Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosja staje się liderem w eksporcie zbóż

Posted by Marucha w dniu 2014-09-22 (Poniedziałek)

Eksport rosyjskich zbóż bije rekordy: w sierpniu za granicę sprzedano ponad 4,5 miliona ton zbóż. Przyczyną tego jest nie tylko bogaty urodzaj. Rosja dostarcza na światowy rynek zboże znakomitej jakości, wyprzedzając pod wieloma względami konkurentów.

Plony zbóż były w tym roku obfite. Sprzyjała także pogoda, nic nie przeszkadzało w żniwach, opowiada prezydent Rosyjskiego Związku Zbożowego Arkadij Złoczewskij:

Nasze prognozy zbiorów w 2014 roku: 104 miliony ton, plus-minus 2 miliony ton w zależności od pogody. W spichrzach znalazło się już 87 milionów ton w wadze zbiornikowej. Myślę, że ta cyfra nie zmieni się znacząco, ponieważ utrzymuje się dobra pogoda i zboże jest suche. Jednocześnie w dobrym tempie trwa siew oziminy, czyli podstawa przyszłych plonów. Już zasiano ponad 8 milionów hektarów. W planach jest dwa razy więcej. Na razie siew oziminy wyprzedza pod względem tempa siew zeszłoroczny i sprzed dwóch lat.

Tradycyjnie już około ¼ plonów Rosja kieruje na eksport. Jednak eksperci prognozują, że w roku bieżącym dostawy za granicę zwiększą się i osiągną 30 milionów ton. Sprzyja temu oczywiście dobry urodzaj. Ale jest jeszcze jeden ważny czynnik – jakość ziarna. Rosyjskie zboże jest znakomite. A producenci na Ukrainie, Rumunii i we Francji zawiedli. Deszczowe lato doprowadziło do tego, że francuska pszenica bardzo szybko wyrosła i stała się nieprzydatna do wytworzenia mąki chlebowej. Francuzi będą musieli część własnego urodzaju przeznaczyć na paszę, a wysokiej jakości pszenicę żywnościową dla rynku wewnętrznego kupić u sąsiadów.

Problemy zagranicznych konkurentów są na rękę rosyjskim producentom zbóż. W sierpniu pobito rekord miesięcznego eksportu. Rolników szczególnie cieszy, że w strukturze eksportu znacznie wzrosła dola pszenicy mącznej z wysokim poziomem protein. Pod koniec lata za granicę wysłano już 4,2 miliona ton pszenicy, 411 tysięcy ton jęczmienia, 15 tysięcy ton kukurydzy.

Jeśli tak pójdzie dalej, to Rosja ma duże szanse na zajęcie trzeciego miejsca na świecie w zakresie eksportu zbóż – po USA i Kanadzie – już w tym roku, czyli o 9 lat wcześniej, niż zakładano w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

http://polish.ruvr.ru/

Komentarze 4 do “Rosja staje się liderem w eksporcie zbóż”

 1. APA said

  Bardzo dobrze,ze MADRZY LUDZIE stawiają swój byt na zboze a nie na zloto !

 2. AlexSailor said

  To jest 160 000 km2 zasiewów ozimin.
  A gdzie jare, a gdzie inne uprawy.
  Przypomnę, że Polska posiada obszar 312 000 km2.

  I to pokazuje w jakiej skali porównywać można Polskę z Rosją.
  No i my „zagłodzimy” Rosję.
  Koń by się uśmiał.

 3. Kronikarz said

  Bronić swojej ziemi, gonić grandziarzy aż za Atlantyk – bravo, Putin !

 4. Romank said

  Panie APA za zboe palaci sie zlotem:-))) nie wiedzial pan o tem????
  na taki dzien Rosja musiala czekac 80 lat….

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: