Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Olo o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  JW o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  NC o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Piskorz o W rocznicę utworzenia Narodowy…
  Jacek o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  walthemar o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Dziadzius o Wybór sofisty. Ochrona zdrowia…
  NyndrO o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  NyndrO o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  UZA o Nadmiarowe zgony
  NyndrO o Nie żyje Jerzy Targalski
  Peryskop o Wolne tematy (63 – …
  Piskorz o Wolne tematy (63 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

„Prawy Sektor” i filaretowcy wyłamali drzwi, związali stróża i zajęli siłą świątynię UCP w województwie Rówieńskim

Posted by Marucha w dniu 2014-09-29 (Poniedziałek)

Odszczepieńcy-filaretowcy zajęli siłą świątynię Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej w województwie Rówieńskim.

Sekretarz administracji diecezjalnej w Równem protojerej Witalij Gierlińskij poinformował, że przedstawiciele „Patriarchatu Kijowskiego” 20 września około godziny 16:30 zajęli siłą świątynię pod wezwaniem Świętego Oblicza Zbawiciela w miejscowości Hodosy powiatu Rówieńskiego (Diecezja Rówieńska) – podaje Orthodoxy.org.ua.

W przeddzień proboszcz świątyni Andriej Tiżuk poinformował dziekana Rówieńskiego dekanatu o tym, że we wiosce Hodosy rozklejono ogłoszenia o zebraniu społeczności wiejskiej w sprawie przejścia świątyni pod jurysdykcję „Patriarchatu Kijowskiego”.

W związku z tym, w dniu 20 września, aby modlitwą wesprzeć proboszcza i wspólnotę, do świątyni przybyli kapłani Rówieńskiego dekanatu i wierni zarówno z wioski Hodosy jak i okolicznych wiosek.

O godzinie 16:00 z okazji Święta Narodzenia Bogurodzicy w świątyni rozpoczęło się całonocne czuwanie, na czele z sekretarzem Diecezji Rówieńskiej protojerejem Witalijem Gierlińskim. W nabożeństwie wzięło udział około 15 kapłanów z dekanatu Rówieńskiego, w tym dziekan protojerej Walerij Kapitaniuk i około 50 osób świeckich.

O 16:15 w pobliżu świątyni zaczęli się zbierać filaretowcy, wśród których byli nie tylko mieszkańcy wioski. Przy wejściu na teren świątyni odbyło się zebranie, na którym przez głosowanie podjęto decyzję o przekazaniu świątyni niedawno zarejestrowanej wspólnocie UCP PK (Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego- od tłum.).

Po „patriotycznym kazaniu” przedstawiciela „Patriarchatu Kijowskiego” Siergieja Łuczanina, podczas którego w szczególności brzmiały takie zdania: „Każda hrywna dla cerkwi w Moskwie – to jest kula dla naszych żołnierzy w ATO” (skrót od antyterrorystyczna operacja – od tłum.), rozpoczęło się przejmowanie świątyni. Agresywnie nastawieni przedstawiciele „Prawego Sektora”, partii „Swoboda” weszli do wnętrza świątyni i zaczęli ordynarnie wypędzać wiernych i duchowieństwo UCP PM.

W tym czasie kapłani, którzy znajdowali się bezpośrednio w świątyni, postanowili zamknąć się wewnątrz. Nabożeństwa nie przerwano.

Widząc przed sobą zamkniętą świątynię, napastnicy postanowili wyłamać drzwi świątyni: przynieśli przenośny generator, wiertarko – wkrętarki i inne instrumenty, przygotowane i przywiezione wcześniej.

Za pomocą narzędzi udało się otworzyć drzwi, prowadzące do prawego chóru. Przy wejściu filaretowców spotkali wierni i duchowieństwo UCP, którzy nie pozwalali agresywnemu tłumowi wtargnąć do świątyni. Sługę Bożego, Jurija, który stał w pierwszym szeregu, wyciągnięto na ulicę, skrępowano i zaczęto bić, również nogami. Dziekana powiatu Rówieńskiego Walerija Kapitaniuka, który wyszedł na pomoc chłopakowi, wypychano z terenu świątyni, rozrywając przy tym sutannę i łańcuszek krzyża kapłańskiego.

Stopniowo przez otwór w drzwiach obok prawego chóru wyciągano innych. Po pewnym czasie wyłamano również lewe drzwi głównego wejścia. Wiernych ze świątyni wypędzono. Kilku kapłanów, w tym sekretarz Diecezji Witalij Gierlińskij, wycofało się do części ołtarzowej świątyni. Starali się blokować wejście do ołtarza, ale drzwi nie były problemem dla bojowników. Jeden z byłych członków „Prawego Sektora” o imieniu Jarosław Granitnyj oparł się o stół ofiarny, a na uwagę kapłana, że jest to święty stół ofiarny, odpowiedział, że on jest „człowiekiem niewierzącym i jemu można”.

