbardziej dziwi wybiórczość środowisk patrydiotycznych przy podliczaniu ofiar i dobieraniu sobie sojuszników. Można jawnie deklarować niechęć do bolszewików, komuchów (szczególnie tych kryjących się na prawicy i udających katolików), ale i tak za każdym razem dostaniesz etykietkę ruskiego agenta, gdy tylko wspomnisz, że obrzydzenie wywołuje u ciebie wchodzenie konszachty z neobanderowcami i wspieranie szowinistów chachłackich.

  @7
  Coś się nie zgadza w liczbie ofiar ? Niemcy wymordowali większą liczbę Polaków, ale Tusk i razem z patrydiotami na 1 września straszą radziecką interwencją. Niemiec Donald już zapomniał co jego dziadek z Wermachtu robił 1 września 🙂

  @11
  Jeśli chodzi o film Katyń to nie mam nic przeciwko. Wątpię, aby podobny film o Wołyniu został kiedykolwiek puszczony w ukraińskiej telewizji czy usłyszelibyśmy słowa potępienia zbrodniarzy ze strony prezydenta i premiera. Z tym mieliśmy do czynienia w przypadku Rosji i ja doceniam ten gest z ich strony. W przypadku wszelkiej maści rezunów nigdy nie doczekamy się podobnych działań.

 17. karlik said

  Nie było , żadnej agresji , bo rząd RP nic takiego nie ogłosił..
  Nie było więc potrzeby potem ogłaszać pokoju , zamordowani w Katyniu to nie byli jeńcami wojennymi , bo przecież wojny nie było..
  Skoro nie było wojny nie musiał być zawarty pokój i wówczas wypuszczono w porozumieniu Sikorski -Majski resztę wojskowych na mocy amnestii , jak pospolitych przestępców..
  To wszystko było dzięki sanacyjnemu rządowi RP..
  Może ktoś sprytny zapoda , kiedy był podpisany został pokój z Niemcami przez rząd Polski ?
  Bo ja jakoś nie mogę się doszukać , a skoro pokój nie jest podpisany to i granice RP też są niepewne , gdy ich nie gwarantują już Rosjanie..

 18. Zdziwiony said

  @ 9. Tak Panie Boydar, audycja nadawana była dzisiaj po północy. Zamiast mówić więcej na okoliczność agresji sowieckiej to więcej ów historyk skupił się na bardzo dobrze zorganizowanej technologii ludobójstwa niemieckiego obywateli Polski.

  Co do donosu to nie omieszkam o tej audycji donieść Jerzemu Gorzelikowi.

  „Wynikiem długiej infiltracji czyli mieszaniny narodowej są jednostki nie tylko dwujęzyczne, ale też podwójnego oblicza narodowego, podobne do kamieni granicznych, które z jednej strony noszą znamię polskie, z drugiej niemieckie, albo do gruszy granicznych, które na obie strony rodzą. Nie są to ludzie bez charakteru, lecz ludzie o charakterze granicznym”.

  ks. Emil Szramek

 19. karlik said

  „Nie są to ludzie bez charakteru, lecz ludzie o charakterze granicznym” –
  Historia wykazała, że królowie Polscy z obcymi korzeniami nie byli gorsi od rdzennych Polaków…

  Niektórzy tak. Inni nie za bardzo – admin

 20. bart_w said

  Chcialbym zwrócić uwagę Gremium na zdjęcie, będące ilustracją artukułu. Tam stoi politruk (latwo go poznac po skórzanej kurtce i nie zniszczonym w bojach uniformie). teraz spojrzmy na jego cyferblat.

  Jedno zdjecie starczy za jakikolwiek komentarz, a nawet argument…

 21. Joannus said

  Uwaga. Gadająca głowa w TV Trwam nadaje – Rosjanie wymordowali więcej ludzi niż Niemcy,powolując się na jakiegoś Normana Dawisa Devis

  Jeśli liczyć ofiary represji stalinowskich wśród Rosjan, to może i tak. Tylko że mordowali nie Rosjanie – admin

 22. TomUSAA+ said

  Re:17 Karlik. Dokładnie tak, Polska nie ma żadnych gwarancji od RFN, że granice są nienaruszalne.

 23. Zdziwiony said

  @ 16. Griszka. Coś się nie zgadza w liczbie ofiar ?

  Odpowiem na to zgryżliwe pana „pytanie” – wydaje mi się jako jeszcze młodemu człowiekowi, sądząc po wpisach.
  Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie kierowaną przez Zdzisława Najdera (ten z RWE, a również TW „Zapalniczka”) wypłaciła mi 2000 zł {słownie dwa tysiące złotych}, mojej mamie 4000 zł. Po ojcu nic nie otrzymaliśmy, ponieważ zbyt wcześnie wedle tej fundacji się mu zmarło. Rodzice w niewoli na wyspie Rugia przebywali od jesieni 1939 do maja 1945 roku.
  Sam Najder kerując tą fundacją pobierał gażę coś ponad 100000 zł. w stosunku rocznym.

 24. AG said

  Zdziwiony said
  2014-09-17 (środa) at 11:57:05

  Liczba ofiar Sowietów – to około 150 tysięcy.
  Liczba ofiar niemieckich – to około 5 470 000-5 670 000 Polaków i Żydów – obywateli polskich. Niemcy w sposób masowy i systematyczny mordowali całe narody (Żydów i Cyganów wręcz na skalę przemysłową), Sowieci zaś nie podejmowali się planowej eksterminacji całych narodowości (wyjątek zrobiono dla polskich elit), a skala ofiar była spowodowana bardziej warunkami życia będącymi konsekwencją represji.

  Mała nieścisłość: Sowieci zrobili „mały” wyjątek… narodowi ruskiemu, mordując nie tylko jego elity ale i zwykłych roboli – ok 50 mln ludzi!!! [ niektóre dane mówią o ponad 60mln]
  A w takiej Łotwie czy Estonii niebyło praktycznie domu w którym by ktoś nie ucierpiał wskutek masowych aresztowań i rozstrzeliwań

 25. Zdziwiony said

  @ 24 Proszę Pana mowa była tylko o ob. Polski.

 26. Marucha said

  Re 24:
  Było wyraźnie zaznaczone, iż chodzi o POLSKIE ofiary.
  Nikt nie neguje zbrodni sowieckich wobec Polaków. Chodzi, powtarzam, o ustawienie właściwych proporcji.

 27. Boydar said

  Panie Tom (22)

  A jakie to gwarancje bandyty uznał by Pan za wystarczające ? Ja osobiście tylko wówczas, gdy harcerze odwiedzali by go na pierwowo najabr’a.

 28. Filo said

  Tak, w sowieckiej Rosji zginelo wiele ludzi. Od rewolucji po II-ga wojne. Praktycznie do 1921 roku byla wojna domowa, potem ‚ czystki’ stalinowskie, na koniec wojna swiatowa, Stalingrad, Sewastopol, a i powojenne lata grozy i zsylek. Niektorzy podaja, ze od rewolucji po II-a wojne swiatowa zginelo ponad 60 milionow obywateli sojuza.
  A i my dotarlismy kiedys do Kijowa, zeby utworzyc … Ukraine.

  Nalezy podziwiac bezkarnosc tych ktorzy wyrezyserowali i I-a wojne swiatowa i rewolucje i wojne domowa i II wojne swiatowa. I te same rezysery prowadza dalej wojny. Przeciez II wojna swiatowa sie nie skonczyla a juz zaczela Trzecia.
  Ile jeszcze ludzi zginie i czy kiedykolwiek nastanie czas nieagresji? I kiedy przestaniemy sie nawzajem mordowac?

 29. karlik said

  „Było wyraźnie zaznaczone, iż chodzi o POLSKIE ofiary.
  Nikt nie neguje zbrodni sowieckich wobec Polaków. Chodzi, powtarzam, o ustawienie właściwych proporcji.”
  Dzięki temu , że nie ogłoszono wojny z Sowietami , nie zakwestionowano dokumentu przedstawionego ambasadorowi , który został odpowiednio nagłośniony przez publikatory , należy uznać , że teren zamieszkiwali obywatele Sowieccy..
  Nie znam przypadku , ktoś tam nosił z opaską PL , czy został zabity bo był , czy czuł się Polakiem..I nikt nie był gorzej traktowany niż inny obywatel sowiecki..
  W więzieniach sowieckich , przeżyli brat Piłsudskiego czy były premier Kozłowski..
  Można się zastanowić dlaczego gen. Władysław Aleksander Langner autor słów „Z Niemcami prowadzimy wojnę. Miasto biło się z nimi przez 10 dni. Oni, Germanie, wrogowie całej Słowiańszczyzny. Wy jesteście Słowianie…” poddał żołnierzy Sowietom , oficerów oczywiście spotkał los katyński , a on uciekł.
  Miał szczęście czy poddał celowo , bo wiedział , że uniknie śmierci..???

 30. Zdziwiony said

  Marszałek Piłsudski osobiście wyznaczał kierunki polityki wojskowej i zagranicznej.

  23 listopada 1926 roku Józef Piłsudski podczas obrad Komitetu Obrony Państwa dokonał analizy stanu bezpieczeństwa RP. Marszałek uznał, że potencjalny konflikt będzie grą o jednej zmiennej. W przypadku wojny agresorem będzie Związek Sowiecki. Powiedział wówczas: „Jeśli nasz sejsmograf zatrzęsie się, to przede wszystkim ze strony Rosji”. Marszałek pogląd ten wyznawał aż do śmierci w 1935 roku. W swoich kalkulacjach zaniżył możliwości ataku ze strony Niemiec. Przeświadczenie to prowadziło, w latach 1926–1935, do ograniczenia wielu militarnych działań przygotowawczych do ewentualnej wojny z Niemcami.

  Józef Piłsudski, na zebraniu Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych (GISZ) w kwietniu 1934 roku, zażądał przeprowadzenia analizy wojskowej i oceny stanu bezpieczeństwa kraju. Polscy wojskowi (generałowie dywizji: Rydz-Śmigły, Sosnowski, Osiński, Berbecki, Konarzewski, Norwid-Neugebauer, Rómmel, Piskor, Dąb-Biernacki, Orlicz-Dreszer, Fabrycy, Burhardt-Bukacki; generałowie brygady: Kasprzycki, Jan Kruk-Kruszewski, Janusz Tadeusz Gąsiorowski; pułkownicy: Teodor Furgalski, Witold Wartha, Leon Strzelecki; podpułkownik Zygmunt Szyszko–Bohusz; ponadto wypowiedzieli się: minister Beck, wiceminister Szembek) mieli odpowiedzieć pisemnie, który z sąsiadów państwa stanowi większe zagrożenie.
  Przeprowadzona ankieta nie potwierdziła oczekiwań Marszałka.
  Trzynastu z dziewiętnastu generałów i pułkowników uznało, że większe niebezpieczeństwo grozi Polsce ze strony Niemiec. Pięciu (w tym Beck i Szembek) wskazało Związek Radziecki, zaznaczając przy tym, że sytuacja może się zmienić. Tylko dwóch wojskowych bezwzględnie wskazało ZSRR. Wobec wyniku przeprowadzonej analizy dalsze decyzje polityczne i wojskowe wydają się niezrozumiałe. Polskie władze nie zmieniły bowiem strategii działania. Uwagę koncentrowano nadal wyłącznie na Związku Sowieckim.

  Józef Beck rozważał możliwość starcia dwóch ideologii: komunizmu i nazizmu. Uważał, że dystans i neutralność Rzeczpospolitej zminimalizują zagrażające jej niebezpieczeństwo. W całej Europie zdawano sobie sprawę, że pojawiły się symptomy, które mogą być zapowiedzią wojny na dużą skalę.
  Marszałek twierdził, że w potencjalnym konflikcie z III Rzeszą Polska może liczyć na
  wsparcie Francji, być może Wielkiej Brytanii. Wojna z Sowietami oznaczać miała samotne zmagania. Beck był zwolennikiem izolowania Moskwy i utrzymywania z nią połowicznych stosunków dyplomatycznych.

  L. Wyszczelski, Wojsko Piłsudskiego. Wojsko Polskie w latach 1926–1935, Warszawa 2005
  J. Białkowski, Aspekty wojskowe polityki zagranicznej Polski w 1939 roku, Toruń 2008
  P. Wieczorkiewicz, Historia polityczna Polski 1935–1945, Warszawa 2005

 31. Zdziwiony said

  Jak niezrozumiała była „polityka” Piłsudskiego względem Białej Rosji, czego skutkem było zrodzone Państwo Bolszewii, tak też tym bardziej niezrozumiała musiała być jego „polityka” do Związku Sowieckiego, czego skutkiem była totalna klęska Państwa Polskiego od 1939 roku.

 32. litwin said

  Ad.31 A może o to chodziło Piłsudskiemu , zmniejszyć liczbę Polaków..

 33. Zdziwiony said

  Kto by myślał, że Moskale przyjaciółmi są Lechitów?

Sorry, the comment form is closed at this time.