Do świątyni weszli kapłani „Kijowskiego Patriarchatu”. Odprawili dziękczynne nabożeństwo za „dobrowolne” przejście jeszcze jednej parafii na łono Cerkwi patriotycznej PK … Chociaż, według informacji radia „Swoboda”, Rówieńska Diecezja „Kijowskiego Patriarchatu” obstaje przy swoim niezaangażowaniu się do zaistniałego wydarzenia.

Warto również zauważyć, że w zagarnięciu świątyni uczestniczył przewodniczący Rówieńskiej Administracji Powiatowej Aleksiej Buczinskij. Być może jego obecność tłumaczy ten fakt, że wszystkie prośby o pomoc, kierowane pod adresem milicji, nie zostały usłyszane. Obecni obok świątyni podczas jej przejmowania przedstawiciele SBU (skrót od: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy – od tłum.) i milicji ograniczyli się wyłącznie do obserwacji powyższych wydarzeń.

W związku z napadem i zagarnięciem świątyni przedstawiciele wspólnoty religijnej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej wsi Hodosy przygotowują doniesienie do prokuratury.

Tłumaczył Janusz Sielicki
Wideo w źródle:  http://rusvesna.su/news/1411814439
http://wolna-polska.pl

 

Komentarzy 5 do “„Prawy Sektor” i filaretowcy wyłamali drzwi, związali stróża i zajęli siłą świątynię UCP w województwie Rówieńskim”

 1. maasteer said

  Ale to wszystko element demokratycznych przemian. Prawoczłowiekowcy maja inne, ważniejsze zmartwienia

  Na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów panuje trwoga. Bezprawie i represje są na porządku dziennym. Rzecznicy praw człowieka biją na alarm. Relacje poszkodowanych są wstrząsające.

  Na początku września międzynarodowa organizacja praw człowieka Human Right Watch (HRW) poinformowała, że na terenach wschodniej Ukrainy, kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, wprowadzono roboty przymusowe. Ludziom zmuszanym do robót zarzuca się działania przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Samozwańcze władze tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej podały na swoim portalu internetowym, że dbają o „ład i porządek”.

  http://www.onet.pl/1411984302458/swiat_prawo-dzungli-we-wschodniej-ukrainie_1tmbh.html

  Masowo odnajdywane groby, czy mord w Odessie nie interesują obrońców praw człowieka – one nie są „wstrząsające”.

 2. Filo said

  1
  Ladne!
  Czego mozna sie spodziewac po Onecie.

  Ja to lubie jak media podaja takie pol-prawdy.
  Wiadomo i Ukraincy ze Wschodniej Ukrainy tego w ogole nie ukrywaja, ze zmuszaja jencow do odgruzowywania ulic i oczyszczania miasta, ktore zburzyli.
  Opolczency obiecuja jencom, ze cala infrastrukture, ktora zburzyli beda musiel odbudowac.
  Mnie nic nie zdziwi gdy chodzi o perwersje Human Rights Watch – organizacji, ktorej wlascicielem jest niejaki pan Soros.
  Human Rights Watch rzeczywiscie dziwnie milczy na temat spalonych zywcem cywilnych mieszkancow Odessy 2-go maja i jakos nie wspomina o pomordowanych kobietach, dzieciach i staruszkach- bezbronnej populacji Doniecka, Slawianaska i wielu innych miejscowosci, gdzie kobiety byly gwalcone zanim je bestialsko zamordowano. Wiele mialo obciete glowy.

  Zastanawia perfidia Onet-u i Human Watch w podawaniu wiadomosci o … zmuszaniu ludzi do pracy… to juz nie jest nawet smieszne.
  W Kijowie ludzie pracuja za friko od miesiecy i nie maja placone – mimo, ze nikogo nie zabili! Majdan tez musieli uprztnac za frajer!

  Za to junta morduje jencow a i do swoich strzela: o tym pan Soros nie napisze.

  Zeznania zonierza z batalionu Donbas:

  Zobaczcie jak opolczency traktuja jencow: przesluchanie zolnierzy ukrainskich z rozbitego batalionu Donbass pod Ilowanskiem. Naturalnie kijowska junta podala, ze ci jency zostali rozstrzelani:

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-rozstrzelani-jency-oprawcy-batalionu-donbass-2014-08

  Opolczency przesluchuja jencow: (umytych, nakarmionych, uczesanych):

 3. kresowiak said

  to jest banderowskie bydło

 4. marta15 said

  to jest tzw dialog miedzy religiny a la banderowcy.

 5. Otto Hak said

  … jako i my odpuszczamy…

  Wybaczcie, ale to mnie przerasta. Nie potrafie.

Sorry, the comment form is closed at this time.